WEEKBLAD VOOR iOHGEHS EK MIlHi BRtiVEN:! w as Pewogen week-eind STEGEMAN'S Natte voeten. Mina baki koeken Sprookjesraadsel Senator Taft tegen militaire hulp OP HET MATJE Mijnhardtjes: de cachet, Hei Radioprogramma Bouwkundedagen op Bergens Volkshogeschool DONDERDAG 1 DECEMBER 194» ■'■:--:---::-'::-x-:'::'::::v;-::-:-:v:v: xni. Q, O, WAT WAS het een prachtige heldere avond, toen ze met z'n allen, Opa en Tim en Jumbootje en Nicodemus N. P. Hippo. door het bos naar huis wandelden, omdat de mid dag nu al aardig opschoot en omdat Jumbootje toch nog voor de avond bi) Camelie en Sambo afgeleverd moest worden, het was ftnders mooi, maar toch nèt zo mooi als vanochtend, toen Jumbootje met zijn varenblad op zoek ging naar Gerrit en Afke ontmoette. Ja, ja, dacht Jumbootje, wat er al niet op een dag kan gebeuren. Gom. Maar toen luisterde hij gauw naar Tim Truffel, die begon te vertellen over toen hij nog bij de mensen was. Natuurlijk was Tim wèl een mens en had-ie dat van die worm er maar om gezegd, daar was-ie kluizeneer voor. nietwaar, natuurlijk was-ie een mens en Jumbootje luisterde met open mond en met grote ogen. En Nico luisterde met z'n mond nog veel verder open. maar daar stond tegenover, dat zijn oogjes kleiner waren. En Tim vertelde, hoe hij vroeger een groot circus had gehad, waar hij mee rondreisde, met leeuwen en tijgers en olifanten en paarden, die de prachtigste kunstjes konden uithalen en nog veel meer van dat gedoe, het was een prachtig cir cus. En Tim was zelf leeuwentemmer geweest en clown ook en één keerjte was hij ook met de olifanten opgetre den, dat was me wat. Die olifanten konden koorddansen en gewoon dan sen, maar ze konden ook over van alles en nog wat heen klimmen, alles onder leiding van Tim, die een oud romeins pakje aan had met Hanebal er op. Hanebal was een oude veldheer geweest, zie je, die met olifanten over de Alpen was getrokken. Het was in één woord een succesnummer, enorm, enorm, wét een succesnummer en het allerleukste kwam pas op het eind, want de olifanten hadden al vóór de voorstelling hun slurven vol water gezogen, zodat ze alle kunstjes had den moeten doen met hun neus vol water, en op het eind gingen ze dan in een kring staan met hun kop naar het publiek toe, zodat de mensen dach ten: nou krijgen we het. Maar ze wis ten natuurlek niets af van dat water in die slurven, want de olifanten waren prima afgericht. En als ze dan zo in een kring stonden, trompetter den ze eerst een waterig een boerelig menuetje op hun slurven, met bege leiding van de muziek. Allemensen, Tom moet er nog van lachen als hij er aan denkt, zo gewéldig aardig vonden de mensen dat getoeter. Ze klapten en ze schreeuwden en ze riepen hoera, maar op dat ogenblik kwam dan de slag op de vuurpijl. Hanebal Tim zette een geweldige keel op en riep, net zoals Hanebal dat zelf vroe ger gedaan had: ALIA JACTA EST!!, dat betekent zoveel als: de teerling is verworpen! en tegelijkertijd bliezen al die olifanten hun slurven leeg over het publiek. Ach, jongens, het was een juweeltje van een uitvinding, waar ik een heleboel nachten over had liggen te woelen, maar de mensen begrepen het verkeerd. Ze werden plotseling ontzèttend kwaad en ze stonden alle maal op om heel hard te schreeuwen, dat dat geen manier was en om de tent af te breken. Tim