Reisvereniging verzorgt drie interessante avonden Hr. Ms. „K are I D oorman" werd een Nederlands oorlogsschip Stad en OmgeuitiQ Tiroler dansen op Woensdag 2 November „Tramlijn Begeerte" Maandag in Tivoli Opa Visser negentig jaar Oudste inwoner van Koegras Tussen Haaks en Kuifje Speciale aanbieding Kamgaren ('ostnums Popeline Jassen Winterjassen Lederen Jassen en Jekkers Tweed Jassen Gummi Jassen Politie-elftal verspeelde een punt aan Purmerend In het kort Het Witte Kruis heeft nu vijf gediplomeerde gezinsverzorgsters Besommingen IJmuiden Handwerktentoonstelling Collecte „Het Hogeland" De trots der Koninklijke Marine De snelste vliegtuigen kunnen landen Urk Mist belemmerde de visserij Wieringen Ir VAN MARSDIEP TOT Ij Breezand 'n Geslaagde avond na een geslaagde dag De afdeling Den Helder van de Nederlandse Reisvereniging heeft voor het Mizoen 19491950 enkele interessante en leerzame avonden op het programma staan. Op Donderdag 13 October wordt begonnen met een Indonesie-avond, dan volgt op Woensdag 2 November een Tiroler-avond en op Woensdag 11 Januari vraagt de KLM de aandacht. De Indonesie-avond wordt ingeleid •n verzorgd door de heer J. W. van Eek van de afdeling cultureel contact van het Ministerie van Overzeese Ge biedsdelen. Er worden films vertoond, onder andere van Saparua en het land der Hudo's, die de belangstellenden een indruk geven van gewoonten, ze den en gebruiken van de bevolking •n het natuurschoon. Er is ook een filmpje bij over het leven van de Ne derlandse soldaat in Indonesië, De „Tiroler-avond met het Wiener Lied" brengt de Edelweisz-Gamskog- ler Verein Mieming uit Barwies en de Macku-Schrammel'n met de zanger Franzl Bauer uit Wenen naar Nieuwe- diep. De leider van de Tiroler dans groep, Walter Pernthaler, heeft de meeste van zijn volksdansen, die in schilderachtige costuums worden uit gevoerd, zelf gecomponeerd. De Mac ku-Schrammel'n spelen en zingen het Weense lied, dat een vreemde beko ring heeft en ook in ons land zeer po pulair is. Verder wordt een kleuren film over Tirol vertoond. De KLM-avond staat onder leiding van de heer A. C. Leenders, chef van de afdeling films en lezingen van de KLM. Vóór de pauze wordt een film gedraaid, waarin belangrijke gebeur- Het zal velen genoegen doen te ver nemen, dat de Volksuniversiteit voor het eerste toneelstuk in dit seizoen de hand heeft gelegd op „Tramlijn be geerte", dat door het gezelschap „Co- media" uit Amsterdam Maandagavond in Tivoli zal worden opgevoerd. Dit stuk is namelijk van Williams, de au teur van „Het glazen speelgoed", dat hier verleden jaar zo'n succes oogstte. In „Tramlijn begeerte" (A streetcar named Desire) voert de schrijver de toneelliefhebber naar de oude binnen stad van New-Orleans, een buurt waar alle rassen en standen samenwonen, en het leven dag en nacht voortgang vindt. Toen Williams- daar woonde, liep er een electrische tram, die hor tend en stotend voorbij rammelde naar het eindpunt „Desire". Men kon ook uitstappen bij de halte Cemetery (kerkhof! en vandaar kon paan zelfs op de „Elysian Fields" komen. Rond die tram heeft Williams een stuk ge schreven over de mens. Zoals deze al tijd maar dezelfde weg op- en afhob- belt. langs uitgesleten rails, vaak de raillerend maar onvermoeibaar, voort gedreven door de levensdrang van de „begeerte" naar de laatste halten „kerkhof en „hemelrijk". De toeschouwer zal zichzelf kunnen herkennen; in Blanche (Ank van der Moer) bijvoorbeeld, die trouw wil blijven aan haar kinderdromen van oneindig geluk, of in Stella (Truus Dekker), die na zware strijd tegen de harde werkelijkheid berustend een beperkt geluk aanvaardt. „Tramlijn begeerte" is