De Zwarte Q rchidee Tegemoetkoming aan ten onrechte gearresteerde politieke delinquenten Vervolg Stadsnieuws Wasserij „Insulinde" weer in Den Helder gevestigd De jeugd-spaaractie Texel Burgerlijke Stand Wieringen Zal Wiron Zondag winnen? Visafslag te Den Oever feestelijk geopend Burgerlijke Stand 'i Zand Kunstavond Blindenbond Harddraverij Anna Paulowna Hippolyiushoef Besommingen Ifmuiden Even voorde lens: Duivenmelker Felkers In aanraking met de geheime politie Ontsnapte politieke delin quent te Rotterdam aangehouden Mao Tse Toeng werd voor zitter der Chinese volksregering Cesneuveld in Indonesië RESA - HILVERSUM Meesterwerken van Rubens en Van Dijck verbrand „Getrouw" bankemployé verduisterde een ton i w de voormalige „Chemische fabriek Helder" aan het Ankerpark is nu was- gerjj „Insulinde" gevestigd. De firma Joh. Mos en Zonen, welker wasserij tot voor kort in Schagen gevestigd was, is naar Nieuwediep teruggekeerd en heeft in de leegstaande zeepfabriek 'n prachtige werkruimte gevonden. Twee ingangen maken het transport gemak kelijk, vooral omdat dit .zo georgani seerd is, dat het vuile goed door de ene deur binnenkomt en door de ande re het gebouw schoon verlaat. Prettig is ook dat de transportmiddelen in de hal kunnen worden ondergebracht. Via de gorteerbanken komt het goed in de reusachtige wasmachine, waarin acht en vakken het gelijktijdig behandelen van 200 kg wasgoed mogelijk maken. Vandaar gaat het naar de centrifuge en dan naar de droogkamer. Daar zal over een paar weken een splinternieuwe dubbele Amerikaanse droogmachine prijken. Dan komt het goed via de persen de stoommangels en de strijk planken op de rekken, waar het gesor- teerd en genummerd wordt. Voor net wollen goed is er een aparte stoom- plank. die het goed soepel en zacht maakt. De grote ruimte van de fabriek leent zich uitstekend voor deze onder neming alle toestellen en machines zijn ruim en overzichtelijk geplaatst. Bo vendien is er nog ruimte over voor een kantoor en een kleed- en eetlokaal voor de meisjes. In een aparte afde ling staat de reusachtige stoomketel opgesteld, door een muurtje omgeven, zodat geen warmte verloren gaat. De ketel heeft een verwarmingsoppervlak van 22 m2 met 2 atmosf. druk. De pomp installatie ernaast vangt de afgewerk te stoom weer op en beperkt daardoor het overmatig watergebruik. De was serij die een keurige indruk maakt, zal zonder enig cermonieel in gebruik worden genomen. Het metsel- en timmerwerk verzorg de D. de Graaf; de montage van de machinerieën geschiedde door de firma Roos en de heer Bijl; electrische aan gelegenheden nam de heer Borg waar en de firma Van Reek zorgde voor de schoonmaak, die wel nodig bleek. De directie van de Nutsspaarbank te Den Helder verzoekt ons opname van het volgende: Blijkens opgedane ervaring heeft nier en daar bij het publiek ten onrechte de mening postgevat, dat de jeugdspaar- actie van de Nationale Spaarraad, waar bij de jeugd in het bezit kan komen van de zegelplaatjes over „Zingende to rens" en „Malende molens", uitsluitend gevoerd zou worden door de Rijkspost spaarbank. Wij vestigen er daarom de aandacht op, dat aan deze plaatjes-actie op ini tiatief van de regering zoveel mogelijk_ door alle spaarinstellingen wordt deel genomen, dus naast de Rijkspostspaar bank ook door de particuliere zelfstan- die Nutsspaarbanken, gemeente-spaar banken, e.d., zomede de Boerenleen banken. Kinderen van 6—16 jaar, die bij de diverse spaarinstellingen een spaar bankboekje hebben of in de