Sowjet-Rusland gaat een nieuwe Duitse regering vormen Dertig doden bij Zuid-ltalie overstroming in Indonesië wil de militaire uitgaven niet betalen Tsjiang Kai Sjekbreektmet Rusland Bouwers van een nieuw bestaan VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bevin in Canada Tito wil liever strijden dan zich buigen Dinsdag 4 Oct. 1949 74e Jaargang No. 10700 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Duiise Democratische Republiek'' op stapel De zaak-Schallenberg Op zoek naar het ver mogen van Mucke Spiegelruit van wisselkantoor ingegooid Buit zeventig gulden Communisten 250 km. van Kanton Regering stelt vijftig millioen lire beschikbaar Zeshonderd generaals kwamen bijeen Opnieuw vele dagen mooi herfstweer Grote brand in oud Amsterdams pakhuis Om er dorst van te krijgen Evenmin als groot deel der interne schulden Grenzenloze vreugde'' in de Volksrepubliek Haring en wittebrood in Leiden De heer Th. C. Geudeker verlaat 's lands dienst Ook Bulgarije erkent Chinese Volksrepubliek Argentijns schip in Straat Magellaan gezonken Sterke uitbreiding van de Technische Hogeschool Zestien doden bij botsing in Californie Nederlandse tuinders gingen naar de Antillen Burgemeester d'Ailly vliégt naar de West Nederland en de Italiaanse koloniën De woningbouw in onze provincie Sportcommissie voor het leger ingesteld 1 BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j B IJLS MA en C KRAK HELDEHSE COURANT TArUEVEN: Advertenties'. 16 ct per tnm familieberichten 20 ct per mm Kleine advertenties ...Juttertjes" 1 tot 15 woor den t 1.elk woord meer 5 ^ent Abonnementen per kwar taal 4— iij vooruitbe taling. plus incassokosten fo!yens gewoonlijk betrouwbare Duitse bron te Berlijn hebben vooraanstaande Duitse politieke leiders uit de Sowjetzone een bespreking gevoerd met Sowjet- russische functionarissen op het hoofdkwartier te Karlshorst om de bijzonder heden uit te werken van een nieuwe regering, die voor geheel Duitsland zou gelden. Hoge Britse functionarissen verwachten, dat de nieuwe regering in de komende dagen zal worden uitgeroepen. De besprekingen werden bijgewoond door generaal Tsjoeikof, leider van het Sowjetrussisch militair bestuur, ambassadeur Semeonof, zijn politieke adviseur, en de hoofden van alle afdelingen van het Sowjetrussisch militair bestuur. De nieuwe Duitse regering zou „Duit se Dempcratische Republiek" genoemd worden. Na het regelen van de details zou de „Volksraad" de nieuwe regering officieel uitroepen. De Volksraad zou vermoedelijk deze week nog bijeen komen. Tevoren zouden de Sowjets in een proclamatie de bevoegdheden der nieuwe regering bekend maken en het sluiten van een vredesverdrag garan deren benevens een regeling betreffen de de door Duitsland aan de Sowj et- unie te verrichten herstelbetalingen. Naar „De Telegraaf" thans meldt, hebben de arrestaties in de zaak- Schallenberg niets uitstaande met de moord op deze Duitser, maar met de- viezensmokkelarij, welke uit deze af faire is ontstaan. Op het ogenblik wordt gezocht naar het millioenen- vermogen van Mucke, dat op zeven plaatsen in en om Utrecht verborgen moet zijn. Verder stelt de politie een onderzoekin naar de rol, welke de Utrechtse industrieel, die men oor spronkelijk het gehele vermogen aan bood, in dit drama heeft gespeeld. Deze industrieel is o.a. betrokken geweest bij een zwendelzaak in leger- voorraden. Het blad legt tevens ver band tussen de zaak-Schallenberg en de kwestie van de Belgische oud SS- officier Pierre Marie Sweerts, die vol gens de Engelsen een geallieerd agent, is geweest en die thans in Nederland zou vertoeven. Het vermoeden bestaat dat er tussen de Utrechtse groep en de groep rond Sweerts een strijd is geweest