IJmuider slepers redden Zweedse hout boot van de ondergang Na Mayer Bidault formateur Kort Bestek Toerist beleefde dertien angstige Drakentoren uren in de VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Praagse kinderen in verradersrol Het beëindigen van de R.T.C. op 1 November is te verwezenlijken Storm waterde brand aan Maandag 24 Oct. 1949 74e Jaargang No. 10717 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DE STORMBAL HING UIT Nederlands schip op mijn gevaren Toen de „Grote Beer' binnen was, vond de loods het welletjes De kabinetscrisis in Frankrijk AMERIKA HEEFT MEER IMPORT NODIG Vechtpartij op het Rembrandtsplein Churchills schilderijen als deviezenbron Wel Attlee, geen Labour Met een dood konijn en een suikerklontje Nederlandse fabriek gaaf nylons maken Nieuwe arrestaties in Tsjechoslowakije Weerbericht D Nederlandse vliegtuig industrie wordt drastisch beperkt Nieuwe Jodenvervolgingen in Irak? DE PRINS AAN VER WONDING ONTSNAPT Autobotsing hij Keulen Jongetje in bed verbrand Leopold, ja of neen? Schiedam verwijdert een Jan Sluijters BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: BLTLSMA en C KRAK »U COURANT TARIEVEN: Advertenties: i6 ct per mm Kleine advertenties ,„J uttertjes tot 15 woor den f 1.— ?lk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— iij vooruitbe taling, plus incassokosten REEDS ENKELE DAGEN lang geselen de najaarsstormen de kusten van West-Europa. De tijd van het jaar is aangebroken, waarop de bemanningen van de sleepboten dag en nacht aan boord bivakkeren, waarop de „blauwe ridders" op hun qui-vive zijn, waarop de radio-luisterdiensten de aether aftasten in ge spannen verwachting van noodsignalen, waarop de kustwachters op hun posten of op de lichttorens de zee afzoeken met hun kijkers. Af en toe valt even een luwte in de storm, maar steeds opnieuw komt de kille adem uit zee jagen, op zoek naar prooi. Gisteravond om half elf zijn voor Hoek van Holland en IJmui- den de loodsdiensten gestaakt wegens het slechte weer en ook voor de monden van de Schelde, in Oostgat en Wielingen, waren geen loodsen meer te verkrij gen. Het laatste schip, dat door de IJmuider loods naar veiliger oorden werd geleid, was het troepentransportschip „Grote Beer" dat met gerepatrieerde mili- iairen' aan boord de sluizen van IJmuiden binnenliep. De soldaten zullen heden in Amsterdam debarkeren. man", van de rederij Groenevelt.. De Sch. 75 had Donderdag om assistentie verzocht, omdat het schip water maak te door het springen van een buiten boordkraan. De Sch. 4 is de logger te hulp gesneld. Ook de sleepboot Stor- temelk van de rederij Doeksen is voor hulpverlening uitgevaren. De Sch. 4 heeft haar lamgeslagen zuster op sleep touw genomen en koers gezet naar Scheveningen, waar de sleep behouden Slachtoffers heeft de storm nog niet kunnen maken. Wel kwam gistermor gen de 1140 ton metende Zweedse houtboot „Ketty" op zijn weg. Het schip was met een lading timmerhout onderweg van Sundsvall naar Liver- pool en werd ter hoogte van de Wad deneilanden door de storm overvallen. Hoewel in het begin geen last werd ondervonden, begon de deklast te schuiven en het schip kreeg slagzij, die zo toenam, dat de kapitein zich genoodzaakt zag, het noodsein te hij sen, toen de „Ketty" de pieren van IJmuiden naderde. De sleepboten Nes tor en Stentor van het bureau Wijs muller zijn onmiddellijk uitgevaren en ook de reddingboot Neeltje Jacoba koos zee. De beide slepers hebben het schip na veel moeite binnen de pieren gekregen. De slagzij