Kort Bestek Adenauer: Duitsland weer gelijkwaardig Ook Rusland verlangt naar vrede Hagelstenen als sinaasappelen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De luchtrace naar Nieuw Zeeland De weg tussen Duitsland en Frankrijk moet worden vrijgemaakt van haat Indonesië in F.A.O. Vrijdag 25 Nov. 1949 74e Jaargang No. 10745 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Stap voor stap kan Duitsland het verloren vertrouwen herwinnen Brand in de kerk van het Heilig Graf Joodse kinderen waren op slag dood Grotere garantie voor ambtenaren in Indonesië GAAT PRINS KAREL ZICH VERLOVEN? Onderhoud tussen Paken- ham en Attlee Aufo's werden van de weg geslingerd Een Kerstgroet van Generaal Kruis Een gezegende Kerstmis, een Gelukkig Nieuw jaar en een voorspoedige thuisvaart in 1950 Geen bewapening van Duitsland BENELUX-MINISTERS TE DEN HAAG BIJEEN De zetelverdeling in de R,l S. Twee schepen aan de grond in Nw. Waterweg BUREAU: Koningstraat 7880 Den Beider Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTÏIN Directie: j BIJLSMA en C KRAK 1LDU (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties v„Juttertjes'1 tot 15 woor den f L—elk woord meer 5 cent Abonnementen per fcwar taal 1 4— nij vooruitbe taling. plus incassokosten In een rede, die door alle leden van het Duitse parlement behalve socialisten en communisten luide werd toegejuicht, heeft de Duitse Bondskanselier Dr. Ade nauer verklaard, dat Duitsland door de ondertekening van het Ruhrprotocol voor het eerst sinds de capitulatie als een gelijkwaardige mogendheid is erkend en zijn eerste schrede weer op het pad der internationale politiek heeft gezet. Adenauer deed een hartstochtelijk beroep op de Duitsers om te beseffen, dat een land zonder macht, dat wegens zijn nationaal-socialistisch verleden door wantrouwen omgeven wordt, slechts stap voor stap het Internationaal vertrou wen kon herwinnen. Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat de demontage zal worden voortgezet bij zes grote en 18 kleinere staalfabrieken. De zes grote bedrijven zijn: De Hermann Göring Staalfabrie ken te Salzgitter; de staalfabrieken van Krupp te Essen; de „Deutsche Edelstahl- werke" te Bochum; de „Ruhrstahl"-fa briek te Witten; de Borsin-fabrieken te Dusseldorp en de „Deutsche Roenren- werke" te Mulheim. De woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde Woensdag, dat de overeenkomst van Bonn een door en door gezonde en bevredigende basis voor toekomstige betrekkingen tussen de bondsregering en de westelijke geallieerden vormde. Het Ruhr-protocol ondertekend Niettemin verklaarde hij, dat „hoewel niet al onze wensen zijn vervuld, de rechtvaardigheid ons noopt te verkla ren, dat wij een zeer groot deel in ver vulling hebben zien gaan". Adenauer sprak zelfs van 90 percent. De overeenkomst van Bonn. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt te Londen verklaard, dat de over eenkomst van Bonn inhoudt, dat thans geen fabrieken van synthethische olie en rubber voor ontmanteling in aan merking komen. De bepaling t.a.v. Ber lijn betekent, dat geen verdere demon tages in welke vorm ook in de weste lijke sectoren van de stad zullen plaats vinden en dat de belangrijke Borsig staalfabrieken aldaar van ontmanteling zullen worden vrijgesteld. In Berlijn zal, in tegenstelling tot de westelijke zones van Duitsland, de wederopbouw van reeds ontmantelde fabrieken toege staan worden. De vrijstelling van de in de overeen komst genoemde staalfabrieken zal naar schatting de toegestane Duitse staalca- paciteit opvoeren tot 14.500.000 ton per jaar in plaats van 13.500.000 ton op het ogenblik. Het