De huisvrouw en de fiscus De Amerikaanse vrouw openbare leven m het Bevolkingsaanwas in Ver. Staten stelt autoriteiten vooreen moeilijk probleem Kon. Marechaussee bestaat 135 jaar DE PLUIMVEEHOUDER boonbelasting voor het huispersoneel Onze Bridgerubriek Milliardencijfer leert een les We kunnen de ooievaar niet meer bijhouden, zegt schoolhoofd Plechtigheden op 26 en 27 October Nieuw geneesmiddel van Nederlands onderzoeker Cultureel Nieuws MAANDAG 17 OCTOBER 1949 NATUURLIJK zullen in het algemeen de verplichtingen tegenover de fiscus tot het terrein van de man be horen; de huisvrouw heeft weer an dere zorgen. Toch stelt de fiscus ook aan de huisvrouw zijn eisen zodra deze sich voorziet van één of andere hulp in de huishouding. Ook door huishoudelijk personeel jnoet immers loonbelasting worden betaald en het behoort tot de plich ten van de werkgever in deze ge vallen dus wel meestal de vrouw des huizes om te zorgen, dat dit op de juiste wijze plaats vindt. De door het meisje (om ons nu maar tot deze onmisbare hulp te be perken) verschuldigde loonbelasting, moet namelijk bij het betalen van het loon, worden ingehouden en door de werkgever, éénmaal per drie maan den, aan de fiscus worden afgedra gen. Aan het inhouden van deze loon belasting zijn nog tamelijk veel for maliteiten verbonden en wanneer deze niet in acht worden genomen zal dit, bij de tijd tot tijd te houden contróle, tot onaangenaamheden met de fiscus leiden. Zodra een meisje in dienst wordt ge nomen moet men er voor zorgen, dat door deze een z.g. „werknemersver klaring" wordt ingevuld. Deze ver klaring wordt ook door de werkgever ondertekend en nadat de op deze ver klaring door het meisje vermelde ge gevens, zoals geboortedatum, adres e.d., zijn overgenomen op een z.g. loonbelastingkaart, wordt de werk nemersverklaring aan de inspecteur der belastingen ingezonden, werk nemersverklaringen en loonbelasting- kaarten kunnen op de inspectie gratis worden verkregen. Het invullen van een werknemers verklaring en het aanleggen van een loonbelastingkaart moet ook steeds in de maand December van elk jaar ge schieden. Telkens wanneer loon wordt betaald moet vervolgens op een loonstaat het bedrag daarvan en het bedrag van de daarop Ingehouden loonbelasting wor den ingevuld. Men ziet wel, dat aan een en ander nogal wat administratie is verbonden? Na afloop van het jaar wordt de loonstaat geteld, zodat men kan vast stellen, welke totaal loon aan het meisje werd betaald en welk bedrag in totaal aan loonbelasting werd in gehouden. Deze beide bedragen worden op de achterzijde van de loonbelastingkaart ingevuld, waarna deze kaart naar de inspecteur wordt opgezonden. De aangifte. Voor het afdragen van de loonbe lasting, telkens na afloop van een kwartaal, moet een loonbelasting aangifte worden ingevuld en het ver schuldigde bedrag aan de ontvanger der belastingen worden afgedragen. Het bedrag dat aan loonbelasting moet worden ingehouden is afhankelijk van de hoogte van het loon. Op de door de inspectie beschikbaar gestelde belastingtabellen kan het bedrag der in te houden loonbelasting worden af gelezen. Het komt niet zelden voor, dat een meisje in dienst wordt genomen waar mee wordt overeengekomen, dat deze een zeker loon zal ontvangen zonder d^t daarop loonbelasting wordt inge houden. In dat geval moet een spe ciale berekening plaats vinden tenein de het bedrag der af te dragen loon belasting vast te stellen. Bovendien moet steeds rekening worden gehouden, niet alleen met het loon, dat in geld wordt betaald, maar ook met het „loon in natura", zoals kost of kost en inwoning. Nemen we aan, dat het loon voor een hulp in de huishouding wordt ge steld op 65.per maand mèt kost en inwoning. De geldswaarde van deze kost en inwoning wordt voor de be rekening van de in te houden loon belasting gesteld op 50.per maand. Wanneer inderdaad de loonbelasting wee e„ nalve n l. en UICUl wordt ingehouden dan is het bedrag H Ig de laatste K1. of R. dan daarvan, berekend over een maand- loon van ƒ115.