Stad en Omgeving Sint Nicolaas wordt op 3 December binnengehaald Hondenciresseervereniging 'tNoorden organiseert onderlinge wedstrijden Marva's staan voor eerste lustrum Tijdens de „piekuren" is de grootste zuinigheid met stroom vereist De Bioscopen De plannen van hei Ceniraal Comité Echtpaar MeijerPrins vijftig jaar getrouwd Drogisterij De Bunje heropend CEZINSWEEK 1949 „Hollands Noordpunt1' viert vandaag xijn jubileum Veertig jaar duivensport Afscheid bij de P.T.T. IN HET KORT HAV-heren ontvangen Unitai Tussen Haaks «n Kuifje Eersie blinden-geleidehond in Den Helder aigeleverd Nieuw oefenterrein bij de Vuurtoren Onmisbaar element in moderne defensie Reünie op 31 October Medewerking van alle verbruikers wordt ingeroepen Gelukkige oplossing Schooljeugd maakte kennis met de opera Glimlachje „Herengracht" kreeg teveel slagxij Wispelturig houtschip VAN MARSDIEP TOT Ij .Watervogels" gaat naar Anna Paulowna Bekerwedstrijden Wedstrijdprogramma van „Hermes" DE WITTE: TIVOLI: k Texel jan P. Strijbos spreekt te De Waal Baten voor kerkbouwfonds Burgerlijke etend A p sitóï"* c ™HMJ Het Centraal Sint Nicolaas-comité stelt zich voor, de Sint die weer per boot aan de Binnenhaven hoopt aan te komen af te halen op Zaterdagmiddag 3 December om drie uur en dan in optocht naar het raadhuis te gaan. Er komen feeeteiykheden in Tivoli. op de scholen en kleuterscholen, die de Sint alle ge deeltelijk zal bijwonen. Voor de traditionele versnaperingen wordt gezorgd, en er zullen ook weer stukjes speelgoed worden uitgereikt. Het comité doet zijn uiterste best, om het feest te doen slagen, waarbij natuurlijk heel veel afhangt van de beschikbare financiën. Evenals Verleden jaar zal met de kinderen van de lagere scholen weer het Sinterklaasfeest in Tivoli worden gevierd. De directie heeft de zaal be langeloos daarvoor beschikbaar gesteld. Wanneer alles volgens de plannen ver loopt. zal een toneelgroepje, bestaande uit leden der Nederlandse Onderwij zersvereniging, afdeling Den Helder, eén opvoering geven van het sprookje „Ali Ben Hassan". De tekst is van onze oud-stadgenoot H. Riemers. De opvoe ringen in Alkmaar zijn buitengewoon ingeslagen. Ook de kinderen van de kleuter scholen gaan gezamenlijk feest vieren. Voor hen wordt een speciaal program ma samengesteld. De Organisatie hier van loopt gesmeerd, omdat het comité, alle medewerking heeft van de betrok ken onderwijzers en onderwijzeressen. Niet-schoolgaande kinderen Minder eenvoudig is de voorberei ding van het feest, dat zal worden ge vierd met de kinderen, die niet op school gaan, en geboren zijn vóór of op 1 Augustus 1946. De ouders van deze kinderen zijn moeilijk te bereiken, om dat hun adressen niet bekend zijn. Toch hebben reeds verscheidenen een aan meldingsformulier ontvangen. De ande ren kunnen op Maandag 24, Dingdag 25 of Woensdag 26 October zo'n formulier afhalen, 's avonds tussen half zeven en half acht, bij de adressen: Harjer, Reigerstraat 12; iJzendoorn, Meeuwenstraat 1; De Vries, Binnenha ven 12; De Wit, Sluisdijkstraat 22; Krap, Ruyghweg 35; De Groot, Ko ningdwarsstraat 43; Ramler, Molen gracht 41; Van Halen, Ceramstraat 1; Louwrier, de la Reystraat 2; Van Mei zen, Brakkeveldweg 21; Bonte, Tuin straat 64; Adriaanse, Loodsgracht 8; Klein, van Hogendorpstraat 48. Bij deze. zelfde adressen moeten de formulieren op Donderdag 27 of Vrij dag 28 October 's avonds tussen half zeven en half acht, duidelijk ingevuld