Geweldige rukwind maakte vier personen dakloos gezin van Géza Anda opende reeks concerten met brilliant piano-recital Vier raadsfracties protesteren over terugvordering van herstelkosten STORM OVER DEN HELDER Houien volkloods\/oei tegen de grond Wiel rijder reed tegen jeep aan Hedenavond: Militair Tehuis in Familie-competitie Glimlachje In het kort Tussen Haaks en Kuitje Hedenavond in Casino het Volksconcert Herinneringen aan de Oost: Willem Noske speelde viool Gevangenisstraf voor recidivist Weth. v. Loo ere-voorzitter van het Helderse Meisjeskoor DAT kan alleen een man schrijven, die de zee slechts kent van een enkele zomerdag aan het Scheveningse strand. Volgend jaar oefenmuur voor HTC Tevens verzoek om rondvraag in ie voeren De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom VAN MARSDIEP TOT IJ Hippolytushoef Postbode J. Visser gaat heen! Besommingen l|muiden DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 yADERTJE STORM is gisteren wei heel erg te keer gegaan. Op hoogst on behoorlijke wjjse heeft hij sijn troeven uitgespeeld, gespot met de kramp achtig trappende wielrijder en de stuurloze voetganger, gniepig gesold met rokjes in lentetinten, te licht om zijn geweld te kunnen weerstaan, geraasd tegen oudjes en kinderen, die niet begrepen wat hem scheelde. Vadertje Storm heeft het waarlijk te bont gemaakt. Op de hoeken van alle straten had hi) zich verdekt opgesteld om de enkeling te kunnen treffen, en ook op de vlakte was hij, om het alles en iedereen zo moeilijk mogelijk te maken. Alleen waar mas sieve huizen stonden, die zich en bloc tegen hem keerden, daar was de onverlaat niet. Dan deed de uitkijktoren van de kustwacht Kijkduin het vrolijker. Daar zocht de wind contact met de ijzeren constructie, de draden en kabels, en het klonk goed. En wat was de stand van het bin nenwater hoog! Het water in de kana len, grachten en sloten steeg bijna tot aan de straat. Dit vond in de eerste plaats zjjn oorzaak in de zware regen val van de laatste dagen, en in de tweede plaats in de krachtige Zuid westelijke wind, die het Noordhollands Kanaal „opwoei". Er kon niet worden gespuid, omdat het buitenwater te hoog stond. Bij de Koopvaardersschut sluis bijvoorbeeld was het peil met laag water vrijwel gelijk aan het nor male hoogwater-peil. Zo heeft Nieuwediep weer eens een echt stormpje beleefd. Er is ongetwij feld veel meer schade aangericht, dan wij met de eerste oogopslag hebben aanschouwd. Tegen half acht gister avond, toen de wind naar Noord- Noordwest was gedraaid, was de kracht negen, ongeveer 22,5 meter per seconde. Daarna werd het rustiger. Met de wind tenminste, maar de matroos, die tegen negen uur al „la veloos" langs ons kantoor struikelde, had er een klap van gekregen. Met de meest onparlementaire uitdrukking die (al of niet) in ons woordenboek te vinden zijn. accentueerde hij al zijn bewegingen. Dat was storm, klink klare storm Om ongeveer één uur trok hij het heftigst van leer. De windkracht was toen elf, en even later had de wind een snelheid van vierendertig meter per seconde bereikt, hetgeen neer komt op 122 km per uur. Juist om deze tijd zat de familie Lanser aan de maaltijd. De heer des huizes had net de eerste lepels soep in zjjn hongeri ge maag laten verdwijnen, toen zijn vrouw rillerig de schouders optrok, en zei: „Hè, wat tocht het hier...." Vrjj- wel hetzelfde ogenblik werd man, vrouw en twee kinderen het dak bo ven het hgofd weggerukt Het gezin Lanser had zich sinds de vorige week Donderdag een gezellig tehuis ingericht in een grote volk- loods van de fa. Van Hattum en Blan- kevoort aan de Buitenhaven, tegen over Hr. Ms. Pelikaan. De heer Lanser is als waterbaas bij deze firma in dienst, en werkt aan het tot stand ko men van de nieuwe haven. De loods was aanvankelijk bedoeld als verblijf plaats voor