TlSij citfau Vuc/m FaMa - de levensverzekering voor Uw tanden tekkehe tandpasta ALBE KT ESJWP De Blinddoek Het waarom van Schallenbergs dood Dubbel etiket bracht plagiaat aan het licht ewogen week-eind Hei Radioprogramma judasloon van Seyss Inquart verbeurd verklaard Hooi herfsi-weekend te verwachten De eerste K.LM.-passagier weer op Schiphol Het bioscoop-conflict te Gouda Britse gevangenisgeestelijken vóór de doodstraf Bevordering wetenschap pelijk onderzoek Critiek op wetsontwerp in de Kamer Geslaagd dank zij... RESA- HILVERSUM Sch f eovaariberichlen VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 Onderzoek onder centrale leiding (Vervolg van pag. 1) Doet zij dat nu? Ja en neen. In feite is de zaak zo, dat het onderzoek ge leid wordt door de hoogste politie- en justitieautoriteiten in den lande, die het recht hebben lagere organen bij dat onderzoek te betrekken. Zij kunnen de recherche-afdeling van de Haagse ge meentepolitie inschakelen hetgeen zij doen zij kunnen het ook op een andere wijze doen. Wij zijn er op grond van betrouw bare inlichtingen van overtuigd, dat alle organen, die licht zouden kunnen verschaffen, thans ingeschakeld zijn of worden. Het is goed, dat dit nu onder centrale leiding geschiedt. Het mag zijn, dat bepaalde berichten het onder zoek doorkruist hebben, het is aan vankelijk bepaaldelijk geschaad door de grote rivaliteit en het onderlinge wantrouwen tussen onderscheidene on derzoekingsinstanties, die zich alle op eigen houtje met de zaak bezig hiel den. De vraag of de publicaties in de pers aanleiding hebben gegeven tot het thans aangekondigde uitgebreide on derzoek dan wel of dit ook wel zou zijn ingesteld als er niet over geschre ven zou zijn, vermogen wij niet te be antwoorden. Waarom moord? En wat wordt er nu onderzocht? De vraag of Schallenberg vermoord is in de eerste plaats; men heeft positieve vermoedens in die richting, maar nog geen bewijzen. Maar dat is nog niet het belangrijkste. Hoofdzaak is zelfs niet VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Accordeola. 7.30 Mej. dr. N. A. Bruining. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Viool en piano. 8.30 Lezing. 8.55 Zo juist verschenen. 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.25 Voordracht. 9.50 Buitenlands weekoverzicht. 10.05 Pennies from Heaven. 10.45 Avondwijding. 11.15 Gra- mofoonplaten. HILVERSUM II, 415 ni. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. 6.15 Ds. F. E. Huizinga G.30 Geestelijke liederen. 6.45 CWV-kwartier. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Victor Silvester en oikest. 7.40 Radio-krant voor Nederland. 8.05 Disco-actualiteiten. 8.15 Arnhemse Orkest-Ver eniging. 9.05 Reis-impressies en ontmoetingten. 9.25 Vervolg van 8.15. 10.15 Zigeuner-orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Canzonette- sextet. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Sammy Kaye en orkest. 8.40 Johan Jong, orgel. 10.05 Morgenwijding. 11.35 Viool-sonate. 12.00 Swing ensemble. 12.30 Mededelingen. 12.33 Kwartet Jan Corduwener. 12.55 Kalender. 1.00 Strijd krachten. 1.30 Gershwin-programma. 2.00 Als een bonte vogelvlucht. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.00 Van boek toi boek. 3.15 Omroep-Kamer- erkest. 4.00 Komt U binnen. 4.15 Hawaiïan- muziek. 4.45 Sportpraatje. 5.00 U.S.A.-Caba- ret 5.30 Om en nabij de twintig. 6.15 Piano spel. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staal kaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Promenade-orkest. 8.45 „De bonte bal". 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Stradiva-sextet. 10.25 Onder de pannen. 10.45 De Ramblers. 11.15 Dansmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Muziek-programma. 9.35 Te Deum. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Muziek houdt fit. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Klas siek programma. 12.03 Zanjjfecital. 12.30 Me dedelingen 12.33 Amusementsorkest. 1.15 Katholiek nieuws. 1.20 Metropole-orkest. 2.00 Licht orgelspel. 2.20 Engelse les. 3.10 Kro niek van letteren en kunsten. 3.45 Viool en piano. 4.20 De vliegende Hollander. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 De Wig wam. 6.00 Amusementsorkest. 7.15 Actualitei ten. 7.25 Ensemble „Proganola". 7.50 Ameri kaans commentaar. 8.05 De gewone man. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Italiaanse volksliedjes. 9.00 Negen heit de klok. 9.45 „Weet U het?" 9.55 Weekend-serenade. 10.30 Wij luiden de Zon dag in. 11.15 Brahms-concert. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.10 Verz. pr. 10.00 Felton Rapley (orgel). 10.30 Rendez- vous Players. 11.00 Dick Barton, special agent. 12.00 VI. Br.: Salonorkest. 12.32 Licht orkest. 1.15 Operette-muziek. 2.00 Causerie over de Europeese raad. 2.10 Gram. 3.00 Lichte mu ziek. 3.30 „The five melodians". 4.00 Liedjes uit verre landen. 4.12 Accordeon. 5.27 Om- roep-orkest. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Jazz-muziek met commentaar. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Eng. L.P.: Monte Rey-pro- gramma. 8.00 Londens Symph.-orkest. onder leiding van Walter Goehr. 9.00 Fr. Br.: Amu- sements-muziek. 10.15 Orkest Rob. Boelaerts. door wie, maar waarom. De zaak schijnt nl. rechtstreeks verband te hon den met het feit, dat tal van hoogge plaatste Duitsers zich tijdens de bezet ting hebben verrijkt met vermogens in de vorm van effecten en juwelen, die ten dele zijn zoek geraakt en voor een ander deel nog steeds verborgen moe ten worden gehouden ten behoeve van die Duitsers. Afgezien nog van de vraag of die verrijking onrechtmatig is geschied zijn deze vermogens aan de staat vervallen. Vandaar, dat de fisca le recherche ze tracht op te sporen. Voor zover er bovendien van onrecht matigheid sprake is en dat is het geval, zij het wellicht niet steeds moeten de delicten opgehelderd wor den en de daders en hun (Nederlandse) handlangers opgespoord. Op dit punt doet zich verschil van tactiek voor tussen twee officiële op sporingslichamen. De fiscale recherche heeft maar wij kunnen niet beoor delen in hoeverre terecht de naam niet te schromen de medewerking van die handlangers in te roepen om die vermogens in de hand te krijgen. De justitie daarentegen interesseert zich meer voor de daders van de vermo gensdelicten dan voor de vermogens. Het onderzoek van de ene instantie zou daardoor dat van de andere wel eens kunnen bemoeilijken. Een en ander schijnt nog al eens voor te komen. Ge ruchten hierover hebben de indruk ge wekt, dat bepaalde personen in zaken als deze „gespaard" worden. Het is te hopen, dat politie en jus titie en wij mogen dat verwachten nu de zaak op hoog niveau is gekomen zonder aanzien des persoons, zoals dat behoort, te werk zullen gaan. Hoe veel personen er bij betrokken zijn en om hoeveel millioenen het gaat de cijfers, die men af en toe hoort, zijn even indrukwekkend als onbetrouw baar valt op het ogenblik nog zelfs bij benadering niet te zeggen. Bij vonnis van een Oostenrijkse rechtbank is liet Oostenrijks vermo gen van de voormalige Rijkscommis saris Seyss-Inquart ten gunste van de Oostenrijkse staat verbeurd verklaard. In de motivering van het vonnis ver klaarde de rechter, dat Seyss-Inquart zich lange tijd als trouw Oostenrijker wist voor te doen en na de Duitse be zetting van Oostenrijk hoge posten als Judasloon ontving. Verder herinnerde de rechter aan de terreur, die Seyss in Nederland uitoefende. Op de door het KNMI verstrekte weerkaart komen twee voor ons