Zaankanter en Amsterdammer beginnen avontuur van hun leven Kopploegen ontmoeten elkaar ewogen week-eind Over de ernsf Kruiswoord puzzelaars Wereldreis met een notedop Zeiljachi van negen meter moet hen naar Australië en Z.-Amerika brengen We blijven met ons tweeën en onze hond ian de slag Puzz!e-rubriek De roodbroeken komen naar Velsen Brandstoffen voor klein- industrie niet vrij Hoe is de stand Mieke? NAAR VASTE grond Hei Radioprogramma £B IS NOG AVONTUUR in de wereld. De 44-Jarige S. v. d. Stadt uit Koog a. d. Zaan gaat uiterlijk het eind Tan deze maand met een 32-jarige Amster dammer een wereldreis beginnen. Na drie mislukkingen sinds 1947 heeft het tweetal nu de beschikking over een zeiljacht gekregen, waarmee gestart kan worden. Het is een Lemster Aak, die *ij vorig jaar gekocht hebben van het hoofd van de waterpoiitie in Sneek. Een negen meter lang scheepje, 2.85 m breed, dat een zestig vierkante meter doek kan voeren aan zijn tien meter lange mast, gaffeltulg met fok en jager. Het is een stalen schip, waar beide varensgezellen zelf het een en ander aan verbouwd hebben. 7,e hebben er een nieuw dek op gelegd, midscheeps een dubbele bodem a»*1 aakt, kajuit en luiken behoorlijk waterdicht gemaakt, er watertanks in <r»¥racht met een Inhoud van 750 liter en plaats ingeruimd voor de nodige ir iirumenten, die men sich buitenslands hoopt aan te schaffen. op het laatste ogenblik in het ootje zouden nemen. Dat is de snaken niet gelukt, maar de animo om met het stel een wereldreis te maken was gelijk be koeld. Inmiddels hadden zij het huidige Lemster Aakje al op de kop getikt. Het had vracht gevaren op de Friese meren, en getoond voor geen kleintje vervaard te zijn. Hiermee zullen ze het avontuur van hun leven dus nu be ginnen. Doel De heren S. v. d. Stadt Co. zijn er van overtuigd, dat zij met dit schip de wereldreis kunnen avonturen. Min stens een paar jaar denken zij onder weg te zijn. Eerste doel van de tocht is de Middellandse Zee. Wanneer de tocht buitenom van haven tot haven niet verantwoord is, zal getracht worden Zuid-Frankrijk via Rijn-Saóne-Rhóne te bereiken. Dat is nog helemaal niet definitief. Het is ook heel goed moge lijk, dat de bemanning op het laatste moment zegt via Belgie en Luxemburg naar het Zuiden te trekken. In ieder geval wil men Zuid-Amerika bereiken en vandaar naar Australië varen. Goed gesternte Het merkwaardige van deze hele wereld-expeditie is, dat veel overgela ten wordt aan het goede gesternte, waaronder beide deelnemers deze tocht beginnen. Dat goede gesternte moet veel doen, hebben we begrepen. Schip per Van de Stadt weet namelijk bij zwaar weer niet op zijn 4 pk aanhang- «notor te kunnen vertrouwen. „De zei len zullen het moeten doen", zegt hij. „En wanneer het al te gortig wordt, gooien we ons sleepanker uit, en laten we de schuit op storm en stroom han gen. Bang zijn we geen van tweeën, want we hebben alleen ons zelf te ver spelen. Getrouwd ben ik niet, even min als m'n maat, die alleen zijn hond meeneemt, een grote bouvier. Vroegere plannen Onder geen beding komen er meer mensen mee. Dat was wel het plan in 1947. Toen was de heer Van de Stadt door middel van een advertentie in contact gekomen met de Amsterdam mer, die thans zijn maat zal zijn. Die Amsterdammer had een yawlgetakeld Kitchjacht gekocht. Het jvas in Dene marken gebouwd, xö meter over de