Minderheden zwegen over Raadscommissies Laatste resten natuur veilig gesteld 24.90 33.60 38.85 Belangstelling van meer waarde dan kennis ■S-r* ïn5es,oten krins afsche'd GEMEENTERAAD DEN HELDER Verpleegiarieven worden verhoogd Stuk van overtuiging kwam op tafel JONGENSWINTERJASSEN Grafische technieken V.U.-cursus over „Elementaire sterrenkunde" Café OUD-HOLLAND Tussen Haaks en Kuifje het Afrikaanse avontuur Wordt ons land onbewoonbaar? „Donkere Duinen"? Dr. Stuiveling spreekt voor Humanistische Gemeenschap Dr. Stellwag beroepen Anna Paulowna DOKEV zal revue opvoeren Glimlachje WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 Het belangrijkste raadsbesluit dat gisteravond werd genomen, was dat tot verhoging der verpleegtarieven van het gemeente-ziekenhuis. Voor verpleging in de derde klasse wordt voortaan (zowel voor volwassenen als voor kinderen zes gulden per dag berekend. Voorts werd de samenstelling der commissies van bijstand besproken, waarbij tegen veler verwachting in alleen het woord werd gevoerd namens de Partij van de Arbeid. Uit de kring der minderheidspartijen werd in de loop der vergadering de opmerking gelanceerd, dat hunnerzijde daarover zal worden gesproken bij een andere gelegenheid. Het voorstel tot verhoging der wethouderssalarissen werd nog niet aangenomen, omdat eerst na dere informaties bij Gedeputeerde Staten zullen worden ingewonnen. bezocht, en sprak daarover nu haar grote waardering uit. Zij achtte de voorgestelde tariefswijziging volko men verantwoord, maar was bang, dat nu minder patiënten uit de bui tengemeenten zouden komen. De heren G. J. Eijlders (AR) en S. Prins (WD) wilden graag we ten, hoe de tarieven in de Sint-Lid- winastichting waren. Wethouder Steenlage lichtte toe, dat de regeling ten aanzien der omliggende gemeenten zodanig is, dat het aantal patiënten van bulten eerder zal stijgen dan afnemen. Hij deelde mede, dat het derde klasse tarief nu in de Sint-Lidwinastichting 5.50 bedraagt, tegen 6 in het ge meente-ziekenhuis. Met mevr. Hamel- Dito was de heer Steenlage van me ning, dat het merendeel der patiënten van de tariefsverhoging niets zal be merken, omdat 85 procent verzekerd is. Benoemingen Toen het voorstel tot benoeming van een lid en een plaatsvervangend lid der commissie van georganiseerd overleg aan de orde kwam, stelde de heer G. J. Eijlders (sprekend na mens AR en CH) voor, resp. te be noemen de heer W. de Boer (vacatu re J. van Zwijndrecht) en J. H. Ketj- zer (vacature P. van der Veer). Eén der raadsleden stemde blanco, de ove rigen brachten hun stem op de beide genoemde candidaten uit, zodat zij verkozen waren. In de verschillende andere vacatu res benoemde de raad de eerst aan- bevolenen, wier namen wij reeds pu bliceerden in ons nummer van Don derdag 18 October. Montage-woningen Bij de behandeling van het voorstel, n een crediet te verlenen van f 632.000 voor de bouw van 48 mon tage-woningen bij de Lijsterstraat, maakte de heer A. J. Mulder (KVP) van de gelegenheid gebruik om de wenselijkheid te bepleiten van de bouw van woningen voor grotere ge zinnen. Hij wilde graag per blok één of twee woningen gebouwd zien voor gezinnen met meer dan vijf kinderen. Hierop repliceerde wethouder Van der Vaart, dat montage-woningen nu eenmaal één bepaald type hebben, zodat hierbij moeilijk aan de wens van de heer Mulder tegemoet kan worden gekomen. Overigens staat het gemeen tebestuur voor het dilemma, een gro ter aantal kleine woningen, of een kleiner aantal grote woningen te bou wen. Gezien de schreeuwende behoef te die er bestaat, verdient het eerste dé voorkeur. Door middel van ruiling met bestaande grotere woningen in de binnenstad kan het probleem wellicht worden opgelost. Het aantal gezinnen met meer dan vijf kinderen is in Den Helder