Nederland kan tevreden zijn over de Benelux-conferentie te Luxemburg Kort Bestek Gerrit de Stotteraar weer gesnapt Sultan van Djokja waarschuwt voor gespannen toestand op Oost-Java Leven in Kanton weer normaal VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vóór-Unie tot 1 Juli 1950 Rajk opgehangen Proces in Sofia? Is de dollar iroef? Vandaag een nieuwe Franse regering? Maandag 17 Oct. 1949 74e Jaargang No. 10711 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De textiel komt zeer ipoecfig vrij In het huis van zijn zuster Grote schade aan de oogst Batavia ontstemd over de verklaring Sultan schond de overeenkomst Dertigduizend Britse soldaten in Honkong Plannen van Abdoellah? Vloedgolf nam een kerk op Koning Leopold en Eyskens zijn het volkomen eens Een Rubens ontdekt Stromen vluchtelingen komen naar Surabaja Homogeen socialistisch Nieuwe bestemming van de Krupp-fabrieken Winst voor „rechts" bij Hamburgse verkiezingen Twee boerderijen verbrand BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN, idvertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties Jutterties tot 15 woor- !en f 1.--Ik woord meer 5 rent vbonnementen pei swar- taal ƒ4.— rij vooruitbe- aling. olus incassokosten De ministers van de drie Benelux-landen hebben Zaterdag hun goedkeuring gehecht aan de bepalingen van een overeenkomst, die de weg moet banen voor de Economische Unie. Deze overeenkomst voorziet in een overgangspe riode, „Voor-Unie" genaamd, die zal duren van 1 October 1949 tot 1 Juli 1950, op welk laatste tijdstip men verwacht, dat de economische fusie, der drie lan den zal beginnen. De overeenkomst bevat reserves betreffende de betaling in goud van nadelige saldi der handelsbalansen tussen de Beneluxlanden. Deze reserves zouden aan het debiteurenland toestaan de kwestie van zijn verplich tingen tot betaling in goud of dollars opnieuw onder ogen te zien. In kringen, die in nauwe betrekking staan met de Nederlandse delegatie, werd vefklaard, dat men gelooft, dat Nederland reden heeft om tevreden te zijn met het resultaat van de bespre kingen te Luxemburg. Kort na mid dernacht is door de landen van de Be nelux de overeenkomst betreffende de voor-Unie getekend. De ervaringen van de voor-Unie zullen de gevolgen van de devaluatie duidelijker maken en beslissend zijn voor de vraag of de vol ledige Unie het volgend jaar tot stand kan komen of dat voorlopige beperkin gen betreffende de handelsbetalingen nodig zullen zijn. Dr. Willem Drees zeide onder meer in verband met deze conferentie, dat de overeenkomst er zeer bevredigend voor de drie landen uitzag en nuttig scheen voor het vrij maken van be paalde producten voor dit jaar en vol gende jaren. Paul van Zeeland, de Bel gische minister van buitenlandse za ken, zeide onder meer, dat de Bene lux 'n voortschrijdende schepping was, die voortgezet zou worden tot zij een volledig succes was. De besluiten. Wat betreft de monetaire politiek werd vastgesteld, dat de Unie afhanke lijk is van de verwachte voortzetting van de Marshall-hulp tot in 1952, daar een evenwichtstekort zou moeten wor den gedekt met Marshall-gelden. De voormalige Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Laszlo Rajk, en twee andere beklaagden bjj het jongste proces zjjn Zaterdagochtend te Poedapest opgehangen, nadat Vrijdag hun beroep was verworpen. De anderen zijn Tibor Szonyi, vroe ger secretaris van de centrale perso neelsafdeling en lid van het centrale comité van de Hongaarse arbeiders partij, en Andras Szalai, zijn assistent. De landbouw-economie