worden terugbezorgd. Speelgoed De kleintjes zullen allemaal met een stukje speelgoed worden verrast. Het comité zal proberen, hiervoor ook de kinderen uit de eerste klassen der la gere scholen in aanmerking te laten komen. Op het ogenblik wordt nog ge werkt aan de vervaardiging der onder delen. Dat gebeurt machinaal. Voor het in elkaar zetten van deze onderdelen zijn vele bereidwillige vriendenhanden Mevrouw Meijer—Prins bleef, nadat wij hadden aangebeld, even aarzelend in de deuropening staan. Zij had al zó veel drukte gehad vandaag, en nu kwam er ook nog een mijnheer die een stukje in de krant wilde zetten. Er stond toch al een advertentie in. Ja. bij het echtpaar MeijerPrins in de Piet Heinstraat 5 is het de laatste weken een komen en gaan van familie leden, vrienden en kennissen geweest. Maar is het ook een wonder, als je vijftig Jaar getrouwd bent? Daarbij komt, dat een dochter van het gouden paar vandaag vijf en twintig jaar in den echt is verbonden, zodat het er vanavond in café Sandersè dubbel fees telijk toe gaat. De heer Meijer is zeven en zeventig jaar, zijn vrouw twee en zeventig, en beiden zijn nog goed gezond. De bruid is een echte Helderse, de bruidegom komt uit Schagen. Toen ze getrouwd waren hebben 2e eerst In Amsterdam gewoond, daarna in Amersfoort, en nu woneh ze al Weer zeven en dertig jaar In Nleuwediep, waar de heer Meijer aannemer is in grond- en transport- werken. Zes kinderen werden uit dit huwe lijk geboren, en nu zijn er acht oma- en opazeggers. De heer Meijer vertélde nog even. dat hij er één van de vijftien was Zijn vrouw komt uit een gezin van tien kinderen, hetgeen haar deed opmer ken, „dat het tegenwoordig toch heel anders ia". Maar het feest vandaag zal wel niet minder groot zijn dan vroeger, hoeblil de oudjes ook mogen zijn als het voor bij is, Mevrouw Meijer beweerde dat er 80 man komen. Jammer, dat haar dochter die vier maanden geleden naar Zuid Afrika is vertrokken niet van de partij kan zijn. Dat spijt de heer en mevrouw Meijer heel erg. Vanmorgen heropende de heer H. J de Bunje zijn geheel verbouwde dro gisterij aan de Polderweg. De bezöe kers zullen hebben gemerkt, dat de winkel aanmerkelijk Is uitgebreid, waarvoor een muur moest worden ge sloopt en een kamer prijsgegeven. Er staat een prachtige toonbank met vitrines en langs de wand zijn stofvrije uitstalkasten aangebracht. Nu de heer De Bunje wat meer ruimte heeft ge kregen, heeft hij er meteen maar een afdeling verfwaren en behanselpapiar bij Ingericht De firma's die het hunne tot het tot stand komen van de fraaie zaak hebben bijgedragen, zijn L. Sok. architect, J Lugtenburg, aannemer. H Ttmmlnga stucadoor en A. J. ïey, loodgieter. nodig. Verscheidenen hebben zich reeds opgegeven, o.a. een aantal timmerlie den van de marine, maar het spreekt vanzelf dat er niet gauw teveel hel pers zijn. Iedereen, die een hamer kan vasthouden, is welkom. Men kan zich opgeven bij de heer Th. de Vries, Prof. Blokstraat 14. Waarschijnlijk zal in de loop van de volgende week met het in elkaar zetten van het speelgoed worden begonnen. Financiën Het welslagen van het Centraal Sint Nicolaasfeest is 'goeddeels afhankelijk van de stapel beschikbare bankbiljet ten. Er is veel geld nodig, en daarom wordt in de eerste week van Novem ber een huis-aan-huis-collecte gehou den. Collectanten en collectrices kun nen zich aanmelden bij de heer P. Gode Janzenstraat 51. De volgende