De Arbeidsmarkt in ons gewest Handelsschool kreeg les in ironie Italië juicht handige oplichters toe Hoe hei was in het jongste verleden en wat verwacht mag worden van de toekomst er Werklo osheid Anthony van Kampen en Herman Zaal als leraar voor de klas Medische Sportkeuringen in Noord-Holland De KNVB-heker Vierde klassers beginnen Zondag VAN MARSDIEP TOT IJ Breezand Toneelavond voor de Stichting '40—'45 Hippolytushoef Feestavond in Concordia Texel Voor politiek weinig belangstelling Wieringen ZVV—Succes 2—0 Gratis adverteren! Geen derde politionele actie op Java Italiaans voetbalverslaggever vermoord Marktberichten WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 yOOR DE ECONOMISCHE BLOEI VAN EEN LAND of van een streek is het noodzakelijk, dat de productie zo hoog mogelijk wordt opgevoerd en om dit te bereiken moet, afgezien van andere factoren, de gehele bevolking ln het arbeidsproces zijn opgenomen. Wat de kanker van de werkloosheid betekent, weten velen onzer uit eigen er\ aring. Ook de overheid weet dit en ze doet wat ze kan, om een nieuwe ramp te voorkomen. Ze heeft haar bureaus, waar het verloop van de arbeidsmarkt voortdurend wordt gade geslagen en in verband daarmee worden doorlopend maatregelen overwogen, waardoor de gang van zaken gunstig wordt beïnvloed. Ze kan echter niet alles alleen doen. Ook de bevolking moet willen. En wanneer we hier even vooruitlopen op de conclusies, waartoe we in dit ar tikel zullen komen, dan moeten we zeggen: Laat ieder er voor zorgen vak bekwaam te zijn! Want er is niet de minste twijfel aan of de eerste stoot van een hernieuwde werkloosheidsvloedgolf zal worden opgevangen door de ongeschoolden. Laat ledereen bedenken, dat een overal of een werkjas, van welke kleur ook, een heel wat betere beschutting vormt dan de door velen zo hoog gewaardeerde witte boord! MEN HOORT tegenwoordig af en toe geruchten, dat de tewerkstel ling van arbeiders weer grotere moei lijkheden begint op te leveren, dan in de afgelopen jaren het geval is ge weest, men kan soms de verzekering horen uitspreken, dat er, zij het nog ln geringe mate, weer sprake is van werkloosheid en er zijn er, die de naas te toekomst niet zonder zorg tegemoet zien. Ten einde deze uiterst belangrijke materie zo goed mogelijk te kunnen Dreigt er weer te komen? behandelen en onze lezers een juist beeld te kunnen geven van de toe stand, zoals die op het ogenblik in ons gewest is, hebben we ons om in lichtingen gewend tot het Geweste lijk Arbeidsbureau (G.A.B.), waar de directeur, de heer L. Bandsma, bereid bleek ons de grootst mogelijke mede werking te verlenen. We zijn daarom ln staat in een viertal artikelen op de vraagstukken, die zich voordoen in verband met de arbeidsmarkt een, naar we menen, helder licht te wer pen. Uit de aard der zaak interesseert ons daarbij in de eerste plaats de streek, waarin we wonen. Het toeval wil, dat dit gebied vrijwel geheel wordt bestreken door het G.A.B. te Alkmaar. Dit bureau omvat 10 rayons, in elk waarvan een kantoor is gevestigd. Deze kantoren bevinden zich in Alk maar, Edam, Enkhuizen, Den Helder, Hoorn, Medemblik, Purmerend, Scha- gen, Texel en Wieringerwerf. Onze gegevens hebben betrekking op dit gehele gebied, dat dus, globaal genonfen, omvat Noord-Holland be noorden het Noordzeekanaal met uit zondering van de Zaan met omgeving en Beverwijk met omgeving. De periode tot begin 1946. Als richtsnoer bij de samenstelling van dit artikel heeft o.a. gediend een overzicht van het aantal bij het G.A.B. ingeschreven werklozen, dat van maand tot maand wordt bijgehou den. De