in de grote steden enthousiast ontvangen en we geloven dat Den Helder niet zal ach terblijven. We wijzen er nog even op, dat de programma's voor deze voorstelling niet zoals in de advertentie werd ge meld twintig cent kosten, maar tien cent. tenissen uit het dertig-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij zijn opgenomen. Na de pauze kan men genieten van een film in kleuren, getiteld „Vleugelk ervet Caribische stranden". De tekst van deze rolprent wordt gesproken door de bekende radiospreker Guus Weitzel. Wij geloven, dat de leden van de Reisvereniging met dit programma te vreden kunnen zijn. Op Zaterdag 8 October hoopt Opa Visser, de oudste inwoner van Koe gras, zijn negentigste verjaardag te vieren. Van huis uit is hij eigenlijk geen Noordhollander, want zijn wieg stond in Drente. Ruim veertig jaar geleden vestigde hij zich hier als bak ker in het huidige evangelisatiege- bouwtje van de „Star of Hope Mis- sion". Tien jaar later keerde hij weer naar Drente terug om een boerde rijtje te beginner^ maar na het over lijden van zijn vrouw zocht hij weer zijn toevlucht in Koegras, waar hij zijn intrek nam bij zijn schoonzoon, de heer C. Hollander. Tijdens de tweede oorlog moest ook Opa Vissei evacueren, waarbij hij (hoe kon het anders) weer in zijn geboortestreek terecht kwam. Het Koegras was hem echter lief geworden en hij keerde na de bevrijding zo spoedig mógelijk terug. Iedere dag maakt hij nog zijn wandelingetje door het dorp en een paar weken geleden wandelde hij op een mooie Septemberdag naar het strand. Opa Visser voelt zich nog fit en ziet helemaal niet op tegen een beetje drukte op zijn verjaardag. ,Laat ze maar komen," vindt hij, „een mens is maar eens negentig!" Het is morgen hoog water om 7.40 en 20.10 uur en laag water om 1.50 en 14.25 uur. De temperatuur van het zeewater was 16.3 graden Celsius. Het elftal van de Helderse politie ontmoette Dinsdagmiddag de politie- voetballers uit Purmerend. De gasten namen vóór de rust door een straf schop de leiding. Ongeveer een kwar tier vóór het einde kreeg ook Den Helder een strafschop toegewezen. Bak maakte hieruit gelijk (1—1). Onze stadgenoten waren sterker dan de Purmerenders, doch het geluk was hun niet gunstig gezind. Onze oud-stadgenoot de heer G. M. Hoornsman, is aan de Landbouw hogeschool te Wageningen geslaagd voor het candidaatsexamen landbouw kundig ingenieur, j De tijdstippen van aankomst en vertrek der treinen volgens de nieu we dienstregeling zijn zodanig, dat het station des Zondagsmiddags van half twee tot half vier gesloten kan zijn. Het publiek kan op deze uren derhal ve niet aan de loketten terecht. Na een opleiding van ongeveer een jaar aan de Landbouwhuishoudschool te Alkmaar en de Volkshogeschool te Bergen, konden vier van de leerlin gen van „Het Witte Kruis" in Den Hel der, de dames G. C. Laan, J. H. Stam, G. Flens en J. M. Dekker, hun diplo ma voor gezinsverzorgsters in ont vangst nemen. Mej. J. Greuter ver wierf het diploma reeds in 1948, zodat de vereniging thans beschikt over vijf gediplomeerde krachten. Hiermee is het bestuur weer een stapje dichter bij het ideaal, alleen ge diplomeerde verzorgsters in dienst te stellen. Daar de gezinsverzorgster een geheel nieuwe verschijning was, kon men niet direct met volwaardige krachten beginnen. Zij moest voor re kening van de vereniging worden op geleid. hetgeen grote kosten met zich mee bracht. Geleidelijk zal men ech ter trachten alle verzorgsters een op leiding te geven. Dat de afdeling „Gezinsverzorging' van Het Witte Kruis in een grote be hoefte voorziet, is in de korte tijd van haar bestaan gebleken. Van 1 Novem ber 