Einde van de R.T.C. op 1 November? Kort Bestek Vele voetangels in Luxemburg Athletische capaciteiten hergaven Gerrit de Stotteraar de vrijheid Autobotsing te Wieringerwerf eist twee doden en een zwaargewonde Ontploffing in de Technische Hogeschool te Delft Churchill op congres der Tories „Haagse Appie" sloeg Amsterdams caféhouder dood Zaterdag 15 Oct. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 1071Ü Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Indonesiërs willen 3,4 milliard van schulden overnemen Geen enthousiasme over commissie-Hirschfeld Kans op regen, maar hei zachi blijft weer KANTON BEZET DOOR COMMUNISTEN Groie dochters van grote vaders Opschudding in de Warmoesstraat Nog geen accoord over goud-clausule Weerbericht Gesneuveld in Indonesië Als Tarzan over de gevangenismuur De mi si was zijn bondgenoot Vader van vijfiien kinderen omgekomen Ingenieur tijdens proeven gedood Moch stuit op tegenwerking Drie Nederlanders gearresteerd Nationalisatie de dood steek voor het herstel Het NJV mocht niet in het Kurhaus vergaderen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BIJLSMA MI C. KRAK COURANT TARIEVEN. Advertentie». 16 ct pei mm Kleine advertentie» ...Juttertjes' tot 15 woor den f Lelk woord meer 5 rent Abonnementen per Kwar taal 1— Hj vooruitbe taling. plus incassokosten „Besloten werd, dat op Vrijdag 21 October alle commissies en subcommissies van de R.T.C. een gespecificeerd verslag zullen uitbrengen aan de Centrale Com missie in het licht van het door alle commissies na te streven doel om de con ferentie op 1 November te beëindigen" aldus werd medegedeeld in een com muniqué van het secretariaat-generaal der Conferentie, gistermiddag na de vergadering van de Centrale Commissie uitgegeven. Voorts werd medegedeeld, in deze vergadering door de drie voorzitters der commissie voor sociale aan gelegenheden verslag over de stand der werkzaamheden is uitgebracht aan de Centrale Commissie. bereid deze commissie te aanvaarden, echter op voorwaarde, dat deze com missie door de centrale commissie van de R.T.C. zou worden gevormd (dus binnen het raam van de conferentie zou werken) en voorts dat zij uitslui tend het karakter van een technische adviescommissie zou dragen. Pe financieel-economische commissie 0er R.T.C. heeft gistermorgen een ple- patre vergadering gehouden, waarin de door de beide Indonesische delega ties opgestelde aide-memoire over bet schulden vraagstuk officieel is In gediend. In dit aide-memoire verklaren de Indonesische delegatie» zich bereid een bedrag van 8.4 milliard aan schulden over te nemen. Hiervan bestaat drie milliard uit Interne schuld en 400 mil- lioen uit externe schuld zijnde buiten landse leningen. Voorts wordt de Nederlandse garan tie bestaande in de „tin-belofte" afge wezen. Bovendien vraagt men, dat Ne derland de aanvankelijk gestelde eis, dat Indonesië een bepaald gedeelte van de exportopbrengst zal reserveren voor schuldaflossing aar Nederland, zal laten vallen. Nederland zal voorts moeten toezeggen, dat de militaire uit rusting van het Nederlandse leger in Indonesië zal achterblijven en aan de nieuwe regering overgedragen. In Indonesische kringen was men, zo vernemen Wij voorts, niet bijzonder enthousiast over het Nederlandse voorstel om de schuldenkwestie voor te leggen aan een commissie bestaan de uit de heren Hirschfeld, Djuanda en Cochran. Men verklaarde zich wel Onder invloed van een zwak regen front, dat vannacht over Engeland naar onze omgeving trok, daalden de barometers over West-Europa de laat ste 24 uur aanzienlijk. Dit front kan vandaag over het Wes ten van ons land verwacht worden, met enige lichte regen. Voor Zondag zijn de vooruitzichten niet