VAN HOUTEN Matige generale repetitie van Oranje-team Minister Lieftinck bedolven onder lawine van critiek de Terwijl Moskou ageert, ruziën Westerse landen Razende stormwind eiste één dode en vier gewonden Overwinning schenki geen voldoening Middlesex W, een ploeg zonder sterren Elffal niet In kracht toegenomen K.C. voor moeilijke taak Koningin en Prins zagen „De Zilveren Fluit" Hoe wordt de opstelling Wanderes had pech Materiële oorlogsschade" brengt tongen in beweging „Niet voor collaborateurs" zeggen communisten Marlne offerde bloed Geen geweld tegen dienstweigeraars een Onbegrijpelijk verschil van optreden in duidelijke zaak Wat Tito voor Europa betekent Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Orkaan richtte grote materiële schade aan OP HET MATJE DONDERDAG 81 OCTOBER 1949 0E OEFENWEDSTRIJD van het voorlopig Nederlands elftal sal op de ruim dertigduizend bezoekers die Woensdagmiddag in het Feyenoord-gtadion aan wezig waren, geen grootse indruk hebben gemaakt. Daarvoor bleven te veel spelers beneden de maat en daarvoor was de sparringpartner te zwak. Het Engelse amateur-elftal, dat onder de naam van Middlesex Wanderers naar Ne derland was gekomen, was een ploeg waarin slechts een tweetal spelers uit blonk, de buitenspelers Robb en Lewis. De 3—1 overwinning van het Nederlands elftal mag dan ook niet te hoog worden aangeslagen, te meer daar het niet vreemd zou sfln geweest als de Wanderers vóór de rust twee doelpunten hadden gescoord- Bfl het beoordelen van de wedstrijd dienen wfl échter in aanmerking te ne men dat het een oefenwedstrijd golden dat de tegenstanders onze vertegen woordigers niet tot grootse prestaties dwongen. Bovendien stond er een har de wind waardoor de bal moeilDk on der controle was te krijgen. Naar onze mening is het echter wel zo dat de Belgen op 8 November een elftal tegen over zich zullen vinden dat zeker niet in kracht is toegenomen en het zou ons niet verwonderen als aan het ongesla gen na-oorlogse record van Oranje een einde werd gemaakt. Het zal voor de keuze-commissie geen gemakkelijke taak zijn om, na hetgeen zij Woensdagmiddag heeft ge zien, het definitieve elftal samen te stellen. Vooral 't vraagstuk van de aan valsleider zal zich moeilijk laten op lossen, daar Meijer (vóór de rust) en Roosenburg (na de rust) hebben bewe zen dat zij beslist onvoldoende capaci teiten bezitten Om deze plaats te bezet ten, Roosenburg bracht het er nog be ter ef dan Meijer, maar de Fries is al leen maar een harde werker die tekort aan techniek en Inzicht heeft. OOk de ADO-linkervleugel, Clavan— Timmermans, kon niet op toeren ko men. Van deze spelers weten wij ech ter dat zij tot aanmerkelijk beter voet bal in staat zijn. Een lichtpunt in deze zwakke voorhoede was het spel van de rechtervleugel. Schaap was goed op schót en hij scoorde dan ook twee van de drie doelpunten, maar wat meer zegt, hij heeft aan snelheid gewonnen waardoor hij een beter gebruik van zijn technische capaciteiten kan ma ken. Öf hij nu ook nog harder is ge worden zal de Hilversummer in de wedstrijd tegen de Belgen moeten be wijzen. De gróte man in de Neder landse voorhoede was Abe Lenstra. Zijn Verbluffende techniek en tactisch opstellen was steeds weer een wan hoop voor de ♦erdediging der gasten. Het was alleen maar zo jammer dat hij meestentijds niet door de andere voorwaartsen werd begrepen waar- doof het kon gebeuren dat de vele Doe ningen die de Fries maakte slechts sporadisch werden benut. In de laatste minuut zette Abe Lenstra de kroon op zijn Uitstekend spel in deze wedstriid door een juweel van een doelpunt. Een voorzet van Clavan kopte hij juist ov«f de handen van de Engelse doel man tn de touwen. In de middenlinie waren Terlouw en De Vroet beslist goed. Terlouw zal er allaan voor moeten waken dat hij zijn lichaamskracht niet gaat misbruiken en zijn handen thuis houdt. Van