Slotfase van Indonesische probleem breekt aan Sport in 't kort HAARUITVAL H00FDR00S Het Uniestatuut en de voorlopige Indonesische grondwet gereed Plattelandsvrouwen maakten plannen voor het winterseizoen Sluit geen geld in brieven naar Indonesië Federatief beginsel in grofe trekken verwezenlijkt Onze Damrubriek Een enthousiaste najaars vergadering te Utrecht Doe het via de Bank! DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 (Van onze redacteur voor Indonesische vraagstukken) Uet vermoeden, uitgesproken ln onze vorige beschouwing over de Indone sische kwestie, dat de Ronde Tafel conferentie zich zou gaan haasten, is ten voile bewaarheid. Er is in de af gelopen week koortsachtig gewerkt om tot een eind te komen. De Centrale Commissie is vele malen bijeen geweest en vergaderde zelfs een keer tot diep in de nacht. Alle commissies hadden opdracht vóór 24 October rapport uit te brengen over de stand der bespre kingen en zoveel mogelijk met tastbare resultaten te komen. De sociale com missie en de culturele commissie kwa men practisch met haar werk klaar, maar zij hadden dan ook de minst zwa re problemen op te lossen. De militaire commissie bracht het ook heel ver; over wat er met de marinebasis Sura- baja gaat gebeuren wordt echter nog onderhandeld. De speciale commissie van vier, die was gevormd om uit de impasse te raken over de milliarden- nota, slaagde er in een voorstel te for muleren, dat nog door de delegaties wordt bestudeerd. De belangrijkste resultaten, die eerst gisteren bekend werden, kwamen van de staatkundige commissie. Zij is er in geslaagd tot overeenstemming te komen over het Uniestatuut. Het voornaamste der over gebleven geschilpunten betrof dat der burgerschapsrechten; Nederlanders en Indonesiërs zullen in eikaars landen niet geheel ln rechten worden gelijk gesteld, maar, zo heet het, er zal geen noemenswaardig onderscheid in behan deling worden gemaakt. Luidde het aanvankelijk, dat de In donesische delegaties niet met een ontwerp-grondwet zouden komen vóór de vraag, wat er met Nieuw Guinea moet gebeuren, zou zijn opgelost, thans is de inhoud van de voorlopige grond wet toch bekend gemaakt, hoewel over Nieuw Guinea nog niets uit de doeken is gedaan. In het afgelopen weekeinde heeft minister Stikker ge poogd in een te zijnen huis belegde conferentie de moeilijkheid op te los sen, echter zonder resultaat. Het is niet al te gewaagd te veronderstellen, dat ook in dit opzicht in de afgelopen dagen vorderingen zijn gemaakt en dat Nederland opnieuw water in de wijn heeft moeten doen. Verwacht mag worden, dat Nieuw Guinea bij de V.S.I. zal komen als z.g. achterlijk ge bied, waarbij aan Nederland grote voorkeursrechten voor de exploitatie en openlegging zullen worden ver leend. Het ziet er naar uit, dat de zg. waardevolle belangen niet meer aan bod zullen komen. De belangrijkste zaken zijn nu wel afgedaan en de Me- nadonezen en Ambonnezen, die jaren lang op allerlei wijzen hun stem heb ben verheven om te trachten zich uit de door Indonesië over te nemen toe del te houden en onder Nederlandse bescherming te blijven, hebben hun laatste hoop nu wel in rook zien ver vliegen. Op 19 October zijn vertegen woordigers van de Twapro (Twaalfde Provincie, Minahasa) en de P. T. B. (Persatuan Timur Besar Vereniging Grote Oost) door Koningin Juliana in audiëntie ontvangen en te zamen met de vertegenwoordigers van de K. K. M. (het