JUTTERTJES Speculaas Verkadej Foto's in huis? Vele veranderingen en nieuwe perspectieven Urk tien jaar eiland-af -De dijk" bracht voornamelijk winst Texel Bouw van openbare school werd gisteren aanbesteed Oosterend krijgt nieuwe muzieknis Öreezand Gymnastiekwedstrijd DOKEV—Hercules Bazar ten bate van t.b.c.- bestrijding Kerk van Jezus Christus Heiligen der Laatste Dagen Te koop aangeboden A»nna Paulowna Julianadorp Propaganda-kunstavond van de Nederlandse Blindenbond Militair team naar Frankrijk VAN MARSDIEP TOT IJ Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Te koop gevraagd Personeel Vierde Stuurlieden een nette Winkeljuffrouw Ruilen Diversen Gaat U verhuizen Dan naar P. C. KAAN DAGBLAD RECLAME is f foa'cc/ Demonstratie met Aardappelrooimachi nes Eiken, Beuken Klossen op ge- Vele officiële personen waren Dinsdag 3 October 1939 naar Urk komen voor bijwoning van een histori sche gebeurtenis, het dichten van het laatste gat in de Noordoostpolderdijk tassen Lemmer en Urk, waardoor het eiland Urk met de vaste wal werd ver bonden. Er was die dag nog een opening van enkele tientallen meters in de dijk, toen twee grote kranen hun werk be gonnen om de eerste verbinding tussen Urk en het vasteland te voltooien. Te 14.44 uur vielen de brokken keileem, die de dijkvakken van Lemmer en Urk uit met elkaar moesten verbinden, in deze opening en meteen gilden de sirenes en stoomfluiten van de vaartui gen der Zuiderzeewerken, om het enige kilometers verder gelegen Urk bekend te maken, dat het geen eiland meer was. De burgemeesters van Lemster- land en Urk liepen elkaar over de kei leem tegemoet, drukten elkaar de hand en spraken een poosje later ieder een rede uit, waarin zij tot uitdrukking brachten, dat zowel voor Urk als voor de nieuwe polder prachtige toekomst mogelijkheden werden geschapen. Inderdaad is gebleken, dat deze mo gelijkheden er zijn. Hoewel het vol tooien van de verbindingsdijk met het vasteland voor Urk de eerste jaren vrijwel geen veranderingen bracht (verkeer langs deze dijk was namelijk niet mogelijk) deden de inpolderings werkzaamheden dit wel. De bevolking breidde zich uit, want heel wat bij de Zuiderzeewerken betrokken arbeiders en technisch personeel zochten woon gelegenheid op Urk. Voor de bevolking van dit zo lang geïsoleerde eiland be tekende dat natuurlijk een grote om mekeer. Vele veranderingen. Maar vooral ook bracht de aanleg van de Noord-Oostpolder voor Urk grote economische veranderingen met zich. De bewoners, die uitsluitend van de visserij leefden, moesten zich geheel omschakelen, want Urk kreeg een ach terland, dat zich voornamelijk op de landbouw zou richten. Van landbouw wisten de meeste Urkers niets, maar omdat het visgebied op het IJselmeer door de verschillende inpolderingen steeds kleiner werd en een deel van de Urker vissers voornamelijk daar ter visvangst ging, diende terdege te wor den overwogen, of er voor jonge Urkers niet naar nieuwe bestaansmogelijkhe den moest worden uitgezien. Bij de aanleg van de dijken had reeds een aantal vissersjongens een ander vak gekozen. Zij waren bij de Zuiderzee werken in dienst getreden, waar zij vooral als bakschippers uitstekend kon den worden gebruikt. Enkele hunner werden op de duur opzichter. Landbouwonderwijs. Er kwam een onderwijzer met land- bouwacte