ongustig, maar toch ziet het er naar uit, dat ons land steeds meer on der depressie-invloed komt te liggen, die op de oceaan een grote activiteit aan de dag legt. De wind kan tot krachtig toenemen en voert daarbij grote hoeveelheden warme lucht aan, zodat de temperatu ren zowel overdag als des nachts voor October ver boven normaal blijven. Ondanks de toenemende regenkansen zal het zachte najaarsweer dus voor lopig nog aanhouden. Van officiële nationalistische zjjde is heden te Hongkong vernomen, dat Chinese communistische legers Kan ton Vrijdagavond zijn binnengetrok ken. Er hebben geen incidenten plaats gevonden. Alle verbindingen tussen Kanton en Hongkong zijn door de communist verbroken. Het Britse riviervaartuig „Fats- han", dat het laatste schip is, dat uit Kanton vertrok, is volkomen bezet met personen, die op het laatste ogenblik besloten de stad te verlaten, te Hongkong aangekomen. Bij het vertrek van de „Fatshar' leverden opgewonden Chinezen ve-woed slag in hun pogingen om aan roord te komen. Vrijdagavond heeft een vechtpartij in het café „Mexico City" in de War moesstraat te Amsterdam het nood lottige gevolg gehad, dat de 24-jarige G., van beroep kok, in de buurt beter bekend als „Haagse Appie" de 52- jarige caféhouder R. heeft doodge slagen. Omstreeks negen uur kwam de da der, die toen al sterk onder invloed van drank verkeerde, het café binnen met een vriend, die vaak harmonica speelt en ook nu zijn instrument bij zich had. De caféhouder, die geen muziekvergunning heeft, verzocht de gasten niet te spelen, omdat hij an ders moeilijkheden met de politie zou kunnen krijgen. Dit verzoek was de heren niet welgevallig. Bovendien was „Appie" reeds in een bijzonder slecht humeur, omdat de buffetjuffrouw, met wie hij enige tijd zeer goed bevriend war geweest, geen verdere prijs op zijn attenties stelde. De caféhouder, die ernstige moeilijkheden zag komen ging naar buiten om de hulp van de politie in te roepen. Op straat nam een burger op zich om naar het bu reau te gaan en de caféhouder keerde naar zijn zaak terug. Toen hij het café binnenkwam, pakte de kok hem vast, gooide hem in een hoek en sprong boven op hem. G. bewerkte R dusdanig met zijn vuisten, dat deze laatste vrijwel onmiddellijk aan de gevolgen 1 overleed. Cafébezoekers, waaronder de harmonicaspeler, heb ben nog getracht de vechtenden te scheiden, doch het mocht hen niet baten. Vrijwel onmiddellijk nadat het ongeluk was gebeurd, kwamen de ge waarschuwde politieagenten het café binnen. Te laat helaas. Zij konden niet anders doen dan G. arresteren. De dader staat in de buurt niet on gunstig bekend. Ook de politie kende hem niet. Het slachtoffer stond als een kalme man bdkend. Uiteraard trok het gebeuren in de omgeving van de Warmoesstraat grote belangstelling. Tot diep in de nacht stonden groepjes buurtbewoners en bezoekers van de verschillende oafé's het gebeurde te bespreken. De dader kon nog niet ge hoord worden. Gistermorgen is de commissie van financiële deskundigen der minister conferentie van de Benelux te Luxem burg met haar werkzaamheden be gonnen. Voornamelijk zullen de be sprekingen lopen over de goudclausule. ®elgie verlangt in bepaalde gevallen aanzuivering in goud dan wel In dol - 'ars' waartegenover Nederland een af wijzend e houding aanneemt, omdat door aanbreking van de goudvoorraad ernstige economische moeilijkheden kunnen ontstaan. Men verheelt zich hief, dat een échec op dit punt nade- Jjse gevolgen voor de Benelux zou kunnen hebben en tracht dan ook tot een vergelijk te komen. Tijdens de vergadering der commis sie voor landbouwpolitiek heeft de "elgische delegatie ongunstig gerea geerd op een Nederlands voorstel tot instelling van een