1948 tot 1 October 1949 kon aan 164 gezinnen hulp worden geboden, met een gemiddelde van vier weken per gezin. Dit werk verdient ongetwijfeld meer belangstelling. Ale leden van Het Wit te Kruis behoorden ook lid te zijn van de afdeling gezinsverzorging. Tegen een geringe maandelijkse vergoeding kan men zich bij ziekte van de huis vrouw van een goede verzorging ver zekeren. Inlichtingen over het lidmaat schap worden gaarne verstrekt door mevr. J. Smit-Winkelman, Loodsgracht 63, en aan het kantoor van Het Witte Kruis, Breewaterstraat 72. Woensdag bestond de aanvoer aan de Rijks- visafslag uit 3085 kisten, waarvan 2925 verse haring. De besomingen waren als volgt: IJM 73 „De Hoop" f13.900; IJM 15 „Comelis' f 13.080; 1 trawler f 3750 (afgebroken reis); rW 6 f1920; 140 f2180; 39 f40; IJM 11 f3840; 213 f120. De noteringen waren: per kg: heilbot 3,05; gr. tong 2,55—2,45; gr. middel tong 2,25 2,05; kl. middel tong 2,10—2,05; tong I 1,90 -1,85; tong II 0,98-0,86; tarbot 2,20-2,05; zalm 12,50. Per 50 kg: gr. schelvis 65; kl. 26—23; middel kabeljauw 37; kl, kabeljauw 22—13; wijting 20—13; middel schol 47—40; kl. schol 35—28 verse haring 13,79—10.50 makreel 26—25. Per 125 kg: gr. kabeljauw 126—119; gr. koolvis 57—56. Morgenavond om acht uur treedt de bekende psychometrist Henri Ra- vos andermaal op in -*Centraar\ De handwerktentoonstelling, die Dinsdagavond in café Rol werd gehou den door de Plattelandsvrouwenvere niging, mocht zich in een druk bezoek verheugen. De talrijke inzendingen waren op smaakvolle wijze geëxpo seerd. Enkele dienden ter opluistering, o.a. een miniatuur-model van dë Oost- zaner Hoeve (vervaardigd door mej. A Smit van lucifershoutjes, oude brief kaarten en stukjes spons), en 'n kleed je van de 87-jarige mevrouw Hartland- Blauw. De jury, bestaande uit de da mes Blom en Van Knaape en de heer Klapmeijer, alle verbonden aan de V-akschool voor Meisjes in Den Helder, kende de volgende prijzen toe: Kantwerk: 1 mej. A. A. Constant; 2 mevr. Riemersma; 3 mevr. Paarlberg- Schoorl; eervolle vermelding mej. A. A. Constant. Kussens: 1 mevr. Van Vfegten; 2 mevr Herder. Jumpers: 1 mevr. Van den Akker; 2 mevr. De Graaf-Blaauboer; 3 mevr. J. Kuit-Min nes, eervolle vermelding mevr. Van Bodegraven en mevr. J. Kuit-Minnes Huishoudlinnen en spreien: 1 mevrouw Stoker; 2 mevr. De Graaf-De Vries; 3 mej. A. Stins: eervolle vermelding mevr. Paarlberg-Schoorl. Borduur werk: 1 mevr. Kaptein; 2 mevr. Kos; mej. A. Smit; eervolle vermelding mevr. Minnes-Bjersteker. Zaterdag wordt in Den Helder een collecte gehouden voor het Christelijk reclasserings-, opvoedings- en verzor- gingswerk van de vereniging „Het Hoogeland". De vereniging heeft voor haar vier kolonies en vier tehuizen, waarin per sonen van alle gezindten worden opge nomen en verpleegd, veel geld nodig vooral met het oog op de restauratie van „Filadelfia" te Vries en de aankoop van het jongenshuis „De Beele" te Voorst. lende plaatsen in het schip werden drinkwaterkoelers geplaatst, zodat men in het voorbijlopen even een heerlijke frisse dronk kan nemen. Voor de dienst in de tropen heel belangrijk! yjlJ STONDEN IN DE PRILLE MORGEN op het vliegdek van Hr. Ms. „Karei Doorman", en hadden maar weinig fantasie nodig om te denken dat het reusachtige oorlogsschip door zulk een nauw contact met de schepen der lucht in een overmoedige stemming geraakt zelf was opgestegen, en nu hoog in de wolken dreef. De glimmende stalen rechthoek van het vliegdek geleek op een streng zakelijk tapijt uit een hypermoderne 1001-nacht, zwevend over het laaghangende neveldek, dat heel de Rotterdamse haven aan ljet oog ont trok. Daar dreven nog vele andere