JIIIIERIJES UT DAG IN DAG UIT JÊL> Met Rondo schenkt U vreugde en gezondheid PK VOLKAKPIR6 Ga naar CRONE'S BAKKERIJ Nederlanders in Indonesië staan thans voor een donkere poort Nederlands Texas straks grootste olieveld van Europa? Even een opkikkertje Proefboringen hadden verrassende resuliaien Aardgas als energiebron Want, zegt Senorita Rondo, die komt immers uit het stam land van de fijnste cacao. Geuriger, krachtiger, lekker- der dat merkt U direct! SAMJKRSE, v. Galenstr. 117 B.Puinbroek.Keizerstr.53 Advertenties Te koop aangeboden Te huur aangeboden Te huur gevraagd Personeel Diversen Koopkrachtige Lezers J Helder§che Courant Donkerblauwe Wol f 3.55 VOOR DE AANSTAANDE ST. NICOLAAS ^^PHIUPS f' f hoogtezon-apparaat A ciioin BAKKERIJ Vele leiders yen de nieuwe Slaaf me„.„ M soei m„r de machten van de chaos zijn sterk VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 (Van onze correspondent te Batavia) Met toenemende spanning gaan de Nederlanders in Indonesië het jaarein de tegemoet. Met belangstelling volgt men de resultaten van de R.T.C. te Den Haag, maar die belangstelling is toch niet zo groot als men in Nederland misschien aanneemt. Men realiseert rich hier namelijk, mede op grond van bittere ervaring, dat de waarde der pa pieren overeenkomsten in het Oosten dochts zeer betrekkelijk is. Zelfs al ion men gaarne willen aannemen, dat de Indonesische leiders die er hnn bandtekening onder plaatsen, iedere letter ervan ernstig willen nastrev 11, da nóg blijft de toekomst volkomen on- icker. Meer dan in Nederland is men er zich hier namelijk van bewust, dat de positie der regering-Hatta niet bij zonder sterk kan worden genoemd. Zullen Hatta, Sukarno c.s. na de sou- vereiniteitsoverdracht in staat blijken bun gezag over dit millloenenvolk in elk opzicht te doen gelden? Zullen de deelstaat-leiders het roer krachtig ge noeg in handen weten te hcuden? De oppositie tegen Djokja neemt voortdu rend toe: aan de rechterzijde de fana tieke Darul Islam, die Indonesië tot een Mohammedaanse staat wil maken, ge heel op de grondslag van de Islam. Aan de extreme linkerzijde de communis ten, met Tan Malakka aan de spits. Beide groepen beschikken over vele gewapende aanhangers. De republikei nen hebben de TNI, maar bijna iedere dag blijkt dat ook de generaal Sudir- man poogt een eigen politiek te voe ren. De gelederen van het republikein se leger bevatten vele onbetrouwbare en avontuurlijke elementen. Dit blijkt o.a. wel duidelijk uit het feit. dat niet kwaadwilige rovers of bandieten, maar „geregelde" T.N.I.-ers voor het meren deel der plantersmoorden van de laat ste tijd verantwoordelijk moeten wor den gesteld. Typerend is, dat op enkele T.N.I.-militairen, die in verband daar mede gearresteerd werden, dagorders van hun commandant werden aange troffen. waarin te lezen stond dat men volgens de „cease fire" nu niet meer op Nederlandse militairen mocht schie ten maar aldus de dagorder dit gold natuurlijk niet voor Nederlandse burgers! Een dergelijke opvatting en een dergelijke mentaliteit zijn niet bij zonder hoopgevend. Chaos verwacht Algemeen wordt gevreesd, dat tijdens en na het vertrek der Nederlandse troepen een gezags-vacuum zal ont staan, dat chaotische toestanden zal veroorzaken. Het kan niet worden ont kend, dat men hier de naaste toekomst dan ook met zorg en vrees tegemoet ziet. En men vraagt zich af, of men zich in Nederland de gevaren