Onze soldaten moeten botsing vermijden Jeugdige winkelrovers gevonden Kort Bestek Amoy na zware strijd gevallen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Spelen Republikeinen 'n dubbel spel? Jules Moch geeft het op P. v. d. A. zal een nieuw meerjaren plan doen ontwerpen Dinsdag 18 Oct. 1949 74e Jaargang No. 10712 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De Sultan van Djokja herhaalt zijn verklaring Vader leverde hen bij de politie af Najaarsstormen aangebroken wWij zullen ons werk voortzetten" Motorpolitie botst tegen hollende paarden Plan-commissie geïnstalleerd De dollar wordt niet gedevalueerd Twaalf jaar geëist tegen „Hakkie" Holdert Koffie en thee worden duurder Verduisterde f 61.000.- Jeugdi ige autodieven reden echtpaar aan Moeder kon haar kind niet onderhouden Engeland zal nieuwe regering erkennen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j. BULSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN; Advertenties: 18 ct per mm Kleine advertenties „Juttertjes'tot 15 woor den t L— *llt woord meer 5 jent Abonnementen per Kwar taal 4.— ->y vooruitbe taling. plus incassokosten QE SULTAN VAN DJOKJA heeft bfl ztfn aankomst op het vliegveld van Djokja zfln verklaringen Inzake de vrees, dat de vijandelijkheden op Java en Sumatra spoedig hervat zullen worden, herhaald. Hij zeide, dat „de mogelijkheid van een derde Nederlandse militaire actie nog altijd bestaat", en voegde toe, dat, indien de vijandelijkheden hervat werden, „dit niet de schuld van de Republiek zou zijn, omdat hij zjjn best had gedaan de moei lijkheid op te lossen. Dr. P. J- Koets, directeur van het kabinet van de H.V.K. heeft op een persconferentie verklaard, dat alle Nederlandse strijdkrachten strikte be velen gegeven waren gewapende botsingen met Republikeinse troepen In fndonesie te vermijden. Hij verklaarde, dat de Nederlandse politiek niet de oorzaak was van de toestand ln Oost-Java. De kritieke toestand in Oost-Java, aldus dr. Koets, werd veroorzaakt door een weloverwogen Republikeinse poli tiek van militaire infiltratie in Ne derlandse garnizoenscentra en ver bindingslinies over geheel Java. Een grote Republikeinse legereenheid heeft twee dagen geleden naar de Republi keinse hoofdstad geseind, dat zij zich niet langer gebonden beschouwde door de order tot het staken der vijande- ïykheden. „In de wetenschap daar van," aldus Dr. Koets, „is het moge lijk, dat de Sultan zijn opmerkelijke verklaring deed, zodat de Republikei nen in geval van een gewapende bot sing zouden kunnen zeggen: „Wij heb ben het u gezegd" en de Nederlanders hiervan de schuld zouden kunnen ge ven." Drie dagen na de order. Dr. Koets las een Engelse vertaling van een buitgemaakt Republikeinse legerdocument dat, naar hjj zelde, aan toonde, dat het Republikeinse bevel een order tot infiltratie uitgaf, drie dagen na de ondertekening van de or der tot staken der vijandelijkheden. Deze order tot infiltratie, die als „ge heim" was aangeduid, werd getekend door hdtenant-kolonel Suprapto, chef staf van de tweede divisie van het Re publikeinse leger. Geheime bespreking. Bfl zfln aankomst op het vliegveld te Djokja heeft de Sultan een geheime bespreking gehad met het hoofd van de Republikeinse delegatie, mr. Su- santo Tirtoprodjo, en de Republikeinse vertegenwoordiger in de centrale ge mengde commissie, mr. Wongsonegoro Deze laatste heeft tegenover de pers verklaard, dat hij zijn vertrek naar Surabaja waar hfl besprekingen zou voeren met Nederlandse autoriteiten en met militaire waarnemers van de UNCI geannuleerd had, omdat hij dit „thans onnuttig" beschouwde. Ministerraad