een twintigtal arbeiders, maar de heer Lanser mocht er ten slotte in gaan wonen. Hij liet ziin vrouw en kinderen uit Sliedrecht ko men, en betrok een gedeelte van de keet. Even te laat Na de storm van gisteren stond al leen het portaaltje, dat toegang geeft tot de keet, nog overeind. Overal la gen schotten, planken en latten ver spreid. Tegen de avond was alles op geruimd, op de vloer na. Gelukkig leed het meubilair weinig schade Het gezin is voorlopig bij de familie Roo- zendaal aan de Binnenhaven onderge bracht. De storm deed hier zijn vernielend werk in schafttijd, toen men net maat regelen had getroffen teneinde de loods met behulp van sterke draden aan de grond vast te nagelen. Op het werkterrein aan de strekdam waren al eerder een laboratoriumwagên en een schaftkeetje omgewaaid. Op de Dijk heeft de storm de heer F. het slachtoffer van zijn geweldda den gemaakt. Deze werd even voorbii de Windwijzer met flets en al tegen een jeep van de marine aangedrukt. Met een gebroken been werd hjj in het ziekenhuis „Parkzicht" opgeno men. Van de jeep werden beide voor ruiten totaal versplinterd. De razende rukwinden hebben ver der natuurlijk tal van boompjes ont worteld, en menige dakpan sloeg op straat vroegtijdig in scherven. Vooral in de Anemonenstraat moesten de dakpannen het ontgelden. In Huisdui nen leden in het bijzonder de Oosten rijkse huizen veel dakpannenschade. Sommige stadgenoten waren hiermee niet tevreden, en verspreidden hef praatje, dat bij de Windwijzer een schip was gestrand Hoge waterstand Toen we zo goed en zo "kwaad als dat ging in de buurt van de vuurto ren fietsten, hadden we een aardige ervaring. Het leek op een gegeven moment of er een eskader vliegtuigen voorbij trok, hoewel we hadden kun nen begrijpen dat die zich in dit nood weer niet in de lucht zouden wagen Het geluid bleek van de vuurtoren af komstig te zijn, die als een orgel op zijn grondvesten stond te dreunen. Ja. Lange Jaap gaf een somber stukje muziek weg.... Vanavond van negen uur tot half tien zullen, zoals reeds bericht, in de „Familie-competitie" van de NCRV de Christelijke Militaire Tehuizen te Den Helder en Nijmegen tegen elkaar uit komen. Dit sportieve aethergevecht zal te beluisteren zjjn over de zender Hil versum H, golflengte 415 meter. Het Helderse team bestaat uit de heer W. Knol, huisvader van het tehuis; mej. A. Visser, Marva III, thuisbehorende op Hr. Ms. „Leeuw"; W. Hofland, adel borst der le klasse, instructeur bij „Ar- gis"; F. Praamstra, marinier II, Hr. Ms. „Neptunus"; J. Clee, matroos III, Hr. Ms. „Vulkaan"; W. Knol Jr., oud-OVW- er bij de Mariniersbrigade. De collecte De collecte, die dezer dagen werd ge houden ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront en de Chris telijke Militaire Tehuizen in Nederland Oost en West, heeft 414,91 opgebracht. Wij brengen gaarne de dank der orga nisatoren over aan degenen, die dit re sultaat hielpen bereiken. Morgenmiddag om drie uur vindt in „Centraal", Koningstraat, de opening plaats van een Fancy-Fair, die gehou den zal worden ten bate van het Ste delijk Muziekkorps. Onze oud-stadgenoot, de heer F. H. Jansen, is met ingang van 1 Januari 1948 bevorderd tot administratief amb tenaar B le klasse bij de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst te Hoorn. I Winter en zomer. Het is morgen hoog water om 12,10 uur en laag water om 6.10 en 18.10 uur. De temperatuur van het zeewater was 13,9 graden Celsius. JJE SERIE ABONNEMENTSCONCERTEN n de Muziekkring Den Helder is gisteravond geopend met een verbasterende demonstratie van pianistisch kunnen, gegeven door de Hongaarse meester Géza Anda. Deze pianist bleek niet alleen de mogelijkheden van zjjn instrument in al hun totaliteit tot in de per fectie te kennen, maar daarenboven de technische bekwaamheden te hebben ver worven om