Vier nieuwe winkels feestelijk geopend VELOURS-CHIFFON In wijnhandel Tielemans waant men zich in Frankrijk Verband van ziekten tussen mens en dier", leerzaam onderwerp Vlaggen in de binnenstad Aanbouw vorderde nog geen jaar Bewijs van vertrouwen in de toekomst 11.85 Winterclubwerk Speeltuin Vogelwijk vangt aan P. J. STEINBERG Harry maakte vijf fraaie schilderijen Stofnesten zijn nu verdwenen Glimlachje Twintig Kerstpakketten HCSC 1— Dindua 2 fl Tussen Haaks en Kuitje In het kort PIET SCHMIDT Predikbeurten De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom naar Den Helder Wieringen VAN MARSDIEP TOTlj i ■c Interessante lezing in Julianadorp Besommingen l|muiden VAN STRAATEN Texe Zware boerderijbrand Geslaagd d VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 |£EEL DE BINNENSTAD leefde gistermiddag mee met de feestelijke opening van het nieuwe winkelcomplex op de hoek SpoorstraatBreewaterstraat, Er hingen veel vlaggen en talrijke belangstellende wandelaars hielden hun schreden In, om even te kijken tn de etalages waarvoor zojuist do gordijnen waren weggehaald. In het hoekperceel, het grootste van de vier, werd de offi ciële opening verricht. Deze nam niet veel tijd in beslag en weldra konden reeds de eerste kopers worden geholpen. In de winkel van de fa. Troost kwa men tegen twee uur alle bewoners van bet nieuwe blok samen, en daar ver schenen ook wethouders P. S. van der Vaart, mr. dr. E. van Bolthuis, de heer J. J. van der Leek en een aantal an dere genodigden. De heer Nypels Sr. sprak een inleidend woord, waarin hij op sympathieke wijze herinnerde aan wijlen de heer Troost. De zaak, die door deze energieke Nieuwedieper was opgericht en een uitstekende naam verkreeg in Nederland, Oost en West, wordt nu door de heer H. Nijpels Jr. Voortgezet. De heer Nypels Sr. ver- ■ocht ten slotte mevr. de wed. Wiegel de deur namens de firma Troost te openen. Met een officiële „klik" werd de sleutel omgedraaid, en daarmee was de symbolische opening van het gehele eomplex verricht. De heer P. S. van der Vaart, die daarop namens het ge meentebestuur het woord voerde, noemde hetgeen hier tot stand is ge- brkcht van grote betekenis voor heel de stad. Niet alleen werd één van de gaten, die tijdens de oorlog in de bin nenstad waren geslagen, gedicht, en wel met een bouwwerk dat een sieraad voor de stad mag heten, maar vooral getuigt het genomen initiatief van ver trouwen in de toekomst van Den Hel der. Het gemeentebestuur stelt dat zeer op prijs en is architect en princi palen erkentelijk voor hetgeen «ij heb ben gepresteerd. Er is één zwart plekje: de verdeel kast in de Breewaterstraat. Het over leg daarover is nog gaande, maar ver wacht mag worden dat de meest af doende oplossing binnenkort kan wor den gevonden. Wethouder van der Vaart besloot zijn toespraak met een hartelijk woord van gelukwens voor de toekomst van de vier zaken, die in deze Ideale om geving worden voortgezet- De heer Brunner, schoonzoon van mevr. Wiegel, bracht namens de firma Troost dank aan allen die hebben bij gedragen tot de spoedige totstandko ming van de bouw, in het bijzonder de architect, de heer J. J. van der Leek. Vee! medewerking. Hoe voorspoedig alles is verlopen, bleek uit de speech van de heer Van der Leek. In Januari 1948 werden de eerste plannen gemaakt, in Mei kon de bouw vergunning worden aangevraagd, en reeds in Juli kwam deze af. Op 15 No vember van het vorig jaar werd de bouw gegund, zodat het geheel binnen het jaar klaar is gekomen. Aan de di verse overheidsinstanties werd welge meende lof toegezwaaid voor de vlotte medewerking. Deze