zette hierbij weer een droevig gezicht. „Vijf minuutjes later," zei hij triest, „zat ik temidden van een hoop lappen en planken op de markt met mijn laatste leeuw op mijn knieën, die zijn laatste adem uitblies. Het was ge daan met mij en met mijn mooie cir cus, gedé&n, en ik ben hier naar dit bos gekomen omdat ik genoeg heb van de mensen en van alles. Ze zitten me tot hier, en daarom ben ik kluize- nier." „Ach," zei opa, „ik heb het met u te doen. En om u de waarheid te zeg gen, ik heb ook nooit erg veel met de mensen op gehad. Nu ja, behalve met u dan." „Ja, ja," zei Tim veelbetekenend, „ja, ja." „Ja, ja," zei opa wijs, omdat hij natuurlijk niet helemaal begreep, dat Tim bedoelde „ja, ja, je maakt zo wat mee in het leven." „Ja," verzuchtte Jumbootje ernstig, „verschrikkelijk veel. Maar je moet je er maar niks van aantrekken, zeg ik maar." „Hoor me zo'n kleine eigenwijze aap nu eens aan," zei opa. „Nou maar," zei Jumbootje, „ik heb vandaag anders ook al genoeg beleefd hoor," en terwijl opa telkens in zijn voorpoten sloeg van verbazing en bij na weer boos werd, toen h(j het over het plannetje van de val had en hoe het niet veel gescheeld had of ze wa ren al met de mensen mee geweest, vertelde Jumbootje in geuren en kleu ren alles van vandaag, van Afke en hoe ze Fiepje vonden en van het moe ras, van* het huisje en hoe hij Nico ging halen, zodat-ie nèt te laat was gekomen. „Drommels," zei opa, „dat had niet veel gescheeld, drommels nee." „Dat had het nèt niet," zei Jum bootje, „maar daarom niet getreurd, zeg ik maar, een volgende keer beter hoor." „Drommels," zei opa, „wil jij je mond wel eens houden, rakker!" „Tut, tut," zei Tim, „ik geloof, dat Jumbootje gelijk heeft, want, Maar hij kon verder niets meer zeg gen, want Jumbootje zei ineens: „Gom," zei-ie, „Gof," en meteen begon-ie angstig als een dolleman te springen en te lopen, „pas op," zei-ie zenuwachtig, „pas toch op. We zitten in een moeras." Wel, van die mededelingen schrok ken Opa en Nico zo verschrikkelijk, dat ze ook allebei begonnen te dan sen of ze hun tenen gebrand hadden en dat duurde net zolang, tot Tim, die aan de kant van de weg was gaan zit ten om naar die gekke vertoning te Juffrouw Mina Zwijnburg Bakt kostelijke koeken Voor bruiloft, jaardag of wanneer. Haar iemand komt bezoeken. Ze doet er meel en suiker in, Anijs en bruine bonen; Eén bakte ze om 't mooi rapport Van Krulstaart te belonen, Die op de biggen-HBS Maar telkens tien haalt in de les! Zeg, wil je ook zo'n lekkere koek 1 Voor feestelijke dagen? Dat moet je Mina Zwijnenburg 't Recept daarvan maar vragen! kijken, eindelijk uitgelachen was en tussen twee snikken door zei: „Zeg, wat doen jullie eigenlijk?" „Moeras," gilde Jumbootje in doods angst. „Moeras," zei opa, „spring en red je leven." Maar Nicodemus N. P. etc. hield op en zei: „Ja, wat doe ons eigenlijk. Ik gelö, ons is baje bitjie gek gewor." „O, zo," zei Tim, „we zitten niet eens in een moeras. En als we in een moeras zitten dan is er toch niets aan te doen. En èls er wel wat aan te doen is, dan is het niet springen en gillen. O, zo." „O zo," zei N. N. P. Hippopotamus. „Jullie doe net soos gekke. Sky mar uit oompies." „Is er dan geen moeras?" vroegen Jumbootje en Opa al springende. „Niet d&t nie," verklaarde Nico. Toen stonden Jumbootje