egalisatiefonds, ge goed door Invoerrechten op bepaalde landbouwproducten. Na afloop van de besprekingen ver klaarde de Belgische minister Liebaert. °at nog geen accoord bereikt is over Be kwestie der goud-clausule. De heer hiebaert verklaarde voorts het geheel te zijn met de uitspraak van de ederlandse minister van financiën 'eftinck, dat de conferentie veel beter enkele maanden later had kunnen be- Verwachting tot Zaterdagavond. In de ochtend nog op vele plaat sen mist. Na het oplossen der mist aanvankelijk nog perioden van zonneschijn, doch geleidelijk toe nemende bewolking maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige en aan de kust tijdelijk vrij krachtig toenemende Zuidelijke wind. Aanhoudend zacht voor de tijd van het jaar. ginnen, teneinde allereerst het resul taat van de recente devaluaties op de resp. handelsbalansen af te wachten. De commissie voor de waterwegen hield zich gisteren bezig met het ver zachten van de nadelige gevolgen, die de devaluatie van de Nederlandse gul den voor de Belgische havens heeft meegebracht. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld sold. Ie klasse H. de Vries uit Vrooms- hoop (gem. Den Ham). Van het Koninklijk Nederlands Ind. leger sneuvelden vijf militairen. Werkster leende sleutel uil... De bewoners van een perceel op het Jansveld te Utrecht vonden dezer da gen toen zij tegen het middernachtelijk uur thuiskwamen meubelen en bedden enigszins verplaatst en omgewoeld, een gesloten raam geopend en wat het ergste was: een geldkistje met f 9000 verdwenen. Het openstaande raam en de stand der meubelen deden de Utrechtse re cherche reeds bij de aanvang van het onderzoek ernstig denken aan een geënsceneerde inbraak. Na een verhoor bekende de werkster een sleutel van het. huis aan haar kennis, de 41-jarige H. R. uit Den Haag gegeven te hebben. De man is gearresteerd en in Utjecht opgesloten. Hij ontkent enig aandeel in de diefstal te hebben. De f 9000 zijn tot op heden nog zoek. President Trumans enige dochter Margaret, die in Atlanta (VS) een concert gaf, bracht een bezoek aan Churchill'» dochter Sarah, die toe vallig in dezelfde plaats vertoef de. Sarah trad op in „the Phila- delphia story". Margaret Truman (rechts) maakt in de kleedkamer 'n babbeltje met Sarah Churchill, i l.V DE DIKKE MIST die in de avond van de negende October boven een groot deel van ons land hing, verdween voor de zoveelste maal de „koning der uitbrekers" G. C. Blom, beter bekend als Gerrit de Stotteraar. Gerrit had fangr tiek met het hoofd geschud, toen de procureur-gfneraal van het Amsterdam» Gerechtshof een paar maanden geleden bij de behandeling van één van zijn inbraken opmerkte dat Gerrit zich toch wel weinig zou storen aan de duur der op te leggen celstraf. Krokodillentranen stroomden toen over Gerrit wangen en deemoedig beloofde hij beterschap. geklommen en heeft zich ontdaan van zijn gevangenispakje. Het is wel ze ker, dat hij hieronder een overall aan had. In de gevangenis worden deze overalls namelijk vot)r een firma ge maakt en bij onderzoek is gebleken, dat de laatste tijd vier van deze over alls zijn verdwenen. Eén hiervan heeft men teruggevonden in de strozak van een andere gevangene. Het bewakings personeel van de gevangenis heeft Gerrit's gevangenispakje later onder de boom teruggevonden. Gerrit heeft daarna, naar alle waarschijnlijkheid, gebruik gemaakt van de ongewoon athletische gaven, waarover hij be schikt. Hij heeft vermoedelijk op een tak van de boom, die niet ver van de ringmuur afstaat, zolang gezwiept tot hij kans zag zichzelf op of over de muur te doen belanden. De mist heeft hem zonder twijfel bij deze operaties goede diensten bewezen. De recherche is er tot