heel dat rijke arsenaal ten volle uit te buiten. Voor hem bestaat geen spanning tussen mogelijkheid en moeilijkheid. Wat zjjn ogen zien, spelen zijn handen, welke zware opgaven de componist hem ook stelt. In zeker opzicht is hij een automaat, waarin men maar een partituur, hoe ingewikkeld en hoe volgestopt met noten ook, heeft te deponeren, om alles nauwkeurig in klanken omgezet te krijgen. Evenmin als een automaat kent hjj vermoeienis en behoeft hij zich met enige inspanning op het werk in te stellen. Het was waarlijk ongeloof lijk en ook benijdenswaardig, dat bezit van zulk een reproduceer-vermogen. Het meest kwam dat tot uiting in 'Je impressionistische suite „Gaspard de la Nuit" van Ravel, en met name in het derde deel. „Scarbo". De componist heeft hierin de hele piano nodig gehad bij het uitdrukken van zijn stemming, en hij zal daarbij waarschijnlijk node de kwarttonen hebben gemist. Razende loopjes voor beide handen, op obstine- rende en soms beklemmende wijze door ééngevlochten, heeft Ravel neerge schreven teneinde zijn vizioen muzi kaal uit te beelden. In letterlijke en fi guurlijke zin staat er vrijwel niets tus sen de noten. Het is één adembenemen de eruptie van geluid, buitengemeen boeiend en Interessant, en zeer vir tuoos gecomponeerd. Géza Anda was wel de man om van dit werkje een brilliante vertolking te geven. Zijn spel was geen ogenblik troebel, dank zij zijn glasheldere aanslag en zijn feilloos gevoel voor de metrische structuur Wanneer Ravel deze uitvoering had kunnen beluisteren, zou waarschijnlijk zelfs hij verbaasd zijn geweest over het zeldzame gemak waarmede de pianist zich ook door de meest veeleisende passages heensloeg. TN INDONESIË staat een militair hos- pitaal. Er staan er vele. Maar ik ken slechts dit ene van nabij. Het is groot, misschien wel het grootste van Azie. Buiten staat een bord met de be kende aanmaning tot stilte en langzaam rijden. Maar binnen merk je daar niet veel van. De wagentjes, waarop het eten wordt gebracht, hebben allesbe halve geluidloze wielen. In de tuin raast ergens onafgebroken de aandrij ving van een electrische generator. In de zaal voor minder ernstige zieken kan je ploseling een accordeonnist in het midden zien staan, omringd door „lo pende" patiënten in volle actie. Waar mee ik maar wil zeggen dat U hier niet de geluidloze stilte zult vinden die U heeft verondersteld. En het is goed zo. Want als de Jan nen ziek zijn, moeten ze niet kniezen gaan. Dan moet het ziekenhuis niet te veel de sfeer hebben die eigenlijk daar bij behoort. De sfeer van gedempte lichten en dito stemmen. Als er een makker is, die wérkelijk de rust en stil te nodig heeft voor het gevecht om te blijven aan déze zijde van het haar fijne lijntje, dat dood en leven scheidt, dan is het stil. En niemand hoeft daar speciaal toe aan te spoern. Het was koel in de lichte zaal, waar ik binnentrad. Koel èndoodstil. Te stil zelfs voor de zaal van hen, die vaak (en soms tevergeefs) moeten vechten tegen de zwarte schaduw ach ter hen. Er was even een lichte verba zing in mij. Niet lang. Want in de dood se stilte glijden hoog en zuiver de eerste lokkende maten aan. In speelse cadans zingt de hoge, ijle toon van de viool in de lichte kristallijnen stilte. Achter een van de slanke, witte pilaren tokkelt zacht en speels de begeleidende piano. Het is, als tikten hoge hakjes een uit dagend rythme uit de marmeren tegels. De stem van de viool wordt dieper in lokkend verlangen. Boven de dansende voetjes lijkt een lenig, buigzaam lijf te groeien, dat deint en wiegt op de vi brerende klanken. Wild tuimelen zwar te krullen om een donker snoetje, waarin lachende ogen te fonkelen staan. Het leven zélf danst in al zijn verleidelijkheid voor hen, die roerloos liggen, starend door de hoge ramen naar de kruinen van de