en Opa stil. „Drommelse jongen," hijgde opa, „wat zijn dat voor kuren." „Gom," zei Jumbootje, „ik dkcht het toch echt, en ik ben er al een keer bijna in weggezakt vanmorgen." „Moet je je niks van aantrekken, zeg ik maar," zei Tim dubbelzinnig, „maar alle gekheid op een stokje, hoe kwam je er eigenlijk zo bij?" „Nou ja," zei Jumbootje, „het leek wel of de grond hier wat drabbig werd, zie je, en toen dacht ik, omdat ik vanmorgen ook al, zie je „Waratje," zei Tim, „hij heeft ge lijk'. Het wordt hier helemaal nattig en het heeft toch niet geregend. Hoe kan dat?" „Hoe kèn dat, hoe kén dat," zei opa, „drommels, wat kan mij dat schelen. We moeten naar huis en gauw ook, vóór er gekke dingen gebeuren. Kijk eens, ik heb al helemaal natte voeten." Volgende week méér! met m'n laatste leeuw op m'n knieën Voor kinderen beneden twaalf jaar Als ik niet wist, dat de vijfde December spoedig in aantocht is, dan zou ik het uit jullie briefjes wel bemerken, ledereen is er vol van. Ik hoop dat Sint Nicolaas om jullie al'emaal zal denken en het een echt heerlijk avondje wordt. x Deze week ga ik eens beginnen met de brief van Ekkie Roge. Wat krijg jij veel feesten in de Decembermaand, Ekkie! December is een gezellige maand om jarig te zijn. Janna v. d. SpoeL heb jij een nieuwe fi^ts voor je verjaardag gekregen? Dat is een groot cadeau, zeg! Kun ie er al op rilden? - „Vliegenzwam", gelukkig dat je weer beter bent. Wat heb je leuk getekend bij je briefje! - Jan Koningstem, je hebt het best gedaan! - „Jumbootje deze schuilnaam lijkt mij ook beter dan de vorige. Gelukkig dat je het verhaal van je naamgenootje zo aardig vindt. - „Madeliefje", wil je aan je zusje vertellen, dat ik nog geen gelegenheid had om haai te schrij ven Ik ben een weekje ziek geweest. Spoedig hoort zij meer van mij. Wat heeft „LoJIypop leuk getekend! - „Tarzan heb je nog maai vijf punten nodig of zijn de bonnetjes waar je om vroeg vijl punten waard? Wil je dat nog even schrijven? - Henny Minneboo, hartelijk dank vooj de postzegels, meisje. Jan Mosk, hoe gaat het met je oorpijn. Ik hoop, dat het al weer over is Wel bedankt voor de sigarenbandjes, Jan! Truusje Pfeterse, leuk dat je ook mee gaat doen. Je kunt één keei in de twee weken met het prijsraadsel meedoen en naar ^hot cor- re^pondentie-hoekje schrijven. Je kunt ook een van de twee dingen dooi. Piggelmee ja, dat was een vergissing, maar wij laten hel toch maar zo. Leuk dat Manetje Swagerman kent. Schrrjt haar maai eens. Bedankt voor de postzegels, meisje! - „Klaproo. is het poppen]urk,e moot geworden? 't Was zekei een St. Nicolaasverrassing voor het poppefand. Hartelijk dank v ooi het pakje met zilverpapier, Klaproosje - Martha ïsser, ook jij wordt wel bedankt voor het Zilverpapier, bandjes en postzegels. -Aart v. d. Heuvel, wat heb jij een ketmg envelopje gemaakt vooi je briet. Heimie Klepper, wat jammer dat )e vader ziek is. Ik hoop, dat h,, spoedig weer beier zal worden, Hennie. Jij verlangt al naar de ijsbaan, o! heb ik dat mis? - Win. Zadelhott ik heb de leuke tekening, van kinderen met .ampiormetje- bewonderd. Heb je oo li Novembe, een tas vol lekkers opgehaald? Dat is een prestatie, hoor! Wat zul je s avonds schor geweest zijn! - Bcina Vrouwe, die dikke enveloppe van jou zat vol met postzegels. Har- teiuk dauk