cijfers, die er gedurende de oor logsjaren op werden vermeld, bieden natuurlijk geen juist beeld van de werkelijke toestand. Het enige, wat men er uit zou kunnen leren is dit, dat de doorsnee-Nederlander uit die dagen er blijkbaar geen prijs op stel de met het G.A.B. in aanraking te komen. De cijfers vertonen nauwelijks variatie. In de zomermaanden schom melt het aantal ingeschreven werklo zen om de 100; het loopt in de win termaanden op tot tussen de 200 en de 300. De gewone seizoenwerkloos heid komt er dus nauwelijks in tot uitdrukking. Vrees voor uitzending naar Duits land had daarbij natuurlijk de over hand en men mag veilig aannemen, dat diegenen, die wel ingeschreven ston den, aanleiding hadden om te veron derstellen, dat ze voor uitzending niet in aanmerking zouden komen. Het wa ren over het algemeen ouden van da gen en invaliden, zo verzekerde men ons aan het G.A.B. Vrede bracht verschuivingen. Toen Duitsland in Mei 1945 capitu leerde, bracht dit enorme verschuivin gen met zich mee. De onderduikers verlieten hun onderduikadressen. De boeren, bij wie ze in veej gevallen een onderdak hadden gevonden, verloren daarmee dikwijls een deel van hun ar beidskrachten. Veel jongelui namen dienst bjj de B.S. of meldden zich aan als oorlogsvrijwilliger. Het was waar lijk een volksverhuizing in het klein. Intussen waren het vooral de agra rische bedrijven, die een schier onuit puttelijke bron van werkgelegenheid vormden. Men moet daarbij bedenken. dat van mechanisatie op dat ogenblik nauwelijks nog sprake was. Auto's en tractoren stonden sl t hts in zeer be perkte hoeveelheid ter beschikking en een groot deel van het werk moest met de hand geschieden. Gebrek aan materialen was oorzaak, dat de indus trieën nog niet tot opleving kwamen. Ons gewest is echter dit zal in deze artikelen wel vaker blijken voornamelijk een agrarisch gebied. En de grote behoefte aan werkkrachten bij veeteelt, land- en tuinbouw was oorzaak, dat werkelijke moeilijkheden nauwelijks voorkwamen. Wel liep het aantal ingeschrevenen bij het G.A.B. in Juni scherp op en werd het totaal van 948 bereikt, doch dit was slechts van voorbijgaande betekenis. Het cij fer zakte in Juli tot 568 en handhaaf de zich op deze hoogte tot November. Opgemerkt zij, dat de feitelijke werkloosheid steeds nog ten dele ver borgen bleef, omdat de mogelijkheid rp andere wijze dan door productieve arbeid in het onderhoud te voorzien, bleef bestaan. Eerst na de geldaanering begon de werkelijke werkloosheid zich te open baren. Plotseling laten de cijfers dan een scherpe stijging zien en in Decem ber 1945 bedraagt het aantal 10C5. Waarbij natuurlijk moet worden ver meld, dat deze stijging mede het ge volg was van de seizoenwerkloosheid, die zich iedere winter voordoet. Meer normale toestanden. Na het einde van 1945 maken de berichten van het G.AB geen melding meer van bijzondere omstandigheden en het is daarom, dat we, wanneer we in enkele volgende artikelen de gang van zaken tot heden willen trachten weer te geven, dit overzicht menen te moeten laten beginnen op 1 Janu ari. Hoewel enkele na-oorlogse om standigheden zich natuurlijk ook ver der deden gelden, was er een zekere rust ingetreden, die voorheen ontbrak. Bovendien waren verschillende van de allereerste moeilijkheden overwon nen. Men zou daarbij bijvoorbeeld kunnen wijzen op het vrijwel alge heel gebrek aan kleding en schoeisel, dat zich in 1946 hier en daar open baarde en dat oorzaak was, dat velen vooralsnog niet in het arbeidsproces konden worden opgenomen. De perio de, waarin het G.A.B. in de allerno- digste gevallen