boeg en met een 42 pk motor uitgerust. Het is een heel verhaal, waarom deze tocht niet is doorgegaan. Wij vertellen er alleen van, dat een Fries en een Amsterdammer tenslotte met het schip weggetrokken zijn. De Fries is er mee in Brazilië beland, de Amsterdammer (zeeziek) in Spanje. Voordat deze Fries en Amsterdammer er hun grote reis mee begonnen, hadden verscheidene Nederlanders beu van de onmoge lijkheid in ons land hun vleugels uit te kunnen slaan bij de heer Van de Stadt en Co. passage geboekt. De men sen moesten delen in de teleurstelling, die ook de ondernemers op dat mo ment beheerste. Na deze mislukking heeft de Zaan kanter, die zjjn leven lang in de han del, voornamelijk de, handel in antiek, gewerkt heeft, nog twee kansen gezien het kleine Holland de rug toe te keren. Eenmaal had hij een 13 meter lange Lemster Aak in handen, maar het scheepje was niet zeewaardig. En No vember 1948 kwam hij in contact met de bij Ameland gestrande Denen, die in geldmoeilijkheden zaten. Van de Stadt Co hielpen hen uit de misère, maar moesten ontdekken, dat de Denen hen Met welk doel? De heer Van de Stadt zegt veel studie gemaakt te hebben van de natuurgeneeswijze, en krachten te kennen, die voor vele mensen verbor gen blijven. Hij wil thans onderzoeken, hoe zijn lichaam reageert op de talloze natuurwisselingen, waaraan het op zo'n lange tocht komt bloot te staan. Het zal hem van groot, nut zijn, wan neer hij zich eenmaal teruggekeerd geheel zal kunnen wijden aan de natuurgeneeskunde. Het water heeft hem en zijn Amster damse maat altijd aangetrokken. De Amsterdammer heeft enige zee-erva ring. Als scheepstimmerman of verdien end passagier maakte hij vele toch ten. De heer Van de Stadt heeft zich altijd tot de zee aangetrokken gevoeld en in die richting ook enige studie ver- r""" richt, maar overigens alleen ervaring als zeiler op het IJselmeer. Op die grote plas met zijn korte golf slag zal hun scheepje aan het eind van deze maand ook een week gaan proef varen. Daar zal blijken en hopelijk bij wat stormweer wat het kan heb ben. Overigens zullen beide avonturiers er geen probleem van maken, het scheepje onderweg te verkopen, wan neer zou blijken, dat het niet aan de verwachtingen voldoet. Men is op het ogenblik echter nog overtuigd, dat de oversteek over de Oceanen er mee ge waagd kan worden. Het scheepje is so lide, maar toch ook weer zo licht, dat het over de reuzengolven zal dansen, en zeer gemakkelijk bij kalm weer door één man te bedienen is. Als goede zeelui rekent men zeker eens in de zestien dagen op zwaar weer. De financiën Beide varensgezellen zijn niet blind voor de financiële moeilijkheden, waar mee ze in de verschillende landen te maken zullen krijgen. Zij weten zich echter kooplui, die hun kostje overal en onder alle omstandigheden zullen weten op te scharrelen. Overigens heb ben zij voor zeker twintig Nederlandse firma's een vertegenwoordiging in hun zak. Zij zullen in de dollarlanden pro beren betonmolens, accumulatoren, gummiwaren, roestvrije stalen putsen, en allerhande artikelen meer aan de man te brengen. Ter jaarbeurs hebben ze hierover allerhande contacten met zakenlieden gelegd. En mocht hun dit alles volgens plan gelukken.wel dan wil de Amsterdammer van het geld, dat dusdoende verdiend is en op een goede Nederlandse bankrekening verzameld zal zijn, een showboot kopen, waarmee hij weer de wereld zal ingaan. Maar dan met aan boord de artikelen, waar- voar men de kopers zoekt. Mogen wij beide wereldreizigers, wier gedachte is „vroeger waren er houten schepen met ijzeren kerels, en daar hoeft ons geslacht niet voor onder te doen", veel geluk toewensen. Ze zijn het waard te slagen. Puzzle 104. Een ouderwets rijmpje. Het bedoelde rijmpje was: Die in zjjn land geen koren zaait, is zeker dat hjj distels maait. De 25 woorden waren: 1. dotatie, 2. idioom. 