Politieke commissie der V.N. juicht R.T.C.-accoord toe Kort Bestek Tactisch Ontactisch VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Adenauer voorstander van een Duits contingent in Westeuropees leger Grenscorrecties Deens houtbootje bij lichtschip „Texel'' in moeilijkheden Twee overvallen tijdens week-end Moh. Hatta komt naar Nederland voor souvereiniteitsoverdracht Maandag 5 Dec. 1949 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Scherpe criiiek van Manoeilsky VARKENSVLEES DUURDER Suiker goedkoper Tegen heropstanding Noord-Holland krijgt 2700 woningen Oppositie wenst debat over Pakenham-kwestie Bing Crosby, „leider der filmsterren" Een tweede communistische partij in Noorwegen van eigen weermacht Smokkelkoning van Amster dam gearresteerd 't Heerlijk avondje is gekomen Onbegrijpelijk'' zegt Westduitse president Door Holland" naar Terschelling gesleept Vrouwen brachten redding Hef verzet wil behoud aparte bevrijdingsdag Nieuwe atoomenergiefabriek in de Ver. Staten Vijf December BUUjvAU: Koningstraat 78—80 L)en Helder Telefoon 2345 Postg-ronummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C KRAK TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Kleine advertenties i.„Juttert]es' tot 15 woor den 1 L- »lk woord meer 5 rent Abonnementen per ttwaï taal f t— oij vooruitbe taling. plus incassokosten De speciale politieke commissie van de Ver. Naties, die Zaterdag te Lake Success bijeenkwam heeft, met 54 te gen 5 stemmen en 4 onthoudingen be sloten de Algemene Vergadering der Ver. Naties te verzoeken de bij het sluiten van het RTC-accoord te Den Haag betrokken partijen geluk te wen sen met de overeenkomst en de op richting van de Ver. Staten van Indo nesië toe te juichen. Dit besluit van de commissie zal in het midden van deze week door de Algemene Vergadering worden be sproken, Men verwacht, dat de Veilig heidsraad Donderdag of Vrijdag zal beginnen met de bespreking van het rapport van de UNCL Voordat de politieke commissie tot bovengenoemd besluit was gekomen, had er in de vergadering van de com missie een scherp debat plaats ge vonden. Manoeilsky de afgevaardigde van de Oekraïne deed een krachtige aanval op het RTC-accoord. Hij eiste een onderzoek van de Veiligheidsraad naar de Nederlandse activiteit, ont binding van de UNCI en terugtrekking van de Nederlandse troepen uit Indo nesië. Hij veroordeelde zowel de Ne derlandse regering als die der Republiek die hij schetste als „de kliek van Hat- ta". Deze kliek, zo zeide Manoeilsky, heeft alles aan de Nederlanders ver kocht. Hij beweerde dat „wijde" demo cratische kringen in Indonesië de re gering van Hatta noch het Haagse ac- coord erkenden. Delen van de Indone sische strijdkrachten sloten zich vol gens hem „in drommen" aan bij het verzet. De gedelegeerde van India (die de resolutie indiende, welke leidde tot bovengenoemd besluit) en die van Pa kistan, Australië en de Ver. Staten juichten de resultaten van de RTC har telijk toe. De Nederlandse gedelegeerde Van Heuven Goedhart zeide, dat Manoeils ky zich ergerde, omdat hij nu niet langer kon spreken over Nederlands- Indonesische geschillen. Hij protes teerde krachtig tegen Manoeilsky's uit lating betreffende de „kliek van Hatta". Aangezien de uitvoering van de se dert 6 November geldende subsidiever lening op het varkensvlees in de prac- tijk tot voor de regering onaanvaard bare consequenties heeft geleid, heeft de regering besloten, deze subsidie met ingang van 5 December 1949 te verla gen. Hierdoor zal de prijs van het var kensvlees gemiddeld met 44 cent per kg. verhoogd worden. Ook de uit varkensvlees bereide vleeswaren zijn in de nieuwe regeling betrokken. Een gedeeltelijke compensatie van de prijsverhoging van het varkensvlees, welke hiervan het gevolg is, zal worden gevonden in een prijsverlaging van sui ker. Maatregelen daarvoor zijn in voor bereiding. Toewijzing voor 1950 Ged. Staten van Noord-Holland zUn overgegaan tot verdeling van de wo ningtoewijzing voor 1950 voor die pro vincie uitgezonderd Amsterdam. Het betreft hier een volume