eerste helft van October aanvragen, kunnen dus bij hun eigen spaarbank een ver- zamelblad halen en komen dan volgens de hierop vermelde regeling in het be zit van de zegelplaatjes. Voor de leerlingen van de scholen, waarop in de bekende metalen spaar- dozen der Nutsspaarbank wordt ge spaard, is een regeling getroffen, wel ke inmiddels op school is medegedeeld. Volgende week Zaterdag wordtin Casino een feestmiddag gegeven voor de kinderen (leeftijd van 5 tot 13 jaar) der leden van de speeltuin Vis- buurt. De kinderen worden om half twee bij de tuin opgesteld, en marche ren daar vandaan naar Casino. Geboren: Henderkien, dochter van J. Trap en D. Rustenburg. Johanna G., dochter van B. Dootjes en S. van Boven. Petronella, dochter van D. Maas en M. V. Hin. Zwaantje, dochter van M. van der Star en W. W. Kok. Andreas J., zoon van J. Keijzer en A. Kik kert. Simon J., zoon van J. J. Zijm en C. D. Witte. Johan J., zoon van G. Witte en A. C. Kuip. Piet, zoon van W. H. Beuving en S. A. Toekinah. Elisabeth M. A., dochter van C. J. Jaspers en D. van Heerwaarden, kduard C. J„ zoon van F Barhorst en M. P, Smit. Ondertrouwd: Cornelis Westdorp en Henderica M. J. Stechweij. Getrouwd: Johan C. Roeper en Geertje Keijser. Hessel van Dijk en Emma C. Boe keL Jan Kaczor en Elisabeth Boggia. DAVEREND SUCCES VOOR DE KILIMA HAWAIIANS In de zaal van Casino te Den Burg werd door de Kilima Hawaiians een bonte avond gegeven. De zaal was uit verkocht. De conference was in handen van Coos Speenhoff die zijn taak op uitnemende wijze vervulde, evenals Ted Valerio, accordeonvirtuoos, de ge broeders Scholte en de Kilima Hawai ians. De muziek en zang, alsmede ie begeleiding, waren uitstekend. De drie Willy's lieten acrobatiek zien, wel ke dikwijls verbluffend was. De heer Speenhoff memoreerde, dat de Kilima's dit seizoen hun 15-jarïg ju bileum vierden. Meermalen daverde de zaal van het lachen na sappige opmer lungen van de conferencier. Dat het publiek had genoten, bleek aan het slot van de avond, toen de artisten hulde werd gebracht door een langdurig ap Flaus. De avond werd besloten met een gezellig bal waarvoor grote animo oe stond. De heer Zijm heeft een goede keus gedaan door dit gezelschap naar Texel te laten komen. Gevonden voorwerpen: 1 autoband en Dortemoxmaiel. Zondag speelt Wiron 1 tegen Callants- oog 1. Wiron 1 komt in 'n nieuwe op stelling uit. E. Bijlsma staat midvoor en A. Tuinstra fungeert als rechtsback. Callantsoog behoort niet tot de sterk ste clubs van deze afdeling, maar om van haar te winnen, moet men goed voetballen. Als Wiron zijn best doet, nemen ze de punten naar huis. Wiron 2 speelt de derby tegen Succes 3, laten wc hopen dat het een mooie en faire wedstrijd zal worden. Wiron 3 gaat het proberen tegen WGW 3. Wiron a speelt tegen HRC c, terwijl Wiron b het seizoen opent tegen Suc ces b. Wiron 1 vertrekt om 1 uur bij Koen. Wiron 3 vertrekt om 12.35 met dienst bus O. Wiron a vertrekt om 8.35 met dienst- bus O. De opstellingen zijn als volgt; Wiron 1: J. vd Heide; A. Tuinstra en A. van Erkelens; M. de Ridder, M. Koorn en D. Jorma; G. Komen, J. Ri- nia, E. Bijlsma, M. Tysen en J. Holst. Wiron 2: J. Jansen; J. Stieman en Jb. Goes; J. van Winde, P. van Teulingen en M. Horna; J. de Groot, J. Hermans, A. vd Kley, J. Konduur en P. C. Thy- sen. Wiron 3: L. Bouma; A. Kamst en C. Bakker; C. vd Hemst, L. van Driel en S. Huisman; D. Tysen, J. Scotte, S. Bak ker, A. Hulsebos en A. Cornelissen. Een partij prachtige dikke paling ge noot de eer