«ie Wereld der Vrouwen Chefarine.4" Een moderne garnering De machi van de anderen Mevrouw C. Vons-Koudijzer, Tsjechoslowaakse kerkwet is een feit De weg naar de vrede is nog lang Werkende vrouwen in Noord-Holland Elf communisten in VS. schuldig verklaard Recept Kers Modehuizen voorspellen het. weer van Fieis met motor Kindje verkouden? Ingeluid met hekelrede van Cepicka 4 krachtige pijnstillende middelen in 1 tablet Twintig jaar geëist tegen „Brammetje" Bravo ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 Hoe dat deze keer moet weet ik wer kelijk niet, zegt het aardige jonge moedertje tot haar echtvriend achter de krant. Wót moet? vraagt deze, vriendelijk verstrooid vanwege de dis cussie tussen pond en dollar. Wel, zegt zij, eigenlijk meer tot haar eigen geweten dan tot de onzichtbare man. Wel, met die verjaardag van Broer. Hij heeft nu eenmaal zijn zin op een driewieler gezet Hij praat nergens anders meer over. Hij rekent er vast op dat hij er een krijgt. Met rode wieltjes en een echte bel Gééf hem dan zo'n ding, zegt hij. We hebben er per slot maar één. Alles goed en wel, zucht zij met een laatste restant protest. Maar verleden jaar was het een autoped van bijna twin tig gulden en nu weer zo'n driewieler van dertigDan valt eindelijk de krant op tafel. Dertig? In geen dertig jaar. Hij wordt vijf, niet? En dan een cadeau van dertig gulden. Wat wou je hem dan geven als hij twaalf wordt? Ben Rolls Royce misschien? Dat wéét ik allemaal wel, antwoordt lij, ietwat onlogisch. Maar je weet óók wel hoe een kind is. Jantje van hierover heeft er óók een en zijn va der verdient vrij wat minder dan jij De hele stréót zeurt om driewielers, let es op of er straks niet een paar over de stoep rijden. Waar ze het van betèlen? Ja, dat moet je mij niet vra gen. Maar moet zo'n kind als Broer daarom nou uitgelachen worden door al die anderen? Om zo'n gewone bal of een bromtol? Receptie? zegt de vader van de ge lukkige bruid tot zijn opgewonden dochter. Maar me lieve kind, gebruik nou je verstand. Die hele trouwerij met al die tralala van witte jurk en bloemen van idem zoveel en al die potten en pannen en clubs en sche merlampen en wat jullie tegenwoor dig allemaal nog verder erbij slepen loopt al danig in de papieren. En nu kunnen wij het wel betalen, dóér niet van, maar wat héb je eraan om een paar uur handjes te staan geven en allerlei lui die je nauwelijks kent al struikelde je over ze, op onze kosten port en koekjes te voeren? Géén receptie? krijt zijn verschrikte spruit. Hoe kómt u erbij? Annie en Toos en Gerda en ie-der-een hebben receptie gehouden, en denkt u dat ik minder voor de dag wil komen dan gij? Ik zou best de was zelf willen doen, bekent het handige jonge ambtenaars vrouwtje aan haar hartsvriendin. Ik heb toch maar zo'n klein huishouden en het hakt er zo in iedere week. Maar ik kón nu eenmaal geen was lijnen vol op het plat hebben, want twee van Henks collega's wonen in deze straat en wat zouden die daar wel van zeggen? Hun vrouwen doen het voor geen millioen, stel je voor. dat is toch vere beneden hun stand. En ik wil niet dat ze Henk erop aanzien, je weet hoe dat gaat achter je rug. Je kunt die jurk nog best naar die schoolfuif aan, zegt de zuinige moe der tot haar dochter de gymnasiaste. Hij ziet er nog wat knap uit en als we nu eens een gebloemde baan in de rok zettenJa, ik zal daar voor gék gaan lopen, barst de verontwaar digde aanstaande classica uit. Greet en Mia en Anneke komen allemaal met een echte New-look, zó vreselijk leuk met een heel wijde klok-rok en dan