Er gaan veel makke schepen in een sluiskolk V l?v v a.&] IaT ^4. - - I J möhv ■■ühk Schakel tussen zout en zoet Pelikaan krijgt voedsel van een olifant VAN MARSDIEP TOT IJ Einde vlootoefeningen in zicht' Gereformeerd comité voor winteriezingen Standen dam-competitie KOOPT BIJ BISCHOFF SCHOOLJURK Politie-elftal boekte grote overwinning Twee V.U.-lezingen over grafische kunst Tussen Haaks en Kuitje Chandu weer in „Casino" Liefhebbers voor volley- of basketbalcompetitie? Besommingen l|muiden Pim, Pam en Pom en hei Afrikaanse avontuur Nevel Wot^; Glimlachje ffi ff ff jj$fk f 1 v\j\l l r trrna Paulowna Vergadering van de A.C.C.B. Eén, die niet geteld wordt Urk Burgerlijke Stand d°Cht" - M Groot pension te Schoorl verbrand Scheepvaartberichfen Fractieleiders en Minister van O.G. komen bijeen WOENSDAG 18 OCTOBER 1949 CLT7ISMEESTER M. POLAK van de Koopvaardersschutsluis inspecteert zqn domein met de tevreden blik van iemand, die het weer even fijn heeft ge fikst. De kolk ligt volgestouwd met schepen, de deuren zijn dichtgedraaid en in het Noordhollands Kanaal ligt liets meer te wachten. Wat wil je nog meer? Met kijk op de zaak en wat overleg benut je ook de laatste vierkante meter, en dan behoeft niet één schipper te kankeren: „Waarom kan ik er niet meer bij?" De binnen- en buiten-ebdeuren zjjn al gesloten, maar voor alle zekerheid worden de binnen-vloeddeuren ook maar dichtgedraaid. Het is „stil-van-laag", dus je kunt nooit weten. Maandelijks 450 vaartuigen LIET IS DAAR een voortdurend komen en gaan van schepen, op deze his torische plaats, waar vroeger de koop vaarders werden geschut, toen Nieu- wediep nog de voorhaven was van Amsterdam. Een reuze-sluis voor reu- re-schepen. Zeekastelen van 68 meter lengte konden hier passeren. Er is sindsdien wel wat veranderd, jiiet al leen in het karakter van Nieuwediep, maar ook in de proporties der grote kooppvaardijschepen. Maar de Koop vaardersschutsluis is een belangrijke schakel gebleven tussen zout en zoet. Vooral in de winterdag, wanneer het IJselmeer dichtgevroren ligt, kan het scheepvaartverkeer door deze sluis bijzonder druk zijn. Dan staan de sluis wachters ettelijke keren per dag te draaien aan de zware lier. De dikke ketting en de stevige balk, waarmee de sluisdeur in het gareel wordt ge houden, schuiven onder 't rondsel van de lier door. Heen en terugheen en terug. Je hoort geen gepiep en ge knars, de zaak loopt gesmeerd, en dat is geen wonder. Elke overbodige wrij ving maakt het toch al zware werk onnodig moeilijker. Vier meter slik We draaien eens „even" mee, nu de buiten-ebdeuren dicht moeten. De mo torsleepboot „Nellie" heeft de bagger molen „Clearall" van Smeulers in de sluiskolk gebracht, en ook twee mod derbakken. Zeven weken geleden heeft de „Clearall" de sluiskolk nog uitge baggerd op een diepte van zes meter tachtig, en nu zijn er alweer plaatsen waar vier meter slik ligt. Dat is in de geschiedenis van de Koopvaarders schutsluis nog nooit vertoond. Maar de verklaring schijnt eenvoudig te zijn. De zandzuigers, die een paar maan den lang aan het Kuit je hebben ge slobberd, hebben daar veel zand los gewoeld. De ebstroom neemt het mee, het Nieuwediep in, en ook de sluis kolk krijgt haar deel. En het Kemper bankje; tegenover de kolensteiger, dat kort geleden nog werd weggebaggerd, groeit ook weer lekker aan. Op veer tig meter van de strekdam