week zal in Den Helder de Interkerkelijke Gezinsweek 1949 worden gehouden, uitgaande van de Nederlands-hervormde gemeente, de Lutherse gemeente, de Doopsgezinde gemeente, de Oud-katholieke kerk, de Evangelisatie Vijzelstraat en het Leger des Heils, Evenals vorig Jaar het geval was, sullen in het kader van deze Ge zinsweek enkele samenkomsten worden gehouden. In deze bijeenkomsten, die alle in de Nieuwe kerk aan de Weststraat wor den gehouden, zal de nadruk worden gelegd op de grote betekenis die het gezin in de samenleving heeft. Dinsdagavond om acht uur spreekt de heer S. S. Wilson uit Hilversum voor Jonge mensen boven 14 jaar. Don derdagavond om acht uur spreekt ds. J. C. Roose uit Groningen voor ver loofden en Jonggehuwden. Vrijdag avond om acht uur spreekt ds. H. F. van Roijen uit Amsterdam voor de ou deren. Iedere belangstellende heeft vrij toegang. Er zal gelegenheid wor den geboden tot het stellen van vragen, In verband met de drukte van het vliegseizoen heeft het bestuur van de postduivenvereniging „Hollands Noord punt" het veertigjarig jubileum op Zondag 2 September eveh ongemerkt voorbij laten gaan. Nu is alles achter de rug, en zoals altijd is het na gedane arbeid goed rusten. Vanavond Wordt het jubileum feestelijk gevierd in het Algemeen Militair Tehuis, Keizerstraat, waar men vooraf (omstreeks negett uur) zijn gelukwensen kan aanbieden. Het personeel der PTT te Den Hel der heeft afscheid genomen van mej. F. B. van den Heuvel, die wegens hu welijk ontslag had gevraagd. In het bijzijn van het personeel werd haar door de wnd. directeur namens het Staatsbedrijf der PTT dank gebracht voor de nauwgezette wijze waarop zij altijd de belangen van de dienst en de uitgebreide cliëntele heeft gediend. Deze dank ging van fraaie bloemen vergezeld. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. j. Fahrenfort, Westgracht 9, telefoon 2981, en P. vd Nieuwenhulzen. Plantsoenstr. 1, telefoon 2335. De Zondagsdienst voor apotheken wordt waargenomen door de heer F. Bijl, Sluisdijkstraat 135. 's Avonds na 6 uur kan men zich tot en met volgende week Vrijdag vervoegen aan het adres Soembastraat 44. Vanavond geeft ,JDe Postiljon" een feestavond in Casino. De opvoering van „De schat uit Congo" zal tévens de eer ste zijn in het kader van de Niwin- toneelwedstrijd. De H.A.V.-handbalster* spelen Zon dagmiddag om twee uur aan de Sport- laan tegen het pas gepromoveerde Nieuwe Nie<jorp, dat over een Jong en snel elftal beschikt. Het HAV-team telt énkele invalsters. De HAV-heren ontvangen om drie uur Unitas. Zij komen uit in de vol gende opstelling; W Erkelens; C. van El en Th. Bruin; G. van Markus, C. Tijssen en A. Lagerwey; P. Kroon, H. E. Enklaar, R. Kalf. Giesbers en M van Essen. Hr. Ms. onderzeeboot „Dolfijn" (O 30) is gisteravond naar Rotterdam vertrokken. Hr. Ms. kanonneerboot „Van Speijk" liep hedenmorgen de haven binnen. Het is morgen hoog water om 8.20 en 20.50 uur, en laag water om 2.30 en 18.00 uur. Maandag is het hoog water om 9.00 en 21.30 uur, en laag water om 3.15 eh 15.40 uur. De tem peratuur van het zeewater was 15.1 graden Celsius. De windsterkte is ge lukkig belangrijk afgenomen en be droeg gisteren slechts bij uitzondering 6; de snelhid kwam zelden boven de 7 meter per seconde. De hondendressuurvsrenifinf „Het Noorden" heeft in de vijftien jafen van haar bestaan vrijwel niet aan de weg getimmerd. Op gesette tilden trokken de leden met hun