staatkundig Comité Minahasa) hebben zij geweigerd door de betrok ken subcommissie van de RTC te wor den gehoord, daar dit toch maar een De voorlopige grondwet van de V.S.I., 11e onmiddellijk na de overdracht van de souvereiniteit van kracht zal wor den, zal de bevoegdheden van de cen trale regering limitatief opsommen; alle niet genoemde onderwerpen worden aan de bevoegdheid van de regeringen der deelgebieden gelaten. De V.S.I. zal hebben een president, ministers, een Senaat, een Volksverte genwoordiging, een Hoge Raad van In donesië en een Algemene Rekenkamer. De President is onschendbaar en hoofd van de staat. De procedure van de verkiezing van de eerste president is nog niet geheel vastgesteld. De president wijst drie kabinetsfor mateurs aan en benoemt overeenkom stig de aanbevelingen van de drie for mateurs de overige ministers. Er komt een uitgebreid en een kernkabinet. Het kernkabinet zal worden gevormd door de minister-president en de ministers van defensie, buitenlandse zaken, bin nenlandse zaken, financiën en econo mie. Dit kernkabinet is bevoegd in bij zondere en spoedeisende gevallen be slissingen te nemen, die gelijke kracht hebben als de beslissingen van de vol tallige ministerraad. De senaat verte genwoordigt de deelgebieden en elk deelgebied benoemt twee leden in dit lichaam. De Volksvertegenwoordiging bestaat uit 150 leden. Het aantal leden van de Negara Republiek Indonesia be draagt de helft van het totaal aantal leden uit de overige gebieden van Indonesië, en wel 50. Als deelgebieden gelden al die gebieden, die reeds een erkende status hadden vóór de Van Royen-Rum-verklaring van 7 Mei Deze zijn de Republiek Indonesië (Tijokja), de Negara's (Oost-Indonesie). Pasundan (Oost-Java), Madura (Suma- tr<'s Oostkust en Zuid-Sumatra)Voorts de zelfstandige staatkundige eenheden Midden-Java, Bangka, Billiton, Riouw, West-Borneo, Groot-Dajak, Daerah Bandjar, Zuidoost-Borneo en Oost- Borneo. De positie van Zuid-Asahan is nog niet vastgesteld. De Chinese Europese en Arabi sche minderheden zullen in de volks vertegenwoordiging met resp. negen, zes en drie leden vertegenwoordigd zi/n. De afvaardiging in de voorlopige volksvertegenwoordiging van leden uit de deelgebieden buiten de Negara Republiek Indonesia wordt in onderling overleg geregeld. Daarbij wordt uit gegaan van de zielenaantallen der be volkingen. De regering van de V.S.L zal binne» een jaar in geheel Indonesië vrije en geheime verkiezingen doen houden voor een definitieve volksvertegenwoordi ging. De Constituante wordt gevormd door uitbreiding van deze gekozen volksvertegenwoordiging en de nieuwe alsdan aan te wijzen Senaat met gelijke aantallen buitengewone leden als zij ge wone leden tellen. Deze buitengewone leden worden op dezelfde wijze geko zen of aangewezen als de gewone leden. De verenigde vergadering van de Volksvertegenwoordiging en de Se naat, beiden in dubbele getale, is de constituantie. In het eerste hoofdstuk van de con stitutie worden voorts de algemeen menselijke rechten en vrijheden om schreven, waarbij de vier vrijheden van de Verenigde Naties tot richtlijn zijn ge nomen. wassen neus zou zijn. Iets waarin zij vermoedelijk geen ongelijk hebben. De teerling is geworpen en het eindresul taat staat nu wel in grote lijnen vast. Tekenen in dit opzicht is een uitlating van de heer Vorrink, de voorzitter van de Partij van de Arbeid, dat de in