Instanties doen bui tengewoon nuttig werk, maar het pu bliek ziet dat dikwijls niet in. De ge meentelijke dienst voor de weder opbouw functioneert perfect en ook de ■tedebouwkundige afdeling verdient een grotere waardering. Men is nog niet voldoende doordrongen van de he in onze stoffonafdeling vindt U prachtig in mooie, diepe kleuren, zoals SAPHIRBLAUW BORDEAUX-ROOD DAHLIA PAARS en ZWART 80 cm breed per meter TJ kunt gemakkelijk een mooie japon hiervan maken met behulp van onze knippatronen (drie maten in één patroon). De afdeling Vogelwijk van de Speel tuinvereniging Den Helder gaat Maan dag 14 November met het winterclub werk beginnen. De rooster is voorlo pig als volgt: Maandags van 1618 uur handwerken voor meisjes van 5—14 jaar; Dinsdags van 1820 uur huisvlijt voor jongens van 814 jaar; Woensdags van 14.30—17 uur amusementsclub voor jongens en meisjec van 48 jaar. Het ligt in het voornemen, op Don derdag een mondorgelclub te laten sa menkomen. Jongelui, die in het bezit zijn van een mondorgel in de toonaard C, wordt verzocht zich bij de be stuursleden op te geven. Bij voldoende deelname zal spoedig de eerste repe titie worden gehouden. Verder is de oprichting van een trommelclub in voorbereiding, bestemd voor jongens van tien jaar en ouder. Er zijn nog enkele materiaalmoeilijk heden, maar zodra deze opgelost zijn, kunnen definitiever mededelingen wor den gedaan. Tenslotte is men reeds druk aan het werk voor de viering van het twin tigjarig bestaan der afdeling, die over enige maanden zal plaats hebben. tckenis, die deze dienst voor de toe komst heeft. De heer Van der Leek kon met vreugde verklaren, dat ook op het bouwwerk zelf alles in goede harmonie was verlopen. Er is geen wanklank ge hoord, hoofdzakelijk dank zij de voor treffelijke wijze waarop de aannemer, de fa. De Vries uit Nieuwe Nledorp, en de uitvoerder, de heer J. Kossen. het werk hebben aangepakt. Nog drie deuren. Na een kort slotwoord van de heer Nypels Jr. werden nu ook de deuren der drie andere zaken definitief ge opend. Wethouder Van der Vaart ontsloot de toegang tot de fraaie winkel van de fa. Kraan, die nu op hetzelfde punt als vroeger, maar dan in een veel moder ner en smaakvoller inrichting, het be drijf kan voortzetten. Met belangstel ling namen de genodigden kennis van de keurige outillage, o.a. van de zeer practische koelcellen. De heer J. Triest sprak namens de collega's een geluk wens uit. De artistieke zaak van mevr. T. Wal- leboom werd geopend door de directeur der N.V. Octerno te Amsterdam, de heer N. de Lange, die zeer te spreken was over hetgeen hier tot stand was gebracht. Namens de commissarissen der N.V. bedankte de heer Terwey het gemeentebestuur voor de verleende medewerking. Met bewondering beke ken de bezoekers de fraaie winkel bekleding en de verlichtingsinstallatie. De firma Querelle, één van de oudste zaken in Den Helder, heeft op dit punt in de Breewaterstraat wel „son repos" bereikt. De winkel is bijzonder aan trekkelijk ingericht, en de rijke sorte ring werd overzichtelijk ondergebracht. De mooie blank eiken betimmering werd verzorgd door de fa. Van der Blom, Wilhelminastraat, volgens een ontwerp van de heer Verburg. De eveneens zeer aantrekkelijke win kelbetimmering en meubilering bij de fa. Troost werd geleverd door de fa. Blom te Alkmaar. Van de andere leve ranciers en onder-aannemers noemen men wij: fa. De Graaf te Moerbeek (hei-werk), fa. Dirkmaat te Heerhugo- waard (schilderwerk), fa. Borg te Den Helder (electrische installatie), fa. Smit te Den Helder (smeedwerk) en de fa. Schipper te Den Helder (gra- nietwerk). Zij allen hebben met elkaar een re sultaat bereikt, dat ook in het Groot Den Helder van de toekomst een waar dige plaats zal innemen. Voor een goede bril, welke doel matig is en aangenaam past, moet U tóch zjjri bij Keizerstraat 47-49 Sediplomeerd vakopticiën Reparatie-inrichting Levering aan alle Nederl. ziekenfondsen De heer Tielemans, eigenaar van de wijnhandel in de Koningstraat, was eigen lijk al lang niet tevreden over het interieur van zijn zaak. Aan de wanden waren namelijk driehoekige schappen aangebracht, waarop flessen stonden die met kleurrijke etiketten de heerlijkste wijnsoorten presenteerden. Deze „stof nesten" moesten verdwijnen, meende de heer Tielemans. Wel, ze zijn ver dwenen. Ze zaten er nu echter misschien nog, als de negentienjarige Harry Tie lemans er niet was geweest, die op een prachtig idee kwam. Harry stelde voor, wandschilderingen aan te brengen, en pa Tielemans vond het goed. donkere kleuren zijn op het vierde doek wijnkelders te zien en op het Gisteravond heben we het resultaat, vijf grote schilderijen in een grote, maar goede kleurschakering uitge voerd, kunnen bewonderen. De vijf doeken verhalen van het druiven oogsten in Frankrijk, waar Harry veer tien dagen heeft rondgezworven, zijn ogen de kost gegeven en nieuwe in drukken opdeed. Op het eerste schilde rij zijn twee mannen en een vrouw be zig hun phikmanden te ledigen. De fi guren zijn raak getypeerd, en hoewel de heer Tielemans meende dat zijn zoon van voorbeelden moest schilderen, Harry heeft zich beperkt laten gaan en in kleuren uitgedrukt wat hij van het heuvelachtige wijnland heeft ge- z'en, en er over heeft gelezen. Het tweede en derde schilderij tonen het vervoeren van de druiven naar de os- sewagen en de ossewagen zelf. In Natuurlijk zouden toe meer van de film zien als we een projectie apparaat hadden De opbrengst van de Woensdagavond ten bate van de NIWIN gehouden brid- ge-drivs is zodanig geweest, dat twin tig Kerstpakketten naar Indonesië kun nen worden verzonden. Het totale aan tal pakketten, dat voor rekening van de Helderse bevolking aan onze mili tairen overzee kan worden uitgereikt, is nog niet bekend. Er circuleren ln de stad (o.a. in diverse bedrijven en kan toren) nog verscheidene lijsten. De penningmeester van het plaatselijk NIWIN-comité zal nu spoedig de afre kening moeten klaarmaken, en hij ver zoekt daarom allen, die lijsten onder hun berusting hebben, deze vóór het eind van de week in te leveren. Het adres is bekend: Nederlandse Midden- standsbank, Koningstraat 7. Het begint er langzamerhand naar uit te zien, dat H.R.S.C. I een ernstige candiaat wordt voor het kampioenschap van de eerste klas&e der ZMC. De vier laatste overwinnin gen, alle met overtuigende cijfers behaald, zijn er het bewijs van. Morgen zal het weer ge ducht spannen in Tuindorp, als Dindua II op opzoek komt. Als HCSC ook dit elftal aan haar zegekar bindt, dan blijft zij het ongesla gen Marken op de voet volgen. Deze belang rijke wedstrijd begint om kwart over drie. De stand is momenteel: Marken 6 6 0 0 34- 7 .12 Dindua II 7 5 0 2 22-21 10 HCSC 6 4 1 1 30- 9 9 EVC 6 2 2 2 10-19 Gouwzee B 5 2 1 2 14-11 5 Flevo 0 2 0 4 17-21 4 II C S V II 6 1 2 3 8-20 4 BI.