vergaderde De gevaren, welke de militaire situ atie in Indonesië in zich bergt, zijn Woensdagmiddag in een vergadering van de Nederlandse ministerraad be sproken. De Nederlandse Regering aldus een verklaring heeft niets on beproefd gelaten om zowel in Den Haag als in Indonesië gunstige voorwaarden te scheppen voor het verkrijgen van een redelijke en spoedige oplossing van het Indonesische geschil. De thans van Republikeinse zijde ge stelde eis, dat de Nederlandse troepen zich zouden terugtrekken op een aan tal hoofdplaatsen en de verbindingswe gen tussen die hoofdplaatsen, welke verbindingswegen ook ter beschikking zouden staan van de TNI, is in strijd met de „Staakt het vuren"-overeen- komsten en zou bovendien de Neder landse troepen in een positie plaatsen, die militair gesproken onhoudbaar is. Aan Nederlandse zijde vertrouwt men dat alle constructieve krachten in Indo nesië zullen samenwerken om het ont staan van een nieuwe ramp in Indone sië te voorkomen en om alsnog op kor te termijn de goede sfeer in Indonesië te herstellen, die noodzakelijk is voor het welslagen van de Ronde Tafel-con ferentie. Van Republikeinse zijde werd in Den Haag als commentaar gegeven, dat de door de Sultan van Djokja gekenschet ste situatie een reden te meer is om de RTC zo spoedig mogelijk te beëindigen. Intussen heeft de situatie in Indonesië een onderwerp van ernstige beraadsla ging uitgemaakt tussen de leidende fi guren van de BFO en de Republiek in een gemeenschappelijke vergadering. Thans Robert Schuman (M.R.P.) aangezocht Naar officieel gemeld wordt, heeft Jules Moch zijn pogingen om een nieu we Franse regering te vormen opgege ven. Bij het verlaten van het presidentieel paleis verklaarde Moch tegenover jour nalisten, dat hij bij zijn pogingen op velerlei moeilijkheden was gestuit. Daar kwam nog bij, dat Letourneau (afgevaardigde van de MRP, aan wie de portefeuille van financiën was aan geboden) hem, Moch, Maandagavond mededeelde, om verschillende redenen het aanbod van de hand te moeten wij zen. President Auriol heeft thans Robert Schuman van de Katholieke Repu blikeinse Volkspartij (MRP) uitgeno digd zich met de taak te belasten. Schuman was minister van buitenlandse zaken in het onlangs afgetreden kabi net Queuille. Gisteravond omstreeks 7 uur arri veerde op het bureau van de kinder politie te Amsterdam een vader met zijn twee zoontjes. Deze jongens bleken de 11- en 15-jarige rovertjes te zjjn, die Zaterdagmiddag een „overval" ge pleegd hebben in een electriciteitswin- kel aan de Overtoom te Amsterdam. Inmiddels was al gebleken, dat zjj die zelfde middag niet slechts in één zaak, doch in minstens 6 winkels waren ge weest. Eindelijk is er dan een einde aan het Zfer zachte en rustige herfstweer ge komen. De eerste zeer actieve storm depressie lag gistermorgen voor de Schotse kust om snel in Noordelijke richting naar Noorwegen te trekken. Het regengebied van deze depressie bereikt reeds gistermiddag het Wes ten van ons land en tegen de avond het Oosten. De wind zal vooral langs de kust de komende nacht tot storm achtig toenemen. Het onweer van Zondag- en gister avond, dat alleen hier in het Westen optrad, heeft dus het einde van het mooie herfstweer ingeleid. Het zal tevens aanmerkelijk koeler worden, al vrwacht De Bilt dat de temperaturen voor midden October gemiddeld nog aan de hoge kant blijven. Het grootste deel van deze week zal het weer dit herfstachtige karakter houden met af en toe wat regen en veel wind. PAUS SPREEKT ZICH UIT OVER KUNSTMATIGE INSEMINATIE De paus heeft een aantal R.K. dok toren op Castel