Opa maakt een Tui meling. Prijsraadsel Onze mededelingen Oplossing prijsraadsel HHHMH vlo B Rl B VBN Purmerender markt Vliegt KLM volgend jaar naar Texel? Prinses Wilhelmina tussen de kunstenaars De kerkstrijd in T s jechoslowaki je Winnaars „Prix de Rome" SSL"wS. f/euws Moskou's protest tegen Westduitse regering verworpen Grote, structurele veran deringen in onze provincie „yANDAAG ga ik weer naar liuia," zei opa, „want er staan thuis nog allerlei Nodige Dingen op me te wach ten, die beslist gedaan moeten wor den. Wil Jumbootje me misschien een eindje wegbrengen?" Nu, dat wilde Jumbootje wel en Nico N. P. H. en Gerrit gingen meer voor de gezellig heid. Gerrit had een kolossale lap om zijn poot vanwege de Ernstige Verwonding en de Infectie en Nico Nijlpaard had een verrekijker meege nomen met het oog op de vergezich ten. Maar Nico kon die dag niet veel beginnen met z'n verrekijker, omdat het erg mistig was, en dat belette de vergezichten. Toch vond Nico N. P. dat helemaal niet erg, want de mist maakte alles mooi grijsgroen en grijs groen vond Nico de mooiste kleur, die er bestond, omdat het dan net leek of je onder water zat, zei hij. „Water vóór en water na," mop perde Gerrit, „en als hij eet, eet hij nog waterplanten. Hij wordt stellig nog eens water." „Water is die lekkerste ding, die er is," zei Nico Nijlpaard verontwaar digd. „Ja," zei Gerrit hatelijk, „vooral als je er des ochtends vroeg zó uit je bed in springt, djat is verrukkelijk, waar?" Daar had Nicodemus niet van terug en hij ging alleen achteraan lopen om iets heel scherps te bedenken, wat hij tegen Gerrit kon zeggen. Een Zij delingse Opmerking, of een Geestige Zet, of een Steek Onder Water of zo iets, vooral die Steek Onder Water leek hem erg toepasselijk, maar hoe hij ook prakkizeerde, hij kon maar niets vinden. En daarom kwam het voor hem wel goed uit, dat er opeens iets gebeurde en dat was opa, of lie ver een gil van opa, die vooraan liep. Toen ze opkeken, zagen ze, dat opa z'n poten in de lucht stak en met een tweede gil in de grond zakte en ver dween „Gom," zei Jumbootje, wat doet opa nou?" „Hij is weg," zei Nico, en hij keek door zijn verrekijker, „hij is seker in een konijnehol gesak." „Nee," zei Gerrit doodernstig, „dat kan niet, want daar is hij veel te groot voor." „Tóch?" zei Nico en hij straalde van geluk, omdat het nu één-nul was. Maar Jumbootje zei: „Kijken dan," en ze renden alle drie naar de plaats van het onheil. Daar zagen ze een grote kuil, waar takjes en bladeren overheen hadden gelegen voor de ca mouflage en midden in die kuil stond opa en probeerde tevergeefs tegen de kanten op te klauteren. Op een takje vlak bij zat Fiepje, en ze lachte zich in kreukeltjes. „Ha," zei ze, „zijn jullie daar. 't Was gewoon géén gezicht!" „Zo, zijn jullie daar," dat zei opa ook mopperig, toen-ie ze over de rand zag gluren, „steek eens een poot uit en help je arme grootvader." Dat kon opa makkelijk zeggen, maar het viel voor de drie vriendjes niet mee om het ook te doèn, o heden, ling niet, en Fiepje kon natuurlijk helemaal niets beginnen. Eerst pro beerden ze met een- lang touw van lianen, dat ze opa om z'n buik lieten binden, hem op te trekken, maar opa was daarvoor veel te zwaar, en de put was veel te diep, zodat ze telkens halverwege het touw weer mqesten loslaten. Maar na drie keer waren ze nog niets opgeschoten en toen lag opa op zijn rug onder in de put. „Drommels nog aan toe, mooie hel pers zijn jullie," zei opa ontstemd, „nou kan ik ook niet eens meer over eind komen. Drommels." „We zullen eens wat anders pro beren," besloot