Stad en Omgeving. Achterhoede van Helder hield stand in Wijk aan Zee Sinterklaas kwam per auto naar het Speeltuinfeest in Casino H.R.C. ondervond van Beverwijk maar weinig tegenstand Six? s Sprookje Rodiao.l.v. Tante Charla De goede bisschop sprak wijze woorden „De ridder van de kouse band" Toneelavond W. en O. Tussen Haaks en Kuifje Huisvrouwen kregen les in huidverzorging Opera-concert van „Toonkunst" uitverkocht Plannen van de WSV Volley ba Icom petitie Basketbalcompetitie In het kort Uit het zakenleven INCEZONDEN Commentaar op een landbouwpraatie Gepensionneerden En wat nu? Overwinning voor HRC en Helder Texel Burgerlijke Stand Middenvoor De Vries verrichtte de hattrick wu"h"" Met de rust was de stand 0-1 Ook Petten kon WGW geen nederlaag toebrengen Witjakken zegevierden met 3-1 over WE Twee doelpunten van Driehuis Wieringen Koning Voetbal MAANDAG 5 DECEMBER 1949 Hoe machtig Sint-Nicolaas ook is, over het weer heeft hij even weinig te vertellen als wij allemaal Het lijkt wel, of regen en wind dat met veel leed vermaak juist tegen de vijfde December willen demonstreren. Vorig jaar werd Sint-Nicolaas tijdens een stromende regen binnengehaald, en nu scheen het weinig beter te zullen worden. In overleg met de goede bisschop besloot het Sint-Nicolaascomité, de glorieuze ontvangst maar niet te laten doorgaan. Dat was een grote teleurstelling voor vele honderden Helderse kinderen. Hoe prach tig is het immers niet, om in een lange optocht, de Sint te paard voorop, en onder de klanken van vrolijke muziek, door de stad naar het raadhnis te mar cheren. Dat feest ging niet door, maar natuurlijk is Sinterklaas toch gekomen. Wij zagen hem in Casino, waar twee maal achtereen zo'n vijfhonderd kin deren het Sinterklaasfeest van de Speeltuinvereniging Den Helder heb ben gevierd. De heer Th. Mallet, die namens de commissie van voorberei ding het opgetogen volkje verwel komde, vertelde dat Sinterklaas met de boot niet verder was gegaan dan Alkmaar en de laatste veertig kilome ters met een prachtige auto had afge legd. Een gejuich steeg op, toen de grote kindervriend op het toneel ver scheen. Zoals altijd was hij bijzonder goed op de hoogte van wat de Helder se jeugd in het afgelopen jaar had ge daan. Hij was niet te spreken over het kattekwaad, dat sommige kinderen telkens uithalen. In vriendelijke en wijze bewoordingen wees hij de jeugd op het verkeerde daarvan. Wie al de deemoedige snoetjes in de zaal aanzag, twijfelde geen ogenblik, of de goed heiligman doel had getroffen. Geen kind, dat zich niet voornam, tot in lengte van dagen „zoet" te zijn als geen ander, bloemen, planten, deur bellen, brievenbussen, ouders, onder wijzers enz. enz. te ontzien, en Sinter klaas voortaan slechts reden tot blijd schap en tevredenheid te geven De Sint voelde dat ook, en besloot daar om, niet één kind in de zak te stop pen en het bij een algemene verma ning te laten. Dat hy niet boos was op de jeugd, bleek wel uit de heerlijke middag die hij de kinderen had bereid. Hij had daarbij geen vergeefs beroep gedaan op Tante Charla, die met haar jeugd groep het sprookje „Rodia" had inge studeerd. Wat hebben de kinderen (zowel op het toneel als in de zaal) van de opvoering genoten! De cos- tuums waren alleraardigst en ales liep gesmeerd, en ook de kleinste figuran ten stonden voor hun taak. Het sprook je vertelde van een meisje, Rodia. dat door haar twee zusters werd benijd omdat