van de Bene lux zal moeten berusten op een bij zonder sterk ontwikkelde voedings industrie en op een technisch vol maakte conserveringsindustrie van land- en tuinbouwproducten (conser- venfabrieken, koelindustrie, enz.) De in de loop der jaren in Nederland ge groeide maatregelen werden als bijzon der doeltreffend beschouwd. De beper kingen voor een vrij verkeer van land bouwproducten tussen de Beneluxlan den zullen geleidelijk worden opgehe ven naarmate de concurrentie-voor- waarden op de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse markten aan elkaar worden gelijk gemaakt. De drie regeringen zullen op korte termijn wetsontwerpen indienen ter unificatie der accijnzen. Zij zullen po gingen tot toenadering op het gebied der directe belastingen voortzetten. Een commissie is ingesteld ter bestu dering der havenvraagstukken. Zij heeft opdracht haar rapporten binnen een jaar in te dienen. Omtrent het interparlementair overleg zullen binnen korte tijd nadere voorzieningen onder ogen worden gezien. Textiel spoedig vrij Vóór 1 Januari zal een plan worden opgesteld, op grond waarvan een gelei delijke vrijmaking van textiel wordt voorzien. De beperkingen In Neder land zullen om deze redenen binnen afzienbare tijd worden opgeheven, ten einde aan de Belgische concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Kosiof zou moeien boeien Ivan Karaivanof, directeur van het Instituut voor internationale politiek van het Joegoslavisch ministerie van Buitenlandse Zaken, schrijft in de „Borba", dat de Kominform binnen kort een nieuw verraad-proces wil ensceneren en wel tegen Krajco Kostof, de voormalige Bulgaarse vice-premier en secretaris van de Bulgaarse com munistische partij, die in April j.1. in ongenade viel en gearresteerd werd. Behalve Kostof en zijn zwager To- pencharof, aldus Karaivanof, bevin den zich nog acht leden van het cen trale comité van de Bulgaarse com munistische partij in de gevangenis. Volgens Karaivanof maakt Bulga rije een zware crisis door. Het proces tegen Kostof zou moeten dienen om de ontevredenen en Tito-sympathisan- ten te intimideréh. De Bulgaarse poli tie zou reeds begonnen zijn met de uit voering van massa-arrestaties. Allen zijn veroordeeld spionnage en hoogverraad. wegens IN VEERTIG DODEN GUATEMALA Naar schatting zijn veertig perso nen om het leven* gekomen als gevolg van de overstromingen, welke Guate mala hebben geteisterd. Het water zakt thans. Door deskundigen wordt de schade welke aan de koffie-struiken is toe gebracht koffie is het voornaamste uitvoer-product van Guatemale op twintig procent van de oogst geschat, ter waarde van meer dan zeven mil- lioen dollar. Ook de ondernemingen waar de bananenstammen worden ge kweekt, hebben schade geleden, naar schatting tot een bedrag van minstens vijf millioen dollar. Aan de spoor weg-installaties is grote schade toe gebracht. Men verwacht dat het spoorwegvervoer gedurende minstens twee weken verlamd zal zijn. Zaterdagavond is de Amsterdamse centrale recherche erin geslaagd Gerrit Cornelis Blom, beter bekend als Gerrit de Stotteraar, te arresteren. Nog in de loop van de nacht is Gerrit de Stotte raar na een kort verblijf in het hoofd bureau van politie te Amsterdam weer naar Utrecht overgebracht en opnieuw opgesloten in de strafgevangenis. Het staat wel haast vast, dat hjj ge durende de week, dat hij vrij was, geen nieuwe wandaden heeft gepleegd. Hij moet die tijd in de hoofdstad zijn on dergedoken geweest, maar of hij steeds op het zelfde adres is geweest staat niet vast. Een van de