Stad en OmgeiUng> Thuisgevaren militairen feestelijk ont vangen door „De Band'' STAARTLICHT JAAP SAX, geen onrust en chaos, maar evenwicht en rust Gezellige avond in Formosa ff Café„Oud-Holland VAN MARSDIEP TOT IJ Met het personeel van Hin naar ,.Matarobiobaba" Ook de Prins schonk prijs voor tentoonstjlling Tussen Haaks en Kuitje Korfballend HCSC verloor Wi erin gen Vaardigheidsproeven Christ. Turnkring W.-Friesland Schoolwandeldag Herinneringen aan de Oost: Glimlach op een achteraf je Het behandelen van snijbloemen Breezand Besommingen Ijmuiden Glimlachje Tentoonstelling „Zo Noord-Holland" is in 1950 te Alkmaar Koopt bij BISCHOFF s Witte Lamste by Jasjes vanaf 25.65 Het toneelconcours 1949 1950 Grote mate van overeen stemming in militaire zaken Gratis adverterenl MAANDAG 17 OCTOBER 1949 Het is een goede gewoonte van de Band NederlandIndonesië, om t-uis- gevaren militairen een collectief welkom te bereiden. De leden van de band hebben zo'n drie jaar lang met elkaar zoveel mogelijk gedaan, om de echtge noten, verloofden, zonen en broers overzee te laten verstaan, dat er thuis in brede kring aan hen werd gedacht. Het is een spannende tijd geweest, zowel voor de militairen zelf als voor hen die in Den Helder achterbleven. Nn aan deze periode een einde is gekomen, mag er alle reden zijn om de huistoekeer eens feestelijk te vieren. De avonden van de band hebben altijd de sfeer van een grote familie kring. Men zal er tevergeefs zoeken naar enig officieel cachet, en dat is voor een vereniging als deze wel goed. Zo zaten Zaterdagavond een paar hon derd leden van de band-kring in For mosa, en de „jongens van overzee" vie len nauwelijks op. Het zal voor hen een aparte gewaarwording geweest zijn, voor de eerste maal te verkeren in het milieu, waaruit menigmaal blijken van medeleven tot hen zijn gekomen. Het laatste blijk van medeleven kon den zij op deze avond in ontvangst ne men: de herinneringstegel. Het bestuur had graag gezien, dat deze tegels waren uitgereikt door een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, maar voor zitter Jolen moest in zijn openings woord mededelen, dat deze autoriteiten verhinderd waren. Nu verrichtte hij de uitreiking zelf, na een hartelijk woord van man tegen man. De heer Jolen herdacht de mili tairen, die bij de uitoefening van hun plicht waren gevallen. Maar zoveel te groter was de blijdschap over de behou den terugkeer van de jonge mannen, die nu voor het podium stonden ge schaard en behalve de tegel ook nog een tractatie in ontvangst mochten nemen. Het moederlijke gebaar, waar mede de gevulde koeken aan de gere- patrieerden werd uitgereikt, zal hun minstens evenveel goed hebben ge daan als de koeken zelf. De avond werd verder doorgebracht in een genoeglijke stemming. Er wer den een paar schetsjes opgevoerd, het duo Dusseldorf zong charmante liedjes, Annie Manshanden liet haar prille so- praantje horen, de heer Van der Wal zong enige populaire melodietjes en de heer Groenendijk vertelde een paar anecdotes. Het trio Verwoerd zorgde voor de entr'act-muziek en aan het eind (na de uitgebreide verloting) voor de muziek bij een dansje. WESTSTRAAT hoek Zuidstzaat biedt U niet alleen een In alle opzichten verzorgde consumptie doch bovenal een smaakvol en gezellig interieur De N.V. Aardolie-Mij heeft afgezien van haar voornemen om in de Wierin- germeer naar olie te boren, 't Zou de moeite niet lonen. Aan de veiling te Winkel werd een partij pruimen van de tweede pluk aangevoerd. In Alkmaar zal binnenkort worden' overgegaan tot hernummering der hui zen. q Ged. Staten hebben goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit tot op heffing van de o.l. school te Heer-Hu- gowaard-Noord. Te Groot-Schermer is een 70-jarige man bij het zagen van hout uit een boom gevallen en spoedig daarna aan de gevolgen overleden. in de Grote Kerk te Alkmaar werd tijdens een huwelijksinzegening de zieke moeder van de bruid in de gele genheid gesteld de plechtigheid te vol gen vanuit een ziekenauto, welke tot bij de kansel werd gereden. Te Hem is een zesjarige jongen door dat hij de macht over het stuur van zijn fiets kwijt raakte, onder een vrachtauto terecht gekomen en enkele uren later in het ziekenhuis te Hoorn aan de bekomen verwondingen over leden. Vier vingers mist de heer M. te Hoorn die in Houthandel Zijp met de linkerhand in aanraking kwam met de cirkelzaag. q Te Berkhout is een mid denstandsvereniging opgericht. De Heemskerkse kunstschilder- gla zenier Edlef ter Haar Romeny heeft van het gemeentebestuur aldaar op dracht ontvangen voor het ontwerpen van een glas-in-lood-raam ter plaatsing in het raadhuis. Prins Bernhard heeft een prijs beschikbaar gesteld voor de op 30 October in park „Velserbeek" te houden Mulier-veldloop. H.M. koningin Juliana heeft de „Oranje kamer" een poppenverzameling, be schikbaar gesteld voor expositie op een binnenkort te IJmuiden te houden bazar ten behoeve van de wederop bouw van de aldaar verwoeste twee geref. kerken. Te Volendam doet zich kinkhoest- epidemie voor. Ongeveer 400 kinderen zijn aangetast. De automatisering van de telefoon te Purmerend maakt goede vorderingen. Het kengetal zal K 2990 zijn. De politie te Zaandam heeft proces verbaal opgemaakt tegen een inwoner, omdat hij een postwissel voor kinder bijslag staande ten name van zijn broer had geïncasseerd en het bedrag zich toegeëigend. Zeven employé's van de 'Papierfabriek Van Gelder Zonen te Wormer werden vereerd met een Ko ninklijke onderscheiding wegens 40 of 50-jarig dienstverband. De rust aan de Zuiddijk te Zaandam werd verstoord door revolverschoten, welke werden gelost door marechaussée's bij de arres tatie van een dienstplichtige die geen gehoor had gegeven aan een hem uitge reikte oproeping. De Helderse afdeling van Hin's amu sementsgezelschap gaf Zaterdag in Ca sino een toneelavond, waarop de meis jes elkanders eens in een andere om geving konden ontmoeten dan op het atelier. Het werd voor hen en hun fa milieleden 'n bijzonder prettige avond, waarop zij kennis hebben gemaakt met de sultane van Matarobiobada. Waar dat vorstendom precies ligt, deed niets ter zake. Het ging alleen maar om de vele vermakelijke verwikkelingen die aan de komst der sultane voorafgingen. Het was een blijspel, dat de elf actri ces onder de .egie van de heer Kroeze heel aardig tot zijn recht lieten komen. De meest geslaagde creatie was die van Mina Babbel, met verrassend veel ta lent ten tonele gevoerd door mej. Weg man. De andere dames (waarvan we noemen Truus Revers als marktkoop vrouw en Ans Delver als de pension houdster) stonden haar op verdienste lijke wijze bij. Er was een heel aantrekkelijke ver loting en er werd tot besluit een ge zellig bal gegeven. Een nuttige avond ter bevordering van het saamhorig heidsgevoel onder het personeel en de band met het bedrijf. Voor de pluimveetentoonstelling, die op 24, 25 en 26 December in de B.L.O.