zij zo mooi was. De afgunst, die altijd een kwade eigenschap is. leidde hier tot lelijke dingen. De arme Rodia werd door haar zusters alleen in een groot, geheibzinig bos achtergelaten. Maar gelukkig, daar waren elfjes, die het meisje redden, en er kwam zelfs een grote ruiterstoet, met de prins aan het hoofd, op het gezang der elf jes af. Toen was het met Rodia's leed snel gedaan. Zij trouwde met de prins, en beiden leefden nog lang en geluk kig. De uitbeelding van dat sprookje was boeiend en kleurig. Ook de vol wassenen in de zaal (vertegenwoordi gers van Raad van Toezicht, Centraal bestuur, afdelingsbesturen en helpers) genoten er bijzonder van. Bij het ver laten van de zaal werd aan alle kinde ren een zal vol lekkers uitgereikt, met dike poppen van taai-taai, speculaas en borstplaat. Woensdagmiddag Zo hebben de grootste kinderen van leden der Speeltuinvereniging een bui tengewoon geslaagd feest gehad. En nu zijn de kleintjes nog aan bod. Hun beurt is het Woensdagmidag. In Tuin dorp begint het feest om half twee in het clubhuis op de speeltuin. De eerste groep van half twee tot drie uur, de tweede groep van drie uur tot half vijf en de derde groep van half vijf tot zes uur. De kinderen uit de Vogelwijk vieren het feest van vier uur tot half zes in het speeltuingebouw, en de kin deren uit de Visbuurt van vijf uur tot half zeven in de Legerzaal aan de Spoorgracht. De medewerking van de ouders wordt ingeroepen, opdat alle kinderen op tijd aanwezig zijn. De personeelsvereniging „Werken en Ontspanning" van de gemeentelijke dienst voor Openbare Werken organi seerde Zaterdag een zeer gezellige to neelavond in Casino. Een aantal leden en aangetrouwde leden gaf een opvoe ring van „De rider van de kouseband" In deze klucht had de bekende schrij ver van eenvoudige toneelstukken. Henk Bakker, weer eens zijn pen in de humor gedoopt en een vermakelijke variant geschreven op het oude thema der persoonsverwisselingen. Hij had daarin een pikante kousebanden ver werkt. Het was alemaal heel onschul dig, maar het gaf de tonelisten toch de gelegenheid hun talent te tonen en de ezoekers drie bedrijven lang aange naam bezig te houden. Mevr. Lokkers typeerde een schoonmoeder, zoals die in de somberste beschouwingen van de zwartgaligste schoonzonen ter we reld voorkomt. Zij maakte heel veel van deze rol, al profiteerde zij niet van ale mogelijkheden, die de tekst bood De heer Langerak speelde de rol van schoonvader consequent en met verve. Misschien was hij niet voldoende de pantoffelheld, die schoonmama tegen over zich had moeten vinden. De rol van Theo, de schoonzoon, werd ver dienstelijk uitgebeeld. Gerda, zijD vrouw, was aanmerkelijk minder en nam te weinig aan het spel deel. De loodgieter Jansen, de zendeling Pilger en de bokser Boots deden het keurig, en wisten verscheidene komische effec ten te bereiken. Mizi, Van Manderen, Johnson, mevrouw X. en een recher cheur waren de andere bijrollen, die wij In volgorde van kwaliteit noteer den. Het stuk sloeg bijzonder in, en de heer N. Helder zei in zijn slotwoord niets teveel toen hij de dames en heren bedankte voor de vlotte en gezellige opvoering. De als altijd opgewekte „Musical Ramblersverzorgden de mu ziek bij het bal, dat nog een poosje werd onderbroken door een interes sante jiu-jitsu-demonstratie. De harde Noordwestelijke wind stuwde het water in en om het Mars diep hoog op. Gistermorgen was de Stand met hoog