3. essaieur. 4. inzender. 5. nieuweling. 6. zakelijk. 7. üselijk. 8. normaal. 9. lading. 10. amanuensis. 11. netelig. 12. dahlia. 13. grijsaard. 14. elders. 15. elite. 16. naschrift. 17. kitte- iorig. 18. overeenkomst. 19. rollade 20. eksteroog. 21. numismatiek. 22. zaadlob. 23. amandel. 24. amicaal. 25. intimiteit. Een buitengewoon aantal oplossingen mochten wij van deze puzzle ontvan gen. Opnieuw een bewijs, dat dit genre wel zeer in de smaak valt. Na loting onder de inzenders van een goede opl. (vele waren keurig verzorgd) is de we kelijkse prijs 5ditmaal ten deel gevallen aan: Soldaat H. Hollanders (abonné Helderse Courant). Militair Sanatorium, Amersfoort. Puzzle 105. Een beroemd vierkant. In een vierkant, door middel van drie horizontale en drie verticale lijnen in 16 evengrote vakjes verdeeld, worden de getallen van 1 tot en met 16 ge plaatst en wel zo, dat de som der ge tallen op alle verticale, alle horizontale en de twee diagonale rijen steeds 34 is. Wij vragen die opl. waarbij in het tweede vakje van links, van de derde horizontale rjj (van boven gerekend) het getal 11 (elf) staat. Hoe ziet het ingevulde vierkant er uit? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 13 October aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van 5.— verloot). Het zal Zondag niet aan spanning ontbreken. In de meeste afdelingen staan er namelijk wedstrijden tussen kopploegen op het programma en het zijn juist dit soort wedstrijden die van grote invloed op bet verdere .competi tieverloop kunnen zijn. Zo zien wij in 't Westen de ontmoe tingen VSVHaarlem, DosFeyenoord, Hermes DVSSparta, EDOAjax en XerxesHBS, met belangstelling tege moet. De Velsenaren zullen in de roodbroe- ken uit Haarlem geen gemakkelijke slachtoffers vinden. Haarlem, dat ge woonlijk slecht start, heeft vijf punten uit drie wedstrijden verzameld. Ook VSV is nog ongeslagen, doch de drie gelijke spelen tegen Zeeburgia. DOS en Hermes DVS bewijzen dat VSV nog niet haar vorm van de vorige competi tie te pakken heeft en wij kunnen dan ook niet aan een overwinning van de gastheren geloven. Sparta zién wij van Hermes DVS winnen en ook Feyenoord geven wij een redelijke kans tegen DOS. Als KFC één wedstrijd moet kunnen winnen is het die tegen Zeeburgia. Er schijnen echter wat haken en ogen te zijn in deze ploeg en veel vertrouwen hebben wij dan ook niet in de Kogers. KFC, dat eens een van de sterkste ver dedigingen in Nederland had. heeft kans gezien om in vier wedstrijden ne gentien tegen doelpunten te vergaren. HBS te hoog geklasseerd. In district 2 behoort HBS tot de kop groep. Het wil ons echter voorkomen dat de Hagenaars zich daar moeilijk kunnen handhaven en reeds na de wed strijden van Zondag tot de middenmoot zullen behoren. Ajax, een van de drie clubs zonder verliespunten, gaat morgen op bezoek bij EDO. Als de Amsterdammers even als in de andere wedstrijden, weer een partijtje salon-voetbal gaan spelen, zien wij de Haarlemmers winnen. RCH heeft nog niet aan de hoge ver wachtingen beantwoord en Neptunus geven wij dan ook eeji redelijke kans op ten minste één punt. MauritsBieyerheide de bigmatch. PSV, dat uit vier wedstrijden slechts vier winstpunten behaalde, doch het uitstekende doelgemiddelde van 206 Horizontaal: 1. Zonderling. 