maar gering. De heer S. Prins (WD) was be zorgd over de financiering der mon- Na het doorhameren van de eerste agendapunten vroeg de heer J. H. Smith (PvdA) het woord over de nota betreffende de commissies van bijstand. Hij onderschreef het stand punt van B. en W„ dat een goed func tioneren dezer commissies in het be lang van de gemeente is en citeerde in dit verband enkele uitspraken, waarin wordt gewezen op de morele plicht van de raadsleden om hun door de raad opgelegde taken te vervullen. De Partij van de Arbeid heeft alle partij en in het werk der vaste commissies willen betrekken. Inderdaad heeft geen mondeling overleg daarover plaats gehad, maar de PvdA heeft bij de minderheidsfracties een schema in gediend, dat uiteraard niet bindend was. Nu de uit deze fracties gekozenen hun benoeming niet hebben aanvaard, stelde de heer Smith voor, de vacatu res te laten bestaan, behoudens één vacature in de onderwijs-commissie. Deze zal in ieder geval vervuld moe ten worden, omdat een commissie minstens twee leden moet tellen. De voorzitter gaf de gelegen heid tot gedachtenwisseling, maar hiervan maakte ook na herhaalde aan moediging niemand gebruik, zodat bin nen verrassend korte tijd de behande ling der normale agenda kon worden voortgezet. Geen proefwoningen. Het voorstel, om het verleden jaar genomen besluit betreffende het bou wen van vier proefwoningen in te trekken, deed de heer S. Prins (WD) verwonderd opmerken, dat de gemeente min of meer door de betrok ken aannemersfirma bij de neus is ge nomen. In het bouwplan werd ruimte voor vier proefwoningen gereserveerd, maar nu deelt de aannemer droogweg mede, dat de bouw niet kan doorgaan. Nu wil de gemeente de grond beschik baar stellen aan herbouwplichtigen, maar kan dat geen verstoring van het *ta.dsbeeld tot gevolg hebben? Mr. J. Mulder (AR) meende, dat van gemeentewege de aannemer gewe zen had kunnen worden op zijn wette lijke en morele verplichting om een eens aangegaan contract na te komen. Wethouder Van der Vaart kon de klachten van beide sprekers onder schrijven. Het gemeentebestuur had verleden jaar goede verwachtingen van deze proefnemingen, maar heeft toen hlijkbaar toch een te groot risico genomen. Het is een goede leer voor een volgende keer. Woningverbetering. Voor de zoveelste maal kwam ter tafel een voorstel om afwijzend te be schikken op een bezwaarschrift van een huiseigenaar. De heer P. V. was door B. en W. aangeschreven voor het aanbrengen van bepaalde noodzakelijke verbeteringen in een hem toebehorend perceel. In zijn bezwaarschrift wilde hij de huurder daarvoor aansprakelijk stel len. Aangezien volgens de wettelijke procedure de aanschrijvingen gericht moeten worden tot de verhuurder (die op zijn beurt kan trachten de kosten geheel of gedeeltelijk te verhalen op de huurder), werd afwijzend op het be zwaarschrift beschikt. Vooraf had de heer J. H. K e ij z e r (C.H.) met klem betoogd, dat de ver betering aan de bewuste woning wel zeer dringend noodzakelijk was. Met een uit de vloer gebroken (welke term in dit geval ten onrechte een hardhan dige bezigheid aanduidt!) stuk hout de monstreerde hij de ernst van de situatie, die hij levensgevaarlijk noemde. De voorzitter wees erop. dat de gemeente niet buiten de wettelijk voor geschreven lijntjes kan gaan. De heer Van der Vaart vond de demon stratie van de heer Keijzer wel nuttig, omdat men nu eens kon zien, dat B. en W. niet klakkeloos een aanschrijving verzenden. Het college heeft lang een lankmoedige houding aangenomen te genover huiseigenaren, die noodzake lijke verbeteringen aan hun woningen saboteerden, maar daaraan gaat nu een eind komen. In ernstige gevallen zal de gemeente zelf opdracht tot reparatie geven, en later de rekening aan de eigenaar presenteren. Nieuwe