De Gaulle wil toenadering tussen Frankrijk en Duitsland Kort Bestek Woordenduel tussen aanklager en verdediger VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Ministerie van Overzeese Gebieds delen wordt Overzeese Betrekkingen Geen genade voor beul van Amersfoort ■ÉBMttÉtfiÉMfiH Dinsdag 15 Nor. 1949 7 Ac Jaargang No. 10736 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Leider R.P.F. heeft critiek op Grote Drie „Duitsland niet bij het Atlantisch Pact" Riiuele moorden in Basoetoland Ongeschreven wetten in Rusland RUNCIMAN OVERLEDEN DRIE AUTO'S BIJ BOTSING ZWAAR GEHAVEND Vakbondleiders naar de V.S. vertrokken PRINS BERNHARD HEEFT LICHTE GRIEP West-Duitsland nog altijd in staat van oorlog Oranje-elf-Djurgaarden Het naambordje wordt veranderd Kotalla's beroep verworpen Kint-Van Steenbergen wonnen zesdaagse Schulte-Peters op tweede plaats Finnen veroverden een polifieposi Arbeid in banketbakkerijen Bomaanslag in Borgerhout BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J B IJLS MA en C KRAK HELDU COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties Juttertjes1 tot 15 woor den f L—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4— nij vooruitbe taling. plus incassokosten Generaal De Gaulle heeft als zijn mening te kennen gegeven dat het dringend noodzakelijk is, dat er een algehele toenadering tussen Frankrijk en Duitsland plaats vindt, vooral op economisch gebied. Hij oefende critiek uit op de politiek der ministers van buitenlandse zaken van „de Grote Drie" ten aanzien van Duitsland, die, naar hij verklaarde, zich uiteindelijk tegen haar eigen doel einden zou keren. Generaal De Gaulle zeide verder dat „bepaalde, thans met Frankrijk verbonden mogendheden, de huidige staat van het land voor haar eigen belangen niet onbevredigend vinden en die hier zelfs voordeel uit trekken. Een voorbeeld hiervan zien wij in de jongste overeenkomsten betreffende Europa en Duitsland. Indien er een wezenlijk solide en duurzame organisatie van Europa tot stand wil komen, moet Frankrijk hierin zijn vertegenwoordigd door een regering, die het land waar dig is," aldus De Gaulle. Generaal De Gaulle drong er op aan dat er onder de Europese volken een volksstemming zal worden gehouden, ter beantwoording van de volgende drie vragen: 1. Bent u voor een verenigd Europa, speciaal op de gebieden van economie, cultuur en landsverdediging? 2. Wenst u mede te werken aan het tot stand komen van een federaal orgaan van Europese volken, dat tot taak zal krijgen leiding te geven aan deze een heid? 3. Wenst u dat er verkiezingen zullen worden uitgeschreven voor een Europese wetgevende vergadering? Volgens generaal De Gaulle is de bestaande „Raad van Europa" interes sant als studie-groep, doch waardeloos als een instrument, waarvan daadwer kelijke actie moet uitgaan. Verder oefende De Gaulle critiek uit op „de Grote Drie", daar zij hebben ge poogd een regeling te vinden voor het Duitse vraagstuk, zonder de andere Europese landen te raadplegen. Generaal De Gaulle voegde hieraan toe: „Ik verklaar tegenover de rege ringen te Washington en te Londen dat haar politiek het gevaar in zich bergt, Door twee zolderingen gevallen Gistermorgen viel de 58-jarige H. Brands, opzichter van bouw- en wo ningtoezicht te Deventer, bij het zoe ken naar een lekkage, door de zoldering der tweede verdieping van een ver woest pand aan de Nieuwe Markt aldaar. Daarna viel hij nog door de zoldering van de eerste verdieping. Hij kwam op de grond terecht met als ge volg een schedelfractuur. De man is aan de verwondingen in het ziekenhuis overleden. Het vredesverdrag met Japan Mayhew, de Britse onderminister van buitenlandse zaken, heeft in het Lager huis verklaard, dat een „nieuw onder zoek naar de mogelijkheid van een vredesregeling in het Verre Oosten" gaande is. Bevin en Acheson waren bij de besprekingen, die zij onlangs te Washington gehouden hebben, tot de overtuiging gekomen, dat de tijd hier voor rijp was. Op de vraag, of China op de conferentie vertegenwoordigd zou zijn, antwoordde Mayhew: „Wij hebben steeds gewild, dat alle landen, die aan het verslaan van Japan hebben deelgenomen, vertegenwoordigd zullen zijn". dat de organisatie van Europa er door wordt getorpedeerd. De Britse en Ame rikaanse regeringen bederven thans de