EINDELIJK... Stad en Omgeving. BISCHOFF Industrialisatie, emigratie en de toekomstige werkloosheid De pianist Géza Anda opent reeks Muziekkring-concerten Twee koren verzorgden succesvolle uitvoering in Casino Bruinvissen volgend jaar naar buitenland NIWIN-toneelwedstrijd gaat Zaterdag beginnen Twee avonden met Chopin in het centrum Tweede excursie naar het Concertgebouw Bespreking over voifey- en basketbal VAN MARSDIEP TOT IJ Café OUD-HOLLAND Tussen Haaks en Kuifje Fleurige medewerking van het Helders Meisjeskoor Glimlachje Hoe is het eigenlijk in 'n cel? In het kort Nu ook waterpolo in de wintermaanden Code brak in Amsterdam het kringrecord Besommingen l|muiden „De Postiljon" heeft de primeur Urk De week op de visafslag Nieuwe regeling voor étalageverlichting De eerste Muzlekkring-avond in het seizoen 19491950 staat nu voor de deur, en het is aan geen twijfel onderhevig dat het een gelukkige start zal worden. De naam van de pianist, die zal optreden, doet op zichzelf al een buitengewone avond verwachten. Géza Anda vierde triomfen op de belang rijkste concertpodia in binnen- en buitenland. Deze Hongaarse meester geeft Woensdagavond 26 October een recital voor de leden van de Muziek- kring, op Donderdag 27 October gevolgd door een Volksconcert. Op de eerste avond staat allereerst op het programma de uitvoering van 6» beroemde Sonate in b van Fr. Cho pin. Verder speelt Géza Anda werken van Beethoven, Schumann, Ravel en liiszt Zodra het programma definitief ie opgesteld, zullen wij een uittreksel daaruit publiceren. De leden van de Muziekkring hebben enige tijd geleden reeds een circulaire ontvangen, waarop nadere bijzonder heden werden medegedeeld over het plaatsbespreken. De gelegenheid daar toe bestaat Zaterdagmiddag tussen één en twee uur aan de zaal (Casino). Voor de goede orde delen wij nog even mee, dat geen nieuwe abonnementen meer beschikbaar zijn. Volksconcert Het ligt in de bedoeling, dat Géza Anda tijdens het Volksconcert van Donderdag 27 October een programma aal uitvoeren, dat grotendeels gewijd ■al zijn aan Chopin. Voor de pauze speelt hij in ieder geval, evenals op de •erste avond, de Sonate in b, en na de pauze de geliefde 24 Préludes op. 28. De benaming „Volksconcert" heeft uitsluitend betrekking op de entrée- prijs. Ook muziekliefhebbers met zeer Aangemoedigd door het grote succes van de eerste „excursie" naar het Con certgebouw, nu reeds enige weken ge leden, heeft de Muziekkring Den Hel der een tweede collectief bezoek aan Amstrdam gearrangeerd, en wel op Zondag 13 November. De deelnemers zullen het middag concert bijwonen, waarin het Concert gebouworkest een uitvoering geeft van de Ouverture „Anacreon" van Cheru- bini, het Pianoconcert in a van Robert Schumann (solist Willem Andriessen) en de Symphonie Phantastique van Hector Berlioz. De reis zal per autobus worden ge maakt. Vertrek omstreeks twaalf uur. Leden van de Muziekkring, die de ex cursie willen meemaken, kunnen zich uiterlijk Maandag 31 October opgeven bij de bestuursleden. Om de definitieve regelingen van een volleybal- en basketbalcompetitie te kunnen treffen, houdt de Helderse Sportraad op Dinsdag 25 October om acht uur in Formosa een bespreking met alle ploegen die zich voor deel name aan een der competities hebben opgegeven. Verenigingen of scholen die alsnog wensen deel te nemen, kunnen zich deze avond opgeven. De competities beginnen vermoedelijk begin Novem ber. Zes weken hechtenis en intrek king van het rijbewijs gedurende één jaar luidde de eis tegen een automo bilist uit Hoorn, die onder invloed van sterke drank nabij Zwaag een dame had aangereden. Volgend jaar wordt het telefoon net te Enkhuizen geautomatiseerd met K 2280 als kengetal. De heer A. David heeft voor de tiende maal in successie op het schaakkampioen schap van Enkhuizen beslag gelegd. Dr. J. A. Stellwag