atlassen. Voor de aankoop van nieuwe atlassen voor de Herzogstraat-school werd een crediet van f 453,60 verleend. De thans gebruikte methode werd door B. en W. in hun voorstel verouderd genoemd, naar aanleiding waarvan de heer 3. Prins (WD) vroeg of een dergelijke vernieuwing ook niet op andere scholen diende plaats te vinden. Wethouder Van L o o antwoordde, dat op de meeste andere scholen de ver ouderde methode niet meer wordt ge bruikt. maar dat dit overigens een kwestie is, die in de eerste plaats het betrokken schoolhoofd en de inspecteur van het lager onderwijs aangaat. Ver zoeken om vernieuwing van leermidde len worden altijd in ernstige overwe ging genomen. Verpleegtarieven Het voorstel betreffende de ver pleegtarieven gaf mevr. C. A. H a- mel-Dito (PvdA) stof voor haar „maiden-speech". Zij had het zie kenhuis en het parkherstellingsoord tage-woningen, die nog maar steeds duurder zijn dan traditioneel gebouw de huizen. Wethouder Van der Vaart voorzag op dit punt verbete ringen in de naaste toekomst, en hij achtte het zelfs waarschijnlijk dat over één of twee jaar de distributie van montage-huizen kan worden opgehe ven. Verzetting baken. Zonder hoofdelijke stemming ver leende de raad het gevraagde crediet van f 4400 voor het verplaatsen van een baken der gemeten mijl in Oud- Den Helder, al merkte de heer J. H. K e ij z e r (C.H.) op, dat men wellicht beter met de aanwezigheid van dit baken rekening had kunnen houden, toen het wederopbouwplan Oud Den Helder werd ontworpen. Wethouder Van der Vaart gaf dat toe, maar om practische en aesthetische redenen is men ervan uitgegaan, dat in Oud Den Helder geen obstakels aanwezig waren. Men kan terwille van één ba- kenpaal niet een geheel stadsplan for ceren. Als extra-agendapunt kwam een voorstel van de heer H. Brons (CPN), om de inkomsten-positie van het arbeiderspersoneel der gemeente te verbeteren door het invoeren van duurtetoeslagen, kleding- en schoeisel vergoedingen of anderszins. De raad ondersteunde dit voorstel niet, zodat het niet in behandeling werd geno men. In aansluiting daarop kwam het laatste agendapunt aan de orde: het voorstel tot verhoging der wethou derssalarissen. De heren P. Th. Luijckx (KVP).S.Prins (WD) en mr. J. Mulder (AR) brachten bezwa- zij ertegen bezwaar, dat klakkeloos ren naar voren. In hoofdzaak maakten zou worden nagevolgd, wat in Zaan dam was geschied, terwijl nog niet eens bekend is, hoe Gedeputeerde Sta ten daarover hebben beslist. Afgezien van het feit, dat de noodzaak der voorgestelde verhoging in twijfel werd getrokken, wilde men wel een gelijkschakeling met andere gemeen ten nastreven. Wanneer sinds de vori ge beslissing van Gedeputeerde Sta ten, toen dit college niet hoger wilde gaan dan f 3400, de richtlijnen ver anderd zijn, dient het gemeentebe stuur daarvan eerst op de hoogte te zijn. Gevraagd werd, of het voorstel niet kon worden teruggenomen, op dat B. en W. eerst aan Gedeputeerde Staten konden vragen, welke richt lijnen thans gelden voor het bepalen der jaarwedden van wethouders. Geen der andere raadsleden maakte bezwaar, zodat aldus werd besloten. Als extra- en allerlaatste agenda punt kwam de vraag van de heer J. H Smith (PvdA) of in de volgende raadsvergadering zou worden voorge.