meisje' - Klaas v. d. Kommer, jij verdient een pluim vooi je aardige tekeningetjes. Heb je die'zeil bedacht? - rrijnie Band, bedank voor het zilverpapier, meisje! - NeUy Kunnen, H t is ten tegenslag dat moedei zo gauw naai het ziekenhuis moet, maai het u toch ook wel nrV-tijj om te bedenken, dat moeder misschien weei helemaal beter is als zij thuis komt. Dat zou heerlijk zijn - Wiliy v. d. Gulik, jij ben! het allereerste meisje dat iets heeft afgestaan kinderen en dat, terwijl je de ballen en he, toskje ie Willie! Hartelijk dank voor alles. Frauke Hein, je hebt keung - van /es mar die het zo netjes doen. Ik zal je briefje geschreven, hoor! Er zijn niet veel^ meisje „ie van jullie heeft die leuke kon. T h erg liet van je, WUIiel Hartelijk dank voor «lta - Franke Hein jejrebt keurig breven hoor' Er zijn niet veel meisje van zes jaar die het zo netjes doen. ik zal je MNicaSSs £teu"eze„. - Truusjf en Alphons Schenner, wie van jullie heeft die plezier toegewenst op vu Bartel Oegema, Maria Croonenborg. Nefly van Suylekom, Jan zijn welkom bij ons! Jongens en meUjes. de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag van jullie vóór Zondag 11 December. Allemaal een gezellige St Nicolaasavond toegwenst door TAis TE IET. Op een nacht kwam er plotseling een klein jongetje op de rand van mijn bed zitten en direct daarop liet zich een aardig meisje in een wit japonnetje door het open venster naar binnen zak ken. „Wie zijn jullie en waar komen jul lie vandaan?", vroeg ik verwonderd. „Ik kom uit het bos", zei het ke reltje, „maar wie ik ben, mag ik je niet vertellen. Dat moet je maar ra den". ..Heb je soms geen ouders meer, of mag je dat ook niet vertellen?" „O. ja. die heb ik gelukkig wèl en oog nog tien broertjes. Ik zou een avon tuurlijke geschiednis van hen en van mijzelf kunnen vertellen, maar dat doe ik liever niet, want dan weet U direct wie ik ben. De meeste mensenkinderen hebben mijn geschiedenis wel eens in en sprookjesboek gelezen". „Mijn geschiedenis staat ook in de sprookjesboeken van de mensen", ver telde het aardige meisje. Verbaasd keek ik de sprookjeskinde ren aan. „Hoe kunnen jullie nu in zo'n pikdonkere nacht op bezoek komen? Jullie moesten al lang slapen". Het kleine meisje keek verschrikt. „O, nee. voor geen geld van de wereld" riep zij uit! ,„Ik heb in mijn leven zo veel moeten slapen dat ik nu geen oog meer dicht kan doen". „En ik slaap altijd zo slecht", klaag de de kleine jongen. „Eerst lig ik uren te luisteren naar de gesprekken van mijn vader en moe der en als zij naar bed zijn. sta ik stil letjes op om lange wandelingen te ma ken". Een klein, houten vogeltje kwam met veel lawaai vier keer uit de koekoeks klok en de sprookjeskinderen wipten verschrikt van mijn bed af. ,,'t Is maar een klok", stelde ik hen gerust. „Maar er was net zo'n geratel bij dat aan een spinnewiel deed denken", riep het meisje met een angstig ge zicht. „Ik schrok helemaal niet van de klok, maar van de tijd", zei de kleine jongen. „Wij moeten nodig weer naar het bos terug. Tot ziens, tante Iet!" „Kunnen jullie de weg wel terugvin den?". riep ik. toen het tweetal haas tig over de vensterbank klom. Het guitige gezichtje van de kleine jongen keek nog even boven de raam post uit. „Dacht U nu heus dat ik van huis was gegaan zonder mijn zakken vol en vol kiezelsteentjes te hebben gestopt, tante Iet?" Toen waren zij beiden verdwenen en ik behoefde er niet lang over na te denken om te weten wie mijn nachte lijke bezoekers waren geweest. Weten jullie het ook? Oplossingen kunnen vóór Zondag. 