wollen jersey, lila en beige en zo, beeldjes gewoon. En dan zal ik in die jurk van Methusalem met dat bespot telijke ouderwetse model en een baan in de rok maar liefst! Ja, ik wil daar de hele avond uitgelachen worden. U hoeft er niet heen, maar ik weet hoe afschuwelijk dat is Zo gaat het. De anderen, altijd de anderen. Het is maar kinderlijk idea lisme van ons, als wij beweren dat we in een vrij land wonen. Wij zijn alles behalve vrij, daar zorgen de anderen wel voor. Zij steken hun neus in onze zaken, onze linnenkast en onze beurs Zij drukken diezelfde neus plat tegen onze ruiten om te zien wat wij eten en of wij wel deugdelijk de meubels in onze kamer hebben gepoot die zij ons hebben voorgeschreven. Zij lopen ach ter ons op straat en critiseren de leng te van onze rokken, de snit van onze wintermantel, de vorm van onze coif fure. Zij laten ons nooit en nergens met rust. Zij zetten hun bril op bij onze geboorte-advertentie en zeggen: Gebo ren Clara AgnetaOók een kaal bericht, niet eens: Heden werden wij verblijd of zo. Die stumper is óók al weer niet welkom. En dan Clé-ré Ag-né-ta. Waar halen ze 't vandaan? Ze had toch naar zijn moeder moeten vernoemd worden en die heette ge woon Pietje En als de gordijnen van onze sterf kamer gesloten zijn en de eerste krant verschijnt die wij niet meer uit de bus halen, dan buigen zij zich over onze doodsadvertentie en zeggen: Heden overleed mijn lieve vrouw Clara Ag neta. En weten secuur: Liève hm. hij maakt er zich maar gemakkelijk af, hoor. Geen bezoek en geen bloe men wat zei ik je? Ze zijn altijd zo afzijdig geweest, maar helemaal niks van je laten horen is óók zo onhebbe lijk. Es vragen wat de anderen doen. Er is maar één middel om hen. voorgoed en afdoende, te weerstaan Maar er is moed voor nodig. De moed om, op alle ogenblikken en onder alle omstandigheden, volkomen frank en onbekommerd te doen of na te laten wat ons geweten, onze smaak, onze beurs en onze overtuiging ons voor schrijven. Hebben wij die moed niet: dan sjou wen wij tot onze laatste snik, als de vader en de zoon uit het oude verhaal, de ezel op onze nek. SASKIA Grote kragen en vestjes van wit piqué zijn dit seizoen zeer gewild en ze passen dan ook uitstekend bij de tot de taille lopende V-hals, die we ook veel zien toegepast. Het vestje, waarvan we hier het patroon geven, heeft een aangeknipte kraag. De voorpanden worden van dubbele stof gemaakt, het rugpand van enkele, waarbij u desnoods liet ondergedeelte van andere stof knnt nemen. De achternaad wordt in de onder- en in de bovenkraag apart dichtgestikt. U kunt die achterkanten ook afronden volgens het stippnllijn- tje. Het vestje kan dan op de mg een sluiting krijgen, zo u dit wenst. De voorkanten naait u tot het onderste pijltje aan elkaar. Bij de krvtfsjes op het rugpand zetten we een baadje aan, dat met een drukknoopje op liet kruis je van het voorpand sluit De kraag kan geheel ope* gedragen worden, zoals bij het middelste figuur tje; met de punten naar onder gerold en daar gehecht, zoals de bovenste dame draagt, of zoals bij nr. 3 tot aan het tweede pijltje gesloten, wat u met een broche, knoopje en lusje of een strikje kunt doen. Bij zo'n hagel wit vest staat een piqnégarnering aan de mouw, al is het nfiaar een smal randje langs de pols, extra keurig. Imidcenachteq Boodschap van Trygve Lie Ter gelegenheid van de komende dag der Ver. Naties 24 Oc- tober zegt Trygve Lie, secretaris-gene raal, in een speciale boodschap, dat er geen korte weg naar de vrede bestaat. De weg, die de Verenig de Naties moeten gaan naar