5. Zonder uitzonde ring. 9. Klein kind. 10. Amerikaans componist. 11. Reeds. 12. Lengte maat. 14. Naam op een brief. 16. Noot. 17. Jaargetijde. 18. Nimmer. 19. Trot toir; 21. Mens (Ma leis). 23. Ontken ning (Engels). 24. Gejaagdheid. 25. Persoonlijk voor naamwoord. 26. Daar. 28. Deugd zaam. 30. Lidwoord 31. Europese hoofd plaats. 32. Frans componist. Verticaal: 1. Dorp in Noord- Brabant. 2. Per soonlijk voornaam woord. 3. Spil. 4. Dorp bij Assen. 5. Provinciale hoofd plaats. 6. Bergplaats. 7. En andere (afk.) 8. Waterscheiding. 13. Langzaam (mu ziek). 14. Deel van Sumatra. 15. Aard. 16. Plateau op Midden Java. 19. Ver snaperingen. 20. Kleur. 21. Jongens naam. 22. Pui. 27. Dwarsmast. 28. Insect. 29 Muzieknoot. 30 Lidwoord. 11 Het avonturenschip van nog onbekende naam op de helling van scheeps werf Camminga in de Oostzijde te Zaandam. heeft, ontvangt Brabantia. De gasthe ren zullen hun positie wel verbeteren. MVVVVV is een ontmoeting tussen twee gelijkwaardige ploegen. Het ter reinvoordeel zou hier de doorslag kun nen geven. De bigmatch in het tweede Zuidelijke district is de ontmoeting Maurits—Bieyerheide. Als de gastheren de punten thuis houden hebben zij een behoorlijke voorsprong op hun naaste concurrenten. Spanning b(j Be Quick—GVAV. HeerenVeen ontvangt Achilles en het is niet moeilijk te raden waar de pun ten zullen belanden. Het is alleen maar de vraag hoe groot de nederlaag van de gasten zal worden. Geheel anders is het met de ontmoeting Be Quick GVAV. Hier is het niet te zeggen of de gasten dan wel de gastheren de punten in de wacht gaan slepen. PATRICIA WENTWORTH „Neem j ij dan geen koffiedrink- uurtje?" „Als regel wel, maar vandaag had ik er geen tijd voor; toen ze mij de ad vertentie had laten zien, rende ik linea recta naar het adres, in Claridge Ho tel en daar vond ik nog zes andere meisjes wachten, geen van allen be paald vrolijk. Ik dacht dan ook: „Wel, als het alle dagen zo moet gaan.,.." „En hoe ging het?" „Nu, ik was de laatste, die zich aan meldde en Mrs. Oakley zei, dat zij zich al duizelig voelde. Toen ik de kamer binnenging, kwam er juist een rood harige meid uit; in de gang stampte zij met haar voet en zei zo hard kwa- sie fluisterend, dat je 't overal kon horen: „Stuk vergif; ik zou 't niet doen, zelfs voor duizend pond in het De vakgroep Groothandel in vaste brandstoffen heeft aan haar leden het volgende medegedeeld: „Sinds enige tijd circuleert bij de handel het ge rucht, dat op korte termijn de distri butie van brandstoffen voor kleinin- dustrie zal worden vrijgegeven. Het komt zelfs voor, dat in verband hier mede bestellingen op kleinindustrie- kolen worden uitgesteld. Na informa tie bij het Rijkskolenbureau kunnen wij met stelligheid verklaren, dat be doeld gerucht iedere grond mist. Wij bevelen de handel dan ook aan zijn bestellingen ten behoeve van kleinin- dustrie normaal te blijven doen. On gemotiveerd uitstel werkt met het oog op een regelmatige aflevering, ten eigen