Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nederlandse arbeiders wensen mede te werken aan productieopvoering Dorp bij Antwerpen in rep en roer Sowjetvoorsfel verworpen In Frankrijk werd 24 uur gestaakt Zaterdag 26 Nov. 1949 74e Jaargang No. 10746 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verzoek om herziening van lonen, kinderbijslag en noodvoorziening ouden van dagen Voorstellen aan de regering Voor arbeiders die buiten hun woonplaats werken Verwijten aan ministers- commissie Raad van Europa Von Manstein met Jeanne d'Arc vergeleken Honderd een en vijftig keer ter dood veroordeeld W eerbericht Huis voor Sowjetcultuur in Belgrado gesloten Mevr. Ludendorff voor haar rechters Een onverkoopbaar Sf. Nicolaas-ariikel LORD PAKENHAM KRIJGT GEEN ONTSLAG China blijft- zonder president Waar is het meisje Josee Janssens? Helderziende deed onthulling Een paardenmiddel Politieke commissie der V.N. bijeen Kunstenaar vernielt eigen werkstukken Prinses Wilhelmina Zondag voor de radio Haren afgerukt door spoel- machine Een nieuwe bloembollen teeltregeling Moh. Hatta geeft uitleg aan K.N.I.P. Langzaam-aan staking in Argentijnse vleeswaren- industrie „Zuiderkruis" met troepen naar Nederland BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J BULSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Kleine advertenties „.Juttertjes*tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 ^ent Abonnementen per kwar taal 4.— oij vooruitbe taling, plus incassokosten De Stichting van de Arbeid deelt ons het volgende mede, dat door het uitstellen van de voorgenomen rege ringsmaatregelen betreffende de huur verhoging, de verhoging van de perso nele- en de omzetbelasting en de ver laging van de loon. en inkomstenbe lasting het overleg zich thans in hoofd zaak richt op de gevolgen van de stij ging van de kosten van levensonder houd, welke hoofdzakelijk door de de valuatie veroorzaakt wordt. Zoals reeds is medegedeeld, hebben het NW, de KAB en het CNV bij de Stichting van de Arbeid concrete com- pensatievoorstellen ingediend. Deze voorstellen bevatten: L De bereidverklaring van de Neder landse arbeidersbeweging op construc tieve wijze te werken aan het in even wicht brengen van de betalingsbalans, bet nastreven van volledige werkgele- Extra woningen! De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft besloten voor 1950 een beperkt aantal woningen ter beschikking te stellen ten behoeve van gehuwde mannelijke werknemers, die werkzaam zijn in bedrijven met tien of meer arbeiders en in de plaats van te werkstelling in de kost zijn, omdat zij wegens de grote afstanden tot hun woonplaats niet dagelijks heen en weer kunnen reizen (zgn. „weekpendel") Deze extra-woningen zullen slechts worden toegewezen ten behoeve van werknemers, wier plaats van tewerk stelling in een andere provincie is ge legen dan hun woonplaats. De minister heeft voorts aan de pro vinciale besturen verzocht om ter be strijding van de weekpendel" binnen de provincie uit het provinciale wo ningcontingent een tijdelijk aantal wo ningen te reserveren. Door onderne mingen en bedrijven (met uitzondering van de metselsteen- en dakpannenin- dustrie). die op 1 November 1949 tien of meer werknemers (mannen of vrou wen) in dienst hadden en het komen de jaar vermoedelijk zullen houden, kan een aanvraag worden ingediend. Woningaanvraagformulieren (zowel voor provinciale pendel als voor inter provinciale pendel) worden aan de on dernemingen verstrekt door de Gewes telijke Arbeidsbureaux en hun bijkan toren. Het uitvoerend bureau van de Euro pese Beweging heeft te Parijs een ver klaring gepubliceerd, waarin de mi nisterscommissie van de Raad van Europa verweten wordt, dat zij het werk van de Europese Assemblée hin dert, en voorgesteld wordt, dat de voor zitter van de Assemblée binnenkort een zitting zou bijeenroepen „om volledige uitleg van de ministerscommissie te verkrijgen", indien in de komende we ken niets blijkt van een positieve ac tie om de aanbevelingen, die de As semblée te Straatsburg heeft gedaan, ten uitvoer te brengen. genheid en het opvoeren van de pro ductie. 