voor de Nederlandse levens, hun lijf en goed In Indonesië wel behoorlijk voor ogen houdt. Verscheidenen, vooral in het binnenland, wachten de situatie maar niet af en trachten zo spoedig mogelijk te repatriëren of elders een goed heen komen te zoeken. Bij een grote cultuur maatschappij ter Oostkust van Sumatra namen in de afgelopen veertien dagen niet minder dan zeven planters hun ontslag. Dit alles klinkt alarmerend. Wie het Indonesische drama de laat ste zeven jaren van nabij heeft mee gemaakt, de Japanse tijd incluis, laat zich waarlijk niet zonder ernstige reden uit het veld slaan. Er bestaat aanlei ding tot deze ongerustheid. Het zal voor Indonesië een somber jaar-eind wor den, niet zozeer vanwege het feit der souvereiniteits-overdracht en het neer halen van de Nederlandse vlag in deze landen (daar waren wij nu al lang ge noeg op geprepareerd), maar om de donkere poort van een uiterst onge wisse '"pkomst, welke de Nederlandse mannr vrouwen en kinderen op dat ogenblik binnengaan. Dat nog niet méér Nederlanders dit land, hoe node ook, reeds eerder vaarwel hebben gezegd is niet, omdat zij optimistischer zijn dan de anderen, maar eenvoudig omdat zij in Nederland en elders niet leven kun nen. Men heeft hier een leven lang ge werkt en zijn spaargelden op de bank, maar het is nog steeds niet mogelijk ook maar een redelijk deel van dat geld naar het vaderland te transfere ren. Men bljjft dus om te kunnen leven, in het bitter besef dat het misschien toch alleen maar is om te moeten ster ven. Diepe tragiek Er ligt in het bestaan van de Neder landse groep in Indonesië op dit ogen blik een diepe tragiek, waarvan men daarginds, in het Westen, eenvoudig geen voorstelling heeft. Van de Neder landse regering verwacht men hier wei nig werkelijke steun of bescherming. Men beseft, dat wij hier zelf de spaan ders zullen moeten opruimen. Als ge volg van deze stemming ziet men in Indonesië een dichtere aaneensluiting van de Nederlanders in Verenigingen tot behartiging van het Nederlandse belang. Het zijn geen politieke organi saties, dat is hier onder de huidige en de komende omstandigheden natuurlijk ongewenst en onmogtlijk. Men wil al leen de handen ineen slaan, zo dicht mogelijk bij elkander blijven, om het .maakte" Nederlandse belang in deze chaos zo goed mogelijk te verdedigen en te beschermen. Een droevige nood zaak voor velen, die het eenmaal als een plicht rekenden de belangen der bevolking voorop te stellen. Maar dit wordt ons thans uit handen geslagen Men kan zich welhaast nog niet voorstellen, dat dit alles straks zozeer buiten onze uiteindelijke verantwoor ding ligt, temeer waar de ellende en de armoede zo groot zijn. Men zou gaar ne in een hartelijke en nauwe samen werking tot gemeenschappelijke op bouw willen geloven. De dagelijkse moorden op planters, de tegenwerking, het onredeljik wantrouwen maken het voor de meest goed willenden biina on mogelijk. Toch zal die samenwerking met het Westen de enige redding voor Indonesië zjin. Wii vrezen echter, nie mand in Indonesië uitgezonderd, dat er nog heel wat bloed vergoten moet wor den. en heel wat ellende geleden, aleer dit werkelijkheid wordt. wanneer het ooit zover komt. De Indonesische heren in Den Haag meenden het goed. en vele Indonesiërs in dit land menen het ook goed. Er werken hier echter krachten en machten van de chaos, die helaas de indruk maken dat ze ster ker zullen zijn. Doden