wellicht laatste kans op het be houd van de vrede en op het bereiken van een Europese eenheid". De leider der RPF verklaarde ver der nog dat Frankrijk een bewind no dig heeft, dat in staat is „ja" of „neen" te zeggen, een regering, die recht streeks met de Duitsers besprekingen voert, zonder dat het buitenland druk uitoefent. Over een toelaten van Duitsland tot het Atlantisch verdrag zeide De Gaulle: „Het zou thans dwaas zijn een gewa pend Duitsland als deelgenoot van het Atlantisch Pact op te nemen, zelfs in dien men zou menen dat er ooit een tijdstip zou aanbreken, waarop dit mo gelijk zou zijn. Het schijnt echter, dat niet iedereen zo voorzichtig is als ik. Het schijnt, dat er aan de overzijde van de Atlantische Oceaan personen wor den gevonden die van mening zijn, dat Duitsland zo spoedig mogelijk opnieuw moet worden bewapend." Een stamhoofd en vier negers zijn voorgekomen in het Ge rechtshof te Maseroe in Basoeto land wegens rituele moord op een vrouw, die bijna 100 jaar oud zou zijn geweest. Zij zouden vorig jaar September de vrouw hebben vermoord om haar bloed en beenderen te verkrijgen voor een toverdrank, die, naar zij hoopten, „de harten der blanken zou vermurwen" en de vrijlating bewerkstelligen van een stam- hoofd uit1 de gevangenis. Het betrokken stamhoofd was wegens rituele moord veroordeeld en is inmiddels terechtgesteld. Het proces-Von Manstein Belgische benzine goedkoper Volgens Het Laatste Nieuws zal de benzineprijs in Belgie van fr. 5,95 tot fr. 4.95 worden verlaagd. Deze verla ging houdt verbandt met de gelijkma king der accijnsrechten in de landen der Benelux. De verlaging van dit ac— cijnsrecht op benzine zou met ingang van 1 Januari 1950 worden toegepast. Anderzijds zal de autobelasting worden verhoogd. Burggraaf Runciman, onder wiens leiding een niet-officiële Britse missie in 1938 in Tsjecho-Slowakije een on derzoek heeft ingesteld naar het geschil tussen Duitsland en Tsjecho-Slowakije om het Sudetenduitse gebied, is giste ren in de leeftijd van 78 jaar overleden. MINISTER VAN DEN BRINK VOOR „LANDBOUW" AD INTERIM Bij Kon. besluit is bepaald, dat voor het tijdvak dat de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening in verband met zijn reis naar de Ver. Staten afwezig zal zijn. het beheer van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening ad interim worden waargenomen door de minister van economische zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink. Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond: Half bewolkt met aanvankelijk enkele verspreide buien. Aan de kust tijdelijk nog matige overi gens matige tot zwakke wind tussen West en Noord. Koude ochtend, later ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. WOENSDAG: Zon op 8.01 uur, onder 16.48 uur. Maan op 2.26 uur, onder 15.09 uur. Op de gisteren gehouden zitting van het Britse gerechtshof te Hamburg, waarvoor het proces tegen de voorma lige Duitse veldmaarschalk Erich von Manstein wordt gevoerd, heeft een scherpe woordenwisseling plaats ge vonden tussen de openbare aanklager, Arthur Comyns Carr en de Britse ver dediger van Von Manstein, Paget. Professor Maurach, de voornaamste getuige 5 décharge, verklaarde, dat de Sowjetunie zich niet aan internatio nale overeenkomsten hield, de Conven tie van Den Haag daaronder begre pen. Volgens professor Maurach bestaan er in de Sowjetunie twee soorten wetten, namelijk een geschreven en een ongeschreven wet. De gehele Sowjetrussische bevolking is, overeenkomstig een ongeschreven wet van de communistische partij, ver plicht strijdkrachten van een binnen vallend leger te bestrijden, zowel in Rusland zelf, als in de door de vijan delijke troepen bezette gebieden. De strijd van partisanen is dus door de Sowjetrussische regering gewettigd. Hierop maakte de verdediger Paget de opmerking dat de bevolking in de bezette gebieden geen grotere rechten van de bezettende overheid kon ver wachten dan haar eigen regering haar toekende. De openbare aanklager verklaarde dat professor Maurach slechts van 1917 tot 1921 in de Sowjetunie had ge woond. Hij zeide dat getuige professor Maurach geen document kon overleg gen, waaruit het bestaan van onge schreven wetten bleek. Hierop antwoordde de verdediger dat „geen Brits rechtsgeleerde zich een