Het Franse kabinet treedt af Kort Bestek Voor-Unie Benelux van kracht zodra regeringen goedkeuren Vredesverdrag, Groot-Duitsland en alle bezettingstroepen naar huis VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Russisch spion wist alles in 1944 Indonesië wil ruim drie milliard minder betalen dan Nederland vraagt Regering bespreekt de prijs- en loon politiek met Stichting van de Arbeid Donderdag 6 Oct. 1949 74e Jaargang No. 10702 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Von Manstein „volgde bevelen op" Mysterieuse gevangene te Amsterdam DR. VALENTINE PREES BENELUX Te veel bureaucratie in Washington.... De vier leeuwtjes van Circus Mullens Parlement Zaterdag bijeen Poging tot moord in Tilburg Grote Vier vandaag weer bijeen Strijd tussen de S.E.D en Christen-Democraten Kreeg Terlouw f 20.— per week? Soldaat schoot op achttien-jarig meisje „Hij wilde pistool proberen" «Da# komt omdat U zich hier thuis voelt" BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm Kleine advertenties .„Juttertjes"' tot 15 woor den f 1.— elk woord meer 5 rent Abonnementen per Kwar taal 4.— ojj vooruitbe taling. plus incassokosten Handelsverkeer vrijer; meer impori van textiel Woensdag is te Den Haag in naam van de drie Benelux-landen een ontwerp overeenkomst overhandigd en geparafeerd, krachtens welke de vóór-Unie met ingang van 1 October 1949 in werking zou zijn getreden. Deze ontwerp-overeen- Xomst zal ter goedkeuring aan de regeringen van de drie landen worden voor gelegd. Zodra bovenbedoelde goedkeuringen zullen zijn ontvangen, zal de over eenkomst van kracht worden. De ontwerp-overeenkomst heeft voor namelijk betrekking op de geleidelijke vrijmaking van het onderlinge handels verkeer. Dertig procent van de invoer in Nederland uit Belgie zal worden vrijgegeven en is dus niet meer aan contingenten gebonden. Wat de uitvoer uit Nederland naar Belgie betreft ver nemen wij, dat deze voor wat de indus triële sector betreft, op enkele produc ten na, vrij is. Voor wat de producten aangaat, welke niet op de vrije lijst voorkomen in dit geval wordt aan landbouw producten gedacht zijn de bestaande contingenten belangrijk verhoogd. Ook ten aanzien van de textiel heb ben de beide delegaties een bevredi gende oplossing gevonden. Dit betekent een verhoging van de textiel-importen, waaronder ook eindproducten begrepen zijn. Het toeristenverkeer komt niet op de lijsten voor. Bombardement op Oran ter sprake op proces De verdediger van ex-maarschalk Erich von Manstein, Paget, haalde Woensdag bij de hervatting van het proces voor een Britse militaire recht bank te Hamburg een verklaring aan, die van Montgomery afkomstig zou zijn en waarbij hij gezegd zou hebben een soldaat te zijn die altijd orders opvolgt. Paget gewaagde eveneens van het protest van* admiraal Sir Ja mes Sommerville tegen het bevel van Churchill om Oran te bombarderen (in Juni 1940) met de motivering dat zulks gelijk zou staan met moord. (Oran behoorde destijds tot het gebied van Vichy, waarmee Engeland niet in oorlog was). Churchill, aldus Paget, Wees enkele van deze protesten van dè hand en de admiraal gehoorzaamde met het gevolg, dat de Franse vloot tot zinken werd gebracht en 1.500 Fran sen de dood vonden. Von Manstein, zo betoogde de verdediger, moest zich thans voor de gevolgen van de maat regelen van zijn regering verantwoor den en het zou niet juist zijn hem te straffen omdat hij bevelen had opge volgd. Oorlogsmisdadiger of niet? In het Amsterdamse Huis van Bewa ring bevindt zich een man, die zich Paul Georg de BruynOubut of Oubu- ter noemt en die nu reeds vier en een half jaar in Nederlandse huizen van bewaring of interneringskampen ver blijft, zonder dat de politie er nochtans in is geslaagd te weten te komen wie hij eigenlijk is. Zelf vertelt hij daarover verwarde verhalen, die kennelijk op leugens be rusten. Hij motiveert dit met te zeg gen: „Als verdachte kan ik zeggen wat ik wil." Volgens zijn eigen niet betrouw bare mededelingen, werd hij op 6 Mei 1917 te Amsterdam geboren en woonde hij de eerste jaren van zijn leven op de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam. Zijn ouders zouden, toen hij zes