SchlJndel had blijkbaar een of-day. Zijn plaatsen was slecht en het timen, an ders zijn grootste kracht, liet vooral vóór de rust nogal eens wat te wénsen ovgf. Van het backstel was Schijvenaar de beste. Vooral ih de tweede helft (Vervelg van pag. 1) Nadgt Koningin en Prins ook nog het Burgerweeshuis In de Kalverstraat bezocht hadden arriveerde de stoet, die onderweg door talrijke, regen en wind trotserende Amsterdammers har telijk werd toegejuicht, om half zes vóéf het Paleis op de Dam. Na inspec tie van de traditionele erewacht van de Koninklijke Studenten-schietver eniging begeven de hoge gasten zich onmiddellijk naar binnen, doch stalen de harten van allen, die zich op de Dam verzameld hadden door enkele ogenblikken later, ondanks de gure stormwind, een korte tijd op het bal- con te verschijnen. In de Rode zaal werden vervolgens door de heer Van Dishoek aan de Ko ningin honderdvijfentwintig boeken, beteekking hebbende op Amsterdam en bedoeld voor de paleisbibliotheek, aangeboden. Konlhgin en Prins trokken zich daarna terug in hunne appartementen Tot slot van de stormachtige dag in Amsterdam bezochten de Koningin en de Prins het Centraal Theater, waar he| gezelschao Cor Ruys „De zilveren fluit" opvoerde. Koningin Jullana, die gekleed was In een blauwe avond japon. droeg een brillanten collier om de hals. Nadat de vorsteliike gasten hun plaatsen in de zijloge hadden in genomen en de aanwezigen het Wil helmus hadden gezongen, begon de voorstelling. In de pauze onderhield de Koningin zich geruime tiid met Cor Ruys. Daarna liet zij ook de regisseur Cruys Voorbergh aan zich voorstellen Ook de Prins voerde met deze beide acteurs een gesprek. Na afloop bleek, dat vele Amster dammers zitfh. ondanks de regen, voor het theater hadden opgesteld om Ko ningin en Prins bij hun vertrek uit de hoofdstad hartelijk toe te Juichen. Een vooraanstaande regeringsfunc tionarla, die verder ongenoemd wenste te biyven, heeft verklaard dat Truman tussenbeide zal komen bij de staking in de kalen- en staalindustrie, indien deze ■"eek geen oplossing wordt gevonden. was de blonde Haarlemmer moeilijk te passereft. Van Steenbergen maakte een matige fentréé In tegenstelling tot Kraak, die na een zwak begin op dui delijke wijze zijn klasse toonde. Het Nederlands elftal dat Zondag 6 November tegen de Belgen In hêt veld komt zal vermoedelijk op enkele plaat sen wel een verandering ondergaan. Kraak zal zijn kans ónder de lat Wel krijgen en dê middenlinii zal zonder twijfel wel in haar geheel worden ge handhaafd. Het Is tenminste niét aan te nemen dat Van Schijndel na één of-day gepasseerd zal worden. Voof de kans van Meijer en Roosenburg geVen wij niet veeL Misschien maakt van der Tuijft nu nog wgj een kansje als rechts buiten te wórden opgesteld. Lenstra zal dan naar de mldvoorplaats verhuizen, een oplossing overigens die haar vóór en tegen heeft. Onmogelijk is natuur lijk nlèt, dat, als hij inmiddels weer ge heel fit is, Brandes nog eens als aan valsleider zal fungeren. Of Van Steen bergen 6 November aan zijn tweede Interlandwedstrijd zal toekomen is voot ons lang niet zeker. De SW-er zal een slechte kans maken als Van Bun weer geheel hersteld ls van zijn blessure en bovendien is er nog altijd de mogelijkheid dat Everse aan bod komt. Óndanks de verschillende zwakke plekken was de wedstrijd bet aanzien alleszins waard. Aanvankelijk scheen het dat Nederland een grot? overwin hing tegemoet ging. Lenstra liep een paar maal dóór de ïneelse verdediglne alsof deze niet bestond en reads na elf minuten schoot Schaap met een hard en laag schot de bal achter doelman Ivey. Tien minuten vóór de rust was het weer Schaap die de doelman der gasten passeerde. Tussen deZé twee doelpunten ih waren er meerdere ang stige momenten voor het heiligdom van Kraak geweest en hêt was zeker niet alleen aan de capaciteiten van de verdediging