te Enkhuizen is te Den Helder beroepen als Ev. Luth. pre dikant. Te Egmond aan Zee trok de om roeper door het dorp, een grote be loning uitlovende voor een verloren portefeuille met f 1000. Enkele dagen later vond de betrokkene de porte feuille terug in de kast, waar hij deze zó veilig had opgeborgen, dat hij haar zelf niet meer kon vinden. De agenda voor de eerstvolgen de vergadering van de gemeenteraad van Velsen bevat o.a. een voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de organisatie van de luchtbe scherming. O De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak ge daan in de zaak van de Beverwijkse gasdirecteur. De betrokkene blijft ambtenaar, heeft recht op zijn volle salaris en ontvangt een schadevergoe- ding van f 2500, doch werd niet ont vankelijk verklaard in zijn eis tot be taling van een dwangsom van f 100 voor elke dag dat hij niet in de gele genheid wordt gesteld zijn werkzaam heden te hervatten, p De Uitgeester militair Jacob Ursem is in Indonesië overleden aan de gevolgen van een hem overkomen motorongeluk. De Kantonrechter te Zaandam ver klaarde de burgemeester van Naarden, die op de Wandelweg te Wormerveer het parkeerverbod had overtreden, schuldig zonder toepassing van straf zulks op billijkheidsgronden, omdat waarschuwingsborden bij de zijstraten ontbreken. Omstreeks Pasen 1950 zal te Wormerveer een solistenconcours worden gehouden. smalle beurzen zullen weer van een hoogstaand concert kunnen genieten. De belangstelling zal ongetwijfeld groot zijn, evenals verleden jaar. Het verdient daarom aanbeveling, om ge bruik te maken van de gelegenheid tot plaatsbespreken. Zaterdagmiddag van twee tot drie uur aan Casino. Kaarten zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij mevr. Kousbroek, Java- straat 143. mevr. Van Waveren, Singel 95, dr. Schreuder. Julianapark 1, en de heer Van Waalwijk van Doorn, Lo- rentzstraat 66. Voor zover nog beschik baar, zullen ook Donderdagavond aan de zaal kaarten verkrijgbaar zijn. Weststraat hoek Znidstraat verzoekt U de advertentiepagina na te slaan. Gisternacht was de wind zo krach tig, dat de weerdienst verscheidene stoten van 25 meter per seconde (wind kracht 10) waarnam; overdag nam de gemiddelde windsnelheid af tot 15 meter per seconde (windkracht 8). De Hollandse coaster „Dorinda", die met een lading springstoffen onder weg is van Gothenburg naar Zeebrug- ge, is op de rede komen bijleggen. De „Regulus" heeft gisteren een vergeefse reis gemaakt naar het licht schip „Terschellingerbank". De zee was zo ruw, dat het onmogelijk bleek een sloep uit te zetten. Wanneer de weers omstandigheden wat gunstiger zijn. hoopt men vandaag het af te lossen personeel te vervangen. Het is morgen hoog water om 6.55 en 19.35 uur en laag water om 0.55 en 13.35 uur. De temperatuur van het zee water was 16.0 graden Celsius. Vrijdag om 22.23 uur zal het Nieuwe Maan zijn. 7ingende mensen, gelukkige mensen. Deze slagzin hadden de Ver enigde Helderse Zangers laten drukken op de achterzijde van het programma voor het gisteravond in Casino gegeven concert. Het la een sprenk die zeer veel waarheid bevat, maar de ruim vierhonderd mensen die deze mooie zangavond hebben bijgewoond, konden ondervinden dat ook luisteren veel vreugde kan geven. Het was een gave uitvoering, waarmee dirigent, zangers, zangeressen en solisten veel eer Inlegden. De heer Geert de Boer was zo ver standig geweest, om geen al te zware werken op het programma te plaatsen. Het is reeds een heel belangrijk ding, wanneer een koor beschikt over een dirigent die zijn mensen niet dwingt, zich aan te grote lasten te vertillen. Bonsets „Scheepspraet" bevatte juist het maximum aan moeilijkheden, voor al door de aanwezigheid van verschei dene ongemakkelijke intervallen. De eerste tenoren konden het soms nauwe lijks trekken, maar gelukkig betrachtte