water 193 centimeter boven NA.P. en gisteravond 150 centi meter, terwijl het volgens de tabel resp. 55 en 50 centimeter had moeten sjjn. Het is morgen hoog water om 7.45 es 20.00 uur, en laag water om 2.00 en 14.05 uur. Door de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen werd Donderdageen leerzame middag georganiseerd, die speciaal was gewijd aan de betekenis van een doelmatige huidverzorging. In 'n specialiste is op dit gebied, had men mevrouw A. Boot—Van der Brandt, die werp op zeer deskundige wijze kon be- een specialiste gevonden, die dit onder handelen. Zij heeft in korte, maar dui delijke trekken aangetoond, dat de huid een even belangrijk orgaan is als de andere in ons lichaam. De opbouw, functies en reacties werden uitvoerig besproken. Daaruit bleek de noodzaak van een goede verzorging van de huid, welke niet alleen van belang is voor het onderhoud, maar ook voor 't voor komen van euvelen. Zij besprak ook de massage, waarvan zij na de pauze een demonstratie gaf. Mej. Mariene Stossberg gaf toen een uiteenzetting over de verschillende huid-typen en hun behandeling. Wat voor de ene huid gewenst is, kan voor de andere funest zijn. De presidente, mevr. Van Veen, be dankte tenslotte de heide dames voor de leerzame middag. Voor het opera-concert, dat Woens dagavond in Casino wordt gegeven, niijkt een zeer grote belangstelling te bestaan. Nu reeds zijn alle entréebiljet- ten uitverkocht. Aan de zaal zullen oerhalve geen toegangsbewijzen meer verkrijgbaar zijn. Wel een bewijs, dat de beschikbare zaal-accommodatie voor concerten van deze aard in Den Helder onvoldoende is. Naar wij vernemen heeft de werf- sportvereniging „Rijkswerf", die kort geleden de opvoering van „In de mist" heeft georganiseerd, thans een nieuw stuk in studie genomen, „Waar is mijn dochter", geschreven door Ank van der Moer. Het zal de eerste maal zijn. dat dit stuk in Den Helder wordt opge voerd. Zoals reeds eerder medegedeeld, is voor dit seizoen ook een grote revue in voorbereiding. Voor de Helderse volleybalcompetitie weiden de volgende wedstrijden ge speeld: afdeling A., Mulo 2—GSS 2 15—6, 15—11; Pro Patria 1—Zeemacht 2 1215. 915; afdeling B. HKV 2— GSS 1 15—11, 815 915; afdeling C, Openbare Werken—Off. KIM 5—15 7—15. De Mulo-scholieren speelden zeer enthousiast. De beloning daarvoor was de eerste overwinning. Het spel van Pro Patria viel deze keer enigszins tegen. Zeemacht kon zo een verdiende overwinning behalen. Het tweede team van de kweekschool verloor op het nippertje van de sportschool. Het viel op, dat de niet-miiitaire ploegen goede vorderingen maken. Over een paar maanden zal het spelpeil zeker aanzien lijk zijn verbeterd. Het enthousiasme van de volleyballers en de belangstel ling van andere zijden doet voor de toekomst het beste verwachten. Het programma voor Donderdag 8 Decem ber luidt: 19 uur. Zeemacht 1Mulo 1; 19.45 p. WSV 2HAV 2: 20.30 uur Adelborsten 1Sportschool Kuilman; 21.15 uur Aa'e! borsten 2—GSS 1. Vrijdagavond werden voor de plaat selijke basketbal comp. slechts twee wedstrijden gespeeld. In een strijd, die bij vlagen van beide partijen behoorlijk spel lieten zien, bleven de Adelborsten met 3414 de Sportschool de baas. KVH had in het geheel geen moeite met FAC De korfballers toonden huu meesterschap in baltechniek en plaat sen, en wonnen met 45—2. Op Vrijdag 9 December worden gespeeld: 19 uur HAV—Openbare Werken; 20 uur Oft KIM—Hermes; 