werd bii laag water een diepte van nog geen drie meter gepeild. Er heeft al eens bijna een oorlogsschip roemloos vast gezeten. Maar nu ligt de „Clearall" in de sluiskolk, en de buitendeuren gaan dicht. De schuiven in de binnen-eb- deuren worden opengedraaid, zodat het peil in de kolk langzaam maar zeker gelijk komt met het peil in het Ka naal. Dan kunnen ook de deuren zelf open. Een hele kudde schepen ligt al te wachten, voorop een „olifant", t Olifant voor r\IE OLIFANT is een merkwaardig beestje, met zijn dikke, platte en brede rug maar net boven water uit, en met zijn wonderlijke slurven. Vol gens de officiële boeken heet deze olifant „R.T. 6". en is het een drijven de tank voor 550 ton stookolie. Hij wordt nu door de „R.S. 3" en de „R.S. 28" naar buiten gebracht, waar de „Pelikaan" op hem wacht. Een oli fant gaat brandstof brengen naar een pelikaan, zulke dingen zijn in Nieu wediep heel gewoon. Gewoon of niet, het beest hapt een flinke hoek uit de sluiskolk. want ook de twfee sleepboten moeten een plaats- De Kamer van Koophandel en Fa brieken van Noord-Holland heeft zich in een adres tot de minister van Ver keer en Waterstaat gewend met het verzoek alsnog een bedrag op de rijks begroting voor 1950 te brengen voor de bouw van een nieuwe Friese brug te Alkmaar. Wegens bedanken van de heer J. Govers is de heer P. Leegwa ter benoemd tot wethouder van Oter- leek. De veiling „B. en O." te Zwaag be reikte dezer dagen het omzetcijfer van f 2 millioen (sinds 1 April). Te Me demblik bestaan plannen voor de oprichting van een afdeling van Het Nederlandse Rode Kruis. Het Rode Kruis-Ziekenhuis te Be verwijk had in 1948 een exploitatie tekort van f 29.921.—. De Uitgeester soldaat J. J. Molenaar, die onlangs in Indonesië is omgekomen, is posthuum onderscheiden met het kruis voor Orde en Recht. V Wéér schijnt één der weinige Zaanse molens een roemloos einde te moeten vinden. Thans wordt de molen „De Duinjager" in het Oostzijderveld met de ondergang bedreigd. Een radicale mechanisatie van het bedrijf zal oor zaak zijn, dat deze nog in goede staat verkerende molen binnen afzienbare tijd een wrak wordt. O Te Westzaan bestaat de Muziekvereniging „Crescen do" 50 jaar, welk feit aanleiding vormt voor het houden van een concours in 1950. O Tengevolge van het afbranden van verf door schilders, ontstond een begin van brand in het stationsgebouw te Wormerveer. De brandweer rukte met groot materiaal uit, doch behoefde nauwelijks op te treden. De KRO en de Wereldomroep zullen op 11 Nov een uitzending wijden aan de viering van het Sint Maartenfeest in de Zaan streek. je hebben. En in het Kanaal wachten nog een kotter, een botter en een paar vletjes. Rustig wordt met de schepen gemanoeuvreerd. Die éne bak nog even naar voren, en de Nellie" netjes in dat hoekje. Dan blijft voor de „R.S. 28" een mooi gaatje open, en de brede olifant kan nog precies tussen de bak ken en de molen worden geschoven. Die „R.S. 3" dan maar dwars achter de baggermolen, want de schipper van de „T.X. 19" wil ook niet graag wach ten. De schipper boft, want zijn kot ter kan precies tussen de sluisdeur en de achtersteven van de sleepboot door. Het begint al aardig te vullen. Daar midden in kan geen klomp meer bij, om zo te zeggen. De motoren tjokke- ren geduldig, en uit de schoorsteen van de „R.S. 3" komt een sliertje dun ne smook. De matroos op