Amerika wil de wereld tot slavernij brengen Kort Bestek Amerika voelt de warme adem van de vijand in de nek Roofovervallen in Rotterdam en Meppel VERENIGDE N00RD440LLANDSE DAGBLADEN Onderhandelingen tussen West en Oost Maandag 7 Nov. f949 74« Jaargang No. .10729 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Malenkov sprak ioi de Raad van Moskou: Rusland doel alles om oorlog ie voorkomen Sowjet-productie op vooroorlogs peil Deens vliegtuig maakte noodlanding in IJpolder Dieven stalen 2100 uit kolenpakhuis te Hoorn 't Was een koud kunstje Komt er een Europees paspoort? Perzische minister na aanslag overleden Weerbericht Minister van defensie: ,,Onze wapens zijn beter" „Samba-expres" Een tijdelijk politiek bestand Succes zou mensheid weer moed geven Sociale verzekering „Brussel "landen in Nederlandse arbeiders leiders naar Amerika Candidaat-notaris verduisterde een ton Eenmaal werd Kraak gepasseerd Vrouw leidt bende op Celebes Jongen bij ontploffing gedood Een Volkslied voor Oost-Duitsland „Handen omhoog of ik schiet" Enkele legeronderdelen met groot verlof BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Kleine advertenties ...Jutterties' tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.— r>y vooruitbe taling. plus incassokosten In een rede tot de raad van de stad Moskou, ter gelegenheid van de 32ste ver jaardag van de Sowjetrussische revolutie, heeft de Russische vice-premier Georgi Malenkov Zondag verklaard, dat de Sowjetunie geen oorlog wil en alles doet om oorlog te voorkomen. De vredespolitiek van de Sowjetunie was volgens Malenkof Juist de basis van het Sowjetrussische systeem. Hij was van mening, dat de atoomenergie in de handen van de „imperialisten" leidde tot productie van dodelijke wapens, terwijl dezelfde kracht In handen van het Russische volk pan machtig wapen was voor ongeëvenaarde technische vorderingen en verdere pielle groei van de productieve krachten van de Sowjetunie. Nimmer in de geschiedenis, aldus Malenkov, waren Ruslands grenzen zo veilig geweest en nimmer tevoren was zijn vriendschap met omringende vol ken zo hecht geweest. Malenkov be schuldigde de V.S. van het organiseren van een wereldrijk zoals nog nimmer had bestaan. Het was hun bedoeling de gehele wereld tot slavernij te bren gen. De Amerikanen dachten, dat zij het atoommonopolie bezaten, doch in feite bezat de Sowjetunie het atoom wapen. „De grote wedstrijd" In de grote wedstrijd van de twee stelsels het kapitalisme en het socia lisme was de superioriteit van het socialistische stelsel duidelijk gebleken. De Sowjetunie had in 32 jaar twee moeilijke oorlogen doorstaan, terwijl de V.S., het machtige kapitalistische land, meer dan 80 jaar van vreedzame ontwikkeling hadden gekend. De economische ontwikkeling van Rusland en Amerika vergelijkend zeide Malenkov: „Wij kunnen thans zeggen, dat ons vooroorlogs productiepeil en 't peil van economische ontwikkeling niet alleen bereikt maar zelfs overschreden zijn. Wij hebben alle reden om aan te nemen, dat het vijfjarenplan gemakke lijk zal worden volbracht. Onze indus trie en landbouw zijn 'n nieuw stadium van machtige stijging in ontwikkeling ingegaan. Het donderend applaus van de toe hoorders onderstreepte de volgende passage uit Malenkovs toespraak: „Het Sowjetrussische volk deinst voor een vreedzame wedijver met de kapitalisti sche wereld niet terug. Het is echter volkomen overtuigd van zijn macht en het weet zeer goed, dat elk oorlogs- avontuur een rampzalige afloop voor de imperialisten zou hebben". „De sleutel van onze buitenlandse politiek", zeide Malenkov „is dat de Sowjetunie de vrede is toegedaan". Wordt de basis van het plan-Marshall niet gevormd door het treffen van voorbereidingen voor een oorlog? aldus vervolgde Malenkov. De landen, die de „Marshallhulp" ontvangen, zijn, onder dwang van de Ver. Staten, verplicht jaarlijks meer dan zes duizend mil- ïioen dollar voor bewapening uit te geven. Het is één van de doeleinden van het plan-Marshall om de Europese landen te dwingen zich te bewapenen hetgeen een weg is, die rechtstreeks naar het uitbreken van een nieuwe wereldoorlog voert. „Het