21 uur Helder—Adel borsten 1 De bruto-opbrengst van de bazar, die de vorige week werd gehouden ten bate van het fonds „Gereformeerd Jeugdhuis", heeft rond vijftienhonderd gulden bedragen. Het zal van de ge maakte onkosten afhangen, of de zes duizend gulden gepasseerd zijn. Op de verkoopmiddag van de da mesafdeling van de Koninklijke Neder landse Bond van Oud-onderofficieren zijn prijzen gevallen op de steimbonnen genummerd 290, 245, 124, 236, 76 en 79. prijzen kunnen worden afgehaald aan De pop is gevallen op nummer 175. De het adres Ceramstraat 27. In het Handelsregister zijn de vol gende nieuwe inschrijvingen geregi streerd: Fa. wed. M. de Vries en zoon, Den Helder, Binnenhaven 12. Aanne mersbedrijf. Vennoten: M. de Vries en wed. J. M. de VriesDekker. D. Steeman. Den Helder, Hoogstraat 97, toneelkappers- en grimeursbedrijf. Gewijzigd werd de inschrijving van: A. N. Huiberts, Texel, Den Burg, Mo lenstraat 32. Broodbakkersbedrijf Uit getreden eigenaar: A. N. Huiberts. Nieuwe eigenaar: G. B. J. Snik. (Buiten verantwoordelijkheid Red.) Zo even hoorde ik in de uitzending „Landbouwpraatje" iets over de subsi diëring van het varkensvlees en de huissiaebting. Daarin zeide de sprekei dat de boer die een huisslachting ver richt, evenveel recht heeft op de toe gestane subsidie voor varkensvlees als alle andere groepen der bevolking. Tot zover dit. De subsidiëring van varkensvlees ge schiedt voor instandhouding der lonen- en de prijzenpolitiek. Was nu ieder aan deze loon- en/of prijzenpolitiek onder worpen, dan had inderdaad iedereen recht op deze subsidie. Dit is echter niet zo, want m.i, is de loonpolitiek van kracht voor één enkele groep van de bevolking. Wat de prijzenpolitiek be treft, deze wordt bijna niet meer ge voerd, daar bijna alle prijzen vrij zijn Aangezien bovenstaande subsidie de instandhouding der loonpolitiek beoogt, mogen degenen die hieraan niet onder hevig zijn, deze subsdie niet ontvangen, temeer daar deze subsidie ook al weer voor het grootste gedeelte moet worden opgebracht door hen wier lonen door de regering zijn vastgesteld. Nu weet ik wel, dat ook de andere groep deze subsidie mee opbrengt, maar deze ver haalt of kan het toch weer verhalen op de eerstgenoemde groep door middel van prijsstijging, omdat baar winsten of in dit geval haar lonen, niet aan de loonpolitiek onderhevig zijn. De oorzaak van al dit geharrewar is m.i., dat overal in de wereld de ene groep leeft onder eigen monopolie en de andere groep onder Staatsmonopolie De enige oplossing zal zijn: laat ieder zijn eigen loon, werktijden, nietsdoen, enz. vaststellen. Den Helder, Dec. 1949. J. WALBOOM Spoorgracht 12. Ik las het ingezonden stuk over ge pensionneerden die werken. Dat zijn m.i. mensen die het brood aan vele huisgezinnen onthouden door werk aan de arbeiders te ontnemen. Daar zij zeggen: ..Wij doen het voor minder". Weten zij wel hoeveel leed zij berok kenen aan de arbeider met een huis gezin, weten zij hoeveel werklozen er alweer zijn. die verlangend uitzien naar werk, weten zij dat er straks 75.000 jongens uit Indonesië terugko men die ook allen werk moeten heb ben? Ik loop zelf al vier weken zon der werk maar er zijn er die reeds drie maanden werkloos zijn. Al deze mensen komen ten laste van de ge meenschap en dat terwijl de werkloos heid sterk verminderd kan worden. Ik vraag mij af is daaraan van overheids wege nu niets aan te doen? Het is toch