om de effecten van Mucke. Men tracht thans een verband te leg gen tussen deze strijd en de dood van Schallenberg. DEVALUATIE IN ARGENTINIË. De Argentijnse centrale bank heeft de vrije marktkoers voor de peso ver laagd met 47 pet. Gistermorgen omstreeks kwart over vijf hebben onbekenden de grote spie gelruit van een der vier etalages van het wisselkantoor van een groot bank gebouw aan het Rokin in de hoofdstad ingegooid. Hoewel de ontstane opening betrekkelijk klein is, zagen de dieven kans buitenlandse bankbiljetten voor een Nederlandse waarde van ca. 70 gulden en een aantal waardeloze tra- veller-cheques, die voor reclame in de etalage waren gelegd, er uit te halen. Toen de nachtwaker op het glasgerinkel af kwam, waren de dieven reeds ver dwenen. Hij besprak Chinese kwesiie De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft Maandag een onderhoud gehad met de Canadese premier Louis St. Laurent Hij zou later andere leden van het Canadese kabinet spreken. Bevin, die nog nooit in Canada geweest is arriveerde Zon dag en zal drie dagen blijven. Een uit nodiging om het woord te richten tot het parlement heeft hij niet aanvaard. Hij zou zich op het ogenblik niet geheel fit voelen. Bevin heeft de Chinese kwestie met het Canadese kabinet besproken in het licht der Russische erkenning van de communistische regering te Peking. Naar men gelooft zouden leden van het kabinet de kwestie van de verdediging van de landen van het Atlantisch Pact hebben opgeworpen. De nieuwe communistische verster kingen stromen zuidwaarts de Zuid- Chineze provincie Kwantoeng binnen. Naar verluidt, zouden zij op een punt lm het noord-oosten), 250 km verwij derd zijn van de nationalistische hoofd stad Kanton. Volgens in Kanton bin nengekomen berichten dringen twee communistische colonnes Kwantoeng een van de laatste provincies in natio nalistische handen binnen. De Italiaanse regering heeft tijdens een speciale kabinetszitting besloten een bedrag van vijftig millioen lire be schikbaar te stellen, opdat onmiddellijk hulp kon worden verleend aan de slachtoffers der overstromingen in Zuid-ltalie, welke de dood van ruim dertig personen hebben veroorzaakt, terwijl een gebied van naar schatting duizend vierkante mijl onder water is gezet. Vier Italiaanse provincies zijn door de overstromingen geteisterd. Door ver kenningsvliegtuigen is gemeld dat som mige overstroomde gebieden twintig meter onder water staan. De twintigduizend inwoners tellende stad Benevento is zwaar getroffen. Tweeduizend ingezetenen zijn dakloos geworden. Als gevolg van schade, aan Maarschalk Tito heeft, tijdens een noenmaal, dat Maandag, na afloop van uitgebreide manoeuvres van het Joegoslavische leger, aan zeshonderd generaals en andere officieren werd aangeboden, een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde dat het leger gereed stond om „Joegoslavië tot de laatste ademtocht van zijn strijders en ongeacht het tijdstip, waarop een eventuele aanval zou worden uitge voerd, te verdedigen". Volgens Tito hadden de legeroef e- ningen niet plaats gevonden omdat er verschillende pogingen waren ge daan om Joegoslavië schrik aan te jagen, doch uitsluitend omdat het Hoewel het er voor verleden Zon dag aanvankelijk naar uitzag, dat de diepe oceaandepressies, die over IJs land. naar Noorwegen trekken ook het weer in ons land ongunstig zouden beïnvloeden, ging inmiddels de baro meter over Engeland weer sterk stij gen, zodat zich aldaar een zelfstandig gebied van hoge luchtdruk ontwikkel de dat zich nu langzaam naar het Oosten beweegt en vanmorgen vol gens het K.N.M.I. al over Belgie was gelegen. Morgen kan dit gebied boven Duits land liggen, waardoor de wind bij ons naar