voorstelling kon maken van het fan tastische verschil tussen de Sowjet russische wetgeving en de wetgeving in welk beschaafd land ter wereld ook". Er vond een nieuwe woordenwisse ling tussen de openbare aanklager en de verdediger plaats, toen de verdedi ging een Sowjetrussisch militair do cument overlegde. De president van het hof, luitenant- generaal Sir Frank Simpson, greep thans in. Hij deed een beroep op het Openbaar Ministerie en op de verdedi ging hun geschillen te regelen. De zit ting van het hof werd daarop ver daagd. Op hetzelfde ogenblik, dat een uit de richting Amsterdam komende Ford, bestuurd door de heer A M. J. Scholte uit Overveen, gisteravond om half ze ven op de Rijksweg Amsterdam Haarlem een volbeladen expeditiewa- ger. passeerde, naderde uit de richting Halfweg een splinternieuwe Mercury, bestuurd door de heer H. J. van de Oudeweetering te Haarlem, die op zijn beurt een grote houtauto voorbijging. De uitwijkmanoeuvres werden door beide chauffeurs vrijwel gelijktijdig on dernomen, met het gevolg, dat de auto van de heer Scholte op het linkerweg gedeelte terechtkwam en met grote vaart tegen de Mercury botste. Vervol gens slingerde de Ford in de richting van de expeditiewagen, waarvan de chauffeur, om erger te voorkomen, de trambaan opzocht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, doch zo wel de beide luxe auto's als de expedi tiewagen werden ernstig beschadigd. Het tramverkeer had op dit spitsuur ruim een uur stagnatie. Tien der twaalf vertegenwoordigers van drie Nederlandse vakbonden, n.I. het NW, het CNV en de KAB zijn Maandagavond met een KLM-vliegtuig van Schiphol voor een reis van onge veer vijf weken naar Amerika vertrok ken. Doel is studie te maken van de werkzaamheden van de Amerikaanse vakbonden met betrekking tot verho ging van de productie en de efficiency van het arbeidsproces en de behande- ing van arbeidsproblemen. Voorts zul- en verschillende fabrieken worden be- ichtigd. Senator Thomas een „poen en leugenaar" De Zweedse pers heeft in woedende bewoordingen geprotesteerd tegen de uitlatingen van de Amerikaanse senator Elmer Thomas, die o.m. te Wenen zei, dat Zweden „gedurende 135 jaar nie mand had geholpen" Een vooraanstaand blad noemt hem „een poen en leuge naar". NOG ALTIJD SLACHTOFFERS VAN BOMBARDEMENT VAN ROTTERDAM Bij graafwerk op de Nieuw Terbregse Weg, waar in 1940 grote hoeveelheden pujn van de ramp van Rotterdam wa ren gestort, hebben twee arbeiders een verzameling beenderen gevonden, ver moedelijk afkomstig van slachtoffers van het bombardement van Mei 1940. Prins Bernhard zal zich tengevolge van een lichte aanval van griep enige dagen moeten ontzien. Derhalve zal Zijne Koninklijke Hoog heid ook niet kunnen deelnemen aan de jacht in de Ardennen, waartoe prins-regent Karei van Belgie hem had uitgenodigd. De Westelijke mogendheden hebben thans van de gedachte om de staat van corlog met West-Duitsland te beëindi gen afgezien, „omdat daardoor de rechtvaardiging voor de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Duits land zou komen te vervallen", aldus heeft een woordvoerder van de West- duitse regering medegedeeld. Naar wij vernemen staat het thans vast dai Djurgaarden. een van de goede clubs uit Stockholm, op Woensdag 30 November te Amsterdam een oefen wedstrijd tegen het Nederlands elftal zal spelen. PER RIJWIEL MET HULPMOTOR NAAR HET BUITENLAND De ANWB acht het belangrijk om bezitters van rijwielen met hulpmo tor, die het plan koesteren zich naar het buitenland te begeven, erop te wij zen, dat zij zich, om in het bezit te komen van het hiertoe nodige inter nationaal rij- en nummerbewijs, eerst nog van de eventueel ontbrekende nationale documenten dienen te voorzien. .Die iongen wordt te groot voor z'n kinderwagen" (Van onze Haagse redacteur) Het Ministerie van Overzeese Ge biedsdelen zal na de goedkeuring door de Staten-Generaal van de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie ver dwijnen om plaats te maken voor een ander, dat vermoedelijk de naam Minis terie van Overzeese Betrekkingen zal aragen en tot taak zal krijgen alle za ken te behartigen, die zich voordoen in de betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië, de relaties met de Nederlandse Antillen en Suriname te onderhouden en althans voorlopig