te danken dat Kraak in deze periode niet werd gepasseerd. Na de thee en vermoedelijk enkele hartige woorden ging het in de Hollandse de fensie béter. Er werd nu beter en ver standiger gespeeld. Toch waren het de gasten die in de tweede helft het eer ste doelpunt maakten door hun mïd- voor Stannard die een moment aan de bewaking van Terlouw had weten te Ontsnappen. Lenstra maakte, zoals wij reeds schreven In de laatste minuten het derde doelpunt. (Van onze parlementaire redacteur) Gebogen over zijn stukken heeft de minister van Financiën, prof. mr. P. Lief tinck, Woensdag achter de regeringstafel, In de Tweede Kamer weer de gehele middag rusteloos aantekeningen zitten maken van de redevoeringen, die de afgevaardigden ever het wetsontwerp betreffende de materiële oorlogsschade gehouden hebben. Dinsdagmiddag en -avond kwamen er acht aan he4 woord, Woensdag stonden er nóg zeven ingeschreven. Onder 's ministers notities zijn er verscheidene, die nu niet zo heel erg vleiend voor hem zijn en slechts weinige, die van instemming met het ontwerp getntgen. Zo betreurde de heer F. H. v. d. Wetering (CH) al dadelijk, dat de ma terie niet in een duidelijker, overzich telijker vorm is Opgediend. Hij achtte integrale vergoeding sociaal verant woord en economisch gebiedend. Dat zal ongetwijfeld Veel kosten en de regering klaagt, dat het geld er niet voor is. Maar hééft zij dat niet aan zich zelf te wijten! vroeg de heer v. d- Wetering. Zij heeft in de achter ons liggende jaren te royaal geleefd hoewel zij wist, dat de oorlogsschade vergoed zou moeten worden. De staats lasten zijn daardoor tot een bezwa rende hoogte gestegen. In dit verband wilde de heer v. d. Wetering gaarne van de minister we ten, hoeveel hij ia het buitenland voor de financiering van de oorlogsschade kan lenen. Het woord „integraal" zal ongetwij feld ontelbare keren in de aantekenin gen van minister Lieftinck voorkomen. Het was al „integrale" schadevergoe ding wat de klok sloeg. Na de heer Ven der Wetering dron gen de heren F. den Hartog (WD) en Ch. I. M. Weiter (KNP) erop aan. Zij beschouwden algehele vergoeding der oorlogsschade als een recht van de ge dupeerden en êen plicht van de over heid. De heer Den Hartog wenste boven dien de instelling van een onafhanke lijk beroepsorgaan. Overigens hield hij zich vooral bezig met de sehade in de agrarische sector. Hij- constateerde, dat de financieringsregeling voor de her bouw van boerderijen gunstig afsteekt bij die voor de herbouw van andere panden en vroeg, wanneer de financie ringsregeling voor 4e boerderijen in- gaa' en welke normen zullen gelden voor de bepaling van het volume en de bepaling van de zogenaamde stopprijs. „Ik zou niet graag in een vergadering van oorlogsslachtoffers verdedigen dat iemand die 1000.— schade geleden heeft, zich met 500,— uitkering te vreden moet stellen!" riep de heer Wei ter uit, toen hij het recht op integrale vergoeding verdedigde. „Ik wel!" repliceerde minister Lief tinck. „Ik bewonder uw jnoed", antwoordde de heer Weiter, „maar ik ben bang, dat de hospitaalbedienden eraan te pas zou den komen". Dit wetsontwerp is een ingewikkel de handleiding voor de ambtenaren, ze concludeerde hij, die er naar zullen streven de uitkeringen binnen de eng ste grenzen te houden, in plaats dat het een geest van welwillendheid ademt tegenover hen, die zo zwaar getroffen zijn. Dezelfde klacht uitte de heer J. Hoolcaïspel (CPN) Over integrale of gedeeltelijke ver- Ruim 250 leden van de bemanning vaB het marine opleidingskamp Hil versum, officieren zowel als manschap pen, hebben Woensdag hun bloed ge offerd, zij het gelukkig op vredige wijze. De staf van de bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis was er op bezoek om van deze vrijwilligers onder de Jantjes een halve liter bloed af te tappen. Dank gij een uitstekende orga nisatie ging alles in