het koor een ingetogenheid, die aan voorzichtigheid grensde. In het eerste nummer, het gedragen „Regnum Mun- di" van Handl, had deze zelfde instel ling een zekere vlakheid tot gevolg. Het koor bereikte de gewenste los heid in het tweede werkje, „Flow, o my tears", waarvan de melancholie met veel muzikaliteit werd verklankt. Na de pauze zong het mannenkoor enkele Skandinavische liederen, waar van Griegs „Den store, hvide Flok" met een uitstekend gezongen tenorsolo van de heer De Boer zelf, do beste be wijzen leverde van de kwaliteiten van het koor. Het Helderse Meisjeskoor bracht, zowel voor het oog als voor het oor, de fleur aan deze avond. Zangtech- nisch valt aan dit kennelijk groeiende (en in gemiddelde leeftijd toenemen de) meisjeskoor nog wel iets te ver beteren, waarmede niet gezegd wil zijn, dat de bijdragen ervan niet bij- Ze gaan sluiten, ik moet morgen terugkomen om het af te maken. De Helderse ingezetene Joh. v. d. L. had zich gistermiddag voor de bijzon dere politierechter te Alkmaar te ver antwoorden voor het feit, dat zij vol gens haar zeggen „onbewust" tijdens een reis van Maastricht naar Belgie be trapt was op het medevoeren van twin tig gulden meer dan was toegestaan of aangetekend. Zij werd veroordeeld tot een boete van f 15 of 5 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van de in beslag genomen f 20. Op de vraag of zij nog iets te zeggen had, vroeg mej. v. d. L. hoe het dan wel stond met dat in de cel zitten. Zij was armlastig en zou de boete niet kunnen betalen. De rechter bespaarde haar echter een beschrijving van het cachot. Dat zou ze wel onder vinden, als ze er dan wellicht toch terecht zou komen Het voetbalelftal van de Helderse politie speelde Dinsdagmiddag tegen de Rijkspolitie van Alkmaar zijn eerste bekerwedstrijd. Onze stadgenoten, die met enkele reservespelers uitkwamen, verloren met 41. Toen de voetbalvereniging „Hel der" veertig jaar bestond, is er, hoofd zakelijk van de tournooien die er zijn gespeeld, een film gemaakt. Deze film wordt op Zondag 30 October tijdens ic soirée dansante in Formosa voor ■den en donateurs gedraaid. Bij Kon. besluit is benoemd tot fficier in de Orde van Oranje-Nassau, met de zw den. de reserve dirige- 1 f -n gezondheid der derde !a A. A. Heumakers. zonder charmant en enthousiast en met een veelbelovende discipline wor den uitgevoerd. Maar vooral in de werkjes vóór de pauze liet de zuiver heid te wensen over. Wjj brengen dit even naar voren, opdat de meisjes uit hun overigens zeer verdiende succes niet concluderen: we hebben 't bereikt. Zij zullen er zeker komen, wanneer zij onder de leiding van de heer De Boer (die niet alleen wéét hoe het moet, maar het weet óver te dragen ook) serieus verder werken. Beide koren waren gezamenlijk te beluisteren in Wagner's Pelgrimskoor en de „Blauwe Donau" van Johan.i Strauss. Deze beide nummers maak ten een zeer behoorlijke indruk, al werden de meisjes ook hier gehandi capt door hun nog ontoereikende stemomvang en al bleven de heren ook in figuurlijke zin op de achter grond. Beide werken getuigden ech ter, evenals de overige nummers van het programma, van een gedegen stu die. Zowel het meisjeskoor als het mannenkoor, is in het stadium ge komen, dat aandacht kan worden fife- steed aan de kunstzinnige zijde van de koorzang en dat is een felicitatie waard. Het vocale gedeelte werd afgewis seld door twee instrumentale num mers, het Eerste Concerto van H&n- del en een Concerto van Cimarosa, beide voor hobo en piano. De heer J. Bakker, die zich reeds eerder in Ca sino liet beluisteren, bewees ook nu zjjn artistieke begaafdheid en techni sche bekwaamheid. H(j had in mej, G. Boon (eveneens van Wieringen) een uitstekende partner gevonden. Het samenspel was werkelijk voortreffe lijk in het tweede deel van Hftndel's Concerto (in langzamer passages dreigde de