De ministers van defensie van het Atlantisch Pact bijeen Kort Bestek Don Juan bedroog vier vrouwen Slachtoffer lag portiek bewusteloos in VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Jarige Churchill door vriend en tegen stander in Lagerhuis gehuldigd Woudenberg voor Bijzondere Raad van Cassatie Donderdag I Dec. 1949 74e Jaargang No. 10750 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Neemt uw kolenrantsoen bij gedeelten af! Brits soldaat in Oostelijke sector gearresteerd MARSHALL TEVREDEN OVER EUROPEES HERSTEL Frankrijk gaat straal vliegtuigen bouwen Weerbericht Duitsland, bevelhebbers en atoom bom op de agenda Fransen in Polen zullen terecht staan Oranje-team met één debutant Schijvenaar gepasseerd Tito's obers en Stalin's lakeien. Een nieuwe koffiebon Half pond voor acht weken Gevoelensdie ons verenigen zijn groter Lunch met Deens Koningspaar Jk ben door drie mannen beroofd.. Maar zijn verhaal was verzonnen Felle maar korte brand te Hoorn Nieuwe uraniumlagen in Canada ontdekt Geen tapijten, maar telefoonboeken Wereldvakverbond nodigt christelijke vakverenigingen uit BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A- KAPTEIN Directie: B IJLS MA en C KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties wJuttertjes" tot 15 woor den f L—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal t oij vooruitbe taling, plus Incassokosten Men verwacht spoedige overeenstemming op de bijeenkomst van de ministers van defensie van de twaalf landen van het Atlantisch Pact, welke vandaag te Parjjs begint ter bestudering van een gecoördineerd defensie-program, dat reeds door de stafchefs is goedgekeurd. Men gelooft, dat dit program het volgende in houdt: Verdeling van wapening en uitrusting, coördinatie tussen plaatselüke defensie-groepen, de keuze van de bevelhebbers. Duitslands rol in het nieuwe plan en het gebruik van de atoombom. De Canadese minister van defensie, Brooke Claxton, verklaarde Woensdag, in antwoord op een vraag, of de West- duitse republiek zonder bewapening 'n rol zou kunnen spelen in de organisatie van het Atlantisch Pact: „Nadat wij onze eigen organisatie op gang hebben gekregen en zij er in geslaagd zijn hun eigen democratie te doen functionneren kan de tijd aanbreken, dat wij samen kunnen komen." Claxton zei, dat het pact spoedig bekend zal staan als NAT (North Atlantic Treaty) en de organi satie als NATO. Gelden voor de bewapening De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag verklaard, dat de onderhan delingen over evereenkomsten met acht landen van het Noordatlantisch Pact in het eind-stadium waren geko men en dat een gedeelte van de fond sen voor hun bewapening binnenkort Wacht niet tot het vriest Het ministerie van Economische Za ken dringt er bij de verbruikers op aan een deel van het brandstoffen- rantsoen voor de komende stook- periode thans af te nemen. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat het de handel bij een plotseling intreden van de vorst met mogelijk zal zijn alle dan te verwachten bestellingen binnen enkele dagen uit te voeren.. Voor een goed verloop der distribu tie is het noodzakelijk dat verbruikers, indien enigszins mogelijk, onverwijld zorg dragen, althans de helft van hun winterbehoefte aan kolen aan te schaf fen. Tegen het stoken van mengsels bijvoorbeeld anthraciet met eierkolen of cokes in haarden behoeft geen bedenking te bestaan. De kolenhandel zal op aanvraag gaarne bereid worden gevonden hierbij zo nodig voorlichting te geven. DE „TABINTA" WEER THUIS Om half elf Woensdagavond meerde het troepentransportschip de „Tabinta", met aan boord o.a. het derde garde regiment Jagers en het 322ste Spitfire squadron, in de Amsterdamse haven. Hedenochtend om negen uur begon de debarkatie. beschikbaar zou komen. Een Italiaanse delegatie heeft te Londen met leden van het Amerikaanse gezelschap be sprekingen gevoerd over mogelijke ver groting van de militaire productie in Italië. Protest in Berlijn De Britse autoriteiten te Berlijn dienden een protest bij de Sowjet- autoriteiten in tegen de wijze, waarop Woensdagmorgen vroeg twee Britse soldaten door Duitse politie in de Oos telijke sector van Berlijn werden gear resteerd. Een der Britse soldaten is ontsnapt en naar zijn eenheid terug gekeerd. De politie uit de Oostelijke sector deelde Reuter Woensdag mede, dat de Britse soldaten werden vastgehouden, omdat zij „de orde hadden verstoord" en dat één van hen ter beschikking van de Sowjet-autoriteiten was gesteld. Generaal George Marshall, de voor malige minister van buitenlandse za ken der V. S„ verklaarde Woensdag in een rede te New York, dat het Euro pese herstelprogram tot dusver geslaag der was geweest dan de initiatiefne mers aanvankelijk verwachtten. „De stand van zaken laat in het voorjaar van 1947 kennende, is hetzelfde beeld twee jaar later ongelofelijk verblij dend, wat de huidige moeilijkheden en gevaren ook mogen zijn", aldus Mars hall. De Britse staalfirma David Brown and Sons Limited te Huddersfield heeft medegedeeld, dat zij geheimen van haar vervaardigingsmethoden, waardoor straalvliegtuigen kunnen worden ge bouwd in Frankrijk en de Franse ko loniën, aan ie Franse firma Sambre et Meuse bekend maakt. Het Franse ministerie van luchtvaart heeft de overeenkomst goedgekeurd en er zal een speciale gieterij worden ge bouwd te Feignies aan de FransP"l- gische grens. Er zullen technici worden uitgewisseld tussen de beide firma's. En maakte zich met de buit uit de voeten In Augustus 1946 maakte de 41-jari- ge koopman P. S„ zonder "aste woon- en verblijfplaats, in Den Haag kennis met een vrouw. De kennismaking vor derde uitstekend en hij kwam al spoe dig bij de vrouw thuis. Daar zij enige kleren te verkopen had,, bood hij aan, dit voor haar te doen. De opbi engst f 1500 droeg hij niet af en hij kwam niet meer opdagen. Een paar dagen la ter maakte hij in een bioscoop kennis met een andere vrouw, die hem on derdak verleende. Daar vertrok hij met medeneming van de distributiebeschei den. In September 1946 kwam hij in kennis met een vrouw, die hij trouwbe loften deed, en die hij in totaal f 670 afhandig maakte door haar te vertellen, dat zijn renpaarden met een vliegtuig naar Frankrijk gebracht moesten wor den en dat hij voor het laten inschrij ven van de rennen geld nodig had. Toen niet meer werd gegeven ver dween hij met de Noorderzon, maar nam van een kennis, waar hij wel eens in huis kwam, een jas van de kapstok mee. Hij was echter nog niet uit Den Haag vertrokken, want een paar dagen later had hij alweer relaties aange knoopt met een vrouw. Tijdens haar af wezigheid nam hij uit haar woning een Zwaar bewolkt met hier en daar een regenbui en later op de dag verspreide opklaringen. Matige tot krachtige en in het uiterste Noor den van het land tijdelijke harde wind tussen Z.W. en W. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG: Zon op 8.26, onder 16.32; Maan op 14.48, onder 5.03. gouden ring en distributiebescheiden weg. Nu verdween hij en de recherche, bij wie aangifte was gedaan van ver melde feiten, kon de man niet vinden. Dezer dagen werd hij echter te Heer len gearesteerd, daar bleek dat zijn naam in het opsporingsregister voor kwam. CIVIEL BESTUUR TE SOLO OVERGEDRAGEN. Dinsdagmiddag werd het civiel be stuur in Solo officieel overgedragen door de Nederlandse resident Linck aan de Republikeinse resident Sudiro. De Poolse regering heeft de Franse ambassade per nota doen weten, dat André Robineau en de vier Fransen, die te Breslau en Krakau werden aange houden zullen terechtstaan en dat zij hun eigen verdedigers mogen kiezen. Het lot van Boitte, de Franse vice-; consul te Warschau, zal hetzelfde zijn als dat van de Poolse vice-consul te Rijssel, Szcerbinski, die te Parijs ge vangen wordt gehouden. In de nota ^ordt verder gezegd dat de twee ambassade-beambten, mej. El- sa Pennoni en mej. Sofie Mlczynski, als mede de andere personen, die bij wijze van represaille zijn aangehouden, uit Polen zullen worden gewezen. Het aan tal van de personen, die zullen worden uitgewezen, is in de nota niet vermeld, maar de woordvoerder van de rege ring, generaal Victor Grosz, verklaarde, dat de maatregel zal gelden voor alle Fransen, die bij wijze van represaille zijn aangehouden. Dit zouden elf per sonen zijn. Na de oefenwedstrijd van het Bonds- elftal tegen de Zweedse eerste klasser Djurgaarden heeft de keuze-commissie het Nederlands elftal, dat Zondag 11 December in het Olympisch Stadion te gen Denemarken speelt, bekend ge maakt. Het elftal is als volgt samenge steld: Doel: Kraak (Stormvogels); Achter: Everse (Neptunus), Van der Sluis (BW); Midden: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta). De Vroet (F'noord); Voor: Lenstra (Heerenveen), Schaap ('t Gooi), Roozenburg (Sneek), Tim mermans (ADO), Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Schijvenaar (EDO), Stoffelen (Ajax), Van der Tuijn (HDVS). De obers van het Belgradose luxe hotel „Majestic" hebben ge weigerd op een receptie van de Albanese legatie ter gelegenheid van de Albanese nationale dag te bedienen. In een door 60 per sonen getekende brief verklaren zij het als eerloos te beschou wen de legatie behulpzaam te zijn, daar zij er van overtuigd zijn, dat de legatie het feest van het Albanese volk zou gebruiken vnn- een nieuwe '-'triane tegen de souvereiniteit en de vrijheid van het Joegoslavische volk. Zij achtten het verzoek van een „lakei van de Sowjetunie en de Cominform" vernederend en of fensief. Met ingang van 2 December is bon 384 Algemeen (voorkomende op alle levensmiddelenkaarten 909) geldig ver- klaard voor het kopen van 250 gram koffie. De geldigheidsduur van deze bon is vier weken en eindigt op 31 December. Een en ander geldt voor al le leeftijdsgroepen. De volgende bon aanwijzing zal echter pas op 26 Janu ari 1950 plaats hebben. Het zal niet meer mogelijk zijn nieuwe bonkaarten of bonnen uit te reiken voor nieuwgeborenen of voor bepaalde familiefeesten. De rantsoen- waarde van de in omloop zijnde rant soenbonnen „H 16" en „B D-een rant soen" blijft onveranderd 125 gram per bon. Winston Churchill, die Woensdag zijn 75ste verjaardag vierde, is 's middags in het geheel bezette Lagerhuis door vrienden en tegenstanders toegejuicht en 'uisterde met zichtbare ontroering naar een officiële lofrede van minister-presi dent Attlee. Deze laatste, van ouds Chureh'lls tegenstrever in het debat, zeide: Ik ben er zeker van, dat wij allen verheugd zijn deze man in goede gezond heid en actief als immer te zien. Wij wensen hem nog vele jaren" Churchill uitte er in zijn dankwoord zijn vreugde over, te hebben mogen constateren „hos veel groter al die gevoelens zijn, die ons verenigen dan de overigens belangrijks Kwesties, welke dikwijls zowel in het Lagerhuis als daarbuiten aanleiding