- steld, de commissie van bijstand voor het onderwijs uit te breiden met één lid van de PvdA, waarop de voor zitter antwoordde, dat waarschijn lijk zal worden voorgesteld, alle vaca tures aan te vullen met leden der PvdA. Te kwart vóór elf sloot burgemees ter Ritmeester de weinig emotionele vergadering. Te 's-Gravenhage slaagde voor het diploma derde stuurman grote han delsvaart de heer C. J. Brouwer, leer ling van de gemeentelijke zeevaart school alhier. KOOPT BIJ In zijn eerste le2ing voor de Hei deree Volksuniversiteit over het on derwerp „Grafische kunst" heeft de heer M. Beekhuis van Till twee van de drie druktechnieken behandeld, en wel hoogdruk en diepdruk. In de twee de en laatste lezing, die Vrijdagavond in de Vakschool voor Meisjes wordt gehouden, zal de vlakdruktechniek worden besproken. De hoogdruk, waarbij de inkt zich bevindt op de verhoogde delen van de drukvorm, is de oudste der drie technieken. Eerst kwamen de blok drukken, waarbij de tekst en voor stelling in het hout waren gesneden. De uitvinding van de losse-letter- druk betekende een revolutie in de boekdrukkunst. Door kunstenaars wordt het uit snijden of wegsteken van het hout ook nu nog beoefend, waarbij zfl be ogen een „afdruk van het hout". Palmhout is het meest geschikt, maar ook perenhout kan dienst doen. Een bijzondere methode is de houtgravu re, waarbij behalve lijnen en vlakken ook tinten of halftonen kunnen wor den gereproduceerd. Men denke hier bij bijvoorbeeld aan de bekende plaat jes in de werken van Jules Verne. Voorts kennen we nog de linoleum snede. Voor bewonderaars van grafische kunst is de ets rog altijd het meest geliefd. Voor deze diepdruk-techniek vroeg de heer Beekhuis van Till, zelf etser, de meeste aandacht. Op inte ressante en duidelijke wijze zette hl) het procédé uitéén. Hierbij wordt het beeld in een metalen plaat geëtst, zodat elke lijn een groef wordt. De inkt wordt op de plaat gebracht, met een zware tampon in de groeven ge drukt, waarna de overtollige inkt wordt weggestreken. Bij de druk wordt de fnkt door de grote span ning uit de groef overgebracht op het vochtig gemaakte drukvel. Het besprokene werd door enkele demon straties verduidelijkt. Op Donderdag 20 October zal dr. G. J Grobben, leraar aan het Lyceum, voor de Volksuniversiteit beginnen met een cursus „Elementaire Sterrenkun de", die vooral wordt gegeven voor hen die belang stellen in de hemellichamen die in wolkenloze nachten op ons neer zien, maar er nog moeilijk de weg in weten te vinden. De heer Grobben zal in vijf avonden trachten antwoord te geven op de vraag, wat al deze sterren Kpfplrr>npn Later in het seizoen zal prof. dr. M. Minnaert, hoogleraar te Utrecht, in twee lezingen met lichtbeelden vertel len hoe men er in geslaagd is te be wijzen, dat het heelal nog grootser is, dan wij konden vermoeden. Weststraat hoek Zuidstraat biedt U datgene, wat U zoekt, waar U naar verlangt. En vanaf morgenmiddag biedt het U t T T T Zie hiervoor morgen de advertentiepagina. Hr. Ms. onderzeeboten „O 28" en „O 30" zijn gisteren in de haven aange komen. Hr. Ms. „O 30" (Dolfijn) gaat over enkele dagen terug naar Rotter dam, vanwaar zij met Hr. Ms. „Zee hond" vermoedelijk op Vrijdag 28 Oc tober zal uitvaren om deel te nemen aan een oefening met Britse oorlogs schepen. Hr. Ms. mijnenveger kwam giste ren te Den Helder terug uit IJmuiden. Het Koninklijke jacht „Piet Hein" ligt momenteel in conservatie op de Rijkswerf. De Deense palingkotter „Katarina Petersen" liep gisteren de haven aan, onderweg van Kolding naar Oud- Beyerland. Het is morgen hoog water om 6.05 en 18.50 uur, en laag water om 0.00 en 12.50 uur. De temperatuur van het zee water was 15.4 graden Celsius. 195. Oh, wat is die Samba ver schrikkelijk kwaad geworden door dat hete water, dat de kok in zijn helm gegoten heeft. Hij rent met zijn ge vangene naar een boom en na hem eerst nog eens goed door elkaar ge schud te hebben, knoopt hij de neger kok om een boom vast. De kok is machteloos en kijkt Samba met een verdwaasde blik na. Hij heeft al veel meegemaakt in zijn leven als Panko- kok, maar om nu als een lint om een boom heengeknoopt te worden, dat ts ook voor de kok nog iets nieuws. Sam ba draait zich voldaan om. Zo, met die kok heeft hij afgerekend. Maar dan ziet hij daar nog een