nadele, zulks temeer nu het winterseizoen voor de deur staat". Hersengymnastiek door Bob Wallagh Helaas, in het leven van elk onzer komt het wel eens voor, dat wij hebben moeten „vechten tegen de bierkaai", ma..w. een hopeloze strijd moesten ondernemen. Wat is de oorsprong van dat „vechten tegen de bierkaai"? Wel, de uit drukking herinnert aan een buurt in Amsterdam, wier bewoners ruw en vechtlustig waren. Tegen die knapen uit de omgeving van de Oude Kerk kon een mens het beter niet opnemen En nu de vragen van deze week: 1-Is de boks-wereldkampioen Joe Louis wel eens verslagen en zo ja, door wie? 2. Wie was Gerrit van der Linde? 3. Gevraagd minstens 3 paren ge tallen, die bij elkaar opgeteld de zelfde uitkomst geven als met el kaar vermenigvuldigd. 4. In welke plaats vinden wij de grootste schutsluis van de wereld? 5. Hoe is de uitdrukking „oliedom" te verklaren? 6. Een vader stelt zijn zoon voor en zegt: „hij is de derde van boven en de vierde van onder". Hoeveel zoons had hij? 7. Wat is het grootste eiland ter wereld? 8. Gevraagd een zinnetje van 4 woorden, in elk woord een e of ee„ maar zó dat die e(e)-klank in ieder woord anders uitgesproken wordt. 9. Hoeveel sneedjes brood van 1 c.m. dik kan men snijden van een heel brood van 800 gram? 10. U weet wat een trekvogel is, maar wat is nu een standvogel? Voor de antwoorden zie men elders in dit nummer. jaar". Grinnekend voegde zij erbij: ,Of misschien toch wel, maar ik ben bang, dat ik per slot van rekening haar en mijn eigen keel en de keel van ieder, die maar bij de hand was, zou afsnijden". Voor zijn doen scheen Justin zeer geïnteresseerd. „Wat is dat voor een verhaal? Een totaal vreemde juffrouw, die vertrou welijke mededelingen doet in een ho telgang over plannen om iemand en zichzelf de keel af te snijden. Zoiets heb ik nooit meegemaakt. Je laat me nieuwsgierig worden. Wat zei jij wel?!" „Ik zei alleen: „Waarom?" „Hoe juist van pas." ,En zij antwoordde: „Ga maar binnen en oordeel zelf. Als ik jou was zou ik het niet aannemen, of je moest wel helemaal op zwart zaad zitten". En ik replicieerde: „Nu ja, dat zit ik ook". „Is dat zo?", vroeg Leigh. Even luchtig als tot nu toe, gaf Do- rinda ten antwoord: „Wel, zo onge veer". „Had je daarom geen tijd om te gaan koffiedrinken?" Hij hoorde haar lachen. „Och, het komt er nu niet meer op aan. Ik heb immers een baantje. Toen ik binnenkwam, lag Mrs. Oakley op VOOR HEDENAVOND WTT VFRSUM I 301 m. Nieuwsberichten on?6 8Ren n uu, - 6.30 Stnidkrach.en 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in d Bijbel. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 rro menade-orkest. 8.45 „De bonte bal 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 Stradiva^extet 10.25 Onder de pannen. 10.45 De Ramblers. 11.15 Dansmuziek. HILVERSUM U, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 Amusements-orkest. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Ensemble „Proganola 7.50 Amerikaans commentaar. 8.05 De gewone man. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Italiaanse volks liedjes. 9.00 Negen heit de klok. 9.45 „Weet U het?" 9.55 Weekend-serenade. 10.30 \N ij luiden de Zondag in. 11.15 Brahms-concert. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten on. 8, 1, 6.15, 8 en 11 uur. - 8.30 Voor de tuin. 8.45 Meisjeskoor. 9.15 Men vraagt. en wij draaien. 9.45 Geestelijk Leven. 