als eerste in veiling te wor den gebracht op de prachtige nieuwe visafslag, die gisteren om drie uur te Den Oever werd geopend. Het was voor deze vissersplaats een historisch ogen blik, toen burgemeester L. C. Kolft de wijzers van de klok voor de eerste maal tot draaien bracht. De heer Kaleveld werd de gelukkige eigenaar van deze eerste partij voor een prijs van 4,39 per pond. De administrateur van de vissersver eniging D.E.T.V. (Door Eendracht Tot Vooruitgang), die als ceremoniemees ter fungeerde, kon de vele honderden belangstellenden welkom heten, die in de enorme hal waren samengestroomd. In zijn inleidend woord gaf voorzitter J. Bakker Jr. een terugblik op de moei lijke jaren sinds de afsluiting van de Zuiderzee. Dit nieuwe gebouw is er het bewijs van dat de Wieringer vissers niet bij de pakken zijn gaan neerzitten, maar inderdaad door eendracht tot vooruitgang wisten te komen. Alvorens door de symbolische afslag van de eer ste partij paling het nieuwe gebouw of ficieel te openen, gaf ook burgemeester Kolff een korte historische terugblik. Staande waren alle aanwezigen getuige van het grote ogenblik waarop de wij zer voor het eerst langs de wijzerplaat gleed en de Nederlandse driekleur op het gebouw kon worden gehesen. Geboren: Meine, z. van K Korf en B C van Ledden. Cornelis, z. van P Ruijter en M Koorn. Afien, d. van J. Wanmaker en K. Spierenburg. Ge- rardus Maria, z. van J. Boersen en A M W Rustenburg. Ondertrouwd; W Liebe en A M Nuijens. Overleden: Neeltje Tijsen, 74 jaar, wed. S Klein. WITSAl FABRIEKEN APELDOORN WAARNEMING BURGEMEESTER SCHAP Gedurende de afwezigheid van wet houder Bontkes, die Woensdag in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werd opgenomen, zal de burgemeester, ipv dien nodig, worden vervangen door de tijdelijke wethouder, de heer J. Lont Cz. VISAFSLAG. DEN OEVER, 19 Sept. tot 24 Sept. Bot 6577 pond 0.27—0.51, witvis 1131 pond 0.040.40, paling 35925 per pond 0.431.78, snoekbaars 20348 pond 0.15 0.24 per pond. Schol 1077 kg 0i40.77, rog 47 kg 0.05 wijting 250 pond 0.160.17, schar 61 pond 0.160.17, tong 1269 pond 0.25 2.73, tarbot 149 pond 0.442.30, r. poon 38 pond 0.220.37, kabeljauw 104 pond 0.55, kreukels 945 pond 0.18 per kilo; nest 7860 pond 5.00 per 100 kg; zalm 4 stuks 1.85—2.75 per kg. Heden wordt in zaal De Wit een propaganda-kunstavond georganiseerd door de Nederlandse Blindenbond. Hieraan werken drie blinde solisten tr.ede, n.1. een zangeres, een pianist en een declamator. In omliggende plaat sen, waar dergelijke avonden reeds ge geven zijn, was men unaniem van me ning, dat het programma uitstekend was en dat men een zeer zuivere ver- t^.king van de muziek kreeg. Verder wordt een film vertoond waarin de be tekenis van de blindengeleidehond wordt belicht. „Zanglust", het koor, dat kort geleden op een concours nog een eerste prijs verwierf, zorgt or een openingsnummer. Wij vertrouwen op een goede opkomst. Ter gelegenheid van de kermis zal op Maandag 10 October te 1 uur de jaarlijkse harddraverij worden gehou den; dit jaar met niet-geregistreerde paarden. Er is gezorgd voor muziek en een luidsprekerinstallatie. UIT HET BLOEMBOLLENVAK Bij Kon. Besluit is de heer G. Tim mer Pzn„ alhier, benoemd tot lid van de ziektenoommissie voor bol-irissen. HERSENGYMNASTIEK (Antwoorden) 1. Een bepaald soort knoop aan het einde van een touw. 2. Zes natuurlijk: 5 meisjes en 1 jongen. 3. Om staking der stemmen zo veel mogelijk te voorkomen. 