dek draait een shaggie. En laat die kleine grauwe „H.D. 55" nu ook nog geluk hebben. Er is voor haar nog net een geschikt plekje, waar ze zelfs een beetje kan scharre len ook. Haar houten neus botst tegen de stalen wand van de kotter, maar de kleine botter schijnt er tegen te kunnen. Ze blaast blauwe kringetjes uit haar schoorsteen en wacht rustig tot de baas haar schroef weer draaien laat. Ha. de twee vletjes zijn ook bin nen, nu kunnen de deuren dicht. Wachten op de jager Open de schuiven, langzaam aan dicht die deuren. Ja, de vloeddeuren ook maar, want over een kwartier kan het buitenpeil al aardig gestegen zijn. En het kon wel eens een kwartiertje duren, want in de haven manoeu vreert juist de „R.S. 21" met Hr. Ms „Tjerk Hiddes", die zijn laatste man nelijke kracht gaat wegbrengen naar de P.W. Zijn kanons is hij al krijtge- raakt bij Wilton, en nu wordt zijn mu nitie ook nog van boord gehaald. Zo lang de jager niet ligt afgemeerd, moeten de schepen in de sluis maar even wachten. Ja, daar gaat de blauwe vlag naar beneden, de baan is vrij. Open de schuiven van de buitendeuren, het ni veauverschil ig maar gering, dus al gauw kunnen ook de deuren open. En dan gaan de schepen naar buiten, de Texelaar naar huis en de olifant op een zakelijk bezoek bij een pelikaan Het zaakje is netjes gefikst. Maar de middag is inmiddels ver heen. De baas van de baggermolen had vóór donker nog graag „een paar bakkies" gedaan Het kan er niet meer van komen, of het moesten een paar bakken pittige koffie zijn, zo uit een hete kombuis.... Drukke vaart J^AT WAREN ZO een paar uren uit de historie van de Koopvaarders schutsluis, waar het altijd goed toeven is. Sluisdeuren en kolken en schuttende schepen hebben steeds een vreemde bekoring. Dat stijgen en dalen van het watervlak, dat rustige getjokker van de motoren-in-afwach- ting, soms het ongeduldig getoeter van wachtende schepen. Maar altijd komt het goed. En altijd is het weer prettig, de boten bevrijd te zien wegzwenken, de haven in, naar het ruime sop. Er gaan zo per maand gemiddeld 450 schepen naar buiten, met een totale tonnage van gemiddeld 45.000 ton, dat is dus honderd ton per schip. Van bui ten naar binnen passeert ongeveer even veel. Ter illustratie geven wij enkele cijfers over de maand Augus tus 1949: Van buiten naar binnen werden ge schut 4 kustvaarders (2887 ton), 63 ma rine vaartuigen (5719 ton), 535 binnen vaartuigen (49979 ton), en van binnen naar buiten: 1 kustvaarder (1422 ton), 56 marinevaartuigen (6232 ton) en 552 binnenvaartuigen (42410 ton). Men moet niet menen, dat de schutting van al deze schepen altijd met volle sluis- kolken tegelijk geschiedt. Het spreekt vanzelf, dat het voor de scheepvaart een ernstige vertraging zou betekenen, wanneer telkens moest worden ge wacht tot de sluiskolk geheel gevuld was. Maar het spreekt ook vanzelf, dat het voor sluismeester Polak en zijn medewerkers bijzonder prettig is, wanneer iedere vierkante meter kan worden benut. Het passen en meten is een interessante bezigheid, waarbij het altijd weer pleizierig is wanneer de schippers snel en tot volle tevre denheid kunnen worden geholpen. De Nederlandse luchtdoelartillerie- kruiser „Heemskerk" en de Noorse tor- pedobootjagers „Oslo", „Bergen" en „Stora", die tezamen met eenheden van de Britse thuisvloot, oefeningen hebben gehouden, zullen hun bezoek aan de Britse