L01DEÏSE JII1TEK1JES Verkoopster Over een jaar zal de haven van Flevostad gereed zijn MERKYULPENNEN Zijlstra P annen voor de Zuiderzeeprovincie Waardering TRIBUNE Indrapoera's droom was geen bedrog Purmerender markt Breezand Texel IJsclub Oost vergaderde Wieringen Aanbesteding onderhouds werken Het feest van de Vivo- winkeliers Besommingen IJmuiden Tsjoengking gevallen Te koop aangeboden Te huur gevraagd Te koop gevraagd Personeel Ruilen Diversen -De meest actuele krant HELDERSCHE COURANT PARKER - SWAN - CAW WATERMAN - LUXOR 4-Kleuren potloden Het Vulpenhuis DONDERDAG 1 DECEMBER 1949 QVER EEN' JAAR ZAL DE HAVEN VAN FLEVOSTAD gereed zyn als er tenminste niets tussenbeide komt en daar ziet bet er niet naar uit. Neen, u behoeft zich niet de ogen uit te wrijven en de wenkbrauwen te fronsen; sc rij\ er dezes weet ook wel, dat Flevostad niet bestaat. Maar die haven zal er zijn over een jaar, heus. Misschien mag ik u de zaak even uitleggen. I' le\ ostad is de toekomstige hoofdstad van de toekomstige twaalfde pro- \incie van ons land: Zuiderzeeland. Deze provincie zal het drooggemaakte en nog droog te maken grondgebied van de voormalige Zuiderzee omvatten met uitzondering van de Wierlngermeerpolder, die al min of meer met Noord- Holland vergroeid Is. Maar dat is een kleinigheidje, vergeleken by het totaal Er zullen eerlang 225.000 hectares drooggemaakt zijn; daarvan omvat de ieringermeer er 20.000, nog geen 10 pet. dus. De nieuwe provincie wordt dus 205.000 hectares of 2050 vierkante kilometer groot. Dat is iets meer dan 6 pet. van de oppervlakte van ons land. Het zal een kleine provincie zijn, maar daarom geen onbelangrijke. Integendeel! De agrarische bevolking zal met tertijd 200.000 mensen omvatten en men schat, dat een bescheiden industria lisatie na verloop van tyd het half millioen zal vol maken. Hier is derhalve gelegenheid vijf jaar bevolkingsaanwas op te vangen, al zal dat helaas niet in' 'aar '^tis bunnen gebeuren. De bevolking van Flevostad is geraamd op 40.000, dat is 8 pet.; maar het kunnen er ook 10 wordenIn elk geval wordt het een stad van dezelfde grootte als Leeuwarden en 's-Hertogenbosch QP HET OGENBLIK bestaat Flevostad alleen nog maar op papier, maar over een jaar zullen er mensen wonen: barakken vol met Zuiderzeearbeiders en een rijkshavenmeester en wellicht een ingenieur met zijn staf. In elk ge val, tijdelijke bewoners, die naderhand plaats zullen maken voor definitieve. Vóór men er bij de Commissaris der Koningin op audiëntie kan gaan zullen er zeker tien jaar voorbijgaan, zo niet meer. Ook zal het nog wel even duren eer de vijfde kamer van de arrondisse mentsrechtbank er de eerste inbreker tot acht maanden gevangenisstraf zal veroordelen en de verslaggever van Flevostads Nieuwsblad daar melding ]^[ET onze waardering plegen wij niet zo gul te zijn als met onze blaam. Het gaat ons gemakkelijk af, onze neus op te trekken, onze schouders op te halen of met een minachtende blik Keer te zien. Maar slechts met moeite «Ijr wij tot een bemoedigende klap op de schouder of tot een luidkeels „bravo"! te brengen. In de algemene opvatting staat critiek gelijk met af keuring en beoordelen met veroorde len. Als wij lezen over hetgeen de overheid doet of het parlement behan delt, beginnen wij met hierover sma lend te spreken. Als een beambte een feut heeft gemaakt, vergeten wij de duizenden keren, waarin hij correct te werk ging. Ten opzichte van onze kinderen nemen wij dezelfde houding aan Voor elk vergrijpje tikken wij ze op de vingers, maar hoe zelden strij