Èi Stad en Omgeving* Aan de nood-sportvelden wordt al vijf weken hard gewerkt Zinker onder de Singel volgende maand gereed Bestuur Helderse Sportraad met een lid uitgebreid De „Noorder Kunstkring'' werkt aan culturele opbouw onzer stad „Jacob van Heemskerck" oefende met Britse en Noorse eenheden De Bioscopen Twee draineerbuizen lozen hei water in pas gegraven sloien Twee maanden te laat met inzaaien Café OUD-HOLLAND Opnieuw verhoging der verpleegtarieven naam: VVV-ark heeft een „De Vraagbaak A'damse Ballastmaatschappij maakt stalen damwand Tussen Haaks en Kuifje Jeugddienst Lutherse kerk Militaire wedstrijden te Breda Wedstrijdprogramma van „Hermes" H.A.V.-dames en Heren spelen Zondag uit Korte vergadering in Musis Sacrum Basketbal met als motto „Al doende leert men Najaars-tentoonstelling met werken van Jaap Sax en eigen leden gisteravond geopend TlVOLI Het spel gaat beginnen DE WITTE: Het dreigende water DAMESMANTELS m Uw adres Glimlachje In het kort VAN MARSDIEP TOT Ij Oosterend In het kort Urk OVERHEMDEN het Afrikaanse avontuur Zes mannen zijn na al weer vijf weken hard aan het werk om het stuk braak liggende land tassen de sportvelden aan de Sport laan om te toveren in bespeel bare terreinen. Er rijn harde woorden gevallen, en er Is dikwijls gemopperd over het grote tekort aan sportvelden, maar de heer A. S. van der Lijn (tech nisch ambtenaar van de dienst voor Openbare Werken, afdeling Plantsoenen), die bij de werkzaamheden de leiding heeft, verzekerde ons dat men het volgende jaar de beschikking heeft over twee goede speelvelden. zien hiervan echter optimistisch Vijf weken is men nu met het karwei bezig, en u staat er van te kijken als u weet wat er in die betrekkelijk korte tijd is gepresteerd. In de eerste plaats rijn er drie paarden aan te pas geko men om de ploeg door de droge, harde aarde te trekken. Men ondervond bij het werk veel hinder van dikke palen (waarschijnlijk de overblijfselen van afrasteringen) en van puin, dat rijke lijk in de grond aanwezig was. Op het ogenblik is men bezig de woes tenij te egaliseren. Dat is niet zo een voudig als het misschien lijkt, want het middenveld ligt ongeveer tien centime ter hoger dan de hoeken van het om gewroete stuk grond. Van de kant, grenzende aan het HRC b-veld, loopt het schuin af naar de zijde van het Helderveld. De grond ligt bij eerstge noemd veld zelfs dertig centimeter ho ger dan op andere punten. De mannen van de Plantsoenendienst weten er echter wel raad op. Er worden overal paaltjes geslagen, en dan kijkt men over evenlange latjes met dwarslatjes, om een tussenpunt van gelijke hoogte te bepalen. De sloot die midden door het land liep is nu gedempt, en op deze plaats liggen op ongeveer tachtig centimeter diepte twee draineerbuizen, waardoor het water wordt afgevoerd naar twee sloten die aan de einden van het terrein zijn gegraven. Als het stuk grond „glad" is, wordt het weer geëgd, daar na ingezaaid, opnieuw geëgd en ten slotte met een wals gerold. Met het inzaaien is men eigenlijk al twee maanden te laat. Wanneer de vorst on verwacht haar Intrede doet, kan het ge beuren dat er niets van de grasmat te recht komt. De arbeiders zijn ten aan- Weststraat hoek Znldstraat, staat van oudsher bekend om zijn prima kwaliteit GEDISTILLEERD. Sinds de gemeenteraad op 27 Januari 1948 besloot tot een ver hoging der verpleegtarieven voor het gemeente-ziekenhuis, werd tweemaal door de Minister van Economische Zaken een nieuwe verhoging toege staan. De eerste maal was dat in Maart 1948, toen de tarieven met f 0.50 per dag verhoogd moqjiten wor den. Het werd echter niet