Jumbootje, en met Ni codemus N. P. en Gerrit bond-ie het touw strak om een heel dikke boom. „Zo kunt u zich eerst weer overeind trekken en dan Klimt u naar boven Nu, wat dat overeindtrekken be treft, dat ging, maar touwklimmen dat is niets voor olifanten. Opa kon het tenminste beslist niet. „Mispunten," schold opa, en-ie be doelde de mensen, die natuurlijk deze val gemaakt hadden, „dat ze een dier zijn vrijheid niet gunnen. Drommelse mispunten." „Graag of niet, hoor," zei Gerrit, die vond dat-le zich maar niet zó be hoefde te laten uitschelden, „ik gun u graag de vrijheid, maar ik ben niet aansprakelijk voor uw kilogrammen, als u me begrijpt!" „Nee," zei opa angstig,, „loop nou niet weg, ik bedoel de mensen, met hun vallen altijd, dat zjjn mispun ten." „Ménsen?" vroeg Jumbootje, die sinds dat verhaal van Knut Kameel steeds zijn oren spitste als het over mensen ging, „hebben de ménsen dan deze put gemaakt?" „Ja," en als we niet voortmaken, dan komen ze en nemen ons mee. Schiet dus wat op," en wéér probeer de hij tevergeefs met alle macht in 't touw te klimmen. Nico stond er aan de andere kant van de put naar te kijken met zijn verrekijker en lachte zich al even slap als Fiepje. „Ha, ha," zei hij, „jij moet acrobaat wor, oompie!" maar Jumbootje lette daar op 't ogenblik niet op, want hij had heel andere dingen om aan te denken. „Maar ik zou bést willen, dat de mensen me kwamen halen," zei hij. „Net als Knut Kameel." „Drommels, wat ben je een klein onverstandig olifantje," foeterde opa, „en je moet doen wat oudere en wij zere olifanten Je aanraden, die meer ervaring hebben," zei opa streng. „Als de mensen je te pakken krijgen moet Je naar een dierentuin. Maak liever een beetje voort en help me." „Wat is een dierentuin, opa?" vroeg Jumbootje. „In een dierentuin," zei opa, „of Artis, met een vreemd woord, sluiten de mensen allerlei dieren bij elkaar op in kooien om er naar te kijken en voor Wetenschappelijke Doeleinden." „Wat z(jn Wetenschappelijke Doel- einders, opa?"' „Dat zijnzei opa, die zich toen opeens herinnerde, dat-ie zelf niet meer helemaal precies goed wist, wat Wetenschappelijke Doeleinden ook nog maar waren, „dat zijnhèlp me liever eerst uit die put hier. Kómt er nog wat van?" Toen bedacht Jumbootje een han dig middel-om-grootvaders-uit-putten- te-helpen. Hij sprong zélf in de put ep gaf opa, terwijl die in het touw klom, een zetje méé in zjjn rug, en wérkelijk, opa was al bijna helemaal bovenaan, toen het touw pas brak. Opa viel met een smak weer naar be neden en bleef totaal versuft zitten. „Jumbootje, waar ben Je?" vroeg- le even later. „Ik ben hiér," zei Jumbootje, die erg met een neuzig stemmetje praatte. „Waar is HIER," zei opa. „Achter uw ehrug, opa," ant woordde hetzelfde neuzelstemmetje. „Maar kom dan toch hiér," zei opa weer. „Waar is HIER," zei het neuzel stemmetje benauwd. voor kinderen beneden 12 Jaar. Wie kan in de onderstaande zinnen verborgen speelgoed vinden? 1. Er moet wat olie in de lamp. 2. De poes heeft de pap opgegeten. 3. Kees telt en komt vijf cent tekort. 4. Hoe pel je die garnalen? 