ken we ze met een prijzend woord over hun krulle- bol! En ons ge sprek over de mensen! Breeduit .halen wij hun te kortkomingen over de hekel, geven zij geen aanleiding tct geroddel, dan doen wij het zwij gen ertoe. Hoe zelden hoort men op merken: „Dat is toch mooi!" of „Goed gedaan!" Wij beseffen te weinig, welk een opbouwende factor waardering is zo-, wel in onze maatschappij als in de kleine kring van het particuliere le ven. Het is, wat regen en zon zijn voor de bloemen; wat een dronk wa ter is voor de dorstige en een hart versterking voor de vermoeide. Er zijn ook voor het innerlijk leven dingen onmisbaar, die wij zouden kunnen vergelijken met de vitaminen op stoffelijk gebied. Men heeft eerst kortgeleden ontdekt, dat het voedsel van de dagelijkse dis niet voldoende is voor het welzijn. Dit voedsel dient aangevuld met stoffen, die te onaan zienlijk en te weinig grijpbaar zijn om onmiddellijk te worden herkend Maar het zijn juist deze kleinigheden die aan het lichaam zijn glans en veerkracht verlenen. Zoiets nu is de waardering voor het innerlijk bestaan Zij werkt opwekkend, aanmoedigend en versterkend op geest en gemoed. Maar bovendien verschaft zij wat iemand vaak het nodigst heeft vooi zijn geestelijk zelfbehoud: het zelfres peet, het besef, mee te tellen, van waarde te zijn voor zijn omgeving, met zijn persoon en arbeid iets te be tekenen in het leven van anderen. Me .nigeen lijdt onder het tegenwoordig zo algemeen bekende verschijnsel van" het minderwaardigheidsgevoel. En veelal ten onrechte Kon hij in het hart van zijn omstanders lezen, dan zou hij genezen zijn van zijn waan. Zij erkennen zijn verdiensten; zij mogen hem wel: zij zijn tevreden over ziin werk. Alleen zij spreken hierover niet: zij spreken immers uitsluitend over tekortkomingen en fouten' Eerst wanneer de betrokkene dood is. meet men zijn goede eigenschappen breed uit Maar wat heeft hij daaraan' In t graf kan hij de lofredenen niet horen n.jch de mooie stukken in de kran' lezen Had hij tijdens zijn leven ge weten hoezeer men hem op prij*- stelde hoeveel gelukkiger zou hij zich hebben gevoeld! En met hoeveel meer veerkracht. tcrewiiHing en succes zou hil zijn arbeid hehben verricht! Laten wij daarom wat guller wor den met onze waarderingsbetuigingen Eér bloem, tijdens het leven gesch ken. is meer waard dan tien bloe i stukken bij de begrafenis. Eén vrien delijk woord onder het werk maakt humeur zonniger dan een huldeblijk bi! het pensioen Niet wachten met onze waardering totdat het te laat is Vandaag nog blijk geven dat men var iemand houdt, dat men over hem te vreden is dat men zijn arb°io op pi «telt! Een handdruk, een zoen. een pluimpje, een complimentje, het zijr- de vitaminen die aan het leven glans en veerkracht verlenen. H. G. CANNEGIETER van zal maken. Maar zulke dingen zul len er gebeuren en nog duizenden an- dère gewone en ongewone dingen, die in elke stad voorkomen. Het zal u interesseren te weten waar deze stad zal verrijzen. Welnu, trekt u een lijn van Harderwijk uit naar het Noordwesten over een lengte van 23 kilometer en dan bent u er ten naaste bij. Enfin, als u over een jaar een KLM-rondvlucht maakt boven die grote vijver, waarin men vroeger de Harder wijker harde bokking ving, dan kunt u het zien; d.w.z. dan zult u twee even wijdige stukjes dijk zien met daartussen en daaromheen een massa wriemelende vaartuigen van allerlei aard. Die twee stukjes dijk zullen later deel uitmaken van de oevers van een breed vaarwater, dat van Amsterdam naar Urk zal lopen, wel niet helemaal