vloed van het buitenland oorzaak is geweest, dat het tempo der vrijmaking hoger is geweest, dan men had ge wenst. Overigens is uit de verkiezingen voor het parlement van Oost Indonesië, die Maandag in de Minahasa zijn gehou den, wel gebleken, dat er geen meer derheid voor deze bepleite afscheiding van Indonesië is te vinden. En de sa menstelling van de Zuidmolukkenraad heeft aangetoond, dat ditzelfde in vrij wel gelijke mate voor de Ambonnezen geldt. Rustig op Java. Op Java is het In de afgelopen week, de omstandigheden in aanmerking ge nomen. vrij rustig geweest. Dit kwam DE „COUP ROYAL" ONUITPUTTELIJK Ditmaal weer eens een paar nieuw tjes op 't gebied van de „Coup Royal", vindingen van de laatste tijd. 1. Zwart: 6, 11, 13/16, 19, 21, 23, 24. Wit: 25, 27, 28, 32, 38/40, 45, 47, 48. Wit heeft als laatste zet 4339 ge speeld en belet daarmede 1.2126; wegens 2. 27—21!! 16x27; (A) 3. 32x21, 23x34; 4. 40x18, 26x17; 5. 45—40; 11—16; 6. 40—35; 16—21; 7. 35—30; 21—27; 8. 30—24; 19x30; 9. 25x34 en Wit wint. A) 2 .26x17; 3. 32—27, 23x34; 4. 40x18; 17—21 of 22; 5. 18—12, 21x23; 6. 12—8 en Wit wint. Voor Zwart is dus 1117 aangewezen, maar dan komt juist het nieuwtje; 1.1117; 2. 2822! 17x37; 3. 25—20!! 21x34; 4. 20x20, 15x24; 5. 40x 20 en Wit wint. 2. Zwart: 1, 3, 6, 12/17, 19, 21, 24, 25. Wit:: 27, 28, 32, 33, 35, 38/41, 44, 45, 47, 48. Met de, „Coup Royal" als hulpmid del maakt Wit als volgt een eind aan de partij: 1. 28—22, 17x46; 2. 33—28!! 21x34; 3. 40x7, 46x23; 4. 44—40!! 1x12; 5. 35—30, 25x34; 6. 40x7 en Wit wint. 3. Zwart: 7, 8, 10, 12/15, 17, 19, 21, 23. Wit: 16, 25, 27, 28, 30, 32, 38/40, 45, 47. Wit kan geen voordeel behalen door 27—22 wegens 1. 27—22, 7—11; 2. 16x20, 15x42; 3. 47x38, (of?) 19—24! enz. Wit wint echter als volgt: 1. 2822! 17x37; 2. 16—11, 21x34; 3. 40x20!! 15x35; 4. 11x24; en nu heeft Wit een gewonnen eindspel. U ziet, lezer, dat er op het gebied der „Coup Royal" weer vele mogelijkhe den zijn. Probeert u er ook eens uw krachten op! onder meer daarin tot uiting, dat men voor het eerst sinds de Japanse capi tulatie weer een treinverbinding tussen Surabaja en Semarang tot stand heeft gebracht. Daarentegen kwamen er van |£umatra's Oostkust noodkreten van plan iers dat het aantal overvallen in de laatste tjjd schrikbarend toeneemt. De legercommandant vloog dezer dagen van Batavia naar Medan om de situatie te bespreken. Grote verbazing is in Nederland ge wekt door de mededeling, dat het repu blikeinse leger sinds enige tijd uit 's Lands kas wordt gevoed en gekleed. Dit wordt echter begrijpelijker als men bedenkt, dat deze kosten, die ruim 7 ton per dag bedragen, niet door Neder land worden gedragen, maar ten laste komen van de financiën van Neder - lands-Indie, die aanstonds door de Ver enigde Staten van Indonesië zullen wor den overgenomen. De ongerijmdheid zit elders en wel in het feit, dat de repu blikeinse troepeif wel uit de kas in Ba tavia worden betaald, maar dat de re gering van Djokja tot nu toe geen enke le bijdrage aan het Land heeft gedaan, zoals de andere deelstaten wel deden en bovendien, dat er geen enkele con trole is op de besteding van deze bij dragen. Men laat het kennelijk aan de toekomstige regering van de VSI over dit varkentje nog achteraf te wassen. De grote zaken zijn gedaan en daarin zal geen verandering meer kunnen wor den gebracht. Tenzij men er in mocht slagen de Kamers zo te bewerken, dat