11 December worden gezonden naar het bureau van dit blad. Op de linker bo venhoek van de enveloppe of briefkaart het woord „Sprookjesraadsel" vermel den. De Republikeinse Senator Robert Taft (V. S.) heeft voorgesteld de mili taire hulp aan West-Europa te staken. In een wekelijks rapport aan de repu blikeinse kiezers van Ohio verklaart hij: „Wij zouden, zonder belastingver hoging, het begrotingstekort aanzien lijk kunnen verminderen als het Con gres geen verdere wapenhulp toestond en de uitgaven op grond van het plan- Marshall werden verlaagd. Er is geen land dat rijk genoeg is om de rest van de wereld voor onbepaalde tijden te helpen". De Senator drong aan op een „realis tische rehabilitatiepolitiek" in Duits land en Japan, teneinde de Amerikaan se belastingbetalers millioenen te be sparen. De hulp aan het buitenland moest voortaan worden beperkt tot projecten, die slechts tijdelijk steun be hoeven. RAAD VAN MIDDEN-JAVA KEURT RTC-ACCOORD GOED. De Raéd van Midden-Java heeft Dinsdag bij acclamatie zijn goedkeuring gehecht aan de ratificatie van de RTC- overeenkomst. Voorts werd Sukarno candidaat gesteld als eerste president van de RSI, Moh. Hatta. de Sultan van Djokja en Anak Agung werden candi daat gesteld als kabinetsformateur. HOLLYWOOD mijn eigen solide dagblad niet van •ie grote lappen nieuws had 0«- ht over de trouwerij van Rita Hay- woTith en als er totdusver niet ieder hadde ontbroken van enigerlei schetsing tussen tafel en bed dan, voorwa-ar, zou ik niet vreemd hebben opgekek?n dg rechter gezegd had: Ha, die *nta' Want Ug juffrouw, die groene taflt kwam nobel van Hr voor gewiegeld, de was GEEN DEVALUATIE VAN DE ZWITSERSE FRANC. De Zwitserse president en minister van financiën heeft Dinsdag wederom verzekerd, dat Zwitserland vastbeslo ten is de franc niet te devalueren. die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en 75 ct. OPLOSSING PRIJSRAADSEL. Onze St. Nicolaasprijsvraag is een succes geworden. Er kwamen enige honderden goede oplossingen finnen. Bijna iedereen had de cadeautjes goed verdeeld. Moeder de stofzuiger en de wol. Vader de das en de pijp. Grote Zus de parfum en het hand werkboekje. Broer de bal en het schip. Zusje de pop en het springtouw. Om de prijzen moest weer geloot worden. De gelukkigen die deze week een boek hebben gwonnen zijn: Jan Fokkens, Ceramstraat 33, Den Helder. Klaas vd Kommer, Tuinstraat 8, Zaandijk. Willie de Vries, Bankenlaan 4. Be verwijk (6 jaar). Jaap van der Sluys, St. Maartens- vlotbrug D. 78 (gem. Zijpe). Gerda Middelveld, Baanpad 17, Alk maar. Ans Kooiman. Noorderuitweg B. 16, Wijdenes. Gefeliciteerd jongens en meisjes! De prijzen worden toegezonden. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Zestig jaar geor ganiseerd voetbal. 6.30 Strijdkrachten. 7.05 De Radio-Volksmuziek. 7.35 Wereldmelodieën op het pijploze orgel. 7.45 Regeringsuitzending 8.15 Het Radio Philharmonisch-orkest. 9.15 Avro's Avondschool. 9.40 Hugo de Groot en zijn Avro-orkest. 10.10 „Televisie forum". 10.80 „Die Schöphmg^'. 11.15 The Skymasters. 