dieren naar het oefenterrein, dat eerat ln de duinen was gele gen en waar z|j onder leiding van de heer W. F. Louwrier ongehinderd de hon den konden africhten. De laatste t|jd werd geoefehd op het térrein bij de be graafplaatsen, Maar sinds kort heeft de vereniging een uitstekende oefengele genheid op een veld van de heer Terra achter de vuurtoren. Daar aal binnen kort een onderlinge wedstrijd worden gehouden, die voor het publiek toegan kelijk zal z|jn. Belangstellenden kunnen door het bijwonen van deze wedstrijd, waarvan de datum nog niet vaststaat, eens nader in kennis komen met hetgeen de leden van „Het Noorden" praateren. Zij leg gen zich niet alleen toe op het africhten van verdedigingshonden, maar ook van speurhonden. Vorig jaar werd door één der leden aan de Rijkspolitie een speur hond afgeleverd, die nu als één der beste van Nederland bekend staat en reeds tot het ophelderen van verschel dene misdrijven heeft bijgedragen. Wij maakten deze week een praatje met de man, die deze speurhond mat zoveel succes heeft afgericht. Deze hón- denliefhebber bij uitnemendheid, die liever niet heeft dat zijn naam in de krant komt („Het lijkt anders zo op reclame!"), heeft zich inmiddels ook toegelegd op het africhten van blinden- geleidehonden en zich tevens belange loos beschikbaar gesteld voor het Blin- den-geleidefonds. In verscheidene win kels in de stad heeft hij busjes ge plaatst, waarvan de inhoud voor een wel zeer sympathiek liefdadig doel wordt besteed. Eén door hem afgerichte hond kan men dikwijls in de stad in actie zien. Het is een wolfshond, die door het Blinden-geleidefonds ter beschikking werd gesteld van de heer Kramer, Kui perdwarsstraat 5. Deze blinde stadge noot, die in lange jaren niet zonder „Terugblikkend op de vijf jaren die achter ons liggen, vooral die eerste periode in 1945, kan ik u wel zeggen dat de Marine-Vrouwenafdeling met grote moeilijk heden te kampen heeft gehad. Moeilijkheden op alle gebied; gebrek aan men sen, gebrek aan transportmiddelen, gebrek aan materiaal. Medio 1945 hadden wü zelfs geen schrijfmachine om onze correspondentie af te doen, maar het korps is deze kinderstuipen te boven gekomen. Het heeft bewezen levensvat baarheid te bezitten en na vijf jaar hebben wij dan ons eerste „mijlpaaltje", het eerste lustrum bereikt", zo zeide de Hoofdofficier tweede klasse der Marva, me vrouw H. van Slooten, op een persconferentie, bij de verbindingsdiensten der marine Op 31 October zal het vijf jaar ge leden Zijn, dat in Londen bij Konink lijk Besluit de oprichting van een „Ma rine Vrouwenafdeling" werd goedge keurd, waarover reeds van 1942 af in Londen besprekingen waren gevoerd. Dat bij de oprichting hiervan het Engelse Vrouwènkorps, de „Wrens" (Women Royal Naval Service Corps) tot voorbeeld gold, is begrijpelijk, en bij de opleiding van de eerste Mar va's te Mill Hill bij Londen traden veelal Engelse liaison-officieren op. In December 1944 arriveerde, kersvers uit het bevrijde Zuiden, de eerste Neder-, landse, mej. F de Zeeuw, in Engeland, die als eerste te Mill Hill haar oplei ding tot Marva zou ontvangen. Pas drie maanden later, in Maart 1945, kon een aanvang worden gemaakt met het re- cruteren van Marva's in Nederland zelve. Toen het Noorden van het land bevrijd was, ging het in snel tempo en in stijgende lijn. Naast het Vrou- wen-hulpkorps werd de Marva geac cepteerd als een belangrijk en onmis baar element in