5. Ik bekijk een spinneweb altijd met bewondering. De oplossingen kunnen vóór 16 Oc- tober worden gezonden naar het bu reau van dit blad. Uit Schagen kwamen twee grote en veloppen met zilverpapier. Hartelijk dank aan de onbekende geverl Mej. J. A. Vas, uit Zaandijk en Jannie Hyma uit Den Helder, danken wij voor de buitengewoon grote hoe veelheid postzegels die ons werd toege zonden. De jongensnamen waren: Arie Albert Freddie Herman Simon Rienus Peter Wouter Deze week werden de prijzen gewon nen door: Cobl Kliffen, Havikstraat 3, Den Helder. Martinus Poordvllet, Gelderloosepad, Medemblik. Peter de Geus, Stroet B. 161, St. Maarten. Hennie Klepper, Prins Hendrikstraat 28, Krommenie. Alie Bruinenberg, Populierenlaan 24, Beverwijk. Dora van Holland, Eikelenbergstraat 33, Alkmaar. Gefeliciteerd, jongens en meisjes! De prijzen worden toegezonden. Voor jongens en meisjes beneden twaalf jaar. Beste jongens en meisjes, wat ontving ik weer veel gezellige brieven van jullie. Henk von Zon opent deze week de lange rij. Wat schreef jij aardig over de Poppententoonstelling, Henk! Ik weet precies welke poppen en welke groepen je bedoelt, want ik ben er ook geweest. Ja. die Indonesische markt was alleraardigst en vond je dat Indianendorp ook niet leuk? „Bosviooltje" en „Duinroosje", schrijven jullie maar wanneer je er zin hebt. 't Hindert niets als je eens een paar keer wilt overslaan. Was het een gezellige dag met opa? „Klaproos", wat jammer dat je de plaatjes niet hebt ontvangen. Misschien is de brief zoek geraakt of ver keerd bezorgd. Ik zal eens kijken of ik nog wat plaatjes bij elkaar kan vinden. De laatste tijd stuan er niet zoveel foto's van de prinsesjes in de couranten. - Cor van Norren, hoe komt het dat je vlieger het niet wil doen? Is het papier kapot gegaan? Leuk dat jullie een herders hond hebben gekregen. Zorg maar goed voor hem. Het zilverpapier kan je zusje wel even op het bureau van de Courant afgeven, dan krijg ik het wel toegezonden, Cor. - Gerie Ridder, ik vind het prettig dat je mee gaat doen. Wil je moeder bedanken voor haar brief en vertellen, dat het zo in ortie is? Henk Nellenstein, wat had jij een pèch met je vlieger. Gelukkig dat hij weer teruggebracht is, maar het touw is er afgehaald, schreef je. Wat jammer! Nu heb je er nog niets aan. Als je nog eens gaat vliegeren, moet je maar zorgen, dat het touw je niet ineer kan ontsnappen. Steef Overhand, hartelijk dank voor de postzegels. Ja, ik kan er inder daad een zieke jongen mee helpen. Fijn, dat je bij de padvinderij je tweede ster al hebt ver diend. Wat zijn de opgaven voor de vaardigheids-insignes, Steef? „Madeliefje", vind jij „Hollands welvaren" zo'n geleerd woord? Nu, ik hoop, dat ik heel gauw kan zeggen, dat mijn vriendinnetje „Madeliefje" Hollands welvaren is geworden. Zo'n stevig Hollands meiske, weet je wel. Doe je best maar, hoor! Hennie Heyblok, het jij geen nieuws, deze week? Dat hindert niets, meisje. Ik vind het al prettig om een groetje van je te krijgen. Addie de Moor, wat heb jij alleraardigst pospapier, zeg! Dat is zeker iets nieuws, want ik heb het nog niet eerder gezien. Was het boek naar je zin, Addie? „Tuimelaar", wel bedankt voor de post zegels. Ben je nog elke dag aan het voetballen? Ja, er komt deze winter wel een kruiswoord- puzzle in de Jeugdkoerier", maar dikwijls kan het niet gebeuren, want het is een heel werk om zo'n puzzle voor kinderen te maken. Heb je 't wel eens geprobeerd? Grieje Bruyn, hoe gaat het met de kleine kuikentjes? Groeien ze al? Ik wou dat ik je eens kon zien in je nieuwe nachtponnetjes. Moeder zal ze wel keurig gemaakt hebben. Hoe heet die mooie baby pop van jou, Grietje? Jan Koppen, wel bedankt voor het zilverpapier. Of je mee mag doen? Natuurlijk Jan, je bent van harte welkom bij ons! Martie Poordvliet, ja ik heb steeds gedacht dat je een meisje was en nu blijkt Martie plotseling Martinus te zijn. Dat is een verrassing, neef! Ik zal het goed onthouden, hoor. Elly Rempt, gelukkig dat het boek zo naar je zin is. Wat een leuk idéé van moeder om het strookje uit de „Jeugdkoerier" er vóór in te