1 Groot .deel van Overijsel wordt aardolieveld Financiële conferentie op Hoge Vuurse VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Radiozendamateurs redden het leven van drie dagen oude Belgische baby Amerikaanse prof. beschuldigd van verraad van atoom-geheim aan Rusland Harde waarheid Zaterdag Oct. 1949 74e Jaargang No. 10698 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Concessie aangevraagd voor uitgestrekt gebied Wie pleegde moord op de Rotterdamse taxi-chauffeur? „ONGEVAL" AAN SPOOR BAAN WAS MOORD Arbeider worgde zijn vrouw Ook Hongarije en Polen breken met Tito Tevens eis tot terugroeping van acht diplomaten Ongedierte over Nederland Treedt Franse regering vandaag af? Chinese kwestie op de agenda der V.N. Half millioen sfaalarbeiders in Amerika staken Het mooie herfstweer nu ten einde loopt ,,/n Utrecht was een professor... Kardinaal Spellman op Schiphol Joseph W. Weinberg pleegde meineed - - CIULIANO WORDT MET GAS BESTOOKT KONINGIN JULIANA- FONDS KEERT VIER TON UIT Unie-statuut de volgende week bekend Rasoplichter achter slot en grendel BUKJiAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur. A. KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C KRAK ELDESE (MANT TARIEVEN: Advertenties: 10 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm Kleine advertenties ...Juttertjes' tot 15 woor den 1.?lfe woord meer 5 rent Abonnementen per kwar taal f 4.— nij vooruitbe taling. plus incassokosten nE „N.V. NEDERLANDSCHE AARD-OLIEMAATSCHAPPIJ" heeft Gedepu- teerde Staten van Overijsel verzocht hun bemiddeling te verlenen ten einde te bevorderen, dat de begrenzing van de concessie Schoonebeek wordt uitgebreid tot in totaal ongeveer 93.000 ha. De in 1948 verleende concessie, welke betrekking had op grondgebied van de gemeente Coevorden, Schoonebeek, Dalen, Emmen, Sleen en Gramsbergen, besloeg een oppervlakte van ongeveer 15.000 ha. Boringen en andere onder- soekingen hebben aangetoond, dat de bestaande concessies slechts een deel bedekt van een uitgestrekt aardolieveld, dat zich in Westelijke richting tot voorbij Meppel voortzet. Positieve vondsten in de laatste jaren gedaan, dragen bij tot het exploiteren van deze gebieden. Bij de nieuwe concessieaanvrage zijn de volgende gemeenten betrokken: Hardenberg, Avereest, Dalfsen, Om men, Nieuwleusen, Zwollerkerspel, Staphorst, Zwartsluis, Vollenhove, Wan ne pérveen, Giethoorn, Steenwijk, Steenwijkerwold en Oldemarkt. Nader vernemen wij, dat ook gron den van Zuiddrentse gemeenten onder de ooncessie-aanvrage vallen. Deze gemeenten zijn Havelte, Ruinen, Hoo- geveen, Meppel, De Wijk. In haar ver- soekschrift aan Gedeputeerde Staten van Overijsel vestigt de Nederlandse Aardolie-Maatschappij er de nadruk op, dat aanzienlijke hoeveelheden aardgas en vloeibare derivaten zijn aangetoond bij een boring in De Wijk. Veroordeelde beschuldigt een onbekende derde De 23-jarige Hilversumse zanger H. J. B., die tot levenslange gevangenis straf is veroordeeld wegens moord op de Rotterdamse taxi-chauffeur A. G. Clobus, herriep Vrijdag voor 't Haagse Gerechtshof zijn aanvankelijke beken tenis. Hij had eerst de schuld op zich genomen, thans wierp hij de schuld op een onbekende derde. Deze, een zekere Willem P. had hem verteld, dat Clobus een politieke knoeier was. die zijn geld en zijn wagen had verdiend door landgenoten te verraden. Vervol gens had hij hem voorgesteld Clobus te beroven. Verdachte, die reeds op 17- jarige leeftijd een actief illegaal wer ker was, was hierop ingegaan en had ook zijn 15-jarige broer W. H. B. ge vraagd mee te doen. Even buiten De Lier had Willem P., aldus vertelde ver dachte thans, het dodelijke schot gelost. Opmerkelijk was het, dat broertje W. tot in details hetzelfde verhaal vertelde, waarop president en raadsheren vroe gen wie het contact in het Huis van Bewaring tot stand had gebracht. Na de mededeling van de oudste broer, dat een bewaker hem verteld had, dat Clobus een goed vaderlander was ge weest en hij (B.) daarom thans open kaart wilde spelen, werd de zitting voor onbepaalde tijd verdaagd, ten einde B. in de gelegenheid te stellen om zijn theorie over het bestaan van Willem P. en diens schuld aan de moord te bewijzen. Zoals wjj gisteren reeds