op heden nog steeds niet in geslaagd Gerrit weder tussen de muren terug te brengen. "jTlANS staat vrijwel vast op welke wijze Gerrit ditmaal heeft kunnen uitbreken. Zoals wij reeds meldden was Zaterdagavond een aarttal gevan genen, onder wie Gerrit, bijeen in de recreatiezaal van de Utrechtse straf gevangenis, waar geschaakt en ge damd werd. Hier heeft Gerrit kans ge zien aan de aandacht te ontsnappen, beeft een deur geopend en is buiten de gevangenis terecht gekomen. Het is namelijk zo, dat de recreatiezaal bui ten de eigenlijke gevangenis ligt maar binnen de afsluitende ringmilur. Daar op is Gerrit vermoedelijk in een boom Gistermiddag omstreeks half drie beeft een ernstige auto-botsing op de Rijksweg te Wieringerwerf twee doden en een zeer zwaar gewonde geëist. De uit Leeuwarden komende en met kip pen geladen vrachtauto van de fa. Dam uit Hoogwoud kwam op dat tijdstip, ondanks de zware mist, met een vrij hoge snelheid over de Nieuwe Rijksweg en botste tegen een op de weg gepar keerde melk-tankwagen. Een van de drie ié. Renden van eerstgenoemde auto, de 53-jarige D. Dam uit Weere, gemeente Abbekerk, werd op slag gedood. De 49- jarige H. Dam uit Hoogwoud, vader van vijftien kinderen, waarvan elf min derjarig, werd zeer ernstig gewond. In het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde der Technische Ho geschool aan de Nieuwe Laan te Delft is Vrijdagmiddag omstreeks half vijf een ontploffing voorgekomen. De inge nieur H. M. Meier Mattern werd ge dood en vier personen werden gewond. De politie stelde een onderzoek in. De getroffene was in dienst van Philips-Eindhoven. Van de zijde der Philipsfabrieken vernamen we dat de ingenieur en enkele assistenten proe ven namen met een physisch-techni- sche meetopstelling teneinde verschei dene verschijnselen ten behoeve van de hete luchtmotor te onderzoeken en te bestuderen. Bij deze experimenten is, zo deelde men ons van de zijde der Philipsfabrie ken mede, door tot nu toe onverklaar bare oorzaak een onderdeel van deze meetopstelling geëxplodeerd. Men tast over die oorzaak vooralsnog in het duister, omdat reeds maandenlang met de meetopstelling, een motor van on geveer veertig pk, is geëxperimen teerd. Men vraagt zich af of het onge luk is te wijten aan een constructiefout van de meetopstelling of dat men de heteluchtmotor op een te hoog toeren tal heeft laten draaien. Het was be kend, dat men proeven omtrent de ca paciteit van de motor nam. Schacht door menigte belaagd Een menigte van ongeveer 500 per sonen is te Düsseldorf het hotel bin nengedrongen waar dr. Hjalmar Schacht, Hitiers minister van finan cien, met zijn vrouw intrek genomen had. Zij droegen spandoeken met „geen plaats voor oorlogsmisdadigers" Den menigte viel tenslotte een man op leeftijd aan, die op Schacht geleek terwijl Schacht zich met zijn vrouw in de hotelkamer had opgesloten. Een gemotoriseerde eenheid der politie nam Schacht in bescherming. Vakver enigingsleiders konden de menigte tot bedaren brengen door te zeggen, dat hij „gearresteerd" was Schacht is later naar zijn huis bij L üneberg in Neder-Saksen vertrok ken Hij en zijn vrouw werden onder politiegeleide naar het station ge bracht. Te Bonn heeft hij verklaard „Ik zou graag de rest van mijn leven in het buitenland doorbrengen". /"•deerden van de Harvard Universiteit imnr intpndflnpp rTpr der eigenlijk best nog een poosje door borduren op het „lente-record" van dit najaar. Want nu zit er in Venraay weer een houtduivenpaar op een nest met Amerikaanse marine een reusachtige rekenmachine gebouwd, die twintig maal zo snel werkt als haar voorgang-' JTen inwoner van Middelburg, de heer twee fiks uit de kluiten gewassen jon- ster. Het apparaat kan