verschrikkelijk als daar een ge zinshoofd werkloos loopt, terwijl de gepensionneerde met een goed pen sioen wel werk heeft. En wat te zeg gen van het stukje van Zaterdag 26 Nov.: „Gepensionneerd onderofficier zoekt bijverdienste als. enz., enz." Vrouw genegen 's avonds op te pas sen of als werkster". Is het niet diep treurig dat men zo iets in de krant durft te zetten, iemand die ziin vrouw ook nog aan het werk zet. Zij zijn het die de werkloosheid bevorderen! Waarom niet ingegrepen voor het te laat is? Eén van de velen die naar werk verlangen. L d. VV. Jr. Onder de kop „En wat nu?" doet een niet belanghebbende inzender een uit gebreide aanval op de regering en be schuldigt deze ervan de beloften aan „Onze jongens over zee" niet te zijn nagekomen. Als hij nu de medewer - king had gevraagd van diverse vereni gingen, om de regering alsnog op deze Door een 61 overwinning op Jt.F.C. en doordat Sparta met 12 van AJD.O. in Den Haag verloor, heeft Blauw Wit de leiding in af deling I genomen. Een aanval der gastheren op het doel der Koogse club. plicht te wijzen, een plicht waaraan het gehele Nederlandse volk moet bij dragen, dan had hii een sympathiek ge luid doen horen. Dit laatste doet hij echter niet. maar wel onderneemt hij een aanval op de gepensionneerden Op een hatelijke manier beschuldigt of generaliseert hij en dat is niet fair. Als de schrijver ook maar iets had geweten van de tegenwoordige toestand der ge pensionneerden in 't algemeen, dan zou hij zeker zijn stuk in de pen heb ben gehouden. De inzender behoorde te weten, dat juist de gepensionneer den met het peneioen van vóór de oor log er het slechtst aan toe zijn en een nevenbetrekking moeten zoeken om hun gezin te kunnen onderhouden In een zelfde positie verkeren de gepen sionneerden van na de oorlog tot einde Juli 1947. Doordat de levensstandaard met ruim 110 is gestegen, zijn de pensioenen m feite, de helft van vóór de oorlog. Neen. dat schijnt men niet te weten. De lonen zijn aangepast, maar de pensioenen slechts met een toeslag van 25 verhoogd. De schrij ver heeft vernomen, dat er gepension neerden zijn die hun arbeid goedkoper aanbieden om er iets bij te verdienen, maar dit niet geconstateerd. Ik neem aan dat dit wel eens gebeurt. Waarom? Omdat wij in Den Helder heel veel af pekeurden hebben met een pensioentje van 6 tot 15 gulden, mensen dus die geen 100 meer ziin. die geweerd worden door de werkgevers, mensen die toch ook met hun gezin moeten leven en bii wrie het water vaak tot aan de limoen komt. Dat weet de niet be langhebbende inzender niet maar hii beschuldigt slechts. Hij behoorde te weten dat men deze treurige gevallen overal tegenkomt. Hij durft over egoïsme bri gepensionneerden te schrij ven. terwijl hij niets, maar dan ook niets van de gepensionneerden afweet Ik zou daarentegen juist van de ge pensionneerden. van hoog tot laag. prachtige voorbeelden kunnen geven van offervaardigheid en naastenliefde Dat zijn geen uitzonderingen. Ik weet niet wat de schrijver persoonlijk doet voor „onze jongens over zee", maar wel staat vast, dat de gepensionneerden persoonlijk en de organisaties van ge pensionneerden, nooit achter blijven als er een beroep op hen wordt gedaan voor onze jongens. J. LUB, Voorz. Alg. Mil. Pens bond, afd. Den Helder, Er is gisteren aan menige huistafel flink gemopperd, want de hevige re genval heeft er weer eens voor ge zorgd, dat er maar heel weinig te voetballen