plakken. Tini is dus naar Meppel vertrokken. Dat is ver van huis, maar zij zal het wel heerlijk vinden om in een kinderhuis te mogen werken. Jellie Bulthuis, is je zusje al weer beter? Je schreef dat zij niet erg ziek was. Gelukkig maar. Ja, als ik in Westwoud kom, zal ik eens naar jouw huis uitkijken. Als je voor het zilverpapier een adres in het dorp weet, kun je het daar nog beter brengen dan naar mii zenden, Jellie. Je kunt ook wel telkens wat zilverpapier plat- strijken en in een brief verzenden. Kijk maar eens wat het gemakkelijkst is. Adrie v. d. Oord, nu was de oplossing in orde, hoor! Bina de Hart, wat een prachtig feest heb jij gehad van de Zondagsschool. Was er in de speeltuin ook zo'n rollende ton, waar je op kunt lopen? Dat vond ik vroeger altijd zo mooi. Nellie Kramer, gefelicieerd met je prijs, meisje! Leuk dat Dikkie de tweede prijs heeft gewonnen met de volksspelen. Wat moesten jullie er voor doen. Vertel je daar nog eens over? Harm Schmid, toen ik jqjiw enveloppe open maakte, dacht ik: daar is weer een mooie tekening van een boot of een auto bij, en ja hoor, het was maar liefst een grote vrachtauto met aanhangwagen. Leuk gedaan, Harm! Ik ben er blij mee. Corrie Nokkert, zeggen de kinderen op school dat een Jumbo een aap is? Neen, dan ver gissen zij zich toch, want Jumbo is altijd de naam voor een olifant. Aapjes worden vaak Joco genoemd. Wat fijn dat Gerda en jij prijzen hebben gewonnen op de Floralia-tentoonstelling! Murtha Visser, wel bedankt voor het doosje met sigarenbandjes, postzegels en zilverpapier. Spaar je zelf nog sigarenbandjes? Gijsje en Geppie Bouthoorn, Maarten van Veen, Johan Boerema en Aafje Nieuwe, jullie zijn welkom bij ons! Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 16 October. Hartelijke groeten voor jullie van TANTE IET. „Hier vóór me, natuurlijk," zei opa, een beetje korzelig, „kom je nog." „Ik kan niet opa," zei het stemme tje, „u Uit op m'n slurf." „Drommels nog aan toe," zei opa, en hij sprong overeind, „zeg dat dan eerder, jongen." En toen konden ze dus weer opnieuw aan het werk gaan. Nico en Gerrit maakten een véél ster ker touw met allemaal knopen er in voor steuntjes, zodat opa wat mak- r\v:.v r ,u *>vv;lv1 Vv.fc V Jumbootje, waar ben je?. kelflk zou kunnen klimmen en bon den het weer vast aan de boom. Fiepje maakte daarbjj allerlei han dige opmerkingen hoe ze het 't beste konden doen, opa pakte het touw weer beet, Jumbootje gaf het zetje, enWIP, daar stond opa weer veilig en wel op de begane grond. Maar toen zat Jumbootje in de put, en er was niemand om hém een zetje te geven. Bovendien was het zó, dat Jumbootje eigenlijk véél liever wou blijven zitten om op de mensen te wachten. Hij wist niet precies, hoé 't gekomen was, maar nadat opa ver teld had van de mensen wou hij niets liever dan ze nu ook eens zien en net als Knut Kameel ze helpen. Hfl vond het zelfs zo-maar wel leuk om in een kooi in de dierentuin te zit ten, Als hij maar mensen mocht zien. Die domme Jumbootje, wat wist hfl af van Wetenschappelijke Doeleinden en zo? „Gaat u maar weg," zei hij, „dan blijf lekker zitten." Maar toen-le dat zei werd opa ineens zó geweldig angstig en kwaad, dat Jumbootje van schrik het touw pakte en als de wind, helemaal alleen, naar boven klom. Toen waren ze weer vrij en ze brach ten opa naar de rand van het bos, waar de Grote Vlakte begon en waar Jumbootje voor 't eerst de horizon te zien kreeg. Daar nam opa afscheid van de drie vriendjes en van de fladde rende Fiepje, en ging naar huis. Maar Jumbootje en Nicodemus N. P. (Hip popotamus) en Gerrit Giraf en het