getallen met Flipse, heeft hoog in de lucht een 8en- En op de veiling in Winkel wer- 65.000 cijfers onthouden en is in staat, helderwit, ovaal voorwerp gezien, dat den pruimen van de tweede pluk aan- problemen op te lossen, die 4000 ver- met een gierend geluid van Zuid naar gevoerd. Het gebeurt wel vaker, dat schillende bewerkingen vereisen. Twee Noord vloog. De heer Flipse zag ze dus zogenaamde „nabloeiers" voor de getallen van 16 cijfers worden door de vliegen. Hij ziet ze echter niet vliegen, tweede maal vrucht zetten. Maar dat machine in 12/1000 seconde vermenig- maar als hij ze wel ziet vliegen, zag hij die rijp wordt, is sinds mensenheugenis vuldigd. Lijkt me wel iets voor de loon- ze niet vliegen. Begrijpt u? Q We kon niet meer voorgekomen, zakjes van de Jannen. Als het ding zich Zjjn 24-jarige zoon Tamls Dam werd eveneens gewond. De cabine van de vrachtauto was ingedrukt en het gelukte eerst met behulp van snijbranders de inzittenden te bevrijden. De gewonden werden per ziekenauto uit Wieringen naar het St. Lidwina Zie kenhuis te Den Helder overgebracht, alwaar de heer H. Dam kort na aan komst is overleden. De toestand van de zoon T. Dam, die een zware hersen schudding opliep, is zeer ernstig. De heer D. Dam uit Abbekerk is gehuwd en vader van een kind. Een vreemde omstandigheid was, dat de tankwagen geheel onbeheerd stond en de chauffeur nergens te vinden was. Men vermoedt, dat de wagen defect was en de bestuurder was weggegaan om hulp te halen. De politie stelde een onderzoek in. In Franse politieke kringen is men van ipening, dat als gevolg van de kleine meerderheid die Moch heeft be haald, vele candidaten voor een mi nisterportefeuille zullen aarzelen. Inde wandelgangen van de Assemblée ge looft men, dat Moch bij de verdeling van de portefeuilles stuit op tegenstrij dige partijbelangen. De grootste moei lijkheid zou Binnenlandse Zaken ge ven. Moch wil deze portefeuille zelf houden, maar de radicalen zouden haar, als de prijs voor hun steun aan Moch, voor zich opeisen. SMUTS MET PENSIOEN Erasmus, de Zuidafrikaanse minis ter van Defensie, heeft veldmaarschalk Smuts van zijn functie als opperbevel hebber van het leger te velde onthe ven. Smuts, die zijn rang behoudt, is op de pensioenslijst geplaatst. Bij verhoor in Zwitserland Naar „De Telegraaf" meldt, zijn in het begin van de week in Luzern drie Nederlandse belastingambtenaren ge arresteerd, toen zij daar een Nederlan der verhoorden. De ambtenaren, onder wie een hoofd inspecteur-titulair uit Zeist en een in specteur van de Douane-recherche dienst uit Utrecht, waren met een machtiging van het Ministerie van Fi nanciën naar Zwitserland gegaan om een Nederlander, die daar een fabriek heeft, te horen over certificaten van Amerikaanse effecten, die hij destijds had getracht in Nederland voor origi nele stukken om te wisselen. De be lasting-administratie, die vermoedde, dat deze stukken eigendom waren van de vader, die een fabriek in Neder land heeft, had eerst tevergeefs ge tracht de zoon naar Nederland te krij gen voor een verhoor. De Zwitserse regering heeft de Ne derlandse regering van de arrestatie in kennis gesteld. De ambtenaren, waaronder er één is, die al in de zaak Mucke is genoemd, zijn in afzonderlij ke cellen opgesloten. Niet alleen heb ben zij zich aan handelingen schuldig gemaakt, waartoe zij niet bevoegd wa ren, maar bovendien worden zij ver dacht van economische spionnage. De ambtenaren, die vorige week Vrijdag naar Zwitserland vertrokken, zouden de Nederlandse fabrikant ln zijn eigen fabriek aan een verhoor van negen uur hebben onderworpen. De zoon wist hen ten slotte weg te krij gen en een uitstel tot de daaropvol gende Maandag te