-school wordt georgani seerd door de kleindiersportver- eniging „Den Helder en omstre ken", heeft thans Z.K.H Prins Bernhard een medaille beschik baar gesteld. Zo men weet werd door H.M. de Koningin reeds een plaquette geschonken. Hr. Ms. Johan Maurits litp gis termiddag om twaalf uur de haven binnen. Zaterdag deden drie Duitse scheepjes de haven van Den Helder aan. Het waren de „Oosterwies", de „Frieda" en de „Hanseot". De bootjes kwamen van Hamburg en zijn op weg naar Rotterdam. Laatstgenoemd scheep je is vanmorgen vertrokken, de ande re twee zijn al eerder op weg gegaan. Het is morgen hoog water om 3.40 en 17 uur en laag water om 10.30 en 22.45 uur. De korfballers van HCSC speelden Zaterdagmiddag in Enkhuizen tegen DTS 1. De thuisclub nam na zeven mi nuten de leiding. Met de rust was |Te stand 21. HCSC wist al spoedig ge lijk te maken, maar daarna deed zich het gemis aan goede schutters gevoe len. DTS won tenslotte met 72. De Nieuwediepers verspeelden door deze nederlaag hun kans op de eerste plaats. Er staan nu nog twee wedstrij den op het programma. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werden de volgende inschrijvingen gewijzigd: A. van Brenkelen, le Vroonstraat 71. Handelsnaam thans: Internat. Reis- en Spaar Combinatie. J. Kuiper en Zn., Emmastraat 81. Btoodbakkersbedrijf. Vennootschap ontbonden. Bedrijf wordt voortgezet door H. Kuiper on der eigen naam. De nieuwe Amerikaanse ambas sadeur Selden Chapin (rechts), die met de „Veendam" van de Rolland Amerika Lijn" onderweg is naar ons land, wordt vergezeld door zijn dochter Helen (tweede van rechts) en de heer en mevr. John M. Begg. De heer Begg is bij zonder assistent van de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in ons land. Zaterdagmiddag zijn in de gymnas tiekzaal van de U.L.O.-school aan de Molenstraat de vaardigheidsproeven van de Christelijke Turnkring West- Friesland gehouden. Er konden één en tachtig diploma's worden uitgereikt. De resultaten waren: Dindua (Enkhuizen) 17 damesdiploma's afgew. 10; 6 herendiploma's afgew. 5; cCHUIN ACHTER MIJ staat een ster (Andl,k) 11 damesdiploma's af- 3 aan de blauwzwarte nachthemel. Dofrood en gloeiend, als een baken, als Op Zaterdag 29 October zal voor het eerst op Wieringen een schoolwandel dag worden gehouden. De deelname aan dit schoolevenement staat open voor leerlingen van alle scholen. De kinderen van 8 tot en met 12 jaar zul len een afstand van 10 km lopen, de ouderen 15 km. De start vindt plaats van het terrein naast Cinema De Haan, om half drie. BEROEPEN Bü de Ned. Herv. Gem. van Hippo- lytushoef en Westerlajjd is beroepen ds. Schouten van Leiden, die dit beroep in overweging zal nemen. gew. 12; 9 herendiploma's afgew. 6: Jong Holland (Alkmaar) 9 damesdi ploma's afgew. 6; 1 herendiploma, af gew. 1; Turnlust (Hoorn) 9 damesdi ploma's afgew. 3; geen herendeelname; Vlug en Vaardig (Purmerend) 4 da mesdiploma's afgew. 3; 1 herendiploma afgew. 1. Turnlust (Den Helder) (da mes): P. Prins le graad diploma met 34 punten; D. MooyHoekstra 2e graaddiploma met 31 p.; C. Hartkamp 2e graad diploma met 33 p.; J. Prins 2e graad diploma met 33 p.; L. Ritel 3e graad diploma met 32 p. H. Ooster veenDen Hartog 3e graad diploma met 34 p.; W. Reiff 3e graad diploma met 87 p.; G. v. d. Werff, 3e graad di- plima met 35 p.; C. le Grand 3e graad diploma met 33 p. Agew. 4 dames. (Heren): H. Vlot 2e graad diploma met 35 punten; G. v. d. Heide 3e graad •diploma met 31 p.; G. v. *t Hoff 3e graad diploma met 30 p.; A. v. Leeu wen, 3e graad diploma met 34 p.; J. Putters Jr. 3e graad diploma met 35 p. Afgwezen 5 heren. een vast punt voor mijn ogen, die rus teloos dwalen door de koude, wijde ruimte buiten 't ronde venster. Ruimte, die vervloeit van blauwzwart tot gron deloze duisternis, waarin ver benedei mij de grenzen van een continent lig gen gehuld. Nog nooit heb ik mij zo klein gevoeld en zo verloren. Met de vaste