viel. En hoe moeder zich ook uitsloofde om het pa naar de zin te maken, het was voor hem toch een ongezellige Zondag. Waarom ook net vóór Zondag regen In de tweede klasse A mochten al leen de spelers van Vriendenschaar en De Spartaan de voetbalschoenen aan trekken. De Culemborgers hebben hun beste beentje voorgezet, maar ze zijn er toch niet in geslaagd van de Am sterdammers te winnen. De Spartaan nam beide punten mee naar huis (1—2). Ook in 2 B werd maar één wedstrijd gespeeld. Westfrisia heeft Stormvogels in IJmuiden een gelijk spel afge dwongen (44). OSV was daarmee na tuurlijk erg in haar nopjes. In 3 A kwamen Beverwijk en HRC in het veld. De roodjakken lieten, ge tuige de 40 overwinning niet met zich spotten. HRC heeft nu dus van Always Forward weer de leiding over genomen, zij het met één wedstrijd meer gespeeld. De afdeling 3 B lag helemaal stil. In 3 C speelden WE en Helder. De wit- jakken behaalden een keurige 31 ze ge, daar in Wijk aan Zee. Helder neemt op de ranglijst voorlopig weer de der de plaats in. In de afdelingen 4 A, 4 B, res. 2 B, res. 3 A, res. 3 B en res. 3 C werd al les afgelast. Ook in de afdeling Noord-Holland werd zo goed als alles afgelast. De eni ge wedstrijd was hier Petten—WGW De Nieuwediepers bleven ongeslagen <23). Geboren: Cornelis, zoon van Bern- hard H Boks en Jetske Huisman. Mathilda A., dochter van Jacob Witte en Dieuwertje Witte. Pieter J.,zoon van Johan A. Hillen en Wilhelmina Bruin. Gerrit, zoon van Dirk Boer- horst en Egberdina Hovenkamp. Ondertrouwd: Gerrit J. Drijver en Christina Dogger. Overleden: Trijntje Boon, 78 jaar, wed. van Willem List. Grietje Saris 72 Jaar. fc.ua »en traditie geworden, dat H.R.C. de uitwedstrijd Het is gisteren kwamen de roodbroeken er niet aa. te p* tegen Beverwijk wint. Oo Deze cijfers waren eigenlijk Met 4-0 uvoesh.n het .«M van de rookjakken. ne maar een magere bel g egt> De enige vraag was, hoe hoog de score wel is geen ogenblik in geva ^hieven, danken de Beverwijken aan Bn maar een magere beloning is geen ogenblik reoieven, Het was jamer, dat deze doelman en minuten voor het einde, na een botsing met middenvoor De Vries, moest uit vallen. Zijn verwonding scheen gelUK kig mee te vallen, zodat hij de volgen de keer zijn plaats onder de lat weer zal kunnen innemen. Het spel van de Beverwijkers is ons tegen gevallen. Wij moeten hieraan toe voegen, dat H.R.C. hun ook weinig ge legenheid heeft geboden gevaarlijk te worden. De middenvoor en de vleugel spelers werden afdoende uitgeschakeld door De Jong. Swart en Bot. De bmnen- spelers waren te zeer in de achterhoede nodig, om er in de aanval veel van te recht te brengen. De kantbalfs van H. R. C. hadden het zodoende niet zwaar deze middag, en konden vlak achter de voorhoede opereren. Het gevolg hier- van was. dat de bal voortdurend in de Beverwijkse doelmond kon worden ge bracht. waardoor de wedstrijd vooral in de tweede helft een wat eenzijdige vertoning werd Het heeft er alle schijn van. dat R R. C er weer beter in is. In deze vorm spelend zullen de roodjak ken voor elke tegenstander een grote bedreiging vormen Het is een tegenval Ier dat het hoogstwaarschijnlijk Ja nuari zal worden, voordat zij weer in het veld komen. Men zal moeten af wachten of een zo langs rustperiode geen nadelige gevolgen zal hebben. De wedstrijd. H. R. C. begon met de wind tegen en ging niettemin onmiddellijk in de aan val. Er waren ongeveer twee