vlindertje gingen eerst nog een grote wandeling maken om wat na te pra ten over alles wat ze vandaag al had den beleefd. (Volgende week méér.) Niet alleen dat er deze week een flinke levering was van vette koeien, ook het aanbod van het gebruiks- vee was tamelijk groot. De handel in verse melkkoeien was wel wat beter. Bovendien was er een flinke vraag. De gang van zaken voor geldekoeien was ook heel goed, hoewel hoofdzakelijk wordt gezocht naar melkvee. Dieren van goede kwaliteit zijn vrij vlug en waren voor vrij goede prijzen te plaatsen. In het jonge vee zit nog niet zo veel gang, maar de keuze daarin blijft vrij gering. Met de stieren blijft het een stugge boel. Naar deze dieren is weinig vraag. Het aanbod van wol vee was heel groot, en daar de export naar Engeland geen voortgang heeft, stagneert de handel wel iets Voor en kele weken waren de prijzen, toen En geland als koper aan de markt was, aardig opgelopen. Wel werden nog wat lammeren voor export, vermoedelijk voor Belgie, aangekocht, maar dit gaf bij een zo grote aanvoer geen ruimte, zodat er heel wat aan de levering werd gebracht. Naar fokschapen was ook maar een matige vraag. Voor een fokram was wel vraag, maar het aanbod was te groot dat alles vlug verkocht kon worden. Met de bokken en geiten was het weer hetzelfde: een stugge boel. Ook met de biggen was het erg mis. In de vroegte was de markt al stug, maar het einde was nog minder goed. daar toen de prijzen nog verder inzonken. Het kleine getal fokzeugen kon nog kalm aan geplaatst worden De paar denmarkt was ook stug. Alleen de veu lens. waarvan maar een heel klein aan tal werd aangeboden, scheen iets leven diger. PURMT^FND. 4 Oct. 1949. Aange voerd: 826 runderen, waaronder 275 vette koeien, 10 stieren, 91 nuchtere kalveren, 1200 schapen en 23 vette var kens voor de levering. 135 melk- en kalfkoeien van 575800, handel iets beter; 337 geldekoeien 380650, han del kalm; 35 pinken 325450, handel stil; 16 graskalveren 150210, handel matig; 18 stieren 380210, handel stug; 1207 schapen en lammeren, scha pen 5572.50. handel stug; lamme.en 3658. handel stug; 97 bokken en geiten 1060. handel stug; 664 biggen 3052, handel heel stug; 9 fokzeugen 325425, handel kalm; 54 paarden en veulens, paarden 380650, handel stug, veulens 140200, handel matig; fokrammen 60110, handel stug. To taal 4171 stuks. 8800 oude kippen en hanen, rode en witte 1.501.70 per kg; 850 idem blauwe 1.902.10 per kg; 800 jonge hanen, rode en witte 2.- —2.25 per kg; 900 jonge hennen 4— 6.50 per stuk. MARKT BARNEVELD Redelijke handel. Minder grote aan voer van oude kippen. Flinke aanvoer wild, waarvan de prijzen echter niet zo hoog zijn als vorig jaar, ook al omdat het weer nog wat te warm is. Totale aanvoer circa 31.000 stuks. Prijzen: oude kippen f 1.25—f 4.75 (per kg f 1.50—f 1.70), oude hanen f 2.50 f 4.25, oude eenden f 1—f 2, jonge hennen f 2—f 5, jonge hanen f 1.25— f 2.75 (per kg f 2—f 2.15), jonge woer den f 1.75f 2.80. N.H. blauwe kuikens f 2—f 5 (per kg f 1.50—f 1.80), tamme konijnen f 1.75—f 5. ganzen f 4—f 5.50, kalkoenen f 8f 12.50. tamme konijnen f 0.70—f 1 per paar. wilde eenden f 1— f 2. wilde duiven f 0.50—f 0.65. wilde konijnen f 1.25f 1.60. patrijzen f 1 f 2, hazen f 2—f 4.25, fazanten f 2.25— f 4.