het Zuiden zal draaien en wrj opnieuw enige droge en prachtige na jaarsdagen tegemoet kunnen zien, met voor de tijd van het jaar hoge dag temperaturen. Weerbericht Weersverwachting tot Dinsdag avond: Nu en dan overdrijvende wolkenvelden, afgewisseld door opklaringen. Plaatselijk ochtend mist, droog weer. Weinig wind. Overdag iets warmer dan giste ren. voor elk modern leger noodzakelijk is oefeningen te houden. „Het is ons le vensdoel", aldus de Joegoslavische lei der, „hen te ontmaskeren, die leugens en lasterlijke aantijgingen over ons verspreiden. Door dit te doen, dragen wjj bij tot de zege van het socialisme in een wereld, wier geloof in dit so cialisme aan het wankelen is geraakt. Het is beter, kameraden, op het slag veld in een eerlijke strijd voor waar heid en gerechtigheid te vallen, dan het te aanvaarden dat men u vertrapt of dat gij, gelijk slaven, de nek zoudt moeten buigen en het zoudt moeten aanzien dat de grote beginselen van het Marxistisch Leninisme zonder strijd teniet zouden worden gedaan. Wij moeten strijden, opdat niet één vooruitstrevend mens in de wereld kan menen dat wij verraders van de werkende klasse of van de beginselen van het Marxistisch Leninisme zijn", aldus Tito. Maandagmorgen ontstond door nog onbekende oorzaak een grote uitslaande brand in een pand aan de Elandsgracht te Amsterdam. De brandweer, die on middellijk met groot materiaal uit rukte, slaagde er binnen drie kwartier in het vuur zowel aan de vóór- als achterzijde meester te worden. Het per soneel op de eerste etage, dat zich eensklaps temidden van vlammen en dichte rookwolken bevond, zag kans aan de voor- en achterzijde naar bene den te springen. Een oude man is van de tweede etage, die spoedig ook in lichterlaaie stond, op de eerste etage gevallen. Hij werd licht gewond, doch zag kans ook het gebouw te verlaten. Een lid van de brandweer werd door glas aan de handen gewond. De brand in het uit de zeventiende- eeuw date rende gebouw was ontstaan in een op een der verdiepingen geëxploiteerde glasblazerij. fabrieken in de stad toegebracht, zijn velen werkloos. Door de regering is besloten dat uit gebreide schema's zullen worden op gesteld voor het verlenen van hulp aan de boeren, wier boerderijen en te velde staande oogsten door het geweld van het water zijn weggevaagd. Van offici ële zijde wordt verklaard, dat de aan gerichte schade reusachtig is en dat deze thans nog op geen stukken na is te berekenen. De paus heeft opdracht gegeven met spoed levensmiddelen en medicijnen uit Vaticaanstad naar de geteisterde gebieden te zenden. Hengelo is de enige gemeente in Nederland, die voor haar drinkwaterleiding gebruik maakt van condenewater. Dit worat betrokken van de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie, doch het brengt enige risico mee, want bij proeven voor het maken van grofkorrelig zout slipten zout kristallen in de drinkwaterlei ding, waar ze oplosten. Het ge volg was, dat heel de gemeente overigens slechts gedurende korte tijd zoutig water uit de kraan tapte. De weekeindconferntie op de „Ho ge Vuurse" heeft in zoverre aan haar doel beantwoord, dat de standpunten der drie delegaties thans klaar en duidelijk en tot bijzonderheden zijn uiteengezet", aldus verneemt de spe ciale correspondent van het ANP. De delegaties hebben in mondelinge ver klaringen haar opvattingen uiteenge zet en hierbij bleek, dat zeer aanzien lijk verschil van mening bestond ten De Chinese nationale regering heeft op een kabinetsvergadering besloten de betrekkingen met de Sowjetunie te ver breken. De Sowjetunie maakte reeds de erkenning van de communistische re gering van China bekend en verklaar de, dat de diplomatieke vertegenwoor digers