2. Herziening van de lonen, de kinder bijslag en de noodvoorziening Ouden van Dagen per 1 Januari a.s. De werkgeversorganisaties hadden bijzondere waardering voor boven staande bereidverklaring van de Ne derlandse arbeidersbeweging. Voor wat betreft de concrete voorstellen stellen de werkgeversleden van het Stichtingsbestuur er prijs op daarover het oordeel van de regering te verne men mede in verband met de subsidie politiek, alvorens tot een definitieve conclusie te komen. Het Stichtingsbestuur besloot de voorstellen van de Vakcentralen on middellijk ter kennis van de regering te brengen en haar te verzoeken be gin volgende week daarover een spoed- bespreking te doen plaats hebben. De Britse verdediger van veldmaar schalk Erich von Manstein heeft zijn pleidooi beëindigd met aan te dringen op vrijspraak van zijn cliënt van de beschuldiging van oorlogsmisdaden. Hij vergeleek Von Manstein met Ver- cingetorix, die op last van Ceasar werd onthoofd, met Hector van Troje en Je anne d'Arc. Hij verklaarde dat vrij spraak van Von Manstein naar zijn mening eervol voor Engeland zou zijn. Het Korinthische Hof van Assisen heeft Miltiades Vassilopoelo 151 maal ter dood veroordeeld. Drie andere be klaagden werden 351 maal tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Verwachting tot hedenavond. Vooral in de ochtend hier en daar nog mist, overigens half tot zwaar gewolkt met alleen in t Noordwesten plaatselijk nog eni ge regen of motregen. Meest zwakke wind uit richtingen tus sen Oost en Zuid. Ongeveer de zelfde temperatuui als Vrijdag. Zondag: Zon op 8.19 uur, onder 16.36 uur; maan op 13.58 uur. Maandag: Zon op 8.20 uur. onder 16.35 uur; maan op 14.08 uur, onder 0.19 uur. Het huis voor Sowj et-cultuur te Bel grado heeft zijn deuren gesloten. De afdeling inlichtingen, de bioscoop en het restaurant waren sinds de oorlog voor het Joegoslavische publiek ge opend. Gedrukte aanplakbiljetten ver meldden in grote letters, dat het huis gesloten was „om redenen, die buiten de directie omgaan". Van Sowjetrussi- sche noch van Joegoslavische zijde is een officiële toelichting gegeven. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron te Belgrado volgde de sluiting op een controle door de politie van de Joe goslavische bezoekers, die twee dagen geleden het gebouw verlieten. Sommi gen dezer werden in een vrachtauto weggevoerd. Aan vermageringskuur overleden Percy Coplon, die 25 Augustus een vermageringskuur van 100 dagen be gon, is 8 dagen vóór het einde van deze termijn overleden. Coplon, wiens gewicht 162 kilo bedroeg, woog na deze 92 dagen vasten 110 kilo. Hij bracht het grootste deel van zijn vastentijd door boven op een paal op zijn huis te Birmingham (Alabama). Zondag zocht hij wegens duizeligheid de begane grond weer op.. Mevrouw Ludendorff, die zoals ge meld, voor een Duits zuiveringsge rechtshof te München terecht staat, verklaarde Donderdag de Joden nog steeds als een ernstig gevaar voor het Duitse volk te beschouwen. Zij ver klaarde, dat wijlen haar echtgenoot het Swastica-embleem der Duitse Natio- naal-Sociallstische partij als een „hei lig kruis van bloed" had beschouwd, terwijl zij zelf het een nationaal sym bool had gevonden. Volgens welingelichte kringen te Lon den heeft Attlee besloten de minister voor burgerluchtvaart, lord Paken- ham, niet te ontslaan wegens zijn te genspraak op de bevindingen van het Hof, dat een onderzoek naar de oor zaken van de ramp met de „Nijme gen" had ingesteld. Attlee had Pakenham Vrijdagmiddag voor de tweede maal in zijn ambtswo ning ontboden, waar hij in bijzijn van andere ministers, onder wie de mi nister van justitie, lord-schatkistbe- waarder Jowitt, een onderhoud met hem had. Men gelooft, dat Attlee en de andere ministers gesproken hebben over de tekst van een verklaring, die de rege ring in het Lagerhuis over het inci dent zal afleggen. De premier had Pa kenham Donderdagavond ernstig be rispt. De kwestie zal volgende week in het Lagerhuis worden besproken en lord Pakenham zal zelf Donderdag een verklaring in het Hogerhuis afleggen. De afgezanten van Tsjiang Kai Sjek zijn per vliegtuig uit Hongkong naar Tsjoenking vertrokken, na vergeefs gepoogd te hebben de waarnemende president van China, Li Tsjoeng Jen, er toe te bewegen zijn werkzaamheden te