Gandolfo ontvangen om met hen te spreken over het toe passen van kunstmatige inseminatie aldus de „Church Times". Hij zeide daarbij, dat in speciale omstandigheden kunstmatige inseminatie tussen man en vrouw kon worden toegestaan. Bui ten het huwelijk evenwel wordt dit door de R.K. kerk veroordeeld als on wettig en onzedelijk. Amerikaanse communisten De Amerikaanse communistische partjj zal openlijk en wettelijk blijven optreden, zo luidt een communiqué, dat door William Foster, voorzitter van de party en mevr. Elizabeth Flynn, lid van het nationaal bestuur der party, is bekend gemaakt. In het communiqué wordt o.m. verklaard: „De communistische party is de poli tieke party van de Amerikaanse ar beidersklasse. Zij zal haar wettig recht om als politieke party op te treden verdedigen, een recht, dat door de regering noch de rechtbanken kan worden beknot zonder inbreuk te ple gen op de grondwet van de Ver. Sta ten". Laurence Sharkey, de secretaris generaal van de Australische commu nistische party is Maandag wegens 't gebruik van opruiende woorden in een telefonisch interview met de pers tot de maximumstraf van drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Sarah Churchill hertrouwt De actrice Sarah Churchill, dochter van Winston Churchill, en Anthony Beauschamp, de societyfotograaf, hebben te kennen gegeven, dat zy heden in het huwelijk zullen treden. Sarah Churchill heeft toestemming van haar ouders. Zij was in 1943 gescheiden van de acteur Vic Oliver. Overal hadden zij met het klapper pistool gedreigd, maar nergens hadden zij enig succes geboekt. De vader had zijn beide spruiten omstreeks 5 uur, dus bijna een uur na het gebeuren in de electriciteitswinkel, op de Overtoom gezien en ook gemerkt, dat zij met een pistool in een winkel stonden te zwaaien. Hij had hun het pistool afge nomen en de jongens naar huis ge bracht. Gisteravond las hij het verhaal van de overval in de krant, hetgeen hem aanleiding gaf onmiddellijk de kin - derpolitie op te bellen. Vervolgens toog hy met zijn jongens naar hoofdinspec teur Smit. Na een verhoor heeft deze de knapen weer naar huis gestuurd. Hoofdinspecteur Smit beschouwt het voorgevallene echter als een ernstige zaak, vooral omdat de oudste jongen zijn 11-jarig broertje, die de consequen ties van zijn daden nog niet kan over zien, heeft meegenomen. Weerbericht Verwachting, geldig tot heden avond: Wisselend bewolkt met enkele regenbuien, voornameiyk in het Westen van het land. Krachtige tot harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Eén dode, twee zwaargewonden Gistermiddag reden drie politieman nen van de groep Tietjerksteradeel op een motorrijwiel naar Buitenpost voor een dienstbespreking. Plotseling ver schenen enige paarden op de weg, die blijkbaar uit het weiland gebroken wa ren, wat gebeuren kon omdat de sloten langs de weg droog staan. Op dit mo ment passeerden juist de politiemannen op hun motor. Een botsing met de paar den was onvermijdelijk. De mannen sloegen tegen de grond en bleken ern stig gewond te zijn. De slachtoffers wer den naar het Diaconessenhuis in Leeu warden vervoerd. Eén van hen, de heer Jongstra, is inmiddels overleden. Hij was 51 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen. De toestand van beide ande ren is zeer ernstig. Tydens een vorige week gehouden bestuursvergadering van de Party van de Arbeid heeft de algemeen voorzitter van de Party, de heer Koos Vorrink een plan-commissie geïnstalleerd, die toezicht zal houden op de samenstelling van een sociaal-economisch meerjaren plan. Deze plan-commissie is als volgt samengesteld: Ir. H. Vos, voorzitter; mr. dr. E. Brongersma, mr. M. van der Goes van Naters, dr. Ph. J. Idenburg, mr. J. F. De Jongh, mr. dr. A. A. van Rhyn, G. J. N. M. Ruygers, J. Schilthuis, J. G. Suurhoff, A. Vermeulen, dr. ir. A. Vondeling, K. Vorrink, A. W.IJzerman, leden en drs. J. M. Den Uyl (directeur der Wiardi Beckmanstichting) secre taris. De heer Vorrink heeft bij de instal latie een uiteenzetting gegeven van de achtergronden, die het verlangen naar een nieuw plan deden ontstaan. Het is, aldus de heer Vorrink niet alleen de vrees voor werkloosheid en het ver langen naar bestaanszekerheid, die de plangedachte hebben doen herleven. Wy ieven thans in een maatschappelijke fase, die men kan omschrijven met „niet meer kapitalistisch en nóg niet socialistisch". De gewijzigde economt sche verhoudingen vragen een her oriëntatie van de socialistische bewe ging. Men is tot de overtuiging geko men, dat het door een planmatige poli tiek mogelijk zal zijn, te komen tot beheersing der maatschappelijke krach ten. Het doel De secretaris van de plan-commissie, drs. J. M. Den Uyl gaf een uiteenzet' ting van het na te streven doel. De eerste taak van het plan is het wijzen van wegen, waardoor te zijner tijd een sluitende balans kan worden verkregen in de economische betrekkingen met het buitenland. Het plan zal zich heb ben bezig te houden met de voorwaar den waaronder een industrialisatie- politiek valt te verwezenlijken. Vervol gens zal worden nagegaan, welke wij zigingen in onze bestaande productie- verhoudingen noodzakelijk zijn om te komen tot een meer efficiënte produc tiewijze. Daarbij sluit onmiddellijk aan de vraag, in welke mate socialisa tie noodzakelijk zal zijn en vooral, hoe men de arbeid zinvol wil ordenen. Ten anzien van al deze onderwerpen, aldus de heer Den Uyl, zal men zijn voordeel kunnen doen met de ervaringen der Engelsen Na de productieverhoudin gen vragen de inkomensverhoudingen de aandacht, evenals het vraagstuk van de bezitsspreiding en het bedrijfs-mede- bezit. Het zal voorts noodzakelyk zyn, cm de uitkomsten van deze studies te toetsen aan de inrichting der voor naamste productieve sectoren: industrie, landbouw, verkeer en vervoer, woning voorziening en middenstand. Ook zal een aantal voorstudies worden gevraagd betreffende verschillende culturele voorzieningen. Zowel de dorps- als de kerkelijke gemeenschap zijn als dragen de factoren in ons nationale leven ont zaglijk in betekenis verminderd. Dat schept de verplichting tot het aangeven van wegen, waarop een nieuwe organi satorische gemeenschapsvorming tot bloei kan komen. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse kaken, heeft machtiging gegeven om de geruchten, volgens welke Amerika en Engeland zouden zijn overeengekomen om de dollar te devalueren en de goudprijs te verhogen, krachtig tegen te spreken. Gistermiddag heeft het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof het proces voort gezet tegen de voormalige directeur van het dagblad „De Telegraaf', de 42- jarige „Hakkie" Holdert. Het Hof hoor de eerst nog twee getuigen, waarna mr. A. H. van de Veen, de advocaat-fiscaal, in zyn requisitoir Holdert schuldig achtte aan dienstneming bij de vijand als SS'er en aan verraad, waarvan de administrateur van De Telegraaf, de heer Van der Linde, het slachtoffer is geworden,, doordat hy vijftien maan den gevangen is gehouden. Als directeur van De Telegraaf had de verdachte bo vendien het dagblad geleidelijk dienst baar gemaakt aan het nationaal so cialisme. Mr. van de Veen eiste ten slotte twaalf jaar gevangenisstraf met ontzetting voor het leven uit