meldden heb ben voorbijgangers aan de spoorbaan Kesteren-Njjmegen 't ontzielde lichaam gevonden van een 26-jarige vrouw uit Valburg. Nadat uit het onderzoek was gebleken, dat de vrouw niet door eert passerende trein was gegrepen, is men overgegaan tot de arrestatie van haar echtgenoot, de 26-jarige losarbeider vd B., die bekende zijn vrouw te hebben vermoord. Na een echtelijke twist was hjj haar naar de spoorbaan gevolgd, had haar met een stok bewusteloos gesla gen en vervolgens geworgd. Van de B. heeft daarop het lichaam en de fiets naast de rails gelegd en is naar huis gegaan. Om te kunnen ver tellen, dat zijn vrouw naar een kleer maker in Zetten was gegaan en niet was teruggekeerd, heeft hij later zijn winterjas bij het lijk gelegd. Als trouwe satellieten hebben na de Sowjetunie, thans ook Hongarije en Po len hun verdragen van vriendschap en wederzijds bijstand met Joegoslavië op gezegd. In een nota van vierhonderd woor den gaf de Hongaarse regering als re den op, dat bij het proces tegen Lasz- lo Rajk gebleken was, dat Joegoslavië tegen Hongarije had gecomplotteerd. Het verdrag werd daardoor tot een waardeloos vodje papier, aldus de nota. Polen eist met de opzegging van het verdrag tegelijkertijd de onmiddellijke terugroeping van acht leden van de Joegoslavische ambassade te War schau. Voorts wordt geëist de stopzet ting door de ambassade van alle acti viteiten, die vijandig zijn tegenover Po len. Tot de acht bedoelde leden beho ren de militaire attaché,, de raadsman van de ambassade, de handelsattaché en de persattaché. Het Franse kabinet, dat nog geen overeenstemming heeft bereikt over zijn politiek met betrekking tot de lo nen en kosten van levensonderhoud, heeft, naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, besloten vandaag af te treden, indien het geen compromis oplossing kan bereiken. Heden om 15 uur zou er een bijeenkomst van het voltallige kabinet worden gehouden. „Deze verrotte kliek vocht zelfs niet tegen de Japanners!" aldus riep de Wit- Russische afgevaardigde in de politieke commissie van de V.N. uit toen het voorstel aan de orde kwam om de Chi nese klacht, dat de Sowjetunie zich gemengd had in de Chinese burger oorlog, op de agenda te plaatsen. Deze opmerking, noch de mening van dr. Manoeilski (Oekraine), die van „het armzalige gewauwel van de Chinese afgevaardigde Tsiang" sprak, konden verhoeden, dat met 31 tegen drie stem men bij dertien onthoudingen besloten werd de kwestie na het Russische voortel voor een vredesovereenkomst tussen de vijf grote mogendheden te behandelen. KINDEREN VEROORZAKEN BRAND TE FINSTERWOLDE. Na een intensief onderzoek is thans vastgesteld, dat de oorzaak van de enorme brand, die Donderdag te Fin- sterwolde heeft gewoed, toegeschreven moet worden aan het spelen door kin deren met vuur in de schuur van de boerderij van de heer Ten Have. Philip Murray, president van de Bond van Amerikaanse Staalbewer- kers, heeft Vrijdagavond 528.000 leden van de Bond bevel gegeven, een mi nuut na middernacht in staking te gaan. Met nevel werd telegrafisch naar 53 grote staalmaatschappijen en verschillende ondernemingen voor de winning van ijzererts verzonden, na dat vertegenwoordigers van de Bond een conferentie met regerings-bemid- delaars hadden afgebroken. De strook van actieve oceaandepres sies, die nog steeds een te Noordelijke baan volgt om het weer in ons land ongunstig te beïnvloeden, dringt toch steeds meer in Zuidelijke richting door. Vandaag en ook het grootste deel var. morgen blijft nog onder invloed var een rug van hoge luchtdruk, waar in bij een heldere hemel in de afge lopen nacht in het Noord-Oosten van ctw land het kwik tot bij het vries punt daalde. Voor October zal de dag temperatuur voorlopig nog hoog blij ven, maar zoals de situatie zich thans iaat aanzien, is de kans groot dat het weer na Zondag een meer onbestendig karakter zal krijgen, hoewel de kans °P regen nog klein blijft. De neerslag in September bedroeg voor Den Helder 50 mm en voor Schiphol 74 mm, tegen 65 mm nor- waal, terwijl September van dit jaar de warmste Septembermaand van de laatste 100 jaar was. Weerbericht Verwachting tot Zaterdagavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind uit Noorde lijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. pEN BELGISCHE, een Helmondse en een Utrechts radiozendamateur heb ben dank zij onderling verkeer het leven gered van een drie dagen oude baby uit het Belgische dorpje Looke- ren. Toen een Helmondse radio-amateur met de codeletters PAOROB zat te ex perimenteren met zijn zelfgebouwd zend„station" ving hij de boodschap op van een Belgische collega te Lookeren. die hem verzocht een dringend bericht te willen overbrengen aan de amateur PAODL in Utrecht. Helmond antwoord de: „Ik ben gaarne bereid te helpen. Vertel me die dringende boodschap, misschien kan ik je van dienst zijn" En de Belg vertelde: „Een familie hier in de buurt heeft een drie dagen oude baby, die een scheurend buikvlies heeft. De plaatselijke dokter staat machteloos. Volgens hem moet er in Utrecht een professor zijn, die mis schien operatief kan ingrijpen. Zijn naam en adres zijn echter onbekend. Wilt ge PAODL vragen om direct te informeren?" Een kind in levensgevaar! PAOROB schakelt zijn toestel direct over en be gint met spanning de code te roepen van de Utrechtse collega. Hij heeft suc ces, want PAODL antwoordt binnen enkele minuten. De Utrechtenaar be- feint direct telefonisch te informeren, doch intussen heeft Helmond via een der specialisten van het plaatselijke zie kenhuis het juiste adres reeds gekre gen. Nog geen twintig minuten na de eerste oproep van de Belgische amateur geeft PAODL het verlossende ant woord: „Breng de baby vandaag nog over naar Utrecht. Prof dr. Nuboer van de Universiteitskliniek zal in sa menwerking met dr. Klinkenbergh van Rechtspraak aan de grens De Bredase bijzondere politierechter, de officier van justitie, de griffier en enkele parketwachten en politieman nen begaven zich Vrijdag naar Baarle- Nassau teneinde aan de grens de Belg G. D., alias Charles, als getuige te ho ren in de zaak tegen de Amsterdammer L. V., die ervan beschuldigd werd goud- en zilversmokkel te hebben uitge lokt. Charles voelde er niet voor naar Nederland te komen, zodat de edel achtbare heren naar hem kwamen In het oude station van Baarle-Nassau dat door de grens middendoor gedeeld wordt, vond de zitting plaats. Na het verhoor van de Belg werd de zaak in het Bredase gerechtsgebouw voortge zet en werd L. V. tot tien maanden veroordeeld. het St. Antoniusziekenhuis de operatie verrichten". Nog diezelfde avond is het kind naar Utrecht vervoerd. Dezer da gen bereikte de radiozendamateurs het verblijdende bericht, dat de operatie uitstekend geslaagd was en dat het patiëntje, vrijwel geheel hersteld, naar zijn gelukkige ouders in Lookeren was teruggekeerd. De commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, belast met het bestrijden van on-amerikaanse handelingen, heeft Joseph W Wein berg, professor aan de universiteit van Minnesota, aangewezen als de Amerikaanse geleerde, die tijdens de oorlog geheimen betreffende de ver vaardiging van de atoomhom aan een communistische spion zou hebben ver raden. De commissie beveelt aan, dat het Amerikaanse departement van justi tie professor Weinberg wegens mein eed in staat van beschuldiging zat stellen. Volgens de commissie heeft professor Weinberg, terwijl hij de eed had afgelegd, gelogen toen hij ontken de lid van de communistische partij te zijn en bijeenkomsten van de commu nistische jeugdliga te hebben bijge woond: de communistische leider Steve Nelson en diens secretaresse Bernadette Doyle te kennen. De commissie ter bestrijding van on Amerikaanse bedrijvigheid verklaarde dat professor Weinberg de „geleerde" was, waarover zij sprak, toen de com missie verleden jaar een onderzoek naar dergelijke activiteit instelde. De commissie verklaarde, dat de communistische leider Nelson zich in 1943 bezig hield met het verkrijgen WmrnB. 