grond on der de voeten is de afstand tot de pun ten om je heen meetbaar. Maar deze wijdheid heeft de oneindigheid tot ein der en wijkt terug voor mijn pgen, die zoeken naar de grens ervan. En mach teloos blijven tegen de zwijgende ruimte waarin het vliegtuig zweeft, als een on meetbaar klein deeltje tussen het duis ter van deze nacht en t ochtendgloren van morgen. Het rcy licht glanst zacht en rustig door hét vochtwaas op het vensterglas. Als één der lichtpuntjes die het ge stroomlijnd metaal afbakenen, dat dof opglanst in hun schijnsel. Voor mij is alleen dit ene zichtbaar. Het verbindt me weer met de normale wereld. Want het lijkt wel te knipogen. Tegen zijn eenzame tegenhanger in de duisternis, diep beneden hem. Een lamp, zoals een van de talloos vele, die schijnen over het leven van millioenen mensen inde nacht? Een baken voor de wereldvaar- der die thuisvaart langs de vreemde kust? Of het waarschuwingsteken van de hoge masten, dié rusteloos hun flui tend gefluister uitzenden, de wereld om? Dat staartlicht geeft een wonderlijk vertroostend gevoel in de schemerige eenzaamheid van de cabine, waar alle passagiers zijn Ingeslapen en alleen het donker van de nacht als een gordijn voor de vensters hangt. Het is als het nachtlampje waar je als kind in ging liggen kijken, als je niet slapen kon. Als je ogen eindelijk langzaam kleiner werden, schoten er stralen uit, die lan ger werden, steeds langer „Dames en heren, over tien minuten gaan wij landen in Bagdad". De rode schijn is vervaagd in het licht van de ochtendzon. THEO VAN ES. JJE GOEDE EN MOOIE DINGEN in het leven liggen gewoonlijk niet voor het grijpen, en men moet soms op wonderlijke plaatsen ernaar zoeken. Daaraan dacht ik, onderweg naar de Najaarsexpositie van de Noorder Kunstkring. Boven een doorgewone pakhuisdeur, halverwege de Prinsenstraat, het smalle zijstraatje van de Spoorstraat tegenover de Breewaterstraat, hangt een lichtbak met het woord „Tentoonstelling". Wie het pakhuisje binnengaat, vindt aan de rechterkant, een deur die toegang geeft tot een steile en verveloze trap, leidend naar het atelierNeen, het is toch eigenlijk niet zo'n vreemde plaats om kunstwerken te exposeren: een achterafje, niettemin dicht bij hét volle leven en gemakkelijk te vinden voor wie ernaar zoeken wil. Daar hangen nu dertien doeken van de Bergense kunstschilder Jaap Sax. Stuk voor stuk werkjes waarmee men alleen moet zijn. Ik mag u dus toewen sen, dat u niet temidden van een drom bezoekers naar binnen behoeft te gaan, maar moet tegelijk de hoop uitspreken dat zeer velen deze week het steile trapje in de Prinsenstraat zullen be klimmen. Hoe dat te verenigen, weet ik heus niet Het lijkt niet veel: dertien doeken, maar het is toch ruimschoots voldoen de om de kunstenaar Sax te leren kennen. Deze emotionele figuur heeft temidden van een jachtende en tril lende wereld wel zeer sereen werk geschapen. Wie Jaap Sax hoort spre ken en dan naar zijn doeken kijkt, zou even een tegenstelling kunnen ontdek ken. Want Jaap Sax is een ferme vent met een doordringend ogenpaar. Er is niets dromerigs aan hem, terwijl toch zijn werk zulk een verstilling ademt. De verklaring zal zijn, dat Jaap Sax pas naar het penseel grijpt, wanneer de stilte in zijn ziel is gekomen en lalle krachten van binnen zodanig in evenwicht zijn, dat alleen de drang om te schilderen resulteert. Het ver langen naar het volmaakte evenwicht spreekt uit al zijn werk, uit de inge togenheid van zijn onderwerpen, uit de harmonie der kleuren. Ieder doekje is evenwichtig zonder saai te zijn, en verstild zonder zielloos te zijn. Van