geen tweederde meerderheid meer voor de ratificatie van de te sluiten overeen komsten aanwezig zou zijn. EN VROEGTIJDIGE KAALHOOFDIGHEID Wetenschappelijke proeven hebben be wezen, dat de wetking van ACALVIT, gebaseerd op de nieuwste ervaringen met HORMONEN en VITAMINEN, inderdaad een eind maakt aan haar uitval en hoofdroos en in 8 van de 10 gevallen de groei van gezond, glan zend haar herstelt. Flacon, voldoende voor 4 weken, f. 3.60. Interessante brochure op aanvraag bil v/h Fa. B. Meindersma, afd. G, Den Haag. N.V. De Deense vrachtboot Jvar", die nabij Terschelling op een mijn liep, is door de sleepboten „Holland", „Oceaan", ,JStortemelk" en „Texel" van de fa. Doeksen te Terschelling 10 mijl ten Noordoosten van Terschelling bui ten de vaargeul aan de grond gezet. Het schip zinkt echter steeds dieper weg. Zijaanzicht van de „Ivar" in de hachelijke positie, waarin het schip verkeert. Achter de ,Jvar" is de sleepboot „Oceaan", welke ter assistentie aanwezig is, gedeeltelijk zichtbaar. GRANATEN OP SCHOOLPLEIN Doordat kinderen op een terrein bfl de Willem Sluyterschool in Eibergen een granaat dop vonden kwam de mrjnopruimingsdienst, die onmiddel lijk door het hoofd van de school werd gewaarschuwd, tot de ontdek king dat zich verschillende granaten in het zand van het speelterrein be vonden. Het terrein is thans weer veilig. In verband met het feit, dat het wapen der Kon. Marechaussee 135 jaar bestaat, werd gister op het terrein van de Koning Willem Hl-kazerne te Apeldoorn ter herdenking van alle militairen, die op 10 Mei 1940 tot dit wapen of tot het korps politietroepen behoorden en die gedurende de oor log 1940-1945 of tijdens de bezetting in het verzet tegen de vijand, dan wel als gevolg van de bezettingsmaatregelen in dienst van het vaderland zijn gevallen, een monument onthuld. De onthulling geschiedde door H.K.H. Prinses Wilhelmina. Na de plechtigheid legde de Prinses een krans aan de voet van het monument. Mevr. Heemskerk boekt succes Van Roessel voorlopig niet beter— Boksen in de openlucht j^EEDS IN de eerste ronde van het internationale dames-schaaktour- nooi wist onze kampioene mevrouw Fenny Heemskerk een zege te beha len. Zij sloeg haar tegenstandster mej. Celat, de kampioene van Catalonie. De overige uitslagen zijn: mej. Saun- ders (Gr. Br.)mej. Trimmer (Gr. Br.) 10, mevr. Simans (Fr.)mej. Sisuentes (Cast) afgebroken, mej. Bus- sers (Belgie)mevr. Guinart (Spanje afgebroken. Zoals gebruikelijk, is, zullen ook dit maal op de Zaterdag vóór Nederland Belgie de traditionele voetbalwedstrij den tussen de elftallen van de grote Nederlandse en Belgische steden wor den gespeeld. Rotterdam speelt Zater dag 5 November om 3 uur op het Sparta-terrein tegen Antwerpen. Om half drie begint in het Ajax-stadion de ontmoeting AmsterdamBrussel en 's avonds om 8 uur wordt in het Utrechts stadion de lichtwedstrijd UtrechtBrugge gespeeld. Naar wij vernemen, is bij het medisch onderzoek gebleken, dat de LONGA-speler Van Roessel, Zondag in de wedstrijd Zuid-Nederland Luxemburg niet, zoals aanvankelijk werd aangenomen, zijn scheenbeen scheurde, doch dat er sprake is van een kuitbeen-fractuur. Dit betekent, dat Van Roessel ook op 11 December, wanneer Nederland te Amsterdam tegen Denemarken speelt, niet van de vartij zal kunnen zijn. Het eindklassement van de compe titie van wegwedstrijden om de Des- grange-Colombo prijs is thans bekend