wonderlijke luchtschepen in Karei Doormans buurt: de balans van een hefbrug, de spitse toren van een kerk, de bovenbouw van een vrachtschip. De vroege zon bescheen dat vreemde tafereel en deed de gladde grijze verf van het imposant brugcomplex glanzen als fluweel. Neen, de machtige „Karei Doorman" had op deze veelbelovende morgen niet veel weg van een oorlogsschip, dat werd gebouwd om 36 marinevliegtuigen met een 25-mijls vaart over de zeven zeeën te kunnen voeren en om zo nodig dodende vuurstralen te braken uit 34 mitrailleurlopen van 40 millimeter. HET WAS met deze wonderlijke rust al gauw l daan, want aan stuurboord, vlak boven de waterlijn begonnen pneuma tische klinkhamers te ratelen. Er kwam actie in het schip, de mist trok op en de 1001-nacht was voorbij. Een groot gezelschap Nederlandse en Belgische journalisten kwam samen in de stUurboordslongroom, waar de com mandant, kapitein ter zee C. W. Slot, een kort woord ter begroeting sprak. Het vliegdekschip had een grondige herstellings- en verjongingskuur onder- de trots der Koninklijke Marine evenveel ruimte nodig hebben als 1200 Engelsen... Kort en goed, de „Karei Doorman" was te klein voor een Ne derlandse bemanning, en moest worden verbouwd. Gedurende de lange herstellings- en onderhoudsperiode, die het schip thans men oolc zeggen, dat deze Karei in ge- Een pracht-wasserij Het volk van de „Doorman" zal niet meer „plunje-wassen". Het dek is wel groot genoeg, maar het kostte iedere dag tweehonderd man-uren. Nu ver richt een perfect uitgeruste scheeps- wasserij het werk en het wasgoed wordt met moderne machines keurig gestreken. Het oog van een huismoe der zou hier te gast gaan, evenals in de kombuis, waar blinkende kookketels en practische hulp-machines staan. Ja, er wordt op de „Doorman" goed voor het volk gezorgd. Ook bij ziekte, want de ziekenboeg mag er nu zijn. De snelste toestellen Men heeft van de gelegenheid ge bruik gemaakt, om het vliegdekschip ook op technisch gebied te verbeteren. Een oorlogsschip veroudert snel en de „Doorman" was eigenlijk niet meer be rekend op snelle toestellen, als tegen woordig in gebruik zijn. Er waren op het vliegdek acht remkabels, die thans zijn gemoderniseerd. Bovendien wer den twee nieuwe remkabels bijge plaatst, zodat nu de snelste typen jachtvliegtuigen op het vliegdekschip kunnen landen. En passant werden in de vliegcentrale enkele noodzakelijke verbeteringen aangebracht. Daar is, aan boord van Hr. Ms. „Ka- rel Doorman", de laatste maanden ont zaglijk veel werk verzet, maar nu kan gaan en was enkele dagen geleden te- te Rotterdam achter de rug heeft, wer- val van nood zijn mannetje kan staan. ruggekeerd van een eerste tocht bui tengaats. Schip en installaties waren tijdens de vaart beproefd en de beman ning had haar neus eens in de zeelucht kunnen steken. De luitenant ter zee der le klasse A. P. Smitt (tot voor kort commandant van Hr. Ms. „Flores") vertelde, wat er allemaal met het vliegdekschip was ge beurd en later op de morgen kenden wij onder deskundige leiding alles be zichtigen. Te klein den allerlei verbeteringen aangebracht Commandant, officieren en bemanning in de accomodatie van onderofficieren en manschappen, terwijl ook de hy giënische, huishoudelijke en verple- gingsinrichtingen belangrijk werden gemoderniseerd. zijn trots op hur, schip, en vandaag kie zen zij voor de tweede maal zee om te kijken, hoe het zich houdt. We kunnen er gerust op zijn. Een schip, dat er zo perfect uitziet, met zulk een enthou- Een onderofficierenverblijf, een eet- siaste bemanning, weet zich op zee wel zaal en twee bemanningsverblijven te gedragen. werden geheel in