der Sowjetunie in Kanton zou den worden terdggeroepen. Generaal Tsjoe En-Lai, premier van de nieuw gevormde Chinese volksregering, heeft de Sowjetrussische regering kennis ge geven van de „grenzenloze vreugde" van het Chinese volk over het Russi sche besluit, het door de communisten beheerste regiem in China te erkennen. In een telegram aan Gromyko, de Sowjetrussische plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, zegt ge neraal Tsjoe: „De volksrepubliek China is er ten volste van overtuigd, dat de regering van de USSR de grootste vriendschap koestert jegens het Chine se volk. Zij is ook de eerste bevriende staat, die de volksrepubliek heeft er kend". Engeland en de „Chinese volks republiek" Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Engeland het verzoek van de Chinese communisten om als regering te worden erkend zal bespre ken met de landen van het gemenebest en „andere belanghebbende mogend heden". Op de vraag, wie de andere belanghebbende mogendheden zijn, antwoordde de woordvoerder. „Ik ge loof de landen van het Atlantische Pact". In Pulchri Studio te 's Gravenhage heeft de heer Th. C. Geudeker Maan dag van het personeel afscheid geno men als algemeen adviseur van het Hoofdbedrijfschap Akkerbouwproduc ten. De heer Geudeker, die officier in de orde van Oranje Nassau is, heeft een ambtelijke loopbaan van 49 jaar achter zich. In de zomer van het jaar 1900 kwam de heer Geudeker in dienst als tweede klerk bij de Arbeidsinspectie te Alk maar. In 1909 werd hij naar Den Haag geroepen, waar hij bij de centrale dienst van de arbeidsinspectie negen jaar lang een vooraanstaande functie bekleedde. Van 1918 tot 1922 was hij particulier secretaris van de toenmali ge minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Kort vóór de oorlog volgde zijn be noeming tot voorzitter van de meelcen trale. Als zodanig had hij een levendig aandeel in de uitvoering van het com plex economische verdedigingsmaatre gelen, dat door de mobilisatie noodza kelijk werd gemaakt. Na de opheffing van de meelcentrale volgde zijn benoe ming tot algemeen adviseur van het Hoofdbedrijfschap voor akkerbouwpro ducten. Op 3 October 1574 voeren de watergeuzen Leiden binnen, om de inwoners der sleutelstad van de tyrannie der Spanjaarden te bevrijden. De door de lange belegering uitgehongerde bevolking werd op haring en wittebrood onthaald. Jaarlijks vieren de Leidenaren met haring en wittebrood dit heugelijke feit. Omdat het ontzet van Leiden 375 jaar geleden is, reikte prins Willem van Oranje „persoonlijk" aan de bevolking haring en wittebrood uit. Door het Bulgaarse persbureau werd gisteravond bekend gemaakt dat de Bulgaarse regering heeft besloten diplo matieke betrekkingen met de regering van de Chinese „volksrepubliek" tot stand te brengen. Er zullen wederzijds diplomatieke vertegenwoordigers wor den geaccrediteerd. Bulgarije is het tweede land dat de Chinese „Volksrepubliek" heeft erkend. Het Argentijnse ministerie voor de marine heeft medegedeeld, dat het 450 ton metende Argentijnse patrouille vaartuig, dat reeds twaalf dagen ver mist wordt, in de straat Magellaan ge zonken is. Het schip had een grote la ding ontplofbare stof. Er waren 68 per sonen aan boord. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een uitvoerige toelichting betreffende de uitbreidings plannen voor de Technische Hoge school te Delft aan de Tweede Kamer doen toekomen. Daarbij is ten doel ge steld 3500 studerende adspiranten of het afstuderen van 500 ingenieurs mo gelijk te maken, In de loop van 1950 zal worden begonnen met het optrek ken van een aantal nieuwe gebouwen, die een terrein van ongeveer 35 ha zullen beslaan. Daartoe behoren o.a. een gebouw voor technische physica, enige labaratoria voor weg- en water bouwkunde en een gebouw voor bio chemisch centrum. De uitvoering van het voorgelegde program is noodzake lijk, wil men in ons land een opleiding handhaven, die in de toekomst ten minste gelijkwaardig zal zijn aan die in andere landen. Bij Los Angeles is een autobus van het leger door een personentrein ge ramd. Hierbij werden zestien perso nen gedood en 24 gewond. In de hu- zaten militairen en hun vrouwen, die van een partijtje terugkeerden. DUIVELSBERG NATUUR RESERVAAT? Er worden pogingen gedaan om de Duivelsberg in het „gecorrigeerde" ge bied bij Ubber">n tot natuurreservaat verklaard te krijgen. Het betreft hier een bosgebied van ongeveer 180 ha, dat toebehoorde aan de Duitse mevrouw Schuster, die enige weken geleden is overleden. Haar dochter en erfgename woont thans op het landgoed maar ver toeft dikwijls in het buitenland. Verder zijn er enige kleinere percelen van an dere eigenaren. Enkele Nederlanders besloten eind vorig jaar te trachten op Sint Eustatius de landbouw nieuw leven in te blazen. Een ondernemend zakenman uit Bloe- mendaal, de heer P. de Jong, stak de Atlantische Oceaan óver voor een stu diereis en doorkruiste zes weken de Nederlandse Bovenwindse eilanden met als resultaat, dat zijn keus op Sint Eustatius viel. In gezelschap van drie gezinnen uit Lunteren, Ede en Haar lem, arriveerde de familie De Jong in December te Oranjestad en nam haar intrek in een van de weinige oude land huizen, die op Sint Eustatius zijn over gebleven. Toen de „Willemstad" voor anker ging in de baai van Oranjestad, namen wij de gelegenheid waar de fa milie De Jong op te zoeken, schrijft een redacteur van het Curacaose dag blad „Beurs- en Nieuwsberichten" In de in Oudhollandse stijl gemeubileerde zitkamer kregen wij de ervaringen van deze landverhuizers te horen. Zij heb ben de beschikking gekregen over een stuk grond van 200 ha bij de boerderij „De Schotse hoek" en een stuk van 100 ha elders. „Het eerste, wat we deden", vertelde de heer De Jong, „was een proeftuin aanleggen, waar we alle soorten Hol landse groenten en pootaardappelen kweekten." „En hoe waren de resultaten?" „Wel, de sperciebonen en de kool soorten deden het goed. De sla aten de mieren op. De proef met spinazie mis lukte." „Wat was de reden?" De heer De Jong trok eens diep aan zijn pijp en zeide: „Waarschijnlijk is he. klimaat niet geschikt. Maar over de resultaten met de zoete aardappelen mogen we niet klagen; een lading gaat vandaag met de „Willemstad" mee. Eigenlijk verbouwen we alles wat „gaat" Mevr. De Jong-Ruygrok bleek even eens goed op de hoogte van alles, wat de arbeid van haar man en de andere landgenoten betrof. Met oprecht ent housiasme sprak zij over de goede geest die onder de immigranten heerst en de uitstekende verhouding tussen hen en de bevolking. De Amsterdamse burgemeester d'Ailly zal zich Vrijdag 7 October per KLM- vliegtuig via de Zuidelijke route naar Suriname begeven. Vandaar zal hij tevens Curagao bezoeken voor het voe ren van verschillende besprekingen teneinde de bestaande banden tussen deze gebieden en Amsterdam te ver stevigen. Na afloop van zijn verblijf aldaar, dat op ongeveer twee weken wordt geschat, zal hij, via New York over de Noordelijke route terugkeren aanzien van het vraagstuk der schul denregeling. Overeenstemming bestaat over de overneming van de schulden tot op het uitbreken van de oorlog met Ja pan. Over de schulden welke niet in verband staan met de uitgaven voor de militaire acties in Indonesië zal eveneens gemakkelijk overeenstem ming kunnen worden bereikt. De moeilijkheden concentreren zich echter, naar wij van Republikeinse zij de vernemen, rondom