gemaakt Het ziet er als volgt uit: 1. Coppi (Italië) 208 p., 2 Bartali (It.) en Mag- ni (It.) 115 p., 4 Logli (It.) 68 p., 5. Leoni (It.) 67 p., 6. Mollin (Belgie) 62 p., 7 Bresci (It.) 59 pp., 8. Austrua (It.) 58 p., 9. Goldschmidt (Luxem burg) 56 p. en 10. Ramon (Begie) 55 p. De Cambridgeshire handicap (11/8 mijl) is voor de tweede maal in suc cessie gewonnen door „Sterope" van John Townley. Tweede werd „Good Taste" op een hoofdlengte, en derde „Meysey Hampton" op drie lengten. Deze drie paarden stonden alle 25/1 genoteerd. Een toevallige bijzonderheid was dat „Sterope" verleden jaar eveneens 25/1 noteerde en ook hetzelfde startnum mer als nu had getrokken. In een gevecht, dat in de open lucht plaats vond, sloeg de wereld kampioen in het bantamgewicht Ma- nuel Ortiz op punten de vroegere we reldkampioen in het vlieggewicht Ja- ckie Paterson. De strijd, die over tien ronden ging, werd georganiseerd in het bekende Hampden Park. Ongeveer 12.000 toe schouwers hadden het gure weer ge trotseerd om van deze match getuige te zijn. De handschoenen had men reeds in de kleedkamers aangedaan ten einde tijd in de open ring te be sparen. Dik in jassen gehuld hadden de beide boksers zich naar het strijd toneel begeven en tijdens de pauzes tussen de ronden werden de kleding stukken onmiddellijk aangetrokken. Pancho Gonzales, de amateur tenniskampioen van de Verenigde Staten 1949. werd in Madison Square Garden te New York door Jack Kra mer in zijn eerste wedstrijd als pro fessional geslagen. Kramer, die we reldkampioen der beroepsspelers is, wpn met 6—4, 3—6, 6—3, 6—2, in een partij, die iets langer dan een uur duurde. De geweldige service van Gonzales, het wapen waarmee hij vele wedstrij den op zijn naam bracht, werd door de geroutineerde en uiterst tactisch spelende Kramer volkomen in be dwang gehouden. Enkele honderden van de 32.000 leden van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen kon de presidente mevr. Willinge Prins-Visser Woensdagmor gen in de van vorige najaarsvergade ringen bekende zaal van het Jaarbeurs gebouw te Utrecht welkom heten. Ook nu weer waren de dames uit alle delen van het land naar de Domstad gereisd om nieuwe energie, nieuw enthousiasme en nieuwe ideeën op te doen nu het winterwerk in de afdelingen voor de deur staat. Voorts is het goed,- dat deze iandeiyke bijeenkomsten worden ge legd en vriendschapsbanden worden ge maakt, die indirect wellicht zullen kun nen leiden tot verheffing van het plat teland, wat toch één der voornaamste doeleinden van de Bond is. „Wy ploe gen onze grond en zoeken nieuwe we gen" zegt het Bondslied, dat na het openingswoord werd gezongen. Dat ve len deze woorden ook als ideaal zien, werd door de volgende besprekingen wel bewezen. Van de begrotingscijfers voor het jaar 1950 had men reeds tevoren ken nis kunnen nemen. De begroting werd onveranderd vastgesteld. De penning meesteres mevr. Tomkes maakte van de gelegenheid gebruik om een ernstig beroep te doen op de afdelings-pen- ningmeesteressen om de contributie voor het tweede half jaar 1949 op te zenden. De kwestie van het orgaan van de Bond „De Plattelandsvrouw" kwam vervolgens aan de orde. Men had een enquêtte onder de leden gehouden of zij met een kleine prijsverhoging ac- coord gingen. Het blad zal iets groter uitkomen. Het voorstel werd aangeno men. Er werden over het orgaan tal rijke wensen en ook wel critiek geuit