op Urk. Hij nam het initiatief tot het geven van een landbouwcursus. Over gebrek aan belangstelling had hij niet te klagen, want een aantal Urker jongemannen, dat in de visserij geen toekomst meer zag, ging zich eerst theoretisch en later ook practisch in de landbouw bekwamen om straks in het nieuwe landbouwgebied van 48.000 ha de kans te hebben, zich een goede toe komst te veroveren. Niettemin zijn vele Urkers de vis serij trouw gebleven. Op het IJselmeer valt nog steeds een stuk brood te ver dienen, al aal dit er bij de voortschrij dende inpolderingen niet groter op worden. De meeste Urker vissers zijn het wat verder van huis gaan zoeken en vissen voornamelijk op de Noord zee. Zij varen dan 's Maandagsmorgens heel vroeg weg en keren 's Zaterdags avonds naar het eiland terug. Sommige Urkers hebben de handel gekozen. De verbinding met de vaste wal heeft hiertoe mogelijkheden ge schapen. Vooral sinds de weg Urk EmmeloordKampen door de Noord oostpolder gereed is, ontwikkelt zich een druk verkeer tussen het voormali' ge eiland en het vasteland. In de afge lopen tien jaa hebben zich dus voor de bevolking var Urk nieuwe perspectie ven geopend. Al ging er veel karakte ristieks Verloren (de Urker dracht wordt steeds zeldzamer), de grote ver anderingen, welke zich voltrokken be tekenen toch voornamelijk winst. Op het gemeentehuis te Den Burg werd gistermiddag door het architec tenbureau Pot (Amsterdam) in op dracht van B. en W. aanbesteed de bouw van een vijfklassige openbare lagere school, geprojecteerd op een terrein achter de Warmoesstraat te Den Burg. De volgende inschrijvingen kwamen binnen: C. Duin, Den Burg, f 73.000; gebr. Tuin, 't Zand, f 75.390; J. Drijver, Texel, f 78.450; fa. Kwak en Zn., Den Helder, f 78.950; R. K. Koppen, Den Helder, f 79.800; fa. Bak ker en Koorn, Den Burg, f 80.424; C. van Essen, Den Helder, f 80.470; comb. Voigt-Bakker, f 80.880; J. Koorn Mz., Den Burg, f 84.000. De gunning is aan gehouden. Door de uitgifte van bouwsteen certificaten (van f 0.50, f 2.50 en f 10) trachten een vijftal muziek- en zang verenigingen gelden bijeen te bren gen voor de bouw van een muzieknis te Oosterend. In Oosterend en omge ving was hiervoor reeds propaganda gemaakt, en nu werden Zaterdag Den Burg en Oudeschild door twee muziek korpsen „belegerd". Het succes was prachtig, want er kwam niet minder dan f 431,78 binnen. Wanneer het zo doorgaat, staat voor het volgende sei zoen de nieuwe nis te Oosterend! Zondagmorgen raakte de dres- seerkar van de fam. Koorn in het on gerede, doordat het lemoen brak. De inzittenden maakten een buiteling, maar kwamen met de schrik vrij. Men wist het paard in bedwang te houden. 's Morgens in de gymnastieklokaal van de O.L. School te Breezand en 's middags in de zaal van de heer Bos sen, kampten ploegen dames en heren en jongens en meisjes van bovengen, verenigingen voor de eer van hun club. Met slechts een verschil van 30 punten over de gehele dag werd Hercules uit de Beemster eerste. In totaal behaalde dezp vereniging 1556,9 punten en DOKEV 1526,2 punt. De sterkte liep ook in de groepen niet ver uiteen, met uitzondering van de heren-afdelingen, waarvan die uit de Beemster juist de 30 punten meer kreeg, die Hercules de overwinning bezorgden. De jury bestaande uit de heren Boot, Visser, Wassink