bedroeg toen 37 graden. Ten slotte liep het water de logiezen binnen en ook de achterste ruimen kwamen blank te staan. De onfortuinlijke Zweed moest in de bij leggershaven aan de grond worden gezet. Daar heeft de Neeltje Jacoba de be manning van boord gehaald. Ook het voorschip maakte toen water. Het ligt in de bedoeling, de deklast te lossen en het schip droog te pompen. Op het nippertje. In de nacht van Zaterdag op Zondag kwam, midden in het tumult van de storm een ander vaartuig de pieren van Scheveningen binnen, namelijk de Scheveningse logger Sch. 75, „Voort- binnengebracht werd, lag het achter schip reeds diep in het water. Maar ook hier is het de najaarsstorm niet gelukt, buit te behalen. Casana op een mjjn. Het Nederlandse motorschip Casana, vierhonderd ton groot en met een be manning van negen koppen aan boord, is Zaterdagmiddag in de Deense wa teren tussen Funen en Samsoe op een mijn gelopen en binnen twintig minu ten gezonken. Het scheepje was met zestig ton stukgoed onderweg van Kopenhagen naar Odensee. Uiteraard was hier niet de storm de oorzaak van het ongeluk, doch wel heeft de bemanning in de enige overgebleven reddingsloep vier uur lang moeteD worstelen tegen de wilde, ruwe zee, eer zij veilig op de Zuidoost-punt van het eiland Samsoe landde. Op weg naar de kust heeft men verschillende schepen gezien, doch geen ervan kon gepraaid worden. Bij de zware explosie werd de boeg open gescheurd en de luiken werden door de luchtdruk weggerukt. Een der twee 'sloepen werd vernietigd en behalve de f-'--epspapieren kon niets worden ge red. Hedenmorgen zijn We loodsdiensten voor IJmuiden èn Hoek van Holland is binnengekomen. Toen de Sch. 75 hervat. Nadat ook René Mayer zijn pogingen had opgegeven heeft president Aurioi George Bidault verzocht een regering te vormen. Bidault (MRP), de vroege re minister van Buitenlandse Zaken, heeft een „informatieve opdracht" aan vaard, deelt Reuter mede. Vernomen wordt voorts, dat hij bereid is zich Wereldhandel uit zijn evenwicht De handel van de Ver. Staten met West-Europa en de rest van de wereld is zo uit zijn evenwicht, dat dit land, zowel in zijn eigen belang als in dat van Europa naar een fundamentele op lossing moet zoeken, welke op de eer ste plaats is gebaseerd op een belang rijke uitbreiding van de importen in de Ver. Staten. Tot deze conclusie komt het rapport van de speciale ECA-missie van het „departement of commerce" welke missie in Mei van dit jaar een reis naar Europa maakte, teneinde de handelsproblemen te be studeren. De missie bezocht ons land in Juni en onderhield zich met vele regerings vertegenwoordigers en zakenlieden. Hoofdstukken van het rapport zijn gewijd aan Nederlandse zienswijzen van zijn problemen met betrekking tot de exporten naar de Ver. Staten. Platinahanger verdween In de nacht van Zaterdag op. Zon dag ontstond voor de nachtclub „Fe- mina" op het Rembrandtsplein te Am sterdam een vechtpartij tussen enkele mensen, die deze gelegenheid wilden bezoeken. Onder hen bevond zich een 44-jarige vrouw uit de Kerkstraat te Amsterdam, die een platina-hanger met 14 diamantjes droeg, ter waarde van ongeveer f 3000. Een van de vechtersbazen, een 33- Jarige chauffeur K. heeft, toen deze vrouw de vechtenden wilde scheiden, een greep naar de hanger gedaan en deze los gerukt.De hanger is verdwe nen. In verband hiermede zijn deze K., een andere chauffeur en twee vrouwen, die in hun gezelschap wa ren, gearresteerd. Ondanks nasporin gen door de politie is men er nog steeds niet in