voor 2700 wo ningen. Daarvan komen, volgens de N. H. C., aan Aalsmeer 13, Alkmaar 91, Benne- broek 1, Bergen 20, Beverwijk 152, Bla- ricum 10, Bloemendaal 18, Bussum 52, Castricum 47, Diemen 29, Edam 12, Eg- mond aan Zee 11, Enkhuizen 13, Haar lem 278, Haarlemmermeer 141, Heem stede 31, Heiloo 28, Den Helder 323, Hilversum 128, Hoorn 14, Huizen 28, Laren 17, Naarden 20, Nieuwer-Amstel 167, Ouder-Amstel 11, Texel 15, Uit hoorn 30, Velsen 401, Weesp 44, Wierin- germeer 51, Wormer en Wormerveer samen 40, Zaandam 149, Zaandijk 17, Zandvoort 61. De oppositie heeft de Engelse rege ring er van in kennis gesteld, dat zij deze week in het Lagerhuis een debat wenst over de positie van lord Paken- ham, de Engelse minister van Burger luchtvaart, die zich dezer dagen uit sprak tegen de uitslag van het onder zoek inzake de ramp van de „Nijme gen". Men verwacht, dat Pakenham de hand boven het hoofd zal worden ge houden. Volgens de „News Chronicle" heeft het prestige van de Engelse burgerluchtvaart ernstig geleden sinds het onderzoek. Over het gehele gebied der Verenig de Staten is een stemming georgani seerd, welke ten doel had de twaalf po pulairste filmsterren van 1949 te doen aanwijzen. Het bleek, dat Bing Crosby. evenals in 1948, als de populairste filmheld wordt beschouwd. Op hem volgen in populariteit de volgende filmsterren: June Allyson, Loretta Young, Olivia de Havilland, Clark Gable. Cary Grant. Gary Cooper, Bob Hope. Jane Wyman. Tngrid Bergman, Claudette Colbert en James Stewart. In Noorwegen is door Peder Furu- both, die als „Titoïst" uit de Noorse communistische partij werd gezet, een nieuwe communististische parti] ge vormd. In verschillende Noorse dis tricten vormen zijn aanhangers de meerderheid der communisten. De Westduitse kanselier, dr. Adenau er, heeft verklaard, dat hjj voorstan der zou zijn van een Duits contingent in de Westeuropese gewapende macht docb niet van een op zichzelf staand Duits leger, wanneer het voor Duits land noodzakelijk zou worden mede verantwoordelijkheid voor de veilig heid van West-Europa te aanvaarden. Adenauer legde deze verklaring af in een interview met het Westduitse nieuwsbureau DPA in zijn woning te Röhndorf bij Bonn. Hij zeide verder: „Het moet in het openbaar duidelijk gemaakt worden, dat in principe te genstander ben van hermilitarisatie van de Westduitse republiek en daar om ook van de oprichting van een nieuw Duits leger. Wij, Duitsers, heb ben in de laatste twee wereldoorlogen te veel bloed vergoten en beschikken nu over te weinig mannen om iets dergelijks te kunnen uitvoeren. Zoals in het verleden ben ik ook nu nog van De douane-recherche heeft in sa menwerking met de plaatselijke dou ane van Amsterdam aldaar de vijftig jarige G. ten C., die wordt beschouwd als de smokkelkoning van Amsterdam, gearresteerd. Hij had zich geruime tijd op de achtergrond weten te houden. Op een van zijn depotadressen werden 320 Zwitserse horloges gevonden. Een deel was verstopt in de uitzet van de doch ter des huizes. In C's woning werden enige honderden effectencoupons als mede een bedrag van f 50.000 in beslag genomen. Het onderzoek duurt nog voort. Weerbericht Weersverwachting tot hedenavond Wisselende bewolking met enkele buien. Aan de kust tijdelijk storm achtige overigens meest krachtig* Westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Dinsdag: Zon op 8.30, onder 16.31. Maan op 15.49, onder 8.47. ZWEDEN TREEDT TOE TOT DE FAO. Radio Stockholm heeft Zaterdag avond bekend gemaakt, dat Zweden besloten heeft, toe te treden tot de Internationale Voedsel- en Landbouw organisatie (FAO). mening, dat de veiligheid van West- Duitsland een kwestie is, die de geal lieerde bezettingstroepen aangaat". Adenauer zeide verder te zullen wei geren Duitse mannen te laten oproe pen voor dienstneming in een niet- Duitse eenheid. Tot besluit stelde hij de vraag: „Welk gevaar is groter in het Europa van thans, het Sowjetrus- sische of het Duitse?" Het bureau van de Westduitse presi dent heeft Zaterdag ontkent, dat presi dent Heuss de correcties van de