-Wit II 7 2 0 5 7-24 4 Alkm. Boys 7 1 0 6 8-22 2 In deze afdeling worden voorts gespeeld EVC I—Blauw-Wit II; Gouwzee Boys I—Mar ken I en Flevo I-HCSV II. Verder staan op het programma de wedstrij den HCSC a—Helder b (2 uur) en HRC b— HCSC b (3.30 uur). Aan de heer J. Labout, hoof dop- vijfde schilderij leeft een stukje Frank- J zichter A in vaste dienst bij het Mi- rijk, waar dansende figuren het oogst- nisterie van Marine, ls op zijn verzoek De coaster „Hondsbosch", die Woensdagmiddag uit Wilhelmshafen de haven van Den Helder binnen liep, was gisteravond nog niet vertrokken. Het bootje heeft een lading oud ijzer aan boord van Middlesborough, maar schipper Schoorl achtte het niet gera den bij dit weer de overtocht te wagen. Hij heeft nog wel een poging onderno men. Om ongeveer half vier vertrok de Hondsbosch", doch om kwart over ze ven keerde zij terug, doornat en met vrij veel ravage aan boord. De schipper vertelde ons gisteravond, dat hij van morgen eens zou kijken of het weer beter was. Hr. Ms. „Van Speijk" is ook weer in de haven. Men is gisteren de hele dag druk bezig geweest het schip, dat volgende week Woensdag naar Willem stad vertrekt, vol te stoppen met vic tualiën. Hr. Ms. „Johan Maurits" is de werf op gegaan. Op het terrein van de Rijkswerf ligt een partij van 180 m3 afvalhout, die binnenkort bij inschrijving zal wor den verkocht. Het is morgen hoog water om 11.10 en 23.05 uur, en laag water om 5.20 en 17.10 uur. De temperatuur van het zeewater was 9,8 graden Celsius. De op Klaproosdag gehouden col lecte heeft te Den Helder f 746.51 op. gebracht. De heer Lub. voorzitter van de afdeling Den Helder van de Algemene Militaire Pensioenbond en lid van de afdeling Den Helder van de Koninklij ke Nederlandse Bond van Oud-Onder officieren, is benoemd tot hoofdbe stuurslid van eerstgenoemde bond. Het eerste twaalftal van K.V.H. speelt Zaterdagmiddag om drie uur in Zaandam tegen Z.K.C. Als K.V.H. met haar sterkste opstelling kan uitkomen, dan halen de Nieuwediepers winst uit deze wedstrijd. feest vieren. Harry vindt het er wel beter op ge worden, maar hij is toch eigenlijk niet tevreden. „Dit was eigenlijk geen op dracht", vertelde hij. Ja, een kunste naar geeft zijn gedachten en fantasie- en liever de vrije loop, maar daar ver trouwde zijn vader niet erg op. „De mensen die in de winkel komen moe ten kunnen zien en begrijpen wat het allemaal voorstelt", meende deze, die waarschijnlijk de producten van Picas- so onder de ogen heeft gekregen. En, men kan zien wat die olieverftaferelen voorstellen. Het moet ons echter van het hart, dat de ruimte te klein is om Harry's werk goed tot zijn recht te doen komen. Enkele kleine werkjes, die we ook nog even mochten bewon deren, stempelden deze jeugdige Nie- wedieper tot de idealist, die zich ver plaatst in de sfeer van zijn onderwerp, die het leed voelt van de „Gevangene" en de „Muzikant" op een trieste dag volgt door een slopje. Hopenlijk neemt Harry het ons niet kwalijk, dat we zijn, naar onze mening, twee beste werkjes deze namen hebben gegeven. Harry Tielemans heeft na de ULO enige tijd de Kunstnijverheidsschool te Amsterdam bezocht. De heer Tiele mans had gelijk, toen hij zei dat het voor de meeste kunstschilders armoe- troef is, doch wij geloven dat zijn zoon met de beste jaren vóór zich, nog ver kan komen. Dat bewees onder meer de uit een stuk zandsteen gehouwen kop van Beethoven, die Harry heeft geslagen, nadat hij terloops vele por tretten van Beethoven had gezien en diens muziek had beluisterd. Enfin, we zijn wat afgedwaald. We kwamen voor de wandschilderingen en die mogen er zijn! ■Gen vertrouwd, adreó ooor ^U.w kleding naar maat Ruyghweg 74 Tel. 3176 met ingang van 1 ontslag verleend. November eervol VOOR ZONDAG 13 NOVEMBER DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk 10.30 u. ds. Rasch (Doop); Palmstraat 10 uur ds. Borghardt, 19 u. de heer E. Wanders; Huisduinen 19 uur ds. Borghardt. Geref. kerk, Bethel- kerk, 10 