een vreed zame wereld is moeilijk en ontmoedi gend. Het vraagstuk van de internatio nale controle op de atoomenergie is een der moeilijkste problemen. Dit immers raakt He kern van de ideologische en politieke verschillen tussen Oost en West. Het vraagstuk der wapens van massavernietiging is gekoppeld aan het centrale probleem: een derde wereld oorlog te voorkomen. De Ver. Natie' hebben niet in de eer ste plaats een politieke functie, maar een bemiddelende. Gebléken is, dat de organisatie de spanningen tussen staten kan verminderen en regeling met vreedzame middelen kan bevorderen. De huidige voorzitter der algemene vergadering Carlos Romulo zeide, dat de V.N. méér zouden bereiken als er een beetje meer goede wil, minder wantrouwen en vijandschap zou zijn. Kapiteine van hei Leger des Heils (Van onze redactrice) Jaeger des Heils", staat er met grote letters op een hoog, vierkant ge bouwtje in IJmuiden. Daar woont Ka piteine Vons, met haar man en kin deren In een ruim, Ucht bovenhuis. Een kordate, hartelijke vrouw is deze commandante. Al spoedig ben ik met haar in gezellig gesprek. „Er is hier veel te doen", vertelt zjj. Eén middag in de week houden wjj hier een bijeen komst van de Gezinsbond. De vrou wen komen dan bjj elkaar en bren gen hun eigen brei- en handwerkjes mee. Ik bespreek dan een Bijbelge deelte en lees daarna voor uit een mooi boek. Op het ogenblik is „Ditte, een mensenkind", aan de beurt en dat valt erg in de smaak. Onze bijeen komst duurt tot kwart voor vier, want de moeders moeten weer op tijd thuis zijn als de kinderen uit school komen. Het is de bedoeling dat de vrouwen eens een paar uur in de week voor zichzelf hebben." „Andere middagen ga ik op huis bezoek en met uitzondering van de Dinsdagavond, die ik kan besteden aan verstel- en stopwerk, is er iedere avond iets te doen voor het Leger des Heils, zoals bijeenkomsten voor de Heilsoldaten, zangrepetities, straat zang op Zaterdagavond, enz. In Am sterdam was het nóg drukker. Wi wonen pas vijf maanden in IJmuiden Wanneer en hoe werd uw be langstelling gewekt voor het „Leger des Heils"? vraag ik, als mevrouw Vons even is opgestaan om thee in te schenken. Zij denkt een ogenblü' na. „Dat begon al toen ik nog een het klein meisje was. Ik woonde in Maas sluis en genoot daar altijd van de prachtige straatzang. Straten ver liep ik achter het corps aan om te luiste ren, Toen ik groter werd begon ik er mij steeds méér voor te interesseren en op veertienjarige leeftijd werd ik heilsoldate. Ik vond het werk bijzon der mooi en toen ik 28 jaar was mocht ik naar de William Booth-kweekschool in Amstelveen." Worden er nog bepaalde eisen gesteld voor toelating tot de kweek school „Ja, er gaat een strenge medische keuring aan vooraf en natuurlijk moet je ook nog geschikt zijn voor het vwerk dat je te wachten .staat", zegt me vrouw Vons. „Een speciale schoolop leiding is niet nodig. De leerlingen van de school worden „cadetten" ge noemd. Zg moeten flink aanpakken, want bij hun studie moeten zij ook het huishoudelijk werk verrichten. Elke Donderdagmiddag moeten de ca detten twee aan twee op huisbezoek *U bent vaak verhuisd in die korte tijd merk ik op. „O ja, 't is steeds maar reizen en trekken", zegt mevrouw Vons lachend. „Na anderhalf jaar moet je weer op breken, want langer mag je ergens niet blqven. Maar dat weten we nu eenmaal van te voren, 't Is alleen jammer dat de kinderen zo vaak van school moeten veranderen. Wat het werk betreft: dat is heerlijk en ik doe het dolgraag. Het Leger des Heils vraagt veel maar het geeft ook