hervatten. Volgens de afgezanten heeft Li beloofd, voorlopig niet naar de V.S. te zullen gaan. Prins Bernhards gezondheid gaat vooruit Naar het A.N.P verneemt, is de gezondheidstoestand van Prins Bern- hard vooruitgaande. De prins is echter nog niet geheel hersteld en zal zich in de eerstkomende dagen nog in acht moeten nemen. Het plaatsje Borgerhout nabjj Ant werpen is sedert Maandag in rep en roer over de ontvoering van een 9-ja- rig meisje, genaamd Josée Janssens. Het kind blijkt op die datum door een man op een fiets, terwijl zij op weg was naar school, te zijn meegelokt en sedertdien heeft men niets meer van haar vernomen. Veel beroering is in deze zaak ge- Zeven monniken van het kloos ter Bildhausen te Würzburg in Beieren zijn in ernstige mate vergiftigd, doordat de kok bij vergissing een hoeveelheid van een geneesmiddel voor paarden door het eten had gemengd. Dit geneesmiddel, een arsenicum- samenstelling, werd in de keu ken bewaard. wekt door de verklaringen van de Ne derlandse helderziende Peter Hurkos, die dezer dagen te Antwerpen optreedt. Toen hij Dinsdagavond een voorstel ling gaf in het hotel, waar hij verblijft, kwam een familielid van de kleine Josée met een pakje op het toneel, dat een jurk van het meisje bevatte. Toen het pak voor de helderziende, die ge blinddoekt was, werd neergelegd, bracht deze, aldus het relaas van de aanwezigen, de handen naar de keel onder het uiten van enkele onsamen hangende geluiden. Na enkele minuten deed de helderziende het volgende ver haal. Hij beweerde een man met een grijze pet op een fiets te zien rijden De man heette Frangois en de helder ziende gaf nauwkeurig het landschap aan waarin hij fietste. Het ontvoerde kind zou volgens Peter Hurkos ge wurgd zijn en op een door hem om schreven plaats liggen, op zeven meter afstand van een water. Na deze lugubere onthulling ver klaarde de helderziende dat, indien het kind binnen een bepaalde tijd niet werd gevonden, hijzelf naar de plaats zou gaan, waar het zich moest bevin den. De politie heeft tot nu toe geen spoor van het meisje gevonden. ELK HET -Z.\jriE. Die raakt u nooit kwijt" Vredesverdrag tussen Grote Vijf De politieke commissie der Ver. Na ties, heeft Vrijdag met 52 tegen 5 stem men het Sowjet-voorstei voor een vre desverdrag tussen de vijf grote mo gendheden verworpen. In de resolutie wordt voorts de veroordeling geëist van „oorlogsvoorbreidingen" in de V. S. en Engeland. Ook dit voorstel werd verworpen. Het tweede artikel van de resolutie, waarin onmiddellijke aanneming door de V. N. van practische maatregelen voor een onvoorwaardelijk verbod van atoomwapenen wordt geëist, alsmede de instelling van strikte internationale controle, werd met 38 tegen 5 stem men bij zestien onthoudingen verwor pen. Met 53 tegen 5 stemmen bij een ont houding (Joegoslavië) werd een Engels- Amerikaanse resolutie, getiteld „essen tiële voorwaarden voor de vrede" goedgekeurd. Hierin wordt de leden verzocht internationale geschillen met vreedzame middelen te regelen en ac- coord te gaan met internationale con trole op de atoomenergie om verbod van atoomwapenen effectief te maken en te verzekeren, dat de atoomenergie alleen voor vreedzame oogmerken zal worden gebruikt. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad wordt verzocht hun samenwerking in toene mende mate te verbreden en het ge bruik van het veto-recht te beperken om de Raad tot een doelmatiger in strument voor het bewaren van de vre de te maken. Enige uren vóór de opening van een tentoonstelling bij de Londense kunsthandel Wildenstein heeft de Rot terdamse beeldhouwer Wim Verbon van wie ook inzendingen waren opge nomen, enkele door hem vervaardigde oas-reliefs en een standbeeld eigen handig met een hamer in stukken ge slagen. Ter verklaring van zijn daad zeide hij, dat hij deze werkstukken niet meer als waardige specimina van zijn kunnen beschouwde en ze daarom vernietigd had. Verbon heeft drie jaar geleden het R.A F.