alle rechten. Mr. J. H. de Pont, raadsman van ver dachte, sprak over „meelijwekkende verblindheid" van verdachte, voor wie hij als mens een groot gevoel van deer nis had. Hij trachtte het hof er van te overtuigen, dat hoewel Holdert toe rekeningsvatbaar is hy voor straf vermindering in aanmerking komt. De uitspraak zal op Maandag 31 Oct. des morgens om half tien volgen. PRINS BERNHARD NAAR LONDEN Prins Bernhard zal heden te Londen het woord voeren op het jaarlijkse diner van het Britse instituut voor de navi gatie. Ook de Britse minister van bur gerluchtvaart, lord Pakenham, zal een der sprekers zijn. Met ingang van gisteren zyn de prjj- zen van koffie en thee voor de detail listen gestegen. Voor de consumenten gaat deze verhoging met 24 October in. De koffie werd tot nu toe beneden de vastgestelde maximumprijs ver kocht, maar voortaan zal men de ma ximumprijs moeten betalen. Koffie die tot vandaag f 0.98 per half pond kost te, zal nu f 1.10 gaan kosten. Voor thee was de maximum-prijsregeling reeds opgeheven. De prijs van thee, die nu f 0.74 per ons kost, zal f 0.80 per ons bedragen. Jansen „in rubber" De politie te Laren heeft de 37 jarige B. uit Amsterdam, zich noemende Jan sen, gearresteerd. B., die een half jaar bij een weduwe te Laren als „gast" in woonde, deed bij verschillende winke liers te Laren, Amsterdam, Utrecht en Hilversum inkopen en betaalde met ongedekte chèques. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat ongeveer 24 personen door hem zijn opgelicht, tot een bedrag van ca. 35.000.Voorts kwam aan het licht, dat hij van mevrouw D., bij wie hij in pension was, onder allerlei valse voorwendsels een bedrag van ruim 26.000.heeft weten -.fhandig te maken, waaronder een studiebeurs van één harer kinderen. De man gaf voor handelaar in rubber te zijn, doch het enige stukje rubber, dat gevonden werd, was een ring van een weckfles. Van het verduisterde geld organiseerde hij o.a. grote feest avonden in hotels. Hij dreef de mysti ficatie van de naam Jansen zover, dat deze ook op zijn spoorabonnement voorkwam. Drie opgeschoten jongens van 18 en 19 jaar hebben Zondagavond uit een garage in Gouda een jeep gestolen. Twee van hen de derde durfde op het laatste moment niet mee gin gen daarmee een ritje maken. Zij kwa men echter niet ver, Bij het nemen van een bocht op de Westhaven reden zij het echtpaar Burghoorn uit Gouda aan. De man en de vrouw kregen een zware hersenschudding. Zij moesten in het Diaconessenhuis worden opgeno men. De bestuurder van de jeep raakte nr de aanrijding de macht over het stuur kwijt en reed de gracht in. Hij en zijn metgezel werden door voorbij gangers uit het water gehaald, en even als de derde jongeman gearresteerd. Ilse Koch (ge weet wel, de weduwe van de voormalige commandant van Buchenwald) is uit de Ameri kaanse gevangenis van Landsberg ontslagen en overgebracht naar die IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIlllHllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllHIIMIIIIIUMimMUIUNHiaHHMmtUIM de kunst afkyken. In de buurt van in een put, toen hij de schedel van een prae-historische olifant ontdekte, die naar schatting tussen de vyftig en zestigduizend jaar oud is. De tan den waren nog gaaf. Arbeiders te Le Creusot in Frankryk hebben twee van Aichach bij München. Toen ze de Qrosjnone groef een Italiaanse boer poort in Landsberg uitkwam, voegde zy de daar aanwezige persfotografen toe: „Nou, jongens, jullie schijnen er wel heel slecht by te zitten, dat je van mij een plaatje moet maken, om aan geld te komen". En zy vertelde verder, dat zy haar memoires aan