heel veel voldoening." Dan veert zij vlug overeind om nog een kopje thee in te schenken en haar zoon te verwelkomen, die juist de trap opboldert. Hjj is van school ge komen en duwt zijn moeder een staal tje van zijn schrijfkunst in,de handen. „Netjes hoor!" bewondert mevrouw Vons de inkthaaltjes op het papier, want ondanks de drukke werkzaam heden heeft zp. altijd belangstelling voor het werk van haar twee kinde ren. Haar geloof, haar prettig karakter en sterk gestel, vormen de basis waarop deze bewonderenswaardige vrouw haar zware taak verricht. Elf communistische leiders in de V. S. zijn schuldig bevonden aan samenzwe ring teneinde hun leer ingang te doen vinden, dat het plicht en noodzaak is de Amerikaanse regering op gewelddadige wijze omver te werpen en te vernieti gen. De jury, die tot deze uitspraak kwam na een proces, dat negen maanden heeft geduurd en dat naar schatting anderhalf millioen dollar gekost heeft, bestond uit acht vrouwen en vier mannen, en had er zeven uren lang over gedelibereerd. De maximumstraf, die de beschul digden kunnen krijgen, is tien jaar ge vangenisstraf of een boete van tiendui zend dollar. Tot de beschuldigden behoren Euge- ne Dennis, algemeen secretaris van de Amerikaanse communistische partij, Henry Winston, organisatie-secretaris van de partij, de voorzitters in de sta ten New York, Illionois, Ohio, Mi- chigan en de hoofdredacteur van de „Daily Worker". Het proces tegen William Foster, de nationale voorzitter van de communis tische partij, werd om gezondheidsrede nen uitgesteld. Wat de mode in honden brengt, is meestal heel reëel Direct bruikbaar, ook voor de confectie-dragende vrouw. Dat betreft dan vooral de mantels en de tailleurs, een genre, dat Engeland met zijn overvloed van mooie tweeds en Schotse ruiten het beste Ü0t- Ook hier zijn de rokken iets korte* (32.5 tot 35 cm van de grond), of schoon nog niet zo kort als in Parijs waar sommigen tot 38 cm gaan. De jasjes van de mantelpakken worden daarentegen 5 cm. langer De nadruk valt nog steeds op de strakke taille, ook al is de wespentaille (onder de invloed van de slagroom?) verdwenen. En ook de rokken zijn vaak nog nauw, ofschoon plooi en los hangende panden ze dikwijls ruime' doen schynen. De kragen zijn heerltj'. ruim en hoog. Wanneer we daamt •en weervoorspelling mogen afleiden zijn Parijs en honden 't eens met onze Nederlandse confectiehuizen: een kou de winter! Natuurlijk gaat ook in honden de fantasie wel eens met de ontwerper op de loop. Tres en soutach, pailletten en handborduursels zijn dan zijn meest geliefde speelgoed en het resul taat is dan meestal ook verbluffend. Toch in de meeste gevallen vol doende rekening gehouden met e vrouw, die graag goed maar niet te opzichtig gekleed gaat, en een voor beeld vinden we in het hierbij afge beelde marineblauwe japonnetje van de Vlaamse ontwerpster Angèle De- langhe. Op een plissérok van wollen stof wordt een dichtgeknoopte bolero gedragen van hetzelfde materiaal. Een blouse van rose genopte zijde tipt er als een manchet onder uit en ook de grote strik, die het gesloten boordje bedekt, is van hetzelfde materiaal. en daar zien sommigen in het begin wel eens tegen op." Krjjgen zij" dan „een speciaal adres „Neen, zjj moeten een bepaalde straat nemen en huis aan huis aan bellen" vertelt mevrouw Vons. „In Mei 1940, toen de oorlog uitbrak, kwam ik juist van de kweekschool af en werd uitgezonden naar Den Hel der. Och, wat was het daar een ver warring en ellende! De mensen gin gen evacueren en na enige tijd ver trokken dok wij en kwam ik