Nieuw-Guinea te besturen. De ruim 300 ambtenaren, die op O.G. werkzaam zijn, zullen voor het meren deel overgaan naar het nieuwe minis terie; d.w.z. zij zullen op hun plaats blijven zitten, want uiterlijk zal de verandering slechts bestaan in het ver- Wij zijn bijna bij. Liepen Zondag alle el ectrische klokken in een gedeelte van het land vóór, gistermorgen scheelde het nog maar 28 seconden of wij waren weer „bijtijds" geweest. In de nacht van Zondag op Maandag, zo vertelde de directeur van het Amsterdamse ener giebedrijf, ir. L. Vos, zijn de klokken gelijk gedraaid. „Deze man is een misdadiger, gespeend van alle menselijke gevoel, die weer loze en uitgeputte mensen heeft mis handeld en velen van het leven heeft beroofd. Hem behoort de zwaarste straf te worden opgelegd", zo sprak de pro cureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, die concludeerde tot ver werping van het beroep van J. J. Ko- talla, de ter dood veroordeelde ex-com mandant van net Duitse concentratie kamp Amersfoort. Hel doodvonnis werd door de Utrechtse kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam 'i'tgesproken. Mr. C. N. Hovius, raadsman van de tequirant, richtte zijn betoog voorna- pve Hagenezen zijn zich gisteravond een aap geschrokken door een serie zware ontploffingen die deuren en ra men deden trillen. Zij dachten dat de storm projectielen op het strand had aangespoeld, die tot explosie kwamen. Maar later bleek, dat de technische staf van het leger in de Waalsdorper duinen aan het knutselen was. En het is niet onwaarschijnlijk, dat men er mee zal doorgaan ook. Toen ik spoor slags naai Den Haag ijlde, om die aap te kopen, was het diertje nergens meer te vinden. In het ziekenhuis in Auckland heeft men vijf maanden ge leden vergunning gevraagd aan bet mi nisterie van volksgezondheid, om een aantal stofzuigers te mogen kopen. Dat ministerie is nu bezig met een onder zoek naar de vraag of bet reinigen met stofzuigers voordelen heeft boven an dere schoonmaakmethoden. Je zou haast zeggen, dat ze daar in Nieuw-Zeeland óók iets met de electrische klokken hebben. Die lopen honderd jaar achter. Daar vlak bij, in Melbourne, zijn ze handiger. Een losgebroken baviaan wandelde een café binnen. De baas «an die bierwinkel, lang niet mis. schonk het dier twee glazen port in. Volgorde der gebeurtenissen: aap in zijn sas, aap in de olie, aap in ajn hok. Wie weet is dat die Haagse aap, die mij te vlug af was. Hoordat een vrachtauto, die op weg was van Le Havre naar Lyon, om sloeg, zijn acht ton eieren stukgevallen. Men had zeven uur nodig, om de weg weer schoon te krijgen. Piekerend over al die struif zou ik bijna vergeten u het volgende verhaal te vertellen, vrienden. Bij een tandarts werd inge- Ik kén maar niet aan wodka wennen! broken. De inbreker pikte een en an der van zijn gading en beet en passant een paar stukjes uit een appel en een stuk kaas. De tandarts keek naar de stille getuigen en constateerde een puntige kin en de leeftijd van een jaar of twintig bij zijn ongenode gast, zon der dat-ie hem ooit gezien had. De in sluiper weet nog niet, hoe hij zo gauw achter de traliën kwam. Maar daar zit hij. q Professor Zernike uit Gro ningen heeft een nieuwe microscoop uitgevonden, waarbij de objecten door lichtgolven worden gekleurd. He Polen hebben besloten, het wrak van het Duitse vestzakslagschip „Gneisenau", dat voor de haven van Gdynia zit, te gaan lichten. Dan kun nen ze beter naar binnen en het casco zal nog wel een slordige duit opleve ren ook. Want je kunt er weer zo fijn nieuwe slagschepen van bouwen. Ik heb u verteld van de stemming in Per- zie, die helemaal in de war was Thans hebben ze de Gordiaanse knoop door gehakt door alle stembiljetten maar in ééns te verbranden. De Perzen zullen van voren af aan moeten beginnen En in ons eigen Nederland is een „noor delijk blok" van aquariumhouders op gericht. Zullen de vissen wel blij mee zijn. melijk tegen de strafmaat. Hij verklaar de, dat zijn cliënt in diens jeugd ze nuwaanvallen heeft gehad. Geconcludeerd werd tot verwerping van het beroep tegen het doodvonnis. Met een haastige hamerklop bepaalde de president de uitspraak van de raad op 5 December. K. werd weggevoerd. „Boef" riep iemand uit het talrijke pu bliek hem na. President Truman heeft de hoop