hielp bij de verkrijging van fietsbanden, overalls, rubberlaar zen en dergelijke, was ten einde. Onderwijsvernieuwing in de practijk Toen onze medewerker Anthony van Kampen enige weken geleden een „Amsterdams Podium" schreef over het optreden van de Ramblers in Heek, hart bond, dat de rijkdommen van li teratuur, goede muziek en schilder kunst ver uitgaan boven de goedkope geneuchten van flodderfilms en dans- Uit het overzicht over 1948 van de Federatie van bureaux voor Medische sportkeuring in Nederland blijkt dat in vele plaatsen in Nederland het aan tal sportkeuringen, ondanks het aan merkelijk grotere aantal sportbeoefe naren, is terug gelopen. De bureaux voor Medische sportkeu ring in Noord-Holland maken hierop in het algemeen een gunstige uitzonde ring. Zo werd het aantal sportkeurin gen in Hoorn verdubbeld en gebracht op 254, een aantal dat overigens nog veel te laag is. In Beverwijk blijkt de belangstelling voor Medische sportkeu ring wel zeer gering te zijn. Slechts 136 keuringen werden daar verricht. Velsen met 255 keuringen is ook niet denderend. Sinds 1945 is het aantal keuringen ln de Zaanstreek met 8 omhoog ge gaan en gebracht op 784. In Alkmaar werden in 1948 728 keuringen verricht, een stijging van 489 keuringen sinds 1945. Het bureau voor Medische sport keuring te Den Helder ving» in 1947 met 229 keuringen aan. In 1948 groeide dit aantal tot 429 aan. PurmersteijnWestfriezen, Nieuwe Niedorp—ZRC, CSV—BKC, Watervo gelsZAP, GrasshoppersPurmerend, MonnikendamMeervogels, Ontwaakt Assendelft, SNA—Andijk, FokkeZou- aven, De RijpMadjoe, OFCVVB Vrone—St. George, DVAV—Schelling- woude, Randers—WSV, Texel—Ber gen, OudesluisEVC, KBV—Animo, Energia—LOC, NAS—SCA, HSV-Slo terdijk, Y-BoysJ. H. Kwartier, St. PancratiusOranje Zwart, DSS—SDC, THBDRC, RKAFC—NFC, De Ger maan—Quick (A), WY—Nautilus. VVD—RKAVIC. SLTO—VVZ. De Pio nier—RCZ, PVC—Olympia '25. Onze Gezellen—SDO, De Zebra's—Wils kracht. SwiftVictoria, RivalenNEA. ASV voor de le ronde vrijgeloot. naars van de opstelwedstrijd beloond. De eerste prijs kreeg Tine Strooker (de enige dame, maar dén ook de bes te!) ,de volgende prijzen waren voor de heren J. Hermary, H. Hopman, P. Duin en Jan Bruin. De heer Van Kam pen reikte hun met een hartelijk woord de boeken uit. En daarna was het woord aan Her man Zaal, die op zeer bevattelijke, geestige wijze een uiteenzetting gaf van de verschillen tussen klassieke, moderne-, jazz- en amusementsmuziek. Het schoolbord kwam er aan te pas en met de pick-up en de vleugel illusteer- de de heer Zaal zijn met diepe aan dacht gevolgde betoog. Vooral zijn im proviseren aan de vleugel en zijn va riaties over het Wilhelmus maakten die pe indruk en het applaus, dat hem ten deel viel, had vele kunstenaars van het concertpodium tot jaloersheid kun nen wekken. De heer Snijders, die deze uitste kend geslaagde openbare les met een dankwoord besloot, vertolkte zeker de gevoelens van alle aanwezigen, toen hij de heren Van Kampen en Zaal opwekte, dit prachtige werk niet met deze ochtend als afgedaan te be schouwen, maar het voort te zetten Het initiatief van de heer Kostelijk is waard, in breder kring navolging te vinden. Want dit is onderwijsver nieuwing van de beste soort en in de meest nobele vorm. heeft hij uiteraard niet kunnen bevroe- muziek. Met applaus werden de win den, dat hü daarmede een bijdrage le verde tot een wel zeer bijzondere vorm van onderwijsvernieuwing. Er wordt over het probleem der onderwijsver nieuwing sinds jaar en dag veel ge praat en vee! geschreven. Men wil de school dichter bij het werkelijke leven brengen en