11.45 Ivonne Blanc. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. 6.15 De stem van de Christelijke Vakbeweging. 6.30 Het Radip- Jeugdjoumaal. 7.15 De muziek bij nader in zien. 7.40 Vandaag. 8.05 Sint Nicolaas-sur prise. 9.00 Familie-competitie. 9.35 Weer terug in de grote studio-zaal. 10.05 Gramofoonmuziek 10.15 De vaart der Volken. 10.15 „The foget- ten rite". 10.45 Avondoverdenking. 11.15 „Das jóngste Gericht". 11.45 Kamermuziek. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.43 Albert Sandler. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.03 Dworsjak-orkest. 10.00 Thuis. 10.20 Weense liedjes. 10.30 De Regenboog. 10.45 Voor de vrouw. 11.15 Jan Vogel. 11.45 Doodsklokje. 12.00 „Les Gars de Paris". 12.33 Sport en prog nose. 12.45 „This is America". 1.30 Dick Wil- lebrandts met de jonge acht. 2.00 Kookkunst. 2.20 Palladum. 3.00 Boekenschouw. 3.20 Het Omroep-Kamerorkest. 4.00 Filmland presen teert. 4.30 Zendersluiting. 5.30 Wij en de mu ziek. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Het Melachrino-orkest. 7.30 „Liberal Christianity". 7.50 Tien voor acht. 8.05 Piano-voordracht. 8.30 Christus en de mens. 8.55 Zo juist ver schenen. 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.25 In het huis van de verdachte. 9.50 Bui tenlands weekoverzicht. 10.05 Pennies from Heaven. 10.40 Vandaag'. 10.45 Avondwijding. 11.15 Appalachia. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.40 Te Deum Laudamus. 9.03 Kwartet. 9.15 Ochtend bezoek. 9.35 Morgenconcert. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Sonate. 11.15 Zang-recital. 11.45 Zigeunermuziek. 12.00 Francesca da Kimini. 12-33 Metropole-orkest. 1.15 Mandolinata. 1.45 Gramofoonmuziek.^ 2.00 Amsterdamse Politie- kapel. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 3.00 Bilthovense Koorvereniging. 3.40 Advent. 4.00 Concert. 4,30 Zendersluiting. 5.30 Under de Fryske flagge. 5.45 Beethoven-cyclus. 6.15 Dat hebben wij nodig. 6.30 Geestelijke liederen 6.45 CWV-kwartier. 7.15 RegeringS-uitzending. 7.30 Augusteo Symphonie-orkest. 7.40 Van daag. 8.05 Disco actualiteiten. 8.15 Gedeelte lijke uitzending. 9.15 Busch Strijkorkest. 9.45 Het Franse land en de Nederlandse boer. 10.00 Orgelconcert. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondconcert. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN IH: 9.05 Gram. 10.10 Verz. progr. 11.00 Harold Smart, orgel. 11.30 NWDR: Sihola Gregoriana. 12.00 VI. Br.: Liederen. 12.32 Lou Logist en sextet. 1.15 Gerd Mertens en Mona Barany. 2.10 „Petticoat Lane", geva rieerd programma. 2.55 Intermezzo. 3.00 Ka- lcndborg: Cabaret-orkest. 4.00-4.30 Eng. L.P.: Louis Stevens en kwintet. 5.30 Kootwijk: Ba tavia. 6.00 Beromünster: Cedric Duxnont en Amusements-orkest. 6.30 VI. Br.: Voor de sol daten. 7.30 Gram. 7.45 Filmmuziek. 8.00 Fr. Br.: Omroeporkest met sol. 9.15 Instrumentale soli. 9.30 Eng. L.P.: „Over the garden wall". 10.15 Dansmuziek. 10.55 Gram. 11.15 „Topic foï to-night". 