Amsterdamse recher cheurs, die reeds heel wat appeltjes met Gerrit heeft geschild, had zorgvul dig alle adressen waar Gerrit eventueel zou kunnen komen, onder zijn aandacht gehouden. Zaterdagavond besloot hij met enkele andere rechercheurs een in val te doen in een huis in de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam, waar een zuster van Gerrit woont. Het bleek raak te zijn, maar Gerrit was niet van plan 7 Gevangen Nazi-leiders kostten 450.000 Mark per jaar ^CHT KOKS, een bakkers knecht, zestien keukenmeisjes, vier kellners, zes kellnerinnen, drie hofmeesters, twaalf werk vrouwen en twee wasvrouwen vormen het personeel, dat de gemeenteraad van Berlijn moet onderhouden, om zeven in de ge vangenis van Berlijn-Spandau opgesloten gevangenen te verzor gen. Het zijn Rader, Hess, Funk, Dönitz, Von Schirach, Von Neu- rath en Speer. Burgemeester Reuter heeft de geallieerde Kommandantura ver zocht de mogelijkheid te over wegen, het bedrag van 450.000 Mark per jaar, dat het onderhoud van deze gevangenen de gemeen- j te kost, te verminderen. De Sultan van Djokja, minister van defensie der Indonesische Republiek, heeft te Batavia verklaard, dat „de snel verslechterende toestand in Oost- Java vol explosieve mogelijkheden Is". „Indien de Nederlanders onredelijk blijven wordt gevreesd, dat een gewapende botsing niet alleen onvermijdelijk is, doch zich spoedig zal verspreiden over geheel Java en Sumatra". „Inmiddels is de Nederlandse hou- De sultan heeft de situatie met de HVK, dr. Lovink, besproken, doch was er, aldus deelde hij mede, niet in ge slaagd hem „de gevaren, verbonden met de - toestand in Oost-Java" te doen zien. De sultan zeide verder, dat dr. Lovink hem een nota had overhandigd, waarin verklaard werd, dat de HVK Den Haag om verdere instructies had verzocht. zich voetstoots over te geven. Het kostte de rechercheurs veel moeite de be wuste insluiper tenslotte te pakken te krijgen. Op 't moment dat hij door het WC-raampje naar buiten wilde vluchten heeft de rechercheur, die door zijn actief speuren zo snel dit succes wist te bereiken, hem letterlijk bij de haren gegrepen. Gerrit is thans zo veilig op gesloten als nimmer te voren. De kans, dat hij weer zal uitbreken is voorlopig- wel uitgesloten. De communisten zijn Kanton binnen gerukt. Zaterdagochtend te zes uur kregen de inwoners van de grote Chi nese stad voor het eerst de groen-gele uniformen van het „bevrijdingsleger" te zien. Zjj spoedden zich op straat om met nieuwsgierigheid naar de soldaten te kijken, die wel niet hun dialect spre ken, maar ongeveer op dezelfde wijze als de nationalistische troepen zijn ge kleed, met dit verschil dat de commu nisten geen kentekens op hun muts dragen en dat op de officierspetten 'n rode ster prijkt. Reeds hebben de communisten zich in de stad verspreid en is tot de demo bilisatie van de „burgerwacht" over gegaan. De handelaars werd verzocht hun winkels te heropenen en weldra ging het leven zijn gewone gang. De verdediging van Hongkong De val van Kanton heeft geen „plot- Slinge bespoediging" van het oefen- r-jjram van de Britse troepen te Hong kong ten gevolge gehad. De Britse troe- pensterkte wordt thans op meer dan 30.000 man geschat. Tot nu toe contro leert nog steeds de politie de grens en er zullen geen troepen voor dit doel gebruikt worden tenzij werkelijke moeilijkheden komen. De Chinese nationalisten hebben Zondagavond officieel toegegeven, dat de communisten op de Noord-Oostelij ke hoek van het eiland Amoy zijn ge land. De communisten begonnen Zater dagmiddag