geven tot twistgesprek". Naar van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, werd de moge lijkheid van een bezoek van Winston Churchill aan Denemarken informeel besproken, toen Churchill Woensdag 't noenmaal gebruikte met Koning Fre- derik en Koningin Ingrid van Dene marken op de Deense ambassade te Londen. Een menigte Londenaars wachtte buiten de ambassade om de komst gade te slaan van de voorname gasten o.w. premier Attlee voor het noen maal, dat gegeven werd door graaf Re- ventlow, de Deense ambassadeur. Churchill werd door de Deense ko ning en koningin gefeliciteerd. Tijdens de lunch werden twee korte toespraken gehouden, waarbij de Deen se koning en Churchill een toast op elkander uitbrachten. Terwijl de gas ten opstonden zeide Churchill terzijde: „en natuurlijk zullen we niet meer Door de dichte mist is een Franse DC 4 bij het vliegveld van Lyon neergestort. Drie leden van de be manning en een passagier kwamen hierbij om het leven. Het is aan het kordate optreden van de ste ward te danken, dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen. Tot de gewonde passagiers behoort de Nederlandse pianist Dani Wagen berg, die op weg was naar Tunis voor een tournee. Het veronge lukte vliegtuig in de heuvels bij Lyon. Een veertigjarige chauffeur, be stuurslid van een St. Nieolaasvereni- ging, werd Maandagavond laat bloe dend en bewusteloos aangetroffen in 'n portiek van een woning te Haarlem, waar hij die avond verwacht werd om 200,— af te dragen, die moesten die nen voor de bestrijding van de charita tieve uitgaven der vereniging. De be woners van het huis droegen de gewon de naar binnen, waarna deze tot be wustzijn kwam en vertelde, dat hij door drie mannen was neergeslagen en beroofd van zijn portefeuille, waarin de 200,zaten. r\e voorraad tijdbesparende letter- combinaties, die langademige namen moeten vervangen is blijkbaar onuit puttelijk. Wilt u een serie uit verleden, heden en toekomst? Denk om de bocht, daar gaat-ie! SHEAF, AMGOT, UNRRA, OEEC, CARE, UNESCO. UNSCOB. FAO, ICAO, TITU, IRO, WHO.... Op lossingen in een volgend nummer. En dan zijn daar voorts KNIP, RIS, KNIL, KL, KLM ad infinitum. Nieuwe woor den rijzen als paddestoelen uit de grond: BENELUX, FRITALUX, maar waarom dan geen FINEBEL of FIBE NEL en NORDENSWE. DANOSVE of DOSFRILUX? En wat dacht ge, vrien den, voor de Westelijke Grote Drie van USBRANCE en voor de landen van de Raad van Europa van SCNADWESTA- LY? Maar de klap op de vuurpijl is toch wel KETSEBTROK. Wat dat be tekent raadt ge nooit. En ik zal het u niet onthullen! In Zwitserland is een apparaat geconstrueerd, waarmee men zich door op knoppen te drukken, vlug op de hoogte kan stellen van de vertrekuren van de treinen. Als we zoiets in Holland zouden hebben, stap ten de zenuwachtige dagjesreizigers tóch nog in de verkeerde trein! Ge weet. vrienden, dat Sint Nicolaas zijn intocht in Amsterdam heeft ge UIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllHIIOIIIllllllllllllllllllHIIUIIIHIttlIHHHtHHIIIHIIUI houden, waar hij ontvangen is door de waarnemend burgemeester. (De heer d'Ailly was juist even naar Amerika). Maar nu moet ge horen, welk telegram de jarige Winston Churchill op zijn feest ontving: Aan Winston Spencer Churchill, Londen. Zijne Eminentie, de officiële en gemeentelijke Sinterklaas, die zojuist zijn plechtige intrede deed in de stad Amsterdam en ontvangen werd door de officiële gemeenteraad Vol verwachting klopt ons hart. op het historische paleis op de Dam, wil u gelukwensen met uw 75e ver jaardag stop. God zegene u stop. Ge hebt uw plicht gedaan. Sint Nicolaas. De goede man denkt toch overal aan ook, wat? Ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het stadsbestuur van Oost-Berlijn krijgen alle school kinderen in de Sowjetsector een extra dag vrij en 125 gram snoep. Omdat je meer kinderen met snoep vangt dan met azijn, als ge me volgen kunt. Jn Praag is een huwelijksbureau inge steld, dat alle formaliteiten zal re gelen voor huwelijksplechtigheden. Het bureau zal zorgen voor foto's, extra-rantsoenen voor het huwelijks- ontbijt, het reserveren van kamers voor de wittebroodsweken enzovoorts, enzo voorts. Als ge het niet verder vertelt, wil ik u wel verklappen, dat ik zo'n vermoeden heb, dat dat bureau een staatsbureau is. Tot directrice van de grootste Poolse Kledingfabriek is benoemd mevrouw Halina Lacwik. die sinds 1945 op de fabriek werkt. En het personeel van een Poolse hoogoven heeft een wedstrijd in het snelsmelten gewonnen. Het smelt staal in 2 uur en 27 minuten. En twee Poolse metselaars hebben een record gevestigd door in acht uur 77 000 stenen te metselen. En Polen is het oude Polen niet meer. Een dokter werd gewaarschuwd, die snijwonden en een hersenschudding constateerde. De man werd naar het ziekenhuis overgebracht en de volgen de dag door de politie verhoord. Hij kon de politie een tamelijk scherp sig nalement van een der berovers opgeven en het politie-onderzoek was reeds be gonnen, toen een rechercheur, die nog nadere bijzonderheden van het arme slachtoffer wilde weten, de gewonde man op tegenstrijdige verklaringen be trapte. Een voortgezet verhoor deed de chauffeur tenslotte door de mand val len: Hij had de 200 opgemaakt en de beroving geënsceneerd door zichzelf met een scheermesje wonden toe te brengen, zijn kleren te vernielen en zich het uiterlijk van een overvallen man aan te meten. De hersenschudding kwam enigszins als een bijdrage van het toeval, want toen de man met zijn wonden op de fiets wilde stappen werd hij, waarschijnlijk door bloedverlies, onwel en viel hij er aan de andere kant weer af, waarbij hij met zijn hoofd op de stenen bonkte en een hersenschud ding opliep. Toen, werkelijk bijna be wusteloos, begaf hij zich strompelend naar het huis, waar hij ineenzakte. De man heeft intussen ook nog twee ande re verduisteringen bekend en zal na herstel rekenschap moeten afleggen van zijn vergrijpen. denken aan koning Alfred" (koning Al- fred was de Engelse koning uit de negende eeuw, die de strijd aanbond tegen de Deense invallers). Toen Churchill bij het verlaten van de ambassade weer op het borde» kwam, werd hij toegejuicht door een menigte, waaronder zich ook vele in Londen wonende Denen bevonden. De oude staatsman lachte en gaf het be kende V-teken. Gistermiddag was Hoorn in rep en roer door een felle brand op het Grote Noord. Te ruim één uur ontdekte de heer Dontje, die een groentehandel drijft, dat in de naast de kamer gelegen gang brand was uitgebroken. Het vuur had al een flinke omvang en de boven bewoner, de bejaarde heer Blom, zag zich de weg naar de begane grond af gesneden. Hij kroop door een dakraam en bleef in de goot wachten tot hij gered zou worden. Dat duurde geluk kig niet lang, want drie minuten nadat alarm was gegeven, was de brandweer met groot materiëel ter plaatse. Door middel van de ladderwagen werd eerst de heer Blom uit zijn hoge positie ver lost. Enorme rookwolken kwamen uit het huis en verduisterden de omgeving. De brandweer koppelde enige slangen op de waterleiding en een autospuit begon het vuur te bestrijden met een prar stralen. Door het snelle en kor date optreden slaagde de brandweer er in het