wenselijk geacht, om reeds zo spoedig met een nieuwe en bovendien nog onvoldoende verhoging te komen. Op 1 April j.1. verleende de minister echter nog maals zijn toestemming en wel tot een tariefsverhoging met f 1 per dag, terwijl tevens enkele andere verho gingen werden toegestaan. Nu achten B. en W. de tijd gekomen, de desbe treffende verordening in overeenstem ming hiermee te herzien. Het voor stel zal Dinsdagavond door de raad worden behandeld. De volgende verpleegtarieven zul len in de nieuwe verordening voorko men: eerste klasse f 12 per dag, tweede klasse f 9 per dag derde klasse t 6 per dag kraamafdeling (medische indicatie) f 6 per dag, kraamafdeling (sociale Indicatie) f 5 per dag, zuige lingen f 3 (eerste klasse), f 2.50 (tweede klasse), f 2 (derde klasse, kraamafdeling). Deze tarieven wor den met vijftig procent verhoogd bij verpleging in een isoleerkamer of in de barak voor besmettelijke ziekten. Op Zaterdag 22 October om tien uur houdt de Federatie van VW's in N.- Holland boven het Noordzeekanaal in „Musis Sacrum" zijn dertigste algeme ne vergadering. De afdeling Den Hel der heeft deze gelegenheid aangegre pen om de VW-ark officiëel te ope nen. Dit geschiedt 's morgens om kwart over negen. Daar de ark nog steeds geen naam had, heeft de VW een prijsvraagje voor een passende naam uitgeschreven. De uitslag is nu be kend. Na lang wikken en wegen heeft het bestuur besloten de ark „De Vraag baak" te noemen. Er kwamen drie in zendingen met deze naam binnen. De drie inzenders kunnen zich tot het be stuur van de Helderse VW wenden om een aardige surprise in ontvangst te nemen. Het maken van de stalen damwand langs de Buitenhaven, tussen zeedok- sluis en marineschutsluis, is door de Directie Sluizen enStuwen van de Rijkswaterstaat gegund aan de laagste Inschrijfster, de Amsterdamse Ballast maatschappij, voor de som van f 408.689. Met de werkzaamheden zal binnenkort worden begonnen. Gelijk bekend, zijn de materialen reeds gedeeltelijk aan wezig. ge stemd. Ook kleedgelegenheid. Men verwacht het stuk grond, dat ongeveer twee hectare groot is, over een week of zeven te hebben bewerkt En dan worden doelpalen en hekken aangebracht, en verrijst er een kleed- gelegenheid. Hiervoor heeft men beslag gelegd op een nissenhut, waarvan er destijds vijf zijn aangekocht ten be hoeve van de vakontwikkelingscursus voor jeugdige metselaars. Twee van deze hutten zijn niet gebruikt en von den een plaatsje op de Centrale Opslag plaats aan de Ambonstraat Voor de aanleg van de noodvelden hadden B. en W. voorgesteld een cre- diet te verlenen van f 14.500. Tijdens de raadsvergadering van Dinsdag 7 Juni werd deze oplossing algemeen toege juicht, en zonder hoofdelijke stemming besloten het gevraagde crediet te ver lenen. Het volgende jaar zal de terreinen- nood dus aanmerkelijk verlicht zijn. Het nevelachtige weer van gis teren was niet bevorderlijk voor het scheepvaartverkeer. Het opnemings vaartuig „Hydrograaf" kwam met haar kleine zuster „HY 4" van IJmui- den, met de bedoeling op de werf haar winterslaap te gaan maken. Ze ver scheen om half vijf voor de haven en wist ondanks de mist de weg naar binnen te vinden. Om zeven uur werd het tweetal door de koopvaarders schutsluis geschut. De kleine „Zee fakkel", eveneens van de afdeling Hy drografie, kwam gisteravond uit Har- lingen. Ze had onderweg een sloep verspeeld en door de mist niet kun nen opsporen. De „HY 5" keerde van nacht tegen één uur uit Harlingen terug. Het sleepschip „Bastiaan Willem" ai riveerde gistermiddag met een la ding stalen dampalen, bestemd voor de nieuwe damwand. De