wateren beëindigen met tactische oefeningen in de Noordzee, die drie dagen zullen duren en waar aan door oppervlakte-oorlogsbodems, onderzeeboten en vliegtuigen van de betrokken landen zal worden deelgeno men. De oefeningen zullen in drie fasen worden gehouden. Tijdens de eerste fase zullen aanvallen van onderzeebo ten op de vloot worden uitgevoerd, in de tweede fase zullen oppervlakte- oorlogsschepen nachtelijke aanvallen uitvoeren, en gedurende de derde fase vinden verkenningsvluchten plaats, waarbij doelen in Noorse wateren zul len worden aangevallen. Onlangs is in Den Helder een Gere formeerd Comité voor Winteriezingen opgericht, dat zich ten doel stelt elk winterseizoen enkele lezingen te orga niseren over onderwerpen die in Gere formeerde kringen bijzondere belang stelling trekken. Op Vrijdag 14 October wordt de eerste lezing gehouden. Ds. D. van Dijk van Groningen spreekt dan over „Ge zin en kerk". Op 9 December komt ds. C. H. Lindeboom van Kampen spreken over een nader bekend te maken on derwerp, en op 3 Februari behandelt professor B. Holwerda van Kampen het onderwerp „Koninkrijk Gods en en toekomstverwachting". De laatste lezing, 25 Maart, brengt ds. J. Keizer van Leiden met „Het con crete spreken Gods in deze tijd". Voor de competitie van het district Noordhollands -Noorderkwartier wordt op Donderdag 20 October tussen het eerste en het tweede tiental van de Helderse Damclub, die beide in de eer ste klasse uitkomen, de eerste wedstrijd gespeeld. In deze afdeling zijn voors ingedeeld OKK 1, Damlust 1, Zijpe 1, Excelsior 1, Winkel 1 en DDD 1 en 2. In de tweede klasse spelen Schagen 1, Damlust 2, Excelsior 2, Winkel 2 en HDC 3. Het derde tiental van de Hel derse Damclub speelt zijn eerste wed strijd op Woensdag 26 October in Scha gen tegen Schagen 1. De standen van HDS's onderlinge competitie zien er als volgt uit: le klasse: 1 A. Ouwens 4 3 1 2 A. J. Jose 3 12 3 J. Stoll 3 12 4 J. Dissel 4 12 5 C. J. J. Leibbrand 4 2 6 J. W. Bezemer 2 1 7 A. A. Bremer 3 1 8 P. van Veen 3 0 9 S. Slort 4 0 10 J. v. id. Moler o 0 EEN WARME GERUITE vanaf lengte 70 17.80 2e klasse: 1 P. v. d. Berg 2 A. v. d. Sloot 3 J. Bouman 4 A. van Ooyen 5 F. Post 6 J. Vink 7 M. Kwast 8 E. Molema 9 W. Wieren 10 J. C. Zijderveld 3e klasse: 1 L. 2 P. Simonse Kwast 3 A. J. Bezemer 4 D. Groot 5 P. Oost 6 A. Bekebrede 7 A. Veen 8 P. Verkerk 9 H. Kraan 10 J. Bijl 4e klasse: 1 P. J. Arends 2 G. W. Bekebrede 3 W. F. K. Ouwens 4 G. te Boekhorst 5 J. Halm 6 J. Broersen 7 J. Bommezijn 8 H. Rietveld 9 P. Slort 3 2 1 1 2 1 1 1 1 1 1 6 0 6 f 3 Het voetbalelftal van de Helderse politie heeft gisteren in Amsterdam de Waterpolitie er met 51 van langs gegeven. Onze stadgenoten waren voortdurend sterker, ook na de rust toen zij tegen de wind in moesten spe len. Het eerste doelpunt was een pre sentje van een van de Amsterdamse backs. Met de rust was de stand 04 door doelpunten van Leemans, Oom en De Leeuw. In de tweede helft maakte midden voor Beker er 05 van. Een minuut voor het einde redden de gastheren de eer. Geen mens ter wereld (althans waar de beschaving doorgedrongen heet te zijn) kan het zonder druk werk stellen. De grafische techniek heeft een belangrijke plaats in onze samenleving veroverd. Het is niet zo verwonderlijk dat deze techniek kuns tenaars heeft geïnspireerd, en dat omgekeerd de kunstenaar invloed is gaan uitoefenen