rechttoe-rechtan, maar daar komt het toch wel op neer. Ten Westen van dat vaarwater komt de (Z.W.) Markerpolder, ten Oosten daarvan de (Z.O. Veluwse Droogmake rij, die beide ten Noorden begrensd zullen worden door een ook weer niet helemaal rechte lijn van Enkhui zen naar Kampen. Aan de hier genoem de namen moet u niet te veel waarde hechten; op dit punt staat nog niets vast. Maar zonder namen is het zo moeilijk om zich duidelijk uit te druk ken. Het oorspronkelijke voornemen om de Markerpolder nu eerst te maken men is er tijdens de oorlog van Marken uit al mee begonnen! heeft men la ten varen. De Veluwse Droogmakerij, dus het Z.O. gedeèlte van de nieuwe provincie, krijgt voorrang. En van dat gedeelte de Noordelijke helft; deze pol der wordt n.L zó groot, dat het verstan diger is het werk in twee etappes uit te voeren. Welnu, in de meest Westelijke punt van de Noordelijke helft van de Z.O-polder is Flevostad geprojecteerd. Men maakt eerst de haven, omdat men die voor de bedrijfswerkzaamheden no dig heeft. Het maken van de gehele ringdijk zal ongeveer zes jaar in be slag nemen, maar dan is het ook nodig om op meer plaatsen tegelijk te begin nen. Flevostad zal een der uitgangspun ten zijn. Advies van Zuiderzeeraad Alles wat ik u hier vertel staat amb telijk nog op losse schroeven Men is echter zover, dat de Zuiderzeeraad aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft geadviseerd aldus te handelen. De heer Spitzen heeft echter nog geen en kele handtekening geplaatst onder enig stuk, dat hierop betrekking heeft En op de begroting van het Zuiderzee- fonds, die onlangs bij de Tweede Ka mer is ingediend, komt slechts een be drag van 1.043 000 gulden voor ten be hoeve van de Zuidelijke polders. Daar kan men niet veel mee doen. Er is ech ter uit een ander fonds 72 millioen gul den ter beschikking gesteld om de zaak fors aan te vatten; dat is het z.g. local currency-fonds. een voortvloeisel uit het Marshallfonds. Men weet, dat de Marshallhulp ten dele uit een lening ten dele uit een schenking bestaat. De des betreffende dollars staan ter beschik king van de Nederlandse regering, die er particuliere firma's mee in staat stelt in de V.S aankopen te deon. Die aan kopen worden dan door de regering in dollars betaald en door de kopers In guldens vergoed. Zo verandert de dol larschenking in een guldensfonds, dat op de een of andere manier nuttig be steed moet worden. Die besteding nu geschiedt op voorstel van de Nederland se regering onder goedkeuring van de E.R.P.- (d.i. Marshall-) autoriteiten. Kortgeleden nu is men tot overeenstem ming gekomen omtrent de besteding van 72 millioen voor het weer op gang brengen van de Zuiderzee-inpoldering Er is dus geen reden om aan de voort gang van zaken te twijfelen SLACHTOFFERS DAKOTA-RAMP NAAR TUNIS Na een eenvoudige doch roerende plechtigheid op het vliegveld Fornebu is gisteren het toestel van de Aero Holland, dat de lijken van de bij de Dakota ramp bij Oslo omgekomen Joodse kinderen naar Tunis brengt vertrokken. VAL VAN DERTIEN METER. De 17-jarige arbeider B. uit Hoens- broek stortte bil werkzaamheden aan een te Heerlen in aanbouw zijnd ma taziin van biina dertien meter hoogte naar beneden Dank zij het feit. dat zijn val werd gebroken door steiger balken kwam hij er levend van af. Hi moest in het ziekenhuis worden opge nomen Zijn toestand is niet levensge •aarlijk. JAPANSE HERSTELLEVERANTIES AAN NEDERLAND. Het hoofdkwartier van generaal Mac «irthur heeft bekend gemaakt, dat Japar -ijn laatste lading herstelbetalingsgoe deren