Neder lands-Duitse grens „zonder feitelijke betekenis" genoemd heeft. De president heeft de „annexaties" van Duits gebied langs de Nederlandse grens „onbegrij pelijk "genoemd, omdat zij politieke en pschychologische wrijving veroorzaak ten, aldus het communiqué. Er werd aan toegevoegd, dat presi dent Heuss van mening was, dat de grenswijzigingen Europees begrip be moeilijkten. De Raad van de centrale volksre gering heeft besloten, dat voortaan 1 October de nationale feestdag van de Chinese democratische republiek zal zijn. Zaterdagmorgen geraakte ter hoogte van het lichtschip „Texel" het pl.m. 470 brt ton metende Deense stoomscheepje „Bess" in moeilijkheden, daar het lekkage in de machinekamer had opgelopen. Kort na het middaguur verliet de reddingboot „Dorus Rijkers" ter assistentie de haven van Den Helder, maar zü behoefde niet op te treden. De sleepboot „Holland" van de, rederij Doeksen maakte om zes uur verbinding met de „Bess" en bracht het scheepje, dat reeds veel water maakte, naar de haven van Terschelling. Dorus Rijkers" behoefde niet in te grijpen Reeds bij het daglicht had de uitkijk van het lichtschip „Texel" de „Bess" gesignaleerd, toen het scheepje met ge ringe snelheid uit Noordelijke richting naderde. Om kwart voor tien passeerde de „Bess" het lichtschip. Men zag wel de Deense vlag, maar geen noodsein Tegen half één keerde het scheepje te rug uit de Zuid en het bleef toen in de nabijheid van het lichtschip. Weer kon Er zijn opnieuw een tweetal overval len gepleegd, waarvan de daders tot nu toe nog niet zijn gegrepen. In de Weimarstraat te Den Haag drong in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een persoon de slaapkamer van een zui velhandelaar binnen. Het echtpaar lag te bed. De man, die ontwaakte, zag iemand over het bed gebogen staan en Op de terugreis naar Nederland heeft minister Stikker te Karatsji tegenover een correspondent van Agence de France Presse verklaard, dat de Republikeinse premier Mob. Hatta zich naar Nederland zal begeven om de souvereiniteit uit handen van de Koningin te ontvangen. Voorts zeide hij, dat hem de toekomst van de Ver. Staten van Indonesië uitmuntend leek, mits de nieuwe staat recht en orde zal kunnen handhaven. De begroting van Indonesië zal dan waarschijn lijk binnen twee of drie jaar in evenwicht kunnen zijn. De minister voegde daaraan nog toe, dat de weinige moeilijkheden, welke zich bij de overdracht van de souvereiniteit zouden kunnen voordoen, zeker snel zouden worden overwonnen. was om hulp gaan roepen. De kinde ren waren wakker geworden en draai den het licht op. Toen ontstond een worsteling tussen beide mannen, waar bij de zuivelhandelaar met een hard voorwerp op het hoofd werd geslagen. Het gevecht eindigde doordat de vrouw zich tussen beide mannen stelde. De aanvaller nam toen met medenemen van het wapen de vlucht. Het slacht offer, wiens toestand ondanks het feit. dat hij acht hoofdwonden opliep, vrij goed is, werd in een ziekenhuis opge nomen. In een horlogewinkel. In 'n horlogewinkel in Arr ;t.-Z. dron gen Zaterdagmorgen om half 12 twee mannen binnen. Eén hunner dwong de eigenaar van de zaak, die naar voren kwam, met een pistool naar zijn atelier terug te keren. De tweede sloeg hem met een scherp voorwerp op het hoofd De man viel en kreeg nog een klap met het pistool. Op dat moment kwam een vrouwelijke klant binnen en de twee daders verlieten ijlings de win kel. De winkelier probeerde hen nog, doch tevergeefs, te achtervolgen. Hij is later naar een ziekenhuis overge bracht. De politie vond in de zaak een actetas en het pistool, die door de indringers waren achtergelaten. [)onderdag wordt in Londen een na tionale vogeltentoonstelling ge opend. Daar zullen niet alleen de ge vleugelde vrienden in allerlei denk bare en ondenkbare soorten te zien zyn, maar bovendien een groot aantal uitvindingen tot het veraangenamen des dagelijksen vogellevens. En de nieuwste onder die uitvindingen is een mechanisch voortbewegende band. waarvan vogels voedsel en water zelf kunnen afnemen. Het spreekwoord