Amerikaanse volk is zich er thans zeer goed van bewust dat, indien er oorlog zou uitbreken, ook het Ame- MALENKOV oorlog rampzalig voor imperialisten vele levensjaren toe, in goede gezond heid, voor het welzijn van het Russi sche volk, alsmede voor dat van de ar beiders in de gehele wereld. Ere zij aan de grote leider der volkeren, aan de bezieler en de organisator van al onze overwinningen, aan onze geliefde Stalin". Zaterdagmiddag heeft eep eenmoto- rifc Deens vliegtuig een geslaagd noodlanding gemaakt op een weiland in de IJpolder achter de Fordfabriek te Amsterdam. Het vliegtuig had te kampen met benzinegebrek. Het toe stel liep geen schade op. Nadat van Schiphol benzine was gebracht, lukte het bovendien weer op te stijgen rn naar de Amsterdamse luchthaven door te vliegen. In het vliegtuig bevonden zich twee personen, n.L de piloot, een Engelsman en de passagier, een Deen. rikaanse vasteland door lijden zal wor den bezocht. Indien er een nieuw bloed bad zou plaats vinden, zullen er ook in de Ver. Staten wenende moeders zijn." Na afloop van de plechtige vergade ring van de Sowjet te Moskou is een gelukwensboodschap gezonden aan maarschalk Stalin, die de vergadering niet bijwoonde. Deze boodschap besluit als volgt: „Uit de grond van ons hart wensen wij u, beste Jozef Vissarionovitsj, nog Naar eerst thans bekend is geworden hebben dieven in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ruim een en twintighon- drd gulden gestolen uit het kantoor in het pakhuis van kolenhandel Ligthart aan het ABC te Hoorn. Waarschijnlijk hebben de daders zich laten insluiten in het pakhuis, want sporen van braak zijn niet gevonden. Het geld lag in een kleine kluis in het kantoor. Even verder hing een kastje met sleutels en daaronder ws v~t /exemplaar van de kluis... Het openma ken van de deur en het wegnemen vun het geld was een koud kunstje. De po litie is bezig een uitgebreid onderzoek in te stellen. Duizenden Belgische communisten hebben Zondag in Brussel deelgenomen aan het jaarlijkse feest van „De rode vaan". De wegens aanzetting tot staking gearresteerde zwager van Sukaro is vrijgelaten. Het minister-comité van de Raad van Europa heeft een aantal aanbevelingen van de consultatieve raad aangenomen. Daartoe behoren een in te stellen on derzoek naar de invoering van een Europees paspoort. Er is voorts beslo ten de deelnemende landen te verzoe ken de conventie van de internationale arbeidsconferentie van Juli 1949 te te kenen. Deze conventie waarborgt de rechten van immigranten-arbeiders om behandeld te worden volgens de sociale wetgeving van het land, waarin zij werken. Abdoel Hoessein Azjir, de Perzische minister van het keizerlijke hof en ge- Wezen premier, is aan de gevolgen van een operatie overleden. Vrijdag werd n aanslag op hem gepleegd. Toen men trachtte de kogel uit de hartstreek te verwijderen, stierf hij. Azjir is Zon- dag begraven. Het hof zal een week rouwen. Er zijn arrestaties verricht. De Tsjechoslowaakse gezant te Stockholm, Weiskopf, is benoemd tot amDassadeur te Peiping, de hoofdstad van de Chinese „Volksrepubliek". Verwachting tot Maandagavond: W.-sselende bewolking met voor namelijk in de kustprovincies nu en dan enkele buien, plaatselijk met hagel hier en daar met on weer. Meest matige wind hoofd zakelijk uit Z.W. richtingen. On geveer dezelfde temperatuur als gisteren Dinsdag 8 NovZon op 7.46 uur, onder 17.00 uur. Maan op 17.48 nttr, onder 10.59 uur. Louis Johnson, de Amerikaanse minister van defensie, heeft in een rede te Indianapolis verklaard, dat naar zijn mening de Ver. Staten over wapens be schikken, die veel beter zijn dan die van elke mogelijke vijand. „Onze wapens moeten ontwikkeld worden, niet voor gebruik tegen een theoretische vijand van een ander tijdperk, maar voor verdediging tegen de huidige macht van een groot land. Onze tactiek moet zijn, terug te slaan, waar dit land volgens waarschijn lijkheid het zwakst is zijn lange verbindings- en vervoerslijnen, zijn productie faciliteiten en ons te verdedigen tegen de tactiek, waar dit land zich waar schijnlijk op zal concentreren een snelle aanval over