piano achteraan te komen) en in het gehele Concerto van Cima rosa. Laatstgenoemd vierdelig werk (waarin ongewenst tussentijds ap plaus op zeer tactvolle wijze door de heer Bakker werd voorkomen) genoot een uitvoering, die op een zeer hoog peil stond. De hobo-partij werd vrij wel feilloos geblazen, met een fraaie toon en een levendig vibrato, terwijl de piano-partjj door mej. Boon zeer trefzeker en met grote souplesse werd gespeeld. Een mooie boeket, haar namens de Verenigde Helderse Zangers aangeboden door de heer C. Krigée, was de welverdiende beloning van mej. Boon voor haar aandeel in het succes van deze concertavond. Wie denkt, dat met het heengaan van de zomer voor ^'euwediep fi<, sport heeft afgedaan, heeft het mis. Er wordt volop gevoetbald, g< en gehandbald, maar men moet ook maar eens een kijkje gaan ne het Marine-zwembad op de Rijkswerf, waar juist in het winterseizoe bassin „droog" ligt van de zwemlustigen. Ook de clubs oefenen er wee hun wedstrijden, waarvan reeds enkele zijn vastgesteld. Zwaardvisch zullen namelijk deelnemen aan de wintercompetitie. In hun afde- Zeemacht, de Zwaardvisch en de Helderse Bruinvissen doen hun uiter ste best om goede prestaties te leve ren, Vooral voor de Bruinvissen valt het niet mee, daar in één uur ongeveer vijf en zestig leden moeten worden getraind. De heren Wildenberg, Ko ningstem en Van de Water hebben de training weer op zich genomen. Reeds vroeg in het seizoen worden de eerste wedstrijden gehouden. Op 17 November organiseert Zeemacht een groot zwemfeest. Behalve de vereni gingen van de kring Noordelijk Noord- Holland zullen clubs uit Noord-Hol land benoorden het IJ zoals DAW (Alkmaar), Nereus (Zaandijk), Neptu- nus (Zaandam) en de Ham (Kromme nie), worden uitgenodigd. Hierdoor wordt het peil van de wedstrijden aan merkelijk opgevoerd en krijgen de be tere zwemmers en zwemsters uit onze stad de kans zich met goede krachten te meten, want er komen prima zwem mers. We denken aan A. Boxem van DAW, die in de afgelopen zomer Ne derland kampioen werd op de 100 m borstcrawl. Dan zal waarschijnlijk weer de reeds traditioneel geworden competitie, ge organiseerd door Noord-Holland ten Noorden van het Y, worden verzwom- men. Van het waterpolospel, dat hier aan vankelijk alleen in de zomer werd be oefend, valt nu ook in de wintermaan den te genieten. De eerste zeventallen van de Helderse Bruinvissen en de De heer P. T. Gode, lid van de Hel derse Bruinvissen, zwom Zaterdag avond in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam mee in de revanchewed strijden van de Nederlandse kampioen schappen. Aangemoedigd door een der tigtal clubgenoten startte Gode op de 200 m schoolslag. Hij noteerde een tijd van 3 min. 6.3 sec., waarmee hij het kringrecord brak dat hij op 16 Juli in onderlinge wedstrijden van de Bruin vissen op zijn naam bracht. Gode is de eerste Helderse zwemmer die aan na tionale wedstrijden deelnam. Alles op het gebied van DamesstoHen In de confectieafdeling ontvangen: Dubbelgevoerde Egyptisch linnen REGENMANTELS Spoorstraat 103. De aanvoer van Dinsdag was: 4200 kisten, waarvan 1350 met verse haring. Besommingen: stoomtrawler: IJM 71 f 13.300; IJM 35 f 14.800; IJM 25 f 30.900; 1 kustvisser IJM 23 12260. De noteringen waren: per 1 kg: heilbot 2,65; gr. tong 2,30—2,40; gr. middel tong 2,25; kl. middel tong 2,30; tong I 1,90—1,85; tong II 0,95-0,87 en tarbot 2,35-1,95. Per 50 kg: tarbot II 92—81; tarbot III 80; verse haring 23-10,60; makreel 14,60-10,60; gr. schol 63; middel schol 67—48; kl. schol 40—35; schar 28; poon 12,50—11,50; gr. schelvis 58—49; middel schelvis 47—38,50; kl. schelvis 28—25,50; wijting 20—13,50. Per 125 kg: gr. kabeljauw 216-156; koolvis 67-47. paardenmarkt alkmaar Op de dato 19 October 1949 te Alk maar gehouden Paardenmarkt wer den in, totaal aangevoerd: 118 paarden en veulens (vorig