een grootscheeps offensief tegen het eiland vanuit drie bases op het vasteland. Pogingen om ook op het naburige eiland Koelangsoe te landen zijn afgeslagen. Het onafhankelijke Egyptische blad „Akhbar El Yom" bericht, dat koning Abdoellah van Transjordanie van plan zou zijn zichzelf in December aanstaan de uit te roepen tot koning van het „Verenigd Hasjemietisch Koninkrijk (Transjordanie en Arabisch Pales tina)". De kroning van Abdoellah zou kunnen geschieden te Bethlehem, dat door het Arabisch legioen is bezet, doch de meerderheid van de Transjor- daanse ministerraad zou de voorkeur geven aan Amman. Hevige stormen, stortregens en zand stormen hebben verschillende streken van Australië geteisterd. Te Murru- lundi (Nieuw-Zuid-Wales) werd een kerk door een vloedgolf opgenomen en bij een hoofdweg weer neergezet. Te Sydney werden verschillende kleine schepen in de haven tot zinken ge bracht. Minstens 200 mensen geraakten te water. Sommigen kwamen zwem mend weer aan land, anderen werden door politiesloepen en particuliere bo ten gered. VIER DODEN BIJ VLIEGTUIG ONGELUK IN NOORWEGEN Een Brits amphibie-vliegtuig, dat een demonstratievlucht in Noorwegen maakte, is op een hoogte van ongeveer 200 meter bij Lista in Zuid-Noorwegen tegen een berghelling gevlogen. Een Noor en drie Britten kwamen hierbij °m het leven. Weerbericht Verwachting tot Maandagavond. Zwaar bewolkt met enkele re genbuien, hier en daar met on weer. Later plaatselijke opkla ringen. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Morgen overdag 'ets minder zacht. De Belgische eerste minister, Gaston Eyskens, die zoals bekend een bezoek brengt aan Koning Leopold, heeft Zondagavond verklaard „volledige overeensteming" bereikt te hebben met de koning over de vorm van de volksraadpleging, die moet beslissen of de koning zal terugkeren. Eyskens had Zondag twee besprekingen met koning Leopold te Pregny. Na het tweede onderhoud dineerde Eyskens met het koninklijk gezin. Na afloop verklaarde hij, dat zijn taak was vol bracht. Hij was „uitermate tevreden' over de resultaten van de besprekin gen, die van „zeer grote invloed" op de toekomstige ontwikkeling zouden zijn. Eyskens vertrok hedenochtend per auto naar Brussel.. Je blinde blijfi mei iwee waardeloze kaarien ziiien Ik ga u verhalen, vrienden, van drie vrouwen. Drie vogels van geheel verschillende pluimage, als u mij per mitteert. Een filmster, een arbeiders vrouw, een bewaakster uit Buchen- wald. De filmster, Greta „Divine" Garbo zal optreden in de Parijse opera. In de hoofdrol van een nieuw ballet van Jean Cocteau en Serge Lifar, ge titeld „Phèdre", naar de tragedie van zaam-aan uit protest tegen de verkie zing van Jules Moch. Ze vegen elk pa piertje nauwgezet van de straat en ra pen ieder boomblaadje zorgvuldig op. worden omgeven. Omdat de bevolking Eén voor één, de hele lieve dag lang. UHIIIIIIIIlllilllillllllllllllllllllllllllllllllillllliilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIII die vier jaar schandelijk weinig vond. |_Jet is te hopen, dat tegen de tijd, dat En dat kost tijd. Maar staken doen ze niet. q Het Hongaarse voedselbureau is opgeheven, omdat er „overvloed van voedsel" is, en de rantsoenering is af- Garbo in de Franse hoofdstad arri- geschaft. Er zijn daar in Hongarije nog veert, de toestand met de vuilnismannen wel meer dingen waarvan men een Racine Zij zal niet zingen, niet spreken zal zijn verbeterd. Die doen thans lang- overvloed heeft. Zelfs wel een beetje te en niet dansen. Zij zal alleen gebaren- .;-~y x_ overdadige