uur, ds. Hartkamp, 17 uur ds. Hamming; Rehobothkerk 10 uur ds. Hamming, 17 uur ds. Hartkamp. Christ. geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur leesdienst. Oud geref. kerk, Hoogstraat, 10 en 17 uur leesdienst. Gereform. gemeente, Janzendwars- straat, 10 en 16 uur leesdienst. Luth. kerk, Wezenstraat, 10.30 uur ds. C. M. de Vries van Rotterdam, jeugddienst. - Doopsgezinde gemeente, Kerkgracht, 10.30 uur ds. J..J. J. van Sluijs. Bap tisten-gemeente, Weststraat, 10 uur de heer G. van Leeuwen, 12 uur Zondags school, 19.30 uur evang. Hofhuis Woensdag 20 uur Bijbelbespreking. Oud-kath. kerk, 10 uur Heilige Mis, pastoor Verheij. Evangelisatie Vij zelstraat, 10 en 19.30 uur samenkomst 12 en 14.30 uur Zondagsschool; Woens dag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur Vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur Openluchtsamenkomst (Visbuurt); 21 uur Bidstond. Leger des Heils, Za terdag 19.15 uur avondgebed; 20 uur straatzang; Zondag 10 uur heiligings dienst (opdrachtdienst); 12.15 uur Zon dagsschool; 18.45 uur openluchtsamen komst; 20 uur verlossingssamenkomst; Maandag 14.15 uur gezinsbond. JULIANADORP: Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 10 uur leesdienst; 14.30 uur ds. Hartkamp. Star of Hope Mission, 10 en 19 uur sa menkomst; 15 uur Zondagsschool; Dins dag 16 uur meisjeskrans; 19.30 uur bid stond; Donderdag 19 uur meisjeskrans; Zaterdag 19.30 uur bidstond. CALLANTSOOG: Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. ZIJ VROEG HET ZO DIKWIJLS, „Laat je voor mij toch eens door BEN KOOL fotograferen". KONINGSTRAAT HJ5 TEL. 3403. 15. „Zo, en nu eerst een hapje ften zeker", zegt de vriendelijke meneer en leidt hen naar de eetzaal. „Ja ja, dat hebben we hier al vaker meegemaakt, haha! De meesten hebben honger!" Als Pim, Pam en Pom even later aan de tafel zitten en zich te goed doen. vraagt Pam; „Zou die meneer hier nu de kellner zijn? Hij ziet er zo mooi uit!" Pim schudt zijn hoofd. „Ik geloof het niet. Ik begrijp het eigenlijk niet zo goed. Waarom moesten we nu eerst een papier tekenen!" „En het ging zo vlug", zegt Pom, „dat ik niet eens ge lezen heb, wat er precies op stond! Jij?" Nee, de beide anderen weten ook niet wat er precies op het formulier stond. De drie hondjes voelen zich toch niet helemaal op hun gemak, maar voor ze er over kunnen gaan piekeren, verschijnt de man in uni form alweer en roept: „Zo en nu naar de kleermaker!" „Wat? roept Pim. „krijgen we nog een pak ook?" Mijnen-opruimdienst komt De Mijnen-Opruimdienst (MOV) de Kon Marine, die thans nog te sterdam gestationneerd is, zal P November worden overgave i Den Helder, waar deze (Uenstkomi. de ressorteren onder de mijnendienst de dienst die tevens het rmjnenve g drijf omvat. Mnn Het ligt in het voornemen, de MOD ln de toekomst in andere marinedien sten óp te lossen. - Het duikbedrijf zal dan onder mijnendienst blijven ressoreren, de z.g. „Kathiemijnen-ploegen zullen op rationeel onder de Commandant der Zeemacht, doch administratief onder de Mijnendienst komen te staan. JJ mijnen-opruimploegen die thans g werkzaam zijn in Vlissingen, den en Den Helder zullen eerstdaags worden opgeheven. Bij beschikking van de minister van Marine zijn bevorderd bij het mi nisterie van Marine de hoofdcommies J. S. vd Lans tot referendaris in vaste aienst en de commies C. Oost tot hoofdcommies in vaste dienst, zulks te rekenen van 1 November af. beroepen Bij de Gereformeerde kerk van Wieringen is in de vacature van ds. M. Schenkeveld be- roepen candidaat N. P. Kruyswijk, van Bome. BENOEMING Mej. E. M. Mulders, onderwijzeres