naar Nederland heeft verscheept Op basis van 1939 is nu het totaal d - zei leveranties aan Nederland gekomen op een bedrag van 19.038.706 yen. BESCHAVING wordt meer en meer een kwestie van zelfbehoad. Vorige week deed de Engelse regering een be roep op vrijwilligers voor de nieuwe permanente atoombeschermingsdienst. Vier jaar na de overwinningsfeesten krijgen we de invitatie om onze vrije tijd wederom te gaan wijden aan de tourniquet, en aan de verfijnde tech niek van het oplichten van puin. Chu- ter Ede, de Britse minister van Bin nenlandse Zaken, zegt dat dit niet be tekent dat er een oorlog dreigt of zelfs maar waarschijnlijk is. Het is een kwestie van paraat zijn. Het zou, bij wijze van spreken, weinig nut hebben de sloot te dempen wanneer het kalf al radio-actief is. De oproep hier gaat hoofdzakelijk uit naar mannen boven de 30 en vrou wen boven de 17 yt. Diploma's worden vanzelfsprekend niet vereist. Goede physiek, gezond verstand en handen die willen aanpakken zijn ook nu weer evenals tijdens de oorlog de hoofdkwalificatie voor de vrijwilligers vqn de burgerluchtbescherming. De gemiddelde trainingstijd zal vijf uur per maand zijn. De onderwerpen om vatten bescherming tegen explosieven en radio-actieve stralen, brandweer diensten, beginselen van chemische, atomische en bacteriologische oorlog voering en gewone EHBO. Daarna zal men tot een van de zes hogere afdelingen kunnen toetreden en promoveren voor bijzonder onderricht in post-atomisch opveegwerk en des- 'nfectiediensten. Het aantal vrijwilligers, dat zich kan aanmelden, is onbeperkt. Zij krijgen vrij uniform met een ruime sortering her kenningsinsignes, A-bombanden en di visielintjes. yREEDZAMER defensiemiddelen worden gezocht in een dreigenc Anglo-Frans culinair geschil. Het be gon toen Philip Noel Baker, Brits mi- nister-van-het-Gemeenebest, dezer da gen een voorstel deed om Engelands ■touristenindustrie te bevorderen. De minister, die vroeger jarenlang te Genève gewoond heeft tijdens zijn werkzaamheden by de voormalige Vol kenbond en die derhalve een der wei nige Engelsen is, die zyn vaderlandse keuken naar behoren weet te onder schatten, raadde n-l. een uitwisseling aan tussen tienduizend Franse en En gelse koks gedurende 1950. Of hier mee de kiemen gelegd zijn voor een n-.euwe Franse revolutie kunnen wij var Londen uit nog niet waarnemen. 'Vel heeft Noel Baker's goedbedoelde voorstel een hevige deining veroor- raakt in Britse hotel- en restaurant kringen. Deze protesteren, dat m11 de export van tienduizend Engelse koks naar Frankrijk er in Albion praktisch niemand meer over zou zijn om de tradities van de Engelse keuken hoog te houden. En dat zou volgens hen fataal zyn. De Engelsman, op zoek naar zijn fish and chips (de eeuwige gebakken vis met patate frite), of op iacht naar zijn miniatuur portie „Ar gentijns bevroren" braadlap met wa terachtige kool en aardappelen-zonder- zout, zou op zijn achterste benen gaan staan, indien men hem een of andere ingewikkeld uitziende, met uien en kruiden bewerkte Franse schotel zou voorzetten. Over de gevoelens van de Paryzenaar, die eventueel aan de 9e~ wapend-betonnen puddingcreaties van de gemiddelde Engelse kok overge leverd zou worden, wordt aan deze zijde ven het Kanaal niet gerept. r\E CITER, die van het begin tot het eind door de nieuwe Engelse spion- nagefilm „The Third Man" speelt, heeft een stormloop op de Londense muziek winkels verwekt. Iedereen wil een «ci ter hebben of er een cadeau geven met Kerstmis. Op de jaarlijkse Film Show was de uit Wenen