(ƒ50 plus ƒ65. per maand 6.29. Wordt de loonbelasting niet inge houden, zodat deze voor rekening van de werkgever komt, dan dient de af te dragen loonbelasting als volgt te worden berekend: Loon in geld 65. Geldswaarde loon in natura 50. Dat Nederland en nu distanciëer ik mij uitdrukkelijk van elke vorm van chauvinisme vóór 1940 en na 1945 in bridge-landenwedstrijden een gevreesd tegenstander was en is, dankt het in niet geringe mate aan de gebroeders Goudsmit: mr. F. W. en mr. E. C., bei den advocaat en in de ware zin des woords meester-bridgers. Zij hebben het systeem Goudsmit geschapen, zij ook hebben een groot aantal volgelin gen in ons land, die in de practijk hebben ervaren, dat bieden volgens Goudsmit inderdaad „safe and sound" (veilig en gezond) is! Kaartwaardering. De hoofdstedelijke bridge-experts waarderen de kaarten (volgens hon- neurtrekken) als volgt: Twee H.T. (A.H.): anderhalve H.T. (A,V:A,B,10 en H,V,10): één H.T. (A:H,V en H,B,x); halve H.T. (H,x en V.B.x). Tot de zogenaamde pluswaarden (een kwart H.T.) worden Heer sec en elke niet meegetelde V. of B. gerekend. Biedbare kleuren zijn: H, B, x, x; een vijfkaart met V, B; een zeskaart (of beter). Wie over extra kracht beschikt mag ook V, 10, x, x, als normaal bied- baar beschouwen. Indien men niet kwetsbaar is, kan men met één in een kleur openen met twee en halve H.T. èn een biedbare is 115.— Loonbelasting over ƒ115.6.29 \jj^anneer cijfers de milliarden berei ken, wordt het voor de gewone sterveling bijna onmogelijk, zich daar van een voorstelling te maken. Toch vertellen de naakte, zojuist gepubü- ceeerde cijfers van de Amerikaanse hulp aan het buitenland een geschiede nis, die moeilijk verkeerd te begrijpen is. In het laatste fiscale jaar gaven de V.S. meer dan 5 milliard dollar voor hulp aan het buitenland uit, waardoor de som, sinds de oorlog voor dit doel beschikbaar gesteld, tot 13 milliard is gestegen. Telt men er de leningen bij, dan komt men tot een totaal van 23 milliard. Het feit, dat drie vroegere vijanden Duitsland, Italië en Japan meer dan een derde van de totale giften kregen, zou tot 'n hele reeks van ireurige gedach ten over de aard van de moderne oorlog kunnen leiden. Overwin ningen, die derge lijke offers nodig maken, zijn ongetwij leid van een geheel ander soort dan die uit een meer barbaars verleden toen het opleggen van brandschatting en plundering nog zekere voordelen bood. Klaarblijkelijk behoeft de winst van een succesvolle oorlog niet op eco nomisch terrein gezocht worden. Na tuurlijk steunen de Amerikanen vriend en vroegere vijand niet uit sentimen tele overwegingen. De milliarden, die zij geschonken hebben, vullen zo onge veer het gat, dat een ontwrichte han del in een volledig functionerende in ternationale economie geslagen zou hebben, indien men de dingen maar op hun beloop had gelaten. De Amerika nen hebben hun productiviteit op het hoogste punt gehandhaafd, maar heb ben tengevolge van de slechte toestan den elders in de wereld slechts weinig voor hun export teruggekregen Met het herstel van de productiviteit in West-Europa komt nu een keerpunt; het gaat er steeds minder om, of de Amerikanen goederen kunnen krijgen in ruil voor datgene wat zij uitvoeren, dan wel of zij bereid zijn dergelijke goederen te ontvangen. Indien de Amerikanen hun hoge pro ductie willen handhaven, zullen zij moeten voortgaan hun uitvoer te sub sidiëren met schenkingen aan het bui tenland, of anders moeten zij middelen vinden om een toenemende stroom van Europese goederen te absorberen. Er is' geen andere mogelijkheid. De som van 