geoorloofde productiepeil van 1 millioen ton per jaar is ongewij zigd. Om tienduizend Pond Naar uit „The Times" blijkt, worden er momenteel te Londen besprekingen gevoerd met de „Royal Aero Club" over de voorbereidingen voor de in 1953 te houden wedstrijd voor vliegtuigen van Engeland naar Christchurch op Nicuw- Zeeland. De wedstrijd zal gesplitst zijn in een handicap-race en een snelheidsrace. De route gaat van Engeland via Basra, Cal- cutta en Singapore naar een punt aan de Oostkust van Australië en vandaar naar Nieuw-Zeeland. De eerste prijs be draagt tienduizend pond sterling. Zoals bekend is, heeft de „De Havilland vlieg- tuigenfabriek" al geruime tijd geleden aangekondigd, dat zij met een toestel zou inschrijven. Thans hebben de „Bri- tish European Airways" medegedeeld, dat zij dit voorbeeld onder zekere voor waarden zullen volgen. Naar wij van de zijde der KLM vernamen beraadt men zich daar nog. Von Mansiein was jarig Veldmaarschalk Erich von Manstein betrad gistermorgen in bijzonder goede luim de rechts zaal op de 5 3stie dag van zijn proces, waarop hij namelijk zijn 63ste verjaardag viert. Hij glim lachte naar de publieke tribune, zijn verdedigers en zelfs naar de aanklager, Sir Arthur Comyns- Carr. Van zijn Duitse verdedi gers, dr. Paul Leverkühn en dr. Hans Laternser, ontving hij een exemplaar van Montgomery's oorlogsmemoires ten geschenke. ITALIAANSE AANVOERDER GEBLESSEERD. Carapellese, de linksbuiten van To- rino. heeft tijdens de training te Como een spier van zijn rechterbeen verrekt. Hij zal waarschijnlijk niet in staat zijn om als aanvoerder van het Italiaanse elftal, dat 30 November te Londen te gen Engeland uitkomt, te fungeren. In het geval, dat hij verstek moet laten gaan, zal Muccinelli, de linksbuiten van Juventus uit Turijn, zijn plaats inne men. Wij kunnen de belem meringen overwinnen De Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Wysjinski, heeft bij de hervatting van het debat over de Sowjetrussische voorstellen voor een vredesverdrag, de rede, die hij Woensdag in de politieke commissie der V.N. begonnen was, voortgezet. Hij zei, dat de Sowjet-staat evenveel behoefte heeft aan vrede als aan de lucht, die wordt ingeademd, voor de op bouw van het socialisme. De vredesvoor stellen van de Sowjetunie zijn bepaald door hun socialistische aard, zo zei hij Hij voegde er aan toe, dat de mensheid de belemmeringen, die de vrede in de weg staan, voorzover als menselijk mo gelijk was kon overwinnen. Wysjinski verklaarde, dat er niets „cynisch" was in de Sowjet-voorstellen, zoals de Liba nese afgevaardigde had beweerd. Het bestaan van het Handvest der V.N. maakte een vredespact in het geheel niet overbodig. Jan Jordan verklaarde voor Zuid- Afrika, dat hij „de vrijwel eensgezinde mening" steunde, dat de remedie in de banden van de Sowjetunie lag. „Zij moe' de spanning verminderen en meer door haar daden het wantrouwen weg nemen dan zich tevreden stellen met al leen uiting te geven aan vredelievende bedolingen". Hei Graf onbeschadigd Nadat de brand in de kerk van het Heilig Graf te Jeruzalem was bedwon gen, bleek dat het Heilig Graf zelf on beschadigd is gebleven. Naar van gezaghebbende zijde verno men wordt, is de brand per ongeluk ontstaan door het gebruik van een ace tyleenbrander bij reparatiewerkzaam heden aan de koepel. Volgens niet- officiële berichten uit Jeruzalem is het eeuwenoude houtwerk van de koepel voor twee-derde gedeelte vernield. De westelijke koepel, waarin de brand heeft gewoed, bevindt zich bo ven het Heilig Graf zelf. Isaac verlaat hei ziekenhuis „Het merendeel van de slachtoffers van het