10.05 Zcndagshalfuur. 10.30 Kerkdienst. 11.45 Tus sen kerk en wereld. 12.00 Muziek. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Uit Pierre Palla's Brieven bus. 1.20 Metropole-orkest. 1.50 Even afreke nen heren. 2.05 Boeken-halfuur. 2.30 Omroep orkest met werken van Franz Schubert. 3.45 Filmpraatje. 4.00 The Skymasters. 4.30 Sport- rovue. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 De Stem des Volks. 5.50 Piano-spel. 6.05 Sport. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Radiolympus. 7.30 Godwin en Silberman presenteren. 8.05 Actualiteiten. 8.15 Hugo de Groot en orkest. 8.55 „De parabel van de drie ringen". 9.20 Muziek. 10.00 Chopin, tovenaar van de klank. 11.15 Nicolai Malko dirigeert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 9.30, 1, 7.30 en 11 uur. - 8.30 Vroeg dienst. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gramofoonplaten. 11.40 Strijkkwartet. 12.10 Toespraak door dr. F. J. Houben. 12.15 Harmonie „Voorwaarts" 12.55 Zonnewijzer. 1.20 Orkest zonder naam. I.40 Carillonspel. 2.30 Limburg.... doolhof langs de Maas. 4.15 Reportage voetbalwed strijd. 4.30 Lof. 5.00 Kerkdienst. 6.30 NCRV- koor. 7.15 Kent gij uw Bijbel? 7.45 Actuali teiten. 7.52 In't Boeckhuys. 8.05 De gewone man. 8.12 Limburgs programma. 9.30 „De hemelse twistappel", hoorspel. 10.45 Avond gebed. 11.15 Tot besluit. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 8.05 Concert. 8.30 Dagklanken. 8.45 Concert. 9.15 „Laudate Dominum". 9.20 Gesproken apéritif. 9.30 Gram. 10.00 Muziek geschiedenis. 11.00 Gram. 11.05 Viool-muziek. II.45 Radio-journaal. 12.00 Orkest J. de Win ter. 1.15 Albert Urfer en piano-ensemble. 1.30 Voor de soldaten. 2.00 Opera- en belcanto- concert. 3.30 Gram. 4.00 Voetbalreportage. 4.45 Gram. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Eng. L.P.: „Riders of the range". 6.30 „Ignorance is bliss". 7.30 Gram. 8.00 Gevarieerd pro gramma. 9.30 Actualiteiten. 9.45 Dansmuziek. 10.15 Verz. pr. 11.05 Gevarieerd muziek. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.40 Ochtend- groet. 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 Een dans liedje deint. 10.15 Arbeidsviaminen. 11.00 Op de Uitkijk. 11.15 Kerk- en torenklanken. 12.00 impressies uit drie landen. 12.30 Voor Land en Tuinbouw. 12.38 The Rhythm-club. 1.15 Herfstbloemen. 2.00 Piano. 2.40 Engelse wer ken voor blokfluit. 3.00 Gevarieerd programma. 3.45 Muziek. 4.45 Musicalender. 5.45 Rege- ïings-uitzending. 6.30 Strijdkrachten. 7.05 Ra- dio-filmkrant. 7.45 Landbouwruboïek. 8.05 Musicorda. 8.30 Radioscoop. 11.15 Sportrepor- tage. 11.30 Avro Swing-corner. HILVERSUM II, ,415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.45 Gramo foonplaten. 9.35 Familie-competitie. 10.10 Con cert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lily Pons zingt. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Orgelconcert. 1.15 Mando- linata. 2.00 Schoolradio. 2.35 Concert. 3.00 Lezing. 3.30 NCRC-koor. 4.00 Bijbellezing. 5.15 Amsterdams Strijktrio. 5.50 Orgelbespeling 6.30 Boston Promenade-orkest. 7.40 „Van daag". 8.15 Met band en plaat voor u paraat. 8 45 Hoorspel, S.S.T. alle lijnen oorlog. 10.15 Sweelinck-kwarfcet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair Avondconcert. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gvmn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.00 Eng. L.P.: Stanley Tudor (orgel). 