23 milliard dollar, neergeteld door de belastingbetalers van dat land. is voor Amerika mischien het sterkste argu ment om thans over te gaan tot afbraak der tariefmuren, die de invoer van Europese producten zozeer bemoeilijken. Over dit laatste bedrag dient dan de loonbelasting te worden berekend. Volgens de tabel is daarover per maand 7.23 verschuldigd. Het laten invullen van een werk nemersverklaring en het aanleggen van een loonbelastingkaart, kan ach terwege blijven indien het loon voor huishoudelijk personeel (in geld en in natura) niet meer bedraagt dan 48.10 per maand, ƒ11.10 per week of ƒ1.85 per dag. Werkster en naaister. Ten slotte moet ook nog even aan dacht worden geschonken aan de be palingen, welke gelden voor werksters en huisnaaisters. Wanneer men een werkster of een huisnaaister in dienst heeft, welke uitsluitend gebruikt wordt voor huiselijke diensten en niet langer dan twee dagen per week in dienst is, dan behoeft men over het aan die hulp te betalen loon géén loonbelasting in te houden. Is de werkster of de naaister echter meer dan twee dagen in dienst, dan moe ten wel alle formaliteiten worden ver vuld en loonbelasting worden inge houden. Is een werkster b.v. drie da gen per we?k in dienst dan zal men op de belastingtabel moeten nagaan welk bedrag aan loonbelasting inge houden moet worden op het dagloon dat wordt uitgekeerd. Deze tabellen geven n.1. aan hoeveel loonbelasting moet worden ingehou den op maandlonen, weeklonen en dag- Ionen. Uit het bovenstaande zal wel duide lijk zijn geworden, dat ook de huls vrouw het nodige heeft te doen om te zorgen, dat den Keizer wordt gegeven wat des Keizers is! 1/4 H.T. extra vereist. Wie kwetsbaar staat opene met één in een kleur met 2 3/4 H.T. minstens. Is de troefkleur zwak (V, 10, x, x) dan dient men even eens over een 1/4 of 1/2 H.T. extra te beschikken. De partner antwoordt 1 SA. als hij minstens over 11/4 H.T. beschikt en 2 S.A mèt minstens 3 H.T. (dit is man- che-forcing!) 3 SA. wordt geantwoord met een sterke kaart, die minder dan 3 H.T. bevat. Twee in de kleur van de partner late men horen, wanneer men over ongeveer 11/4 H.T. beschikt en troefsteun bestaat uit V, x, x of x, x, x, x; drie in de geboden kleur wordt ge annonceerd met sterke troefsteun (V, x, x. x of vijf „kleintjes") en minstens 3 H.T. (dit bod is mancheforcing)Met een sterke kaart en zeer sterke troef steun biede men 4 in de kleur van de partner. Voor dit bod moet men echter ten minste over 1 ly7' H.T. beschik ken. Met minimum 1 H.T. biede men één in een hogere kleur (forcing tot 1 S.A.), met minimum li/j H.T., twee in een lagere kleur (geen forcing). Een enkel voudige jump in een nieuwe kleur mag gegeven worden met 3 H.T. en een biedbare kleur (is manche-forcing) Een openingsbod van 1 S.A.? Hier voor is vereist: 4 5 H.T.. verdeeld over 3 kleuren: 3'/» H.T. met acht honneurkaarten. De distributie dient 4 3 3 3 te zijn (of 4 4 3 2 met lage kleuren en de doubleten minstens H, x). (Van onze correspondent in New York) CR HEBBEN zich voor het nienwe sei zoen in de Verenigde Staten ruim 650.000 meer scholieren aangemeld dan verleden jaar het geval was. In de lagere scholen doet deze overvloed van nienwe leerlingen zich het meest gel den. Men had het kunnen voorzien, in dien men slechts de stijging van het geboortecijfer gedurende de oorlogs jaren in het oog had gehouden. Maar met deze wijsheid is nu niemand ge baat. Er is een ernstig gebrek aan Aartshertog Karei, de vierde zoon van Keizer Karei van Oostenrijk en Keizerin Zita. heeft zijn verlo ving bekend gemaakt met Prinses Yolanda de Ligne, dochter van de Belgische ambassadeur in India, Prins de Ligne. Een wapen waar Nederland trots op kan zijn De Marechaussee gaat jubileren! Op 26 October zal het 135 jaar ge leden zijn, dat het