het onderwijs meer afstem men op de eisen van de praktijk des dagelijksen levens. Welnu: dit alles ge beurde Zaterdag in hotel „Victory" te Alkmaar, waar de drie hoogste klas sen van de Alkmaarse Handelsschool bijeen waren gekomen, dank zij het ini tiatief van de leraar Nederlands, de heer Kostelijk en de medewerking van de directeur, de heer G. A. M. Snijders, om te luisteren naar Anthony van Kam pen, die zich had te verdedigen tegen de velerlei aanvallen, die de leerlingen per opstel en per „nabeschouwing" hadden geleverd op zijn ironisch arti kel over de Five o'clock tea bij Heek. De heer Kostelijk had dit artikel in de hoogste klas besproken, de leerlin gen hadden hetzelfde onderwerp in 'n opstel verwerkt en in een apart „arti kel" hadden zij bovendien ieder hun mening kenbaar mogen maken. Anth. van Kampen, die van één en ander op de hoogte was gesteld, had voor het beste werk mooie boeken ter beschik king gesteld. En wijl het hier ging om opvattingen over de amusements- en de jazzmuziek, had hij zich bij zijn voordracht voorzien van de zeer des kundige hulp van de toonkunstenaar Herman Zaal, die zich op zijn beurt weer had voorzien van een vleugel en een piek up, die in de „Victory"-zaal aanwezig waren dank zij de hulp van de Alkmaarse firma Ypma. En wanneer we u hier nog bij vertellen, dat behal ve de president-commissaris onzer NV, de heer S. Koning, ook de beide direc teuren en leden van de redactie aan wezig waren dan kan toch met ge rustheid worden vastgesteld, dat hier een zeldzaam voorbeeld van onderwijs vernieuwing werd gegeven. Er heerste Zaterdagmorgen in de keurige, ruime zaal een gespannen sfeer onder de jeugdige dames en he ren, die van aangezicht tot aangezicht kwamen te staan met de bekende au teur. die het zo waar had aangedurfd, hun Ramblers -idool aan te tasten met zijn ironisch geschrijf. Na de vriende lijke openingswoorden van de heer Snijders kwam Anthony van Kampen aan het woord, die meestal onder daverend gelach van zijn gehoor tal van puntige opmerkingen uit de op stellen en de critieken citeerde. Hij „nam" veel van de jongelui, maar hij verzette zich met jeugdig élan tegen de aantijging, dat hij tot de ouwe heer tjes gerekend moest worden, die alleen maar van Bach en Mozart houden en di< de moderne muziek niet begrijpen. Hij had de onverdeelde aandacht van de jongelui toen hii. in een slotwoord, een vurig pleidooi hield voor de cul turele waarden in het leven en toen hij de meisjes en de jongens op het Nieuwtjes uit Alkmaar: 'n Comité is er gevormd, dat de toneel speler Albert van Dalsum op Dinsdag 1 Nov. zal huldigen. Dr. M. Euwe speelde in „Het Wapen van Heems kerk" een simultaan-schaakseance, waarvan het resultaat als volgt was gewonnen 26 partijen, remise 4, ver toren 5 partijen. Vrijdag vindt in Hotel ..De Nachtegaal" een rookwedstrijd plaats. De gemeenteraad van Schellinkhout heeft de gemeente-begroting voor 1950 reeds behandeld en goedgekeurd. Tijdens het zware cmweer is te Be verwijk de bliksem geslagen in de bovenleiding van de Spoorwegen. Het treinverkeer had daardoor een kwar tier vertraging. V Zaandam beschikt thans over stads autobussen. Men beweert aan de Zaan dat er geen plaats in Nederland is die over zo'n uitgebreid stadsnet beschikt „Wat is er bij Bossen te doen?" „O, een avond van de Stichting". Die woorden ving de heer Weeda op de weg op. „En", zei hij, in z'n ope ningswoord van de toneelavond, daar mee kwam wel heel duidelijk tot uiting, hoe bekend de Stichting '40-'45 bij ons is. Er zijn vele Stichtingen in ens land, maar als er gesproken wordt van „de