ipgt: „Ieder vogeltje zingt, zoals het gebekt is." Maar eten en drinken doen ze allemaal op dezelfde manier dus dat zal nog wel lukken. Maar ook kunnen de vogels zich bedienen van een krabber om hun vleugels schoon te maken. En hoe de lieve diertjes weten moeten, wat een krabber is en wat ze ermee moeten doen, is mij een raadsel. Er is maar één bezwaar: Vo gels, die niet vlug genoeg zijn, moeten een half uur wachten voor de volgen de ronde.... Cafetaria voor mussen' Geen fooien s.v.p.! Drie gewapende gangsters hebben in Parijs een post auto beroofd. Ze namen enige zakken vol brieven mee, maar de enige zak IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllilllMIIIIM met geld negen millioen francs lieten ze staan. Pech gehad! ^even duizend employé's van de ma rinewerven in Long Beach, die ont slagen worden als de werven komen de Juni gesloten worden, hebben pre sident Truman als Kerstgroet zeven duizend lege kousen gestuurd. Ge Neem jij ze met amandelen of met witte bonenT hebt, vrienden, kunnen lezen van de recordjagerij in Duitsland, waarbij het orkest van Heinz Kopitzki een week achtereen speelde. Dat was in Hamburg, maar in Frankfort zijn ze toch óók gek. Daar hebben twee pa ren, met verwilderde blik en nauwe lijks in staat om te staan, een nieuw Duits record „Marathon-dansen" ge vestigd. De jongelui hadden in elf dagen 24(F's uur gedanst. In die tus sentijd is onder andere Tsjoenking gevallen. Maar daarvan hadden de idioten nog niet gehoord [n de eerste tien maanden van 1949 zijn meer dan 76.000 Duitsers uit de Russische zone in Beieren binnen gekomen. Je vraagt je af: „Wat zoe ken ze daar toch allemaal?" In Ar- kansas kreeg mrs. Whitney bij haar scneiding 231 huishoudelijke voorwer pen en meubelen toegewezen. Haa* ex-echtvriend kreeg één schommel stoel en één eigengemaakt hondehok Kent u nog dit liedje: „To each his own?" men geen vlaggeseinen onderscheiden, daar zij van het lichtschip afwaaiden. Op een oproep met de seinlamp gaf de Bess" geen antwoord. Zij had inmid dels door middel van de radio om assi stentie gevraagd. De „Dorus Rijkers" voer uit, en vernam om kwart voor drie een melding van de „Texel", dat de „Bess" op nog geen twee mijl ten Zuid oosten van het lichtschip lag en inder daad een noodsein voerde. Toen de red dingboot om half vier langszij van de .Bess" kwam, was de afstand tot het lichtschip tot driekwart mijl vermin derd Daar de bemanning het nog niet noodzakelijk achtte om van boord te gaan, en liever eerst de komst van een sleepboot afwachtte, bleef de „Dorus Rijkers" in de nabijheid kruisen. Tegen donker arriveerde de sleepboot „Hol land" en deze slaagde er om zes uur in. verbinding te maken. Zij nam de Bess" op sleeptouw naar West-Ter schelling. De „Dorus Rijkers" vertrok tien mi nuten later naar Den Helder en kwam om kwart over zeven na een vlotte reis voor wind en stroom in de haven aan. Kustvaarder In nood De 500 ton metende Nederlandse kustvaarder „Sandbergen" van de maatschappij „Baltica" te IJmuiden bevond zich afgelopen nacht, op een afstand van drie mijl ten Noord-Wes ten van IJmuiden, in zinkende toe stand. Er bevinden zich naar schat ting, tien personen aan boord. De reddingboot „Neeltje Jacoba" is ter assistentie uit IJmuiden uitgevaren en er in geslaagd de bemanning van de kustvaarder van boord te halen. De redding was moeilijk. Het Britse schip „Spero" met een lading steenkool onderweg naar de Deense haven Aarhus, is ter hoogte van de kust van Jutland als gevolg van zeer zwaar weer, in moeilijkhe den geraakt. Een sleepboot heeft de „Spero" bereikt. De machinekamer van het schip staat onder water. De bemanning heeft het schip verlaten. Schade in Hamburg De storm, die op sommige plaatsen een windsnelheid bereikte van 120 km. per uur, raasde ook over Noordwest Duitsland. In Hambrug zijn 130 ruïnes van huizen ingestort. Zes personen werden onder de puinhopen bedolven. Vier werden er zwaar gewond, de bei de anderen vrouwen bevonden zich nog onder het puin. De scheep vaart op de Elbe, het Kieler Kanaal en langs de Duitse