vliegtuigongeluk is bezweken aan een schedelbreuk of aan de gevol gen van indrukking van de borstkas en niets wettigt het vermoeden, dat zjj niet op slag dood zijn geweest", zo heeft pro fessor Waaier verklaard na onderzoek van de lijken, die uit het bij Oslo ver ongelukte Nederlandse vliegtuig zijn gehaald en naar het nationaal zieken huis te Oslo overgebracht. De identificatie van de stoffelijke overschotten is vlot verlopen, behalve voor drie geheel verkoolde meisjes. De commissie van onderzoek zet het getui genverhoor voort en zou gistermiddag de kleine Isaac Allal ondervragen, wiens gezondheidstoestand zeer bevredigend is en die het ziekenhuis, waar h.'j met bloemen en lekkers overstelpt wordt, heden zal kunnen verlaten. De knaap wordt naar een vacantiekolonie te Grefsrud overgebracht. Van officiële zijde wordt medege deeld, dat door de Nederlandse rege ring op 23 Nov. een ontwerp-garantie- wet Burgerlijk Overheidspersoneel In donesië is aanvaard, welk wetsont werp thans zo spoedig mogelijk bij de Staten-Generaal ter behandeling zal worden ingediend. Behalve de in de door de regering op 5 Augustus 1949 gepubliceerde garantie verklaring genoemde categorieën van overheidspersoneel en gewezen over heidspersoneel, zijn onder de garantie- wet tevens betrokken de tijdelijke ambtenaren, die na 1 Maart 1942 en vóór de dagtekening van evengenoem-^ de garantieverklaring in dienst zijn ge treden, voorzover zij wegens in en door de dienst bekomen letsel of ge breken zijn of zullen worden ontslagen Eveneens zijn onder de garanties ge bracht de in Indonesië aangenomen kort-verband-ambtenaren, voorzover hun verband aanspraak geeft op een vrije overtocht naar Nederland. In Brussel doet het gerucht de ronde, dat prins-regent Karei zich zou gaan verloven met prinses Maria Theresia van OrleansBraganza, schoonzuster van de Graaf van Parijs. Het paleis te Brussel heeft geweigerd zich hierover uit te laten. ONDERZOEK NAAR TASS TE LONDEN De Britse regering zal een inter departementale commissie instellen voor het uitbrengen van rapport over de vraag, of een speciale wet nodig is om een einde te maken aan de staat van onschendbaarheid welke 't bureau te Londen van het Sowjetrussische nieuwsbureau Tass geniet als bureau van de Sowjetrussische regering. Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt en nevelig met plaatselijk enige regen of motre gen. Zwakke tot matige N.O. wind. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. ZATERDAG: zon op 8.17, onder 16.37- maan op 13.45, onder 23.04 Lord Pakenham, de Britse minister van burgerluchtvaart, die in verband met zijn uitlatingen omtrent de ramp met de „Nijmegen" heftig gecritiseerd is, heeft Donderdagavond een onder houd gehad met premier Attlee. Pakenham bracht Attlee volledig verslag uit over de redenen voor zjjn uitlatingen. Er zijn geen aanwijzingen, dat Attlee Pakenham heeft verzocht af te treden, zoals eerder op de dag was gesuggereerd. Drie leden van een gezin in ondertrouw Op 9 December zullen te Barneveld drie leden van een gezin, twee zusters en een broer in ondertrouw gaan; n.1. Mrrtijntje Bruining oud 39 jaar met Hendrik Straalman 42 jaar oud uit La ren, Minke Bruining oud 45 jaar met Tguuis van Beek 42 jaar, Jan Bruining oéig 42 jaar met zijn nichtje Lutske Bruining, 29 jaar. DIENSTPLICHT IN SOWJET-ZONE? De militaire dienstplicht zal in April 1950 in de Sowjetzone ingevoerd wor den, zo meldt „Der Abend" dat met Amerikaanse vergunning verschijnt. Millioenenschade door noodweer te Pretoria Omtrent het noodweer, dat als be sluit van dagenlange ononderbroken regen vorige week te Pretoria