aan de H. Henricusschool te Hippolytnshoef, is per 1 januari benoemd als onderwijzeres aan de H.K. Meisjesschool te Voorburg. Koopt bij HERENTRUIEN JONGENSTRUIEN 14.35 10.50 Ingaande Maandag zal te Bergen» wijkindeling voor melkslijters worde! ingevoerd. Andries Groot, een uit Ursem afkomstige militair, is in hospitaal op Sumatra overleden, q Heer -Hugowaard is in het Tehuis voor Ouden van Dagen feestelijk het fe1t herdacht, dat de heer J. Met vóór 30 jaar daarin werd opgenomen. De gemeente St. Maarten heeft toe stemming ontvangen voor de bouw van een nieuwe o.l. school met drie klassen Volop Horloges Wij ontvingen een prachtige Zwitserse zending Dam er- en Herenpols horloges, waaronder de allermooiste modellen in prima doublé en staal. Er waren slechts enkele ARBORS een prima roestvrij staal Herenpolshorloge, wa ter- en stof dicht en anti-magnetisch 15-st. anker met radium 109 mooie vormhorloges vanaf f 24.50 De najaarsveemarkt te Hoorn ver- heugde zich in een recordaanvoer, om vattend 2238 stuks vee. De Coenstad heeft daarmede haar betekenis als marktplaats opnieuw bewezen. De goe derenmarkt telde 220 kramen. Er ij naar schatting 8000 kg taai omgezet op deze Hoornse hoogtijdag. In Enkhuizen heeft zich een comité gevormd, dat het Kon. Stedelijk Mu ziekkorps nieuwe instrumenten wil aanbieden ter gelegenheid van het 60- jarig jubileum. Het KSM is opgericht als muziekkorps der schutterij. De gemeentebegroting voor 1950 van Castricum gaat vergezeld van een voor stel tot verlaging van de wegenbelaj- ting van 6 tot 3 B. en W. van Vel- sen stellen de Raad voor, een nieuwe school aldaar te noemen naar de dichter Jan Campert. Te Castricum is een auto door een der afsluitbomen van de spoorwegovergang gereden. Hierbij werd een vóór de bomen wach tende stationsambtenaar ernstig ge- wond. Er heeft zich te Beverwijk een fusie voltrokken tussen de athle- tiekafdelingen van DEM en IEV. Nabij de bunker aan de Stationsweg te Velsen zijn de laatste dagen 22 granaten aangetroffen. Het bouwbedrijf van de firma J, Kakes te Zaandam dat vrijwel alle kapitale fabriekspanden langs de Zaan bouwde, bestaat 20 Nov. 75 jaar. De afdeling Zaandam van „Volksonder wijs" heeft bij wijze van experiment een centrale ouderavond gehouden voor de ouders van kinderen die de eerste klasse der o.l. scholen bezoeken. II De heer N. D. M. Dekker, veearts uit 't Zand, behandelde dezer dagen in de zaal van de heer Rol te Julianadorp voor de vereniging „Oudleerlingen Land bouwschool", de Hollandse MQ. van Landbouw en de Bedrijfsvereniging Roe- gras en Callantsoog het onderwerp: „Het verband van ziekten tussen mens en dier". De vergadering werd geopend door de heer J. J. Kistemaker, die een veertigtal belangstellenden kon welkom heten. ken van verse, rauwe melk van be smette dieren. Hondsdolheid komt in ons land bijna niet meer voor. Dieren die last hebben van luizen, vlooien, te- De heer Dekker begon met er op te wijzen, dat er verschillende besmet telijke ziekten zijn, die van het dier op de mens kunnen overgaan. De voor naamste is wel de t.b.c., welke het meest bij het rund voorkomt (14 pet.) Bij het roodbonte vee is het percentage kleiner. De besmetting kan worden veroorzaakt door inademing in stal en in weide, doch vooral door het gebrui ken van melk. Bij een onderzoek met tuberculine in de hoogste klas van de o. 1. school te Julianadorp, bleek 55 pet. van de kin deren positief te reageren. Het reactie percentage van de runderen in Koegras bedroeg 25 pet. Besmetting kan worden voorkomen door de grootst mogelijke hygiëne te betrachten, geregelde