krijgen. Intussen nam hij een Zwitserse advocaat in de arm, die de Bondsrecherche in Bern waarschuwde. Tijdens het tweede ver hoor werden de ambtenaren gearres teerd. vergist en een fout maakt, strijkt de kwartiermeester het „katje" van de schout-bij-nacht op en dan is, om nog even nautisch te blijven, „de boot aan In Wonseradeel heerst opwinding. De gemeente bestaat uit veel kleine dorpjes met soms maar honderd inwo ners. En de vroede vaderen willen alle maal nieuwe straatnamen aanbrengen Maar de Wonseradeelnemers doen nlei mee Zij zijn gehecht aan hun traditio nele namen. De gemeente wil van „Aldhiem" en „De Buorren" notabene Kerkhof' maken en dat nemen ze 'niet Ze hebben gelijk. Wie wil er nu op het kerkhof wonen? Jn Amsterdam legden twee stokers van een Rijnaak hun Rijnaak tegen een andere Rijnaak omdat op die andere Rijnaak een lading koffie zat En toen het zo dik van de mist was, dat je er tegen kon leunen, droegen ze stiekum één baaltje koffie van het ene schip naar het andere. Nu zitten ze hun be rouw uit te snikken want de recherche kreeg er de (koffie) lucht van. Een Zweedse schoenmaker, die al acht we ken in het ziekenhuis lag met de hik. zonder dat-ie genezen werd, heeft baat gevonden bij het drinken van tien fles sen mineraalwater. Is het niet, om de Zó ging Gerrit over de muurhik van te krijgen? In de slotzitting van het jaarlijkse congres van de Britse conservatieve partij, heeft de partijvoorzitter, Win sten Churchill, in een grote rede de regering ervan beschuldigd, dat zij het land „onnodig in onzekerheid" laat over de mogelijkheid van algemene ver kiezingen vóór Kerstmis. In de tijd, die het land nog van de verkiezingen scheidt, zou de conserva tieve partij, naar Churchill beloofde, „de regering steunen bij alle maatre gelen, die wij noodzakelijk achten om de nationale financiën en economie te herstellen, hoe impopulair zij ook mo gen zijn". De conservatieven zouden Het Wereldrecord koorddansen De grootste sensatie van de Oos tenrijkse verkiezing in Linz was de koorddanser Adolf Hauen- zwickel, die zich 53 uur lang 15 boven de grond op een touw zonder net eronder in evenwicht meld en zijn stembiljet van daar naar beneden gooide. Het biljet werd opgevangen door een „am bulante kiescommissie. Hauen- zwickel heeft hiermee 't „we reldrecord" koorddansen, dat met 24 uur op naam stond van 'n an dere Oostenrijker, Harry Daves, geslagen. echter de gelegenheid niet voorbij la ten gaan om het volk „het aangerichte kwaad" in te prenten en het ervan te overtuigen, dat „dit slechts een voor proefje is van wat volledig socialisme zal brengen". De wetsontwerpen tot beperking van het veto-recht van het Hogerhuis en tot nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie waren volgen» Churchill de „doodsteek voor het her- ste, van de Britse handel". Churchill zeide, dat zijn partij, al» zij aan de regering kwam zonder rancune „met klare en trouwe eenvoud haar best zou doen voor allen, zoals wij in de dagen van Duinkerken hebben ge daan". Het Nationaal Jongeren Verbond is geweigerd gebruik te mogen maken van een zaal in het Kurhaus in Sche- veningen voor het houden van een openbare vergadering. De regering achtte het niet hoffelijk in hetzelfde gebouw, waar de Indonesische gasten zijn ondergebracht, een vergadering te doen plaats hebben, die werd aange kondigd met: „Van R(echtsstaat) T(ot) C(haos)". De regering wilde met de weigering zeker niét het vrije woord breidelen, maar verzette zich alleen tegen de plaats van de vergadering. De Fordfabrieken te Antwerpen zullen worden uitgebreid tot 12.300 m2. De kosten worden op meer dan 50 mil- lloen Belgische frank beraamd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1