mijnenvegers Hr. Ms. „MV 36" t.m. „MV 41", die deze week voor de Noordhollandse kust in actie zijn ge weest, zullen het komende weekeinde te IJmuiden doorbrengen. Het is morgen hoog water om 0.25 en 13.35 uur en laag water om 7 20 en 19.30 uur. Maandag is het hoog water om 1.50 en 15.25 uur en laag water om 8.50 en 21.10 uur. De tempe ratuur van het zeewater was 15.6 gra den Celsius. De October-dienst in de reeks, die onder auspiciën van de Lutherse Jeugd raad wordt gehouden, zal Zondagmor gen om half elf beginnen. Dr. Stellwag uit Enkhuizen, die zal spreken over het onderwerp: „Weet God het wel?", heeft ook tot de ouderen iets te zeggen. Daarom zijn jong en oud welkom. De tegang is vrij. Het orgel wordt be speeld door mevr. A. Graaff—Kamp. Op het sportterrein van de Chassee- kazerne té Breda werden gisteren atletiekwedstrijden gehouden tussen de ploegen van de Koninklijke Mari ne, de Luchtstrijdkrachten, het derde militaire gewest en het Belgische le ger. De Belgen gingen met de over winning strijken. De totaal-uitslag was: 1. Belgische leger 105 pt., 2. L.S.K. 86 pt., 3 3e mil. gewest 76pt., 4. Kon. Ma rine 41 pt. Tot de winnaars van de verschillen de nummers behoorden de marine mannen: serg. Meerman 800 meter in 2 min. 3.1 sec., serg. Pieters kogelsto ten 12.64 m. en speerwerpen 54.97 m. Het wedstrijdprogramma van de hoc keyclub „Hermes" voor Zondag luidt: 10 uur Hermes 2Hermes 1 (dames) en Hermes 4Adelborsten 2 (heren); 12.15 uur Hermes 1—VW 2 (heren); 13.45 uur Hermes 8Ever Switt. Her mes 2 (heren) speelt uit tegen BMHC. Hieronder volgen nog enkele compe titie-indelingen: Kraaien 3, HIC 4, Fit 3„ Hermes 3, Ever Switt 1. Hermes 4 speelt met Kraaien 4, Adelborsten 2, Echtrop 3, DEM 3 en Hoorn 2. De meisjes A komen uit met Straw- berries a, Kraaien a, Amsterdam c en HIC c. De HAV-handbalsters spelen Zondag in Haarlem tegen Rapiditas. We durven onze stadgenoten geen overwinning te voorspellen, daar Rapiditas een gelijk waardig tegenstandster is. HAV komt weer in de volgende opstelling uit: J de Graaf; T Manuel en J Pieterse; O Mallant, A Krijnen en J Bontes; H van Straten, E Thurkow, J Augustijn, C Bot en C v d Maas. Het herenelftal gaat bij AHC 2 op bezoek De opstelling luidt: W P Erke- lens; Th Bruin en C van El: G van Markus, C Tijssen en P Groot; P Kroon. H A Enklaar, A Lagerwey, Giesbers en M van Essen. Het was reeds verheugend, dat het bestuur van de Helderse Sportraad gister avond in „Musis Sacrum" de algemene ledenvergadering precies op VJ beginnen, en daarbij kwam een zó vlotte afwerking van de agenda, dat e ljee komst vóór half tien kon worden gesloten. Wel een bewfls, dat de >por raa de belangen van haar leden naar wens behartigt! de instelling van een volleybal- en De voorzitter de heer P. Th. Luyckx, deed een aantal mededelingen, waar van wij in de eerste plaats willen noe men de sportieve geste van WGW, die inhoudt dat niet-katholieke verenigin gen 's Zondagsmorgens vóór twaalf uur al gebruik kunnen maken van het on langs in gebruik genomen tweede veld. Verder bracht de heer Luyckx naar voren, dat het in de bedoeling ligt de jaarlijkse sportdag in het ver volg op Tweede Pinksterdag te houden. (Tijdens de rondvraag zou blijken dat dit weer op moeilijkheden kan stuiten, daar de NHWB op die datum op Texel haar Bonds reünie houdt). Er zal voorts worden getracht een Zwaluwenelftal in Nieuwediep tegen een Helders elftal te laten spelen. Het vorige jaar kon hier door omstandig heden niets van komen. Tenslotte deelde de spreker mede, dat de Sport week van O. en O. waarschijnlijk van 17 tot 24 Juni zal worden