Spionnen van Mr. X lopen loerend rond Kort Bestek Republhkeins kabinet aanvaardt de resultaten der R.T.C. Hulp aan guerrillastrijders in strijd met het Handvest Spitfire vloog tegen stenen gebouw Zaterdag 19 Nov. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10740 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna KNIP komf 5 December bijeen Inkrimping van de gemeentepolitie Na 1 December luchtpost brieven voor alle bestem mingen Ruim vierhonderd millioen dollar voor Engeland Lenstra speelt niet Nog geen ambtstoelagen voor secretarissen-generaal Een grenscommies door collega zwaar gewond Interimregeling voor Suriname aangenomen UNCI-rapport op de agenda „Modjokerio" brengt vliegende eekhoorns mee Griekse kwestie in de Assemblée Wysjinski: Balkanrapport „weefsel van leugens" Ontmantelingsbesprekingen worden spoedig beëindigd Geen strijdkrachtenpro gramma meer op Zaterdag Tweede slachtoffer van onbewaakte overweg Toesiel drong zich door de muur Twee personen gedood en twee zwaar gewond Winkels voor Sinterklaas en Kerstmis langer open Gratie verleend Gesneuveld in Indonesië Valse baard en uilenbril ontbraken nog Felle critiek op B B.V. Communisten stichten eigen •V.S.I. BUKJSAU: Koningstraat 7880 Den Heider Telefoon 2345 PostgironummeT 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C KRAK HELDERSE E01TRMT TArUEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties ,,Jutrert]es' lot 15 woor den 1.?lfc woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— "ij vooruitbe taling. plus incassokosten Het republikeinse kabinet heeft zich, naar Radio-Djokja meldt, accoord ver klaard met de besluiten van de RTC te Den Haag. Ook de Mohammedaanse party de Masjumi, maakte gister bekend, dat zy zich kan verenigen met het accoord van Den Haag. De kans op ratificatie van het accoord schijnt hierdoor, naar U.P. uitrekent, thans verzekerd. Volgens betrouwbare berichten is op de republikeinse kabinetszitting tevens besloten, het parlement in plenaire zitting byeen te roepen voor de ratificatie. Naar verluidt zal deze speciale zitting van het voltallige KNIP op 5 December gehouden worden. De RIS zal de Amerikaanse Epxort- en Importbank formeel om.een lening van 100 millioen dollar verzoeken, zo berichtte de New York Journal of Commerce. Volgens dit blad heeft dr. D. Sumitro, Indonesisch vertegenwoor diger in de V.S. dit project deze week op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken besproken en daar „veel sympathie" en „volledig be grip" aangetroffen voor de noodzaak, de republiek in het eerste jaar van haar bestaan vlug te helpen. Slechts weinig ontslagen (Van onze pari. redacteur) By de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer is Vrydag door verschillende afgevaardigden ongerustheid uitgespro ken over de gevolgen voor de betrok kenen van de inkrimping van de ge meentepolitie uit bezuinigingsoverwe gingen. Minister mr. F. G. C. J. M. Teulings antwoordde hierop, dat de inkrimping zodanig zal geschieden, dat niet over de gehele lijn ontslagen vallen, o.a. door in vacatures niet meer te voorzien. De belangen van het personeel zullen zo veel mogelijk ontzien worden. Wat het politievraagstuk in het algemeen aan gaat, gaf de minister in overweging het rapport-Langemey er af te wachten. Het zal te zijner tijd gepubliceerd worden. Ingaande 1 December zullen door de PTT tegen een speciaal tarief lucht postbladen, de zogenaamde „air mail letter" worden uitgegeven. Deze lucht- brieven kunnen worden gestuurd naar alle bestemmingen, uitgezonderd de volgende landen: Marokko (Spaanse zone), Egypte, Israël, Tanger en Cy prus. Het is echter verboden in deze luchtpostbrieven iets in te sluiten, ten zij de frankering voldoende wordt aan gevuld voor de verzending per vlieg tuig. Sluit men wel iets in deze lucht postbrieven, zonder