jaar was, zijn gescheiden. In 1938 trad hij toe tot een Duits vreemdelingenlegioen" en verloor daar door zijn Nederlanderschap. In 1940 werd hij luitenant der genie troepen en als wederopbouwofficier naar Polen gestuurd. Hij diende achter eenvolgens in het Nederlandse legioen van generaal Seyffardt en daarna in het Russische legioen van Vlassov. In Mei 1945 bij de capitulatie werd hij Russisch krijgsgevangene, maar heel hort daarna aan de Engelsen (ook zei hij in een andere verklaring aan de Amerikanen) uitgeleverd en via hen naar Nederland getransporteerd. In Juni 1945 werd hij eerst gevangene van het Nederlandse B.N.V. en later ging hij door de handen van diverse afde lingen van de P.O.D. en de P.R.A. Ten slotte kwam hij in Februari 1948 in het interneringskamp te Vught en daarna, onder verdenking Duitser te zijn. werd hij overgegeven aan de vreemdelingen politie te Amsterdam, die op het ogen blik tracht dit varkentje te wassen. HET ATOOMGEHEIM De commissie tegen on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaar digden heeft bekend gemaakt te kun nen bewijzen, dat „een belangrijke Sowjetrussische spion" reeds in 1944 op de hoogte was met alles wat in een strikt geheim Amerikaans laboratorium voor atoombommen gebeurde. Een voor malige arbeider aan het metallurgisch laboratorium van de universiteit te Chicago was bereid hiervoor als ge tuige op te treden. Deze getuige zou contact gehad hebben met Arthur Alexandrowietsj Adams, die in dit be richt van de commissie „een Sowjet russische spipnnage-agent" wordt ge noemd, wiens opdracht verband hield met ontwikkelingen „betreffende kern splitsing". De arbeider zelf zou on schuldig zijn. De commissie gelooft, dat Adams zich thans in de Sowjetunie bevindt. De overtollige bureaucratische romp slomp stoort de werking van het plan- Marshall. Zij is oorzaak van „interna tionale discussies, nadelige vertragin gen, wrevel en tijdverlies, verklaarde de president van de Rochester-univer- siteit, dr. Alan Valentine, die gedu rende ongeveer een jaar de ECA-mis- sie in Nederland heeft geleid. Dr. Va lentine wijt de verantwoordelijkheid hiervoor aan de „theoretici, die te Washington, op 5000 km afstand van de Europese -gebeurtenissen zetelen". Anderzijds prees hij „de vorderingen, die werden gemaakt in de verwezen lijking van de Europese eenheid, en o.m. door Benelux". De Franse minister-president Quenilie heeft bekend gemaakt, dat het Franse kabinet is afgetreden. Het parlement zal thans a.s. Zaterdag bijeenkomen. De eerstvolgende par - mentszitting was oorspronkelijk op 18 October bepaald. De regering van Queui - Ie heeft een levensduur van iets meer dan een jaar gehad, de langste van de acht kabinetten, die na de bevrijding aan het bewind zijn geweest. Queuille, die juist een bezoek had gebracht aan president Auriol, deelde de pers mede, dat de president heden zal beslissen, of hij zijn ontslag zal aanvaar den. Het is mogelijk, dat Auriol hem verzoekt, het parlement hierover te polsen. Auriol had eerst geweigerd het ont- Man viel vrouw met mes aan slag te aanvaarden, doch Queuille had hem daarop gezegd, dat hij tengevolge van onenigheid in het kabinet niet an ders kon doen. Op het ogenblik bevinden zich drie ministers buitenslands: Schuman en Ramadier in de V. S. en Moch te Ro me. Indien Auriol het ontslag aan vaardt, zal het oude kabinet als „za kenkabinet" de lopende zaken afhan delen. Ballet en biefstuk Een uit acht-en-zeventig personen bestaand gezelschap van het Sadler Wells ballet is per vliegtuig te New- York aangekomen. Zondag werd de eerste voorstelling gegeven in de Me tropolitan-Opera. De balletdanseres sen en -dansers zijn van plan zich niet de kang te laten ontgaan biefstuk en chocola te eten, maar zullen voed sel waar men werkelijk dik van wordt, zoals aardappelen, vermijden. Toen het circus Mullens standplaats koos in Schagen schonk de leeuwin Krila het leven aan vier leeuwtjes. De dompteur Jefferson met zijn nieuwe aanwinst. De ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier, zullen heden opnieuw te New York bijeenkomen. Naar men verwacht zal deze hun laatste bespre kingen zijn van het Oostenrijkse vre