geïmporteerde An- ton Karas, de man die de citer in de film speelt, een grotere attractie dan de speciaal uit Hollywood overgevlogen sterren. De gramofoonplaten van de citermuziek uit „The Third Man" wor den dagelijks bij tienduizenden ver kocht en kunnen niet snel genoeg ge maakt worden. Meneer Karas is inmid dels weer terug naar Wenen, waar film-directeur Carol Reed hem ontdekt had in een café. Hij hield niet van Lon den. ondanks alle eerbetoon. Hij was in het bijzonder tegen de filmwereld gekant, ondanks het stevige salaris, dat hij ontvangen heeft, en prefereert een rustig leven aan de mooie rode Donau. De film in kwestie, een realis tisch spionnagedrama, is een permanent uitverkocht succes. De climax aan het eind is een sensationele mensenjacht door de ondergrondse riolen van het na-oorlogse verlopen en corrupte We nen. INE VOLGENDE zeldzame briefwisse ling in de koude oorlog tussen de 93-jarige aartssocialist George Bernard Shaw en de oerconservatief Winston Churchill is zojuist bekend geworden. Ter gelegenheid van de première van zijn nieuwste toneelstuk zond de schrij ver twee vrijkaartjes naar Churchill met het venijnige briefje: „Voor de première, één kaartje voor u zelf en één voor een vriend, als u er tenminste =>er heeft". Prompt ging er een briefje terug van Churchill: „Hartelijk dank voor de vrij kaartjes. Ben verhinderd de première bij te wonen, maar zal met genoegen de tweede avond aanwezig zijn, als u er tenminste een heeft". Het stuk heeft tnmiddels maar drie weken gelopen en bleek een fiasco! Naar de Nederlands-Indische Bond van ex-krijgsgevangenen en -geïnter neerden mededeelt, zal H. M. de Ko ningin de herdenkingsplechtigheid voor de gevallenen in de strijd tegen Japan op Zaterdag 10 December in de Grote Kerk te Den Haag bijwonen. „Toen ik in het orgaan van de Reis- vereniging had gelzen, dat de „Indra- poera" dezer dagen een achtdaagse reis naar Denemarken gaat maken, waarbij de passagiers-accomodatie van het schip i f 200 per persoon ter be schikking wordt gesteld van leden der Relsvereniglng, kwam Ik zó ontzettend in extase, dat ik er 's nachts van droomde, maar 's morgens tot nuch tere waarheid kwam. dat ik toch niet mee kon gaan. daar f 200 voor mij een kanltaal is. Tk ben zelf drie jaar gele den uit Indonesië gerepatrieerd, heb in deze periode miin ouders verlogen door de ge vol "-en van de oorlog en zorg nu voor mijzelf'. Dit stond te lezen in een brief, wel ke Kot. Jibben, die vorige week af scheid nam als gezagvoerder bij de Kon. Rotterdamsche Llovd, na zijn laatste aankomst met het m.s. „Indra- Doera" ontving. De ondertekening van de brief luidde ..Indrapoera". Het schrijven bleek afkomstig van een Am sterdams kantoormeisje, dat vol gens het bijgesloten geboortekaartje op 13 September 1926, op de Indische Oceaan, op 11 5' N B. en 57 0' O.L., aan boord van het m s. „Indrapoera", op weg naar Batavia werd geboren en. met de toenmalige gezagvoerder van het schip Kapt. W J BooA. als neetoom, Indrapoera" werd gedoopt. De. blij kens ingesloten foto. charmante 23-ja- rige Indrapoera, die haar gelijknamig ..geboorteschip" sindsdiens niet mee«- heeft gezien vraagt dan verder in haar brief, of het voor baar misschien mo gelijk is. de reis als werkend passagier mee te maken ofschoon zü zo verstan dig is te begriipen. „dat f 200 in zo korte tijd niet zo gauw is verdiend". Maar ze is er zó vol van, dat ze niet nalaten kan, te schrijven, want: „Dit betekent voor mii een herinnering t w dat mijn ouders zoveel jaren terug óók een reis op dit schip