Hoofdbestuur en redactie zullen zich over een en ander beraden. Voorstellen in deze zullen op de komende voor jaarsvergadering ter tafel komen. De bespreking van het winterpro- gramma was een belangrijk punt op de agenda. Er is een map met allerlei ge gevens om een avond in de afdelingen aan Canada te wijden. De zelfwerk zaamheid van de leden wordt er tevens mee gestimuleerd. Hetzelfde geldt voor de Kerstmap. Er zijn ook boekjes voor handwerken verkrijgbaar. Deze kun nen gebruikt worden als instructie voor een handwerkwedstrijd. Na plaatse- ïyke en provinciale beoordelingen zul len de mooiste werkstukken worden tentoongesteld op de voorjaarsvergade ring. Mej. Van Veen nam hierna af scheid als secretaresse van het hoofd bestuur wegens huwelijk. Als blijk van waardering werd haar een prachtig handweefkleed aangeboden. De nieuwe secretaresse mej. Brink werd door mevr. Willinge Prins aan de leden voorgesteld. Dat de vrouwen, van het platteland gaarne een kijkje nemen buitenslands, teneinde een indruk te krijgen hoe men daar leeft op het platteland, bleek uit de verslagen welke diverse dames uitbrachten van tochten welke door de Bond waren georganiseerd in samen werking met de buitenlandse bonden. Vóór en na de middagpauze werd met groot enthousiasme gesproken over tochten naar het kasteel Méridon bij Parijs. Mevr. Blaauboer uit Anna Pau- lowna bracht nog eens de goede samen werking met de volkshogescholen in deze naar voren. Ierland en Zwitserland kwamen ook aan de orde, alsmede de zg. binnenlandse uitwisseling. Hiervoor was helaas weinig belangstelling, maar men zal het toch nog doorzetten. Bij de rondvraag kwam een brief van de afdeling Wieringerwaard ter sprake. Men wees daarin op de grote noodzaak van „doorlichting" ook ten plattelande. Het hoofdbestuur zal hieraan aandacht schenken. De afdeling Nieuwe Niedorp drong er op aan een actie in te stellen tegen het cadeaustelsel. Uit de verga dering kwam de mededeling, dat het Nederlandse Vrouwencomité in deze reeds een actie had gevoerd, zij het voorlopig nog zonder resultaat. Op een vraag omtrent demonstraties van pro ducten op de bijeenkomsten deelde de presidente mede, dat het hoofdbestuur tegenover deze zaken zeer critisch staat. Een afgevaardigde uit Den Haag zou graag een Indonesie-map zien uit gegeven. Zij wees er verder op, dat de ouders de jongens, die naar Indonesië gaan, moeten spreken over de moeilijk- helen die hen daar in zovele opzichten te wachten staan, „want er gaan daar honderden jongens naar de bliksem". De presidente uitte hierop de verzuch ting, dat er aan de sexuele voorlichting van de rijpere jeugd nog zeer veel ont breekt. Canada en Amerika Het woord was tenslotte aan de spre ker van deze dag, dr. H. J. Frietema uit Rotterdam, directeur van de Na tionale Coöperatieve Raad. Deze zomer bezocht hij het congres van de Wereld- boerenbond in Canada. Daarna maakte hy een reis door dit land en de Ver. Staten. Hij gaf een duidelijk beeld van de zo dynafnische, jonge wereld aan de andere kant van de Atlantic en sprak daarby vooral over de landbouw en de emigratiemogelijkheden. Het leven in Canada en de Ver. Staten biedt veel, wat wij missen. Maar nergens is iets volkomen wit of volkomen zwart Voor de economisch zwakkeren in ons land ligt daar een kans. Er is ook meer kans om vooruit te komen. De toekomst in Canada is zekerder dan die in de Ver. Staten, omdat het leven