geslaagd het waarde volle voorwerp terug te vinden. tilDAu lTI ..nieuwe poging.. Foto's van schilderijen van Chur- chill, als kerstkaarten in de handel gebracht, zullen Engeland dollars op brengen. De uitgevers van deze kaar ten verklaren, dat zij tot dusver een cijfer met 6 nullen winst hebben ge maakt, waarvan een derde aan buiten landse deviezen, in het bijzonder dol lars. Churchill heeft zijn handtekening laten fotograferen oP de kaarten die voor de verkoop in de Verenigde Sta ten bestemd zijn, teneinde de verkoop in de hand te werken. aan het parlement als premier voor te stellen zonder vooraf besprekingen met partijleiders te voeren. Bidault is van plan zijn voorgangers Mayer, Moch en Queuilïe te bezoeken. Vandaag zal hij beginnen met be sprekingen met partij- en fractielei ders. Zondagavond had Bidault af spraken met Herriot en Monnerville, de voorzitters van beide huizen. Waar nemers in de wandelgangen staan sceptisch tegenover zijn kansen om een vier-partijencoalitie tot stand te brengen. De medewerking der vier partijen is noodzakelijk voor het ver krijgen der vereiste meerderheid In de laatste weken is een verwijding van de kloof aan het licht getreden, welke Socialisten en MRP enerzijds van de Radicalen en onafhankelijke Conservatieven scheidt. „Attlee is meer populair dan ziin regering", aldus de „News Chro- nicle", die de uitslag van het jong ste onderzoek van het Engelse Callupinstituut publiceert. Op de vraag: „Keurt u, over het algemeen, het optreden van Attlee als eerste-minister goed?", ant woordde 45 pet. van de geraad pleegde personen ja, 43 pet. neen, terwijl 12 pet. er geen mening op nahield. Daarentegen verklaarde zich slechts 36 pet. van de geraad pleegde personen voldaan over de regeringspolitiek. Deze werd door 53 pet. afgekeurd, terwijl 11 pet. geen mening te kennen gaf. Een inwoner uit Renkum, zekere H„ die enige dagen te Weli heeft gelo geerd, heeft aldaar een zeer benauwd avontuur meegemaakt. De man, die zich zeer voor oudheidkunde interes seerde, is gaan neuzen op het kasteel, waarbij z'n nieuwsgierigheid vooral uitging naar de ruïne van een afzon derlijk op een heuvel staande toren, de zogenaamde Drakentoren, die nog van oudere datum is dan het eigenlij ke kasteel. Met behulp van een lan taren was hij in de ruïne doorgedron gen, waar hij onverhoeds over loslig gende stenen is uitgegleden en in een Naar het ANP verneemt, is de direc tie van de Algemene Kunstzijde Unie te Arnhem erin geslaagd de fabricage- en verwerkings-patent en op het ge bied van nylon van de Amerikaanse onderneming „Dupong de Nemours" te verwerven. Er is thans nog niet met nauwkeurigheid vast te stellen wan neer de AKU in staat zal zijn zijn eigen nylon-producten op de markt te brengen. OOST-DUITSLAND VRAAGT UITLEVERING VAN ILSE KOCH De Oostduitse gerechtelijke autori teiten hebben volgens het nieuwsbu reau ADM (Sowjetzone) de uitlevering verzocht van Ilse Koch. de voormalige ..Meesteresse" van het kamp Buchen- wald. Ter gelegenheid van het bezoek van generaal Franco aan Lissabon vond op het plein Commerce een militaire parade plaats. V.l.n.r. Mevrouw Carmona, echtgenote van Portugal's president; mevrouw Franco; Generalissimo Franco en president Carmona, die de parade gadeslaan. (Radiografisch overge brachte foto). Uit Praag wordt gemeld, dat het Tsjechoslowaaksc ministerie van bui tenlandse zaken Zaterdag aan elf functionarissen van de Joegoslavi sche ambassade bevel heeft gegeven het land binnen 24 uur te verlaten.