de moderne defensie Mochten er eerst plannen bestaan heb ben Om het korps Marva in vredestijd op te heffen, zoals bij de oprichting in de bedoeling lag, thans, zo deelde me vrouw "Van Slooten mede. is het wel duidelijk gebleken, dat de Marva's, die „Onze actie is gebaseerd op de welwillende medewerking van het publiek" verklaarde de directeur der gemeentelijke Water- en Lichtbedr|jven. de heer J. Worp, toen hy ons de noodzaak der electriciteits-bezuiniging tydens de „piek uren" uitéénzette. Het gaat niet om het totale verbruik over een dag, een week of een maand, maar het gaat om de hoeveelheid electrische energie die op één bepaald moment moet worden geleverd, We zouden reeds een stuk gewonnen hebben, wanneer een gedeelte van het verbruik naar een ander tydstip kon wor den verschoven. De totale stroomafname zou dan geiyk biyven. maar een over belasting van de centrales sou voorkomen zyn. 4 èn 6 even om denken, dat vele klein tjes ook bij de electrlciteltsvoörzienlng één grote maken, dan Zullen zij nergens onnodig licht laten branden, een uurtje wachten met het gebruik van stofzuiger of strijkijzer, geen electrische kachel ontsteken en de radio eens een poosje stil ln zijn hoekje laten staan. Op deze manier wordt zeker bereikt, dat de electrische centrales aan de aanvraag kunnen blijven voldoen. Op halve kracht. Op kleine schaal wordt toch een ge deelte van het net zonder stroom gezet, althans daarby wordt de medewerking van ds betrokken afnemers ingeroepen. Wanneer in alle winkels en étalages tijdens de plek-üren niet meer dan de helft van het aantal aanwezige lampen brandt, betekent dat een aanmerkelijk mindere belasting van de electrische centrales. Nu is de situatie zo, dat gedurende de maanden November, December en Januari tijderjf de genoemde piek-uren' in het geheel geen stroom voor winkel en étalage-verlichting mag worden ge bruikt. De autoriteiten begrijpen het onprettige van deze maatregel, en daarom hebben zij naar een tussenweg gezocht. Met als resultaat een zeer ge lukkige oplossing. Wanneer de afne mers zich daartoe sehriftelijk verbin den. krijgen zij toestemming om tijdens de piekuren in hun winkel- Of étalage ruimte de helft van het aantal aan wezige lampen te laten branden. Dege nen, die zo 'n verbintenis niet tekenen, mogen voor dit doel in het geheel geen stroom verbruiken. Het is daarom zaak, van deze gele genheid te profiteren, en met bekwame spoed zo'n verklaring te gaan onder tekenen. Daartoe kan men a.s. Maandag en Dinsdag (beide dagen van 1012 en van 1416 uur( terecht by de Neder landse Middenstandsbank in de Koning straat. Niet alleen het algemeen belang maar ook het eigen belang van de be trokkenen kan hier geen nalatigheid velen. Mocht ondanks alle vrlendsehappe lijke pogingen toch blijken, dat een distriet te veel strpom tijdens de piek urén afneemt, dan zal mén zleh alsnog genoodzaakt zien, de toevoer af te slui ten. Laten wy met elkaar deze onaan genaamheden voorkomen. 