Stichting", dan weet iedereen, dat men het over „De Stichting 1940- '45" heeft. Dat komt, omdat men waar dering voor haar werk heeft en omdat het een Stichting is van u en mij, van ens allemaal". De groep tonelisten uit verenigingen van verschillende richting, die zich wilden inspannen om een goede avond te bezorgen aan een publiek, dat in groten getale was opgekomen; de gebr Kos. die uit hun meubelmagazijn vrij lieten kiezen voor de toneelaankleding; bet orkestje, dat deze avond voor „een schappelijke prijs" concerteerde en de schenkers van prijzen voor de te hou den verloting, zij allen handelden uit sympathie voor De Stichting. De heer Weeda besloot zijn openings woord met declamatie van het gedicht „De Taak". Opgevoerd werd: ,Een die niet geteld wordteen toneelspel in drie be drijven, dat de vertolking vroeg van wel elf rollen en door de moeilijke op gaven, die de inhoud stelt en door de vaak wat stijve boekachtige taal van de dialoog, niet gemakkelijk te spelen is. Daar er over enige goede krachten uit verschillende verenigingen te beschik ken was, wogen die bezwaren minder. Sommige van hen we noemen geen namen, want allen zonder uitzondering gaven wat ze konden wisten hun rol zelfs zeer levendig te vertolken Ook over de inhoud van het stuk wijden we niet uit. Op een avond voor de Stichting zou een klucht niet op zijn plaats zijn. Maar .Een die niet geteld wordt.was daar wel een heel sterk tegendeel van. Toch had het dramatisch gegeven, slechts een enkele maal verlicht door een humoristisch trekje, het volle medeleven van het publiek. Behalve de gespannen aandacht, waren de traan tjes, die hier en daar weggepinkt wer den, bewijzen, dat stuk en spel op velen hun invloed niet misten De O.V.B. heeft in „Concordia" van de heer S. Halfweg een goedgeslaagde propaganda-feestavond gehouden, waar van de leiding berustte in handen van de heer P. Ottens, die bij de opening in het bijzonder de heer L. va» Os, hoofdbestuurder uit Rotterdam ver welkomde. zomede het cabaret „Tem po" uit Wieringen. Het gezelschap kwam hierna aan het woord. De voornaamste spelers waren de heren E. Hartman. W. Holtjes, H Veenstra, P. Uithof en Metselaar en de dames D. Bugel Ten Kaat en mevr. Ten Kaat. Allereerst brachten de he ren Hartman en Holtjes een historisch stukje, dat door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. Het programma vóór de pauze werd verder gevuld met verschillende liedjes, ten gehore ge bracht door de heren Th. Eckhof en H. Veenstra. Mej. L. Bugel en de heer H. Veenstra traden op de voorgrond met het stukje „Lawaaimuziek". Hierna was het woord aan de heer Van Os, die in zijn propaganda-rede herinnerde aan het ontstaan van de bond en het met oprichting beoogde doel. Naar de mening van de spreker besteden de bonden tegenwoordig te veel aandacht aan de politiek. Spre ker wekte de aanwezigen op lid te worden van O V B.. waarna zijn boei ende propaganda-rede met hartelijk applaus werd beloond. Gedurende de pauze had een verlo ting plaats, waarvoor de prijzen wa ren geschonken door de Middenstand en de burgerij van Wieringen. In het tweede gedeelte van de avond werd een toneelstuk opgevoerd, dat zich gedurende de eerste wereldoorlog afspeelde in Frankrijk. Voor de spe lers, de heer Hartman en de dames Ten Kaat was het succes zeer groot. Hierna vroegen nog verschillende zangstukjes de aandacht, zomede eni ge accordeonsoli van de heer Gerard Hille. De heer Ottens heeft de goed ge slaagde propaganda-avond gesloten onder aanbieding van een bloemen hulde aan de heer R. Bugel. MARKTBERICHT DEM BURG, 17 Oct. Aangevoerd werden 140 lammeren 3045. 