Nederlandse geest in gericht. Een ander verblij. werd slaap- „Toen ik nog commandant van de „Flores" was", vertelde luitenant ter zaal voor 41 onderofficieren (alle on- zee Smitt, „voeren we eens met een derofficieren slapen nu op de „Door man" in vaste kooien en niet meer in hangmatten, zoals hun Engelse colle- Inderdaad lengte en een waterverplaatsing van groot door het bijtrekken van naast- (vol uitgerust) 18.000 ton kan te klein gelegen compartimenten en „pantries harde bries op de Noordzee. De „Flo res" stampte verschrikkelijk, maar de „Doorman" die een mijltje verder voer. een schip van 210 meter ga's), een vijftal verblijven werd ver- ging er doorheen als een strijkijzer! En zo veranderde de „Karei Door zijn. De „Karei Doorman", die in de zodat in totaal een oppervlakte-winst jaren 19421945 werd gebouwd op de werf van Cammeil Laird was berekend op een bemanning van 950 Engelsen. man" in een paar uur tijd van een ta pijt uit de 1001-nacht in een prozaïsch van 90 vierkante meter werd verkre- strijkijzer. Maar in diezelfde paar uur gen. tijd hadden we de „Doorman" tot in Een flink aantal gereedschapskasten het diepst van zijn ingewanden kunnen Voor hen was er ruimte genoeg aan en bakskasten voor het kommaliewant zien en bewonderen. En over enkele boord, maar vergeet niet, zei luitenant werd geplaatst, toiletten en badkamers maanden zullen onze landgenoten in dè werden verbeterd, er' kwamen 39 was- West met deze trots van de Koninklijke bakken bij en 15 douches. Op verschil- Marine kennis kunnen maken. ter zee Smitt lachend, dat 950 Hollan dera aan de bakken en in da kooien Nufsspaarbank in September In de maand September werd op spaarbankboekjes ingelegd f 344'449'^ (vorig jaar 268.040,93) en terugbetaald f 409.132.11 (vorig jaar f 428.696.22). Er werd dus méér terugbetaald dan inge legd f 64.682,79 (vorig jaar f 160.645,29). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal, aan het begin van het jaar f 9 526.588,49, bedraagt nu f 9.375.719,9Z (vorig jaar f 9.406.058,37). Het aantal posten van inleg bedroeg 2390 (2128) en dat van terugbetaling 2580 (2393). In September werden 157 (103) nieu we boekjes uitgegeven. Ingetrokken werden 96 (90) boekjes. In omloop zijn nu 20.780 boekjes (vorig jaar 20.116). Onder de nieuwe boekjes zijn 11 (21) exemplaren voor jonggeborenen, waar op de Nutsspaarbank een eerste inleg van f 1 plaatste. De lediging van 122 spaarbusjes leverde f 2080,32 op. Vorige week, toen de kuil-visserij op paling voor het laatst werd uitge oefend, was het weer voor de visserij niet gunstig. Vele vaartuigen bleven twee dagen aan de kant gemeerd, doordat er wegens de dikke mist niet gevist kan worden. De motorloze zeil- vaartuigen hebben over het algemeen wegens windstilte maar één etmaal kunnen vissen. De gemiddelde vang sten waren niet hoger dan 50 kg. per etmaal. De gemiddelde prijs van deze soort kuilpaling was f 1.78 per kg. Te- samen met de vangsten van snoek baars en witvis warén de besommin gen f 60 tot f 200 per zeilvaartuig. De motorvaartuigen hadden betere vang sten, per etmaal tot 120 kg. Van deze soort kuilpaling was de gemiddelde prijs f 1.70 per kg. In het laatst der week liep de prijs op tot f 2.06 per '"g. De besommingen waren gemid ld van f350 tot f 450 per motorvaartuig. Met de lijn- en beugaalvisserij ging het ook niet best. De vangst was ge ring en de prijzen van de lijnaal wa ren niet hoog. De vangsten bleken van 20 tot 35 kg per beuger te zijn. De prijzen liepen tot f 2.20 per kg. De weekbesommingen waren hoogstens f 200 per beuger. De snoekbaarsvisserij neemt nog in omvang toe. Goede vangsten werden er geboekt, doch de prijs