vuur binnen een half uur te blussen. De schade aan het pand is vrij groot. Ook het belendende perceel, waarin de slagerij van de heer P. Rol is geves tigd, kreeg enige brandschade, maar veel groter zijn de vernielingen die door het water zijn aangericht. De oorzaak van de brand is zeer waarschijnlijk kortsluiting. Kort vóór de heer Dontje het vuur ontdekte had de aan tafel gezeten familie er zich over verwonderd, dat de radio „zo knapperde". De minister van mijnbouw van de provincie Quebec (Canada) heeft be vestigd, dat uraniumlagen zijn ontdekt nabij de stad Quebec. De ontdekker, die aanspraak maakt op het recht van exploitatie voor een oppervlakte van 6.000 ha, verzekert dat het radioactieve erst bijna aan de oppervlakte is te vin den. De dikte van de aders varieert van drie tot honderd meter. bij de Duitse oorlogsindustrie? Neen, antwoordde W. Daarna verklaarde W., dat hij thans inziet, dat hij vol komen fout heeft gehandeld en dat hij zich thans diep schaamt over zijn gedragingen in de bezettingstijd. Waarom thans eerst dat berouw? vroeg de president Mr. Haga. W. haalde de schouders op. „Ik heb er toen nooit over nagedacht." Ook kwam nog het feit ter sprake, dat W. ter gelegenheid van het zonnewende- feest 1941 van Himmler een ere- pistool ten geschenke ontving. „Dit bewijst, dat de Duitsers in u een groot vriend zagen, zei mr. Pompe, één der raadsheren. Daama kreeg de raads man van W. het woord. Hij vroeg een rechtvaardige straf voor zijn cliënt. De procureur-fiscaal achte de straf iets te zwaar. W. stond naar zijn me ning tussen Mussert en de kleinere N.S.B.-grootheden in. Hij concludeer de tot een gevangenisstraf van 20 jaar. Over vijf weken volgt de uit spraak. Eis 20 jaar inplaats van levenslang Voor de Bijzondere Raad van Cas satie stond gistermorgen de voor malige leider van het Nederlandse Arbeidsfront H. J. Woudenberg te recht. Het Amsterdamse Bijzondere Hof had W. tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. W. vertelde gistermorgen, dat hij lid van de N.S.B. was geworden, om dat het sociale programma van de beweging zo'n grote indruk op hem had gemaakt De anti-democratische geest van de b^Weging, zeide hij op een vraag van de president, had hij maar op de koop toe genomen. Na dat de liquidatie der vakbonden ter sprake was geweest, kwam de kwes tie van de arbeidsinzet ter sprake en de activiteit van het N.A.F. in dezen. Begreep u niet, vroeg de president, dat u de weerkracht van het Neder landse volk lam zou leggen, door de Nederlandse arbeiders in te schakelen De 68-jarige graaf Felix von Luckner, in de eerste wereld oorlog een van Duitslands voor aanstaande commandanten van kaperschepen, heeft bij zijn aan komst te New-York, waar hij „oude vrienden wil bezoeken", een telefoonboek in zestien stukken gescheurd om te laten zien hoe sterk hij nog is. Het verscheuren van telefoonboeken is een van ae dingen, die hij als tijdpassering het liefst doet. De conferentie van het nieuwe we reldvakverbond te Londen heeft Woensdag besloten, christelijke vak verenigingen, aangesloten bij het Inter nationale Christelijke Vakverbond, uit te nodigen. De aanbeveling werd met 46 tegen 8 stemmen goedgekeurd, met dien verstande, dat de christelijke vak bonden „het beginsel van aansluiting bij een internationale van vakvereni gingen goedkeuren en ten uitvoer leg gen" vóór het volgende congres van het vrije wereldvakverbond, dat in de loop van de volgende twee jaar zal worden gehouden. De meeste tegen stemmers waren afgevaardigden uit koloniale gebieden.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1