20 koeien 45060 45 graskalveren 175220, 40 biggen 5. i en 8 ramm 11 6080. Voor de levering 33 schapen, nuchtere kalveren en 3 koeien. (Van onze correspondent in Rome) IN DE ITALIAANSE KRANTEN wordt op het ogenblik terdege rekening ge- 1 houden met de smaak van het publiek. De lezers interesswen zich meer voor de dagelijkse kleine vergrijpen dan voor internationale politieke gebeurtenissen. Het belangrijke politieke nieuws op de eerste pagina wordt verdrongen door een lang artikel over misdaden van grote omvang. Een juiste opmaak van een dergelijk artikel heeft soms tot gevolg, dat de oplage in de volgende weken sterk stijgt. Maar ook de kleinere „gevallen" genieten een zorgvuldige behande ling en worden door het publiek met belangstelling gevolgd. Zakkenrollen) of het stelen van een fiets doen het publiek vaak in woede ontsteken; wanneer de dief niet vlug genoeg is. belandt hij, inplaats van in de gevangenis, met zelden in het ziekenhuis. een, een commendatorehuishouding- waardige kip te kopen en begaf zich op weg naar het bewuste huis, waar hij al spoedig tegenover de landelijke „onschuld" kwam te staan. De com- mendatore, zo vertelde hij, heeft zijn gouden horloge met ketting vergeten. Waarschijnlijk had hij het op 't nacht kastje laten liggen. Hij wilde het hor loge graag meenemen voor de com- mendatore. De kip was voor het mid dageten, aangezien de commendatore van plait was vroeg te eten. In een café in de buurt verdiepte T mannetje zich in 't ochtendblad tot 't gouden horlo,, het middaguur aan wees. Toen begaf hij zich opnieuw naar de woning van de commendatore, belde en verklaarde aan het dienst meisje, dat meneer voor een bespre king met twee zakenvrienden in de stad was opgehouden. Hij verzocht daarom aan de bode de gebraden kip, messen, vorken, borden en lepels „de zuiveren" mee te geven, zodat hij op kantoor met zijn vrienden kon eten. Het meisje pakte alles in een mand je. deed er een groot wit servet over heen en drukte de bode op het hart toch vooral op te schieten, aangezien de gebraden kip anders koud werd. Dat liet het mannetje zich geen twee maal zeggen De Italianen hebben plezier in deze geschiedenissen, waarvan de kranten uitvoerig melding maken. Voor bepaalde wetsovertredingen hebben de Italianen in het geheim een warme sympathie. Als een kassier van een bank, die jarenlang achter zijn loketje heeft zitten ploeteren en zwoe gen, er op een goeie dag met een .paar millioen lires vandoor gaat, is er geen Italiaan, die het de man kwalijk neemt. Ook niet wanneer iemand met een scherp verstand niet de gewone weg bewandelt, doch met een origineel idee zijn slachtoffer enkele Lires lich ter maakt en aan de algemene vrolijk heid prijsgeeft. Dergelijke gevallen worden in de kranten met evenveel zorg behandelt als de hoofdprijs van de toto of een erfenis uit Amerika. Pa keopt nieuwe schoenen. In Turijn kwam een heer met een klein jongetje aan de hand een schoe nenzaak binnen. Hij zei tot de ver koopster: „Ik zou graag voor mij en mijn zoontje een paar schoenen willen passen". Aangezien de schoenenwin kels in Italië op het ogenblik vol zit ten met schoenen en de klanten zeld zaam zijn. werden de heer en het jon getje met veel voorkomendheid be diend; zij hielden de nieuwe schoenen meteen aan en lieten de oude inpak ken. Toen ging de heer naar de kassa, keek in zijn portefeuille en schrok zich naarhij had niet genoeg geld bij zich en moest even naar thuis om wat hij te kort kwam te halen. Hij woonde dicht bij en was zó terug. De jongen bleef zo lang in de winkel op hem