Wapen werd opge richt. Er is alle aanleiding, b(j dit jubileum even stil te staan, want de Koninklijke Marechaussee is door alle jaren heen een Wapen geweest, dat de aandacht trok en waarover ge sproken werd. Het nam deel aan de Tiendaagse Veldtocht, deed zijn plicht in de mobilisatie 1914-1918 en streed in de Meidagen van 1940 tegen de Duitsers. Vooral bii de Grebbsberg onderscheidde zich oen detachement Marechaussee dooi moedig en beleid vol optreden. Velen kwamen ua de capitulatie in Engeland terecht. Som migen werden belast «net de bewa king van H.M. de Koningin, anderen traden toe tot de Inlichtingendienst en werden boven Nederland gedropt. Zij vielen als slachtoffers van het Eng- iand-Spiel. Bij de Brigade Prinses Irene t.enden voormalige leden van het Wapen en hielpen mee, ons vader land te bevrijden. Onder hen, die na Mei 1940 in Hol land bleven, bevonden zich verschei dene verzetsstrijders, die de vijand af breuk deden, waar zij konden. Velen vonden de dood voor het executie peloton. Na de bevrijding is de Mare chaussee herrezen. En thans doet zij ook dienst in Indonesië, in samen werking met het Korps Militaire Po litie. Het wapen der Marechaussee heeft een mooie en grote traditie. Overal waar gevaar dreigt, waar het spant en waar de kogels fluiten, vindt men de Marechaussee op zijn post, ge trouw aan zijn fier devies: „Zonder vrees en zonder blaam". Bladerend in een boekje, dat aan elk Ud van het Wapen wordt uitge In één van zijn laatste redevoerin gen heeft Harry Truman aan de vrouw in het algemeen grote lof toege zwaaid voor het grote aandeel, dat de vrouwen over de gehele wereld in het openbare leven hebben en de vele energie die zij vrijwillig geven voor het doen van maatschappelijk werk. Hij gaf daarbij bijzonderheden over de rol van de vrouw in het openbare en politieke leven in de Verenigde Sta ten. De laatste tijd zijn door Truman vier vrouwen in internationale com- het Huis van Afgevaardigden (Tweede Kamer) tot lid van de Oorlogsschade Enquêtecommissie. Acht vrouwen zijn lid van het Huis van Afgevaardigden, voorts werden vrouwen benoemd tot minister van Arbeid, kanselier van de Amerikaanse schatkist, directeur van de munt. ge zant in Luxemburg, assistent-genees heer-directeur van de volksgezondheid en lid van de commissie voor ambte naren. Ongeveer een vijfde deel van alle Amerikaanse regeringsambtenaren zijn vrouwen, evenals 41 pet. van alle directeuren van postkantoren. Vijftig vrouwen zijn werkzaam bij de buiten landse missies van het Amerikaanse Bureau voor Economische samenwer king. Bij de Amerikaanse Bond van Vrouwenclubs zijn clubs aangesloten met een ledental van 5 millioen. Deze bond is aangesloten bij soortelijke bonden in 31 andere landen. De natio nale en regionale bestuursorganen van de Democratische Partij tellen onge veer evenveel vrouwelijke als manne lijke leden. De andere grote Ameri kaanse partij, de Republikeinse, heeft een aparte vrouwenorganisatie met een ledental van ongeveer 400.000. reikt en waarin de geschiedenis van de Koninklijke Marechaussee wordt beschreven, vonden wij een merk waardige uitlating van de Chef van het Wapen uit het jaar 1839, die wfl aan onze mannelijke lezers niet willen Snthouden. Deze chef maakte n.1. aan zijn ondergeschikten bekend: „Alhoewel het mij bij ondervinding en door menigvuldige voorbeelden ten volle is gebleken, dat het toe staan van huwelijken, op weinig uit zonderingen na, niet dan ongelukken en verdriet van brave en trouw«> marechaussees met zich sleept, moet ik niettemin allen reeds gehuwde on derofficieren en marechaussees ver zekeren, dat bjj goed gedrag en be kwaamheden zjj lieden ten allen tijde in de eerste plaats In aanmerking zullen worden genomen tot bevorde ring en beloning; maar aan den ande ren kant minder als ongehuwden