bijfrankering. dan zullen deze brieven de normale route per trein of boot moeten afleggen. De luchtpostbrieven kunnen ook aangete kend of per expresse verzonden wor den, zij zullen niet vóór 30 November aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. In een rapport van de ECA over de industriële projecten, die in de eerste 18 maanden van de ECA-hulp werden goedgekeurd, wordt medegedeeld, dat de ECA bijna 410 millioen dollars voor industriële projecten in Engeland heeft toegewezen. Ongeveer drievierde deel van het totale bedrag zou gebruikt wor den voor de staalindustrie, het overige deel voor uitbreiding van de oliein dustrie. Naar wij van de zijde van de KNVB vernemen zal Abe Lenstra op dokters advies verstek laten gaan voor de wedstrijd om de Gouden Onafhanke lijkheidsbeker op het Sparta-terrein te Rotterdam. Hij wordt op de rechtsbui tenplaats vervangen door Van der Tuyn van HDVS. In het bondselftal dat morgen te Hengelo tegen Twente speelt wordt Van der Tuyn als rechts binnen vervangen door Gosens van SVV. DE BOTERPRIJS. Met betrekking tot ons bericht van Donderdag over de verhoging van de Prijs van roomboter, delen wij mede, dat blijkens nadere inlichtingen de prijs van dit product niet aan een maximum is gebonden, zodat geens zins vaststaat, dat de verkoopprijs in het vervolg f 1.17 zal zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Vrydag is by de voortzetting van de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Ka mer een hartig woordje gesproken over het salaris en de ambtstoelage van de secretarissen-generaal, dat zijn de naaste medewerkers van de minis ters. Zy genieten een inkomen van 12.000,per jaar. Aanvankelijk had de regering voor gesteld hun bovendien een representa tie-toelage te verlenen, waaruit zij hun onkosten konden betalen, die niet direct voor declaratie in aanmerking komen. Doch de Kamer verzette zich daartegen. De regering had er dit op gevonden, dat aan de secretarissen-ge neraal een ambtstoelage gegeven zal worden van 1200,— op grond van artikel 19 van het Bezoldigingsbesluit Rijksambtenaren. Mr. H. K. J. Beernink (CH) kwam daar tegenop en vond steun bij vele kamerleden. De voorzitter greep in, nadat de minister verklaard had, dat de verlening van een ambtstoelage van 1200,een kabinetsbesluit was en dat hij het voorstel dus niet kon te rugnemen. Er dreigde verwerping. De president stelde voor de beraadslaging over het voorstel te schorsen, teneinde de minister de gelegenheid te bieden met zijn ambtgenoten in overleg te treden Daartegen had de Kamer geen bezwaar. VAKVERENIGINGSCONFERENTIE TE PEKING. Radio-Peking meldt, dat 117 vakver enigingsafgevaardigden van dertien Aziatische en Australaziatische landen te Peking bijeen zijn. Indonesië is ook vertegenwoordigd. Bij jacht op smokkelaars Aan de Duitse grens by Emmercom- pascum heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij de grenskommies H. Hams zwaar werd gewond en in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis te Emmen moest worden overgebracht. De grenskommiezen Hams en J. Rechtop achtervolgden een smokke laar, die met enige pakken koffie de Duitse grens wilde passeren, en on danks herhaalde sommaties op de vlucht sloeg. De kommies Rechtop trok zijn revolver. Hij kwam ongeluk kigerwijs te vallen, waarbij een schot afging en de kogel zijn collega Hams in de buik trof. De buit van de smok kelaar kon in beslag worden genomen, hijzelf wist echter te ontkomen. In snel tempo heeft de Tweede Ka mer Vrijdagmiddag een groot aantal wetsontwerpen aangenomen. Daartoe behoorde ook de Interimregeling Su riname, dat nu aan de wensen van de Surinamers tegemoet komt. Het sala ris van de ministers werd op 24.000 (met 3000 sociale lasten) bepaald. De Veiligheidsraad heeft Vrijdag middag na een kort debat over forma liteiten besloten het rapport van de UNCI op de agenda te plaatsen en de bespreking van het rapport op te schorten tot ten minste drie dagen nadat de bijlagen ter beschikking zijn gesteld van de leden van de raad. De „Modjokerto", die hedenmiddag te Rotterdam wordt verwacht, brengt weer verschillende aanwinsten voor diergaarde „Blijdorp" mee, n.l.: kroon- duiven, vliegende eekhoorns, en een leguaan. De lading van de „Modjokerto" be staat uit palmolie, grondnoten, rot ting, koffie en copra. Weerbericht Verwachting tot hedenavond. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen of mot regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon op 8.08 uur; onder 16.43 uur. Maan op 8.37 uur; onder 16.19 uur MAANDAG: Zon op 8.09 uur; onder 16.42 uur. Maan op 10.10 uur; onder 16.56 uur. In Griekenland bevindt zich geen en kele Amerikaanse militaire, marine- of luchtbasis, aldus de Amerikaanse gede legeerde Benjamin Cohen tijdens het algemeen debat in de Assemblée der Ver. Naties, toen daarin Donderdag de Griekse kwestie ter sprake kwam. Hij vroeg voorts de Assemblée een door de politieke commissie ingediende motie goed te keuren, die de Albanese en Bul gaarse hulp aan de Griekse guerrilla's als in stryd met de beginselen van het Handvest en als een gevaar voor de vrede op de Balkan veroordeelt. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Tsaldaris, verklaarde, dat Grie kenland „te allen tijde de hervatting van diplomatieke betrekkingen met zijn Noorderburen zou aanvaarden, indien zij zouden besluiten hun vijandige houding te laten varen. De Griekse on afhankelijkheid en integriteit niet lan ger te bedreigen en eindelijk de reso lutie van deze vergadering na te leven". De Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Wysjinski, noemde het rapport van de Balkan-commissie „een weefsel van leugens en verdichtsels". De Britse minister van staat Hector McNeill steunde de resolutie van de politieke commissie en sprak zijn ver trouwen uit. dat zij een gunstig ont haal zou vinden. Ook de Franse gede legeerde steunde de resolutie. De ver gadering ging uiteen zonder dat men had gestemd. De voorzitter deelde mede, dat er nog tien sprekers op de lijst stonden. De regering van Nedersaksen heeft Vrijdag opnieuw een beroep gedaan op de bondskanselier, dr. Adenauer om in de komende besprekingen met de ge allieerde autoriteiten er „met de mees te vasthoudendheid" op aan te dringen, dat de ontmanteling van de voormalige Herman Goeringwerke te Watenstedt- Salzgitter wordt stopgezet. Dr. Adenauer heeft zijn kabinet mee gedeeld, dat de besprekingen met de hoge commissie over de ontmanteling spoedig zouden eindigen. De ontmanteling van sommige f a- brieken, waaronder de staalfabriek August Thysen en de Gelsenberg Ben zin A. G. was vertraagd, terwijl die van andere fabrieken voortgezet, zo zeide Adenauer. Judith Coplon, vroeger werkzaam op het departement van Justitie te Washington, wordt er van be schuldigd van dit departement geheime documenten te hebben ontvreemd. Verdacht is ook een zekere Valentine Gubitchev, die gelijk met haar werd gearresteerd. Daar men vermoedt, dat het hier een spionnagezaak betreft, bestaat voor het geval-Coplon grote be langstelling. Nu de omroepverenigingen tot 15 Februari 1950 gedurende twee uren per dag haar uitzendingen staken, heeft de leiding van het radio-pro gramma voor de Nederlandse strijd krachten besloten voor het strijd krachtenprogramma geen gebruik meer te maken van de zendtijd op Za terdagen van 13 tot 13.30 uur, via Hil versum I. De tot nu toe in dit half uur uitgezonden groeten en verzoekplaten van militairen in Indonesië voor hun familieleden in Nederland zullen zoveel mogelijk dagelijks in het avondpro gramma van 18.30 tot 19 uur worden verwerkt. Iedere belanghebbende voor wie een groet zal worden uitgesproken of een