wachten. Het jongetje wachtte en be diende zichzelf in die tijd uit een doos je bonbons; de verkoopster wachtte en de chef aan de kassa eveneens. Na een poosje vroeg de verkoopster aan het jongetje hoe hij heette, waar hij woon de en waardoor zijn vader opgehouden zou kunnen zijn. Het jongetje gaf uit gebreid antwoord; alleen op de laatste vraag verklaarde hij, dat de heer zijn vader helemaal niet was. Het was een totaal vreemde meneer, die hem op straat had aangehouden, hem een doos bonbons gegeven had en hem een paar nieuwe schoenen had beloofd, als hij heel braaf zou zijn. En hij was toch braaf geweest „Laat de kip niet koud worden". Het volgende gebeurde in Milaan. Eén statige heer,' aan alle kanten groe tend en aan alle kanten begroet, be trad in gezelschap van een vriend het paleis van Justitie. Hij vertelde aan zijn vriend, dat hij niet goed was uit geslapen en zowaar vergeten had zijn gouden horloge met ketting bij zich te steken. Het leven in Milaan vond hij niet zo prettig, o.a. omdat hij op zijn eentje een huis bewoonde, met als eni ge bediening een onschuldig meisje van het platteland! In het paleis van Justitie hebben ook de muren oren en niet alleen de die naren van de gerechtigheid. Een be scheiden mannetje hoorde de klachten van de statige heer, vroeg aan de mensen, die de heer zo voorkomend gegroet hadden, wie dat was, wandel de naar een telefooncel om in de gids op te zoeken waar Commendatore X woonde en verwijderde zich rustig. Onderweg ging hij naar een poelier om Voor een vrij talrijk publiek speel den ZVV en Succes een spannende wedstrijd, die echter niet op hoog peil stond. De thuisclub wint de toss en kiest met zon en wind in de rug te spelen Direct na de aftrap neemt ZW de bal over en moet de keper van Succes handelend optreden, wat hem in deze wedstrijd goed afgaat. De aanval van Succes weet enige aardige aanvallen op te zetten, doch de verdediging van ZW blijft de situatie meester. Vooral de stopperspil speelt een prima wed strijd en weet de middenvoor der thuisclub vrijwel uit te schakelen. Na ongeveer een kwartier spelen lost de linksbinnen een hard schot, dat via de Succes-rechtshalf in het net verdwijnt, zodat de thuisclub op fortuinlijke wijze de leiding neemt. Kort vóór de rust denken we Succes te zien gelijkmaken, maar uit een gewirwar van spelers, schiet E. Hartman tenslotte via ee'i speler van Succes naast. In de tweede helft komt de thuisclub direct verwoed opzetten, maar het juist schot ontbreekt. De aanvallen der thuisclub zijn evenmin van gevaar ont bloot. Zij weet verschillende corners te Voor onze jongens uit Indonesië Ons volk verkeert terecht in zorg over de vraag, of er straks vol doende werkgelegenheid bestaat voor onze militairen, wanneer zij weldra in duizendtallen uit Indo nesië in het vaderland terugkeren. Het betreft hier een hoogst ern stige zaak. welke aller aandacht verdient De Verenigde Noordhollandse Dagbladen willen in dit opzicht een bijdrage leveren door voor elke gerepatrieerde militair de gelegenheid te openen, tweemaal kosteloos een advertentie te plaat sen, waarin werk wordt gevraagd Deze advertenties, waarvan de grootte hoogstens 20 mun. mag bedragen, worden geplaatst in een afzonderlijke :ubriek in alle zeven edities van de V.N.D. en be reiken dus het gehele gebied van Noordholland boven het Noordzee- kana&u Bij aanbieding van de adverten ties zal de betrokkene een bewijs dienen te overleggen, waaruit blijkt dat hij gerepatrieerd mili tair is. Hij kan de advertenties desgewenst tegelijk voor achter eenvolgende plaatsingen .pgeven dan wel deze