10.30 Eng. H.S.: „Music while you work". 11.00 Eng. L.P.: London Light Concert-orchestre. tl.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Orkest-fan- tasieen. 12.40 Gram. 1.10 Eng. H.S.: „Those were the days". 2.00 Fr. Br.: Werken van Vieuxtemps. 3.00 Eng. L.P.: Sidney Davey en ensemble. 3.30 Dick Denny-orkest. 4.00 Eng. H S.: Michaël Krein's Saxophoon-kwartet. 4.30 Gram. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de sol- daten. 7.30 Gram. 8,00 Eng. L.P.: Gevarieerd propamma. 10.45 Fr. Br.: Lyrische muziek. 9.15 Volksmuziek. 10.15 Verz. pr. 11.00 Di ■versen. een sofa. Alle jaloezieën waren neer gelaten, behalve een, die een soort zoeklicht doorliet, voldoende om je te wijzen waar je heen moest en waar je moest gaan zitten om te worden beke ken. Ik reeg het gevoel, of ik op de planken stond, zonder een stuk van mijn eigen kleding, zonder „make-up" of iets van dien aard. „Ga verder". „Ik wist niet precies, hoe te begin nen, maar ze scheen verdrietig. Toen ik aan het licht gewend was, zag ik. dat zij, dik, mooi haar had, waarvoor ze nogal goed zorgde, ik bedoel, om het niet grijs te laten worden Naar mijn idee is ze om en bij de veertig En ze was nog altijd een soort bedor ven kindje. Ze droeg een schitterend bleekrose négligé, van de soort zoals ~n a 'h Ziet' en vóór baarstond een gouden flacon met reukzout „Wie is het eigenlijk?" tin^i 9?kley: Haar man heet Mar tin en is financier! Ze hebben veel geld en, e<:" kleme jongen van vijf. Hij heet ook Martin, maar ze noemen hem Marty; nogal mal voor een jonge™ „Ja, maar verder?" Dorinda ging voort: „Och, eerst gromde ze wat en zei WANNEER HC in dit artikel de erna als levensstijl wil verdedigen k? doel ik allereerst die levenshoudin die het midden houdt tussen het k mische en het tragische, tussen de kX en de traan. Ernstig is het natuurlijk I ontspannen gezicht, dat niet het ver*1 trokken masker van de tranen 0f J" stuipen van de lach vertoont. Ernst,! is de uitdrukking van de Griekse beel den, waar nauwelijks merkbaar een glimlach over speelt. Maar er is tweeërlei ernst. De onver schilligheid en onbewogenheid heeft vaak het uiterlijk van de ernst. Eg- statisch leven, ver van de mogelijk!*, den van het komische of tragische, een verbeten zich houden aan het juist» midden, aan de rechte lijn, kan echter als de levenshouding van de ernst niet geprezen worden. Want waar de span- ning en de dynamiek ontbreekt. waa! geen krachten strijden die in een wis selende kamp elkaar opheffen, daar ontwijkt het leven en daarmee ook da ernst van het leven. Neen, ernstig leven is een dynamisch, een gespannen leven; is een evenwicht van krachten tussen de uitersten van traan en lach. Het is een voortdurend relativeren van geluk en ongeluk. De ernstige levenshouding is nooit dermate enthousiast over het geluk, dat zij niet tevens het einde van dit geluk zou zien of de machten die gereed staan dit ge luk te ondermijnen. De ernstige levens houding laat zich nooit dermate neer slaan door het ongeluk, dat zij niet te vens een gerechtvaardigde hoop zou koesteren op iets beters. Het is als met het zomer- en wintersolstitium. De ernst ziet de winter naderen, wanneer de zon op de 21ste Juni z'n hoogste stand bereikt, hoewel dan de zomer pas begint. Omgekeerd ziet de ernst de zo mer naderen, wanneer de