maakten; en het PURMEREND, 29 Nov. 1949. Ondanks dat December bijna in het land is, valt net aanbod van vette koeien ter vee markt niet tegen, hoewel de aanvoer geleidelijk terugloopt en de kwaliteit minder wordt. De hand'el was echter gunstig en de prijzen kunnen als „vast" worden aangeduid. De animo voor geldekoeien was goed, doch voor het or.courante gedeelte van de aanvoer was de kooplust niet groot. Daaren tegen was de handel in verse melk koeien stroef. De prijzen zijn nog te hoog om een viugge handel mogelijk te maken. Ook met het jonge vee gaat het allerminst vlot, speciaal wat de jonge stiertjes betreft. Er waren enkele zware stieren die voor de slacht werden ver kocht; een ervan bracht zelfs om en nabij 1300 op. De woiveemarkt was beter bezet dan de vorige week, doch de verkoop ging rrpuder vlot, in het bijzonder voor schapen. Het gerucht deed de ronde, dat de export naar Duitsland was stop gezet, hetgeen lage prijzen tot gevolg had. Voor lammetjss was de handel eveneens stug, maar toch niet in de zelfde mate als voor de schapen. De «arkensmarkt gaf zo iets als een re- cordaanvoer van biggen te zien. Alleen ■r Mei van dit jaar is de aanvoer groter geweest. Rekening houdende met de grote aanvoer was de gang van zaken Ung niet slecht Zelfs konden de prijzen van de vorige week zich goed hand haven. De belangstelling voor vette v.irkens was minder, als gevolg daar in daalden de prijzen. Slechts een enkel dier verkreeg een notering die ooven het gemiddelde uitging De han del in bokken en geiten was beter, maat net aanbod bleef heel bescheiden. De paardenmarkt vertoonde hetzelfde teeld; „voor het leven" was heel wei nig te doen. Zelfs ziet men goede mcr- i.e-veulens voor de slacht verkopen. De pluimveemarkt was niet bijster druk bezet en de handel kalm Konijnen wer den weer voor export verkocht, het geen leidde tot een prijsstijging. is toch per slot van rekening mijn geboortebodem". Kapt Jibben heeft Indrapoera's brief aan de directie van de Kon. Rotterdam sche Llovd gegeven en deze heeft haar terstond doen weten, het in dit geval op prijs te zullen stellen gedurende de ze rondreis „Indrapoera" op de „Indra poera" als gast van de Llovd te mo gen beschouwen. Reeds de volgende morgen was er een telefoontje uit Am sterdam: „U spreekt met „Indrapoera". Ik heb een gat in de lucht gesprongen! Uw brief heb ik aan mijn baas laten lezen en hij gaf mij direct vacantie om mee te kunnen gaan". „Om de herinnering zo echt mogelijk te doen zijn. heeft de directie van de Llovd ook de reeds vele jaren lang ge pensioneerde „peetoom" van „Indrapoe ra" le in Den Haag woonachtige oud gezagvoerder Kapt. Boon. wiens pete kind hem na haar geboorte nimmer meer ontmoette en hem reeds lang overleden waande voor dit reisje uit genodigd. En ook de krasse 78-jarige heer Boon heeft de invitatie dankbaar aanvaard. Wat zal er op de „Indrapoe ra" worden gepraat! DAMWEDSTRIJD ALKMAAR— BREEZAND. De Alkmaarse damclub DDD speel de haar vierde competitiewedstrijd te gen Excelsior, alhier. In een goede wedstrijd wonnen de gastheren met 119. DDD's kopborden waren slecht op start in tegenstelling met de mid denmoot. welke 9 punten scoorde. Aan bord één ontmoette de heer Oud de kampioen van Noord-Holland 1949 de heer Veenstra, die na een verborgen damslag zijn partij fraai won. De uitslagen waren als volgt: 1 Veenstra (Excelsior)Oud (DDD) 20, 2 PieterseKruider 20. 3 Jansen Schuit 20. 4 van VlietHemels 02. 5 MeyerWoonijk 02. 