te verschoonen zijn van slecht gedrag, aangezien de pligten, die op hen als echtgenoot en huisvader rusten niet dan als onvergevelrjk kunnen doen be schouwen, wanneer zij lieden zich aar> liederlijke gedragingen mogten over geven". Ook in die jaren waren er al moei lijkheden met de haardracht. Zo lezen wij in een order van 1844 dat ver scheidene marechaussees „het aange- zigt met krullen en blessen hadden bedekt en den baard onder de kin hadden laten groeien." De Comman dant gelastte deze haren af te laten snijden en de baard af te scheren, uit gezonderd de bakkebaarden, „echter niet langer dan gelijk met het onder ste der oren". Later werd het dragen van een baard weer toegestaan en vele marechaussees van vóór 1914 droegen met trots een prachtige vier kant geknipte baard. Op 26 October zal te Apeldoorn een monument worden onthuld, ter her innering aan hen, die in de jaren 1940 1945 voor het Vaderland vielen. De volgende dag zullen eskadrons Mare-' chaussee defileren op het Plein te 's-Gravenhage. Voor deze beide mili taire plechtigheden zal ongetwijfeld veel belangstelling bestaan. schoolgebouwen, aan leraren en les materiaal. Daarmee is het probleem niet eens volledig gesteld. In de ko mende elf jaar zal de toeneming van ht leerlingtal nog steeds groter worden. Over geheel Amerika waren verle den jaar ruim 22,7 millioen leerlingen ingeschreven. Hun aantal bedraag thans 23,3 millioen. Bijna een half millioen van deze stijging geldt de lagere scho len. Nu heeft men Ijlings de bevolkings aanwasstatistieken bestudeerd. En daar uit is dan gebleken, dat men dit jaar niet eens mopperen mag. Want in de komende vijf schooljaren zal het aantal inschrijvingen gemiddeld 1 millioen leerlingen hoger zijn dan het cijfer van thans. ®Ü^alle P°l'tieke, economische en fi nanciële problemen, waarvoor de Ver enigde Staten zich thans gesteld zien is dit er een in de eerste orde. De „schoolcrisis" betekent, dat millioenen kinderen, die in de komende jaren voor het eerst naar school gaan, ge noegen zullen moeten nemen met een beperkte opleiding. Dat velen hunner in noodlokalen het „aap, noot, mies' zullen leren staat vast. Erger nog is dat grote aantallen afhankelijk zullen zijn van onderricht, te geven door slechts, gedeeltelijk bevoegden. Dat het onderwijs van de jongste generatie Amerikanen daaronder ernstig zal lij den, kan men voorts opmaken uit het feit. dat in tal van kleinere steden reeds het princip van „halve dagen wordt ingevoerd. Dit moet in laatste instantie een zeer ernstige uitwerking hebben op de jeugd van heden, die unmers tot de toekomst van morgen moet worden grootgebracht. Tekort van 125.000 leerkrachten Voor de lagere scholen heeft men het tekort aan leerkrachten thans op 125.000 geschat. Maar in Juni en Juli van dit jaar behaalden slechts 25.000 nieuwe leerkrachten hun onderwijs- diploma's. Dat de animo voor dit vak met groot is, schuilt zoals ook in Nederland het geval is - in de eerste plaats in de lage salariëring. In tal van staten heeft men ijlings de onderwij zerssalarissen verhoogd Niettemin is de gemiddelde boerenknecht beter af. Het is grotendeels te danken aan jonge studenten, die dit baantje slechts voor een paar jaar ambiëren om *de vrije tijd te benutten voor verdere studie? dat het aantal leerkrachten nog op het' huidige peil is gebleven. Hoe ernstig het probleem is blijkt o.a. uit het feit, dat de stad San Fran- cisco voor de eerstkomende vijf jaar voor 49 millioen dollar aan scholen gaai bouwen. Een veel kleinere stad als Houston, in Texas, heeft momenteel een tekort van 250 leslokalen. Men erkent nu reeds, dat het bouwprogramma ter waarde van ruim 32 millioen bij nader inzien onvoldoende beschouwd moet worden om de klassen klein te houden. Een lagere schol waar één onderwijze res of onderwijzer