land op de met ons be vriende landen, atoombomaanvallen op onze industriecentra. Wij hebben meer tijd gehad, ons voor te bereiden op de middelen om de uit werking van een atoombomaanval te niet te doen, indien wij daar het slacht offer van zouden worden. Wij geloven, dat wij nog munities hebben, waarmee wij de tegenstanders groter schade kun* nen berokkenen dan zij ons kunnen toebrengen, en betere verdedigingsmid delen om hun aggressieve bedoelingen te dwarsbomen". Volgens Johnson moeten de V.S. en hun Westelijke geallieerden rekening houden met de mogelijkheid dat zij in geval van oorlog in hoeveel- KLM-LIJN TOT DAMASCUS DOORGETROKKEN Met ingang van 1 December zal de KLM-lijn naar Athene doorgetrokken worden tot Damascus. Tweemaal per week zullen dan KLM-convairs het traject AmsterdamNiceRomeAthe ne—Damascus v.v. vliegen. heid manschappen overtroffen worden. De V.S. zijn de rest van de wereld nog vóór op het stuk van munitieproductie, „maar evenals bij allen, die in enige wedren de leiding hebben, voelen wij de warme adem van degenen, die ons op de hielen zitten, in onze nek", aldus Johnson. In December gaat een „Samba expres" van Mainz naar het Zwarte Woud rijden. Deze trein, bestemd voor vacantiegangers, heeft een wagon met dansvloer, waar grotendeels gramofoonpla- ten van Braziliaanse Samba melodieën gedraaid zullen wor den. De Samba maakt bij de Duitsers veel opgang. De president van de Algemene Vergadering der Ver. Naties, Carlos Romulo van de Philippijnen, heeft Zaterdagavond onthuld, met vertegenwoordigers van de Westelijke mogendheden en het Sowjetrussische blok onderhandelingen te voe ren over een tijdelijk politiek bestand „en zo mogelijk een permanente op lossing." Romulo zeide: „Ons onmiddellijk doel is de bevordering van een politiek bestand meer in het bijzonder het toeroepen van een halt aan de dodelijke wedloop van atoombewapening." Men moest er in slagen de ijzeren ring van impasse te verbreken. blijken van de mensheid om een duur zame vrede te vestigen." Romulo ver klaarde tenslotte, dat indien de Ver. Naties zelfs maar een overeenkomst op korte termijn konden verzekeren ter zake van de contröle van de atoom energie en het verbod van atoom wapens, dit zou zijn als het maken van licht in de duisternis. „De gehele mens heid zou weer moed vatten", aldus Ro mulo. Romulo zeide, ieder middel te zijner beschikking aangegrepen te hebben om de tegengestelde opvattingen te verzoe nen omtrent enkele van de meest ex plosieve vraagstukken, waarvoor de Ver. Naties zich geplaatst zagen. „Ik ben uitgegaan van de onderstelling", aldus Romulo, „dat wij bovenal een verlichting van de internationale span ning moeten hebben, een adempauze, gedurende welke wij onze gedachten zouden kunnen herzien en al onze krachten verenigen voor wat wel eens de laatste uiterste poging zou kunnen He ministers van buitenlandse zaken vaii de vijf landen van het Pact van Brussel (Belgie, Nederland, Luxemburg, Frankrijk en Groot-Brittannie) hebben Zaterdag, een multilaterale overeen komst getekend, waarbij de stelsels van sociale verzekering der vijf landen aan- eengekoppeld worden. Volgens deze conventie, die een mijl paal betekent in de samenwerking in het kader van de Westerse Unie, zal elk der landen de burgers van de an dere vier partners op het gebied van sociale en medische hulpverlening op dezelfde basis behandelen als zijn eigen burgers. De regeling betreft uitkerin gen voor ziekte, ouderdom, overlijden, geboorte, bedrijfsongevallen, beroeps ziekte en invaliditeit. De landen zullen elkaar de kosten van hulpverlening niet in rekening brengen. Een gezelschap van twaalf Neder landse arbeidersleiders, vier van de KAB, vier van het CNV en vier van het NVV, zal 14 November per vlieg tuig naar Amerika vertrekken om een studie te maken van de Amerikaanse productiemethoden. Het initiatief voor deze reis is uitgegaan van de ECA-mis- sie. AARDSCHOK IN CALIFORNIE Vrijdagavond is te San Diego (Cali- fornie) de hevigste aardschok sinds ja ren waargenomen. In een groot gebied van Zuid-Californie werd de aardbe ving, die 65 seconden duurde, gevoeld. Te Tijuna