het schryven isJammer, dat het „da werden Weiber zu Hyanen" niet ori gineel meer is. In twee dorpen in Zuid-West Frankryk werd gistermor gen vroeg een meteoor waargenomen. Kort nadat men het hemellichaam had gezien, werden explosies gehoord. (gisteren zyn in de IJmuidense vis- hal en in een plaatselijk restau rant voor de tweede maal de vak examens afgenomen. Aan 48 handela ren kon het brevet van volleerd be werker worden uitgereikt. Een Belgi sche delegatie kwam de Nederlanders Héé, pssst, ben jij bang voor klapp 0rpi«tooltje«r reusachtige paddenstoelen „geveld", die elk meer dan een meter in om vang waren. De paddenstoelen wogen respectievelijk 26 en 47^ kilo. J-{erman Heuss is professor aan de universiteit van Dresden. Dresden ligt in de Sowjet-zone van Duitsland en dat was professor niet naar de zin. Dies vluchtte hij met medeneming van zyn echtgenote naar het Westen, waar hy in goede welstand arriveer de. Hier beschikt professor over uit stekende relaties, want zijn broer is bondspresident. Heus! De Ameri kaanse luchtmacht ziet goede moge lijkheden in een nieuw systeem voor luchtalarm, waarbij binnen zeven se conden een onhoorbaar signaal in een gewone radio-uitzending wordt inge voegd, dat door speciale ontvangers in strategische luchtalarmcentra in 'n licht-, bel- of zoemersignaal wordt omgezet. In Parijs reed de chauf feur van een gestolen auto blindelings honderd meter achteruit om aan de politie te ontkomen. Vijftien gewon den. Elf top-leiders van de Amerikaan se communistische partij werden door het gerechtshof in New York veroordeeld tot een maximum gevangenisstraf van tien jaar en een geldboete van 10.000 dollar wegens een samenzwering om de regering ten val te brengen. Sedert een jaar zwierf de 33-jarlge Rotterdamse C. V. met haar driejarig kind door ons land en wist door het plegen van diverse diefstallen in haar levensonderhoud te voorzien. Zo zijn in Rotterdam vijf fietsen in beslag ge nomen, welke zij had gestolen Verder heeft zij uit een pension een deken ge stolen en in 'n café in de Oranjeboom straat een beter jasje voor haar oude geruild. Thans is zij gearresteerd door j de Rotterdamse politie. Het kind, dat zij bij zich had, werd aan de zorgen |Van de Haagse voogdijraad toever trouwd. De vrouw werd ook gezocht door de politie van Breda, Gilze-Rijen, Den Haag en Amsterdam. RUITER NA VAL VAN PAARD OVERLEDEN Maandag is de heer H. L. uit Eind hoven, die Zaterdagmiddag tijdens de Cross Country op de Noorderheide te Laren van zyn paard viel en op een boomstronk terecht kwam, in het Diaconessenhuis te Naarden aan de ge volgen van zijn val overleden. Thans is ook Amoy na hevige strijd gevallen. De nationalisten hebben zich onder dekking van de achterhoede te ruggetrokken op het eiland Tsjinmoen. zeven km Oostelijker gelegen. De geregelde Chinese communistische troepen hebben de grens van het Britse Hongkong bereikt. De bevelhebber der nationalistische troepen ontdeed zich van zyn onderscheidingstekenen en droeg zyn gepantserde trein over. Hy werd onmiddellijk benoemd tot militair commandant voor de communistische regering in het district. Het garnizoen van Hongkong gaat met de normale oefeningen voort en men gedraagt zich alsof er aan de grens niets gebeurd is. Naar men in gewoonlijk betrouwbare bron te Londen verklaart zal Engeland de nieuwe Chinese regering binnen drie weken volledig erkennen zonder een tussenfase van een de facto erkenning. Na de val van Kanton zou Bevin van oordeel zijn, dat het weinig zin heeft de nieuwe regering niet te erkennen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1