en Schuit van de Alkmaarse Turnkring, deed de vol gende uitspraak: Jongens (paardsprong, paard-, brug- ringen- en rekoefeningen)1 Dokev 213,4 pt.; 2 Hercules 209,8 pt.; Best geplaatsten: 1 F. Zijp, Dokev 40,3 pt., 2 en 3 met 38,3 pt. P. Pluister, Dokes en W. Noome, Hercules; 4 T. Noome, Hercules 37,6 pt en 5 A. Lan- gereis, Dokev 36,8 pt. Meisjes (als jongens, maar geen rekoefening)1 Hercules 164,5 pt.; 2 Dokev 157,3 pt. Best geplaatsten: 1 A. Eggers (H) 132,7 pt.; 2 A. Wal raven (D) 29 pt.; 3 D. van Hese (D) 28,5 pt.; 4 J. van Zundest (D) 28 pt.; 5 T. van Meurs (H) 27,5 pt. De dames en heren werden beoor deeld op paardsprong, paard-, brug-, ringen-, rek- en vrije oefening. Dames, b-groep: 1 Hercules 238,4 pt.; 2 Dokev 230. Best geplaatsten: 1 R. Blaauboer (H).41,4 pt.; 2 T. Oly (H) 40,7 pt.; 3 P. Hoefman (H) 39,5 pt.; 4 H. Ho,f man (H) 39,1 pt.; 5 L, Pluister (D) 39. Dames, groep: (dubbele telling): 1 Dokev 523,1 pt.; 2 Hercules 510,7 pt. Best geplaatsten: 1 C. Bakker—van Eeten (D) 91,9 pt.; 2 T. Rentenaar (D) 90,4 pt.3 M. van Genderen Kranenburg (D) 88,7 pt.; 4 D. Mole naarUbbels (H) 88,5 pt.; 5 N. Ver hagen (D) 88,1 pt. Heren: (dubbele telling): 1 Hercu les 432,5 pt.; 2 Dokev 402,4 pt. Best géplaatsten: 1 P. Molenaar (H) 93,2 pt.; 2 A. Groenendijk (D) 92,3 pt. 3 J. J. Vergouwe (D) 01,7 pt.; 4 P. Koning (H) 87,6 pt.; 5 K. Klinkha mer (H) 85,3 pt. Na het gezamenlijk zingen van Psalm 6817, gebed en schriftlezing, sprak ds. Rutgers het openingswoord voor de bazar in het verenigingslokaal bij het Evangelisatiegebouw. Het aantal t.b.c.- lijders is onrustbarend toegenomen, zei spr., en wij voelen de noodzakelijkheid de zieken te helpen. Doen we dat, dan handelen we volgens het bijbelwoord, dat zegt: „Draagt elkanders lasten" en .Vervult alzo de wet van Christus". Maar ook hierbij moeten wij Christus navolgen, dus als Christen samen zijn en ons werk doen tot steun van het fonds, dat versterking behoeft. Vervolgens kon men zijn geluk be proeven bij sjoelbak, schietschijf, rad van avontuur en verloting. Men kan raden hoeveel spelden in een kussen waren gestoken. Tevens waren er hand werken, textielgoederen, levensmidde len enz. te koop Langs deze weg betuig ik mijn hartelijke dank, ook namens mijn familie, aan allen, die door het zenden van gelukwensen en bloemen de dag van mijn behouden terugkeer uit Indonesië tot een onverge telijke dag hebben ge maakt. P. C. ALBLAS Jr. H. A. Lorentzstraat 70. VAN verkade Vet kade-speculaas bij een kopje koffie. DAt brengt de gezelligheid van een echt-Hollandse herfstavond in Uw huis kamer. Herfst en spe culaas: ze behoren bij elkaar. Vraagt Uw win keliet goede speculaas Speculaas *a» Vtrkadt. Prijs 24 ct per 100 gram. van de De adressen Bureau enz. uitslui tend 's middags na vier nor. BIEDT U op WOENSDAG 5 OCT. a.s. in de bovenzaal van het gebouw SANDERSE aan het Koningsplein EEN FILMAVOND aan. Er zullen films vertoond worden over het ont staan der Kerk. Aanvang 8 uur n.m Toegang vrfl. Geen collecte. Prima handkar en grijs heren- costuum, mt 48—50. Zuidstraat 9. 3 Wollen ruitjes, 2 rokjes, 1 jurk, 1 mantel, leeftijd 15 jaar. Van Galenstraat 66. Kamerkachel, i.g.st. wegens overcompleet f 15.— De Wet straat 7. Nette, goed onderhouden kin derwagen f 35. Na 4 uur. Bad huisstraat 39, Huisduinen. 