en vernietigen is nu eenmaal gemakkelijker dan bou wen en arbeiden En de schaduw van Moskou hangt inktzwart over Azie. (Van onze reizende redacteur) ZWOLLE, November. Naar wjj van doorgaans goed inge lichte tijde vernemen hebben de proef boringen naar aardolie en aardgas in Noordelijk Overijsel, het Nederlandse Texas, zulke verrassende resultaten op geleverd, dat Nederland waarschijnlijk eerlang het grootste olieveld van Europa binnen zfln grenzen zal hebben met een productie, die zelfs die van Bakoe aan de Kaspische Zee sou kun nen overtreffen. Wij zijn ons ervan bewust, dat deze uitspraak fantastisch klinkt; van de zijde der Nederlandse Aardolie-Maat schappij, die de proefboringen verricht en die de concessie heeft aangevraagd, hult men zich in een stilzwijgen, dat wel begrijpelijk is. Er wordt echter achter de schermen hard gewerkt aan de uitvoering van grootse plannen met betrekking tot dit gebied. Zo streeft men er ook van regeringszijde naar de gevraagde concessie zo spoedig moge lijk te verlenen. Weliswaar is iedereen tot en met 31 December van dit jaar in staat een concurrerende concessie-aan vraag in te dienen, maar het lijdt geen twijfel of de Nederlandse Aardolie- Maatschappij, die reeds millioenen gul dens aan de exploitatie heeft besteed, zal haar verkrijgen. Er moet echter aan de wet worden voldaan; vandaar de publicaties aan de gemeentehuizen en de kerken. Na 1 Januari moet de Com missaris der Koningin een rapport uit brengen aan de minister van Economi sche Zaken, die vervolgens de Konin gin zal adviseren. Beide ambtsdragers zijn overtuigd van het nut der te ver lenen concessies en gezien de nood zaak tot industrialisatie van een spoedige afbandeling der formaliteiten. Overijsel zal Drente overtreffen. Zijn die eenmaal verricht, dan kan 't werk ter plaatse een aanvang nemen. Hoe lang het echter zal duren eer de ja-knikkers in 't Overijselse landschap verschijnen, valt nog niet te zeggen. Op het ogenblik produceert Drente 25% van de Nederlandse behoefte aan aard olie. Overijsel belooft een veelvoud van de Drentse productie op te leveren, zodat te voorzien is, dat na verloop van een aantal jaren Nederland zichzelf ge heel kan voorzien. En het ia zeker niet uitgesloten, dat het een olie-exporte rend land wordt. Dat dit zowel een de- viezenbesparende als werkverschaffen de meevaller is van uitzonderlijke be tekenis behoeft wel geen betoog. Van evenveel belang is het aardgas, dat o.m. in de buurt van De Wijk bij Meppel is aangeboord. Het is daar toen in brand geraakt, maar mem heeft het vuur kunnen smoren. Dit gas bestaat uit 'n enorme „gasbel" onder hoge druk diep onder het aardoppervlak (te ver gelijken met een luchtbel onder water), waarvan de omvang op. het ogenblik wordt afgetast teneinde de waarde er van te kunnen bepalen. Men heeft ech ter reeds de overtuiging gekregen, dat deze aardgasbron, als hjj eenmaal in exploitatie is, meer zal produceren dan er.ige tientallen gasfabrieken bij elkaar. Dit is dus ook een nieuwe energiebron van grote betekenis. Technici, die zich bezig houden met de studie van nieuw te vestigen indus trieën, voorzien de vestiging in Noord- Overijsel van een reeks energie-Inten sieve fabrieken, die van het ter plaatse aan te boren gas op goedkope wijze kunnen profiteren. Van belang is voorts, dat de Nederlandse aardolie niet alleen benzine oplevert, maar ook een aantal derivaten, waaruit