* Dit zou dienen als antwoord op het zonder voorafgaande waarschuwing uit Belgrado zetten van elf Tsjecho- slowaakse diplomatieke functionaris sen. De onrust in het land van Mazaryk duurt overal voort. De Rooms-Katho- lieke kerk heeft melding gemaakt van nieuwe arrestaties onder de priesters, die zich tegen de nieuwe kerkwet, die per 1 November van kracht wordt, blijven verzetten. In het bijzonder zou pressie worden uitgeoefend op een bisdom in Zuid-Bohemen, waar vol gens de voorlichtingsdienst van de R.K.-kerk „niet één priester naar de De premier van India, Pandit Neh- roe, is te Ottawa aangekomen. Zoals bekend maakt Nehroe een reis door Noord-Amerika. Blijkens een mededeling van het secretariaat-generaal van de Ronde Tafel conferentie zijn de delegaties van mening, dat het op of omstreeks 1 November beëindigen van de conferentie te verwezenlijken is. Zjj vertrouwen, dat het mo gelijk zal zjjn binnen enkele dagen mededelingen te doen omtrent volledige overeenstemming over het charter der souvereiniteitsoverdracht en de datum, j waarop deze overdracht zal kunnen geschieden. Dit geldt ook voor het statuut der Nederlands-Indonesische Unie. Het concept der voorlopige grondwet van de Republik Sarikat Indonesia is door de Indonesische delegatie voltooid en zal binnenkort aan de Nederlandse delegatie alsmede aan de UNCI worden voor gelegd. I ang gewacht en stil gezwegen, nooit gedacht en toch gekregen. Hoera, vrienden, ik heb er weer een. Een Rus sische uitvinding. Kleurecht, lichtecht gezin" zal worden gehouden. Er is voor iedere leeftijd wel wat te zien, maar de kinderen zullen hun hart kunnen op halen aan een lilliput dorp met huis iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiHiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiHiiHiiiii en "waterdicht. Moet u horen: Rusland „j^^nen Ik zie er bijvoorbeeld jes' §emeentehuis, boerderijen, circus heeft het de Britse vloot mogelijk ge- bekfmaal seen been in om in het don- en zelfs een miniatuurgevangenisje „„~,i„„„ helemaal geen peen m, om in net aon yier jongelui Nederlander, twee ker op zolder kachelhoutjes te gaan Engelsen s en een Amerikaan, hebben n .rne zonder geld op zak een lifttocht ge- °C_h, maakt die acht weken duurde en die maakt, in 1588 de Armada te verslaan. Dat wij, Hollanders, daarby ook n°s halen, maar zo'n akkefietje zou een vinger in de pap hadden, wordt blijkbaar vergeten. En het zat eigenlik Vewachting geldig tot Maandag avond. Wisselende bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot matige Westelijke wind en onge veer dezelfde temperatuur als Zondag. vond plaats in het Cirque d'hiver in zo: De Engelse schepen waren gemaakt Parijs> dezelfde stad waar van 26 van Russisch hout, ze hadden Russische November tot 15 December een „salon zeilen en ze waren met Russisch pek VOQr kinderjaren, de jeugd en het ingesmeerd. Als dat nog geen bewijs is, weet ik het niet meer. En ik wacht al leen nog maar op de mededeling, dat Rusland ook de kip heeft uitgevonden We praten tpch immers nü al over Russische eieren? Eén persoon :s omgekomen en vijftig raakten gewond, toen een feestvierende menigte aan de oever van de Hooghly. een arm van de Ganges, door een vloedgolf verrast werd. ,e Oostenrijkse dierentemmer Loren zo Steinmann. die door het circus „Pinder" is ontslagen om wat hij een niet geldige reden noemt, heeft zijn eer van dierentemmer verdedigd door met vijf leeuwen, die hij nooit tevoren had gezien, op te treden. Nu ben lk niet Gisteren ben ik uit m'n boom gewaaid. hen