overvloed. Dacht u ook niet, spel geven. Maar daarbij zal zij toch V - -vr enden, haar gezicht moeten tonen, dat zij de laatste tijd zo zorgvuldig heeft ver borgen. Q De tweede vrouw is de echt genote van een arme vluchteling uit Tsjechoslowakije, die nu in Noord- Beieren woont. Zij heeft een erfenis van bijna anderhalf millioen gulden ontvangen van een oom in Australië. En dat is haar van harte gegund. En de derde heet Ilse Koch. Kent ge die r.aam nog? Lampekappen van mensen huid en meer onmenselijke dingen. Haar vier jaren zitten erop. Maar ze wordt onmiddellijk gearresteerd door de Duitse autoriteiten. De gevangenis zal door een oordon militaire politie De Willem Barendsz gaat weer gauw naar zeel ook Jn Saint Nazaire hebben de kinderen van een school geweigerd, een nieuw gebouw te betrekken. Ze gingen naar hun oude school en bleven daar zo lang, tot de autoriteiten besloten de lessen daar te hervatten en het gebouw te vergroten. De pa's en de ma's legden hun nakroost niet over de knie en kast- tijdden het niet, doch juichten de actie toe. Rare paedagoochelaars, daar in Saint Nazaire! Q Ten gevolge van de staking in de staalindustrie en de kolenmijnen is het aantal werklozen in de Verenigde Staten met 63.800 ge stegen. In één week. In een kerkje in het Italiaanse dorp Dalduina, in de provincie Treviso, is een schilderij van Rubens ontdekt. Dit kunstwerk, dat van zeer grote waarde is. bevindt zich in een betreurenswaar dige toestand en is toevertrouwd aan een conservator, die voornemens is het te restaureren. ding kenmerkend", zo zeide de sultan verder, „men houdt zich aan de letter der wet, zonder op de geest hiervan acht te slaan." De Nederlandse bewering, dat de Van Royen-Rum-overeenkomst niet voorzag in de door ons uitgestippelde oplossing, is aanvechtbaar, doch het handhaven van deze stelling in ver band met de „ondragelijk gespannen toestand" vormde een miskenning van de werkelijkheid en hierdoor werd zo wel de harmonie in Indonesië als op de conferentie te Den Haag in gevaar ge bracht. Nederlands commentaar „In officiële Nederlandse kringen heeft men met grote bevreemding ken nisgenomen van de verklaring van de sultan. De verklaring is Immers al da delijk lijnrecht in strijd met het be paalde in de overeenkomst, waarin de partijen zich verbinden „zich te ont houden van radiouitzendingen, persbe richten of enige vorm van propaganda, beogend de strijdkrachten of burger* van de andere party uit te dagen of te verontrusten". Nederlandse kringen overwegen verder momenteel, welke stappen in verband hiermede dienen te worden genomen", aldus luidt een of ficiële Nederlandse verklaring. Angst voor de Republikeinen Stromen vluchtelingen uit de gebie den van Midden-Java, waar de Neder landse troepen zyn teruggetrokken, zyn aangekomen in Surabaja en andere centra, waar Nederlandse strijdkrach ten zyn, zo werd Zondag in gewooniyk betrouwbare Nederlandse kringen me degedeeld. Deze vluchtelingen zouden voorna melijk bestaan uit Indonesische politie beambten, burgerlijke functionarissen met hun gezinnen en Chinezen, „die niet in de door de Republikeinse troe pen bezette steden durfden blyven". Er werd Zondagavond geen officiële bevestiging gegeven van berichten, vol gens welke guerrilla's huizen in door de Nederlanders geëvacueerde gebie den hadden geplunderd en in brand ge stoken. Jules Moch zet zyn pogingen om Frank- ryk van een nieuwe regering te voor zien onvermoeid voort. De M.R.P. besloot Zondagavond „in principe" de porte feuilles van financiën en nationale eco