jaar 235). ,De prijzen waren als volgt: Voljarige paarden van f 600 tot f 800; 2Vt-jarige paarden van f 400 tot f 600; P/r-jarige paarden van f 300 tot 450; Werkpaarden tot en met 7 jaar van f 400 tot f 600; Oudere werkpaarden van f 300 tot I 500, Hitten van f 400 tot f 600; Slacht- paarden van f 450 tot f 650; Veulens van f 150 tot f 250. Handel matig. Gistermidddag werd in het raadhuis, in de kamer van wethouder Van Loo, een kleine conferentie gehouden over de Niwin-toneelwedstrijd. Dat werd hoog tyd, want Zaterdagavond zal reeds de eerste voorstelling in dit kader worden gegeven. „De Postiljon" komt met ,,De schat uit Congo", en heeft hiermede de primeur. Tien verenigingen hebben zich aangemeld, zodat op minstens tien avonden kan worden gerekend. Het spreekt vanzelf, dat het lijstje nog voor aanvulling vatbaar is. Het voornaamste punt van bespre king was gistermiddag de samenstel ling van de jury, Wethouder Van. Loo had hierbjj zjjn bemiddeling verleend. Enige heren waren aangezocht, en zo kon dan de definitieve organisatie worden besproken met de heren L. F. Van Loo, J. W. van Vendeloo en J. van Hasselt, die in de Jury zitting zullen nemen. De heer T. Borgerding heeft zich bereid verklaard, als plaats vervangend jurylid op te treden. Nauwkeurig werd vastgesteld vol gens welke richtlijnen de beoordeling zal geschieden. Wij kunnen het ge sprokene hier niet weergeven, maar kunnen alle verenigingen de verzeke ring geven ,dat de jury zich serieus en met enthousiasme van zijn verant woordelijke taak zal kwijten. Zij weten, hoe de verschillende ver enigingen over de zaak denken, want de opmerkingen etc., die in de on langs in Formosa gehouden vergade ring waren gemaakt, werden nog even behandeld. Met de naar voren gebrachte wensen zal zeker rekening worden gehouden, alleen was ook de jury van mening dat het resultaat der beoordeling niet voor het eind van het seizoer mag worden bekend gemaakt. Nu de heer Van Vendelo in de jury zitting heeft genomen, zal „De Ly- ceïst" (die „Adam in Ballingschap" in studie heeft) buiten mededinging aan de wedstrijd deelnemen. Het Niwin-comité zou het zeer op prijs stellen, wanneer de verenigingen tijdig voor elke toneel- of cabaret avond aan de secretaris (de heer W. C. de Bie, Loodsgracht 55, telefoon 2895) berichtten, of de aanwezigheid van de jury wordt verwacht. Ook is het dringend gewenst, dat minstens een week voor iedere opvoering in het kader van de wedstrijd een drie tal tekstboek i~s ter beschikking van de jury wordt gesteld. ling komen onder andere uit de pas gedegradeerde tweede klasser DAW en VZV, een tWeede klasser uit Velsen. Het is een bekercompetitie, waarvan de twee beste teams naar de volgende ronde overgaan. De lagere zeventallen spelen regelmatig oefenwedstrijden. Evenals in voorgaande jaren staat de dualmeet op het programma tussen de Zwaardvisch en de heren van de Hel derse Bruinvissen. Voor de dames en meisjes wordt iets dergelijks gezocht. Het geheel dus een uitstekend winter- programma. Maar ook voor de zomer 1950 is men al weer druk bezig. Tijdens een on langs gehouden vergadering van de Helderse Bruinvissen werd bekend ge maakt, dat het bestuur in contact is getreden met diverse in binnen- en buitenland bevoegde instanties, tenein de te komen tot een uitwisseling met een zwemvereniging in het buitenland. De afgelopen week waren de weers omstandigheden bijzonder gunstig voor het uitoefenen van de beugvisserij op paling. Toch bleken de vangsten niet zo groot als oorspronkelijk werd ver wacht. De vangsten varieerden per vaartuig van ongeveer 60 tot 100 pond. Een enkel vaartuig kwam daarboven. De prijs van de lijnpaling bleef tame- KOOPT BIJ jongens plusfours vanaf 10.65 heren plusfours vana* f 22.50 lijk vast. Gemiddeld 0,90—i,jg pond. Het aantal beugers nam iets toe, doordat de visserij op snoek baars