o.m. poli- vinylchloride kan worden vervaardigd, d.i. de grondstof voor de plasticindus trie. De fabriek daarvoor, die een on derdeel vormt van de oliestad Pernis bij Rotterdam, werkt al. De eerste minister van India, Pandtt Nehru, it in geselschap van zijn dochter in Londen aangekomen. Pandit Nehru (links) tijdens een receptie in het India House te Londen in gesprek met de hoge vertegenwoordiger van India in Londen Krishna Menon en gravin Mountbatten. RONDO UKHOlADl DA1 S I NION I DU RONDO C.HO< OI \DI DAT K INION I DIT Groie sortering rijwiellampen, rijwielen, autopeds enz. nog tegen de oude prijs I NATUURLIJK kent U dit merk, maar de goede hoe danigheden toch niet, want dan zoudt U niet langer blijven lopen op schoenen die Uw voeten langzaam maar zeker bederven. Past eens een paar! Het wordt een besluit voor Uw leven. Alleenverkopers: Dan Helder Zeist Hilversum Deventer De adressen Bureau enz. uitslui tend 's middags na viei uur. Bontmantel (Bisamrat) lel. mt en e©n zw. jjewatteerden astrakan mantel. Fazantenstraat 28. Aangeboden heren-winterjas kl. mt f20,-, 2 jurken 12.50 en 7 >50 en 1 mantel f 7,50 voor Rt 14 jaar. Keizerstraat 94. Een 1-pits gasstel en gr. nw gehaakt kleed; tevens breiwerk gevraagd. Adre» Bur. v. d. blad. Pracht dressoir, 4 kamerstoelen en 1 kamerlarap. 'Lussen 3 en 6 uur: Molenstraat 170. Divan met kleed en vier hut koffers. Krugerstraat 54. Sint Nicolaas-cadeau. Prachtige kleine hondjes f 10,-. Grocus- straat 55. Gemeub» beneden-zit-sl.kamer, stromend water, met of zonder pension. Pension „Victoria Mo lenstraat 55. Door juffr., bezigh. buitenshuis hebbende, gestoft, zit-sl.kamer m. of z. ged. pension. Br. onder nr 88, Bur. van dit blad. Gevraagd: flink meisje voor halve dagen, niet oude» dan jaar. Boerhaavestraat 29. Net degelijk kosthuis aangebo den in kl. ge?i» J» lowna, met vnie slaapkamer. »r. onder nr 1.511, Kantoorboekhan del „Zon", Anna Paulown». e Br art ni«t aëeen f tij ging in ons abonnementen- aantal, maar ook de Handeldrijvende Midden* tand ziet zijn belang en ad verteert in steeds toenemende mste in d« Wollen Ruiten 85 cm br. I 4.30 Katoenen Ruiten 80 cm br. I 3.35 Gebl. Lingeriezijde klein dessin, rose zalm, bleu f 1 .88 Prachtige grote Bloemdessin wit, rose, zalm, bleu I 2.44 5 LU IS DU üST RAAT 73 Bij ALLES Sluisdijkstraat 47 Uitgebreide sortering LETTERS, HARTEN in BANKET en CHOCOLADE, SPECULAAS, TAAI-TAAI. Koningstraat 78 Tel. 2154 Kuiper- hk. Koningdw.str. dw.str.1 Het gehele jaar door zome rse gezondhei den zomerse gezichten voor V en Uu> kinderen. verkoop en verhuur vraag inlichtin gen bij Het wordt nu een tijd dat we de dubbeltjes moeten omkeren! U hebt dan voor hetzelfde geld een ver rukkelijk GEBAKJE of KOEKJE. HUYGENSTRAAT 17/19 TELEF. $178 Krobbert verergert de kwool en maakt IJ ontoonbaar. Bestrijdt de oorzaok van uw ondragelijke last en folterende |euk. Neem direct de heldere D.D.D.-vloeistof die diap in de poriën doordringt en de ziektekiemen doodt, zodot de huid zich kon hersteken Zo'n bels dag tn tcruw. dat vergt wat van een mens. Dan heb je wal ccm een ogenblik van inzinking. Gelukkig beeft moeder Natuur gezorgd voor hét middel om daar overheen te komenk/ruitl Niets waac je zó van opkikkert, en ....de vitaminen die erin zitten maken je bestand tegen weer en wiotil fruit ls eten en drinken tegelijk. Steak- ten vatte regel eam

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 5