met tussenpozen aanbieden. forceren. Uit een hiervan doelpunt de middenvoor met een kopbal (2-0). Suc ces brengt nu enige veranderingen in haar ploeg, maar deze leveren geen verbeteringen op. Enige minuten vóór tijd weet Lindenberg de bal op de doel lijn nog over te schieten, waardoor ook de laatste kans verloren gaat. Als de prima leidende scheidsrechter voor 't laatst fluit, heeft Succes haar eerste uitwedstrijd verloren, zulks tot teleur stelling van haar supporters. In een persconferentie, die dr. Koets voor Nederlandse persvertegenwoordi gers hield, zei dr. Koets naar aanleiding van de uitlating van de Sultan van Djokja, dat de mogelijkheid van een derde politionele actie uitgesloten was: „Niemand, die wel bij zijn zinnen is, denkt aan een derde militaire actie". Zaterdag j.1. werd in een straat te Como het lijk gevonden van Sergio Cabaglio, voetbalverslaggever van een plaatselijk blad. De politie stelde vast, dat zijn dood het gevolg was van hem toegebrachte slagen. Enkele dagen tevoren had de uit gever van het blad een brief ontvan gen waarin werd medegedeeld, dat de critiek, die Sabaglio op de ploeg van de A.C. Como had uitgeoefend, een zeer slechte indruk had gemaakt. Mr. CANNEMAN BENOEMD TOT BURGEMEESTER VAN HOORN Met ingang van 15 November is be noemd tot burgemeester van Hoorn mr. B. R. Canneman, administrateur bij de Provinciale griffie van Drente, tevens chef van het Kabinet van de Commis saris der Koningin in die provincie. De heer Canneman is veertig jaar oud en lid van de Partij van de Arbeid. AVENHuaN, 18 Oct. 1949. 3000 kg Eigenheimer* 7.30—6.10; 72000 agWitte kool 45.20; 28700 kg Rode kooi 5.50 8.70; 3500 kg Gele kool 5—6.60; 1800 kg Chin. kool 7.20—10.50; 4500 kg Uien: grone 13—13.50, gewone 13.80—14.60, uriel. 14.30—14.80 en nep 15.20—15.80; 28400 kg Bieten: I 66.40 en II 4; 180 kg Witlof I 42 en II 32; 40500 kg Peen II 8.20—9.30 en III 7.20—7.80; 8150 kg Slabonen: I 63—65, II 58—59, III 51—52, IV 42 en stek 32. GROOTEBROEK, 17 Oct. 1949. 9000 kg Aardappelen: Blauwe Eigenheimers 8, Noorderling 77.60, Koopmansblau- we 6.90—7.20, Meeriandt^s 6.60—7.40, Alpha 7.40; 2200 Kg Witte kool 5—5.70; 6200 kg Rode kool 5.506.60; 4000 Kg Groene kool 5.80—7.50; 4500 kg Gele kool 5—5.80; 7500 kg Bieten 66.19; 2250 kg Peen II 6.50—6.60 en III 6.80; 4400 kg Uien 13.10—13.50, grof 12.30— 12.70, driel. 12.70—13, nep 14; 170000 st Bloemkool I 23—46, II 14—27, afw. 8— 24 en stek 211. ZWAAG, 18 Oct. 1949. Aardappelen 7.30; Spinazie 16—19; Uien 5—12.20; Bie ten 6.40; Chin. kool 3.50—5.20; Savoye kool 510.20 Gele bew. kool 68.30; Rode kool 6.10—12.50; Spruitkool 26— 30; Slabonen 4263; Snijbonen 2581; Witlof 40—58; Tomaten 26—37; Augur ken 4054; Breekpeen 5.706; Was- peen 6; Peen (per 100 bos) 18; Andijvie 6 8; Sla 27.70; Bloemkool 832; Komkommers 14—16; Perziken 4—11; Alicante 31—97; Frankenthaier 30—93- Westfrisia 2526; Goudreinetten 922; Present van Engeland 8—70; Cox's Orange Pippin 6—41; Gron. Kroon 10— 12; Transp. de Cronsels 12—17; Jacqueg Lebel 813; Zoete Ermgaard 24; Zoete appel 510; Schellinkhouter 1334; Glorie van Holland 11—25; Notaris appel 8—26; Dekkers Glorie 9—27; Eli- son Orange 19—24; Ch. Ross 11—44; Beurré Alex Lucas 5—8, Clairgeau 5— 28 en Hardy 31; Bonne Louise d'or 6 35; Conference 532;2 Doyenne du Co- mice 20—47; Legipont 7—26; Soldat La- boureur 9—29 Gieser Wildeman 11—21' Maagdenpeei 4—12; Hertogin Elza 3—8- William Duchess 10-22; Thriomphe dé Vienne 7—15. Nouveau Poiteau Gcatiool 8—12: Emile d'Hevst Zw. Wijnpeer 4—15. 4—9; 7—20;

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 5