minder scherpe conjunctuurschommelingen heeft. Het leven is er ook minder gerationaliseerd. Canada is meer Europees. De heer Frietema waarschuwde vooral niet zon der goede kennis van het toekomstige vaderland te emigreren. Het leren van de taal, vooral voor de vrouw, is zeer noodzakeiyk. Daarmee was een einde gekomen aan deze najaarsvergadering. J7LKE MAAND kunnen de in Indo nesië dienende militairen geld naar! Nederland zenden, de zogenaamde! delegatie. Zeer velen maken van die' mogelijkheid gebruik, ook de eenvou dige soldaat, die van zijn soldij van| amper veertig gulden in de maand toch al geen kromme sprongen kan maken. Vaak moest ik de spaarzin bej wonderen van deze arbeiders- en boe renjongens, die per maand f 22.50 oi zelfs f 25 naar hun ouders lieten over maken. Het waren meestal ook (jé beste soldaten, die aldus handelden. Het omgekeerde komt ook voor, n.1 dat ouders hun jongen, die in IndoJ nesie zijn plicht vervult, wat geld toestoppen, door dit in een pakje of ib een brief in te sluiten. Tot hun ver bazing zullen zij gemerkt hebben, dat hun brief of pakje nimmer zijn be stemming bereikte, dat het geld ir beslag werd genomen en dat zij zeil wegens overtreding van het Deviezen- besluit 1945 een boete kregen te be talen. Immers: krachtens de bepalin gen van dit besluit is de invoer en uit voer van betaalmiddelen (en andere waardevolle zaken als goud, platina diamanten, postzegels, effecten) zon- dei vergunning van de Nederlandse B:- nk verboden. Reeds zijn honderder blieven, inhoudende in totaal een be drag van duizenden guldens, dooi ambtenaren van de invoerrechten er accynzen in beslag genomen. Bedra gen tot f 10 werden niet in beslag ge nomen, maar met een waarschuwinf aan de afzenders teruggezonden. Het is dus duidelijk, dat men betei zijn geld in het water kan gooien, dar te trachten het per brief naar Indo nesië te zenden. Geld in het watei gooien moge onverstandig zijn, het niet strafbaar. Terwijl men een fikst geldboete^ zelfs gevangenisstraf ris keert, als men geld per brief naar In donesië zendt. En in beide gevallen U men het geld toch kwijt. Want slechts weinig clandestiene geldzendingen ontsnappen aan het scherpe oog dei controlerende ambtenaren. Is er dan geen enkele mogelijkheid geld naar Indonesië te zenden? Zeker die is er wèl. Want sedert enige tijd heeft de Nederlandse Bank een alge mene vergunning verstrekt aan alle deviezenbanken, waarbij deze worden gemachtigd om ten behoeve van inge zetenen tot een maximum bedrag van f 200 per persoon per maand naar Indonesië over te maken. Als ge du uw jongen in Batavia of Medan 01 Bandoeng met een extra-tje wilt ver-| rassen, dan stapt ge naar een bank instelling in de plaats van uw inwo ning, stort daar het geld, met he adres van degeen voor wie het be-| stemd is, en de Bank zorgt voor de rest. Eenvoudiger kan het toch al niet! Sluit dus voortaan geen geld in pak jes of brieven, waardoor ge een vol komen onnodig risico loopt. Veel vei liger en juister is het de wettelijke weg te bewandelen en naar een Bank te gaan, waardoor ge zonder enig risi-, co hetzelfde doel bereikt. De Britse minister van buiten landse zaken, Bevin, heeft medege deeld. dat er nog geen besluit is geno men ten aanzien van de terugtrekking der Britse troepen uit Griekenland. De kwestie zal spoedig door het kabinet wordjn besproken.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3