11.20 Exotische muziek. n en goed van construc- tie. Ze zat daarenboven ƒria in de verf en ze droeg i,aar driekwarts blsarru ruggetje met zov,ei e\egant zelfbenul, dMt ze eigenlijk ai-oen maar jjgllo boyshad behoeven -g zeggen dg magistratuur tot oppr„Uj fg hewegen Maar de rechter zet, da- ,g meterrieUa Alida Wafelaar heette en t tg recht stond wegens beledig mishandeling. Althans, daar kwam losgepeld van de juridische rimram, zo ongeveer op neer. Hoe kwam u daar toe, om juf frouw Mina Zwezelink te noemen met de woorden die in de dagvaarding voorkomenvroeg de rechter, die een tacticus is in het omzeilen van rofse- rige taalbanken. Zij begon. Ze zeg tege mijn: dranklijer, hebbie weer een goser te graze. Ik zeg: mot je mijn hebbe?, zeg ik zo, want we ware gezellig onder mekaar met een feessie tn dat café. Ze zeg: heb die knul ze portefulje nog wel? Toen wier ik razend, begrijp en ze dreeg me te grijpe, maar ik denk laat Tc je vóór weze. Uit zelfverdedi ging, begrijp u wel? Mina Zwezelink stak haar vingers op en haar redevoering af, als getui gend gekwetste, hoewel het u gezegd dient, dat de lichamelijke slag haar feller had getormenteerd dan de gees telijke klap, die aan heur ere was toe gebracht. Weliswaar had Pieternella haar een beroep toegedicht, waarvoor geen omzetbelasting wordt geheven, omdat het in onze reine wetgeving niet erkend is, maar dat schoof de ge kwetste af op de sfeer van gezellig' heid, die er heerste in het rossige kroegje, alweer het feest was gevierd. Maar de klap en de haarpluk, die juf frouw Wafelaar had uitgeoefend, mat ze breed uit. Eerst sloeg ze me ene oog dicht en. toen heb ze me een dot haar uitge rukt, dat 't een kale plek wier. Hebt u er nadelige gevolgen van gehad? Ik bedoel, behalve dat uw uiterlijk geteisterd is geworden voor wat de aanblik betreft?, vroeg de rechter, die zich op de meest drama tische momenten aan de stijl van Louis Couperus vergrijpt. Ik lei drie dage in me bed te schudde van de hoofdpijn. De rechter informeerde voorzichtig, of dat misschien gedeeltelijk voor -ekening van de intensiteit van het feest kwam, maar Mina getuigde haastig, dat ze daar best tegen kon. Nee, daar had ze altijd al best tegen gekonne. Er kwamen harde woorden over schandelijk gedrag en drankmisbruik door jonge vrouwen. Dat zijn onze toekomstige moeders!, moraliseerde het Recht, drank en fuiven en sigaret ten. En dan maar vechten en beledi gen en schelden van heblkjoudaar. Dat moet uit zijn. Als gevolg waarvan juffrouw Wafe laar thans kiezen mag tussen het voteren van dertig gulden zoengeld of een verblijf van zeven dagen in het spinhuis. Maar op de tribune greep reeds een heer met een gillende das naar zijn portefeuille. Wat zou deze wereld zijn zonder liefdadigheid? KAREL. Van 9 tot 12 December zullen op de Volkshogeschool te Bergen z.g. bouw kunde dagen worden gehouden. Aan de orde komen onderwerpen als: Bouw efl inrichting van arbeiderswoningen; In richting van de boerderij en de schoon heid van oude Noordhollandse dorpen en steden. Er zijn ook enkele kleine excursies aan deze cursus verbonden. Deelnemers kunnen zich schriftelijk melden aan de Volkshogeschool. PATRIU1A WENTWORTH 49 Dorinda had juist bij zichzelf uitge maakt, dat mr. Corrall haar tegen stond, toen de deur openging en, als laatste gast, Moira Lane binnentrad, die eruit zag alsof de hele wereld haar eigendom was. Ze droeg een fluwelen japon van lichtrode kleur en haar wangen vertoonden dezelfde tint Haar buitengewoon mooie armen waren tot de schouders bloot en aan haar linker pols prijkte Josephine's diamanten en robijnen armband. Na een ogenblik op de drempe' te