viel pleister van plafonds en muren en kwamen ornamenten neer. Er ontstond een paniekstemming. Er is geen grote schade gerapporteerd. iiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii op een meter diepte overblijfselen van Ten fabriek bij Hamburg produceert „volkscamera's" met een snelheid van één per minuut. De eerste honderd duizend van deze nieuwe apparaten zullen spoedig verkocht worden. De camera kost slechts dertien Duitse mar- ken Is klein en duurzaam en vervaar- en Romeins brandgraf gevonden. Een died van plastic. Maar dat woord deskundige heeft gezegd, dat het graf „volkscamera" zint me niet erg. Vóór dateert uit het laatst van de tweede de oorlog maakten ze van „volkswa- eeuw "a Christus. Van Maastricht gens" tanks In datzelfde Duitsland. naar Roosendaal is tegenwoordig maai Noe een bericht uit het land van onze een stap De heer A. Voormeulen, sluis- Oosterburen. In de buurt van Hanau, meester in Dmteloord, kreeg de ere- in het Noordwestelijke deel van het Spessartgebergte, werden de fundamen ten van 'n middeleeuws gebouw bloot gelegd, dat waarschijnlijk uit de twaalf de eeuw dateert en dat, naar vermoed wordt, keizer Frederik Barbarossa als jachtverblijf heeft gediend. Barbarossa, ge weet het, vrienden, was de meneer, die tijdens de Kruistochten zijn zwaard zo uitstekend wist te hanteren tegen de Turken. pn, omdat we nu toch aan het op- graven zijn, in het Heugemerveld bij Maastricht op de plaats, waar de oude Romeinse heirwegen naar Aken en langs de Maas elkaar kruisten heb ben werklieden, die een gasbuis legden Nee, hij is toch geen Han Hollander. medaille van Oranje-Nassau, omdat hij in de laatste bezettingsdagen een Duits bevel weigerde op te volgen, om de sluizen open te zetten en het brakke water over het Westbrabantse land toe te laten. JTen aantal Nederlandse kunstschil ders heeft een vlucht per KLM boven ons land gemaakt, en de indruk ken, die deze reis op hun kunstenaars ziel maakten, op schilderijen vereeu wigd. Vrijwel alle richtingen in de he dendaagse schilderkunst waren verte genwoordigd, van naturalistische land schappen tot werken met een zeer ab stract karakter toe. Binnenkort wordt een tentoonstelling van de zestig uitver koren werken geopend. Een oude straatmuzikant, die in Genève zijn kost je bij elkaar fiedelde, is voor het sta tion aan een hartaanval overleden. Op de zolderkamer, waar hij woonde, vond de politie geld en juwelen ter waarde van meer dan 145.000 gulden. In München, waar de tafels halfronde uit snijdingen hebben om de buiken te be vatten, heeft de 83-jarige Franz Alt- mann een traditionele drinkwedstrijd gewonnen. 31 pinten bier op één avond. Franz kon alleen naar huis lopen. De 47-jarige candidaat-notaris J. A. S. uit Den Haag, beheerder van ver mogens en bewindvoerder over diverse nalatenschappen waartoe hij bij testa ment was aangewezen, is door de re cherche gearresteerd. Men heeft na melijk ontdekt, dat S., die tot 1942 op het kantoor van een notaris werkzaam was op ernstige wijze misbruik heeft gemaakt van het hem geschonken ver trouwen. Hij heeft van 1942 af tot he den een bedrag van ruim 100.000 gul den van de aan hem toevertrouwde vermogens ten eigen bate aangewend. Zijn administratie verkeert in een der mate chaotische toestand, dat het juiste bedrag van het verduisterde niet is op te geven. Hij zal ter beschiking van de justitie worden gesteld. In het Feijenoord-Stadion te Rot terdam zijn de Belgen er in ge slaagd het Nederlandse elftal zijn eerste nederlaag na de oorlog toe te brengen. Met 10 wisten de Rode Duivels over de Oranjeman nen te zegevieren. Kraak gepas seerd. De Nederlandse doelman valt tevergeefs uit (Zie verder pagina 3) De bende, die de laatste tijd terreur uitoefende in het gebied van Masamba in het Noordelijk deel van Zuid-Cele bes, heeft 2 November de 27-jarige in specteur van de Farokafabrieken, de heer Th. Pluyter, vermoord. De bende schijnt onder leiding hebben gestaan van het vrouwelijk raadslid te Makas- sar, Salawati Daoed. Enkele compag nieën militairen hebben intussen een actie ingezet in het moeilijk begaanbare terrein, waarbij zes bendeleden