paar over blijvende zwartjes staan. „Wat?" roept hij razend. „Loopt er nog meer van jullie gespuis rond?" En met een woe dend gebrul rent hij op de Panko's af, die hem echter niet afwachten. Ze hebben nu al zo veel meegemaakt, dat ze het op een lopen zetten. Niemand voelt er iets voor om in handen van Samba te vallen en om een boom heen- geknoopt te worden. WANNEER WE GEEN MAATREGELEN NEMEN, zal ons land binnen tien jaar tijd onbewoonbaar zijn: een woestijn van huizen, die de laatste resten natuur zal hebben opgeslokt. Dat was het somber perspectief, gisteravond in een klem mend betoog aan de leden der Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, afde ling Den Helder, voorgehouden door de heer J. A. Nijkamp, directeur der ge meentelijke School- en Kindertuinen te Den Haag. In een buitengewoon interes sante en boeiende causerie onder de titel „Natuur en jeugd" schetste onze oud stadgenoot de oorzaken van deze dreigende onbewoonbaarheid, maar gaf tevens aan In welke richting de oplossing moet worden gezocht. M g0|jjk|^0jrï Jg gerekend. De 50.000 Amsterdammers, In 1630 had ons land 2V» millioen in woners, in 1830 drie millioen, in 1930 acht millioen, in 1950 zullen het er tien millioen zijn, en in 1970 waarschijnlijk twaalf millioen. De enorme bevol kingstoename in de laatste honderd jaar moet worden toegeschreven aan de verbeterde hygiënische omstandig heden, waarmede samenhangen de af name der kindersterfte en de verlen ging van de gemiddelde levensduur. Deze op zichzelf verheugende toestand had in ons kleine land onmiddellijk 'n aanval op de natuur tot gevolg. Indi rect bijvoorbeeld door de onttrekking van water aan de duinen en direct door de toenemende behoefte aan bouwgrond. De ontwikkeling der grote steden bracht langzaam maar zeker een ver vreemding van de natuur mede, wat niet kon worden tegengehouden door de verbetering der wegen en middelen van vervoer. Op het ogenblik is het totale areaal aan bossen en woeste gronden reeds te klein om de gehele be volking een behoorlijke recreatie in de vrije natuur te verzekeren. Alleen de provincie Zuid-Holland heeft al een overbevolking van 600.000 mensen, wanneer voor iedere 20 inwoners een hectare „natuur" als minimum wordt die aan zenuwstoornissen lijden, zouden in de vrije natuur genezing kunnen vinden. Vóór het te laat is, moeten maatrege len worden genomen. Wij moeten de natuur behouden, terwille van ons volk, terwille van de jeugd die in de natuur een zo onschatbare rijkdom aan „be leving" kan opdoen, terwille van de jeugd ook, omdat zij de toekomstige bevolking van ons vaderland is. N.J.N. doet prachtig werk Het is niet in de allereerste plaats nodig, om de oppervlakte aan natuur grond te vergroten, maar zij moet wel productief worden gemaakt. De jeugd raakt teveel vertrouwd met het leven in steenwoestijnen, en weet nauwelijks meer oprecht in de natuur te genieten. Er zijn ontzaglijk veel kinderen, wier ogen voor de schoonheid der natuur in feite gesloten zijn. Daarom sprak de heer Nijkamp met grote waardering over 't werk van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie (N.J.N.)waar in de jonge mensen belangstelling voor de natuur wordt bijgebracht. „Ik acht belangstelling van veel gro ter betekenis dan kennis, en ik be schouw kennis hoofdzakelijk als een middel om tot belangstelling te komen' aldus de heer Nijkamp, die hier niet alleen sprak als een idealist, maar evenzeer als man van de practijk en als zeer gewaardeerd leraar bij het Mid delbaar Onderwijs. Geen hersenschim. De heer Nijkamp liet duidelijk uit komen, dat bos en hei niet alleen ge zien mogen worden als plaatsen waar men eens wandelen kan en zich ont spannen, en dat strand en duinen niet alleen nuttig zijn om eens een frisse neus te halen. De