be langrijke drukgebieden voor en wel een laag op plm. 800 km West Zuid- West van Ierland en een hoog over Zuid-Scandinavie. Dit laatste is voor ons van het grootste belang, daar dit gebied het weer in het komende week end in ons land zal bepalen. Daar ech ter de barometer-verschillen in onze omgeving vrij gering blijven, mag verwacht worden dat het prachtige rustige herfstweer nog enige dagen zal aanhouden. Voor de tijd van het jaar zullen de temperaturen nog steeds aan de hoge kant blijven. Door de grote vochtig heid van de lucht bestaat er voorlopig nog geen nachtvorstgevaar. In Noord-Noorwegen en Zweden ts flink veel sneeuw gevallen, maar dit is voor deze streken voor begin Octo- ber geen abnormaal verschijnsel. Wel mag het een vingerwijzing zijn, dat ook wij langzaam maar zeker deze kant op gaan. NOG 15 KM VAN KWANTOENG De in Zuidelijke richting optrekken de communistische legers in China zijn nog slechts 15 km verwijderd van de stad Kwantoeng. De ontruiming dooi de nationalisten van Koekong, de Noor delijke toegangspoort tot Kanton, duurt voort. Koekong ligt 200 km ten Noor den van Kanton. „Wie wil naar Amsterdam vliegen?" Er was weinig animo voor dit aanbod, dat de hoofdredacteur van de Londen- se Evening Standard op een zonnige Meidag in 1920 aan zijn redacteuren deed. Een pijnlijke stilte viel op de redactie, die omsloeg tot een algeme ne consternatie, toen een der jonste leden van de Evening Standard, de 24- jarige verslaggever Rhodes, met nau welijks hoorbare stem uitbracht „Ik wil wel". Gezagvoerder Shaw, die op 17 Mei 1920 zijn Airco 16 GEalu, een omge bouwd oorlogsvliegtuig, van de start baan op Croydon losmaakte, zette 135 minuten later zijn toestel vlot aan de grond op het Schiphol van die dagen. De camera van fotograaf De Haan richtte zich op Shaw, op Rhodes. Zo gebeurde dat in 1920, zo gebeurde Shaw en Rhodes in de cockpit van de Convair. dat Donderdag 6 October 1949. Rho des, een paar jaar ouder, maar nog even vitaal en thans een der beste me dewerkers van het Engelse blad „The News of the World", Shaw, die thans niet meer in, maar „van" de lucht vaart leeft, als Shell-man en fotograaf De Haan, toen een schriele jongeman met meer been dan vlees, nu de bol lige oude routiné in het vak, die voor zo'n opdrachtje zijn hand niet meer omdraait. Dertig jaar bestaat de KLM. Van daar, dat al deze pioniers Donderdag aan de vooravond van het 30-jarig bestaan van onze nationale luchtvaart maatschappij bijeengekomen waren op dat zo veranderde Schiphol. Een technicus van de NCRV wilde een plaat van de pianist Gerbrand Schürmann opzetten, toen het etiket losliet en daaronder een tweede etiket bloot kwam. Op dit tweede stond de internationaal befaamde pianist Alexander Brailowsky als solist ver meld, aldus meldt „Het Lichtspoor" Deze vondst bracht een zeldzaam en sensationeel geval van plagiaat aan het licht. In de discotheek vai. de N.C.R.V. bevonden zich meerdere pla ten van Schürmann, die bij ccmtröle van Brailowsky bleken te zijn. Geheel t0 goeder trouw heeft de omroepver eniging deze platen sinds jaar en dag afgedraaid en Schürmann daarmede, en tevens door zijn benoeming tot dirigent van het uit prima solisten be staande kamerorkest, de reputatie van een der meest belovende jongere mu sici bezorgd. Ook de B.B.C. in Londen speelde herhaaldelijk Schürmann's valse platen. v De N.C.R.V. heeft haar contract met Gerbrand Schürmann niet ver nieuwd, maar daarmee neemt Brail- lowsky geen genoegen, al was het al leen maar om de auteursrechten, die Schürmann door zijn plagiaat onrecht matig getoucheerd heeft. De heer Zoals bekend, is in Gouda een bio scoopconflict uitgebroken, waardoor alle bioscopen aldaar gesloten zijn. De aan leiding van deze sluiting is het ver hogen van de vermakelijkheidsbelas ting tot 35 waardoor de uitkomsten der exploitanten niet lonend zijn. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) heeft in verband hiermede gisteren in de Tweede Kamer enige vragen tot de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën gericht Hij zeide o.a. dat de Nederlandse Bioscoopbond zich achter de Goudse bioscoopexploitanten heeft geplaatst, hetgeen er toe geleid heeft, dat men door uitkoop van schouwburgvoorstellingen en concerten en doorweigering van zalen alle ver maak in deze gemeente poogt lam te leggen. De minister van Binnenlandse Zaken antwoordde dat de regering zich achter de gemeente Gouda schaart, en van me ning is dat geen besprekingen kunnen vorden geopend zolang de staking niet is opgeheven. De ministers van Bin nenlandse Zaken en van Financiën zijn bereid te onderzoeken, als de wens daartoe te kennen wordt gegeven, in hoeverre het gewenst is het percentage van 35 te herzien In een memorandum aan 'de Ko ninklijke commissie, die door de Engel se regering werd benoemd om alle as pecten van de kwestie van de wense lijkheid van de doodstraf te onderzoe ken, spreken Britse gevangenisgeeste- iijken zich uit voor de doodstraf we gens moord. Ook zeggen zij voorstan der te zijn van de strop als middel tot executie, daar „het stigma, dat aan de terechtstelling door ophanging verbon den is, het afschrikwekkend effect van de straf verhoogt". Gevangenisdirecteuren gaven als hun mening te kennen, dat de dood door de strop „snel en menselijk" was. Zij deel den mede, dat een „geweldig aantal" sollicitaties voor de betrekking van beul waren ontvangen. Frank Onnen, muziekkenner, stelt voor, Schürmann in een openbaar recital (ongeveer zoals in het geval- Van Meegeren-Vermeer) de proef van zi,jn bekwaamheden te doen afleggen Schürmann houdt namelijk vol, dal de verwisseling van etiketten te Lon den buiten zijn schuld heeft plaats gehad. (Van onze parlementaire redacteur) In Maart 1946 stelde de regering een voorlopige organisatie in voor het zuiver wetenschappelijk onderzoek. Daarbij stond haar voor ogen de bevor dering van het geestelijk en materieel welzijn van het Nederlandse volk. Aangezien de regering het raadzaam achtte, de voorlopige organisatie in een definitieve om te zetten, diende zij in het begin van het jaar een desbetref fend wetsontwerp in, dat Donderdag middag in de Tweede Kamer is behan deld. Unaniem was men van mening, dat de gelden, die aan de bevordering van het zuiver wetenschappelijk onderzoek besteed worden, geheel verantwoord zijn. Maar dat wilde allerminst zeggen, dat dus ook de gehele Kamer voor het ontwerp was. Integendeel, er rees meer verzet dan men verwacht had. De cri tiek betrof voornamelijk het tijdstip, waarop het ontwerp wordt behandeld; bet feit, dat een dure Raad wordt in gesteld, die zich met de verdeling van de beschikbare gelden zal belasten de wijze van samenstelling van deze Raad; de eventuele onttrekking van het zui ver wetenschappelijk onderzoek aan de universiteiten en het ontbreken van vol doende toezicht op de besteding van de gelden door de Raad. Achtereenvolgens voerden de heren mr. J. Terpstra (AR), J. de Kadt (P.v. d.A.), en mag. dr. J. G. Stokman (K.V. P.), mej. mr. N. S. C. Tendeloo (P.v.d. A.). de heren J. Hoogcarspel (C.P.N.), G. Ritmeester (V.V.D.) en H. W. Tila- nus (C.H.) het woord. Uiteraard waren er gradaties in de waardering van het wetsontwerp en zelfs stonden mej. Ten deloo en de heer De Kadt van dezelfde fractie in menig opzicht tegenover el kaar, hetgeen bij dit niet-politieke ont werp niet zo verwonderlijk was. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, kon het bezwaar tegen de be handeling van het wetsontwerp op dit ogenblik niet delen. Wel achtte hij het raadzaam de betreffende wet nog eens te bekijken, als de maatregelen tot re organisatie van het Hoger Onderwijs zijn getroffen. Tegen onttrekking van wetenschap pelijk onderzoek aan de universiteiten zou de minister waken, zo verzekerde hij. Hij verklaarde zich tegen een aan tal door dr. Stokman voorgestelde waar borgen op de juiste besteding der gelden en toezicht van de Rekenka mer enz. omdat de organisatie geen overheidsinstelling zal zijn, doch een autonoom lichaam, en omdat zij niet alleen overheidsgelden, maar ook gel den van particulieren zal beheren. In de late middag ging de Kamer tot de behandeling van een aantal amen dementen over, doch de stemming werd uitgesteld tot later. (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Eng., Frans, Spaans, Italiaans. Ned. M.O. Wiskunde M.O. Ki en K">. QINDS Hitier, na een met spookach tige dromen doorwoelde nacht, op een uchtend de Schutzhaft uitvond, is het een beetje scheef gegaan met het recht van de vrije mens (die zonder proces kon worden opgesloten) en daar zitten we vandaag de dag in Ne derland nog mee te tobben. Ik wil het niet eens hebben over de wonderlijke jachtinstincten, die het Militair Gezag in de Meidagen van 1945 ontwikkelde dat vinden we wel op ons aanslag biljet vanwege de schadevergoeding aan de slachtoffers. Met eerbiedig stil- stïlzwijgen nopens een zekere Schal' stilzwijgen nopens een zekere Schal lenberg, die uit twintig centimeter modderwater werd opgehaald, nadat hij maandenlang gewaad had door de bagger van intriges en millioenen- zwendel. Hij zwijgt, waarom zouden anderen praten? 't Wordt wel verge ten. Advocaat De Boer en Veterman die beiden op een rare manier het tij delijke verlieten zijn ook al ver geten .Over Schallenberg praten we volgend jaar niet meer. Dan zal het weer over iemand anders zijn. Misschien wel over die „mysterieu ze gevangene"die dan zijn eerste lustrum viert als kamp- en celgast van de regering. „Oorlogsmisdadiger of niet?" stond er boven het bericht. Een kapitale vraag! Maar de vraag is mag er dan eens gevraagd worden waarom de heer De Bruyn of Oubu, of Oubuter of Santemekeesje, wat mij betreft, nu al vierenvijftig maanden van kamp naar gevangenis en van huis van bewaring naar cel worden gesjouwd? Men weet niet wie de man is, men hecht geen geloof aan zijn ei gen verhalen. „Als verdachte kan ik zeggen, wat ik wil", schijnt de heer Oubut gezegd te hebben. Als ze mij vier en een half jaar opsloten zonder eigenlijk zelf te weten waarom, dan zoü ik vermoedelijk nog een beetje krasser uit mijn hoekje komen. Er zal wel de een of andere para graaf van het bijzonder recht zijn, die het vasthouden van» onbekende men sen met onbekende daden om onbe kende redenen met het witte kleed der gerechtigheid dekt. Maar het zou mij een lief ding waard zijn geweest, als de redacteur die het bericht plaatste, er boven had gezet: „Onbekende man blijft in Schutzhaft". Want de speelse nieuw tjes, die ons in deze dagen over aller lei wonderheden worden voorgezet, geven van tijd tot tijd een mens de gedachte in het achterhoofd, dat mis schien de blinddoek van Vrouwe Jus- titia een beetje scheef is gezakt. Er wordt zó met het brave mens gesold, dat het waaratje geen wonder zou zijn. Abbekerk, R'dam—Sydney, 5-10 van Kara- chi naar Bombay Almdijk, 5-10 van Houston naar Galveston Alphard, Buenos Aires—R' dam, 5-10 van Victoria Alpherat, 5-10 van Boston te Baltimore Amstelkerk, 5-10 van Monrovia naar Port Bouet Amstelveen, 6-10 van Colombo te Madras Arkeldijk, 5-10 van New York naar Boston Asturias, Batavia— R'dam, passeerde 5-10 0.15 uur Finisterre Bali, Batavia—A'dam, 6-10 te Port Swettenham Blommersdijk, Baltimore—R'dam, 5-10 te Gravesend Borneo, 5-10 van Rastanura