op de grafische techniek. Soms zelfs wordt gesproken over „Grafische kunst", als één der beeldende kunsten. Het is een buiten gewoon interessant terrein, waarover in wijde kring veel te weinig bekend is. Hoevelen weten, hoe een ets ont staat, en hoe een houtsnede of een kopergravure De Helderse Volks universiteit wil voor belangstellenden dat gebied eens ontsluiten en zjj heeft in de heer M. Beekhuis van Till daar toe een zeer bekwame gids gevonden. In twee lezingen, op Vrijdagavond 14 en Vrijdagavond 21 October te hou den in de -Vakschool voor Meisjes, zal hij verschilende uitingen der grafi sche kunst laten zien en het gebruik van verschillende gereedschappen en hulpmiddelen demonstreren. De be zoekers zullen daar zeker veel kun nen opsteken, en zowel het doodge wone als het artistieke drukwerk met andere ogen leren zien. Het is morgen hoog water om 10.35 en 22.40 uur en laag water om 4.50 en 16.55 uur. De temperatuur van he. zeewater was 15.7 graden Cel sius. De bekende en inmiddels populair geworden oriëntalist" Chandu trad gisteravond opnieuw met succes in Casino op. De belangstelling was niet zo groot als de vorige maal, doch dit heeft Chandu er niet van weerhouden zijn uitgebreide mentalshow met veel ambitie ten tonele te brengen. Hij deed de aanwezigen weer versteld staan door zijn bewonderenswaardige geheugenkunst en de manier waarop hij tal van interessante experimenten uitvoerde. Mede door de grote belangstelling voor de basket- en volleybaldemonstra tie die enkele weken in de Sportschool op de Rijkswerf werd gegeven, Is het bestuur van de Helderse Sportraad de mening toegedaan, dat nu ook voor Nieuwediep het ogenblik is gekomen deze spelen in een plaatselijke compe titie te gaan beoefenen. Er zijn natuurlijk nog moeilijkheden uit de weg te ruimen, want waar vindt men bijvoorbeeld een geschikte zaal voor basketbal? Evenals in andere plaatsen waar oefengelegenheden ontbraken, zou ook hier een oplossing kunnen worden ge vonden door direct met het spelen van wedstrijden te beginnen. De Sportraad stelt zich voor dat in de loop van de tijd de nodige ervaring wordt opge daan, zodat het volgende jaar een „werkelijke" competitie kan worden gespeeld. Wellicht is het mogelijk een enkele basket aan te brengen, opdat tenminste met de beoefening van deze lak van sport kan worden begonnen. De Sportraad acht het mogelijk met een met een plaatselijke volleybalcom petitie te gaan draaien, daar dit spel reeds op scholen en in verenigings-, verband wordt beoefend. Verenigingen, scholen en groepen van personen die medewerking willen verlenen aan een volley- of basketbalcompetitie, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de secretaris van de Helderse Sportraad, Badhuisstraat 86. Daarna kunnen de plannen nader worden uit gewerkt. Besommingen van Maandag: 1 stoomtrawler (15.370; IIM 39 f18.070; RO 53 (12.400; KW 69 f 4350; 51 f 5240; 28 f 2950; 17 2700; 64 f2500; 107 (2450; 24 f3890; 89 f3670- 125 f3770; 159 f8220; 108 f2940; 91 f825o! 166 f2800; 59 f2370; 210 f2120; 129 f 110; 77 f2050; 72 f1590; IJM 204 f27.480; 53 (1660; 276 f 1750; 277 f1950; 316 f2220; 229 f2300; BU 33 (2960; IJM 75 f545. Prijzen per kilo; gr. tong 2,50-2,35; gr. middel tong 2,40; kl. middel tong 2,55-2,15- tcng I 2,05-1,90; tong II 1-0,82. Prijzen per 50 kilo: gr. schelvis 57-46; middel schelvis 60 -43; kl. schelvis 37-25; wijting 16,50- 7,50; gr. schol 65-49; middel schol 57-28; kl. schol 34—17; schar 26—15,50; poon 5,50; verse haring 17,50—10,65; makreel 22—9,50. 