betekenis voor de geest is minstens even belangrijk als het nut voor het lichaam. Wie in de na tuur bewust geniet van de duizend voudige schoonheid der planten- en dierenwereld, vindt daar een altijd stromende bron van levensvreugde. Deze bron moet door de mens, die in een woestijn van huizen en asfaltwegen dreigt onder te gaan, weer worden ont dekt Maar hoe kunnen we het kind die blijde wereld laten ontdekken? Het gezin is het begin van alles, maar via de school kan toch buitengewoon be langrijk werk worden gedaan. In de school ontbreekt maar al te vaak het .schools contact met de werkelijkheid". Er wordt meer aandacht geschonken aan drukwerk, dan aan de beleving. De lesrooster laat het niet toeMet de klas naar buiten trekken kost tijd, maar sport en verkeersonderricht vragen ook tijd. De sportbeoefening is noodzake lijk en het verkeersonderricht even zeer. maar het is even nodig dat de jeugd de schatten der natuur leert ken nen en waarderen. School- en kindertuinen. Met groot enthousiasme vertelde de heer Nijkamp wat door de gemeente Den Haag in deze richting wordt ge daan. Uit hoofde van de functie die hij nu ruim een jaar bekleedt, kon hij uit persoonlijke ervaring spreken. Aan de hand van een serie fraaie en zeer ver duidelijkende lantaarnplaatjes nam hij zijn toehoorders (waaronder verschei dene onderwijsmensen) mee naar één der Haagse school- en kindertuinen waar de jeugd in een zeer natuurlijke omgeving bos en hei, een veelheid van planten en dieren, een bijzonder leer zame jeugdboerderij en een waardevol „instructief plantsoen" vindt. Er zijn in Den Haag 27 van dergelijke tuinen met een totale oppervlakte van 30 hec tare, en de gemeente fourneert jaarlijks voor de instandhouding ervan f 150.000 Iets dergelijks is ook In Den Helder met geringe kosten en wat meer moeite te verwezenlijken. In de Donkere Dui nen, b« de vijver, zou een soortgelijke school- en kindertuin aangelegd kun nen worden, tenprofijte ook van de vol wassenen die het park bezoeken. De duinen in de nabijheid kunnen wellicht voor schoolklassen op bepaalde tijd stippen worden opengesteld. Momenteel wordt nog teveel gespe culeerd op de persoonlijke liefhebberij van een klein aantal onderwijzers en onderwijzeressen. „Het is prachtig wan neer er mensen zijn, die hun vrije tijd voor dit mooie werk over hebben, maar op den duur zal het parasiteren hierop funest blijken", meende de heer Nij kamp, en hij vertelde dat degenen, die in de school- en kindertuinen enige uren per dag leiding geven, daarvoor een zeer redelijke beloning ontvangen. „Het zou voor Den Helder al heel be langrijk zijn, wanneer één flinke jonge onderwijzer deze zaak met enthousias me aanpakt. De Natuurhistorische ver eniging en het Museum Den Helder zouden de grootst mogelijke steun ge ven, maar de medewerking van het ge meentebestuur is in de allereerste plaats noodzakelijk. Bij de plannen voor het toekomstige Den Helder moet mijns inziens hiermee worden gerekend hi - I0.0rJ °"S aIlemaal een levens belang, dat de laatste resten natuur in ons land veilig worden gesteld". iJm af,l0°? Van de avond' die onder leiding stond van de heer J. Henderikx en gedeeltelijk werd bijgewoond door wethouder P. S. van der Vaart, namen de ieden van de Helderse afdeling der Nederlandse Natuurhistorische vereni- laren d N«kamP. die verscheidene jaren de voorzittershamer heeft gehan teerd, en van wiens stimulerende in vloed men in ruime mate heeft mogen profiteren. Het is prettig, dat Den Hel der zijn warme belangstelling blijft be houden. De gedachten, die hij gister avond naar voren heeft gebracht, zijn het waard om met ernst te worden be- stuaeerd. Op uitnodiging van de Humanistisch, Gemeenschap zal de bekende literator, dichter dr. Garmt Stuiveling Zaterdag, avond in