bijzonder vlot tempo. goedlng dacht de communist anders dan de meeste hem voorafgegane spre kers. Hij verlangde namelijk integrale vergoeding voor de kleinen, maar niet voor de financieel draagkrachtigen. Hij ging zelfs nog verder: aan onderne mingen als Unilever, Philips, A. K. U. én Stork wilde hij in het geheel geen vergoeding verlenen en wel omdat zij door de oorlog, die anderen zoveel leed berokkend heeft, grote kapitalen heb ben verdiend in de niet door de oor log getroffen landen. Evenmin mogen volgens hem voor vergoeding in aan merking komen notoire medewerkers met de vijand, zoals oud-N.S.B.'ers en ondernemingen, die voer dé vijand hebben gewerkt. Zijn hun fabrieken niet op verzoek van de .goede Neder landers door de Engelsen gebombar deerd? vroeg hij. De eigenaars hebben de opgelopen schade aan zichzelf te wijten. Dr. ir. W. J. Droesen (KVP) besprak vooral de vergoeding van agrarische schade en huisraadschade, waarvoor hij verschillende verbeteringen be pleitte. Hij heeft er eeft aantal amende menten over ingediend. (Van onze parlementaire redacteur) De communisten hebben Woens dagmiddag In de Tweede Kamer een interpellatie van de beer E. Vermeer (Arb.) misbruikt om een propagandistische rel te ontketenen, die sich voornamelijk richtte tegen de leden van de Party van de Ar beid. Het regende interrupties, ver- wUten en verdachtmakingen, toen de heer Vermeer vroeg om geen ge weld te gebruihen bij het naar de boot brengen van deserteurs. De heer Vermeer beschouwde de militairen, die zich aan uitzending Haar tndonèsie onttrokken niet als principiële dienstweigeraars, daar hun motieven veelal waren terug te brengen op angst, ziekte thuis of een te sterke „moederbinding". De minister van oorlog, mr. W. F. Schokking antwoordde, dat er misschien wel eens dingen gebeurd waren, die hièt dóór de beugel kon den, maar dat daarvan door hem dadelijk werk was gemaakt. De mi» uister verzekerde, dat er geen ge weld meer gebruikt zal worden. De communistischs fractieleider G. Wagenaar schoof de schuld vtn het gebeurde in de schoenen van de Partij van de Arbeid, die het door haar medewerking tot de Grónd- wetswijziging mogelijk had ga- maakt Nederlandse militairen naar Indonesië uit te zenden VOOr ien „koloniale oorlóg". Hij diende een motie in om de uitzending van wei geraars stop te zetten en een Com missie van onderzoek te benoemen. De motie werd met 61 tegen 6 Com munistische stemmen verworpen. Na de heèr Wagenaar spraken nog de communistische leden Gortzak, Haken en Hoogcarspel. De rede van de heer Gortzak moest herhaaldelijk worden afgehamerd, omdat daarin verdekte aansporingen tot dienst weigering waren verwerkt. VRIJSTELLING LUISTERBIJDRAGE VOOR SLECHTZIENDEN EN OORLÓGSINVALIDEN De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft beschikt, dat hoofden van gezinnen, die vanwege hun geringe gezichtsvermogen invalide zijn, en hoofden van gezinnen, die in valide zijn geworden door oorlogshan delingen bij de uitoefening van hun plicht, vrijgesteld kunnen wórden van de verplichting tot het betalen van luisterbijdragen. Bij een aanvrage om een dergelijke vrijstelling moet een verklaring van de Rijksverzekerings bank overgelegd worden. De aanvraag moet worden gericht tot het bestuur van de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam. Op alle aanvragen om vrij stelling moeten de serieletter en het nummer der lulstervergunning worden vermeld. KNIP ACHTER HATTAT De correspondent van Aneta te Djokja verneemt, dat het zeer wel mogelijk is, dat het werkcomité van het voorlopig Republikeins Parlement de resultaten van de R.T.C. zal goedkeuren, hoewel heftige debatten verwaeht worden. VERRAAD ALS SYSTEEM De bedoeling bestaat in Praag om het stelsel van „vertrouwensmannen" uit te breiden tot het gehele gebied van de stad. De vertrouwensmannen hebben tot taak ieder aan té brengen, die