—. Eiermarkt Kalme handel. Totale aan voer éirea 500.000 stuks Prijzen: grote eieren f 16.75—f 17.40. kleine eieren (jonge hennen) f 10—f 12.50. op - - Het is de V7V „Texel" veel waard als de KLM volgend jaar weer haar luchtlijn op Texel zal openen. Er wordt dan meer buitenlands bezoek en voornamelijk weekend-bezoek ver wacht van hen, die waarlijk liefhebbers van de onvolprezen Texelse natuur zijn. Het is daarom vanzelfsprekend dat de leiding van de VVV „Texel" re gelmatig contact onderhoudt met de kopstukken van de KLM. Bij een bezoek dat dezer dagen ge bracht werd aan onze Nationale lucht vaartmaatschappij te Den Haag, bleek, dat het nog niet zeker is, of inderdaad volgend jaar gevlogen wordt op Texel. In de eerste plaats moet nog worden afgewacht of het vliegveld in 1950 z.g. vliegrijp is. In de tweede instantie is er de vraag of de regering bereid is, de binnenlandse luchtlijnen zodanig te subsidiëren, dat het voor de KLM als organisatie, niet al te veel kost, want de binnenlandse lijnen zijn verbindin gen, die zichzelf niet bedruipen. Acht de regering subsidie gerecht vaardigd, dan is de volgende stap van de KLM te onderzoeken of er ook voor haar reden bestaat om Texel in het binnenlandse luchtnet te betrekken. Naar aanleiding van de gevoerde be sprekingen in Den Haag krijgt men de indruk dat de KLM in de lijn op Texel iets ziet. Dank zij de door de VVV „Texel" aangelegde statistieken, kan nagegaan worden waar de reizigers vandaan komen, wat van belang is, b.v. voor de verbinding met vliegveld Maastricht. Ook de bezoeken uit het buitenland worden regelmatig door de VVV geregistreerd en ook dit is voor de KLM van belang. Indien 't vliegveld geopend wordt in 1950, biedt dit tevens ongekende per spectieven voor de sportvliegerij. De WV „Texel" heeft dan ook reeds stap pen ondernomen de aandacht te vesti gen op het vliegveld Texel bij hen, die sportvliegtuigen bezitten. De sportvlie gerij breidt zich regelmatig uit en in de toekomst kan Te^el de vruchten plukken van de energie, ontplooid door KLM, Rijk en Gemeente en VVV „Texel". In tegenwoordigheid van Prinses Wil helmina, die op de vijfde rij tussen de deelnemers had plaats genomen, heeft de minister van O. K. en W„ prof. ór. F. J. Th. Rutten, gistermorgen in de Koninklijke Schouwburg te 's-Graven hage het Kunstenaarscongres 1949 ge opend. Voor dit congres, dat georgani seerd wordt door de Nederlandse fede ratie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars, in samenwerking met an dere verenigingen, bestond grote be langstelling. Het presidium voor dit congres werd samengesteld uit Anton van Duinkerken, Victor E. van Fries land, Corrie Hartog, J. J. Voskuil dr J. Hulsker en jhr. W. J. H. B. Sandberg. De eerste vergadering werd gepresi deerd door Victor E van Friesland. Te Praag is onthuld dat de Tsjecho- slowaakse regering 2 November a.s. aanhoudt als de datum, waarop de re geringsplannen, waarbij de staat con trole zal uitoefenen op kerkelijke ge zindten in Tsjechoslowakije, moet zijn verwezenlijkt. In één der wetsontwerpen wordt na drukkelijk vastgelegd dat „slechts per sonen, die door de staat aanvaardbaar worden geacht, een kerkelijk ambt mo gen uitoefenen". Vanwege de staat zullen „onderwijsinrichtingen en scho len voor de opleiding tot priester- worden gesticht. to de aula van de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam ziin de namen bekend gemaakt van de win naars van de „Prix de Rome 1949" in de wedstrijden van de vrije schilderkunst en de vrije beeldhouwkunst. De gouden en zilveren medaille voor de schilderkunst zijn toegekend aan- P J. Defesche (28 jaar, Maastricht) en j' E M. Sarneel (29 jaar, Eindhoven) De gouden en zilveren medaille voor de vrije beeldhouwkunst zijn toege kend aan: mej. E. B. Haye (J5 jaar GS^wur, Utrecht) .F* SeUmeren goedgekeurd «n ehllallieerd,e, Hoge Commissaris sen hebben verklaard, dat zij geen be zwaren meer