189. Het gelukt Pim om tussen de vechtende groepen door te komen, maar als hij bij de kookpot komt, is ook daar het gevecht in volle gang. Een van de bos-apen duwt juist een Panko met zijn hoofd in de soepketel. „Zo lelijke Panko". nu kun je eens voelen, hoe het is om op een vuurtje geroosterd te worden", roept hij uit. Een andere Panko ligt versuft voor zich uit te staren. Geen der vechtenden heeft oog voor het kleine hondje, dat voorzichtig komt naderbijgeslopen. Wat is Pim toch van plan? Kijk, nu is hij vlak bij de pot en pakt één van de brandende takken, die nog onder de pot liggen te smeulen. Tot nog toe gaat alles goed Het gelukt hem om weer ongemerkt weg te komen ook. Waar ga je been Pim? rv£ NACHT na Jram- ly» Begeerte" scheen het woordloos vervolg op dat troosteloze stuk Soms kan het prettig zijn, om 's nachts op een verlaten weg te fietsen, wanneer het mist. Je voelt je dan een klein eilandje van leven, in een ruimteloze wereld voortglijdend achter een felle lichtbundel, die maar net de aarde raakt. Het zoemend geluid van banden en dynamo schijnt niet weg te kun nen uit die stolp van waterdamp. Het doel is onzichtbaar, maar je komt er toch, zo goed weet je de koers. Red jezelf, fluistert die mist en laat die straatlan taarns zich maar ver schuilen achter hun zeven sluiers. Mist en rumoer passen niet bij elkaar, je gaat stil voort en thuisgekomen knip je het licht aan en sluit de nevel achter de voordeur weg. MAAR deze keer had de mist in die don kere nacht iets onheil spellends, dat daarin ge bracht moest zijn door „Tramlijn Begeerte". Zo voortrijdend zonder uit zicht, zonder bakens langs de weg, vertrou wend op een koplamp, die falen kan, in een kille en klamme wereld, ge voelden wij ons bepaald onbehaaglijk. Dat was niet het gevolg van ver standelijke overwegin gen, maar een zaak van het gevoel, waarbij onze ontmoeting met Blanche en Stella Dubois, met Stanley en Mitch, ons parten speelde. Een trieste boel, zo'n mist bij nacht. Onze altijd zo trouwe straatlantaarns verborgen zich huichel achtig achter zeven sluiers en een fletse, wa zige maan hing binnen handbereik aan het mat glas boven ons. En Lan ge Jaap, die ons nooit in de steek laat en altijd zijn lichtbundels in de ruimte priemt, liet ons nu domweg stikken in onze verlatenheid. We raakten haast aan het twijfelen, of we ooit ons huis zouden vinden en kregen zelfs de neiging om maar af te stappen en in het gras te gaan zit ten. Dat zou wel nat zijn en daarom reden we voort, latlgzaam, achter een gelig en benepen lichtkegeltje aan. En we namen 't Termessee Wil liams hartgrondig kwa lijk, dat hij die somberte in ons had gelegd. Wij vonden zelfs, dat hij ge logen had, want alleen abnormale mensen wroe' ten zo uitzichtloo» normale mensen portretten van abnor^l 'en en wat zouden laatsten rijker en het worden van een ha,,? scherpe ontleding een normale geest gedachte was onrefa vaardig jegens Tenn.