-monument te Rotterdam ont worpen. Hij werd onderscheiden met een beurs van de British Council. Zondag, de eerste Adventszondag, zal H.K.H. Prinses Wilhelmina een radio toespraak houden, die als titel draagt „Advent". De toespraak zal worden uitgezonden om 12 uur 's middags over de beide zenders, Hilversum I en Hil versum II. Aangezien Prinses Wilhel mina zich met deze toespraak tot de gehele Christenheid richt, zal de we reldomroep de boodschap Zondag en Maandag in verschillende talen in alle windrichtingen uitzenden. De tekst zal van Maandag af in de boekhandels verkrijgbaar zijn. Degenen onder de Parjjzenaars die gistermorgen naar hun werk gingen, moes ten te voet, per fiets of in volgeladen taxi's gaan, daar door het personeel van de openbare transportmiddelen niet gewerkt werd. De staking, waartoe zowel door de niet-communistische als de communistische vakbonden is opgeroepen, is begonnen om onmiddellijk herstel van de mogelijkheid tot vrije onderhandeling tussen werkgevers en werknemers. Meerderheid der arbeiders werkte door Er reden geen bussen en de stations van de ondergrondse waren gesloten. Een druilerig regentje droeg bij tot een trieste stemming op de natte, onge- veegde straten, die met niet-geledigde vuilnisemmers gemeubileerd waren. Veel mensen moesten zonder een war me hap of slok de deur uit, daar de gasdruk vrijwel nihil was. De automa tische telefoon functioneerde normaal behoudens kleine mankementen. In de textielfabriek „Delana" te De- demsvaart is een meisje met haar ha ren in de spoelmachine geraakt. Mede arbeidsters zetten de machine terstond stil maar intussen waren er reeds zo veel haren uitgerukt, dat de toestand van het meisje ernstig was. Thans heeft de directie bevolen, dat de meis jes mutsen in de fabriek moeten dra gen. Gehoon het schaamrood mij naar de kaken stijgt, moet ik u, vrienden, bekennen, dat ik van mijn levensdagen niet heb geweten, waar Goudriaan ligt. Informaties bij één van de weinige vrienden die ik heb, een man die iets keek onlangs niet goed uit en liep hoogs is bij het Koninklijk Nederlands tegen een personenauto op. De wagen tHMIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIHHIlIHMIttlllllllll die een grote bouvier heeft. De hond Aardrijkskundig Genootschap, onthul den, dat de plaats gezocht dient te wor den ergens onder de rook van Schoon hoven, vooropgesteld, dat er in Schoon- kon later verder rijden met een bluts van je welste in het spatbord, maar Hector was onbeschadigd. Ik vraag me af, wie in dit geval de gewiekste zal hoven iets rookt. Maar waarom het blijken, de automobilist, de verzeke- ging, is dit: Een gehuwde Goudrianes ringmensen of de hondenman, is door de rijkspolitie bij haar new- look genomen, omdat bleek, dat zij er eigenaardige liefhebberijen op na hield. Per advertentie liet zij getrouwde man nen zich verloven met getrouwde vrou wen. of ze bracht een huwelijk tot stand tussen een verloofd meisje met een man, die in werkelijkheid met een ander verloofd was. Dan zat ze zich in een hoekje te verkneuteren over de verwikkelingen, die deze advertenties achter zich aansleepten. Ik kan er niks aan doen, maar ik vind zulks een raar vermaak. En het doet me goed. dat de dame tegen df spreekwoordelijke lamp is gelopen. Maar nog meer, dat haar echtvriend van niets wist. de brave 'zodensteker! In Zaandam gebeurde het volgende. Daar woont een meneer, Ik kom op de advertentieI professor Smith van de Ichtyologische afdeling van het Rhodes college in Pretoria zegt, dat het klimaat van Zuid Afrika gaat veranderen. De periode van droogte, die men daar had, is de voorloper van nog veel meer van zulke maanden. Dat zou ons onverschillig kunnen laten, vrienden, ware het niet dat de hooggeleerde terloopt opmerkt, dat dit voor de gehele wereld geldt. Strop voor de parapluie fabrikanten! Een Amerikaanse soldaat van Spaanse afkomst, Arturo Bezauri, is in Duits land gedeserteerd naar de Oostelijke zone Tot goed begrip diene, dat hij zich in het leger nooit goed heeft gedragen en uitbrak uit de petoet. Veel schijnt er dus niet aan hem verbeurd te zijn. Qnlangs heeft een Amsterdamse kleer maker een uitvinding gedaan, waar bij het niet meer nodig was, een cos- tuum te passen, als de maat eenmaal genomen was. Dit is nu door de vak groep onderzocht met tot resultaat, dat is gebleken, dat geen van de op die manier gemaakte costuums de toets der critiek kon door staan Ze waren ondraagbaar en konden zelfs niet