desverdrag. Bevin zal van Canada naar New York terugkeren en hedenavond naar Engeland vertrekken. Ons nieuwe feuilleton Wij beginnen in dit nummer met een nieuw feuilleton, getiteld: „Bewogen weekeind". Het is ge schreven door Patricia Wentworth en belooft een spannende ge schiedenis te worden. Onze trouwe feuilletonlezers en -lezeressen zullen er zeker met grote interesse kennis van nemen. Komende Oostduitse regering eist De Oostduitse Volksraad is voor Vrijdag bijeengeroepen om een „constitutio nele regering van de Duitse Democratische Republiek te vormen. In een com muniqué wordt verklaard: „De derde Duitse Volksraad, die door het Volks congres op 30 Mei werd gekozen, wordt verzocht zich uit te roepen tot voor lopige Kamer van Afgevaardigden en een constitutionele regering van de Duitse Democratische Republiek te vormen". te Potsdam genomen besluiten over de- De Duitse Socialistische Eenheids partij (SED) heeft een 9000 woorden tellende resolutie gepubliceerd, die, naar men te Berlijn meent, een voor bode vormt van de poltiek, die deze partij in de nieuwe Oostduitse regering zal volgen. Verzocht wordt om een verenigd Duitsland, vorming van een Grootduitse regering, een vredesverdrag en terug trekken van alle bezettingstroepen. Verders vraagt de resolutie om nietig verklaring van het Ruhrstatuut, onmid dellijke normalisering van de toestan den in Berlijn, wederopbouw van ver woeste steden, vrijheid van spreken en van pers en volledige erkenning van de mocratisering en demilitarisatie. De Christendemocratische partij inde Sowjet-zone, die, naar men gelooft, zeer sterk is, heeft in een resolutie ge- eist, dat de weg wordt vrijgemaakt voor de vorming van een regering voor geheel Duitsland „op parlementaire basis" en zetelend te Berlijn. Politieke waarnemers in de Westelijke zones geloven, dat deze resolutie wijst op komende moeilijkheden tussen de Christendemocratische en de Socialisti sche Eenheidspartij. Deze laatste heeft met nadruk verklaard, dat de nieuwe regering „een voorlopige" zal zijn en zij heeft het volk gewaarschuwd, dat het een vergissing is om de democratie „slechts in termen van het stemrecht te zien". Dit betekent dat zij voorlopig geen parlement wil. Nederland zou nog 1700 millioen moeten bijbetalen J"jE BESPREKINGEN OVER DE financiële regeling tussen Nederland en Indo nesië zijn sinds de bijeenkomst op de Hooge Vuursche niet in een nieuw stadium gekomen. Wel is inmiddels bekend geworden, hoe men van Nederlandse zijde het schuldenbedrag ongeveer berekent. Het komt er op neer, dat een schuldsaldo blijft van 2000 millioen, waarvan Nederland bereid is een vierde gedeelte of 500 millioen af te trekken als een tegemoetkoming aan de nieuwe staat, mits als garantie voor de voldoening daarvan de sinds 1 Januari van dit jaar bestaande tin-belofte gehandhaafd blijft, waarbij Nederland het recht be houdt op de totale schatkistopbrengst van de tinproductie in Indonesië, indien dit land niet aan zijn verplichtingen kan voldoen. Van Indonesische zijde trekt men van deze rekening af 1460 millioen externe schuld, zijnde militaire uit gaven waarvoor Indonesië niet aansprakelijk gesteld wil worden en nog eens 2240 millioen interne schuld, die is ontstaan als gevolg van de militaire acties (waaronder uitgaven voor de verstrekking van voedsel en kleding aan de bewoners van de destijds tijdens de acties bezette gebieden). Van Indonesi sche zijde komt men daarbij tot de slotsom, dat men uiteindelijk nog een vor dering heeft op Nederland van 1700 millioen. Het van Nederlandse zijde berekende schuldenbedrag is als volgt verkregen: Voor de devaluatie was de externe schuld f 3200 millioen. Hiervan was f 300 millioen schuld aan Amerika en Canada, welke door de devaluatie is gestegen tot 400 millioen, zodat het Klachi bij de K.N.V.B. Naar „De Telegraaf' meldt heeft Tinus Terlouw, spil van het Nederlands elftal en van Sparta uit Rotterdam, vorig seizoen wekelijks 20 gulden uit betaald gekregen. De uitkeringen liepen op tot een bedrag van in totaal 900 gul den (45 weken, bijna een jaar). Deze beschuldiging is door een oudbestuurs lid van D.C.V. ingediend bij de Com missie voor het Amateurisme van de K.N.V.B. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot hedenavond: In de ochtend °P vele plaatsen mist. Langs de Waddenkust meest matige wind uit Westelijke richtingen, overi gens meest zwakke wind. Onge veer dezelfde tempratuur als gisteren. nuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHiiiiiiuiiiiiiHniüiiniiiiiiiiiiiiiüiiiuiiii ^iet minder krachtig trad een vader in dat ze, toen hij aan het werk was, al de Amerikaanse stad Fort Worth op, ri)Q bier en zijn whisky opdronk en de gewoon mens. Het enige bijzondere aan jie zijn zoon een pak slaag gaf omdat Bessen met water gevuld weer in de mij is, dat ik maar één linker-oor heb. junior dronken was geweest. Zoiets A lleen maar vacantie deze keer, vrien den. Ja, ziet u, ik zeg het maar, voor u begint te slaan of met stenen te gooien. Alleen maar vacantie. Per slot is ook de oirecteur van een apencircus maar een weet ik zelf niet, maar hier is nóg een verhaal, dat met vuurwater te maken heeft: Walter Burnett in Detroit heeft zijn vrouw voor de kadi gesleept, om- Maar dat heeft dan ook zó getuit door de praatjes van „waarblijftienou" en zo, dat ik om uwentwille niet langer durfde wegblijven. Dus: Hier sta ik, ik kan niet anders. En we beginnen dus weer, waar we gebleven waren. Dat was ergens na het devaluatie-loze tijdperk, als ik me goed herinner. En dat de Russen „de bom" hebben, weet u óók al. Laat ik u dan mogen ver halen van het Waalse congres in Luik. Daar heeft de voorzitter een hamer ten geschenke gekregen met daarop de woorden: „Silence, nom de Dieu!" En dat noemen de Vlaamse couranten die, zo ge weet, met die van Walenland water en vuur zijn, een typisch bewijs voor de geest van het congres, waar men alleen maar tiert en schreeuwt en stampt en fluit. Want het opschrift be tekent, vertaald in het Hooghaarlem- merdijks zoveel als: „Stilte, snotverdrie- dubbeltjes!" En dat is forse taal vrien den! komt natuurlijk in de beste families voor (ik bedoel van dat pak slaag) maar deze vader, weet u, was achten zeventig. En zoonlief achtenveertig. Hoe ik zo aan de drank geraakt ben, Hots-knots-fijn! Vooruit met de gijn.' (Vrij naar Toon Hermans) kast zette. Maar laat ons ernstig worden, vrienden. Het carillon voor de St. Martins Church in New-York, dat gegoten werd bij Van Bergen in Heili- gerlee, is gereed De bekende Staf Nees komt het proberen. jCrgens in Nederland is een klacht bin nengekomen tegen een reiziger in stofzuigers, omdat deze avances had gemaakt bij een huisvrouw, die niet door de beugel konden. De man wa' hoogst verontwaardigd, want, zei hij, wat hij deed, was alleen maar onder deel van zijn verkoopstechniek. Het is maar, van welke kant je de zaak be kijken wilt! q En in Zwolle stond een arts terecht, omdat die een patiënt bij een operatie een hakenkruis in de buik zou hebben gesneden. De arts beweer de, dat dit niet waar was en de patiënt, die werd gehoord als getuige, werd verzocht, het corpus delicti n te tonen. Reden, waarom dit kort bestek verder met gesloten deuren wordt be handeld. totale bedrag steeg tot f 3300 millioen. Genoemde f 400 millioen worden buiten discussie gesteld, aangezien Indonesië deze moet betalen aan Amerika en Canada, zodat een bedrag van f 2900 millioen overblijft, waarvan dan weer f 900 millioen wordt afgetrokken, zijnde obligatieleningen van vóór de oorlog. Het slotbedrag van de Indonesische schuld aan Nederland wordt dan f 2000 millioen, waarvan f 500 miHioen wordt afgetrokken, zijnde 25 als een tege moetkoming aan de nieuwe staat. De verdere tegemoetkomingen van Neder land aan Indonesië inzake aflossing en rente zijn zo gesteld, dat de eerstko mende jaren wel rente maar geen af lossing behoefte te worden betaald. In de daarop volgende jaren kan een ge makkelijke methode van aflossing wor den toegestaan door aan te vangen met een laag aflossingsbedrag dat geleide lijk kan worden verhoogd. Van Nederlandse zijde blijft men met klem het standpunt verdedigen, dat over de militaire uitgaven afzonderlijk niet gediscussiëerd dient te worden. Voorts is van Nederlandse zijde als voorwaarde gesteld, dat de aflossing van de schulden gedeeltelijk in vreem de valuta als