's Morgens tussen zeven en negen uur, en 's middags tussen vier eh zes uur, lijkt het wel of de verbruikers electricitelt verzwelgen. Het heeft er dan de schijn van dat alle lampen en alle radiotoestellen, alle stofzuigers en alle wasmachines, alle motoren en alle electrische kachels Over geheel Neder land in werking zijn. Elke lamp en elk apparaat verbruikt een bepaalde hoe veelheid energie, ert deze moet ergens vandaan komen. Tijdens de z.g. „piek uren" produceren de electrische een trales dan ook de maximale hoeveel heid energie, maar dat blijkt nog le weinig te zijn. Wanneer alle generato ren en turbines op Volle kracht draaien, dan levéren zy nog eeh millioen Kilo watt te weinig. Er zou één oplossing zijn; een gedeelte van het electrlclteits net tijdens deze uren stroomloos laten, met als gevolg dat hele steden en dor pen zonder stroom kwamen te zitten Een dergelijke strenge maatregel wil len de autoriteiten niet graag toepas sen. vooral ook omdat zij veel verwach ten van de medewerking van het pu bliek. Wanneer alle mensen er 'S mor gens tussen 7 en 9 en 's middags tussen in Den Helder, Hoek van Holland, Am sterdam en 's Gravenhage, zijn Inge schakeld, niet gemist kunnen worden, zodat er van opheffing van het korps geen sprake is Ruim 630 Nederlandse meisjes dra gen thans nog het marineblauw en de Marva-distinctieven. 180 hebben in In donesië op de marinebases (Surabaja en Batavia) het Marva-tropenuniform aangetrokken. Zy doen dienst als te lexisten, codisten, telefonisten, zijn werkzaam op administratief gebied, of in de tehuizen der Marva's. De con- tracttljd is twee jaar, doch wanneer zij naar Indie worden uitgezonden, dient voor twee jaar te Worden bygetekend. Op 31 October zal het voor de Mar va's en reünisten een feestdag zijn Oude herinneringen zullen worden op gehaald en oude vriendschappen weer levendig worden, Het méér officiële ge deelte. een parade, een mars door 's Gravenhage en een receptie in het Ministerie van Marine, zal gedurende de eerste helft van de middag worden afgewerkt maar gedurende de thee en de maaltijd in de Dierentuin 2al er ruimschoots gelegenheid bestaan om van Marva-gedachten te wisselen, waarna 's avonds in een door de Mar va's verzorgde revue in de meest let terlijke zin het wel en wee van het korps de revue zal passeren. gelelde buitenshuis is geweest, kan zich nu rustig slleen met lijn hond op straat begeven, want het dier waar schuwt tijdig voor alle obstakels. Het is wonderlijk om te zien, hoe ernstig de hond zich kwijt vsn zijn verant- woordeiyke opdracht. De eerste week moest de instructeur nog voortdurend in de nabijheid blijven, maar nu be hoeft de heer Kramer alleen maar te zeggen dat hij naar de DUk wil, en de hond brengt hem erheen. Oók de heer Fernée, Evertsenstraat 20, krijgt binnenkort zo'n geleidehond. Het dier, dat een waarde heeft van f 450. blijft het eigendom van het fonds Een derde hond is in bestelling voor een blinde dame aan de Achterbinnen haven. Degenen, die graag iets meer willen weten over het Bllndengeleldefonds, kunnen Over enkele weken een film avond bijwonen, die geheel aan het werk van deze liefdadigheidsinstelling gewijd zal zijn. Nadere bijzonderheden over deze avond, alsook over de wed strijd, volgen zo spoedig mogeiyk. Het zou aanbeveling verdienen dat ook volwassenen, die weinig of niets van goede mu2iek weten, eens aanwe zig konden zijn, als de Helderse school jeugd ih Casino „Een uur muziek" krijgt. Men heeft het vaak te druk om veel aandacht aan de muziek te schenken, laat staan om in Amsterdam naar een opera te gaan. En toch, wat betekent de muziek veel in het leven van de mens. Oistermiddag vertelde Piet Pijnen borg sljn jeugdige toehoorders op vlot te en geestige wijze over de opera. Hij deed het zo goed, dat zelfs de meest verstokte opera-hater er plezier in moest krijgen. Er werd niet alleen ge