4. Trompet, tunangel, tuba, trommel, trombone, trekharmo- nica. 5. Scotland Yard en de „Süreté". 6. De diepe (ongeveer 1 cm). 7. Goor, troe bel (van water), vaag (van gedachten) en dof (van glas). 8. Ik stond n.1. in Groningen te telefoneren met iemand in Amsterdam, die de radio aanhad, toen een minister vanuit Den Haag voor de microfoon sprak. - 9. Die heeft geen randschrift. - 10. Zeven (geen zes), want no. 94 telt ook nog mee! OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Batig, 5. Focus, 8. Riool 9 Verdi, 10. Elslo, 11. Eupen, 12. Lenig, 15. Sloop, 18. Nood breekt wet, 19. Smart, 22 Snaak, 25. Hoest, 26. Donau, 27. Omega, 28 Irene, 29. Niets, 30. Lysol. Verticaal: 1. Bevel, 2. Toren, 3. Grieg, 4. Hoop doet leven, 5. Flens, 6. Casco, 7 Snoep, 13. Enorm, 14. Ieder, 16. Latijn, 17 Opera, 19. Sedan, 20. Annie, 21. Thuis, 22. Stoel, 23. Aders, 24. Kwaal. PEREN AAN DE STAM. De heer Mölling alhier heeft In zijn tuin aan de Kleitelweg een pereboom staan, waarvan de vruchten niet aan de takken, doch aan de stam groeien, hetgeen wel heel zelden voorkomt. PINK AFGEKNELD. De heei; D. van Duin, die zoals ge woonlijk, Donderdag met paard en wa gen het vuil ophaalde, geraakte onge lukkigerwijze met zijn hand bekneld in de lijn van het paard. Zijn pink werd daarbij verbrijzeld, zodat medische hulp moest worden ingeroepen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hessel, z. v. Riekelt de Vries en Truitje van den Berg; Klaas Willem, zocrn van Klaas Ras en Elisa beth de Vries. PALINGSEIZOEN GEËINDIGD Het palingseizoen is hedennacht om 12 uur geëindigd. Nu zich zoveel klei ne snoekbaars in het IJselmeer bevindt kan aan verlenging niet worden ge dacht Reeds volgende week zal met de snoekbaarsvisserij worden begon nen. De vangsten zijn bevredigend, doch de prijs is bijzonder laag. VISSERIJ. Door 60 vaartuigen werd Vrijdag aangevoerd: 4241 pond kuilpaling, prijs 0.861.04 per pond; 728 pond lijn- of beugaal 0.90—1.05; 3918 pond witvis 0.02—0.24. De besommingen van gisteren waren: 3 trawlers f 34000; IJm. 114, Prinses Beatrix f 8400; 6, Norma Maria, f 18900; IJm. 213. f 155; 11, f 4250; Sch. 12 f 1115. De aanvoer was totaal 4295 kisten, waaronder 1725 haring en 1455 makreel. Prijzen per kilo: heilbot 32.80; tar bot I 2.65—2; gr. tong 2.902.65; gr. midd. tong 2.452.25; kl. mid. tong 2.60 —2.20; kl. I tong 2.20—2.10; tong H 1.08 —0.78. Prijzen per 50 kilo: tongschar 59 —56; schartong 35—27; gr schol 5853; mid. schol 5031.50; kl. schol 3010.50; schar 3314.50; bot 31.5024; verse ha ring 16.5010.60; makreel 20.5011; gr gul 4746; mid. gul 4635.50; kl. gul 2010; gr. schelvis 4933; mid. schel vis 4432.50; kl. I schelvis 3914; kl. II schelvis 372.90; wijting 17—6; haai 2417; poon 16—10.50; ham 68; kl. kool- vis wit 32. Prijzen per 125 kilo: kabel jauw 200—150; leng 74—72; koolvis 85— 63; koolvis wit 102. Duivenmelker, dat leek ons een soort scheldwoord en nauwelijks durf den we de heer Felkers te vrageri, of hij nu werkelijk cok bij die mensen, dieduivenmelkershoorde. Hij lachte ons hartelijk uit en zei, dat hij het een erenaam vond. Een duivenmelker heet zo, omdat hij tegen dat hij zijn vogels van een wedvlucht terug verwacht bij de hokken gaat staan roepen en vleien naar de dieren, als ze niet gauw genoeg bin nen willen komen. Dan melkt-ie. De postduivensport is een sport, waar van buitenstaanders niets begrijpen. Wat er allemaal aan vast zit naast de liefde en het geduld om de vogels op te kweken is helemaal niet zo eenvoudig. De kijk op de diertjes en hun ge hechtheid