wijsgerige bezonkenheid is veeleer sprak» dan van diep» melancholie. De uitbundige lach ontbreekt, maar ook de jammerklacht. Jaap Sax ie de schil der van de glimlach, zichtbaar voor wie kijken,kan en wil. Ik stelde mij Jaap Sax voor als toneelschrijver: „Tramlijn Begeerte" zou niet van hem kunnen zijn. En als componist: geen „Rhapsody in Blue". Jaap Sax is geen kunstenaar van het schrille contrast, de felle toets en het puntige accent. Zijn beste werken zijn die, waarin hij met uiterst fijngevoeli ge hand alleen maar suggereert. Het vereist een grote zelfcontrole en een absolute beheersing van de techniek, om een gegeven qua compositie en verfbehandeling zo uit te werken, dat het onderwerp zelf op de achtergrond blijft en de aandacht niet afleidt van, maar juist richt op de geestelijke in houd. Daarom zijn naar mijn gevoel het landschap „Bij Hoorn" en „Het blauwe huis" het minst geslaagd, en heeft Jaap Sax met de „Schets" en „Maandagavond" de meest bekoorlijke specimen van zijn groot talent getoond. Het niveauverschil is echter maar zeer gering, en zo is er niet alleen een bewonderenswaardige homogeniteit in ieder doek afzonderlijk, maar ook in de gehele collectie. Bij oppervlakkige beschouwing vraagt men zich onwillekeurig af: Is Jaap Sax een kind van .zijn tijd? Is hij geen volslagen eenzame, omdat hij niets laat blijken van de gespannen onrust en de chaotische verhoudingen in de wereld om hem heen? Deze gedachte zou een gevoel van medelijden kunnen oproepen, naar mijn mening misplaatst, omdat juist die onrust en die chaos de voedingsbodem vormen voor het kunstenaarschap van Jaap Sax. Zijn werk verdient om met intense aandacht te worden bezien, omdat hetgeen de kunstenaar Sax te zeggen heeft, het overwegen ten volle waard is. Enkel leden van de Noorder Kunst kring hebben in dezelfde ruimte een aantal doekjes, aquarellen en tekenin gen tentoongesteld. Men heeft uit hetgeen de laatste maanden werd ge produceerd een keuze gedaan, wat het gemiddelde gehalte ten goede is ge komen. Er hangt verdienstelijk werk, dat getuigt van de ernst waarmee de leden zich wijden aan de beoefening der schilderkunst. Luidinga is er weer met twee zeeën, waarvan de grijze het meest voldoet. Schoonhoven heeft in zijn duinlandschap de juiste toon getroffen, de kleur is wat gedurfd en de schilder heeft ook van overmatige détaillering willen afzien. Dit doekje spreekt meer dan zijn duinstudie. Se- vinck is weer met een nauwgezet stil leven gekomen; het is eerlijk en ver zorgd werk, evenals de doekjes van De Wit. Het aquarel van laatstgenoem de is stukken minder, maar zijn te keningen verraden weer de vakman. Seijbel behoort altijd tot degenen, die het meest vrij tegenover hun onder werp gaan staan. Zijn twee stillevens getuigen daarvan, en zijn doekje „Baby" onderstreept dat op een an dere wijze. Hij heeft zich hier meer willen binden aan de juiste vormge ving, en is daarin niet geheel geslaagd Het is niet onmogelijk dat Seijbel een poosje strikt naturalistisch werk moet maken om dan later weer een een doek wat breder op te zetten. Piet Quast heeft een eenvoudig landschap ingezonden en Goes een stilleventje. Luders tenslotte is met twee beschaaf de doekjes gekomen, een nogal roman tisch landschap en een fraai stilleven Tenslotte mag wel even vermeld worden, dat de belichting sinds de vorige expositie aanmerkelijk is ver beterd, en dat de ruimte met bescheiden middelen aantrekkelijk is aangekleed. ALEX OVANSA. In de foyer van Cinema De Haan vergaderden dezer dagen de Platte landsvrouwen. Mevrouw Boon sprak eer openingswoord, waarna werd over gegaan