maar weinig resultaat opleverde De vangsten van de snoekbaarsvij. sers waren deze week wel zeer gering Gemiddeld beneden 100 pond p,, vaartuig. Een enkel vaartuig bracht 500 tot 800 pond aan de afslag. De prn zen bleven ook laag. Variërend van 0,14 tot 0,23 per pond. Ook rode baars werd weinig aangevoerd. Hier van was de prijs 0,18—o,27 per pond. Andere soorten witvis waren van weinig betekenis. De prijs van de bot varieerde van 0,36—0,53 per pond. De aanvoer was evenwel gering. De weekbesommingen van de aalvissers varieerden de afgelopen week van 150 tot 430 per vaartuig Voor de snoekbaarsvissers was dit van 30 tot 130 per vaartuig. Vele IJselmeerkotters zijn begonnen met het uitoefenen van de kustvisserij voor IJmuiden. De resultaten waren door dé hoge visprijzen, redelijk. Be^ sommingen tot 700 per vaartuig. De Noordzeevloot bereikte goede resulta ten. Aangevoerd werd aan de visafslag te Urk: 10477 pond lijnpaling; 7463 pond snoekbaars; 554 pond rode baars; io pond blei; 1137 pond voorn; 17 pond karper en 232 pond bot. De totale om zet aan de visafslag bedroeg ongeveer 12.616,—. beroepen Bij de Chr. Ger. Kerk te Urk werd beroepen ds. C. van der Weele van Harderwijk. Kamer van Koophandel ziet werkprobleem onder ogen Gistermiddag werd in de raadszaal van het Alkmaarse Stadhuis een vergade ring gehouden van de Plaatselijke Raad van Bijstand bij het kantoor Alkmaar der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland. De voorzitter, de heer S. W. Arntz richtte in zijn openingsrede allereerst enkele woorden van welkom tot de heer Potman ,die voor het eerst een vergadering bijwoonde, Voorts bracht de heer Arntz het herstel van de heer Grondsma in herinnering die na zijn ziekte thans ook weer aanwezig was. De heer Stumpel had een applaus in ontvangst te nemen ter gelegenheid van zijn onljngs plaats gehad hebben zeventigste verjaardag. Staande nam de vergadering enkele ogenblikken stilte in acht ter nagedachtenis van het overleden lid, de heer B. Kuyper. zeekanaal en wegverbeteringen (o.a. bjj Vervolgens hield de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alk maar, de heer l. Bandsma, een inlei ding over het onderwerp: „Hoe zal de werkgelegenheid zich in de toekomst ontwikkelen?" Spr. wees erop, dat een commissie is ingesteld, onder voorzit terschap van mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het Ministerie van Sociale Zaken, welke commissie de regering te adviseren heeft en maat regelen heeft voor te bereiden om werkloosheid te voorkomen. Er zijn ook gewestelijke commissies voor ar beidsvoorziening, in die voor het ge bied van het bureau Alkmaar heeft de heer Scheffel, secretaris der K. v. K. zitting. Spr. zelf treedt als voorzitter op. In ons gewest heeft men te doen, al dus spr., met een agrarisch gebied, waarbij slechts in beperkte mate werk gelegenheid in de industrie aanwezig is. In de land- en tuinbouw kent men de steeds terugkerende seizoenschom melingen. De duur dezer fluctuaties wordt in de loop der jaren langer, hoe wel dit nog geen reden tot pessimisme is. Het aantal werkkrachten van bui ten het gewest wordt steeds geringer door de toegenomen mechanisatie, de verbeterde arbeidsprestaties en de wij ziging van het teeltplan, d.w.z. minder aardappelen, meer bieten en granen. In een enkel beroep, zo zeide de heer Bandsma, is de siuatie niet gun stig zoals bij het kantoorpersoneel, dit tengevolge van de inkrimping van overheidsdiensten. Een en ander ge combineerd toont het grote belang aan van verruiming der werkgelegenheid door industrievestiging, met daaraan gekoppeld scholing en omscholing In de Rijkswerkplaats in Den Helder zijn reeds vele metselaars opgeleid en in de werkplaats te Amsterdam zijn tien tallen andere vaklieden uit onze om geving geschoold. In Hoorn zal bin nenkort een Rijkswerkplaats worden geopend, waar