sproken, er werd ook gezongen. Maria van Uden en haar partner zongen on der andere duetten uit werken vanMo- zart, waarvan wij even willen noemen „De bruiloft van Figaro". Het was een uur van werkelijke kunst, die het grote aantal Jongens en meisjes veel te gauw naar de zin om was. i Gistermiddag zou de „Herengracht" de reis buitenom voortzetten, maar hét schip was nog niet buiten de haven, of terugkeren bleek noodzakelijk. Toen de „Herengracht" binnenkwam, had zij een slagzij van ruim twintig graden over bakboord, met het vertrek kreeg zy minstens evenveel slagzij over stuurboord. En aangezien het steeds er ger scheen te worden, werd de assis tentie van twae marinesleepboten In geroepen. Deze brachten de „Heren gracht" naar een veilig plaatsje achter in de haven. Het schip, dat inmiddels een slagzij van meer dan dertig graden heeft gekregen, zal vermoedelijk ge- deeltelUk met behulp van trailers moe ten worden gelost. Theodoor, ik kan van louter verveling niet slapen. Hier gebeurt nou ook nooit eens wat bijzon ders. Een inwoner van Schagen is bij het snijden van riet in het door hem ge bruikte mes gevallen, waardoor zijn rechteruim nagenoeg geheel werd af gesneden. q De heer J. de Bruyne. bouwkundig ambtenaar der Domeinen in de Wieringerméer, werd benoemd tot directeur van het bouwbureau van de landbouw voor de provincie Zeeland. Vrijdag zal te Alkmaar voor de laatste maal in dit jaar een kaasmarkt worden gehouden. De raad van Eg- mond aan Zee heeft besloten de Voor straat van een nieuwe gasverlichting te voorzien. Er komen 32 moderne boog lampen. De kosten zijn geraamd op 32.000, q Het grote succes dat de on langs te Heiloo gehouden avondvier daagse voor wielrijders opleverde, vormde aanleiding tot het besluit, óók ln 1950 een dergelijk evenement te doen plaats hebben. Het comité van Actie te Hoorn, dat op actieve wijze initiatieven ten voor dele van de middenstand ontwikkelde is afgetreden. Het wrijfpunt was het in- schakelen van grootbedrijven by de komende winkelweek, q De heer S. Stelling te Ènkhuizen heeft het biljart kampioenschap (vierde klasse) van West-Friesland behaald. De actie één uur loon voor de Stich ting 1940'45 heeft in het Hoogoven- bedrijf 4496,14 opgebracht, q De heer D. Gaasbeek, hoofdopzichter bij de N.V. Hollandse Melksuikerfabriek te Uitgeest, is, in verband met zyn 40-Ja- rig dienstjubileum, begiftigd met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. q De jeugd herberg „Assumburg" te Heemskerk verschafte de jongste zomer aan 10.000 trekkers onderdak. De heer P. C. Schouten te Wormer- veer is vereerd met de medaille van het Carnegie-Heldenfonds, zulks in verband met een door hem verrichte moedige redding, q Op de gemeente-begroting van Krommenie voor '60 is t 30.000 uit getrokken voor het maken van een brug aan het Weiver. Watervogels zou voor de eerste ronde om de KNVB-bekcr ZAP ontvangen. Op verzoek van deze vereniging wordt de wedstrijd echter in Anna Paulowna gespeeld, daar het RK ZAP niet vóór de middag mag voetballen, zoals bij thuiswedstrijden van Watervogels ge bruikelijk is. Rechtsback H. Beers, die Zondag een enkelblessure opliep, speelt niet mee. Watervogels komt uit met: Dirks; Ewald en Wijker; G. Snijders, v. d. Hert en Been; Van Beekhoven, J. Snij ders, Post, Van Wessel en Schoneveld. De vierde klassers beginnen Zondag aan de eerste ronde om de Nederlandse voetbalbeker. Hieronder treft u het programma van de clubs uit onze om geving aan: Purmersteljn—Westfriezen; Nieuwe Niedorp—ZRC; CSVBKC; ZAP—Watervogels; Grasshoppers-- Purmerend; SNAAndljk; Fokkede Zouaven; de Rijp—Madjoe; VroneSt. Oeorge; Texel—Bergen; Oudesluli— EVC. Half elf: A-veld: Adelborsten I— Strawberries I (h.); B-veld: Hermes IV (h)Eechtrop III. 12 uur: A-veld: Hermes I (h)HIC I. B-veld: Hermes I (d)HIC 1. 