zon op de 21ste December z'n laagste stand heeft ingenomen, hoewel dan de winter nog komen moet. Zo verbindt de levens houding van de ernst twee uitersten. De ernst neutraliseert het enthousias me door de zorg, de ontmoediging door de verwachting. Geen geluk is zonder einde, geen ongeluk zonder hoop. Al leen deze levensstijl draagt het ken merk van een dynamische ernst. ETRNST IS dus die levenshouding, die zich niet vastlegt op uitersten, maar het geheel van het leven in een relatie vol spanning brengt. Laten we deze ge dachten b.v. toepassen op onze wil. Ir zijn mensen, die een bepaald doel met hartstocht willen. Zij willen echter wel het doel, maar niet de middelen of de inspanning, die nodig zijn om dit doel te bereiken. Een dergelijke wil is niet ernstig, omdat hij niet betrokken is op het geheel van doel en middel tot het doel. Omgekeerd is een wil die zich verliest in de vele middelen en daarbij het uiteindelijk doel vergeet, evenmin ernstig. Ernstig is daarom diegene, die het doel èn het middel wil; die dapper is, rechtvaardig en trouw; die zegt wat hij denkt; die doet wat hij zegt; die nagaat wat hij doet. JTEN DERGELIJKE ernstig» levens houding, die zowel het komische als het tragische relativeert, die betrokken is op het geheel en een bewuste door zettingskracht vertoont, schijnt echter z'n zin te verliezen in de grenssituatie van de dood. De tragiek van de dood is immers onherroepelijk. Hier valt niets meer te relativeren. Hier schijnt de ernstige levenshoüding te vervallen ;'n de tot nu toe steeds vermeden tragiek; of anders in de verbetenheid die aan vaardt, wat niet te ontlopen is. Waar het om deze beslissende vraag gaat, blijkt dat de ernst uitsluitend deel kan zijn van wie gelooft. Want de Lichamelijke dood betekent voor de gelovige niet het onverbiddelijke skA maar de doorgang tot het eeuwig leven. Voor wie gelooft, heeft de dood z'n prikkel verloren. Want de gelovige heeft in Christus de dood overwonnen. De ernstige levensstijl, die voor de on gelovige gedurende zijn leven mogelijk is, slaat bij de dood om in tragiek, ver betenheid of verlatenheid. Maar juist hier kan de christen de ernst bewaren. Want de dood wordt voor hem relatief! Achter de dood wenkt een goddelijk le ven. De levensstijl van de ongelovige, zo hij zijn ernst ernstig neemt, zal een nuance van het tragische bezitten. Maar de levensstijl van hem, die in een le vende verhouding staat tot de God die liefde is, zal doortrokken worden van een geheime vreugde, die de ernst lich en blij maakt. dat al die meisjes haar duizelig maak ten. Ik vroeg haar. of ze dan geen van allen goed vond. Ze zei van niet hun stemmen irriteerden haar. Zij wi de een stem, die niet op haar zenu wen werkte en het laatst vertrokken meisje was een ware vulkaan. Toen zei ik iets over mijn eigen stem, wan dacht ik, als die je net zo opwindt ai de andere, behoef ik hier mijn 'u niet te verknoeien. Na eens flink aa de flacon te hebben geroken. a0t" woordde ze, dat ik h. i. een kalm P®*' soontje was. Eenmaal zover, deden wU zaken en ze zal mij drie pond P® week geven!" Justin was er blijkbaar niet gee® driftig over. „En wat is dat nu voor een baan Wat wordt van je verwacht?" Dorinda gichelde. (Wordt vervolgd)- Vriendschap vermenigvuldig °ns geluk en verdeelt ons on' geluk. (GRACIAN)

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 6