dollar en sterling zal geschieden. Terwijl zijn dochter afwezig was, heeft de 51-jarige arbeider M. S. te Tilburg getracht zijn vrouw met een mes van het leven te beroven. Hij bracht haar een snede in de hals toe. De vrouw zag kans haar man het mes te ontnemen en uit de woning te vluchten. Zij liep bij een der buren binnen, waar zij hevig bloedend be wusteloos ineen zakte. De toestand van de vrouw, die naar het ziekenhuis werd overgebracht, is niet levensge vaarlijk. De man wist te ontkomen, doch werd later in overspannen toe stand bij het Wandelpark aangehou den. Een ongeval, dat hem enige tijd tevoren op de fabriek was overko men, schijnt nadelige invloed op zijn geestesgesteldheid te hebben gehad. Er wordt een psychiatrisch onderzoek ingesteld. De Krijgsraad te Rotterdam behan delde Woensdagmiddag de zaak tegen de twee en twintig-jarige soldaat A. M. B. uit Dordrecht, die op 22 Mei j.I. getracht zou hebben aldaar de acht tienjarige mej. H. de V. van het le ven te beroven door een pistoolschot. B. voelde sympathie voor het meisje, maar was door haar afwijzende hou ding teleurgesteld. Hij zeide het pis tool eens te willen proberen. Als hij het meisje, dat niet getroffen werd, had willen doden was er wel gelegen heid geweest om van dichterbij te schieten. Een psychiatrisch rapport beval op neming in een müitaire verplegings- inrichting aan. De auditeur-militair gaf als zijn mening te kennen, dat poging tot doodslag bewezen was. Hij vond opname niet noodzakelijk en eis te tegen B. een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek van de voorlopige hechtenis en ontslag uit de militaire dienst. De raadsman voerde aan, dat B door het schot de aandacht van het meisje op zich had willen vestigen. Op 12 October volgt uitspraak. ALGEMENE VEREDELINGS- DAGEN TE WAGENINGEN. Het bestuur van het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen organiseert op 12 en 13 October te Wa- geningen en Arnhem de jaarlijkse „Algemene Veredelingsdagen". Wij lazen in „Het Lichtspoor", 't bekende weekblad voor de Nederlandse Strijdkrachten, de volgende geestige mededeling: De kale koppen in de gevange nissen behoren tot het verleden; er is een sterk streven het ge vangeniswezen op geheel andere basis in te richten. In de Alk- maarse Strafgevangenis hield bijv. de kunstschilder Jaap Sax, uit Bergen, een lezing over de schilderkunst voor de gevange nen. De heer Sax zei aan het slot van z'n betoog: „lk heb zel den zo prettig voor een publiek gesproken", waarop prompt uit de toehoorders werd gerepli ceerd: ,X>at komt omdat U zich hier thuis voelt Onderzoek naar prijsstijgingen van voedingsmiddelen De Minister van Sociale Zaken heeft mede namens de ministers van Econo mische Zaken en van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening op de schriftelijke vragen van het Eerste- tamerlid de heer H. Oosterhuis (Pvd A) geantwoord, dat het gehele com plex van maatregelen, die in de toe komst dienen te worden getroffen op het gebied van de loonpolitiek, wordt besproken met de Stichting van de Arbeid. Hieraan is voorafgegaan een bestudering van dit vraagstuk door de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek. De regering wil op de uitslag van dit overleg, dat thans gaande is, niet vooruitlopen en zij zal daarom eerst na beëindiging daarvan haar stand punt bepalen. Wel stellen de ministers er prijs op te verklaren, dat het ver loop van de indexcijfers door hen steeds met grote aandacht wordt ge volgd. De in de vragen van de heer Oosterhuis vermelde berekening van de stijging der kosten van levenson derhoud geeft naar hun mening ech ter de werkelijke situatie niet geheel juist weer ten gevolge van het ver waarlozen van de invloed der seizoen bewegingen. De loonbijslag heeft nim mer ten doel gehad aHe wijzigingen in het prijspeU op te vangen, maar slechts die prijsverhogingen te com penseren, die uit de vermindering der Rijkssubsidies zijn voortgevloeid. De ministers hebben zich ten slotte bereid verklaard een onderzoek in te stellen naar de prijsstijgingen, die hebben plaats gevonden, in het bijzon der bij voedingsmiddelen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1