een klasse van 48 tot 54 kinderen les moet geven, is daar een gewoon verschijnsel geworden. Plaatselijke autoriteiten kunnen het probleem financieel niet meer aan en het Amerikaanse parlement tracht hen nu te helpen. Maar dit is geen pro bleem, dat met de toewijzing van een groot aantal millioenen dollars door de federale regering kan worden opgelost. Naar schatting is 1 milliard dollar per Jaar, gedurende de komende tien jaar, het vereiste bedrag om de leslokalen op het juiste aantal te kunnen brengen. Maar waar haalt men het onderwijzend personeel vandhan? De grote steden hebben de honorering aangepast aan de eisen van de tijd, maar in kleinere steden en op het platteland kan men de financiële consequenties niet aan. Daai zouden de onderwijzers-salarissen ver dubbeld moeten worden om hun een enigszins redelijk bestaan te garande ren. Het totale bedrag, dat daarmee gemoeid is, zou ver uitkmen boven het nidget van de scholenbouw. En dan D03 het verlahgen om, in deze atomi e, tijd, het a-b-c te doceren leeft aanzienlijk minder sterk onder de stu derenden van thans dan enige gene raties geleden het geval was. ..wij kunnen de ooievaar niet meer bijhouden", was het philosofische com mentaar van een schoolhoofd over de noodtoestand. Maar een werkelijke op- ossing van dit nijpend probleem is al lerminst in zicht. MEVR. ELEONORE ROOSEVELT missies benoemd en wel mevr. Eleo- nore Roosevelt tot lid van de Ameri kaanse delegatie bij de algemene ver gadering van de Verenigde Naties te Lake Success; mevr.Ch. W. Tillett en mej. B. Lucas tot lid van de Ameri kaanse delegatie bij de vierde algeme ne zitting van de UNESCO (Organisa tie voor opvoeding, wetenschap en cultuur van de Ver. Naties) en mevr. Georgia L. Rusk, voormalig lid van Blinde honden werden ziende De heer Van Leeuwefi, biochemicus te Soest, is er in geslaagd een stof sa men te stellen, welke bij blinde honden ingespoten, tot resultaat had, dat prac- tisch alle behandelde honden het ge zichtsvermogen terugkregen. De hon den leden aan staar of glacoom. Een dierenarts heeft reeds geconstateerd, dat de behandeling verbluffende resul taten heeft gehad. De dieren hebben van de inspuiting geen enkel schadelijk gevolg ondervonden. De heer Van Leeuwen is van mening, dat zijn the rapie op het menselijk oog een even heilzame uitwerking zal hebben als op het dierlijk oog. OUDE MAN DOOR AUTO GEGREPEN Op de z.g. Rondweg bij Roosendaal is de 81-jarige hout- en kolenhandelaar P. de Bruin uit Roosendaal, die per fiets de weg overstak gegrepen door een Belgische personenauto. De bejaar de fietser werd deerlijk verminkt. Wei nige ogenblikker later na zijn aankomst in het ziekenhuis overleed hij. Soms hebben kippen een witte aan slag aan de kam. Men noemt dat poe- derkam. Het is een soort schimmel plant, die muf ruikt. De kop en hals kunnen ook worden aangetast. In luch tige hokken, waar volop zon in schij nen kan, komt die ziekte maar zelden voor. De volgende middelen kunnen helpen: 1. Insmeren met reuzelvet of vaseline óf; penselen met één procent creolineoplossing in water. Andere dieren hebben er plezier in elkaar de veren uit te plukken. Een goed voorbehoedmiddel is veel, zeer veel afleiding bezorgen en volop groen voer geven. Gewoonlijk is het veren- plukken een gevolg van verveling. Soms ontstaat het ook doordat de die ren te weinig eiwit of zouten in het voer krijgen of omdat ze geplaagd worden door huidparasieten. Nu en dan een beetje zout onder het week- voer mengen en insectenpoeder tussen de veren schudden. Verder zag ik een goed resultaat met het bestrijken van groene zachte zeep op de veren rond om de kale plekken. Oppassen dat de zeep niet op de huid gesmeerd wordt! Beenzwakte is dikwijls gebrek aan kalkzouten. Men neme wat phosphor- zure kalk en menge daarvan een