koningspalmen, onbeweeglijk in de strakke hitte van de middag. Week en liefkozend, sterk en dringend, juicht de hartstochtelijke jubel van de tango tussen de witte wanden en voert de gedachten mee op de golven van het levensverlangen. Hoger, hogerDan versterven de laatste, wervelende klanken in een huiverende snik van verrukking. Er was geen applaus. Slechts zacht en schuifelend gerucht van zich stil verwiiderenden. Ik was één van hen. De woorden van troost en opwekking, die ik zou zijn komen brengen aan een makker, die hier lag, leken mij op dat ogenblik gebrekkig en misplaatst. De beide voorafgaande deeltjes van deze suite waren minder onstuimig. „Le gibet" (de galg) had zelfs, door het steeds weerkerend motief in de linker hand, een naargeestig karakter. De korte toelichting, die de pianist vooraf gaf, was wel nuttig en heeft althans ons geholpen bij het zien van een akelig en luguber tafreel. Wanneer Beethoven zijn Sonate opus 10 had kunnen aanhoren, zou hij waar schijnlijk meer gegrepen zijn door de technisch geraffineerde vertolking (door hemzelf niet eens te overtreffen) dan door de gevoelsuitdrukking, en zou hij het meest bevredigd zijn door het tweede deel. Ook Schumann zou zijn Symphonische Etüden opus 13 zeker lyrischer en warmer hebben gewenst. Maar Franz Liszt, wiens Zesde Hon gaarse Rhapsodie (het laatste nummer van het programma) onmiddellijk volg de op de suite van Ravel, zou opgeto gen zijn geweest over Anda's grandioze spel. De klankkleuren die hij uit de prachtige vleugel toverde, waren inder daad bewonderenswaardig. De leden van de Muziekkring, van wie 'ondanks het slechte weer haast niemand verstek had laten gaan, uitten hun grote dankbaarheid, door aan Anda staande een langdurige ovatie te bren gen, hem daarbij tevens om een toegift vragend. Glimlachend zette hij zich weer achter de vleugel om nog even Chopin te spelen. Het werd een klein, maar zeer veelbelovend voorproefje van hetgeen de bezoekers van het Volksconcert van hedenavond te wach ten staat. De man, die gisteren voor de Politie rechter in Alkmaar, mr. J. Krabbe, te recht stond, was wel heel onverbeter lijk in zijn zonden. In de jaren '43 en '44 bezorgde hij zich, door een fraudu leuze aansluiting op het electrische net, een extra portie stroom en in 1946, '47 en '48 herhaalde hij dit spelletje. Hij kreeg een gevangenisstraf en moest aan het lichtbedrijf te Den Helder een navordering van f 184 betalen. Hij was echter nog niet uit de gevangenis ont slagen of hij zette het leven op de ge wone wijze voort. Op één, twee en drie Augustus liet h(j weer kosteloos zijn radio spelen en gebruikte zijn vrouw gratis de stofzuiger en wasmachine. De officier, mr. A. W. Holsteyn, zag A. P. de W. als een onverbeterlijk in dividu en eiste twee maanden gevange nisstraf. Mr. Krabbe vonniste conform de eis. K. Z. uit Den Helder, die tot drie maal toe textielwaren van marktkra men stal, werd conform de eis bij ver stek tot f 60 subs. 20 dagen veroor deeld. S. van E., eveneens uit Den Helder, werd ter zake van mishandeling tot f 10 subs. 5 dagen veroordeeld. De eis tegen hem was f 20 subs. 10 dagen. Op de eerste wekelijkse repetitie avond na het vorige week gegeven con cert, hadden de leden van het Helders Meisjeskoor de wethouder van Onder wijs, de heer L. F. van Loo, in hun mid den. Dat had zijn speciale reden, want het koor had aan de wethouder ge vraagd, of hij ere-voorzitter wilde wor den. De heer Van Loo, wiens sympathie voor het Helders Meisjeskoor reeds da teert uit de tijd dat de heer Henk Hoo- gervorst nog de leiding had, had geen enkel bezwaar, en zo werd hij dan Dins dagavond in de bovenzaal van het C.J.M.V.