1 Donkerbl. visserstrui, kleine maat; 1 donkerbl. wintermantel met grijs bont, bakv. maat; crème gev. regenmantel; d.bl. wollen jurk, bakv. maat; 1 nieuwe lap stof, grijze visgraat voor rokje. Alles z.g.a.n. tegen elk aanne melijk bod en zonder punten. Te bevr. Badhuisstraat 118, na 2 uur. Box met vloer (als nieuw). Nieuwstraat 13. Na 6.30 uur. Prima kolenkist en zaagbok. Dahliastraat 69. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johannes H. G., z. van G. F. van den Berg en G. van de Belt Theodorus C. M., z. van W. W. van Haaster en A. C. Ruigrok. Hendrik, z. van Joh. Naber en Jac. Piek. Johan nes C., z. van J. P. Looijesteijn en D. Dekker. Catharina M., d. van C. Vlaar en S. A. Broers. Reijer, z. van A. Mooij en A. Rezelman. Johanna E., d. van L. F. van den Berg en M. A. van der Holst. Leendert, z. van L. Pieterse en J. Schurer. •*- Henriëtte A., d. van J. Dreef en M. C. Vis Catha rina H. H., d. van Jac. P. Verbruggen en M. Joh. Alders. Gerrit, z. van D. Geerligs en T. Baken. Ondertrouwd: C. van Os en D. M. Keppel. W. van den Bogaerde en G. Polet? C. Joh. Smit en H. L. Meel dijk. Getrouwd: W. Hc Haver en A. L. Verver. W. Snip en H. Otten. J. Siegers en M. W. ter Burg. Overleden: Wed. G. Vos—Kosen 79 jaar. M. Koeten—Bos, 67 jaar. Jac. Borst 59 jaar. DE GAANDE EN KOMENDE MAN Ingekomen: A. A. Post en echtg. van Amsterdam. Mej. M. J. A. Dobbe van Beverwijk. Wed. E. J. Brands— Vis van Callantsoog. L. J. P. Komen van Medemblik. P. Wisse—Heiboer van Warmenhuizen. W. P. Zandber gen van Medemblik. H. Boerkoop van Den Helder. G. Honingh van- Bergen. D. Feijema van Tietjerk- steradeel. W. C. J. Preijde van Haar lem. J. E. H. KoopsSeevinck van Sorigny (Frankrijk). Mej. A. S. L. van Helvert van Dinteloord en Prins- land. Vertrokken: W. Lanting en gezin naar Emmeloord (N.O.-polder)C. J. Kuijs naar Bloemendaal (Overveen). Joh. Staring en echtg. naar 's Graven- hage. P. W. M. Komen naar Medem blik. A. Rozenbroek naar Medem blik. Mej. P. J. M. J. van Kuyeren ■naar Bergen. A. Keppel naar Am sterdam. A. J. Breed naar Alkmaar. H. de BruijnWilms naar Amster dam. E. M. J. Teeuwen naar Bergen. C. E. W. de Groot naar Bergen. L. A Kapitein naar Medemblik. P. C. Baann en gezin naar Maurik Rijswijk. Mej. T. Slot naar Driebergen. G. J. BijlsmaLangedijk en kind naar Bergen. Mej. C. T. Hameter naar Den Helder. Mej. D. H. Glasbergen naar Winkel. Mej. M. J. van Zundert naar Haarlem. F. A. van Kooten en echtg. naar Wieringen. VEILIG VERKEER BIJ VEERBURG Met waarschuwingsborden zal wor den aangegeven, dat het kruispunt van wegen bij Veerburg een gevaarlijke plek is voor het verkeer. Bovendien worden bij de wipbrug borden ge plaatst om aan te duiden, van welke kant men voorrang heeft bij het over rijden van deze brug. Twee maatrege len die de veiligheid van verkeer ten zeerste kunnen bevorderen. ONZE „VERLICHTE" POLDER Mooi op tijd, nog voor de komst van de donkere herfst- en winteravonden, is de wegverlichting met een veertig tal lichtpunten verdeeld over ver schillende wegen, uitgebreid. Voorbereid door de Gemeenschap Julianadorp en de Plattelandsvrou wenvereniging werd Vrijdag in de zaal van de heer Rol een propaganda- kunstavond van de Nederlandse Blin denbond gegeven. Na het openingswoord van de heer J. Henderikx speelde de blinde