hebben tegen het han- (Ongecorrigeerd) Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft Donderdag de Sowjetrussische beschuldigingen, vol. gens welke het vormen van een West duitse regering een schending is van de overeenkomst van Potsdam, een splitsing van Duitsland betekent en het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland vertraagt, verworpen. In een verklaring zegt de Ameri kaanse onder-minister van buitenlandse zaken Webb: „De Sowjetunie heeft van het door haar bezette Oost-Duitsland een politie-staat gemaakt, waarin on derdrukking aan de orde van de dag is. De Verenigde Staten verwerpen het streven der Sowjetrussische regering om de democratische volken van Euro pa de Russische visie op de loop der gebeurtenissen en het Sowjetrussische plan van actie op te leggen. De Ver. Staten zullen niet toestaan, dat één en kele mogendheid voortdurend hinder palen legt op alle naar een democrati sche vrede leidende wegen. Alle po gingen der Westelijke mogendheden om Duitsland onder één regering te ver enigen hebben slechts gedeeltelijk suc ces opgeleverd, „omdat de Sowjetunie zich koppig tegen elk opbouwend voor stel, dat sinds 1945 door de Westelijke mogendheden is gedaan, heeft verzet". In het jaarverslag van de Econo- misch-Technologische Dienst voor Noord-Holland wordt geconstateerd, dat de voortschrijdende industrialisa tie grote, structurele veranderingen zal teweegbrengen. Vooral in Noord-Hol land, waar het percentage, dat de in de industrie werkzame personen uit maken van de totale beroepsbevol king, sinds 1899 steeds rond 38 heeft bedragen, zullen grote veranderingen in de verdere ontwikkeling der be- staansbronnen van het verleden moe ten optreden, indien tenminste de provincie haar evenredig aandeel in de industrialisatie wil leveren. Tot d,e beroepstelling van 1930, de laatste waarvan de resultaten tot op heden in haar geheel bekend zijn, omvatte Noord-Holland 20 procent van de be roepsbevolking van Nederland. Bij een grote toeneming van de in de in dustrie werkzaftie bevolking in Ne derland zal Noord-Holland daartoe een belangrijke bijdrage moeten leve ren. ook nederland ontving verzoek van chinese volksrepubliek Naar wij vernemen, heeft onze ver tegenwoordiger te Peking, Dr. J. Vixse- fcoxse. een officiële brief ontvangen van de. nieuwbenoemde communisti sche minister van buitenlandse zaken in China, Chou en Lai, waarin de wens wordt uitgesproken, dat de communis tische regering met alle landen van de wereld diplomatieke betrekkingen zal onderhouden. vliegtuigconstructedr slot overleden Na een ziekte van ongeveer twee weken is onverwacht te zijnen huize te Voorburg overleden de bekende vhegtuigconstructeur Theodorus Eg- bert Slot. De heer Slot, die vier en vijftig jaar oud is geworden, verwierf grote bekendheid als constructeur van de Pander „Postjager". Dit toestei aam o.a. deel aan de Melbournerace in Oc tober 1934. de atoombewapenings wedloop President Truman heeft op zijn we kelijkse persconferentie de hoop uit gesproken dat het mogelijk zal zijn de°v'wereenk0msten in het kader va" i een atoombewapeningswed- l? e voorkomen. De president heeft verstaan gegeven, dat hij enigszins sceptisch staat ten opzichte russisfh mogelijkheid van een Sowjet- russisch ontwapeningsvoorstel. zeepost voor oost EN WEST Wordprf6 volgende schepen kan zeepost rzonden- °e datum van haakip* ®^postbez°rging staat, tussen vermeld c de naam van het schip r' Suriname ra.s. ..Bonaire" (17 Oct')- indonesie m-s. „Polydorui" Oct.) Curasao ms- ..Delft" (18

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4