aan de baas, het wennen aan het ma ken van vluchten is het eerste stadium. Maar dan komt hét prijsvliegen, het inkorven, de transporten naar Frankrijk en Belgie, de mas sale lossingen, waarbij de duiven soms lang zoe ken naar de goede richting en dan om één of andere duistere reden zo snel mogelijk op het doel, de hokken thuis, afvliegen. Daar staat dan de duivenmelker en hij hoopt, dat zijn vogels het eerste aankomen, zijn klok staat klaar en als een duif aankomt, ziet hij zo vlug mogelijk het ringetje van de poot te halen en het in de klok te doen, zo wordt de tijd van aankomst dan ge registreerd. Het is stellig een eerlijke sport, want niemand kan een afspraak maken met zijn buur man, de klokken zijn verzegeld en liegen dus niet en de duiven zelfaan hun instinct valt niets te veranderen. Daarom is het ook een consternatie in het leven van een echte duiven melker, die geregeld met wedvluchten meedoet, als hij moet verhuizen. Want de duiven zijn maar niet zo maar overgewend, ze vliegen aldoor terug naar de oude woonplaats en het duurt maanden, eer zo'n dier veilig met een grote wedvlucht weer kan meedoen. Daarom zijn de liefde en het geduld van de postduivenhouder voor zijn duiven het beste, wat hij ze kan geven en daarop baseert hij de gehele sport. Zo iemand is de heer T. Felkers. Hij bezit een prachtige collectie vogels en als hij even tijd heeft, zit hij temidden van de hokken en geniet van het vertrouwen, dat. de diertjes in hem stellen. Ze kennen hem en weten, wat er van hen ver wacht wordt op een bepaald moment. De rest van zijn tijd besteedt hij aan zijn vreniging: „Hollands Noordpunt", waarvan hij al 39 jaar lid is. En dat is niet alleen deze vereniging, die de heer Felkers heeft leren kennen en waarderen als een melkervan de beste soort. Van 1924 tot 1937 is hij commissaris geweest van het Hoofdbestuur van de N.A.B.v.P., twintig jaar lang was hij bestuurslid van de afdeling A van deze Rond en in de vereniging in Den Helder heeft hij alle bestuursfuncties door lopen. Altijd is hij een voorvechter van de sport geweest en volgens hem leefde hij in de oorlog nauwelijks, omdat alle postduiven afgeslacht moes ten worden. Wel waren er enkele diertjes ondergedoken, maar die leefden in onafgebroken gevangenschap en daar had niemand iets aan. Zo vlug het na de oorlog weer mogelijk was, organiseerde hij de vereniging weer en kocht weer duinen, hoewel ze ontzettend duur waren. Nu bezit hij weer een groot aantal koppels en in zijn vereniging is hij kampioen ge worden, terwijl hij van de vier verenigingen, die Den Helder telt, op de tweede plaats gekomen is. DE HEER FELKERS duivenmelker Tweede Kamer aanvaardde wetsontwerp In de Tweede Kamer kwam gisteren het wetsbntwerp in behandeling be treffende de toekenning van een tege moetkoming aan personen, die ten on rechte als politieke delinquenten zijn behandeld, of hun erfgenamen voor schade tengevolge van ondergane be waring of voorlopige hechtenis geleden. De heer S c h e p s (Arb.) betoogde, dat door het onderhavige ontwerp in cidenteel onrecht kan ontstaan. Is de minister bereid alle slachtoffers van het verzet en aan de gijzelaars op wet telijke basis een vergoeding te geven? Zo ja, dan moet het ontwerp worden aangehouden, tot men de gehele schade kan overzien. Zo neen, dan is het ont werp voor hem niet aannemelijk. De heer Terpstra (AR) betreurde de late indiening van het ontwerp en hoopte, dat de regering zal blijven let ten op de belangen van de slachtoffers van de