pia nist Jan Schouten een keurige piano solo, waarna de heer Joh. van den Berg op gevoelige wijze het „Kinder twaalfuurtje" van Heijermans decla meerde. Met pianobegeleiding van de heer Schouten zong Rie Brinkerink „Auf Flügeln des Gesanges", twee lie deren van Schubert en „Pur Dicesti' van Antonio Lotti. Na dit eerste solistisch optreden hield de heer Van den Berg een bezie lende propaganda-rede, welke werd gevolgd door de vertoning van de film „Wakende ogen". Verscheidene aanwezigen gaven gevolg aan de op wekking, zich als donateur aan te melden. Het optreden van de bllndè solisten werd na de pauze voortgezet met drie uitstekende pianosoli van Jan Schou ten (o.a. de Etude in As van Chopin), enkele liederen van mej. Brinkerink en nog wat declamatie door de heer Van den Berg. Het talrijke publiek kon terugzien op een welbestede avond. Het Nederlands militair elftal, dat op 21 Sept. te A'dam de Deens, wapenbroeders met 31 (na verlen- ging) versloeg, speelt op Woensdag 5 October a.s. te Rijssel in de demi. finale van het internationale tournooi tegen Turkije. De te Hoorn gehouden Westfriesa week is tot in alle onderdelen prach. tig geslaagd. De ruiterdemonstrati» vormde een groots slot. Twee Hoornse vissers hebben kans gezien op het IJselmeer in enkele „trekken" 8500 pond blei, snoekbaars, karper en paling te vangen. De boot bleek te klein om «tüo vis te bergen, weshalve een vlet een deel der vangst moest Overnemen. Helaas varieerde de op. brengst van slechts 122 ct. per pond. De 300 onderduikers, die tijdens de oorlog aldaar verbleven zullen uit dankbaarheid aan de gemeente Andijk een monument aanbieden. Als gevolg van een echtelijke twist te Egmond aan Zee, waarbij man en vrouw elkaar metmelkflessen be kogelden, is de politie op het spoor gekomen van een uitgebreide handel in bannen en gevallen van prijsopdrij ving. De C.C.D. is in deze zaak ge moeid. 'n Beverwijker, die een brief, door Arnold Meijer geschreven aan een naamgenoot, had achtergehouden en laten circuleren, werd veroordeeld tot f 60 boete. De eis van de Haarlemse politierechter was f 100. De Zaanse wielrenner Gerard van Bpek is negende geworden in de wed strijd om de grote prijs van Zwitser land. 182. Door het grote gevecht, dat er aan de gang is, vergeet de ceremonie meester om op Pim, Pam en Pom te jes gauw in de verdrukking kunnen komen. Maarze hebben buiten negerkoning Dubbeldik gerekend. De- letten. Nu, en die maken daar een goed ze is woedend over de apen-invasie on gebruik van; „kom", roept Pim, „La- nu ziet hij zich ook nog zijn middag ten we maken dat we uit de voeten ko- maaltje ontsnappen. „Waar gaat dat men, want om nu tot appelmoes gesla- heen, jongens?" roept hij en zwaait al gen te worden, daar voel ik niet veel met een lasso. „Nee, jullie moet niet voor!" Pom -m Pam zijn het er mee weglopen. Kom maar mee, dan zal ik eens. Vriend en vijand zijn door het jullie wel naar een veiliger plekje bren- dolle heen, zodat een paar kleine hond- gen." Mooie i.g.st.z. geklede mantel, 14—17 jaar. Bothastraat 27. Kippen, f 4.— per stuk. Emma- straat 18. Z.g.a.n. Falcon Tweedjas voor jongeman van 16—18 jaar; prijs f 25.