verzoekplaat gedraaid, ontvangt hiervan tijdig bericht. Zoals wij reeds meldden heeft op de onbewaakte overweg op de Scherpen- drechtsekade te Rotterdam een aanrij ding plaats gehad tussen een Diesel- trein en een personenauto met drie in zittenden. Een der inzittenden werd op slag gedood. Thans vernemen wij, dat de 37-jarige C. J. van Nus, adjunct directeur van Thomsen's havenbedrijf evneens aan de bekomen verwondin gen is overleden. Gistermiddag is een Spitfire van het vliegveld Twente na een mislukte lan ding tegen een massief stenen gebouw, waarin de KLM en de Ryksluchtvaart- dienst zyn gevestigd, gevlogen. De piloot, de eerste luitenant-vlieger Huisstee, de enige inzittende, kwam daarby om het leven. Het toestel drong zich als gevolg van de enorme snelheid in het gebouw, waardoor één van de leden van het personeel van de Rijksluchtvaartdienst op slag werd gedood. Twee andere personen werden zwaar gewond. In het gebouw brak brand uit, die echter spoedig met schuimblusappara- ten kon worden bedwongen. De twee zwaargewonden zyn naar het L.S.K.- hospitaal op het vliegveld overge bracht. De brand, die was uitgebroken in het gebouw op het vliegveld Twente, werd onmiddellijk door militairen bestre den, wat later door de brandweer van Enschede werd overgnomen. Het toestel werd volkomen ver nield. De twee zwaargewonden, de he ren Engbers uit Lonneker en Schey- grond zijn, na eerst op het vliegveld te zijn behandeld, naar het R. K. zie kenhuis te Enschede overgebracht. De heer Schurer, werkzaam in de loods, waarop het toestel terecht kwam, werd op slag gedood. De veróngelukte Spitfire was met een andere Spitfire opgestegen voor het uitvoeren van enkele duikaanval- len op het vliegveld Twenthe. Deze duikaanvallen worden regelmatig on dernomen als onderdeel van het les programma van de jachtvliegschool. Het verongelukte toestel is van gro te hoogte op het doel gedoken en is BOTSING EIST EEN DODE. Gistermorgen is op de viaduct Var kenoord te Rotterdam een slippende personenauto in botsing gekomen met een autobus. Een der inzittenden, de 45-jarige J. H. GrossouwPoortman te Amsterdam, verloor hierbij het leven. Teneinde het publiek in de gelegen heid te stellen, gedurende de dagen, onmiddellijk voorafgaande aan Sint- Nicolaas en Kerstmis, ook in de avond uren zijn inkopen te doen, heeft de minister van economische zaken even als vorige jaren de colleges van bur gemeester en wethouders van alle ge meenten gemachtigd, ontheffing te verlenen van de wettelijke voorschrif ten inzake de winkelsluiting. Een dergelijke ontheffing kan slechts worden verleend tot uiterlijk 9 uur des avonds op 1, 2, 3, 22 en 23 December. Bij K. B. is gratie verleend aan: H E. de Gruyter, E. G. Moesbergen, W. A. Polak, J. Rigter en B. Slop allen tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijz. Hof te Amsterdam. In al le gevallen is de doodstraf veranderd in levenslange gevangenisstraf. daarbij te ver doorgegaan. Even voor de duik had de vlieger verschillende malen de verkeerstoren opgeroepen, hetgeen een aanwijzing moge zijn, al dus deelt men mede, voor het feit, dat er iets niet in orde was met het toe stel. De vlieger heeft op het antwoord van de toren niet gereageerd. Dicht bij de grond gekomen heeft de vlieger uit alle macht geprobeerd het toestel uit de duik op te trekken, hetgeen hem echter niet is mogen gelukken: Dit alles greep plaats in enkele se conden. De brandweer en de genees kundige dienst van het vliegveld wa ren onmiddellijk ter plaatse, waardoor aan de gewonden vrijwel direct assi stentie kon worden verleend. De vlie ger van het toestel, de le luitenant vlieger J. van Huisstee, die veronge lukt, i» afkomstig uit Gilze-Rijen. De heer Scheygrond 1», hoewel zwaar gewond, uit de bovenverdieping van het beschadigde gebouw gespron gen en door een tweetal aanwezigen opgevangen. Drie militairen werden licht gewond. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd (drie ge sneuvelden): Koninklijke Landmacht: soldaat D. Brouwer, uit Haskerland (Fr.); korpo raal G. v. d. Eijnden uit Valkenswaard; soldaat A. Hootsen, uit Veenendaal (Gld.) Bezoekers van de grote tentoon stelling van Londen in 1951 zullen in de gelegenheid zijn om geluids golven te doen uitzenden naar de maan en andere hemellichamen, waarna het moaeVjk zal zijn op een scherm de „antwoordgolven" geprojecteerd te zien. De „radio telescoop", die dit wonder moet bewerkstelligen, zal worden ge monteerd op de hierboven afge beelde toren. (Van onze parlementaire redacteur). Er zyn Vrijdag in de Tweede Kamer barde noten gekraakt over het Bureau Binnenlandse Veiligheid, de voortzet ting van de vroegere Centrale Veilig heidsdienst. Mr. dr. E. P. Verkerk (AR) begon rustig te vragen, of de toegestane gel den op de begroting van Binnenlandse Zaken wel voldoende zijn voor een goede werking van het Bureau en of er niet te veel wrijvingsvlakken met Calli Salokangas is een Fins meisje van achttien lentes, dat nogal wat op zien baart, doordat zij in trance-toe stand hoog- Fins spreekt, een taal, die zi; in normale toestand niet zou kunnen spreken. Zo ken ik een dame, die acht- en- veertig lentes telt, om zo te zeggen dus een beetje nazomert. en die het achtbare beroep van somnambule uit oefent. Als zij in trance is, praat ze hoog Haarlemmerdijks, terwijl ze het in normale toestand nooit verder bracht dan tot onverdund Jordaans. Wat ove rigens ook ziin grote bekoring heeft. Lj In Praag zal een geweldig beeld van Stalin verrijzen. Het beeld, dat dertig meter hoog wordt, komt boven op een heuvel te staan en het zal slechts door de St. Vituskathedraal in hoogte wor den overtroffen. Ik weet het niet zo net, maar he* vrijheidsbeeld lijkt me toch sympathieker om naar te kijken. O In Birmingham heeft een tandarts zelf moord gepleegd, omdat de officiële pa- perassenbedoeling en de ziekenfonds formulieren hem uit het evenwicht hebben geslapen Het ziin dus klaar blijkelijk ook niet allemaal gouden tanden, wat er blinkt. Tn de Harringray arena in Londen werden dezer dagen bokswedstrijden gehouden, die begonnen met de ont- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiniiiiiiiimiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiHiitiiiiiiiiiiiifiiiiiiiniiiH moeting tussen de twee Engelse zwaar gewichten Eddie Vann en George Stern. Twaalf seconden na de eerste gongslag was dit gevecht geëindigd. De scheids rechter had toen al tien seconden nodig gehad om Stern uit te tellen, zodat de toeschouwers hun entreeprijzen hebben moeten betalen voor een krachtmeting van twee seconden. Q De directie van de Nederl. Dok- en Scheepsbouw Mij in Amsterdam heeft op de werf bekend gemaakt, dat de Norske Amerika Linje Jij bent patiënt, Theomeyer. Je mag beslist niet verhoord worden! een bedrag van twintig duizend gulden in het fonds voor sociale voorzieningen van de N.D.S.M. heeft gestort, omdat de rederij zo buitengewoon tevreden was met de bouw en de afwerking van de Oslofjord. Mocht gij, vrienden, uw appreciatie voor dit apencircus in klin kende munt willen omzetten, dan zal ik die rechtvaardig onder de armen ver delen. Onder iedere arm evenveel. JTen 18-jarige MTS'er uit Leidschen- dam. Bert Mudde. heeft octrooi aan gevraagd op een uitvinding, waardoor het mogelijk zou worden, auto's op een mengsel van ammoniak en water te laten rijden. Deze ontdekking plaatste de jongeman in het centrum van de belangstelling en zelfs uit het buiten land kwam men met hem praten. En nu wil Bert niets meer over ammoniak en over water en over auto's horen. Want zijn kostenberekening was te laag en voorlopig zal er wel niets van het pa tent kunnen komen. Waaruit blijkt, dat het Dad eens