13.45 uur: A-veld: Hermes II (h)— Pinoke V. B-veld: Adelborsten II— DEM III (h). Uit: Bloemendaal: BDHC V—Hermes II (d); Zandvoort IV—Hermes III (h) 11.15 uur. Junioren: Kraaien A— Hermes A. KOOPT BIJ EGYPTISCHE POPELINE HERENJASSEN f 39.90 47.50 57.50 FALCON 65.00. HILDEGARD Wanneer we een film zien, die ls uit gebracht door de Arthur Rank Organi- sation, dan is de kans op een welbe stede avond zeer groot. Deze Engelse filmmaatschappij bracht na de oorlog reeds verscheidene uitstekende film producten op de markt. „Hildegard" („Portrait from life") is daar één van, Het is een dramatisch gegeven, dat technisch zeer knap is uitgewerkt. De tragiek in het leven van Lydia. die haar geheugen verloor, en als Hilde gard moest verder leven, als de doch ter van een ondergedoken S. S.-officier, wordt door Mai Zetterling bijzonder sterk getypeerd. Iets van de uiterst on behaaglijke spanning, die de atmos feer in het na-oorlogse Duitsland on zuiver maakt en vertroebelt, trilt door in deze film. Het voortreffelijke sce nario voert naar een climax, en houdt daardoor de aandacht voortdurend ge vangen, maar het is jammer, dat van deze climax maar weinig terecht komt. Het is misschien wat kinderachtig, maar we hadden graag gezien dat de oude Menzel en zijn dochter Lydia her enigd werden, liever dan het happy end tussen haar en Majoor Lawrence. Overigens een film. die zeer de moei te van het zien waard is. In het voorprogramma o.a. een in teressant filmpje over Palestina, waar. van de leerzame tekst wordt uitgespro ken door een bekende stem, de stem namelijk van G. H. Wynand, die tij dens de oorlogsjaren vele honderden malen de nieuwsberichten in het Ne derlands van de BBC voorlas en com- mentari-eerde. ONDER BEDREIGING In Tivoli zijn Valerie Hobson, James Donaid en Harold Keel de hoofdrolver - tolkers van „Onder bedreiging". Het is een vrij verward verhaal, dat de bio scoopbezoekers in het geheel niet zal bevredigen. Drie ontsnapte gevangen terroriseren ge durende een weekend een jong echt paar. Het wordt een week-end vol spanning, dat filmtechnisch is verant woord. De regie van Fergus McDonell is meesterlijk, de spanning veelal on draaglijk, doch de inhoud laat veel te wensen over. Deze film draait van Vrijdag tot en met Maandag. Hedenavond houdt de bekende vo gelkenner Jan P. Strijbos in deDoops- te De Waal een lezing, toegelicht met een kleurenfilm, over net onderwerp „Met de trekvogels naar de Rhone-delta". De baten van deze avond zijn be stemd voor het opbouwfonds van de in ae oorlog verwoeste Ned. herv. kerk. io«r,aar .w1^ vern«men, zal ln Januari 980 met de wederopbouw van deze kerk worden begonnen. Geboren: Willem J M J, z. van w J Sjpronk en G J Hoek. Wilhelmi- 3a 4*. d- van C Leijen en C M van tor» ,Jacob' 1 van D Trap en W M Drtnf. Hendrika M, d. van H F H eawïfVL T van Leeuwen. Jack, z. van O K 8chilling en A J Ijzer. WV«,Lleden: Jan Barhorst, 81 laar, wed. van B Halsema. Gevonden voorwerpen: ceintuur, 2 bruine portemonnaies.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2