uitgesproken, dat de Ver- Staten een doeltreffende hulp kunnen verlenen aan de Israëlische staat. wisselen van het naambordje naast de deur van het gebouw Plein 1 in Den Haag. Een ander deel zal overgaan naar de staf-in-Nederland van de toe komstige Nederlandse Hoge Commis saris in Indonesië en nog een ander deel naar de Nederlandse sectie van het Unie-secretariaat. Zó althans hoort men de beoogde veranderingen schetsen in mondelinge gesprekken. Er is nog geen nauw om lijnd reorganisatieplan op schrift ge steld en er is ook niet over gesproken in de Raad van Ministers. Dat zal pas gebeuren in een zitting na de defini tieve souvereiniteitsoverdracht. De Brusselse Zesdaagse is door het Belgische koppel KintVan Steenber gen gewonnen. De laatste dag van de Zesdaagse is een verbeten strijd ge worden tussen dit Belgische koppel en de Nederlanders SchultePeters. De Nederlanders moesten minstens een ronde voorsprong op de Belgen zien te krijgen, daar de punten voorsprong van de Belgen zo groot was dat die achter stand niet meer was weg te werken. Verschillende malen hebben de Neder landers met een ronde voorsprong op kop gelegen. KintVan Steenbergen lieten de Nederlanders echter geen mo ment met rust en omstreeks acht uur legen de Belgen zelfs twee ronden op hun concurrenten voor. Na de sprints van acht uur waren er weer vier kop pels aan de leiding. De felle jachten duurden voort en een half- uur later hadden weer de beide Nederlanders de leiding, maar tegen negen uur hadden Kint en Van Steenbergen hun achterstand weer weggewefkt. Angstvallig werden Schulte en Pe ters nu door de Belgen beloerd en zij kregen geen kans meer om een ronde te nemen. De uitslag van de Zesdaagse is: 1.. KintVan Steenbergen 476 p., 2. SchultePeters 405 p. Op twee ronden: 3. ThyssenOllivier (Belgie) 441 p„ 4 OckersGillen (Belgie) 204 p. Op drie ronden KüblerBruyland (Zwits. -Belg.) 635 p. Zaterdagnacht roeiden vijf Finse zee lui, onvast op de benen, met een bootje naar de Rijnhaven te Rotterdam, waar hun schip lag. Maar de wind blies fel, het water was onrustig, de mannen wankel Zo sloeg het bootje om. Zwem mend en proestend wisten de Finnen de kant te bereiken, waar ze onderdak pro beerden te vinden. Aan drie hunner lukte dat, maar de andere twee liepen nat en rillend nog te zoeken, toen zij voorbij een nog niet in gebruik geno men politieposthuis kwamen. Daar foegen zij een ruit in, hesen zich naar binnen aan een buis van de TL-verlich- ting, die naar beneden stortte en een der mannen bloedend verwondde. Zij installeerden zich bij de gaskachel en h.ngen hun goed te drogen. In minder dan een badpak werden zij aangetroffen door twee surveillerende agenten van politie. Vloer en meubelen waren met De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden dat banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen door mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder in het tijdvak van 15 tot en met 26 November 1949 gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week. alsmede op 20, 21, 27 en 28 December 1949 gedurende 10 uren per dag arbeid wordt verricht, behoudens enkele voorwaarden. bloed gesmeurd door de opgelopen verwondingen en het was een ravage van belang. Voordat de politie de post officieel in bezit kon nemen heeft de materieeldienst een vrije Zondag kun nen opofferen om de ravage te herstel len en het interieur toonbaar te maken. De Finnen zijn in bewaring gesteld. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een bomaanslag gepleegd op het secretariaat van het Algemeen Neder lands Zangverbond te Borgerhout. Hoewel de aangerichte schade g'oot is. deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. De bewoner van het huis, Frans de Meyer, ontsnapte als door een wonder aan de dood. Vermoed wordt, dat de bomaanslag verband houdt met de open brief, die het Al gemeen Zangverbond kort geleden aan de radio-omroep richtte met het ver zoek het repertoire van Vlaamse liede ren te verbeteren. Anderen vermos- den. dat het hier een waarkneming betreft van een ondergrondse ver zetsorganisatie. VORSTVERLETREGELING Ondernemingen, die bij vorst tagnatie in haar verkzaam heden vre zen, zullen goed doen, tijdig een wachtgeldregeling aan te vragen. L

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1