de bovenzaal van het distri. butiekantoor spreken over „De taak die ons wacht". Als één der „goden" van het populaire VARA-programma „de Radiolympus" geniet de spreker in ruime kring bekendheid. Zijn lezing, die in een openbare bijeenkomst wordt gehouden, zal de aandacht trekken van buiten-kerkelijken en kerkelijken, wie de culturele ontwikkeling van ons volk ter harte gaat. Ter voorziening in de predikants vacature bij de Lutherse gemeente werd, na gehouden stemming in de ge meentevergadering, een beroep uitge. bracht op dr. J. A. Stellwag te Enkhui. zen. Binnen de gebruikelijke termijn van vier weken zal deze beslissen over het al dan niet aanvaarden van dit be. roep. Vanavond geven de Verenigde Helderse Zangers met medewerking van het Helderse Meisjeskoor in Casi. no hun eerste concert in dit seizoen. De gymnastiekvereniging „D.O.K.E.V." heeft besloten 'n gymnastiekuitvoering te geven in de vorm van een revue, ge. titeld „De D.O.K.E.V.-trein". De dezer dagen gehouden algemene vergadering was grotendeels gewijd aan de besprekingen over de komende uitvoering. Het vorige jaar is geen revue opgevoerd, omdat men wat hui verig geworden was van de steeds stijgende kasten die dergelijke uit- voeringen meebrengen. Toch wilde men het dit jaar weer proberen en t was misschien wel goed, dat vooraf de penningmeester zijn rekening over het afgelopen half jaar overlegde. Die toonde een achteruitgang van f 359,07 aan. Voor ieder lid was nu duidelijk, dat alle krachten ingespannen moesten worden om de uitgaven von de revue zo laag mogelijk te houden Een echte gym-revue moest het worden, vond leider Siewers met brug-, rek-, bal- spring-, riet-, knots-, rhythmische en andere gymnastische oefeningen en een paar balletten, zangnummertjes en schetsen om er een aardig geheel van te maken. Het huren van costumes is duur. Een paar honderd gulden had t bestuur al besteed aan stof waarvan men pakjes laat maken, die ook later dienst kunnen doen. Dat geld is dus niet weg. Voor de balletten zal men echter echter het een en ander moe ten huren. Het echtpaar Blok en de heer D. Bakker zullen, misschien aangevuld met enkele leden, voor de schetsjes zorgen en de heer Prins voor de mu ziek. De zang verzorgen de dames leden zelf. Als data voor de opvoerin gen werden vastgesteld 26, 28 en 29 Januari 1950. Bij de bestuursverkiezing schreef een der leden op het stembriefje „Laat maar zo blijven". En zo kwam het ook uit Voorzitter Vergouw, penningmees ter W. de Jong en de commissaris J. Pranger werden weer in hun functie herkozen. Bij de verdere besprekingen werd opgemerkt, dat donateurs de vereni ging geldelijk willen steunen om de vereniging zelf en niet om goedkoop een uitvoering bij te wonen. Zij zullen dar ook geen reductie op het entree geld krijgen, wel voorrang bij de plaatsbespreking. Nog heeft de voor zitter meegedeld dat de bekerwed strijden op 23 November worden ge- houden. SPELREGEL-WEDSTRIJD. De Scheidsrechtersvereniging Den Helder en omstreken hield een spelre gelavond voor de verenigingen BKC, ZAP en Breezand Boys. Aan deze on derlinge wedstrijd namen twee leden van laatstgenoemde club deel en van de beide andere ieder 5. BKC won met 80 punten de eerste prijs, een lauwertak, ZAP behaalde 70 en B. B. 68 punten. De winnende BKC- oloeg bestond uit C. Wiggers, Alb. Tiel S. Rezelman, T. de Ridder en P. van Sikkelerus, die ieder een draagmedaille kregen. VISSERIJ-BERICHT URK, 15 Oct. 1949. Heden, Zaterdag 15 Oct. '49, werden aan de visafslagUrk door 37 vaartuigen aangevoerd: 1625 pond lijnpaling f 0.74—f 1.19; 2235 pond snoekbaars 17—18 cent en 446 pond wit- vis 318 cent. Alles per pond. Schiet nou een beetje op, Mi«# wil je 't hebben of zoek je toet ander»?

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2