hebben gestaan, ging ze vlug en met lichte tred op de groep by de haard toe en strekte haar ver sierde pols naar Gregory Porlock uit. „Zie eens, Greg, beste jongen! Staat het niet mooi?" Zich daarop met een sierlijke zwaai "ar het overige gezelschap wendend, sprak ze zo opgewekt als maar moge lijk: ,,'t Is prettig, dat ik mijn mooie armband, die ik verloren had, terug heb. Greg heeft ervoor gezorgd. Dat is prachtig van hem! Ik zal oppassen dat ik hem niet weer verlies Bij de laatste woorden keek ze an dermaal Gregory aan. Zijn gezicht De rookworst met e fijne, zachte rooksmaak In winkels mei ons raambiljetI drukte de bewondering uit, die ze naar zijn oordeel verdiende. Zo openlijk als 't kon had ze hem uitgedaagd, om de armband terug te eisen als hij durfde Als hij het nü niet deed, kon hjj het later zeker nooit meer doen. Ze stelde hem voor de keus: „Spreek nu of houd )e mond voor altijd!" Toen de deur werd geopend en de butler" aankondigde, dat het eten was opgediend, sprak Gregory glimla chend: „Voortaan wat voorzichtiger, beste kind, dat is het parool". HOOFDSTUK XVI In de eetzaal trad Gregory als gids op. „Wel, mrs. Tote, zal ik u maar voor gaan? Geen formaliteiten, nietwaar? Ik was bang dat het aantal gasten niet zou kloppen, maar aan een ovale tafel doet het er immers niet zoveel toe". Bij het oversteken van de hall voel de Justin een fijn kneepje in zijn arm Opzij kijkend zag hij juist, dat Dorin da haar hand terugtrok erf merkte een smekende blik op. Hij hield zijn pas in en liet de anderen voorbijgaan. „Wat is er aan de hand?" Bijna zonder haar lippen te bewegen, antwoordde ze: ,,Hij is de Boze Oom". „Wie bedoel je?" „Mr. Porlock". „Onzin". .Nadrukkelijk knikkend, zeide ze: „Hij is het".. Een toen waren ze aan de deur van de eetzaal. By haar plaats aangekomen bleek Dorinda, dat zij Gregory en mrs. Tote tegenover zich had. Tussen haar en mrs. Tote zaten rechts mr. Masterman, mrs. Oakley, mr. Tote, miss Masterman en Gregory links, tussen haar en Gre gory Justin, de zonderling uitziende Leonard Carroll, Moira Lane, Martin Oakley en mrs. Tote. Haar ogen gingen terug naar Moira, die lachte met Leonard Carroll. Vol komen eerlijk, zij het ook met tegen zin, aanvaardde ze Moira's hogere maatschappelijke „standing" het was een betoverend mooie vrouw, die zeer op haar gemak en volkomen beheerst glimlachjes en geestigheden ten beste gaf. Onder 't nuttigen van de soep vergat Dorinda een ogenblik Gregory totaal. Toen dan ook Justin haar vroeg: ..meende je dat?" had zij de draad van het gesprek verloren en keek hem niet-begrijpend aan.. „Ik bedoel wat je zo juist zeide", verduidelijkte hi). ,,'t Schijnt ongeloof lijk". ,,'t Spijt me.... ik dacht ergens an ders aan. Natuurlijk meende ik het". „Je kunt er onmogelijk zeker van zijn". „O, maar dat ben ik wèl. Heel-heel- héél zeker". „Dan kunnen we beter over wat anders praten". Opnieuw keek zij naar Moira Lane, tot wie Leonard Carroll zich met zijn verwrongen lachje had overgebogen. Blijkbaar voerden zij een levendig ge sprek, met rake opmerkingen over en weer. Zich weer tot Justin wendend, sprak Dorinda zachtjes: „Wat is ze mooi!" (Wordt vervolg) Kwaad gerucht neemt altijd toe, goed gerucht wordt spoedig moe. VRIDANKE

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 11