wei nig onder het weekvoer. Soms hebben de dieren jicht in plaats van been zwakte. Pencelen met jodium-tinctuur is daartegen een radicaal middel. Men passé evenwel op, dat geen vervelling ontstaat. GRIEKSE OPSTANDELINGEN STAKEN „TIJDELIJK" DE STRIJD Door de „voorlopige Griekse rege ring" is een proclamatie uitgevaardigd, waarin wordt gezegd dat het Griekse guerrillaleger zijn operaties „tijdelijk heeft gestaakt, teneinde te voorkomen, dat geheel Griekenland zou worden verwoest". In de proclamatie wordt verder nog verklaard dat de guerrilla strijders de wapens niet hebben neer gelegd. QVERAL TER WERELD zal men het feit herdenken, dat het vandaag honderd jaar geleden is, dat te Parijs in het huis Place Vendome no. 12 's nachts om twee uur de grote componist Frédéric Ghopin is gestor ven. Zijn vader was een Fransman, zijn moeder een Poolse. De karakteris tieke elementen van de beide volken vindt men terug in Chopins vooral voor piano geschreven muziek.- Het Franse Chopin-comité heeft het plan opgevat om het gehele werk van de componist te laten uitvoeren door zes tien pianisten, waaronder Brailowsky, Mulcuczinkski, Cortot en Niedszielski. In Den Haag is Zondag 16 October het eerste filmmuziekconcert in ons land gegeven. Een herhaling vindt op 23 October plaats in 't Concertgebouw te Amsterdam. Daartoe komt het Haags Symphonieorkest onder leiding van jacques Moolenijzer met een ver sterkte bezetting. In het buitenland is men in de filmmuziek een meer en meer positief karakter gaan zien. Velen in ons land schenken er nauwelijks aandacht aan, aldus de dirigent, dat de film muzikaal geïllustreerd wordt en componisten van naam de filmmuziek schrijven. Het verdient aanbeveling, dat hun scheppingen aan de vergetel heid worden ontrukt. Donderdag 13 Oc tober vierde de oud-dirigent van het Residentieorkest dr. Peter van Anrooy zijn zeventigste verjaaidag. Zijn ere doctoraat ontving hij in 1914 van de Groningse Universiteit. Van Anrooys hand verscheen onder meer de „Piet Hein Rhapsodie" en muziek bij Hauffs sprookje „Das kalte Herz". Het con cert van 19 October van het Residentie orkest zal een hulde aan de zeventig jarige zijn. 1/RACHTENS EEN deze week door drie Amerikaanse uitgevers met de ECA gesloten contract, zal Nederland meer Amerikaanse boeken ontvangen. De Curtis Publishing Co. en de Bantam Books Incorporated zijn twee der fir ma's. die de boeken-export naar Neder land ter hand zullen nemen. De Gljs- bert Japixprjjs is door de Friese Ge deputeerde Staten voor dit jaar toege kend aan de Friese diohter Fedde FREDER1C CHOPIN FransPools Schurer en wordt op 4 November door de Commissaris der Koningin in Bols- ward uitgereikt. Na uitreiking van de prijs, groot f 500, wordt in de dertiende eeuwse Broerekerk een samenkomst belegd, waar de Friese dichter D. A. Tomminga zal spreken over de Friese psalmberijming van Gijsbert Japix en Fedde Schurer. 's Avonds wordt een gala-avond gehouden en zal de Com missaris tevens de Friese boekenweek openen. Hierna wordt in een Friese kunstavond o.a. de première gegeven van een marionettenvertolking van het Bijbelse drama „Simson" van Fedde Schurer. TER GELEGENHEID van het veertig jarig toneeljubileum van Albert van Dalsum wordt op 29 October in de Stadsschouwburg te Amsterdam de pre mière ten tonele gebracht van „De moord in de kathedraal" van T. S. El- liot. De jubilaris voert de regie van het stuk en zal ook de hoofdrol spelen. In Amsterdam wordt op 7 November in het gebouw van het Internationale In stituut voor Sociale Geschiedenis aan Oe Keizersgracht 264 een Nederlands UNESCO-centrum geopend Op dezelfde dag wordt in het Stedelijk Museum een tentoonstelling geopend, die een indruk geeft over werk, doel en organisatie van de UNESCO.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 5