bracht in Denemarken, Duitsland, Zwitserland, Italië, Sicilië, Tunis. Al- gerie. Marokko, Spanje en Frankrijk. Zij legden al liftende een afstand van 10.000 kilometer af. JTen bloot toeval heeft geleid tot het in beslag nemen van een partij van 12.500 sloffen Amerikaanse sigaretten, die in een goederenwagen vervoerd werden van Antwerpen naar München. Op de wagen zat een vrachtbrief: sui ker. Rem defect, wagen ifitrangeren, lossen en toen zat de kat in de gordij nen. Want een doos viel open en gaf de ware inhoud prijs Een ongeluk zit in een klein hoekje, vrienden! Mr. F. C. O. Baron Van Pallandt is be stemd om onze ambassadeur te Mos kou, dr. Ph. C. Visser, op te volgen. Dr. Visser is de man, die indertijd de Ka- rak or^wi heeft beklommen. zijde van de regering is overgegaan". Vele priesters, die gewoonlijk boven hun brieven „Laus Dei" (lof aan God) schreven, hebben sedert enige tijd die leuze vervangen door „Ne time- re" (niet vrezen). Dwangarbeid voor jongelui Vrijdagavond is te Praag vonnis gewezen in het proces tegen 38 jon gelieden, dat sedert Maandag voor de staatsrechtbank te Praag werd ge voerd. De hoofdbeklaagde, Wladislav Stoces, is veroordeeld tot levenslan ge dwangarbeid. Dertig beschuldig den liepen van één tot 20 jaar dwang arbeid op, terwijl er vier werden vrij gesproken. Volgens de beschuldiging hadden deze jongelieden een clandes tiene groep gesticht ter voorberei ding van een staatsgreep in Tsje choslowakije. Opvoeding Drieduizend Praagse kinderen heb ben Zondag een >,verdedigingsspel" gespeeld tegen „samenzweerders te gen de staat". De leeftjjd der deelne mers was van 12 tot 14 jaar. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat de kinderen de omstreken der stad doorzochten en „alle waargeno men samenzweerders" bij leger en veiligheidspolitie aangaven. „Geble ken was, dat de kinderen goed kaart lezen geleerd hadden en onder leiding van oudere leden van de jeugdbewe ging gebruik konden maken van tele foon en radiozenders. Zjj hadden een juiste kijk op de toestand getoond". In verband met te verwachten rege ringsmaatregelen, die een drastische beperking inhouden voor het bouwen van vliegtuigen naar eigen ontwerp, zal het werk van het constructie bureau der Fokkerfabrieken in be langrijke mate worden ingekrompen, hetgeen inhoudt, dat van de ruim 200 constructeurs en technici een zeer groot aantal zal worden afgevoerd. De regering heeft dus kennelijk haar oorspronkelijke doel, het opbouwen van een krachtige, zelfscheppende Ne derlandse vliegtuigindustrie, voorlopig losgelaten. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken heeft medegedeeld, dat zijn rege ring Amerika en Engeland verzocht heeft te interveniëren tegen de „nieu we golf van vervolgingen van Joden in Irak". De vervolgingen zouden drie weken geleden zijn begonnen, toen de poli tie een synagoge ontheiligde en tien Joden arresteerde, onder wie het hoofd van de gemeenschap. Zij wer den gemarteld om hen te doen beken nen, dat zij tot een zionistische orga nisatie behoorden. diepe put, de „ijskelder", waarin vroe ger uit de vijvers gehakt ijs, toegedekt met turfmolm, werd bewaard, is ge stort. De Geldersman kwam er weliswaar met een pijnlijk gevoel aan rug en be nen af, maar verkeerde toch in een allesbehalve opgewekte stemming, daar hij met geen mogelijkheid kans zag zich uit de put te werken en de ruïne zo afgelegen van de weg staat, dat ook van hulpgeroep weinig te ver wachten was. De onfortuinlijke toe rist kwam tot de bevinding, dat twee