ver dacht wordt tegen het regiem te Zijn. (Van onze diplomatieke medewerker) QE INTERNATIONALE HORIZON, daaraan bestaat geen twijfel, heeft sich in de laatste weken snel verduisterd. Door de stichting van de Oost- dnitee staat heeft de Sowjetnnle het politieke offensief in Duitsland hervat en ten aanzien van Joegoslavië dreigt zy openiyk met aggressle. Ernstiger mis schien nog IS, dat de Weateiyke geallieerden zich Intussen de hixe van in terne meningsverschillen permitteren. Terwyi Amerika het nodig oordeelde, Joegoslavie's candldatnnr vóór de Veiligheidsraad te steunen, stemde Groot- Brittannie tegen. Moskon zal daaruit wellicht concluderen, dat Amerikanen en Britten even verdeeld zullen zijn, indien het de aanval van het Rode Leger op Joegoslavië zou gelasten. En in West-Duitsland zijn de Amerikanen aan de ene, de Britten en de Fransen aan do andere rijde het oneens over zulke belangrijke vraagstukken als het stopzetten van de ontmanteling, de her vorming van het Internationale contröle-lichaam voor de Rtihr en de opne ming van Duitsland als een geiykgerechtigde partner in de Atlantische ge meenschap. Engeland en Frankrijk schijnen nog niet ln staat te rifn, hun oorlogsherinneringen te overwinnen, terwyi de Verenigde Staten menen, dat zonder een alliantie met Duitsland West-Europa niet te verdedigen is. Dit dreigt niet slechs een vervreemding tussen West-Europa en Duitsland, maar ook tussen West-Europa en Amerika te zullen veroorzaken. Onder derge lijke omstandigheden zouden de Amerikanen wel eens kunnen besluiten, hun verdediging geheel op hun luchtmacht te baseren, wat het Atlantische Pact in een dode letter zon Veranderen. Kan men de meningsverschillen over Duitsland misschien nog begrijpen, ten aanzieh van Joegoslavië zijn zij volko men ohbegrijpêlijk. Op dit punt kan er Immers van gevoelskwesties geen spra ke zijn. De Marxistische doctrine toch, dat eên van de belangrijkste bijproduc ten van de proletarische revolutie de uitschakeling van de oorlog zou zijn, bewijst niét, dat Tito's Joegoslavië niet of minder communistisch dan de Sow- jetunie is, maar sléchts, dat Marx on gelijk had. Mensen, die onlangs nog Joegoslavië bezochten, erkennen, dat dit land tot in dé kleinste bijzonderhe den een getrouwe copie van de Sow- jetunie is. Evenals Stalins rijk heeft het land van Tito zijn namaak-federa- lisme, zijn namaak-demócratie, zijn po litieke politie, zijn maehtige propagan- da-machine. De leiders van beide staten maken aanspraak op verafgoding hunner onderdanen en hebben zich de hoogste militaire titel aangemeten. En voor de beschuldigingen van de Kominform, dat Tito het bezit van eigen grond zou tolereren, bestaat geen enkele aanlei ding. Volgens de goed Ingelichte „Ob- sèrvèr" is het aantal coöperatieve boer derijen in Joegoslavië sinds einde 1948 van 1300 tot bijna 5000 gestegen. Onge twijfeld maken degenen, die geloven dat Tito om Zijn ruzie met Stalin demo cratischer zal Worden, zich daarom schuldig aan zelfbedrog. Machtspolitiek Op ideologische gronden is er geen keuze tussen de Sowjetunie en Joego slavië, want huh conflict is geen ideo logisch conflict. Het is een conflict van machtspolitiek van de rauwste soort. Het gaat om het bestaan van een onaf hankelijk communistisch Zuid-Slavie en zijp Opslorping door de Sowjetunie Voor het Westen kan het daarom nooit de vraag zijn, of de Amerikanen Tito sympathieker vinden dan de Britten, maar wel of men er gezamenlijk belang hij heeft, dat Joegoslavië onafhanke- hankelijk communistisch Joegoslavië ten bij een zelfstandig Joegoslavië zelfs indien dit communistisch is ligt duidelijk voor de hand. Alleen het bestaan ervan al houdt de Russen ver wijderd van de Middellandse Zee, ver mindert de druk op Griekenland en neutraliseert waarschijnlijk het groot ste deel van de legers der Russische satellietstaten. Het werkt ook