6 SasDe Bree 02, 7 WiersmaSmolenaars 11, 8 vd WalleM. Oud 02, 9 vd Berg— Helder 20, 10 WeyersToeppoel 20. In de jaarvergadering van de IJsclub Oost, die werd gehouden in „Het Wa pen van Amsterdam", werd door de heer M. Dijker namens de leden het voorstel gedaan, de contributie te hal veren, wanneer de vorst mocht uitblij ven. De penningmeester, de heer Jn. Roeper, vond het risico wat groot. De kas is welgevuld, maar wanneer er een strenge winter komt, zal de vereniging het geld hard nodig hebben. Niettemin werd door het bestuur toegezegd, dat het voorstel zou worden overwogen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren A. Kalis, W. C. Daalder en P Roosendaal herkozen In de plaats van de heren C. Kager en W. van Liere werden gekozen de heren Jn. Kievit en C. van Liere. Het verhuren van de ijstent bracht enige tongen in beweging, omdat het zeil niet in goede toestand verkeert. Het bestuur zegde toe, dat men de tent niet zou verhuren vóór deze in goede conditie is. Toen de uitwisseling van leden met de IJsclub Eierland ter sprake kwam, herinnerde de heer Steigstra er aan dat hiertoe reeds enige jaren ge'->den werd besloten. ONTHEFFING WINKELSLUITING. Volgens het besluit van B. en W. zullen alle winkels op 1, 2 en 3 Dec. met het oog op de St. Nicolaasviering tot 's avonds 9 uur geopend zijn. Een zelfde ontheffing is verleend in ver band met de Kerstdagen op 22 en 23 December. DE KLAPROOSCOLLECTE. De collecte voor het Ned. Oorlogs graven Comité (Klaproos-actie) heeft in de gemeente Wieringen opgebracht de totale som van f 134011. Woensdag 14 December zal het on derhoud gedurende 1950 worden aan besteed van de volgende werken: Ia. de Afsluitdijk van de Zuiderzee tussen Wieringen en de Friese kust nabij Zurich en van bijbehorend hoofd, gebouwen en aansluitende terreinen met bijkomende werken; b. de uitwateringssluizen in de Af sluitdijk te Den Oever en te Korn- werderzand erv van bijbehorende dam men en gebouwen; II. de havens en havendammen te Kornwerderzand, te Breezanddijk, te Den Oever en aansluitende terreinen; III. de schutsluizen en bruggen in de Afsluitdijk en van de bijbehorende gebouwen; IV. het op de Afsluitdijk gelegen gedeelte van Rijksweg No. 9. Op die dag zal eveneens worden aanbesteed: het onderhoud gedurende het jaar 1950 van: I. de Rijkszeewerken op en nabij Wieringen; II. de Rijkshavenwerken op Wie ringen; III. de Balgzanddijk en het Balg- zandkanaai met de daarbij behorende grond- en kunstwerken tussen van Ewijcksluis en Oostoever; IV. gedeelten van de Rijksweg No. 9 en van de Rijksweg No. 10a. De winkeliers van Wieringen aange sloten bij de Vivo hadden een mooie feestavond georganiseerd voor hun klanten welke gehouden werd in zaal Wiron. De zaal was geheel bezet. De r. k. toneelvereniging de Ypelaarstrad het eerst op met het blijspel „Het be gon in een gracht". De lachspieren raakten op deze avond wel in bewe ging. want het is een zeer humoris tisch stuk. De spelers en speelsters had den dan ook veel succes. Na de ver loting en het uitdelen van versnape ringen werd een boerenbruiloft ge vierd. De gasten die er aan deelnamen waren in oud Wieringer costuum ge kleed. Er werden verschillende voor drachten gehouden en de ceremonie meester de heer W. Kwast leidde de bruiloftsgangers ten dans. Door de be kende volksdansgroep werden ver schillende nummers uitgevoerd. Tot slot werd nog gezellig gedanst en het was al ruim middernacht toen men huiswaarts keerde. De besomingen van Dinsdag waren stoomtrawlers: IJm. 38 ƒ8170; IJm. 71 ƒ5570; motorloggers Sch. 9 ƒ3520; IJm. 268 ƒ8460; IJm. 52 ƒ1005; KW. 45 ƒ10.200; KW. 9 ƒ10.240; KW. 