—. Koningstraat 37. Eikenhouten sjoelbak m. schij ven f 12.50. Wilhelminastraat 19. Blauw mantelpak mt. 44 z. p. f 25; z.g.a.n. dames sportsch., mt. 40 f 9. Andere gedragen dames sportschoenen f 2.50. Adres: Bur. v. d. blad. Na 4 uur. I.g.st.z. kinderwagen, Mesker Spoorstraat 76. Tussen 6—7 uur, Alle merken defecte radio toestellen van na 1936. Welk defect geen bezwaren. Zuid straat 3. Een tweeling kinderwagen. Per adres: Hoofdgracht 17. Net woonhuis, drie slaapka mers, voor Mei te aanvaarden. Huis ter ruiling beschikbaar. Br. onder no. 250 bur. v. d. blad. Werkhuizen. Adres Bur. v. d. Blad Biedt zich aan Bakkersbedien- de, liefst gemengd bedrijf. Adres: Bureau van dit blad. Flink meisje (M.v.k.) Hotel „Het Wapen van Den Helder", Spoor- gracht 43. Bij de N.V. KONINKLIJKE PAKETVAART MAATSCHAPPIJ bestaat gelegenheid tot plaatsing van niet ouder dan 28 jaar, in het bezit van diploma 3e stuurman G.H.V. Sollicitaties te richten aan de K.P.M., Aid. Personeel, „Het Scheepvaarthuis", Am sterdam-C. Nadere inlichtingen over voorwaarden van dienstneming worden gaarne verstrekt. GEVRAAGD liefst met het vak bekend en een AANKOMENDE WINKELJUFFROUW b(j L. ELTE, Banketbakkerij, Koningstraat. KAN DAT? NATUURLIJK! Komt U ook WOENSDAGAVOND 5 OCTOBER, 8 UUR in j.FORMOSA" bovenzaal? Daar demonstreert PHILIPS voor ons. Een speciale avond voor alle amateurs. Neem Uw camera mee! Wij maken FOTO's! Toegang vr(j. WERNER CRONE. Koningstraat 29. Huis, omg. Watertoren, huur f 5.75, bev. 2 sl. kamers, voor gr. huis, h. f 30—f 35 p. maand. Bij voorkeur Huisduinen. Br. onder no. 239 Bur. v. d. Blad. Grote vrije bovenwoning met flinke tuin tegen kleinere woning. Adres Bur. v. d. Blad. Huis, Ruyterstraat, bevatt. 2 sl. kamers, huur f 4.— voor huis met 2 k 3 sl. kamers. Adres: Bur. van dit blad. Vrij huis te Haarlem. Huur prijs f 5.50, bevatt vóór- en achterkamer, keuken, schuur en tuin, twee slaapkamers, tegen huis in Den Helder. Br. no. 248 Bur. v. d. Blad. Kostgangers, liefst vrienden, Br. onder no. 252 Bur. v. d. BI, Kostganger met huiselijk ver keer. Br. onder no. 251 Bur. v. d. Blad. 2 nette kostgangers. Centrum stad 1. Maand, t.e.m. Vrijd. Adres Bureau van dit Blad. Naaister, Burgemeester Hou- wingstraat 55, keren van man tels, mantelpakken, jassen, ook nieuw, keren, verstellen, knippenj enz. Ook voor heren. Wil degene, die in het bezit is van mijn roodbruine Ierse Setter „Fieke" zich in verbin ding stellen met P. W. Bot, Bin nenhaven 14, alhier? Onkosten worden gaarne vergoed. Luierwascentrale is het .niet, maar ik kan nog enige luierw asjes aannemen. Afgehaald en thuis bezorgd iedere dag. Adres: Bur, v. d. Blad. 2 Nette kostgangers in Geref. gezin. Liefst weekend afwezig. Adres: Bur. v. d. Blad. Weggevlogen zwarte doffer, ring no. *47 440757. Gaarne be richt Dahli astraat 77. Weduwe, 49 jaar, zoekt plaat sing als huishoudster, liefst bij heer alleen. Br. no. 249 bur. d. Blad. Pakkisten gratis in bruikleen. RUYGHWEG 101 TEL. 2629 DE BESTE f RECLAME m Zon heerlijk wollen loden jasje is voor Uw dochtertje de ideale dracht. Maat 60: prijs Fl. 34.75 met kleine stijging per maat. (Ook als cape voorradig). ALKMAAR. DEN HELPER BEDRIJFSVERENIGING KOEGRAS EN CALLANTSOOG". op VRIJDAG 7 OCTOBER Aanvang 9 uur. bij J. HOORNSMAN. HET BESTUUR. TE KOOP: en aanmaakhout. Ook per auto of handkar. LEEUVV Molenstraat, naatrt Do Molkcenteale. nr.i aWl. t

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4