uitvinders niet over rozen gaat n De gemeenteraad van Hopf bach in Beieren heeft met algemene stemmen besloten de samba, de rumba en de jitterbug te verbieden, omdat deze dansen de goede zeden van het land bedreigen". Vreemd, in een dorp, dat Huppelbeek heet! andere diensten zijn, waardoor de of ficiële arbeid belemmerd wordt. Ook mr. H. K. J. Beernink (CH) drukte zich voorzichtig uit, toen hij het Bureau in strijd met ons staatsrecht noemde. In teite hebben we hier te maken met een geheime staatspolitie, zei hij; zo'n in stituut behoort in ons land niet thuis. Evenals bij deze heren duidelijk een critische houding doorschemerde, ge tuigde de opmerking van de heer G. Ritmeester (VVD), dat de dienst wel nodig is, maar dat hij zich niet schul dig moet maken aan ketterij, van wei nig sympathie voor het Bureau. De volle laag kreeg het instituut van de heer F. J. Goedhart (P.v.d.A.) Met een bijtend sarcasme betitelde hij de gedragingen van het Bureau en hy was niet mals in zyn kwalificaties. Weet u wel, zo vroeg hy aan de minister, dat men het huisnummerplaat je van de gevel van het gebouw, waar in het Bureau Binnenlandse Veiligheid gevestigd is. heeft laten verwyderen? Weet u wel, dat het personeel zich niet voor de ramen mag vertonen? Weet u wel, dat de typisten niet mogen zeggen, waar zy werken? Een belachelijke geheimzinnigheid vond de heer Goedhart deze dingen. Hij had nog meer pijlen op zijn boog! Een hoge functionaris van het Bureau is naar Indonesië' geweest en heeft zich bij de K.L.M. op de passagierslijst laten inschrijven als „Mr. X." Om niet op te vallen Het Bureau heeft in alle ernst onder zocht en daar dikke dossiers voor aan gelegd, wat het salaris is van de direc teur van een dagblad, dat de heer Goed hart zeer na staat bedoeld is „Het Parool" of hij zich overgeeft aan dronkenschap en of dit dagblad de te korten financiert van „De Waarheid"! Onderzocht is voorts of het weekblad „Vrij Nederland" een broeinest van de Kominform is! In Amsterdam bestaat een Indische handelsfirma. In het Bureau Binnen landse Veiligheid liggen stapels rappor ten en dossiers over de doodgewone fir manten, van wie is nagegaan of zij soms een communistische centrale vormen. Dat alles is schilderachtige nonsens!, aldus de heer Goedhart. Een Nederlands journalist, verblij vende in het buitenland, solliciteerde naar een functie op een der departe menten in Den Haag. Al spoedig waren er rapporten van het Bureau, dat hij wel eens in connectie met een commu nist gestaan had. Tegen allerlei mensen rijst bij de „spionnen van Mr. X" de verdenking, dat zij bolsjewieken zijn. En het onge lukkige is, dat zij er soms last van heb ben en zich niet kunnen verdedigen. Het Bureau zoals het thans werkt, maakt zich schuldig aan tijd- en geld verspilling, ging de heer Goedhart voort. Hij was voor een deskundige, goed wer kende en intelligente veiligheidsdienst, maar niet voor dit mallotige gedoe. Nog een jaar wilde de heer Goedhart de minister de tijd geven om in dit „zonderlinge theater" het nodige te doen. Op dit alles wist minister Teulings niet veel te zeggen. Hij beheert nog maar kort het departement van Bin- nenl. Zaken, waarbij het Bureau is on dergebracht en had dus nog niet vol doende kennis kunnen nemen van de werkwijze. In principe is ieder tegen een geheime dienst, zo zeide hij, maar het Bureau is nu eenmaal noodzakelijk. Een splintergroep van de buiten de wet gestelde Indonesische communisti sche partij verwierp Donderdag de in Den Haag op de Ronde-Tafelconferen tie genomen beslissingen en stichtte een onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië weet de Volkskrant te melden. Naar hun zeggen was de over eenkomst alleen gunstig voor de feo dale klassen en niet voor de rest van het Indonesische volk.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1