in de Amsterdamse Jordaan. Daar was prachtig werk te doen. De mensen zijn er gezellig en joviaal. Eén keer in de week vterd er nachtwerk ge daan. Wij namen wat nummers van „De Strijdkreet" mee en hadden dan een goede aanleiding om verschillen de café'8 en huizen binnen te gaan. Soms hadden wjj lange gesprekken met mensen die hun levenswijze af schuwelijk vonden, maar geen kans meer zagen om zich uit die ellende omhoog te werken. De meesten kwa men trouw op onze bijeenkomsten en met Kerstmis was het enorm druk." Ondervond U nooit last in de café's? „O nee! Als iema..d het waagde om een spottende opmerking te ma ken, kwam er een vechtpartij van als wg weg waren. Kom er maar niet aan de officieren van 't Leger des Heils!" zegt mevrouw Vons. Zij glimlacht even en vertelt dan verder over haar werktijd: „Toen ik een half jaar in Amsterdam was, werd ik overge plaatst naar Breda en al spoedig daarop werd ons „Leger" door de be zetters geliquideerd. Vijf jaar bracht ik in Maassluis door en in die tijd ben ik getrouwd. Ons werk ging wél door, maar het werd erg bemoeilijkt. In '46 g'.igen mfln man en ik naar Drente en wij konden het daar best vinden n._de bevolking. Van Drente werden Wu weer overgeplaatst «ggr Amster dam, wgpr wij 18 maand-n zijn ge- weest en van Amsterdam kwamen wij hier in IJmuiden." NIERSOEP (Bordje vooraf) Twee kleine varkensnieren, 30 gr. boter, 1 y. liter water, 1 beker melk, 80 gram bloem, 3 4 bouillonblokjes, 1 kopje gare rijst, 1 geschilde tomaat en aan dunne plakjes gesneden, wat ge hakte peterselie. Breng de nieren (na deze eerst onge veer 2 uur in koud water te hebben laten staan) met het water (recept) aan de kook, onder toevoeging van iets zout. Laat de nieren zachtjes gaar koken en neem ze dan uit de bouillon. Maak van de bloem en de melk een klont- vrij papje, voeg dit papje bij de bouil lon van de nieren, breng de soep aan de kook en laat deze enkele ogenblikken zachtjes doorkoken. Snijd of hak de nieren aan kleine stukjes, roer deze met de gare rijst en de plakjes tomaat door de soep. Breng de soep op smaak met de bouillonblokjes, eventueel nog wat zout en peper. Roer bij het opdie nen er de boter en wat gehakte peter selie door. Dien de soep vooral goed warm op. PORTUGESE ROLLADE Twee k 2y2 pond rollade, knolsel- derle, 2 tomaten, 2 eetlepels tomaten ketchup, y2 liter water, y pakje jus- poeder, y kleine ui, 4 eetlepels azijn, wat zout en peper, 50 gr. vet en 25 gr. boter. Schaaf de knolselderij op een rauw- kostschaaf aan snippers, breng deze met het water aan de kook en laat ze halfgaar koken. Laat het vet en de boter in een koe- kepan flink warm worden, zout de rollade een weinig, daar deze in de regel al van binnen gezouten is en bak de rollade vlug aan alle kanten mooi bruin. Leg het vlees over in een andere diepe pan. Hak de ui fijn, fruit deze even in het bakvocht lichtbruin, voeg dit eveneens bij het vlees. Maak van de juspoeder, de azijn een papje, roer dit met de tomaten ketchup bij het mengsel van water en half gare knol- selderie, snijd de tomaat aan kleine stukjes en doe deze bij het vlees. Laat het geheel nu ongeveer 1 y7 1M uur zachtjes stoven. Breng de saus goed op smaak met wat zout en peper. Snijd de rollade aan niet al te dunne plakjes, leg deze op een schotel, giet er de saus over en bestrooi met gehakte peterselie. Geef er verse aardappelen en groente bij. hersengymnastiek 1. l'/t uur. (De wekker loopt 's avonds ftl *f!) - 2. Twaalf gulden. 3. Öegeen die zei: ,,Ik wat in bijna één minuut klaar". 4. 20.48. 5. Belg, Noor, Pool en Deen. 8. Zijn anker. 