de vraag, wat gebeuren moet met de schulden, die voortvloeien uit deze acties. Van Re publikeinse zijde heeft men de ge dachte ontwikkeld, dat ook de door de Nederlands-Indische regering ge creëerde schulden voor een groot deel voortkomen uit de politionele acties. Immers, aldus deze Republikeinse re denering, allerlei uitgaven b.v. voor distributie van rijst e.d. in gebieden welke tot het de facto-gebied van de Republiek behoorden en alleen als ge volg van de acties door de Neder lands-Indische regering geravitail leerd moesten worden, kunnen niet door de RIS worden overgenomen, aangezien deze schulden rechtstreeks een gevolg zijn van de militaire ac tie. Van Nederlandse zijde heeft men toegezegd in de komende dagen het exacte bedrag van de uitgaven voor militaire acties over te leggen. Naar men mag aannemen is dit 't belangrijkste geschilpunt in de finan cieel economische commissie. Indien dit geschilpunt is opgelost zullen de overige problemen vrij gemakkelijk worden overwonnen. De Nederlandse afgevaardigde in de politieke commissie der VN heeft voor gesteld, dat het probleem der voor malige Italiaanse koloniën in drie af zonderlijke hoofddelen zou worden ver deeld. Een commissie zou drie afzonder lijke resoluties moeten opstellen over Lybie, Eritrea en Somali-land. De Nederlandsche afgevaardigde zei het eens te zijn r.iet het standpunt der Engelsen en Amerikanen, dat onafhan kelijkheid voor Lybie in drie of vier jaar beoogt, alsmede de verdeling van Eritrea tussen Ethiopië en de Soedan en Italiaans beheerschap over Somali- land. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft vastgesteld hoe veel woningen in 1950 aan verschillen de provinciën en de drie grote steden zullen worden toegewezen. Voor Noord- Holland is dit aantal bepaald op 2646, waarvan 1250 montagewoningen. Deze cijfers gelden niet voo Amsterdam, dat 2623 woningen krijgt toegewezen, waar van 1200 montagewoningen. De verdeling in normale woningen, middenstandswoningen en herbouwge- vallen is voor Noord-Holland 2014, 132 en 500. Voor de stad Amsterdam 2271, 263 en 100. Hierboven is nog een beperkt cen traal te beheren contingent gereser veerd, waaruit in bepaalde gevallen, bv. voor nieuw te stichten industrieën, stichtingen en verenigingen kan wor den geput. De chef van de generale staf, gene raal mr. H. J. Kruis, heeft ingesteld een sportcommissie der Kon. Land macht, die tot taak heeft de beoefe ning van sport in het leger te stimu leren en te coördineren. De commis sie bestaat uit: luitenant-kolonel H. Mulder, hoofd RAO, majoor D. C. de Vries, hoofd wapenopleiding van de sectie opleidingen van de generale staf, kapitein H. A. van Walen, hoofd bureau lichamelijke opvoeding van de sectie opleidingen der G.S en kapitein G. Storm, hoofd bureau sport RAO. Als voorzitter treedt op luitenant-ko lonel H. Mulder. Perspectief voor de aardbeienteelt Maandagmiddag werden op de Steenwijkerwoldse veiling op nieuw aardbeien aangevoerd, af komstig van de tweede pluk, die mede dank zij het goede en late zomerweer mogelijk bleek. Zij werden gekweekt in de kassen van de G. A. van Swiets Tuin bouwschool te Frederiksoord. De eerste aardbeienpluk geschiedde in Mei en Juni. Daarna zijn de aardbeien enige tijd „verdon kerd", d.w.z. in het donker onder glas verder gekweekt. Toen zij later wederom aan het zonlicht werden blootgesteld, gingen de plantjes opnieuw bloeien en kon den wederom vruchten worden qeoogst. De prijs bedroeg op de Steenwijkerwoldse veiling f 2.44 f 2.60 per kg. Voor de tuinders zal deze methode in de toekomst, volgens deskundigen van de tuin bouwschool, zeer belangrijk kun nen zijn.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1