-gebouw aan de Spoorstraat in zijir nieuwe functie geïnstalleerd. De directeur, de heer Geert de Boer, bood bem namens het koor een door de heer A. Muller getekende oorkonde aan, waarna de heer Van Loo met een enkel hartelijk woord en een gelukwens voor de toekomst koor en dirigent bedankte. IN de Helderse Courant 7 CC 7 ON DER yan Donderdag 13 October wijdde de heer OF NA DE Witten tlias een bi- V7 CINL/L- schouwing aan het nieuwste boek non Anthony van Kampen „Zee zonder genade" He< ontbreekt in deze be schouwing niet aan rrl- tiek, maar in de laatste alinea's noemt de recen sent een „eigenschap welke ten laatste ie cri- tiek het zwijgen oplegt" en hij doelt daarbij op het medelijden dat uit alle 257 pagina's van „Zee zonder genade" spreekt. Wij hebben het boek nog niet gelezen, maar willen aannemen, dat zijn constatering juist is. Ongetwijfeld zcJ dat medelijden met zijn hoofdpersonen één uer bronnen zijn geweest, waaruit de schrüver zijn inspiratie heeft geput Maar even zeker al hij een bron hebben gevon den in zijn altijd leven, de belangstelling voor de zee. „De zee, die haar eigen pathos heeft", schreef de heer Witsen Elias en hij voegde daar aan toe: „Wanneer men behoefte agn heldenver ering heeft, beschikt men in de zee over een onuitputtelijk en onver moeibaar object." Breed en waardig strekt de wijde zee zich dan uit, gracieuze brand'.nor- teinen werden daar ge formeerd in een ontzag- lijke uitbarsting van hy draulische krocht. E,i nu kwam de wind nog war uit het Zuiden, met een snelheid van hoogstens twintig meter pér secon. de. Het kan een Noord- golven spoelen uit op do banken vOor de kust eti soms staat en een beetje wind, dat het aspect wat levendiger maakt. Zo is westen wind worden rnet de zee de' me"cte dactr van het jaar: een boeiend element, dat tot mijme ren inspireert. In zulk een zee heeft iemonu die behoefte aan helden verering heeft, inder daad een onvermoeibaar en onuitputtelijk object. MAAR een zee, zoals die gistermorgen met hoog water te zien was aan het strand en aan de dijk Mi Huisduinen had letterlijk niets dat tot mijmeren inspireerde. Daar woedden in onstui mig geweld duizeling wekkende krachten, die ontzag inboezemden. Machtige rollers mar cheerden in eindeloze rijen op het bazalt aan, donderden voorover en werden door nieuwe op gevolgd. De zee was grauw en leeg, één hef tig bewogen watermassa vol warrelig schuim. En recht vooruit, waar op rustige zomerdagen de een snelheid van mis. schien wel dertig meter per seconde. Dat zal een schouwspel opleveren, dat de heer Witsen Elias eens moest zien. 2ULK een zee is zonder genade. Wanneer zij schipbreukelingen draagt en voedt met de vissen uit haar oneindig reser voir, dan is zü even ge nadig als een hongerige leeuw, die nog even met zijn prooi rondsolt. Op zulk een zee zonder ge nade moet het vreselijk zijn, als schipbreukeling te drijven tussen grim mige horizonten. £EN zee, die door een storm wordt opge zweept, heeft niets dat op pathos gelijkt, maar is één machtige mani festatie van oerkrachten die de mens in zijn kleine tijdelijkheid iets doen vermoeden van de onmetelijke eeuwigheid. zeehonden zich koesteren Iemand, die behoefte aan op het zand van de Ha- heldenvereniging heeft zende Bol, zagen wij een huiveringwekkende baaierd. Huizenhoge gol ven braken kapot op de Haaksgronden en de storm joeg het schuim tientallen meters hoog. Reusachtige waterfon- (en dat is een behoefte, die nauw verwant is aan een subjectief verlangen naar macht en onover winnelijkheid) zat geen bevrediging pinden in de aanblik van een zee zon der genade. KOOPT BIJ BABYJASJES WOLLEN STOFFEN 15,50 )8,75 24,50 LAMS VEL (wit) vanaf 25,65 De Helderse Tennisclub hield dezer dagen haar algemene ledenvergadering. De bestuursverkiezing had tot gevolg, dat de heren K. Rijpma, voorzitter, en J. Bregman, vice-voorzitter, werden herkozen. Verder nemen in het bestuur zittting mej. T. Kuiper, secretaresse en de heren R. J. Kousbroek, penning