7. Rotatiedruk. 8. Justus, zoon van Vondel en Titus, zoon van Rembrandt. 9. Tchai- kcwaky. 10. „Geheel" uitverkocht ia onjuist, uitvarkooht voldoende. Jti de conversatie van mijn zoontje spelen de uitlatingen over het auto- rijwiel sinds enige tijd op de midvoor- plaats. Die fietsen, die zacht knette rende vanzelf om de hoek verdwijnen, spreken gegalonneerde sproken tot zijn prille verbeelding. Gisteravond besloot hij een verward ooggetuige- verslag over het passeren van zo'n wonderding met de mededeling, da* hij spoed betracht wenste te zien, met het monteren van een hulpmotor op ryn autoped. Ik heb terstond een bloe derig verhaal opgebouwd over de gruwelijke verminkingen die zijn deel zouden word, indien hij zich gemoto riseerd in het verkeer zou begeven. Want met die dingen moet je wakker blijven; het begint met een autorijwiel en het eindigt met een Flinterman complex. Mijn vrouw trok het geringe lichaampje inetinctief op haar schoot om vast te stellen dat het nog compleet was en zei honend, dat ik nodig eri- tisch over Sartre moest schrijve*. Was dat een taal tegen dat kind! Enfin, het berustte op een misver stand. Het kind wenste geen benzine motor, maar zo'n ratelende spaakver nieler, waarmee de jeugd de laatste weken de decibels in onze rustige straat met honderdduizend heeft ver menigvuldigd. Ik wist vaag, dat het gepuf nagebootst wordt met een kar tonnetje en een leeg doosje, maar al vorens ik de bedrogmotor bij wijze van proef op het voorwiel van mij eigen schamele fiets gemonteerd had, had ik twee bloedblaren, en half vol groeide neurose en een gescheurde broek. Toen het zat en de pasta uit het schoensmeerdoosje van de keuken mat geschraapt was, besloot ik een proefrit te maken. Het was toch don ker. Nou, het ging best. Net als die met zenuwloze vleesklompen opgevul de leren pakken dat in de speedivay- races doen, schoot ik met één been los en de bijbehorende grijns door de bocht. Daartegen bleek de installatie ech ter niet bestand, want cr brak iets in dc montage. In het licht van de lan taarnpaal waar ik de schade herstelde stond een oude heer op de tram te wachten. Het was die professor, met wie ik onlangs een duizelig onderhoud heb gehad over bet merkwaardige verschijnsel van halfzachte gedragin gen bij volwassen mensen. Hij keek wel, maar hij zag mij niet. Althans Jk ben terug gaan lopen. Berend Dan rug, keel of borstje inwrijven met De Tsjechoslowaakse nationale vergadering heeft met algemene stemmen bij handopsteken twee wetten aangenomen, volgens welke de administratieve con trole van alle kerken in het land door de staat wordt overgenomen. Van de tri bunes, geheel gevuld met speciale genodigden, klonk een lang applaus na het aannemen van de wetten. Een aparte regeringsinstantie voor de kerk sal worden ingesteld. Het salaris van alle geestelijken, die hun ambt uitoefenen, wordt vast gesteld. gesuspendeerde geestelijke Plohjar, bracht dank aan de regering „namens de priesters, die in het kader van de nieuwe wet zullen werken". Een nieuwe bisschop. Enkele uren nadat het wetsontwerp tot wet verheven was, heeft Radio-Va- ticaan de benoeming van een nieuwe bisschop in Tsjecho-Slowakije bekend gemaakt. Het is mgr. Frantisek Toma- sek, professor aan de theologische fa culteit te Olomouc. Radio-Vaticaan noemde de aanvaar ding van de wet door de Tsjechoslo waakse nationale vergadering een be wijs, dat het parlement „slechts een marionet in handen der marxistische heersers is". „De Tsjechoslowaakse staat heeft opgehouden het tehuis der katho lieken