gehouden, en dat de Sportraad, waar nodig, me dewerking zal verlenen. Het voorstel tot wijziging van het huishoudelijk reglement werd aange nomen. Daar het bestuur reeds ge ruime tijd de behoefte aan uitbreiding gevoelde, werd aan de vergadering voorgesteld de heer R. H. Perels (leraar Engels aan het Koninklijk Instituut) tot bestuurslid te benoemen. Ook hier tegen rezen geen bezwaren, zodat de heer Perels onder applaus aan de be stuurstafel kon plaats nemen. Moeilijkheden? De secretaris, de heer F. van de Heu vel Rljnders, kreeg hierna het woord De Noorder Kunstkring is een kleine, maar zeer levenskrachtige groep, die precies weet wat een groeiende stad als Den Helder toekomt. Het werk, dat deze kring presteert, is niet alleen van betekenis voor dit ogenblik, maar minstens evenveel voor de toekomst. En de leden beseffen volkomen, dat zij niet alleen tot hun eigen bevrediging werken, maar ook een culturele taak hebben tegenover de gemeenschap. Op gezette tijden laten zij daarom zien, wat zij in de afgelopen periode tot stand hebben gebracht. Dat zou op zichzelf voldoende kunnen zijn, om de belangstelling van de Helderse burgerij voor de beeldende kunst op te wekken en te verlevendigen. Hun werk mag gezien worden, maar toch getuigt het van bescheidenheid, gepaard aan een brede blik en een juiste taakopvatting, dat z(j telkens weer de Helderse bevolking in de gelegenheid stellen, het werk van bekwame kunstenaars van elders te leren kennen. Een klein aantal genodigden woonde gisteravond in het atelier aan de Prin senstraat de opening bij van de na jaarstentoonstelling. De doeken bleven vooralsnog door brede papierstroken aan het oog onttrokken, en dat kon geen kwaad, want men kon nu zijn aandacht eerst eens concentreren op de expositieruimte zelf. De Noorder Kunstkring heeft van een kale zolder toch wel een bijzonder aantrekkelijk lokaaltje gemaakt. De inrichting is o zo bescheiden, en er is veel met carton gewerkt, maar het geheel ziet er leuk uit en getuigt van de frisse geest in i vereniging. Het openingswoord van de voorzitter, de heer Piet Quast, paste geheel in deze sfeer. Frank en vlot ver telde hij, wat hij op het hart had. Het was een stimulerend en optimistisch Op 2 Januari met de ,Doormannaar de West Gistermorgen om elf uur keerde Hr. Ms. luchtverdedigingskruiser „Jacob van Heemskerck" te Nieuwediep terug van een oefening in samenwerking met Britse en Noorse vlooteenheden. De bodem was op 1 October naar de Schotse wateren vertrokken, waar een smaldeel werd samengesteld, bestaande uit de Engelse vliegdekschepen H.M.S. „Implacable" (vlaggeschip) en „Vengeance", drie krui sers, enige torpedobootjagers en onderzeeboten, drie Noorse torpedobootjagers en Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck". Verscheidene oefeningen werden ge houden in het varen in eskader verband, waarbij het smaldeel verscheidene vliegtuig- en onderzeebootaanvallen heeft moeten doorstaan. Evenals tijdens de operatie-Verity werd bijzonder veel aandacht besteed aan de communicatie tussen de schepen onderling. Enige Britse verbindingsofficieren bevonden zich aan boord van de „Heemskerck" Het Nederlandse oorlogsschip heeft ook individueel geoefend, waarbij in één der Schotse baaien werd geschoten op doelen aan de kust. De laatste da gen werden weer oefeningen in eska- derverband gehouden, ditmaal in de Noorse wateren. Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" zal nu.gedurende tien dagen in Den Helder blijven, om daarna korte tijd te worden Ingeschakeld bij de Argis. Op 2 Jan. 1950 zal de bodem tegelijk met Hr. Ms. „Karei Doorman" naar West-Indie ver trekken. Gemeerd. Toen het schip gistermorgen op de ree kwam, leek het of de nevel voor vertraging zou zorgen. Gelukkig be hoefde niet op het volgende stil-tij wor den gewacht, en kon de „Heemskerck" nog met hoog water naar binnen wor den gesleept. Een klein aantal Nieuwe- diepers was getuige van het altijd inte ressante schouwspel, dat het meren van een groot schip biedt, en van het vaar dige werken der takelaars, die de val reep op haar plaats brachten. In Tivoli draait t.m. Maandagavond de Italiaanse zangfilm „Het spel gaat beginnen", waarin Benjamino Gigli voor de camera èn natuurlijk voor de microfoon komt. Ook enkele andere fraaie zangstemmen laten zich be luisteren, waarbij een aardig ver haaltje voor de nodige eenheid zorgt. Het spreekt vanzelf, dat het geheel zich afspeelt in en om de opera. Van Dinsdag t.m. Donderdag volgt „Tra gische jacht", evenees een Italiaans filmproduct. De befaamde actrice Merle Oberon speelt de hoofdrol in „Hetdreigende water", een spannende film, die t.m. Maandagavond in De Witte wordt vertoond. Het is een romantisch ver haal, dat goed gespeeld wordt en waarbij men enige malen gezellig kan griezelen. Op de overige avonden de Amerikaanse show-film „Copaca- bana',' waarin de komiek Groucho Marx optreedt, tezamen met Carmen Miranda. woord, waarop burgemeester Ritmees ter gemakkelijk kon aansluiten, toen hem werd verzocht de tentoonstelling te openen. Niet alléén huizen! Die gezonde toon viel bij onze eerste burger in de smaak. Den Helder zal over vijf jaar zeker 50.000 inwoners hebben, en over tien jaar waarschijn lijk zelfs 70.000. Het is niet genoeg, wanneer voor deze mensen huizen wor den gebouwd. Het culturele leven moet op een hoger peil komen. Den Helder kan pas dan een grote stad worden, wanneer de bevolking eens wat meer grote-stadsallures krijgt. Alle mensen moesten ervan doordrongen zijn, dat met de materiële groei een culturele uitbouw moet samengaan. Zeer veel waardering had burgemeester Ritmees ter voor het werk van de Noorder Kunstkring, die van aanpakken weet. Hij stelde het buitengewoon op prijs, dat de heer Jaap Sax uit Bergen enige van zijn werken hier wilde exposeren. Nadat de burgemeester door het ver wijderen van één der papierstroken de tentoonstelling had geopend, hield de heer Jaap Sax een kort en kernachtig causerietje over het zien van schilde rijen. Men moet een schilderstuk nooit bekijken als object, maar altijd als een middel waardoor de kunstenaar zich heeft kunnen uiten. Voor de kunstenaar mag een schilderstuk ook nooit doel zijn, maar altijd middel. De beschouwer moet zich afvragen: „Wat kan de schil der bewogen hebben, om dit zo te ma ken?" In plaats van tegen een kunst werk aan te kijken moet men trachten, er doorheen te zien en de bedoeling ervan te peilen. Een waarachtig kun stenaar heeft iets te zeggen, waarbij hij allereerst het „vak" uitstekend dient te beheersen. De bezoekers konden zich daarna persoonlijk ervan overtuigen, dat het werk van de heer Sax geheel in over eenstemming was met zijn woorden. Het was een kleine collectie, die ge tuigde van een grote artistieke rijpheid en technische vaardigheid. Voor de le- deD van de kring zelf, die een selectie van hun longste doeken hadden doen ophangen, mocht het zeer bevredigend heten dat hun werk aan de uitstekende indruk van het geheel geen afbreuk deed. Wij komen Maandag nader terug op hetgeen te zien is op deze tentoonstel ling. die vandaag en morgen geopend zal zijn van drie tot tien uur, en gedu rende de volgende week dagelijks van zeven tot tien uur (op 22 en 23 October