Duitse terreur. Mej. Tendeloo (Arb.) was van oordeel, dat de nadruk vooral moet vallen op het feit, dat degenen, die ge holpen worden, ten onrechte gedeti neerd zijn geweest. Zij vroeg hoe het Wallace Harrison, werkzaam bij de Britse legatie in Den Haag, heeft aan het A.NP. mededelingen gedaan over zijn lotgevallen in Juli, toen hij nog aan de ambassade in Boedapest werkte. Op 1 Juli werd Harrison door een on bekende opgebeld, die hem vroeg of bij zich voor het lot van meyr. Tor bagyi interesseerde. Mevr. Torbagyi was telefoniste aan de legatie en sedert een week vermist. Harrison maakte een afspraak met de onbekende, welke tot gevolg had, dat hij werd ontvoerd. In een woning in Boeda, aan de over zijde van de Donau, werd van Harri son verlangd de namen van „Hon gaarse verrpders" op te geven. In ruil daarvoor zou mevr. Torbagyi, die men hem liet zien, weer bevrijd worden. Mevr. Torbagyi, die hij als een levens lustige jonge vrouw had gekend, zag hij daar terug als een wrak. Harrison werd door zijn ontvoerders weer uit het huis geleid en ergens op straat uit een auto gezet. De chef van Harrison heeft hem na het gebeurde met het oog op zijn veiligheid onmid dellijk uit Hongarije weggezonden. Hij is nu in Den Haag bij de Britse legatie geplaatst. Van mevr. Torbagyi is niets meer vernomen. staat met vergoeding voor onze ver zetsmensen. De heer B a c h g (KVP) betreurde het, dat niet bredere groepen onder de wet zijn gebracht. Voor de slachtoffers der Duitse bezetting moet alles gedaan worden wat redelijkerwijs kan worden gevraagd; aan de slachtoffers der be vrijding moet het onrecht, dat hun li aangedaan worden goedgemaakt. De heer Ritmeester (WD) vroeg o.a. of verhoging van de grenzen der tegemoetkoming voor de minister onaanvaardbaar zou wezen. Hij ver heugde zich er over, dat er althans iets wordt gedaan om enigszins recht te doen. De financiële steun aan slacht offers der bezetting vond hij naar ver houding gering. Hij verklaarde, dat het ontwerp weinig aantrekkelijks voor hem heeft; het gaat niet ver genoeg. De heer Haken (CPN) bracht in het midden, dat het Aantal werkelijk ten onrechte gedetineerden zeer klein is. De slachtoffers van het verzet moe ten het eerst worden geholpen. Zijn fractie is vooralsnog tegen het ont werp. Ministers antwoorden De minister van Justitie, de heer W ij e r s zeide dat uitbreiding van het aantal categorieën moeilijk is. Hij be streed de opvatting, dat de regeling te schriel zou zijn. De minister van Financiën, de heer Lieftinck gaf te kennen, dat op grond van financiële overwegingen een bepaalde beperking moest worden op gelegd. Teneinde te trachten een uit weg uit de moeilijkheden te vinden diende de heer Burger (Arb.) een motie in, die werd verworpen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 47 tegen 22 stemmen; tegen CPN en Partij van de Arbeid, behalve mej. Tendêloo en de heren Schilthuis, Van den Bom, Van der Brug en Emmens. Voorts werd nog z.h.st. goedgekeurd het wetsontwerp, waarin bepaald wordt, dat over het cursusjaar 1944— 1945 de heffing van schoolgeld voor onderwijs aan de openbare scholen van middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs achterwege blijft Dezer dagen werd te Rotterdam de 41-jarige J. F. B. gearresteerd. B. was in 1947 gevlucht uit een internerings kamp te Spekholzerheide. De man was lid van de NSB, land- wachter en instructeur in een oplei dingskamp. Verder verdenkt men hem ervan, te hebben behoord bij een groep, die te Arnhem