als een rem op het Russische politieke offen sief in West-Europa. Dit Is nog niet alles. Er ls een moge lijkheid, dat het voorbeeld van Joego slavië navolging zal vinden in de an dere satellietstaten verschillende feiten wyzen in deze richting. En wat sou het Westen zich beter kunnen wen sen dan *en onafhankelijk Oost-Euro pa? Zeker, dit Oost-Europa zou com munistisch zyn als de Sowjetunie maar hielden niet ook de gelijkgeaarde n ken van Habsburgers en Romano .vs elkaar in evenwicht? Anderzijds is het duidelijk, dat wan neer Stalin zou worden toegestaan, Tito op de kniegn te dwingen, zulks niet alleen maar een herstel van de toestand, zoals deze was voor Joego slavie's verzet tegen Moskou, zou be tekenen. Het zou voor de Duitsers en voor de West-Europeanen het sein zijn, rat het Moskou vrij zou staan zijn ge wapende macht tot oplegging van zijn vil te gebruiken. Het psychologisch ef fect daarvan kan onmogelijk overschat v/orden het vertrouwen in de Wes terse defensie hou er onmiddeliyk door verloren gaan. Of de Sowjets besloten hebben, een oorlog te riskeren ter wille van Joego slavie's onderwerping, is niet bekend. Maar mén kan er nauwelijks aan' twij felen, dat zij zullen toeslaan, wanneer zij voelen, zulks zonder gevaar te kun nen doen. Evenals ten tijde van Hitiers overval op Oostenrijk heeft de demo cratische wereld nog eên kans om de vrede te redden, indien zy bereid is, bet gevaar van oorlog onder de ogen te zien. Maar zij zal de oorlog tot een ze kerheid maken, indien zij, evenals toen, verdeeld in zichzekve is en er voor te rugschrikt, aggressie met alle macht tegen te gaan. De harde stormwind, die Woensdag in de middaguren over Nederland raas de heeft op verschillende plaatsen gro te schade aangericht en ernstige onge lukken veroorzaakt. In totaal valt één dode te betreuren, vier personen wer den gewond, twee schepen zonken en een drietal gezinnen verloor het dak boven het hoofd. Onder de felle slagen van de wind is de helft van het dak van de semi- permanente ULO-school té Wieringer- werf opgenomen en op de speelplaats neergesmakt. De 16-jarige Dieuwe Lont uit Westerland, een leerlinge van de school, die zich op de speelplaats be vond, ward door de brokstukken ge troffen. Zij werd ter observatie naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Het ongeval had nog een be trekkelijk goede afloop, daar de kin deren op dat ogenblik Juist gymnasti sche oefeningen uitvoerden op het schoolplein. In de Nassaulaan te 's Gravenhage viel een ornament van ongeveer vijf kilogram van een huis. Een juist pas serende 24-jarige Utrechtenaar werd door het ornament getroffen en zakte bewusteloos in elkaar. Hij werd naar het ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. Op het rangeertererin aan de Riet landen te Amsterdam merkte een 56- jarige onderladingmeester, die diep in zijn kraag gedoken tegen de wind op tornde, een elecprische rangeer-locomo tief niet tijdig op. De man liep par does onder de locomotief en werd zeer zwaar gewond naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis vervoerd. Men vreest voor zyn leven. Even fta twee uur is van een van de bomen in het Weteringplantsoen te Amsterdam een tak afgewaaid. Twee kinderen werden het slachtoffer. Een der twee jongetjes kreeg een schedel basisfractuur. Het andere jongetje brgk een arm. De hoofdstedelijke brandweer is niet minder dan vijftig maal uitgerukt om hulp te verlenen bij het verwy deren van losse schoorstenen, losse goten en dakpannen en zelfs losse tussenmuren Bit al deze gevalleE deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ook de binnenscheepvaart had van het ruwe weer te lUden. De redding boot der N.