te Bahrein Boschfontein, A'dam—Beira, pas seerde 5-10 Finisterre Cistula (t), 5-10 van Pi ad ju naar Singapore Colyto, 5-10 van Immingham naar Savona Congostroom, 5-10 van Grandbassam naar Port Bouet. Ena (t), 5-10 van Kuweit naar R'dam Erinna (t), 5 10 van Pladju naar Batavia Helena, Ant werpen—Barbados, passeerde 5-10 Vlissing'en Java, 6-10 van Pladju te Makassar Klip fontein, A'dam—Beira, 5-10 van Teneriffe Larenberg, 5-10 van Savona naar Melille Lievevrouwek^rk, Calcutta—R'dam, passeerde 5-10 Wight Limburg, 5-10 van Durban naar Liqenzo Marquez - Mapia, 5-10 van Singupore naar Rangloon Mariekerk, 5-10 van Manilla naar Hongkong Mataram, R'dam—Java, 5-10 van Belawan Modjokerto, 6-10 van Makas sar te Surabaja. Firesland, 2-10 van Batavia te Soengai Ge- rong, vermoedelijk 6-10 naar Cheribon - In- drapoera, 5-10 van Surabaja te Semarang Japara, Kon. R'damse Lloyd, 7.10 van Sura baja naar Moesi Kamerlingh Onner, Java—R' dam, passeerde 4-10 21 uur Finisterre Kota Boroe, R'dam—Java, passeerde 5 10 8 uur Fi nisterre Kota Gede, R'dam Batavia, 5-10 van Genua Ternate, Mombassa—R'dam, G-10 4.45 uur van Port Sm.d. 18-10 te R'dam verwacht Tosari, 5-10 van Batavia naar R' dam Utrecht, 2-10 van Bombay te Rangoon, \ermoedelijk 9-10 naai Singapore Volen- dam, R'dam—Java, passeerde 5-10 19 uir Mal- tha Willem Ruys, Java—R'dam, 5-10 van Colombo Zuiderkruis, 9-10 bij daglicht te R'dam verwacht. Nigerstroom, 5-10 van Benguala raar Porto Amboin Oranjefontein. Beira—A'dam, passeerde 5-10 Ouessant Pulau Laut, A'dam -Java, 6-10 te Belawan Polydorus 5-10 van A'dam te Liverpool Randkerk, A'dam— Mombassa, 6-10 te Djibouti Riouw, 5-10 van Bendarsherpour te Basra Roebiah, 5-10 van New York naar Java. Het m.s. „Johan van Oldenbarne- velt", dat door schade aan de dynamo genoodzaakt was de haven van Lissa bon aan te doen, heeft Donderdagmid dag zijn reis naar Indonesië voortge zet. PATRICIA WENTWORTH „Ik dacht zo: als u daar familie had, zou het prettig zijn". Opnieuw hoofdschudden van Dorinda. „Maar ik heb er geen". Miss Donaldson keek teleurgesteld. „Dat is ook vreemd en u is zo jong. Neem mij nu eens. 't Is al meer dan twintig jaar geleden, dat ik naar 't Zui den kwam en ik heb nog vijf-en dertig familie-relaties in Schotland, allemaal neven". „Dorinda lachte. „Ik heb geen neven om te tellen". „O. uw moeder was een Engelse, hebt u mij verteld, dat maakt natuurlijk ver schil. Die meneer Leigh, die u een paar maal heeft opgebeld, is hij so;: s een familielid van moeders kant?" „Heel in de verte", antwoordde Do rinda, „u weet wel, het soort neef, dat je zo noemt als je hem nodig hebt, maar anders eigenlijk helemaal geen familie". Miss Donaldson liet als commentaar op deze mededeling een zuiver Schots imphm" (woord, dat alles en niets kan betekenen) horen. „Familierelaties kunnen heel onaan genaam zijn, maar het bloed kruipt soms waar 't niet gaan kan". Dorinda gevoelde, dat 'nu aan de eer was voldaan Zij glimlachte op haar vriendelijke, gulle manier en ging verder: „Ik wilde juisf gaan telefone ren". Andermaal zei miss Donaldson „imphm". waarna zij in het sombere hol, dat zij met de weidse naam „kan toor" betitelde, verdween. Dorinda begaf zich in de telefooncel en sloot de deur Dit was de enige plek in 't gehele huis. waar men iets kon zeegen zonder dat een ander het hoor de. In de smalle kamertjes kon men elk geluid van ieder ander mens binnen de vier oorspronkelijke wanden van wat eens een mooi, ruim vertrek was, vernemen, in de „hall", in de gangen, in de eetkamer of de conversatiezaal waren altijd mensen, die kwamen, gingen en luisterden vooral luister den. Sommige oude dames hadden niets anders om belang in te stellen. Zij maakten er een studie van om alles wat zij gehoord hadden samen