minuten gespeeld, toen een achterboedespeler van Beverwijk even buiten het straf schopgebied een overtreding beging Middenvoor De Vries zette zich achter de bal. Zijn harde schot belandde tegen de lat. De bal sprong terug en kwam bij Pulles terecht. Met een listig schot opende deze speler de score (0—1) HRC bleef sterker, maar de wind vormde 'n niet te onderschatten tegen stander. Met kort spel moest de bal naar voren worden gebracht. Dit gaf de verdediging van de gastheren nogal eens de gelegenheid om in te grijper en dan met een verre pass de eigen aan val aan het werk te zetten. In de eerste helft vielen geen doelpunten meer. Tweede helft. Na de rust is er bijna voortdurend strijd gevoerd tussen de Beverwijkse achterhoede, die meestal uit acht man bestond, en de aanvallende H.R.C.'ers. Doelman Bruins was echter zo goed in vorm, dat het ruim een kwartier duur de voordat middenvoor De Vrie» «b een goede pass van Pulles de stand 0—2 kon brengen. Die stand bleef handtaaafd tot vijf minuten voor het einde. Uit een vrije schop, die werd genomen door G. de Vries, werd het derde doelpunt geboren. Vlak voor het einde benutte dezelfde speler een trek- bal van zijn naamgenoot (0—4). Het zag er in de eer6te helft van de wedstrijd PettenW.G.W. niet naar uit, dat onze stadgenoten zcfuden win. nen. Zij waren voortdurend in de meerderheid, maar er werd slertit ge. schoten. De wind. die dwars over het veld stond, deed veel afbreuk aan het spel. Petten kwam ook enkele malen vóór het doel en er werd zelfs een doelpunt gemaakt. Dit werd echter wegens buitenspel afgekeurd. De scheidsrechter zag enkele handsballen in het strafschopgebied van Petten over het hoofd. In de tweede helft opende Petten de score. Dat was na drie minuten, door een doelpunt van middenvoor Kwak (10). W.G.W. begreep, dat er uit een ander vaatje moest worden getapt en reeds vijf minuten later was de stand gelijk. Van Wees gaf de bal keurig door aan Van Amersfoort en deze los te een hard schot dat de roos trof <11). Van Amesfoort, die een zeer goede wedstrijd speelde, schoot even later weer op het doel. De keeper ring de bal op, maar hij hield het leder te lang vast en Schilder mocht een indirecte vrije schop nemen. Ven Amesfoort bemachtigde hieruit de bel en aarzelde niet zijn club aan een 1—8 voorsprong te helpen. Een ander schot van Van Amesfoort werd slecht weggewerkt door de duelverdediger van Petten. Schilder was er als de kippen bij om de stand op 13 te brengen. De aanvallen van Petten waren ook niet van gevaar ontbloot. Vooral dP keiharde schoten van Pettens beste speler, linksbuiten Kossen, maakten het de verdediging van W.G.W. niet gemakkelijk. Aan de andere kant za gen wij Van Wees en Van Amesfoort, beiden alleen vóór de doelman staande, naast schieten. In de laatste minuten profiteerde Petten van een fout in de achterhoede van W.G.W., om de achterstand tot 23 te verkleinen. W.G.W. won du» met 3—2 en is nog steeds ingeslagen. Het is Helder gelukt V.V.E. in deze competitie op eigen terrein de eerste ne derlaag toe te brengen. Voor de rust, toen de Nieuwediepers het windvoordeel hadden, behaalden onze stadgenoten een 3—0-voorsprong. Na de rust werden de talrijke V.V.E.-aanvallen door de Helderse achterhoede om zeep gebracht. De thuisclub beging de fout de ballen door het midden te spelen, wat een kolfje naar de hand van de witjakken was. De V.V.E.