begonnen zal worden met scholing voor de bouwvakken. Me taalvakken zullen hier spoedig volgen Voor de werkkrachten uit de Streef waar de bevolking zich snel uitbreidt is het van groot belang, deze kans te grijpen. De heer Bandsma merkte op, dat ook emigratie een middel kan vormen. Deze alleen zal echter nooit voldoende we zen. Tot besluit van z«n inleiding stel de spreker de vraag of er gevaar voor werkloosheid bestaat en zo ja, wat de oorzaak is, wat er tegen te doen valt en welke de perspectieven in ons ge west zqn. 8 Discussie, Naar aanleiding van deze vragen ont stond een discussie. De heer Grondsma (Alkmaar) bracht de werkgelegenheid te sprake, waar op de heer Scheffel opmerkte, dat ver schuiving bij Openbare werken wel ZfZnVan Werkgelegenheid biedt, doch dat hij persoonlijk meer heil in emigratie zag. De heer Wolf (Purmer end noemde als objecten van werkge legenheid de tunnelbouw bij het Noord- De Schouw). De heer Kroese (Wierin- germeer) bracht de toekomst der plat- telandsjeugd ter sprake. De opnameca paciteit in de landbouw kan niet ver hoogd worden zo betoogde spr. Wat overblijft is dus industrialisatie en emi gratie. Industrialisate is echter voor internationaal ingestelde huizen veel gemakkelijker uit te voeren. Nationale industrie zal zich op het platteland moeten vestigen. Wij hebben bijvoor beeld nodig meer conserven-industrie. De vraag is echter: Durft een zaken man een nationale industrie te begin nen. Is zijn risico niet veel te groot? Met deze oplossing komen wij er dus niet. De bevolkingsaanwas is veel te groot en wij zijn bovendien afhanke lijk van de import van grondstoffen, De regering dient echter de initiatief nemers goede kansen te geven en hen niet alleen de kwade te laten lopen. De heer Stumpel (Hoorn) was van mening, dat omscholing te lang duurt. Wat primair genoemd mag worden, k het woningprobleem. Door het gebrek aan woonruimte blijven zelfs bestaan de industrieën zonder uitbreiding. Hoe zou men dan nieuwe erbij willen ves tigen? Daar komt nog bij, dat allerlei soorten van belastingen uitbreiding remmen, omdat investering uit eigen kapitaal onmogelijk wordt gemaakt. Emigratie, aldus de heer Stumpel: wordt geremd door de gebondenheid aan de eigen bodem, vooral op reli gieus terrein. De heer Heuseveldt (Alkmaar) merk te op, dat, als men iets door eigen ini tiatief en werkkracht bereikt heeft, dit opgesoepeerd wordt door de fiscus. De heer Ringers (Alkmaar) vestigde de aandacht op misstanden bij het vragen van te hoge lonen, zoals hij dat onlangs ondervond. Hierbij sloot de heer Val- kering (Limmen) zich aan, die erop wees. dat vooral in het bloembollen- bedrijf de trek naar de industrie (Hoogovens) zeer groot is. De heef Putman (Alkmaar) wees er op, da vooral de confectie-industrie zeer ge ëigend is voor plaatsen als Alkmaar, Hoorn enz. Nadat nog enkele andere leden hun zienswijze naar voren had den gebracht, werd de discussie be sloten met nog enkele opmerkingen van de zijde van de heer Bandsma. E tala ge verlichting' De heer J. W. A. Heuseveldt vervolgens een uiteenzetting van regeling die getroffen is ten aant van de etalageverlichting in de ,.sPe uren" na 1 November. De middenstan ders zullen de helft van het norm' aantal lichtpunten moeten gebn"taie met ongeveer de helft van de to lichtsterkte. Daartoe zullen z« z'c door een verbintenis met het PEN ten verplichten. Een afschrift van d« overeenkomst moet in de etalage wor- -„.ramgmi niUCl 111 u<r den opgehangen, zodat controle buitenaf mogelilk is. Men kan formulieren op de secretarieën te ce (in Alkmaar geschiedt dit door 5® deling van de K. v K. in Den He door de Middenstandsbank). "ezetin4 eeling is een zeer nractisebe 0 jiL en een gi-ote vnot-nitBane in x'r. kina met *--en eta verlichting ten enenmale verb° was.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2