19 ƒ4970; KW. 44 ƒ7760; KW. 227 ƒ4560. De aanvoer bedroeg 2860 kisten, waarvan 2040 met verse haring, De prijzen per kilo waren gr. tong 2.202.10; gr. mid. tong 2.052.00; kL midd. tong 2.05 1.95; tong II 1.061.02; tarbot 1.95 1.75; pryzen per vijftig kilo gr. schel vis 8069.50; mid. schelvis 4641; kl. schelvis 3026; verse haring 26.50 —23.50; makreel 27.5016.50; zwarte poon 12.5011.50; prijzen per 125 kilo gr. kabeljauw 214182; koolvis 58—52; leng 162—132; gr. hake 162 —130. Tsjoengking, de derde hoofdstad van de nationalisten, is vandaag zonder strijd in handen van de communisten, gevallen. Dit is medegedeeld door na tionalistische ambtenaren, die per vlieg tuig in Hongkong zijn aangekomen. Zij zeiden voorts, dat de nationalisten be gonnen zijn Tsjengtoe te ontruimen, 300 km ten N. W. van Tsjoengking. Een nationalistische ambtenaar heeft te Hongkong verklaard, dat honderden kisten met zilveren dollars, toebeho rend aan de nationalistische regering, op het vliegveld van Tsjoenrking zijn achtergebleven. Er was geen tijd meer geweest om de kisten in te laden.... De adressen Bureau enz. uitslui tend 's middags na vier uur. Grote naaicommode. Govers- straat 68. Z.g.a.n. Hobbelzwaan Van Hogendorpstraat 31. Twee meisjesmantels lft 15-16 jaar, f 12.50 en f 35. Te bevr. Sluisdijkstraat 143. Tegen advertentiekosten 2 liö'/e hondjes van 8 weken. Wilhel- minastraat 59. Wegens plaatsgebrek een in gcede staat zijnde Engsslse kin derwagen, donkerblauw. Te bevr. P C. Teeuwen, woonschip De Biesbosch, Keizersgracht, Den Helder. Piano tegen billijke prijs. Rei gerstraat 61. Twee stalen hutkoffers en een kasthutkoffer en een passerdoos. Zuidstraat 81. Z.g.a.n. winterjas lft 15-16 jr, prijs flo,—Piet Heinstraat 3. Een pr z.g.a.n. rolschaatsen. - Brakkeveldweg 30; na 6 uur. Voetbalschoenen mt 37. Soemba- straat 7. Een gaskachel. Visstraat 13, Den Helder. fe huur aangeboden Zit-slaapkamer met pension, op goede stand. Met gebr. van bad kamer. Liefst voor twee vrienden. Adres: Bureau van dit blad. Door juffr.: slaap- of zit-slaap kamer. Adres: Bureau van dit blad. Boekeu 3e klasse Handels avondschool. Gladiolenstraat 30. Net meisje, leeft. 16 jaar, b.z.a. om Zaterdags in winkel te hel pen. Br. o. No. 141 bur. v. d. bl. Ged. Korporaal, kunnende chaufferen, zoek' plaatsing als chauffeur of machinist. Brieven onder No. 143 bur. v. d. blad. Gevraagd: nette slagers-leerling of iets gevorderd. Adres: R. Boeder, Joubertstraat 40—42, Den Helder. Gevraagd een woning te Am sterdam, huurprijs tot f 45 per maand. Aangeboden een woning te Den Helder. Ook genegen tot raeerhoeksruil. Br. onder No. 140 bureau van dit blad. Aangeb. huis Centrum, groot erf, huur f 4.50, voor huis huur 5.50 omgeving Ruygjiweg, Beu kenkampstraat. Br. ond. nr 142 bur. van dit blad. Huis Wilhelminastraat No. 93, huur f 4.75, voor groter huis. Woningruil gevraagd omgeving Oud-Helder, duplex-woning of grote woning, geschikt voor 2 ge zinnen, tegen vrij huis West gracht. Eventueel verhuiskosten vergoed. Br. onder No. 145 bur. van dit blad. Slaapkamertje aangeb. met warme maaltijd of volle kost, 1 of 2 pers. Brieven onder No. 144 bur. van dit blad. voor Den Helder en omgeving is de Wij hebben in voorraad Keizerstraat 33 - Den Helder grootwinkelbedrijf ln levensmiddelen vraagt voor spoedige indiensttreding flinke en vlotte Vakkennis gewenst doch niet vereist. Prettige werkkring en goed loon. Mondelinge of schrift, sollicitaties aan ZIJLSTRA, Den Helder, Spoorstraat 20.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 5