of omgeving mensen ernstig heeft mishandeld. B., die te Rotterdam bij een weduwe in pension was, wist door fantastische verhalen haar medelijden op te wekken. Toen de weduwe en B. trouwplannen kregen, kwam zijn ware identiteit aan het licht. Mao Tse Toeng, dé leider van de communistische partij in China, is met algemene stemmen gekozen tot voor zitter van de „Centrale Volksregering van de Republiek China" Mevr. Soen Yat Sen, weduwe van de stichter der Chinese republiek, en generaal Tsjoe Teh, opperbevelhebber van 't commu nistische leger, zijn tot vice-voorzitter gekozen. Er zijn zes vice-voorzitterg. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerapporteerd: Koninklijk Ned. Tnd. leger: Sold. Ie kl. Asan. af komstig uit Indonesië. De Koninklijke Landmacht had in de periode van 24 tot en met 30 September geen ver liezen. Schriftelijk of Mondeling? Alvorens te beslissen moet U beslist een prospectus aanvragen bij (Bekende SchHftelijke Cursus) Het kan U een jaar studie schelen! DOOR 61 ALLAN SWINTON Nadat een verschrikte blik Pasquaie verzekerd had, dat Sam ongewapend was, gingen zijn ogen langs de gevels van de gebouwen langs het terras. Hij wist. dat hij van de kant van het wa ter niets te vrezen had. Gevaar d.w.z. Hugh dreigde van de kant van de stad. Toen Sam naderbij kwam, trok Pas quaie zich met zijn half getrokken pistool nog steeds in de hand terug, tot hij mei zijn rug naar het water stond Daar hield hij stand Sam liep door. tot hij op zes pas afstand van hem gekomen was en bleel toen even eens staan. Hij zag Pasquaie de zekering van het pistool afzetten, zodat dus het wa pen gereed was, om te vuren. Trach tend zijn stem zo vast mogelijk te doen klinken, zei hjj: „Goedenavond, Vito". Pasquaie antwoordde niet. Zijn ge melijke platte gezicht was zonder enige uitdrukking. Zijn bruine ogen zochten Sams gestalte af naar een bult, die een wapen kon betekenen en vonden die niet. Toen gingen zijn ogen weer langs de voorgevels van de gebouwen. Sam zei: „Ik ben alleen, Vito Ik hoor dat je aan het werk bent om een touw te maken, dat het gebroken touw ver vangen moet. Dat zou onze levens heb ben kunnen redden, ware het niet, dat wij toevallig «en weg naar buiten ge vonden hadden. Dank je inmiddels." Pasquaie bleef stil staan en likte zijn volle rode lippen af. Rustig ging Sam voort: „Ik heb daar door veel kostbare tijd verloren Mor gen ga ik terug naar Caracas. Onder weg moet ik nog veel meer planten verzamelen. Als mijn karavaan goed bestuurd wordt, zodat ik mij nergens zorgen over behoef te maken, zal er voor mijn hoofdman een goede bonus in zitten. En als we terug zijn, zul je ais beloning voor het feit, dat je aan het touw waart begonnen te werken, om ons te redden, vóór ik de karavaan verkoop drie muildieren met ai hun harnachement uitzoeken, als een gift van de mannen der wetenschap in de Verenigde Staten voor wie ik werk." Het sluwe gezicht keek hem ver baasd aan. Sam ging voort: „Ik weet, dat je een meisje hebt in Caracas. Een knap. Pink meisje. Zou 't niet verstandiger zijn. om van drie muildieren met al hun harnachement en een jaar loon met een flinke bonus openlijk met haar in de stad te genieten, dan het najagen van een fortuin, dat je nooit zou kun nen verkopen, zonder onmiddellijk de politie op je nek te krijgen?" Weer likte Pasquaie zijn lippen af. Zijn ogen gingen naar de grond Het halt getrokken pistool was in de hol ster teruggezakt Toen hij weer op keek. was de gloed uit zyn ogen ver dwenen en