* see, want hij had volkZ men eerlijk geschreven van zijn eigen levensC schouwing uit. Het m alleen wat onbarmharZ van hem, want de 1naJ heid toil soms jn t nevel zijn gehuld. Het{ maar goedmeenden J! in die sombere mist, fa niet alle mensen )ittB leven zien met de ogen van Tennessee en dat «r maar weinig Blonehe, zijn, die de rust pa» ptn. den, wanneer zij krank. zinnig zijn geworden. £N gistermorgen scheen de zon. De nacht toa weg en de nevel WM weg. Dode straatlan taarns en een dode Lan ge Jaap stonden daar volkomen nutteloos. De wereld was wijd, en licht, en warm, en de morgen was vol beloften. Dat deed de zon met haar milde licht. Op Oat moment begrepen toj) wat in „Tramlijn Be.' geerte" had ontbroken. Tennessee Williams had ons het licht der genade onthouden. Kijk maar niet naar die knul daarboven; dat is mijn eerste man! Nadat de waarn. voorzitter de heer van Dam, hoofd van school I, aan de vergadering had voorgesteld en mee gedeeld, dat deze bereid was gevonden het voorzitterschap van de A.C.C.O. op zich te nemen, kreeg de heer P. Glim gelegenheid tot het uitbrengen van zijn jaarverslag. Hierin werd o.m. gecon stateerd dat het bezoek aan de laatste twee A.C.C.O.-avonden minder groot was dan bij een ledental van ruim 800 verwacht mocht worden. De kas had daardoor een flinke aderlating onder gaan en om financieel wat sterker te worden stelde het dagelijks bestuur voor, een dubbeltje per lid van elke aangesloten vereniging te vragen. Dat was ook bij de oprichting geschied, maar men vond het gewenst voortaan elk jaar op deze bijdrage te kunnen rekenen. Alle afgevaardigden waren het hiermede eens en zullen er in hun verenigingen een goed woord voor doen. Een prettige mededeling van de nieu we voorzitter betreft het aan de A.C. C.O. ter beschikking stellen van de kas van een opgeheven vereniging. Die schenking werd natuurlijk in dank aanvaard. Het was nog niet mogelijk het gehele programma voor het komende seizoen vast te stellen. Het staat echter reeds vast dat op Zaterdag 12 November in de zaal van de heer De Boer een le zing wordt gehouden over: „Amster dam, zoals het was en is", door de heer Jansen, een hoofdstedelijk journalist. HANDELSREGISTER. In het Handelsregister werd gewij zigd de inschrijving van J. Schurer, Molenvaart 2, fouragehandel, hooi! stro en veevoederij, aardappelenhan- del, wegens uittreding van de gigenaar. Het bedrijf wordt voortgezet door een vennootschap onder firma onder de naam: Gebr. Schurer, vennoten J en F. Schurer. Leden van de toneelverenigingen uit Anna Paulowna en Breezand vormen een groepje, dat elk jaar een goed to neelstuk voor de Stichting 1940'45 speelt. Dit jaar wordt gebracht: „Eén die niet geteld wordtvan Joh. v. Eekelen en Jan Grosveld. Wij willen een ieder gaarne opwek ken de opvoering van dit prima stuk te gaan zien op Zaterdag 15 October in Zaal Bossen te Breezand of od Za terdag 22 petober in zaal Veerburg te Kleine Sluis. Geboren: Jurie, joon van L. van d*„ erg en W. Kale. - Teunis, zoon van J. Bak- f Deiiit, zoon van J. Romkes L OR^er'v0U od:,. Metz Joharma L. Roo.. - Eize Hoekstra en Dirkje Kramer voort! Kramer an Naalke H.k- G.E.B. EXIT De heer T. Visser, voorheen wethouder der gemeente Urk, heeft in een intiem samenzijn afscheid genomen van het personeel van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf, in verband met het feit, dat het G.E.B. per 1 October is over* gegaan aan het Prov. Overijssels Electriciteit. bedrijf te Zwolle. Als aandenken werd de heer T. Visser namens het personeel een ligstoel aangeboden. ERNSTIGE VAL Toen de heer Jelle Visser, zoon van. de heer A. Visser, thans woonachtig te IJmuiden, in