contróie uit te oefenen en geen ongekookte melk te drinken. Van 334 veeartsen die werden onderzocht op huidtuberculose bleken er 21 aan te lijden. Een gevreesde besmettelijke ziekte was vroeger het miltvuur. Deze kan worden overgebracht door infectie van de grond, door groenvoer, of kracht voer. Van December 1939 tot Februari 1940 deed zich nog een miltvuur epide mie voor, die werd veroorzaakt door beendermeel bevattende mengsels. De vlekziekte treft men het meest bij varkens aan. Ook deze ziekte wordt veroorzaakt door een bacil. Vaak treedt voedselvergiftiging op bij het gebruik van vlees van aan paratyphus gestor ven dieren. Verder kunnen eenden- en ganzeneieren in gebak verwerkt, na delige gevolgen hebben. Na de pauze behandelde de spreker de ziekten, veroorzaakt door virus, zo als pokken, mond- en klauwzeer en hondsdolheid. Het mond- en klauwzeer wordt slechts zelden op de mens over gebracht, en dan alleen door het drin- De besommingen van Woensdag wa ren. stoomtrawler f 5350 (gedeeltelijk) stoomtrawler f 10.300; RO. 15, f 7060: Mm. 94, f 8230; IJm. 43, f 5720; Sch 91, f 6790 (gedeeltelijk). Motorloggers KW. 168, f 2760; KW. 41, f 2870; KW 47, f 9110; KW. 227, f 4040; KW. 3 f 6900; SCH. 107, f 9950; HD. 79. f 8930; IJM. 74, f 10.230. Een kustvis- ser, de IJM. 213, maakte een besom ming van f 260. De aanvoer was 10 080 kisten, waarvan 6000 met verse ha ring. De prijzen per kilo waren: gi. tong 2.30, gr. mid. tong 2.20, kl. mid tong 2.20—2.15, tong I 1.90—1.75, tong II 1.28—1.16, heilbot 2.60—2.40 tarbot 2 05—1.75. Prijzen per vijftig kilo gr schelvis 5434, mid. schelvis 3227 kl. schelvis 1916, gr. schGl 5752 mid. schol 5738, kl. schol 3828 schar 26—18, wijting 12—7, verue ha- r.ng 14.20—10.50, makreel 18.50—10.50 Prijzen per 125 kilo gr. kabe'.Jauv 192—116, koolvis 35—31, leng 66—59 ken en mijten kunnen er door een be handeling met gas worden afgeholpen. Hierna kreeg men de gelegenheid vragen te stellen. De heer N. Hoorns man noemde de tuberculose van het vee een gevaar voor de veenhouder, maar ook voor de gemeenschap, «n zou gaarne straffere maatregelen zien ge nomen ter bestrijding van deze ziekte, Het Rijk zou moeten meewerken aan het isoleren van reagerende en niet- reagerende dieren. Op het eiland Voorne en Putten wordt het vee tbc- vrij gemaakt. De melk van dit vee is bestemd voor de bezettingstroepen in Duitsland. De heer Terra vroeg nog enkele inlichtingen over de Bangse- infectie waarna de vergadering werd gesloten. KEIZERSTRAAT «9 brengt iedere week iets bijzonders: THEEDOEKEN (half linnen) 1.59 BONTE HANDDOEKEN (half linnen) 1.65 SLOPEN (katoen* p. m 169 Dames- en Herenondergoede ren in zeer voordelige prijzen De boerderij van de gebr. Hin M® de Hoornderweg bij Den Burg is 61 tendeels afgebrand. Door tot nu toe°l!1' bekende oorzaak is brand ontstaan de schuur, waar veertien ^°e'en enige schapen stonden. De dieren den met de hulp van buren nog 1 op tijd in veiligheid worden ^ebra Het vuur woedde onmiddellijk grote hevigheid De grote partij die in de schuur was opgeslagen, wikkelde een fantastische hitte en veel rook. Het werk van de bran die het toch al moeilijk had om a dichtstbijzijnde brandput een haive lometer verder zat. werd daardoo bemoeilijkt. Toch slaagde men ®rlA,o0t woongedeelte, waarvan het da reeds had vlamgevat. te behoude aanwezigheid van 'n brandmuur sen schuur en woning bleek we wordt belangrijk. De f 25.000 geschat. schade De heer P Brouwer Jz te D°s 'aagde Wo^-^dag te Amsterdam ,de. het diploma Vakbekwaamheid kr niersbedrijf.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2