wederom van drie tot tien uur). maat 38-54 Spoorstraat 103 over of basketbalcompetitie. Hij begon met te wijzen op de zaal moeilijkheden voor de boefening van het basketbal. Hij kon hieraan echter onmiddellijk toevoegen dat de Sport school op de Rijkswerf voor de compe titie beschikbaar wordt gesteld. De heer Van de Heuvel Rijnders drong er op aan, zich voor deze sport zo spoedig mogelijk op te geven, opdat in Novem ber onder het motto „Aldoende leert men" kan worden begonnen. Het bleek nog, dat het Lyceum in het bezit is van een basket, en dat men van plan is er ook een te plaatsén in de gymnastiek zaal van de U.L.O. in de Molenstraat. Men kan dus al flink aan het oefenen slaan. Wij zouden dit verslag willen beslui ten met een enkele opmerking. De heer Luyckx gaf de verenigingen in overwe ging zelf contact te zoeken met de ver enigingen uit Alkmaar voor een sport- uitwisseling tussen beide steden, zoals die vorig jaar is gehouden. Misschien ware het aan te bevelen dat de Sport raad de organisatie zelf ter hand neefht, door bijvoorbeeld eerst de belangstel ling voor deze uitwisseling te peilen. Hierna zou men gezamenlijk tot de or ganisatie kunnen overgaan, waardoor eventuele misverstanden en moeilijk heden worden voorkomen. Ze hebben niet de minste wrok tegen me; ik krijg ieder jaar een kalender. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen dr. M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, tel. 2485 en A. J. P. Thorbecke, Javastraat 113, tel. 22103. Zondag is de apotheek geopend van* de heer D. W. de Bas, Keizerstraat 87, die t/m Vrijdag ook de avonddienst waarneemt; daartoe kan men na zes uur terecht aan het privé-adres Timor- laan 31. De Alkmaarse kaasmarkt verheugd» zich gisteren in het bezoek van de r». gent van Semarang, zijn echtgenote en drie van zijn kinderen. De contróle van de CCD betekende ook gisteren weer v> oir cl n er vnnr rfp» kaachanrloi -r» •*-" weer een nekslag voor de kaashandel. Boe renkaas bleef zelfs onverkoopbaar. Ter markt werden door de kaasexporteur» weddenschappen afgesloten op de ver wachting, dat de distributie van kaas met ingang van de volgende week wordt opgeheven. De heer de Vries, lid van Ged. sta ten. heeft te Andijk het nieuwe gemaal van de polder „Het Grootslag" in be. drijf gesteld. De capaciteit van de nieu- we electrische bemaling is 250 m3 per minuut. De laatste grote blokveiling van pootaardappelei., gehouden door de veiling M.E.O. te Medemblik, werd in- genomen door een aanvoer van 1300 ton. De vraag was echter zeer gering. Het bestuur van het Historisch Ge nootschap „Oud West-Friesland" heeft een excursie gemaakt naar de opgegra- ven grafheuvelen te Grootebroek. De Zaanse wielrenner Gerard van Beek is door de NWU voor een maand geschorst wegens het niet voldoen aan zijl. verplichtingen tegenover het De- partement van Buitenlandse Zaken. Texe BURGERLIJKE STAND Geboren. Johanneg J., zoon van A, G. Rijk en J. J. Zijm. Maria B. A., dochter \an M. J. Witte en G. M. Graaf. - Leonar- dus C. P., zoon van D. Witte en W. Vollebregt. Hendrik, zoon van J. Heinii en A. Raat. Johanna M.» dochter van S. Zijm en K. M. Graas. Ondertrouwd: Jan de Waal en Wfl. helm in a T. Daams. Overleden: Bernardus Lolkema, 71 jaar, echtg. van W. Alkema. GEVONDEN VOORWERPEN Een zilveren broche; 1 paar handschoenen} 1 dop vaD fietsbel; 1 zwarte portemonnaie; 1 rood kindervestje. De heer A. Bakker, die reeds ge ruime tijd de dames- en herenkapsa- ion v.h. Winkelman drijft, heeft deze zaak thans onderhands overgenomen. Door de Ned. Herv. vrouwenver eniging .wordt een bazar gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor de aanleg van een kerktelefoon. VISSERIJ Door 50 vaartuigen werden op Vrijdag 14 October aangevoerd: 1951 pond ijnaal f 0,94 -t 1,15, 1483 pond snoekbaars f 0,18—f 0,20, 507 pond wit huis f0,03—f 0,27 en 191 pond bot f 0,07—f 0,40j alles per pond. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jannetje, dochter van H. van den Berg en A, Valk. Hendrik, zoon van KI. van der Berg en H. de Vries. Getrouwd: Jan ruiksma en Hillegonda ('as terkamp. Tijdens de algemene vergadering van de Helderse Sportraad werd als nieuw lid genoteerd de afdeling korf bal van HCSC. Vanmiddag heropent de heer P. Grootveld zijn drogisterij in de Sluis dijkstraat. Het interieur van de winkel is geheel gemoderniseerd. Recht tegenover de voormalige Wal visstraat wordt op het ogenblik een houten damwand dwars over de Singel gelegd. Of eigenlijk twee damwanden dicht bij elkaar, want er moet een bouwput worden gemaakt voor de aan leg van de nieuwe zinker. Zoals eerder medegedeeld, werd dit karwei opgedra gen aan de firma J. ten Brinke te Hip- polytushoef, die onlangs binnen zeer korte tijd de riolering en noodbestra- ting van Oud Den Helder voltooide. Men hoopt half November gereed te zijn. De zinker, die nu wordt gelegd, zal de verbinding vormen tussen 't riolen stelsel in Oud Den Helder en het moer riool, dat In de toekomst zal worden gelegd langs het Helderse Kanaal naar de ontworpen zuiveringsinstallatie nabij Fort Westoever. Wanneer de bouwput klaar ls, wordt een sleuf gegraven met een diepte van drie en een halve meter. Daarin komen de drie meter zestig lange buizen van trilbeton te liggen, waarvan de zinker wordt samengesteld. Dit materiaal is zeer sterk en waterdicht. De onderde len worden niet, zoals vroeger meestal werd gedaan, verbonden door cement, maar door z.g. „moffenkit", een elasti sche en kleefkrachtige substantie, sa mengesteld uit bitumen en asbestvezel. Eventuele kleine verzakkingen kunnen dan niet tot gevolg hebben, dat er breuken in de zinker komen. Aan beide zijden van de Singel wor den z.g. overstortputten gebouwd. Wanneer het Singelwater in vrije ver binding zou komen met het riolenstelsel in Oud Den Helder, zou dat in d» nieuwe stadswijk grote moeilijkheden geven, omdat het Singelpeil hoger is dan het maximaal toelaatbare peil in de riolen. De overstortput aan de zijde van Oud Den Helder krijgt daarom twee afdelingen. Een automatische af- slagpomp zal ervoor zorgen, dat het peil in de „rioolkamer" niet te hoog komt. De andere afdeling, waaruit het over tollige water op de Singel wordt ge loosd, zal op de zinker worden aange sloten zodra In de toekomst het moer riool naar de zuiveringsinstallatie ge reed zal zijn. KOOPT BIJ met 2 boorden 8.90 12.65 - 14.50 192. Nog is Pim niet klaar met zitn werk. Eén dreigende aanval heeft hij unnen^afwenden en nu is hij bezig om de kluwen, die rondom Samba aan GiLnriCh en hun port* te geven ZoT: rl! 1* Pank°'S 0p de vlucht. Zon rare manier van vechten hebben ze nog nooit meegemaakt. En als Pta geeft sla^ rie,dlk °°k D°g ZÜn Portie geert, slaan de apen zich van pret on blldikleen' "Brand- brand!!" roept Dub •n rent zijn onderdanen ach terna het bos in! Samba is verrukt over de slimme Pim en drukt hem dankbaar de hand. „Pim, ik neem mÜn petje voor Je af!" zegt hij ontroerd. „Je hebt ons het leven gered. Nooit had ik gedacht dat zo'n klein hondje een dergelijke heldenmoed ten toon kon spreiden." Stralend pakte Pim de uitgestoken hand Geen van beiden be merken, dat de kok tot bewustzijn if gekomen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2