-ers troffen het niet, dat doel man Boekei in zo'n prima vorm was. Vele harde schoten stopte h\j op fraai» wijze. Dat hij eenmaal moest zwichten, was meer het gevolg van een blessure, die hfj in de laatste minuten opliep. In de aanval In de tweede helft zagen wij een verwoed aanvallend V.VE. Kort ach ter elkaar brachten Himpers, Bal, Van der Neut en Beekhoven redding door de bal voor de voeten van de toestor mende WE'ers weg te trappen. Boekei moest zich languit werpen om een keihard schot uit de hoek te halen. Even later stompte hij een hoog schot van Vrijburg tot corner. Helder ging slechts zelden in de aanval. Tegen deze storm in was bijna niet te spelen. VVE bleef in het korte spel volhar den, hetgeen natuurlijk geen succes op leverde. Zo verstreken de laatste mi nuten, en men dacht al dat het 30 wsr blijven, oea bij een van de vele VVE-aanvallen de bal hoog voor de Helder-veste werd geplaatst. Boekei wilde ingrijpen. Hij werd aan het ge zicht gewond, en de bal verdween in ne touwen (1—3).. Kort hierop kondigde scheidsrechter Bonneveld het einde aan Deze 31" overwinning heeft Helder weer op de derde plaats gebracht. De Helderse voorhoede heeft voor de rust zeer goea voldaan. Driehuis smaak te het genoegen twee doelpunten te scoren. Schouwenaars nam één doel punt voor zijn rekening. Helder had op de linksbuitenplaats De Leur weer opgesteld. Ook hy kan op een gcede wedstrijd terugzien. In de tweede helft, toen Helder de wind tegen kreeg, be perkte de voorhoede zich tot enkele uitvallen. Het voornaamste was de voorsprong te behouden. Zo kwam het zwaartepunt in de verdediging te liggen. V.V.E. hield het spel te kort Haar gevaarlijkste man vonden wjj linksbuiten Zuiderduin. Ook keeper De Bok heeft goed gespeeld. Scheidsrech ter Bonneveld heeft de wedstrijd naar ieders genoegen geleid. Het veld was goed bespeelbaar Mooie combinitie V.V.E. won de toss, en verkcos tegen de wind in te spelen. De Witjakken gingen meteen tot de aanval over. Beekhoven zond een ver schot in, dat door de doelman onschadelijk werd genaakt. Even later belandde een schot van Himpers tegen de lat Bii een uitval van WE wilde v d. Mev met een kopbal Boekei passeren Hoogopsprmgend greep deze de bal onder de Ut vandaan. Na drie en twintig minuten kreeg Dorhjn de bal toegespeeld. Hij gaf hem dooi aan Schouwenaars. Deze dep er even mee door. en loste toen een hard schot dat De Bok te machtig was (0—1). Een mooie combinatie tussen Puhl Van der Meulen en De Leur bracht' Drie- linlcprh bÜZ,t Van de bal Met *tjn weerman heT we'rlf"SL* h^ voorzet kwam tegen de binnenkant lf.de. De bal stuitte toug e„ wi «L°sr Srtji8 in het net «eio- pen (0—3). Beekhoven liep hierbii een verwonding op, en verliet S? Ook op Wieringen werd onder veel ne langstelling uit voetbal- en suppor- torskringen de film Koning Voetbal vertoond. Een bespreking van dez» tekende film. waarover bovendien in ons blad al meermalen geschreven i* kan gevoeglijk achterwege blijven D» heer Van der Linde gaf in het kort een historisch overzicht van deze sport en herinnerde er aan, dat Engel" se studenten, die hun vacantie in crnl 'and doorbrachten, hier de voetbal sport hebben ingevoerd. Het voetbal werd al spoedig vry populair ofschoon het toch nog enige tyd duurde voor dat deze sport algemeen ingang vond. 'pr noemde de sport een wereld vaD romantiek, waarin dc levenshouding van de beoefenaar van het groots

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2