eens bruikbaar gemaakt worden. *Het zijn dus blijkbaar niet allen snijders, die grote scharen dragen! Op het Station des Invalides, dat aan sluiting geeft op de luchthavens Orly en Le B-ourget, waren de diensten nor maal. Bij de Air-France werden de diensten enigszins ingekrompen. Dp brievenbe stellers Tsaren ook aan het werk. De arbeiders van Citroen verschenen in grote aantallen op het werk zonder door de stakingsposten gehinderd te worden. De winkels waren normaal ge opend. Het secretariaat van het onder com munistische leiding staande vakver bond van de CGT beweerde dat de uit geroepen staking „volkomen geslaagd" is. Een woordvoerder van het Franse verbond van werkgevers in de industrie deelde daarentegen mede dat „de meerderheid van de arbeiders en kan toorbedienden in de Franse particulie re bedrijven niet heeft gestaakt". Tragisch jachtongeluk De 29-jarige William Ruff in de Amerikaanse staat Georgia, op de kalkoenenjacht, meende de kam van een kalkoen in het kreupelhout te zien, legde aan en schoot. Naderbij gekomen, kwam hij tot de vreselijke ontdekking dat, wat hij voor een kalkoenen- kam had aangezien, de rode zak doek van zijn tante, Bertha Goodman, was, en dat hij zijn tante had doodgeschoten. In ver twijfeling sloeg hij de hand aan zichzelf. Uit Straatsburg wordt gemeld dat bijna alle spoorwegarbeiders aan het werk zijn en dat de internationale treinen, waaronder de expressetrein BazelCalais. bleven rijden. Officieel commentaar. Volgens een officiële Vrijdagavond uitgegeven verklaring van het mini sterie van Binnenlandse Baken „had de staking veel gevolgen, maar zij droeg niet het karakter van een éénstemmige actie der werkende klasse". Slechts twee incidenten werden ge meld, o.a. te. Dijon, waar stakers ste nen wierpen naar passerende treinen. Leden van de Republikeinse Garde al daar maakten gebruik van traangas om 2.000 stakers uit elkaar te jagen, die na een massabijeenkomst naar de pre fectuur optrokken. In het voedselvoorzieningsblad is ge publiceerd de „Verordening BVS teelt hoofdsoorten bloembollen 1949", die een nieuwe regeling van de bloembollen teelt inhoudt. Deze regeling betekent een terugkeer naar het systeem, dat gold vóór de invoering van de zgn. „vrijwillige inkrimping". De verorde ning heeft voorts slechts betrekking op de tulpen- en narcissenteelt. Aangezien er in de nieuwe regeling geen sprake is van gedwongen inkrimping, is het teeltrecht gelijk aan dat van het vo rige jaar. De „vaste heffing" op het boven het teeltrecht beteelde areaal is eveneens vervallen, zodat overschrijding van het teeltrecht wederom evenals voor heen zal worden aangemerkt als een door de tuchtrechter te behandelen overtreding. Het snijverbod van bolbloemen is ge handhaafd. Van dit verbod kunnen ont heffingen worden verleend, welke over draagbaar zullen zijn. Vrijdagmorgen heeft Moh. Hatta voor het werkcomité van het KNIP een uiteenzetting gegeven over de re sultaten der Ronde Tafel-conferentie. Het KNIP zal op 5 December een aanvang maken met de behandeling dier resultaten. In de bijeenkomst van Vrijdag zeide Moh. Hatta o.a., dat het hoofddoel de zer regeringsverklaring is, een uiteen zetting te geven van de politiek van de Republikeinse regering op de Ronde Tafel-converentie. Met betrekking tot de resultaten der RTC zeide hij te kunnen verklaren dat de overdracht der souvereiniteit volledig en onvoorwaardelijk, aan de RIS, vóór 30 December ten uitvoer zal worden gelegd. Vrijdag is de productie van devlees- conservenindustrie in Argentinië tot de helft teruggelopen wegens het besluit van de 100.000 arbeiders in deze in dustrie om hun werk „naar de letter" uit te voeren. Zij vragen waarborgen ten opzichte van het ontslagen perso neel. De arbeiders hebben doen weten, dat, indien zij geen voldoening krijgen, zij een staking zullen beginnen welke de productie van deze industrie geheel zal stilleggen. Vrijdagmorgen is het troepentran sportschip „Zuiderkruis" uit Batavia naar Nederland vertrokken met isn boord het derde garde-regiment ..Prin ses Irene". Het 2e regiment veldartil lerie en contingenten van de militaire politie, de marine en de mariniers.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1