heeft gewoed, wordt nog nader gemeld, dat zich boven de stad een hagelbui ont lastte met een bombardement van stenen, wier grootte varieerde tussen die van een vuist, een golfbal en een sinaasappel. De schade was navenant. Auto's werden van de weg geslingerd, huizen werden verwoest, gehele wijken zijn zonder glas, aangezien de vensters on der het elementair geweld van storm en hagelkogels als poeder in elkaar werden geslagen. De onschuldige Aapjesrivier die, ingedamd, dwars door Pretoria pruttelt, werd in een ommezien tot een kokende stroom. De vergaderingen van de provinciale raad van Transvaal en van het Hoog gerechtshof moesten worden onder broken. Op het station van Pretoria ontstond een paniek onder het vrou welijk personeel. Telefonische verbin dingen en stroomvoorziening werden ernstig gestoord. Acht en zeventig personen werden gewond en één ge dood. Meer dan 500 auto's zijn bescha digd of vernield. De totale schade wordt geraamd op meer dan 500.000 pond. Ook het Nederlands gezant schapsgebouw liep zware glasschade op. In Johannesburg bleef het geweld der elementen begrensd tot een serie wolkbreuken, waarbij, in het bijzonder in de geaccidenteerde noordelijke wij ken, de straten veranderden in snel- stromende rivieren, bomen werden ontworteld en het verkeer, vooral in de spitsuren, ernstig gestagneerd. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: In donesië s.s. „Waterman" (28 Nov.), An tillen s.s. „Boskoop" (30 Nov.), Surina me m.s. „Bonaire" (7 Dec.) pERRIT IS GESTORVEN. En heel Nederland rouwt. Want Gerrit leed aan een immense populariteit. Iedereen in Nederland kende Gerrit. Hij was de gedweeheid in persoon. Nooit deed hij een poging om te ontsnappen en zijn stem mag dan wat gebreken gehad heb ben, men was toch altijd graag in zijn nabijheid. Gerrit is in de keel gebeten door een rat en de behandelende ge neesheer gaf aanvankelijk goede hoop, dat hij er weer bovenop zou komen. Maar toen was Gerrit gedwongen, een nacht in een kippenhok door te bren gen en dat is z'n dood geworden. Want dat hok was besmet met een kippen- ztekte en daardoor is Gerrit van hen. -tie geruime tijd met hem hebben op getrokken, door Nederland, door Euro pa door Afrika zelfs. Want Gerrit was van internationale vermaardheid. Zijn jolle naam. ge raadt het reeds vrien den, luidde Gerrit de kraai, de metge- 2el Van Hans Kaart en de zijnen. Op Januari zal Venrav (Venray is de laatste tijd nog al eens „in het nieuws" (zo ge gemerkt zult hebben) een nieuwe 'ndustrie rijkei zijn. Men gaat daar na- n elijk stalen ramen maken Het wach ten is nu in het Limburgse land alleen nog maar op de huizen, die om die ra men been gezet zullen kunnen worden e de zaak is gezond. JN AUGUSTUS 1939 stuurde het mis siecomité te Overloon een pakket naar een missiezuster in Afrika. Dezer dagen ontving men in Overloon een dankbrief van de zuster, waarin zij me dedeelde, dat ze het pakket in Augustus 1949 had ontvangen. Het was dus juist tien jaar onderweg geweest. Ik weet he nog sterker vrienden. In 1919 ver zocht ik om vrijstelling van belasting. De mooiste ogen van de wereld.... Die brief is al dertig jaar onderweg, want ik heb nooit antwoord gekregen. In Moskou is de eerste sneeuw van het jaar gevallen. Wat een wonder. Zo'n primeur kunnen de Russen zich natuur lijk niet laten ontgaan. En de voor malige operazangeres Mary Garden, ge boren in Schotland, heeft een bezoek aan president Truman gebracht. Vol gens haar heeft de president de mooiste cgen, waarin zij ooit heeft geblikt. Ma dame. ge hebt uw kans gemist. Uw die naar kan dat slechts betreuren. Maar, misschien, bij