te voegen en het „nieuws" uit te wisselen met mede bewoonsters, als men 's avonds gezellig om het open vuur zat geschaard. Zelfs merkten zij op wanneer en hoe lang de een of ander een bad nam; aan de tijd tussen binnenstromen en weglopen van het water konden zij afmeten, of iemand ook meer dan haar rechtmatig aantal minuten gebruikte. Judith Crane was scherp over de tong gegaan toen zij "t bestond, tweemaal daags te baden, maar gelukkig was zij tegen het eind van de week verdwenen. De telefooncel liet geen geluid naar buiten door Dorinda had er altijd plei- zier in. als ze achter de ruit mensen zag praten, terwijl hun monden open en dicht gingen als bij vissen in 't aqua rium. Wanneer men evenwel zelf in die cel stond, gaf dit een prettig gevoel, het gevoel, dat men zich in een eigen wereld bevond. En niet alleen daar, want het behoefde immers slechts da cijfers van de schijf te draaien, om die wereld met iemand anders, daartoe uit verkoren, te delen. Dorinda deed de vereiste manipula ties en wachtte. Iemand, die op dat ogenblik voorbij zou zijn gegaan, zou misschien met welgevallen naar haar gekeken hebben. Er zijn zoveel droe vige, zoveel vermoeide, gerimpelde, stuurse en boze gezichten, dat het pret tig is, eens een vrolijk gelaat te zien. En nu was het een feit. dat Dorinda bijna altijd vrolijk keek. Zij speelde dit zelfs klaar bij een bezoek aan haar tandarts, in 't aangezicht van diens toch steeds vrij griezelig lijkende apparaten. Ze ging glimlachend door het leven, bij tijd en wijle zeer vastberaden, maar doorgaanse spontaan-opgewekt. En als zij glimlachte, glimlachten haar ogen mee. Het waren heel gewone ogen, met eveneens gewone wimpers. maar ze konden een gouden gloed uitstralen als zij plezier had of iemand in haar smaak viel. Zij had goudbruin, heel dik haar; Justin Leigh had eens van „walnoot- kleur" gesproken. Waarbij hij wel zo minzaam was geweest, om enigszins neerbuigend te verklaren, dat hij niet de kleur van de noot, maar van het gepolijste hout bedoelde. Dorinda, des tijds tien jaar oud, was lange tijd voor het notenhouten bureau in de salon gaan staan, om bij zichzelf uit te ma ken, of Justin al dan niet iets vrien delijks had willen zeggen. Zij hield haar vlecht tegen het hout en consta teerde, dat de kleur ermee overeen kwam. Na ferm borstelen kreeg het haar dezelfde gloed. Toch hield zij niet van de vlecht, want alle andere kinde ren op school hadden kort haar. Op haar rustige maar vastbesloten manier nam zij dus de schaar van haar tante Mary en verwijderde de overtollig ge achte lokken. Er volgde een pijnlijk fa milietoneel, maar Dorinda sloeg er zich glimlachend doorheen, wel wetend, dat gedane zaken nu eenmaal geen keer nemen Ook nu, als volwassen jongedame, had zij nog altijd de vrolij ke rose gelaatskleur uit haar prille jeugd, twee kuiltjes in de wangen en een brede, aardige mond, rood genoeg om de „lipstick" te kunnen ontberen. Intussen, de telefoon raasde en Justin Leigh riep „hallo!" op de beschaafde, ietwat „blasé" manier, waarmee hij zich in zulke gevallen placht te melden. „Ik ben het", riep Dorinda, met de deur in huis vallend. „Ja". „Luister ik heb een baan". „O, ja en wat voor een?" Het klonk, alsof hij er niet mee inge nomen was. Maar Dorinda achtte het onmogelijk, dat iemand ter wereld in derdaad ontevreden zou zijn, terwijl zij zelf zich zo opgewekt voelde. Vandaar dat zij alles in één adem ging vertellen. „Het was een advertentie. In 't kof- fiedrink-uurtje liet één van de andere meisjes mij die zien. Ik bedoel haar koffie-uurtje, niet het mijne. Zij is op een kantoor...." (Wordt vervolgd). De vrucht van de arbeid is het zoetste van alle genoegens. (VAUVENARGUES)

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3