meester, J. Bartoo, tweede secretaris, G. Bakker en J. Dol, commissarissen. Men besloot onder meer de contribu tieheffing, die 25 per lid per jaar be draagt, niet te wijzigen. Verder ver namen de aanwezigen, dat wellicht het volgende jaar een oefenmuur zal wor den opgetrokken. Namens de raadsfracties vsn de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de Katholieke Volkspartij, de Anti-Revolutionaire Partij en de Christelyk-Histo- rische Unie werden gisteren de volgende schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders gesteld, betreffende de terugvordering van een gedeelte der herstelkosten, die gedurende de oorlogsjaren door de gemeente ten behoeve van gedupeerden werden betaald: Partij en de Christelijk Historische Unie, de eer de navolgende vragen tot „Omstreeks 5 October 1949 werden meerdere inwoners dezer gemeente ver rast met een schrijven van de ge meente-ontvanger, luidende als volgt: „Het door u verschuldigde bedrag wegens herstelkosten ad genoemd in mijn brief van werd nog niet betaald. Voor de laatste maal stel ik u in de gelegenheid het verschuldigde uiterlijk 31 October a.s. te voldoen. Wordt ook aan deze laatste waarschu wing geen gevolg gegeven, dan zal door het college van burgemeester en wet houders worden overwogen om over te gaan öf tot afsluiting van de gas- en stroomtoevoer ln het door u bewoonde perceel, öf tot gerechtelijke invordering van het verschuldigde." Naar aanleiding hiervan hebben de raadsfracties van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de Katholieke Volkspartij, de Anti-Revolutionaire m 2. Kees Kakatoe heeft aan Moeder verlangen plotseling heel erg naar hun Woeffie beloofd de brief zo snel mo- Moeder, naar Dierendorp en naar al gelijk naar het rijk van Koning Sam- hun vrienden, die ze daar hebben ach- ba te brengen en.... hy houdt woord tergelaten. „Hoe zou het met Tommie ook. Regelrecht vliegt hy door naar en Brommie gaan?" roept Pim en bet Apenwoud en overhandigt zonder veegt terluiks een traan van aljn wang veel te zeggen, het briefje aan Moeder „En Wetsnavel?" roept Pom. „Moe- Woeffie. der schrijft er haast niets overl" Pam Pim, Pam en Pom zyn erg bly met weet zich ook al niet goed te houden het levensteken van hun Moeder, en even later zitten de drie broertjes maar hoe verder zy het briefje lezen, erbarmelijk te huilen, hoe zwijgzamer ze worden. Ook zü uw college te richten; le. Is het aan uw college bekend, dat van de gemeente-ontvanger boven staand schrijven is uitgegaan? 2e. Zo ja, is het dan juist dat uw college de maatregelen overweegt als door de gemeente-ontvanger vermeld, meer speciaal om over te gaan tot af sluiting van de gas- en stroomtoevoer' in de door de aangeschreven personen bewoonde percelen? 3e. Zo ja, mogen ondergetekenden dan vernemen op welke rechtsgronden uw college vermeent tot een dergelijke maatregel over te gaan, temeer waar voor zover ondergetekenden bekend is een eventueel niet-betalen van het gevorderde bedrag niets te maken heeft met de lopende contracten omtrent de levering van gas celectriciteit? 4e. Zo uw college dit voornemen niet heeft en er geen rechtsgronden aanwe zig zijn en het argument tot afsluiting slechts gebruikt om betaling der ge vorderde gelden te erlangen, dus als z.g. „stok achter de deur" (zoals o.a. wethouder v. d. Vaart zich tegenover een persvertegenwoordiger zou hebben uitgedrukt), is uw college dan niet van mening: a. dat het zich teveel heeft ge dacht in de tijd der bezettingsmaatrege len, in welke tijd de kosten 'erden ge maakt?; b dat zyn optreden in deze zin in strijd is met ieder begrip van de mocratie, dat het zich op deze wyze rechten tracht aan te matigen, die het niet toekomen en dat het dus door in timidatie gelijk de man met de ..rode pet" tracht betaling te ver krijgen van gelden, waarvan de ver schuldigdheid in bepaalde gevallen voorshanda niet vaststaat? 