te zijn, hij is hun gevangenis ge worden". Cepicka, minister van justitie, zeide in een lange toespraak onder meer, dat het volk de aartsbisschoppen en bis schoppen als vijanden zou zien, zolang deze niet handelden als eerzame bur gers en bereid waren kerk en staat op te offeren ter wille van een kardinaals hoed. „Na onze ervaring met de vijfde kolonne van München zullen wij nooit de vorming van een vijfde kolonne van het Vaticaan toestaan", zo zeide Ce picka verder. Cepicka verklaarde, dat slechts tien procent van de geestelijkheid een ver klaring tegen het wetsontwerp had ge tekend. Na te hebben aangekondigd dat de wet per 1 November aanstaande van kracht zal worden, zeide Cepicka nog: „Het zal voor een priester moei lijk zijn, aan deze wet gehoorzaamheid te weigeren". De minister van volksgezondheid, de Wanneer hevige pijnen U het leven moeilijk maken, neem dan eens CHEFARINE „4". Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die stuk voor stuk wereldberoemd zijn geworden als bestrijders van rheumatiek, menstruatie-, zenuw-, hoofd-, kiespijn enz. BEROEMDE GENEESMIDDELfN IN ÉÉN TABLET TEGEN PUNCM SN GSIEP 20 TAAUT1EN I 0.7» KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Bed, 5. Schat, 10. Lasso 12. Rijst, 14. Bel, 16. Ponny, 18. Ei, 21.' Genua, 23. Turen, 25. O.K., 27. Macao, 29. Ratoe, 31. Malta, 33. Luxor, 35. De, 36. Etude, 38. Nunen, 40. Nou, 42. Eight, 44. Ford, 45. Natal, 47. Yonne, 50. Sabel, 52 Eri ca. 54. Race, 56. Loixe, 58, Hok, 59. Ymker, €1. Niger, 63. Al, 65. Nijmph, 67. Route, 69. Fecit, 7L. Eikel, 73. Al, 74. Libel, 76. Ravijn, 78. Ra, 80. Nepal, 82. Non, 83. Lyon, 85. Tonijn, 87. Leeds, 88. Nijl. Verticaal: 2. El, 3. Datum, 4. Esp, 6. Cent, 7. Ax, 8. Tijger, 9. Neg, 11. Oeral. 13. Te, 15 Lente, 17. Yukon, 19. Lood, 20. Dom, 22 Aarde, 24. Naïef, 26. Kanon, 28. Ouchy, 30. Eelde, 32, Atlas, 34. Ruïne. 37. Eife£ 39. N«>ach, 41. Nancy, 43. Toorn, 46. Laken, 48 Eirker, 49. Graaf, 51. Loupe, 53. Aosta, 55. Etaaail, 57. Eiger, 60. Rijden, 62. Robijn, 64. Leer, 66. Hiaat, 68. Els, 70. Tirol, 72. Latfpa, 75. Leed, 77. Nor, 79. Al. 81. Lof, 84. Ne, 86. N.Y. Achi jaar leugens „Ik begrijp niet hoe iemand het heeft kunnen volhouden, in acht jaar tijds geen woord waarheid te spreken", al dus beet de president van het Amster damse Bijzonder Gerechtshof tijdens de zaak tegen de 43-jarige beruchte V- man Mozes Brandon Bravo, de ver dachte toe. Deze kleermaker uit Leiden heeft zoals wij reeds eerder meidden, onder de naam „Brammetje" in de periode 19421945 voor de Sicherheitspolizei hand- en spandiensten verricht. De advocaat-fiscaal, mr. J. Besier, eiste tegen B. een gevangenisstraf van twin tig jaar met aftrek. Een aantal getuigen, dat bij de eerste behandeling niet kon verschijnen, kwam thans voor het hekje, van wie de meesten bezwarende verklaringen Mr. Besier zei in zijn requisitoir, dut B. op zijn minst had getracht „van twee walletjes te eten". Tegenover de politie heeft verdachte verklaard: „Ik ben onschuldig en dien te worden vrij gesproken. Als ik schuldig, was, zou ik de doodstraf hebben verdiend". Zo ver wilde de procureur-fiscaal niet gaan, doch voor een man die voor vijftig gulden per week de Sipo hielp, achtte hij een zware straf op zijn plaats. Daarop eiste mr. Besier twintig jaar gevangenisstraf. De verdediger bepleitte clementie en noemde zijn cliënt een man die de stok van de Duitsers achter zich voelde. Franco zal -22 October te Lissa bon aankomen voor een officieel be zoek aan Portugal.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 7