kastanjes en een suikerklontje z'n po vere mondvoorraad waren en rekende uit, dat deze voorraad drie dagen strekte, waarna hem het treurig lot wachtte van het dode konijn, dat z'n kerker deelde. Mismoedig heeft de Renkummer 13 uur lang in de put ge zeten. Toen hij 's avonds laat nog steeds niet in het Veerhuis, waar hij logeerde, was teruggekeerd, begon men een ongeluk te vrezen en heeft men de politie gealarmeerd. Deze wa3 met het bestaan van de put op de hoogte en had al spoedig het slacht offer gevonden. De Geldersman was juist aan z'n eerste kastanje begon nen Z.K.H. Prins Bernhard is op het nippertje aan een verwonding ont snapt, toen hij Zaterdag met zijn auto, die door hemzelf werd bestuurd, in botsing kwam met een door een paard getrokken wagen te Wahn, bij Keulen. Het paard werd gedood en de kar be schadigd. Prins Bernhard en de drie andere inzittenden van zijn auto ble ken ongedeerd. Prins Bernhard bracht dit weekend een bezoek aan West- Duitsland. Volgens de Prins zelf, zo deelt diens secretariaat mede, reed hij met de auto naar het vliegveld bij Keulen om vandaar per vliegtuig naa' Nederland^ terug te keren, toen het paard juist op het moment dat hij het met ruime afstand wilde passeren, schrok en steigerend naar links uitweek.. Het kwam daarbij zelfs op de wagen van de Prins terecht. Daarbij werd het niet gedood, doch liep slechts een lichte verwonding op. Prins Bernhard acht het Reuter-bericht als zou hij zelf ternauwernood aan verwonding ont snapt zijn dan ook ten zeerste over dreven. Vuurzee ie Rotterdam Een geweldige brand, aangewakkerd en bijna niet te sluiten door de gieren de zuidwesterstorm, heeft vannacht Van Speelman's Oliefabrieken en van de graanmaalderü van M. C. en P. Speel man op de langs de Schie gelegen Delftweg te Rotterdam een troosteloze ruïne gemaakt. Hoe de brand is kunnen ontstaan is op het ogenblik nog een mysterie. Aan vankelijk stond de brandweer voor een schier hopeloze taak. De brand bood een lugubere, maar tevens fantastische aanblik in deze donkere stormnacht. Tegen half twee scheen de voorraad grondstoffen zo goed als geheel door het vuur verteerd te zijn. althans de vlam men begonnen zienderogen te minderen en het gevaar voor uitbreiding was toen geweken. Zaterdagmiddag is het drie-jarig zoontje van de familie K. wonende in de Van Swindenstraat te 's Gravenha- ge, door de ouders levenloos aangetrof fen op de resten van een verbrand bed in de slaapkamer. Toen de ouders even te voren de woning hadden verlaten om een boodschap te doen, hadden zij het kind slapende in zijn ledikantje achtergelaten. De jongen heeft ver moedelijk lucifers weten te bemachti gen en is daarmee gaan spelen op het bed van zijn ouders. Dit geraakte in brand. Door de rookontwikkeling is de jongen vermoedelijk gestikt. Binnen veertig dagen na eventuele afkondiging van de wet op de volks raadpleging zullen alle Belgen, die stemgerechtigd zijn, ja of neen moe ten antwoorden op de vraag: „Zjjt gij van mening, dat Koning Leopold de Derde de uitoefening van zijn consti tutionele bevoegheden moet hervat ten. Het stemmen zal verplicht zijn. De Belgische communistische partij heeft verklaard, dat zij sterk gekant blijft tegen een volksraadpleging. Koning Leopold en zijn echtgenote zijn voor een kort bezoek uit Zwit serland in Parijs aangekomen. Op een tentoonstelling van werk van Jan Sluyters te Schiedam is op last van de burgemeester dier gemeente een neaktschilderij verwijderd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1