5e. Acht uw college het niet beter en tactischer tegenover de getroffenen om langs legale weg tot invordering der bedoelde gelden over te gaan? 6e. Acht uw college het voorts niet gewenst om voor het vervolg bij de raadsvergaderingen de rondvraag we der op de agenda te plaatsen, om b.v. gevallen als waarvan hiervóór sprake ia, met meer spoed en op eenvoudiger wijze dan thans te kunnen behande len?" Bij opgravingen aan de Handels kade te Alkmaar is een stuk van de oude stadswal blootgelegd. In de zitting van de Hoornse ge meenteraad Is dank en waardering be tuigd aan wethouder Blok, wiens functie eindigt door de voorziening in de burgemeesters-vacature. Ook loco burgemeester Casius werd lof toege zwaaid voor de goede wijze waarop hij het burgemeesterschap had waargeno men O Hoogwoud bezit thans een ge- meentevlag Te Andijk is een plaat selijke afdeling van het Prot.-Interke- kelijk Thuisfront opgericht O Een droevig ongeluk gebeurde te Lutje broek, waar een tweejarig jongetje te water geraakte en verdronk. Gelezen achter een winkelruit te Enkhuizen: Gesloten wegens ronde ta fel-conferentie. Velsen is een der eerste gemeen ten in den lande (door zijn ligging in de gevarenzone A) waar de luchtbe scherming opnieuw wordt georgani seerd. Een fel debat ging vooraf aan hét raadsbesluit om een crediet van f 11.700 voor heroprichting te verlenen De gemeente heeft een woonhuis te Velsen-Noord beschikbaar gesteld voor de inrichting van een wijkgebouw van Het Witte Kruis. Groot en klein nieuws uit Zaandam: Vermoedelijk doordat kinderen met lu cifers hadden gespeeld, is brand uit gebroken in een lompen- en metaal- handel aan het Rustenburg. Vijftien ton in balen verpakt papierafval ging in vlammen op. Een 73-jarige dame, lij dende aan toevallen, is in een langs de Prov. wêg lopende sloot geraakt en verdronken. Dr. Th. van Berkestijn viert Zaterdag zijn 25-jarig jubileum als huisarts 'n Inwoner van Zaandam wiens nieuwe Citroën enige weken ge leden in Parijs werd ontvreemd in de Lichtstad worden dagelijks 3040 auto's gestolen ontving thans het verheugende bericht, dat zijn wagen terecht was. De dieven hadden de auto gebruikt by 'n (mislukte) bankoverval en de Citroën bij de vlucht achterge laten. Q Burgemeester Slager van Wormerveer zal in 1950 zijn ambt neer leggen Q Te Westzaan hebben de twee aldaar gevestigde Doopsgezinde Ge meenten besloten tot fusie D Mevr. M. J. PetersWeissing te Wormerveer is benoemd tot schoolarts ln het dis trict Zaanstreek-Noord. De heer J. Visser, postbode alhier, zal Vrijdag de dienst der PTT gaan verlaten. Bijna een halve eeuw, 48 jaar, heeft de heer Visser dienst ge daan te Hippolytushoef, eerst als te legrambesteller daarna als brievenbe steller. De laatste jaren was hij be steller le klas. Zowel de burgerij als zijn superieu ren stelden het volste vertrouwen in deze Ijverige postman, wie geen moei te te veel was en die voor ledereen klaar stond. Wij wensen de heer Vis ser nog vele jaren een welverdiende rust toe De besommingen van Dinsdag waren: 2 stoom trawlers f 48.930; IJM 49 f24.500, IJM 117 12.800. De aanvoer was 8520 kist;, waarvan 580 kisten verse haring en 4000 kisten makreel. Prijzen per kg: heilbot 2.75; tarbot 2.60. Per 50 kg: gr. schelvis 83-81; middel schelvis 46-37; ki. schelvis 34-17,50; middel kabel jauw 50—38j ld. kabeljauw 88-17; wijting 26 -20; middel schol 61-58; verse haring 23-15; makreel 16-7,50. Prijzen per 125 kg: f' kabeljauw 2,04-1,80; koolvi. 88-50; ge- leng 79. VISSERIJ URK Aan de visafslag werd door 12 vaartuigen afgevoerd: 1763 pond snoekbaars t 0,22- t 0,28, 253 pond rode baars f0,12-f0,l6, 47 pond biel f0,04, 132 pond voorn f0,08 1 pond karper ICU2; allee per pmy1

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2