gelegenheid? £LBURG IS een rustig plaatsje, om zo te zeggen min of meer een dood plaatsje. Daarom moet het op een kan toor in Elburg dubbel rustig zijn. Een soort wassenbeeldenspel, met lustren jasjes en slijtmouwen. Ge kunt dus ge rust van mij aannemen, dat het perso neel op dat kantoor zich de driedubbele gillende hik schrok, toen een grote valk dwars door het (gesloten) kantoorraam naar binnen vloog, achter een koper- iijstertje aan. De valk jaagt thans in de eeuwige jachtvelden Hongarije zal ter gelegenheid van de verjaardag van Stalin een serie postzegels met zijn beeltenis uitgeven. Want Hongarije is een vrije volksrepubliek. MET HET TROEPENSCHIP de „Waterman" zullen honderden exemplaren van dit nummer naar onze jongens overzee ge zonden worden. Hoewel wij nog aan de vooravond van het St. Nicolaas-feest staan, zal Kerstmis nabij zijn, vooraleer dit blad de militairen in de Archipel bei'eikt. Het is ons een grote eer en een bijzondere vreugde, dat wij de Chef van de Generale Staf, Generaal Mr. H. J. Kruis, onmiddellijk bereid gevonden hebben voor dit nummer een persoonlijke Kerstgroet voor onze jongens in Indonesië te sdhrijrten. „Ik stel het op prijs, door middel van dit nummer, een enkel woord tot U te richten. Voor de meeste onder U zal dit niet het eerste Kerstfeest zjjn, dat in de tropen wordt gevierd. Zeer waarschijnlijk wèl het laatste. Uit de dagbladen en door middel van de radio hebt gij het resultaat van de Ronde Tafel-conferentie vernomen. Gij weet dus, dat de Kon. Landmacht haar taak in Indo nesië heeft volbracht en huiswaarts keert. Ik kan U verzekeren, dat de Nederlandse regering alles in het werk zal stellen, om de repatriëring van de tien duizenden militairen van de Kon. Landmacht, die thans nog in de tropen verblijven, zo snel mogelijk te doen geschieden. Als zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, mag aangenomen worden, dat het volgend jaar op Kerstavond en Oudejaarsavond gij zult aanzitten in de oude vertrouwde hulskamer, „ergens in het moederland". Te midden van hen, die U lief zijn en naar wie vooral in deze dagen Uw( gedachten ongetwijfeld veelvuldig uitgaan. Ik wens U een gezegende Kerstmis, een gelukkig Nieuwjaar en een voor spoedige thuisvaart in 1950!" Schuman in de Naiionale Vergadering In het debat van de Franse Natio nale Vergadering over buitenlandse za ken heeft minister Schuman gesproken over Frankrjjks houding ten opzichte van Duitsland en over de overeenkomst aie Donderdag te Bonn door geallieer den en Duitsers getekend werd. De publieke tribune was geheel ge vuld, doch de banken der afgevaardig- aen waren slechts voor de helft bezet. De essentie van het Franse beleid ten opzichte van Duitsland bleef de veilig heid van Frankrijk, aldus Schuman, die de aanwezigheid van de drie geallieer de legers in Duitsland „een integraal deel van het Atlantische verdedigings stelsel" noemde. Schuman verklaarde nadrukkelijk, dat geen der drie weste lijke geallieerden de mogelijkheid om Duitsland opnieuw te bewapenen in overweging had genomen en voegde daaraan toe, dat er geen plan bestond voor investering van Frans kapitaal in het Ruhrgebied of in de rest van Duits land. Schuman verklaarde, dat Duits- Een nieuwe komeei onideki Amerikaanse sterrekundigen hebben een nieuwe komeet van de zestiende grootte ontdekt met behulp van een nieuw soort fototoestel. Men meende eerst te doen te hebben met een aste roïde. De afstand ten opzichte van de aarde is niet bekend. De geleerden hebben dan ook de lengte van de staart niet kunnen berekenen. De komeet bevindt zich in het sterrenbeeld van de vissen en verwijdert