1 i v. IHHH? 5? isH mm - i 4 4 van inlichtingen over de ontwikke ling van de atoombom, welke hij van geleerde „X" verkreeg. Op dat tijd stip was professor Weinberg werk zaam aan het laboratorium voor de bestudering van uitstralingsverschijn selen aan de Californische universi teit, welk laboratorium hulp verleen de bij het vervolmaken van de atoom bom. In een te Minneapolis uitgegeven ver klaring ontkent dr- Weinberg, dat hij de geleerde „x" zou zijn, die atoom geheimen aan een communistische spion zou hebben verstrekt Hij zei altijd de waarheid te hebben gesproken. Dr. Weinberg ontkent tevens in Maart 1943 verbonden te zijn geweest aan enig project in verband met atoomenergie of ook maar over geheime gegevens te hebben beschikt. Hij had geen toegang tot zulke gegevens, zei hij. Terwijl een speciale legereenheid gif gas pompte in het hoofdkwartier van Salvatore Giuliano in de grotten van de Montelepre-heuvels, verzocht de Si- ciliaanse bendeleider in een brief aan een dagblad om een paspoort, teneinde Italië te kunnen verlaten. HU blöft bU zijn mening, dat hq een nationale held is en eist dat zqn naam gezuiverd wordt De bevelhebber van de tegen Giuliano opererende strUdkrachten zeide echter naar aanleiding van deze brief: „De ge zinnen van de honderd omgekomen po litiemannen roepen tot deze moorde naar „leugenaar". Deze politiemannen zullen gewroken worden". Bij het on bruikbaar maken van de grotten past men ook dynamiet toe. MET M Vrijdagmiddag kwam met het toe stel uit New-York kardinaal Spell man op Schiphol aan, op doorreis naar Rome. Bij aankomst werd kardinaal Spellman (links) begroet door de pauselijke nuntius, mgr. P. Giobbe (midden) en de chef protocol van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. J. Visser. Geheime bijeenkomst van Westberlijnse commandanten De drie commandanten van West- Berlijn zijn gisteren enige uren in ge heime zitting bijeen geweest. Men ge looft te Berlijn dat het verzoek van prof. Reuter, burgemeester van West- Berlijn, en van de anti-communistische onafhankelijke vakbond (UGO) om de spoorwegen in de Westelijke sectoren onder controle der Westelijke gealli eerden te plaatsen, bovenaan op de agenda stond. (Volgens een oude viermogend- hedenovereenkomst hebben de Sow- jets de absolute contróle over alle spoorwegen in de vier sectoren van Berlijn.) Het Koningin Julianafonds, ten be hoeve waarvan de Gouden Koets vele maanden lang door Nederland gevaren is, zal in het eerste jaar van zijn be staan bijna vierhonderdduizend gulden aan subsidies voor maatschappelijke doeleinden uitkeren. De gelden zijn als volgt verdeeld: 55.500 gulden voor ziekenhuizen en sanatoria, 29.000 gul den voor wijk- en kraamzorg, 175.200 voor jeugdzorg, 26.800 gulden voor zorg voor onvolwaardigen, 23.880 gulden voor geestelijke volksgezondheid en 72.550 voor andere verenigingen en in stellingen. ACCENT van de economische po litiek wordt langzaam maar zeker verlegd. Direct na de oorlog was da consument het troetelkind van de rege ring, dat binnen de grenzen van finan ciële draagkracht zo goed mogelijk ge voed en gekleed moest worden. Thans begint de regering een opmerkelijk# belangstelling aan de dag te leggea voor de producent. We zagen het al bij de zo juist ingediende begroting. In het hoofdstuk over de belastingpolitiek wordt niet onder stoelen of banken ge stoken, dat de productie zal worden aangemoedigd en de consumptie door verhoging van de verteringsbelastingen zoveel mogelijk zal worden terugge drongen tot strikt noodzakelijke arti kelen. Meen niet, dat alleen minister Lief- tinck er zo over denkt. Ook minister Van den Brink keert de consument de rug toe: er is z.i. voor wat de goede renvoorziening betreft een bevredigen de situatie bereikt en daarom zal thans een grotere portie deviezen beschikbaar worden gesteld voor de aankoop va# kapitaalgoederen (machines enz.) voor de industrie. Op twee manieren wordt de produe- tie dus aangemoedigd: er wordt meer modern materiaal gekocht in het bui tenland en de belastingen op de onder nemingen worden verlicht, hetgeen mo gelijk is door tezelfdertijd de belastin gen op de consument te verzwaren. Dit laatste heeft in de gedachtengang der regering bovendien het economische voordeel, dat de koopkracht kleiner wordt en er minder vraag is naar luxe goederen en consumptiegoederen uit 't buitenland, waardoor tevens het doel: meer deviezen te gebruiken voor de aankoop van productiemiddelen en minder voor consumptiemiddelen, wordt gediend. De devaluatie is een bondgenoot van de regering bij deze politiek. Zij heeft de strekking de invoer duurder te ma ken (per siot van rekening is zowel de dollar als de Belgische frank