- en Z.H.R.M. „Abraham Foch" is uitgevaren om hulp te bieden aan een met stenen beladen tjalkschip, dat in de bocht ven Ameland ln ern stige meeiiykheden verkeerde. Van het eiland werd waargenomen hoe de hoge golven dwars over het schip sloe gen. Het te water laten van de red dingboot ging door do ruwe zee en hevige wind met grote moeilijkheden gepaard. De boot kwam dwars op de golven te liggen, doch kon door de vereende krachten van de eilandbe woners weer recht geduwd worden Het gelukte de bemannipg de schipper van de tjalk met zijn vrouw en kind in veiligheid te brengen. Het schip moet als verloren worden beschouwd Onder de gemeente Groot Ainmers is het motor scheepje „Vrede", geladen met ijzer door de golfslag vol water gelopen en gezonken. De schipper en zijn vrouw konden zich met een roei bootje redden. De veerboot van de dienst BreskensVlissingen kon nor maal dienst blijven doen. Bij aankomst in de haven te Breskens bleek de wa terstand zo hoog, dat aanzienlijke ver traging ontstond bij het lossen van de op de veerboot aanwezige auto's. Het Zweedse schip „Astrid", dat Dinsdag ter hoogte van Zeebrugge aan de grond is gelopen, is gezonken en moet als ver loren worden besehouwd In Tilburg tenslotte ontstond een schoorsteenbrand, die door de felle wind dusdanig werd aangewakkerd.dat een door wee gerinnen bewoond pand binnen enkele minuten in lichter laaie stond. De wind droeg het vliegvuur van het met riet onderschoten dak tot ver in de omtrek, met het gevolg, dat een op plus minus vijfig meter afstand ge legen boerderij eveneen* in brand ge raakte. De bewoner» hiervan konden de inboedel grotendeels ln veiligheid brengen doeh de gehele oogst en vier varkens, een kalf, een dorsmachine, een benzinemotor en veel landbouwweric tuigen werden een prooi der vlammen. TEXTIEL J)e vrouw kioam binnen op rode schoentjes en met een frivool heng- selkarbiesje aan de volslanke arm, maar u moet zich tóch niet voorstel len, dat Ginger Rogers een appel met de Kantonrechter had te schillen, want de kaarten lagen ietwat anders. Er. was geen spoor van de lichtvoe tigheid, die de rode schoentjes zouden doen verwachten, nog minder van de tcchnikleurige speelsheid, die de show films rond aldus gekleurde pumpsjes weten aan te brengen. Hier was sleehts de Zorg. En 't bar biesje gaf een sterk accent aan de Strijd om het Bestaan, waarvan de i'rouw het slachtoffer bleek geworden. Schoon dit geen afbreuk had gedaan aan de soepelheid van haar tongspie -en, hetgeen voor een dame, die sinds achtentwintig jaren haar levensver vulling vindt in het venten met tex- tielwaren, gelukkig mag worden ge noemd. In dat venten had het 'm gezeten nademaal ze in een onzer welvarende dorpen was aangetroffen, haar waren aanprijzende en jachtig op handgeld, zonder dat enige autoriteit haar voor zien had van een ventvergunning. Hetgeen men ten principale niet zou hebben verwaclit van iemand met een achtentwintigjarige ervaring ln het colporteren van onderbroeken en ve terband. Voor de groene tafel had ze zich, tot vrijer beweeg en scherper concen tratie, ontdaan van de karbies met ellewaren en de „opper" man van de wereld en tuk op een koopje gluurde van achter zijn catheder naar dr tedere inhoud zonder dat een blos zijn gezonde kaken kleurde. Zulke mannen zijn veel*gewend, moet ge denken. Enfin, de vrouw met de rode schoe nen verdedigde zich met een gloed en een verve, die een nieuw betvijs tvas voor de stelling van professor Pootjes dat de slang, die Eva verleidde, een ratelslang moet zijn geweest. Het recht en de goeie wil en de vijf kinderen kwamen in een machtige vloedgolf van argumenterende treurnis opzetten en toen ze bij wijze van slot- ittect ook nog haar echtvriend wilde plaatsen in de rol va« verzachtende omstandigheid, vond de man van het Recht het alleszins genoeg. Ze kwam er trouwens af met een guiden boete. Eventueel te vervangen door een dag retraite op kosten van de heer Lieftinck. Die wonderlijker wijs buiten het debat bleef..,. KAREL

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 5