een boom was geklommen voor de woning van de heer G. de Wit, brak plotseling een tak, waardoor hij uit de hoge boom viel en met het hoofd op het trottoir terecht kwam. Met een ernstige hersenschudding werd hij opgenomen. TWEETAL BIJ CHR. GEREF. KERK De Chr. Geref. kerk te Urk heeft in de vacature van ds. J. van Doorn het volgende tweetal opgemaakt: ds. De Jong te Middel- harnis en ds. Van der Weele te Harderwijk, Een felle brand heeft gisteravond het grote pension „Het Witte Huis" aan de Duinweg te Schoorl, eigendom van de heer W. Weener en bewoond door de heer J. Ridder, grotendeels vernield. De Schoorlse en de door burgemeester mr. Jochems ter assi stentie geroepen Alkmaarse Vrijwilli ge brandweer konden het vuur, dat door het met riet bedekte dak snel om zich heen greep, met moeite'mees ter worden. De brand ontstond door een lek in de Buta-gasleiding. De schade wordt geraamd op 40.000,—. Eigenaar en bewoner zijn verzekerd. Indrapoera, 10-10 van Batavia naar R'dam Laagkerk, Muscat—R'dam, passeerde 10-10 Perim Laurenskerk, A'dam-Basra, passeerde 10-10 Dover Leuvekerk, Calcutta—R'dam, passeerde 10-10 Kreta. Loenerkerk, Mom- bassa—A'dam, passeerde 10-10 Ouessant -• Loosdrecht, A'dam-Basra, 10-10 van Port Said Lutterkerk, 11-10 van R'dam te Bombay - Maasland, Buenos Aires—A'dam, 11-10 te Las Palmas Maetsuycker, 10-10 van Singapore naar Fremantle Maressa (t), 10-10 van Point a Pierre te Trinidad Modjokerto, 10-10 van Makassar te Surabaja Ondina (t), 11-10 van Abadan te Colombo Oranje, 11-10 van A- dam te Batavia verwacht Papendrecht (t) Abadan—Hamble, passeerde 10-10 Gibraltar Fhrontis, A'dam—Java, 10-10 te Port Said -* Prins Maurits, R'dam—Montreal, passeerde 10-10 Start Point. - Prins Willem V, 10-10 van Mon treal naar Antwerpen Rijnland, Buenos Aires -A'dam, 10-10 van Bahia Slamat, 10-10 van Cheribon naar Semarang Tarakan, New York —Java, 11-10 te Colombo verwacht Tasman, 10-10 van Singapore naar Belawan r* Tawali» A'dam—Java, passeerde 10-10 Kaap Guardaful Tjibesar, 10-10 van Singapore naar Ba tavia. Veendam, R'dam—New York, passeero* 10-10 Nantucket Waterman, 11-10 van R- dam te' Batavia verwacht Wieldrecht W Abadan-Melbourne, 10-10 100 mijl noord west Minicoy. Alhena, Buenos Aires—R'dam, 10-10 vaö Victoria Amsteldijk, 9-10 van R'dam te Beat> mont Hugo de Groot, 8-10 van Pensacolt naar Kaapstad - Lindekerk, 11-10 van Cal cutta naar R'dam Loosdrecht, A'dam-Basra, 11-10 van Suez Murena (t), 11*10 van Fahaheel naar R'dam Nederland (t), Rasta- nua—Teneriffe, passeerde 11-10 Malta Sta Maassluis, 10-10 van Emden te Lulea - stftö Vlaardingen, 10-10 van R'dam te Savona - Zaan, 11-10 van R'dam te Gefle. Naar het ANP verneemt. zal 'T hedenmorgen een bijeenkomst plast» hebben van de minister van Overzeess Gebiedsdelen met de fractieleiders van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal en met de „Com missie van Negen". De minister zal hierbij een uiteen zetting geven over de stand van zaken ter Ronde Tafel-conferentie, zulks overeenkomstig een vroeger aan het Parlement gedane toezegging. DR. VAN HASSELT OVERLEDEN Het slachtoffer van de ontploffing in een loods van de N.V Chemisch In dustrie v. Hasselt te Amersfoort, de 72- Jarige scheikundig ingenieur, dr. J- van Hasselt, is in de gisteren nacht aan de bekomen verwondingen overleden.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2