meer Ne derlandse centen watfrd geworden!), hetgeen er toe zal leiden, dat niets dan het hoog nodige wordt gekocht, waar bij uiteraard machines en belangrijke grondstoffen eerder aan de beurt ko men dan luxe en semi-luxe consumtie- artikelen. We zullen in de komende maanden en jaren aan de weet komen, dat ko- r ing Soberheid regeert. Doch zijn re giem is niet bedoeld om tegenstellin gen te scheppen en oude sociale won den open te rijten. Te veel verliezen wij uit het oog, dat Nederland voor een tweetal opgaven staat, waarvoor geen ander West-Europees land zich ziet gesteld. We voeren veel meer in dan verantwoord is tegenover onze uitvoer en onze inkomsten uit scheepvaartver keer en kapitaalbelegging in het bui tenland. Nóg redden wij het bij deze uitgavenpolitiek. dnnk zij de Marshall hulp, maar aan deze hulp komt in 1952 een eind. Daar komt nog bij de bijna ononderbroken' bevolkingsgroei, die per jaar op meer dan 100.000 personen gesteld kan worden; monden die ge voed moeten worden en die ons dwin gen zelf meer voort te brengen, daar oi.ze betalingsbalans al zo slecht is dat van extra-invoer geen sprake kan zijn. Het gat in de betalingsbalans èn de toeneming der bevoUdnv leid°n tot de eis van grotere productcie. Deze moet op alle mogelijke manieren bevorderd worden, in de eerste plaats door het kopen van modernere machines in het buitenland, door de ondernemers met lagere belastingen tot grotere krachts inspanning te prikkelen en door tege lijkertijd de spaarders (mede door die lagere belastingen, welke tot grotere winsten zouden kunnen leiden) tot het beschikbaar stellen van hun spaargel den te bewegen. In deze regeringspolitiek zit een ze kere logica. Alleen tegen deze achter grond kunnen wij tenvolle de zo juist door minister Van de Brink gegeven richtlijnen voor de industrialisatie be grijpen, waarover in de Staten-Gene- raal nog wel een hartig woordje zal worden gesproken. De centrale commissie van de RTC zal vandaag naar de „Hoge Vuursche" gaan in gezelschap van de voorzitters van de financieel-economische cpmmis- sie en subcommissies om zo mogelijk de problemen op dit gebied tot een op lossing te brengen. Sultan Hamid II deelde de pers mede van mening te zijn dat er geen sprake is van een impasse in de financieel-eco nomische commissie. Hij verklaarde, dat het in de bedoeling ligt de tekst van het Unie-statuut op de volgende plenaire zitting van de conferentie te publiceren Deze zitting wordt volgen de week verwacht. Ce Republikeinse regering zal heden of uiterlijk Maandag een verklaring uitgeven over de politieke ontwikke lingen van de laatste tijd. Hierin zullen o.m. aangelegenheden rond de R.T.C. en de onderhandelingen met de Neder landse delegatie in Indonesië worden toegelicht. Als gevolg van onderhandelingen zal in het vervolg naast het Nederlandse bestuur ook een Republikeins bestuur functionneren in de zgn Renvillegebie- den. Dit „gemengd bestuur" zal tot het einde van de RTC worden gehand haafd. VAN DAK GEVALLEN EN GEDOOD Bij het verrichten van werkzaamhe den aan een loods van de scheepswerf van Gebrs. Suurmeyer te Foxhol viel de timmerman Jansen uit Hoogezand door een zwakke plek in het dak. Hij viel zeven meter en kwam op platen Üzer terecht. Enige uren later is hij overleden. De Rotterdamse politie heeft de vier en veertigjarige vertegenwoordiger M. C. T. uit R'dam gearresteerd wegens een reeks van oplichtingen. Deze had hij gepleegd ten koste van een voor schotbank, die hem geld leende voor de aankoop van een auto. T. verkocht de wagen en maakte de f 3100 op. Een makelaar, wien hij een huis wilde ver kopen dat niet van hem was werd f 1500 lichter, terwijl hij waarschijnlijk ook van zijn werkgever, een bonthan delaar in Den Haag, f 2000 verduister de. Terwijl T. in Den Haag van het hem niet toebehorende geld goede sier maakte, werd hij door de politie in de kraag gegrepen. DE OVERVAL TE AMSTERDAM. De officier van justitie te Amsterdam looft f 1000 uit voor degene (n), die dus danige aanwijzingen geven in verband met de roofoverval op het bijkantoor van de Spaarbank van de stad Am sterdam, welke er toe leiden, dat de daders worden aangehouden en ver oordeeld.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1