Noordzeekust lag stil. In de benedenmond van de Dordtse Kil is Zondagmorgen tengevolge van de storm een baggermolen gezonken. De loodsdiensten bij Viissingen zijn ge staakt. De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Nederland en het hoofdbestuur van de Ned. Ver, van Ex-politieke Gevangenen hebben zich tot H. M. de Koningin gewend met een verzoek het plan om haar verjaar dag met de nationale feestdag te laten samenvallen, te doen voorkomen. |")E NEDERLANDSE pers heeft er zich de laatste jaren niet over kunnen verheugen, dat zij het volk snel en deugdelijk kon voorlichten over de gang van zaken rond het Indo nesische probleem Dat er maand na maand dikke duisternis heerste over allerlei vraagstukken en dat in de be- richtgeving veelal het ene misver stand op het andere werd gestapeld, was waarlijk in het algemeen niet de schuld der redacties. Het was een ge volg van het falen der voorlichtings diensten, wier werk zéér duur en zéér onvoldoende is geweest. Erkend dient, dat er de laatste maanden verbetering viel te bespeu ren. Maar er is nog weinig reden om lofliederen aan te heffen, nu minister Stikker de ambtenaren voorgaat in het demonstreren van misslagen. Dat wij vandaag via de correspon dent van een Frans persagentschap te Karachi moeten horen, dat Mohammed Hatta naar Nederland zal Komen om de souvereiniteit uit handen onzer Koningin te ontvangen, is al merk waardig genoeg. Maar dat minister Stikker bij het weggeven van dit nieuws onverklaarbare, duistere woor den sprak over „moeilijkheden, die zich nog zouden kunnen voordoen en die zeker snel zullen worden over wonnen", kunnen wij moeilijk een voorbeeld van tactisch optreden noe men. De huidige situatie vereist, met na me voor wat de internationale aspec ten van het vraagstuk betreft, de uiterste behoedzaamheid van alle be windslieden, die verklaringen wensen af te leggen. Waarom minister Stikker een Frans journalist te Karachi uit koos voor het doen verspreiden van mysterie-woorden, is een raadsel te meer bij de vele, die de voorlichtings- politiek der regering reeds heeft opge leverd. [AE WESTDUITSE president Heuss heeft het nodig geacht, de simpai» grenscorrecties, die Nederland als schamele vergoeding voor al de ver woestingen en ellenden kreeg toege wezen, te kenschetsen als „onbegrij pelijke annexaties". Zij zullen zo dreigt hij vrij onverholen politieke en psychologische wrijvingen veroor zaken en bovendien het Europese be grip bemoeilijken. Wij zouden het op prijs stellen, als de heer Heuss althans zóveel Europees begrip kon opbrengen, dat hij de uiter mate onbetekenende grenscorrecties uit politiek en psychologisch oogpunt niet alleen leerde billijken, maar ze óók leerde zien als een eerste genoeg doening voor de lawine van rampen, die Duitsland over Nederland bracht. Hij zou ons daarmede in ieder geval reden geven voor wijziging van onze opvatting, dat Duitse politici gedoemd schijnen tot het debiteren van tact loze domheden. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft Zaterdag te Oak- ridge bekend gemaakt, dat het begin van de voorbereidende werkzaamhe den voor de bouw van een vierde een heid voor de productie van atoom energie binnen een week kan worden verwacht. Dreigende luchten en donkere dagen Stormen, die gierend de landen doorgaan Striemende, allesdoordringende regens, Konden de dag van Sint Nicolaas aan. Vijfde December, O dag van verlangen, Dag van verwachting voor groot en voor klein Doe ons geloven dat naast alle wensen Oók nog de schone vervullingen zijn Dreigende luchten en donkere dagen, die angstig de wereld doorgaan, Houden de harten der mensen bevangen, Doen hen met handen vol vragen daar staan. Heel ons bestaan is een wereld van wensen Wensen om vrede, om welvaart, gp'vk Wensen om lijdzaamheid, liefde en leven, Wensen om uitkomst na tijden van druk ensen om vreê tussen landen en volken, Wensen om vreé, tussen mensen en mens Vijfde Decemhei wij heten V welkom Geef ons vervulling, vervulling van wens JABSON

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1