tot de behandeling van de in gekomen stukken en enige mededelin gen. Dit nam niet veel tijd in beslag, zodat spoedig kon worden overgegaan tot het eigenlijke onderwerp van deze avond, n.1. het behandel n van snij bloemen. Mevr. Boon leidde de spr. ker, de heer Herwig van Bussum, met enige woorden in. Spreker begon zijn causerie met te vertellen, hoe en wanneer men bloe men moet snijden. Men mag b.v. nooit overdag in het volle zonlicht bloemen plukken. Dit moet altijd 's avonds of 's morgens vroeg gebeuren. Vallen bloemen vlug uit, dan moeten deze al tijd geplukt worden wanneer ze nog in knop zijn. Verder jaf spreker een overzicht van bloemen die in diverse maanden bloeien. Over dahlia's vertel de spreker onder meer, dat hiervan maar liefst 7000 verschillende soorten bestaan. Deze moeten afgesneden wor den als ze volrijp zijn. Vervolgens gaf spreker enige aanwijzingen over het rangschikken van bloemen en bloemen als tafelversiering. Tot slot behandelde hij het goedhouden van bloemen. HET MOOIE NAJAAR De heer M. Minnes te Hippolytushoef heeft in zijn tuin aan de Koningstraat voor de tweede maal pruimen geplukt. Bij beschikking van de kantonrech ter te Den Helder is aan H. G. M. Huijg, bloemist-arbeider, Zandvaart 171, alhier, beperkte handlichting ver leend De aanvoer was gisteren 4060 kisten, waarvan 1470 met verse haring. Be sommingen: stoomtrawlers: Schev. 91 f 18.100, R.O 46 f 12.500 en IJm. 31 f 17.800, motorlogger VI. 166 f 730, kustvissers K.W. 21 f 1420 en IJm. 277 f 800. De noteringen waren per kg: heilbot 2.70, gr. tong 2.402.30, gr. midd. tong 2.202.10, kl. midd. tong 2.30—2.15, tong I 2.00—1.75, tong II 1.04—0.76, tarbot 2.15—1.90. Per 50 kg: gr. schol 55, midd. schol 38.5027.50, kl. midd. tong 2613.50 schar 12 3.70, verse haring 13.5010.50, makreel 1610.20, midd. schelvis 40.5038, kl. Schelvis 27—25.50, wijting 153.40. Per 125 kg: gr. kabeljiuw 12694 en kool- vis 38—36.50. Willem, wij zijn in om elkaar te helpen. de wereld De Federatie van VW's in Noord- Holland boven het Noordzeekanaal heeft het initiatief genomen in 1950 te Alkmaar een tentoonstelling te organi seren teneinde belangstelling te wek ken voor het gedeelte van Noord-Hol land van de Wadden tot het IJ. Deze tentoonstelling zal de naam „Zo is Noord-Holland" dragen en een beeld geven van de voornaamste beziens waardigheden van Noord-Holland bo ven het IJ. Zij zal o.a. exposities be vatten omtrent de Afsluitdijk, de Alk- maarse kaasmarkt, het Hoogovenbedrijf groentencultures en bollen- en bloem kwekerijen. B. en W. van Alkmaar hebben de gemeenteraad voorgesteld, aan de Fe deraties van VW's voor deze tentoon stelling een subsidie te verlenen gelijk aan de te ontvangen vermakelijkheids belasting tot een maximum van 7500 en met 15.000 deel te nemen in het garantiefonds. Noordhollandse ondernemingen en particulieren zullen zich eveneens voor een bedrag van 15.000 garant verkla ren. Hippolytushoef Over enkele weken begint het to- neelcoucours 1949'50. Wij kunnen thans hierover enige bijzonderheden mededelen. Het wedstrijd-comité werd als volgt samengesteld: H. Pennekamp, gymnastiekleraar, voorz.; P. Jongkind, penningmeester; P. de Graaf, secreta ris; A. Kluft en Jb. Cossen (Wierin- germeer) leden. De jury bestaat uit mevrouw G. Jonker-Stammes, Anna Paulowna, en de heren J. Ekkers, Den Helder en P Lely, Alkmaar. Hieronder laten wij de deelnemend» verenigingen met de te spelen stukke» volgen: 5 en 6 November mandoline club „O.K.K. en toneelgroep O.K.K. met „De Dorpsdokter" van Fabricius (in Concordia). 12 November „Zang en Vriendschap", een toneelgroep uit Winkel met „Saigon-Willy" (in Con cordia). 