was van dien aard dat er geen lonende besommin gen werden geboekt. Weekbesommin gen gingen tot f 150 per vaartuig. In dien de prijzen niet hoger worden, kan, gezien de duurte van het bedrijf, niet van een lonende visserij worden gesproken. Slechts één vaartuig mark- te hier met Noordzeevis. De prijzen waren goed. De besomming bedroeg f 500 per vaartuig. Onze grote Noord- zeevloot maakte over het geheel nog bevredigende besommingen. Dit kwam niet door de vangsten, doch door de hoge prijzen der Noordzeevis. In de week van 26 September tot en met 1 Oct. worden aangevoerd; 24848 kg kuilpaling, 2043 kg lijnaal, 10228 kg snoekbaars, 1177 kg rode baars, 899 kg grote blei, 304 kg voorn, 59 kg karper, 1246 kg Noordzeevis en 66938 kg nest. Totaal werd voor ruim f 51000 ver handeld. AANDEELHOUDERSVERGADE RING STOOMBOOT MIJ. Donderdag 13 October zal de alge mene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Eerste Urker Stoomboot Maatschappij worden gehouden. Enige belangrijke zaken zullen aan de orde komen, n.1. wijziging der statuten en de reorganisatie der Maatschappij. Steeds bestaat voor deze vergadering grote belanstelling. OMZET VISAFSLAG URK Nu het palingseizoen weer is geëin digd, bedraagt de omzet aan de gem. visafslag f 1.481605.64. Alhoewel Urk dit jaar van de afslagen rondom het IJsselmeer één van de grootste omzet ten heeft, is deze toch aanmerkelijk minder dan vorig jaar. URK, 5 Oct. Door 54 vaartuigen werden Woensdag aangevoerd: 2681 p. lijnaal f 0.92—f 0.99, 5653 pond Snoek baars 0.150.17 en 914 pond witvis 0.020.20, alles per pond. WERKNEMERSBLEVEN THUIS. Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. Peereboom, stonden gisteren vijf landarbeiders uit de Wie- ringermeer terecht. J.K., J. C. F. K„ C. F. K„ S. J. R. en N. H„ allen afkomstig uit Wieringen, beëindigden op 12 Juni de arbeidsover eenkomst met hun werkgever J. B., zonder dat zij hiervoor toestemming hadden van de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Zij werden allen conform de eis van de Officier, mr. dr. J. M. Vellinga, tot f 25 subs. 10 dagen veroordeeld. Ook J. P. vd M. uit Zijpe die zonder dringende reden van het werk weg bleef, werd conform de eis tot f 25 subs. 10 dagen veroordeeld. Glimlachje Ze is zo verschrikkelijk verlegen, dat ze iedere keer als ze een ei gaat leggen zegt: Ik moet ejje naar d« telejoon. Te Zwaag is thans definitief 0» gericht de coöp. vereniging „Koelhui Bangert en Omstreken". Het te bou wen koelhuis zal vermoedelijk een ei paciteit van 300.000 kg krijgen, q jv heer en mevr. Bruyn waren dezer <jl. gen gedurende 25 jaar in functie ak koster en kosteres der Ned. Herv. kerk te Hoogkarspel. Ingaande - Vrijdag zal de graan markt weer als vanouds worden gehou'. den in het gebouw de Korenbeurs Alkmaar. Het gemeentebestuur zal aaa dit feit een officieel tintje geven, n Voor het eerst sinds 15 jaar zal tijden, de 8 October-feesten te Alkmaar.weef een harddraverij op de Harddraver,, laan in de Hout plaats hebben, q {jet Alkmaarse raadslid de heer H. W. Hols. muller heeft tot B. en W. vragen ge. richt met betrekking tot de Frie* brug, die dringend door een nieuw, dient te worden vervangen, doch waar. voor op de rijksbegroting geen gelden zijn uitgetrokken. Te Schermerhorn is overgegaan tot oprichting van een harddraverijvereniging. Te Velsen-Driehuis, waar enig, weken geleden een roofoverval in het postagentschap is gepleegd, hebben de inwoners gelden bijeengebracht voor het plaatsen van een alarminstallatie in dit kantoor. Door het niet goed functionneren van een gaskomfoor ontstond koolmo. noxyde, ten gevolge waarvan mevr. L. en haar drie-jarig dochtertje in de wo ning aan het Blok te Krommenie be. wusteloos geraakten. Gelukkig konden de levensgeesten van beiden weer wor- den opgewekt. Voor de moeder wa» vervoer naar het Verpleeghuis echter noodzakelijk. 