nomie te aanvaarden. De demissionnaire minister van overzeese gebiedsdelen, Paul Costefloret (M.R.P.) verklaarde, dat Moch hem had medegedeeld de vor ming van een „homogeen, socialistisch kabinet" te overwegen. Moch zelf heeft gezegd, dat „Frankryk in ieder geval hedenmiddag een regering zou hebben". Dit wordt uitgelegd als te betekenen, dat indien de Volksrepublikeinen (M.R.P.) voorwaarden blijven stellen, die Moch niet aanvaardbaar acht, hij een socialistische regering zal samenstellen en deze Dinsdag aan de Kamer zal voor stellen. President Auriol, die zich in de loop van Zondagavond naar Parijs had begeven, is weer naar zyn buitenver blijf vertrokken. De woordvoerder van de M.R.P. deelde mede, dat zyn fractie Maandagochtend vroeg byeen zou ko men. De huidige kabinetsformatie is „het meest demoraliserende beeld, dat men zich kan voorstellen", schryft het rechtse Franse blad „Epoque". „Het is het beeld van leiders zonder burgerzin, die daarom nergens toe dienen". De conservatieve „Figaro" commen tarieert: „Alles wijst erop, dat wy min of meer dezelfde mensen op de zelfde posten als voor de crisis terug zullen zien. Waaruit blykt hoe nutteloos de crisis was". De Britse autoriteiten hebben hun goedkeuring gehecht aan het plan van de Duitse regering van Noord-Ryn- land-Westfalen tot het vestigen van nieuwe industriële ondernemingen op het terrein van de voormalige fabrie ken van Krupp te Essen De overeenkomst van de Krupp- fabrieken met de „maatschappy voor de ontwikkeling van de industrie te te Essen" waarvan de stad Essen en de regering van Rijnland-Westfalen de eigenaars zijn, werd eveneens goedge keurd onder het voorbehoud, dat elke verhuur eerst door de Britse autori teiten moet worden goedgekeurd De linkse „Franc-Tireur" beschul digt Moch en de socialistische party van „politieke zelfmoord" door te trachten met de „reactionnaire party- en" tot een compromis te komen. Hedenochtend vroeg zyn de einduit slagen bekend geworden van de Zon dag gehouden verkiezing voor het re gionale parlement van Hamburg. Van de 120 beschikbare zetels konden de socialisten er 65 bezetten tegen 82 in 't oude parlement. De coalitie van chris tendemocraten, liberalen en conserva tieven kreeg 40 zetels tegen 22. Negen zetels gingen naar de ultra-rechtse Duitse party, 5 naar de communisten en één naar de radicale partij voor so ciale vrijheid. De sociaaldemocraten' verwierven meer stemmen dan by de federale ver kiezingen twee maanden geleden. De sociaaldemocratische burgemeester Max Brauer en alle senatoren (wier functie overeenkomt met die van ministers) van de stad werden bij de verkiezing verslagen. Om half twee 's nachts meld de radio-Hamburg, dat een stembus vermist was. Deze zou aan een onbe kende politieagent zijn meegegeven, die er niet mee was komen opdagen. De politie kon al spoedig verklaren, dat 't verhaal over de „onbekende" politie man onjuist was. Zaterdagavond is er brand uitgebro ken in twee naast eikaar liggende boerderyen te Vlymen. Enkele varkens zyr verbrand evenals de oogst, be staande uit hooi en stro. Drie gezinnen zyn dakloos geworden. Amerikaanse dump-voorraden voor Westerse Unie Een hoge Amerikaanse functionaris heeft medegedeeld, dat wapens, voer tuigen en andere goederen uit overtol lige legervoorraden in Duitsland, ter beschikking van de landen der Wester se Unie zullen worden gesteld. De goe deren zullen in eerst in goede staat worden gebracht in werkplaatsen, die thans te Bremerhaven worden ge bouwd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1