26 November: gymnastiekver eniging „Wieringen" en Toneelgroep W.K.T. uit Middenmeer met „Een Pierrot treedt op" door Rosita Pe ters (in Concordia). 14 December: „Wiron Symphonie Orkest" en de to neelgroep „Kunstmin" uit Juliana- dorp met „Zo waarlijk helpe mij...." door Tom Dekker (in Cinema de Haan). 14 en 15 Januari 1950: mando lineclub „O.K.K." en de toneelgroep „D.W.O." uit Middenmeer met „De moordenaar en het meisje" (in Con cordia). 4 Februari „Zang en Vriend schap" en toneelgroep ..De Polderspe lers" met „Stormeiland" (in Concor dia). 22 Februari Accordeonclub „Avanti" en toneelgroep „De Vrije Groep" met „Jongzijn we maar eenmaal" (in Cinema de Haan). 8 Maart „Wiron Symphonie Orkest" en toneelgroep „Apollo" van Den Oever met „Geef mij een hand" (in Cinema de Haan). De toneelliefhebbers staat dus veel te wachten. Evenals vorig jaar zal een uitgebreid programma worden uitgegeven waarin alle uitvoeringen zijn opgenomen. Van de stukken treft men een korte beschrijving aan Dit programma zal tegen een heel billijke prijs worden verkócht. De burgerij heeft veel mooie prijzen beschikbaar "esteld. waardoor het mogelijk werd ook met dit concours royaal voor de dag te komen. Naar we vernemen zul len de meeste stukken ook in Den Oever worden vertoond AARDBEIEN IN OCTOBER Mevrouw Kiela,, wonende in de Belt te Hippolytushoef, plukte deze week in haar tuin nog volkomen rijpe aardbeien. Wel een bewijs van een zachte herfst. NED HERV. GEMEENTE BEROEPT PREDIKANT De Ned. Herv. Gemeente hier ter plaatse heeft een beroep uitgebracht op ds. A. Schouten, een in Leiden met verlof uit Indonesië vertoevende pre dikant Het heden verschenen periodieke verslag van de Ronde Tafelconferentie bevat weinig concreet nieuws. Alleen de commissie voor militaire aangelegen heden heeft vermeldenswaardige re sultaten opgeleverd. Na de overdracht van de souvereiniteit zal de verant woordelijkheid voor de in- en uitwen dige veiligheid bij de. Verenigde Staten van Indonesië berusten. De Nederland se strijdkrachten zullen in afwachting van hun vertrek niet anders dan op verzoek van de V.S.I. operationeel worden gebruikt. Overdracht van ma teriaal van het K.N.I.L. zal volgens het verstrekte communiqué op ordelijke en zakelijke basis geschieden. Na het tot stand komen van de VSI zullen in Ne derland en Indonesië besprekingen voeren over de uitvoering van een aan het Uniestatuut te hechten overeen komst betreffende de samenwerking op het gebied van de defensie. Voor onze jongens uit Indonesië Ons volk verkeert terecht in zorg over de vraag, of er straks vol doende werkgelegenheid bestaat voor onze militairen, wanneer zij weldra in duizendtallen uit Indo nesië in het vaderland terugkeren. Het betreft hier een hoogst ern stige zaak, welke aller aandacht verdient He Verenigde Noordhollandse Dagbladen willen in dit opzicht een bijdrage leveren door voor elke gerepatrieerde militair de ïeiegenheid te openen, tweemaal kosteloos een advertentie te plaat sen, waarin werk wordt gevraagd Deze advertenties, waarvan de grootte hoogstens 20 m.m. mag bedragen, worden geplaatst in een afzonderlijke rubriek in alle zeven edities van de V.N.D. en be reiken dus het gehele gebied van Noordholland boven het Noordzee- kanaar. Bij aanbieding van de adverten ties zal de betrokkene een bewijs Henen te overleggen, waaruit olijkt dat hij gerepatrieerd mili tair is. Hij kan de advertenties desgewenst tegelijk voor achter eenvolgende plaatsingen pgeven dan wel deze met tussenpozen aanbieden.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2