'n Veehoudersknecht te Monniken dam heeft ernstige verwondingen op- gelopen doordat hij in de weide werd aangevallen door een stier. De man ligt thans met een dijbeenbreuk in een ziekenhuis. Winnaar van een te Edam gehouden rookwedstrijd werd, evenals vorig jaar, de heer G. de Boer uit Volendam (1 u. 42 min.) Tot slot van de turnontmoeting tus sen onze plaatselijke gymnastiekver eniging en Hercules uit de Beemster, vond in de zaal van de heer Bossen een ere-avond-plaats. Na het zingen van de gymnastenmars en het brengen van de vaandelgroet, sprak de heer W. de Jong het ope ningswoord, waarin hij schetste hoe de ze ontmoeting tussen beide vereni gingen tot stand was gekomen, 't Was een gezellige, maar ook leerzame sport dag geweest, die een ordelijk verloop had en waarvan de organisatie door de jury geprezen werd. De acht dames en heren, die in vrije oefeningen, aan het rek, op brug of paard het meest uitblonken, lieten an dermaal zien, waartoe zij in staat wa ren en het 'spreekt, dat dit gymnas tiek van hoog gehalte was. Het werk van het Dokev-acrobaten- trio, de grondgymnastiek van Hercu les, vooraf gegaan door gymnastische- clownerie van twee heren, en de knots oefeningen der Dokev-dames vormden een gewaardeerde afwisseling. Ook de zangnummertjes van de dames Kossen, het accordeonspel van een Hercules dame en de zang met guitaar-begelei- ding van de twee Beemster nichtjes werden met pleizier beluisterd. De heer De Jong kon dan ook met recht spreken van een geslaagde avond na een geslaagde dag. Hij riep direc teur en leden van „Hercules" een tot ziens toe in de Beemster, want het ligt in de bedoeling, dat deze vereni ging te zijner tijd als gastvrouwe zal optreden, Prijzen waren er niet voor de wedstrijd, men kampte slechts voor. de eer en om propaganda te maken voor de gymnastiek, maar ter herinne ring aan deze dag bood Dokev haar gast toch een kleine beker aan. Namens „Hercules" nam de ere voorzitter, de heer R. Middelburg, de ze in ontvangst. Hij uitte daarbij gevoelens van er kentelijkheid van directeur en leden van Hercules voor de prettige ont vangst en roemde de sportieve geest, die de gehele dag kenmerkte. Gaarna zou Hercules ook Dokev ont vangen, want men heeft in haar een waardig tegenstandster leren kennen. Er zal in beide verenigingen hard ge werkt worden voor de volgende ont moeting, hetgeen ook juist de bedoe ling is. DAMCLUB EXCELSIOR. Uitslagen gespeelde partijen: le klas se: J. PieterseC. Weyers 11. K, O' Sas—D. vd Wallen 0—2, J. A. van Vliet—H. J. vd Berg 0—2. 2e klasse: L. Schouten Lz.—F. Tie- lens 20, C. LeynseL. Schouten Az. 20. A. SchoutenP. de Bruin 2—0, N. Rosloot—D. Kruithof 0—2, W. A. Meijer—P. Liefting 1—1. HENGELWEDSTRIJD. Aan het concours voor adspirantleden van HSV namen 31 jeugdige vissers deel. In totaal vingen zij 78 stuks vis. De uitslag volgt hier: le prijs 18 stuks van Zolingen, 2e prijs 10 stuks M- Overbeek, 3e prijs 19 stuks, A. S. van Dijk, 4e prijs 7 stuks K. Daalder, 5e prijs 5 stuks B. Looy, 6e prijs 4 stuks G. Oosterbeek en 7e prijs 4'stuks O- Bossen. Vlaggestandaard voor de K. L. M. De Koninklijke Nederlandse Ver. voor Luchtvaart zal Vrijdag aan de ju- bilei ende K.L.M. een vlaggestandaard aanbieden. De standaard is geplaatst oij het hoofdkantoor van de K L M in Den Haag als symbool van de dertig jarige vriendschap tussen de vereniging en de naatschappij.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2