keken zij alleen nog maar berekenend. Sam ging voort: „Kom aan, vriend. De tijd, die ik nog ter be schikking heb, ia kostbaar. De belo ningen kunnen alleen tot stand komen, als ik verder geen tijd verlies. Denk aan het loon en aan Caracas en wat de muildieren nog voor je verdienen kunnen. En Vito, je hebt geen wapens nodig Je bent niet in gevaar. Ontlaad dat pistool maar en geef mü het" Pasquale's hoofd kwam omhoog en de wantrouwende blik was weer in zijn ogen terug. Weer speurden zij de ge bouwen af naar Hugh. Sam zei: „Je weet, dat je mij ver trouwen kunt. Je hebt mijn woord, dst je niet in gevaar bent en ook niet zult komen Ik veroorloof niemand mijn be dienden te molesteren. Wie hen aan raakt, raakt mij aan. Komaan. Ontlaad dat pistool en geef mij het En ga dan alles klaar maken, om morgen zo snel mogelijk te kunnen vertrekken." (Wordt vervolgd) Zwemmend meisje zag haar jurk verdwijnen. Een Wierdense schone van duizend weken,' aangelokt door de zomerse temperaturen, die deze heerlijke herfstmaand zo rijkelijk schenkt, om nog eens een duik in 't kanaal te nemen, beleefde een omprettig avontuur tje, dat haar in grote moeilijk heden bracht. Bij 't kanaal zette ze haar fiets tegen het hek van een weiland, waarin in de verte rustig een paard graasde. Al spoedig hingen zomerse japon en nog 'n stuk of wat niemen dalletjes over het stuur van de fiets en met een elegante duik gleed het meisje in het verfris sende nat. Na een tijdje een angstwekkend gegil.... En wat bleekBles was nieuwsgierig ge worden, kwam eens een kijkje nemen bij het hek en zette het zwemmende meisje volkomen negerend zijn tanden in de gebloemde groene jurk, om die bijna geheel naar binnen te wer ken. De badende jonkvrouwe wist zich geen raad en zag geen an dere oplossing dan een passeren de jonkman te vragen om een andere japon te halen, wat deze gaarne deed. Laat komen wat komen wil: ook de ergste dag gaat voorbij. SHAKESPAERE Bij een brand op het Engelse Kanaal eiland Jersey gingen Vrijdag twee schilderijen van Rubens en een Van Dijck verloren. De ene -Rubens stelde de hertog van Buckingham voor, ge zeten op een paard. Het andere was genaamd „Apotheosis", meldt de Volks krant. Het schilderij van Van Dijck is het beroemde portret van Karei de Eerste. Vele andere kunstwerken gingen mede verloren. Ze waren eigendom van de Graaf van Jersey. Scotland Yard zal een onderzoek instellen. Men vermoedt te doen te hebben met brand stichting. De aangerichte schade be draagt ruim een millioen gulden. Een employé van een der grote bank instellingen in Den Haag, die aldaar sinds dertig jaren werkzaam was, heeft zich gedurende een reeks van jaren schuldig gemaakt aan fraudu leuze handelingen, die door de geraf fineerde wijze, waarop zij werden uit gevoerd. geruime tijd onontdekt kon den blijven. De schade, door dez« handelingen veroorzaakt, zou meer dan f 100.000 belopen. LIJK VAN ONBEKENDE MAN AANGESPOELD. Vrijdagmiddag is op het strand van 's-Gravenzande het stoffelijk overschot van een naar schatting 35-jarige man aangespoeld. Vermoedelijk is hij ander halve dag tot drie dagen geleden ver dronken. De rijkspolitie staat voor een raadsel. Tekenen van geweld of mis daad zijn niet aanwezig. GROTE BRAND IN FINLAND Op één van de grootste houtopslag plaatsen in Finland is door het over springen van een vonk van een sleep- boot brand uitgebroken, die een scha de van naar schatting tien millioen gulden heeft aangericht.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3