werden gearresteerd. De regering van Oost- Indonesie verklaarde, dat „met de grootste doortastendheid het optreden tegen de bende wordt voortgezet." uur wo- Zaterdagmiddag omstreeks zes was de 14-jarige M. Wijnbergen, nende aan de Tulpenlaan te Apeldoorn, bezig met het verrichten van werk zaamheden in de schuur achter de ouderlijke woning, waarbij hij een brandende benzinelamp gebruikte. Plot seling hoorden de huisgenoten een ont ploffing en toen zij gingen kijken, kwam de jongen ernstig gewond wan kelend naar buiten. Enkele ogenblikken later stierf hij. De Apeldoornse recher che heeft een onderzoek ingesteld, doch de oorzaak van de ontploffing nog niet met zekerheid kunnen vaststellen. Hans Eisler, broer van de Duitse communistenleider Gerhard Eisler, heeft een volkslied gecomponeerd voor de Oostduitse republiek op woor den van de Duitse dichter Johannes Becher. Het nieuwe volkslied bestaat uit drie strofen van acht regels, gezet op een langzame plechtige melodie. De eerste strofe luidt: „Auferstanden cus Ruinen und der Kuzunft zuge- wandt, lass uns dir zum Guten dienen, Deutschland, enig Vaterland, Alte Not gilt es zu zwingen, und wir zwingen sie vereint, und er wird urs doch ge lingen, dass die Sonne schön wie nie über Deutschland scheint." BAKKERSSTAKING IN BRUSSEL AFGEWEND Een gisteren te houden staking van arbeiders bij bakkerijen in Brussel is afgelast nadat regering en werkgevers het er over eens zijn geworden de eis tot 15 procent loonsverhoging in te willigen. f 528.— spoorweggeld verdwenen Twee mannen kwamen Vrijdag na sluitingstijd de winkel van kruidenier W. aan de Persoonstraat te Rotterdam binnen. De bedoeling van de heren werd de kruidenier direct duidelijk, want niet zodra waren zij binnen of het was: „Handen omhoog of ik schiet.' De kruidenier, die niet bang was uitge vallen, riep direct naar achteren om hulp, ofschoon hij wist, dat er niemand was. Een der mannen maakte een ge baar, alsof hij wilde schieten. Hiervoor moest hij zijn hand uit de zak halen en het bleek, dat het wapen een krom gebogen stuk ijzerdraad was. Na het alarm van de kruidenier namen de mannen haastig de benen. Een arbeider van het G.E.B. en de ijlings gealarmeerde politie zetten de achtervolging in en even later werden de mannen gepakt. De 26-jarige losse werkman A. J. B. uit Brunssum en de 20-jarige losse werkman G. B. uit Am sterdam, die beiden platzak waren. hadden in een logement met elkaar kennis gemaakt, waarna tot deze over val werd besloten. Klinkers door ruit Vrijdagavond te ongeveer 10.00 uur, juist op een rustig ogenblik, verscheen een ongeveer 23-jarige jongeman voor het plaatskaartenloket van het station te Meppel. Voordat de lokettiste, die alleen aanwezig was, er op verdacht was, sloeg de man met een klinker de ruit van het loket in. Hij deed een greep in de geldkist en verdween daar na op de fiets. Later bleek dat hij 528 uit de kas had mede genomen. Er is een vrij goed signalement van de dader bekend, doch tot op heden kon hij nog niet worden gearresteerd. NEGEN ROMAN-MANUSCRIPTEN GESTOLEN? Door A. J. G. Strengholts uitgevers maatschappij te Amsterdam werd een prijsvraag uitgeschreven voor de beste Groninger roman. De jury bestaande uit vijf heren, deelt ons mede, dat bij onderlinge verzending der manuscrip ten negen van de ingezonden werken zoek zijn geraakt. Vermoed wordt dat de handschriften zijn gestolen. Bij beschikking van de minister van oorlog zullen uiterlijk met ingang van 1 December 1949 met groot ver lof worden gezonden een deel der dienstplichtige korporaals, alsmede de dienstplichtige soldaten der eerste klasse en soldaten, die voor 1 Januari 1948 voor eerste oefening zijn opge komen en minstens 12 maanden in werkelijke dienst zijn geweest Tevens wordt op gelijke datum groot verlof verleend aan verschillende categorieën der legerluchtmacht. Dit alles geldt uitsluitend voor hier te lande inge deelde dienstplichtigen. De New Yorkse zesdaagse is door het Australische koppel Strom—Arnold gewonnen. De Italianen Rigoni—Te- ruzzi eindigden op de tweede pincfn

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1