zich van de zon. Het fototoestel, waarmede dit hemellichaam ontdekt is. dringt 10 maal verder in de ster renruimte door dan alle vroe gere apparaten en maakt opna men mogelijk van oppervlakten, die honderdduizendmaal groter zijn. land in Januari 1950 zal worden uitge nodigd om als toegevoegd lid tot de Raad van Europa toe te treden. Hij ver klaarde zichzelf ten gunste van deze toe treding, doch liet het Franse parlement vrij zijn eigen beslissing te nemen. Schuman zeide tenslotte, dat de weg tussen Duitsland en Frankrijk moet worden vrijgemaakt van haat. Schuman verliet terstond de nationa le vergadering toen de communist Bil- loux hem vroeg of hij zou toestaan, dat Franse ambassades in het buitenland tot „ondergrondse spionnagecentra" werden gemaakt. De meeste niet-com- munistische afgevaardigden protesteer den luide en verlieten de zaal, terwijl de communisten terugriepen en bleven zitten. Paul Reynaud critiseerde het comité van ministers van de raad van Europa, dat hij „een apparaat om neen te zeg gen" noemde en achtte de plannen in bet kader van het Atlantisch pact te vaag. Hij zeide, dat de Sowjetunie 500 divisies kon stellen tegenover 5 of zes geallieerde. In het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag is Donderdag een bespreking begonnen tussen de Neder landse ministers Stikker, Van den Brink en Lieftinck, de Belgische minis ters van Zeeland en de Luxemburgse minister Beek. Het betrof hier informele besprekin gen om na te gaan welke houding de Benelux-landen gemeenschappelijk zul len innemen ten aanzien van de samen werking in groter verband, namelijk met Frankrijk en Italië. SMOKKELHANDEL IN COCAÏNE Te Brugge, Antwerpen, Qstende en Gent worden opsporingen verricht in verband met en handel in cocaïne. Het blijkt, dat de organisatie eveneens ver takkingen heeft in Frankrijk en Duits land. Te Brussel is een aantal personen aangehouden, dat naar Gent zijn over gebracht om aldaar te worden ver hoord. De vergadering der voltallige BFO heeft een resolutie aangenomen betref fende de volksvertegenwoordiging van de RIS. Hierin wordt gezegd, dat van de 100 zetels, die in de eerste volksver tegenwoordiging ter beschikking staan van de gebieden buiten de Negara Re- pubiik Indonesia, 3 zullen worden afge staan ten behoeve van de vertegenwoor digingen der volken van de gebieden, die geen deelgebieden zijn. De overige 97 zetels worden naar de verhoudingen der zielenaantallen als volgt verdeeld: Oost-Indonesie 17, Pa- sundan 21, Oost-Java 15, Madura 5, Oost Sumatra 4, Zuid-Sumatra 4, Midden- Ja va 12, Bangka 2, Billiton 2, Riouw 2, West-Borneo 4, Groot-Dajak 2, Bandjar 3, Zuid-Oost-Borneo 2 en Oost-Borneo 2 De verkiezingen zullen zo mogelijk voor 15 December gehouden worden. De voedsel- en Iandbouw-organisatie der Verenigde Naties heeft op voorstel van Nederland Indonesië als lid toege laten De stemverhouding was 49 stem men voor. geen tegen en twee onthou dingen. Donderdagavond is het s.s. „Alblas- serdijk" van de Hclland-Amerika-Lijn, dat even tevoren van Rotterdam was vertrokken om zee te kiezen, in do Nieuwe Waterweg ter hoogte van Maas sluis bij vallend water aan de grond ge lopen. Later op de dag liep nog een tweede uitvarend schip, n.1. het Deense „Marit Maersk" aan de grond. Dit schip bevindt zich aan de Zuidwal tussen Vlaardingen en Maassluis. Post, bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen, aan boord van het troepenschip „Zuiderkruis", welke in een der tussenhavens zal worden uit gereikt. moet uiterlijk op 1 Dec. 1949 in Nederland worden ter post bezorgd

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1