Waar marinemannen en -vrouwen met hun moeilijkheden komen P. J. STEINBERG Kleuterschool te Ju'ianadorp wordt in Februari of Maart geopend Röntgen-kwartet speelt Donderdag voor de Muziekkring Jonker Bruins werd ongeslagen kampioen van Den Helder •-- --- Bureau Sociale Zaken K. M. Een dienst, die aan de weg timmert Vierhonderd marinemannen zoeken een woning Tussen Haaks en Kuitje Dieren in de winter In wijkgebouw Pniël der Ge elormeerde Kerk Reeds 61 leerlingen H.C.S.C. ontvangt morgen het sterke E.V.C. Predikbeurten VAN STRAATEN Keizerstraat 63 Uit het politierapport Van de groene ialel Bakker eindigde als eervolle derde g/lWCJZ H.A.V.-heren komen in het veld tegen A.H.C. 2 W.C.W. speelt Zondag wel In het korf N.N.H. naar zwem* competitie VAN MARSDIEP TOT IJ VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 gUlTEN DE MARINE zullen er velen zjjn, die niet weten wat een divisie-chef is. Bij de landmacht is een divisie een groot troepenonderdeel, bestaande uit twee of meer brigades, elk samengesteld uit een aantal bataljons. De comman dant van zo'n divisie is meestal een kolonel, die men dus divisie-chef zou kunnen noemen. Bij de Koninklijke Marine houden de begrippen divisie en divisie-chef iets geheel anders in. De bemanning van een oorlogsschip is inge deeld in z.g. „wacht-divisies", dat is dus in betrekkelijk kleine en overzichtelijke éénheden. Bij iedere divisie behoort een divisie-chef, een officier die is aan gewezen voor de behartiging der persoonlijke belangen van allen, die tot zijn divisie behoren. Een goed divisie-chef kent de karak tereigenschappen van zijn mensen en weet wat zij kunnen presteren. Voor hem is de mens in iedere marineman het belangrijkst. Hij moet de vertrou wensman zijn, tot wie ieder zich met zijn particuliere moeilijkheden kan wenden om advies of bemiddeling Dat is een dankbare, maar verantwoorde lijke taak, die van grote betekenis is voor het op hoog peil houden van het moreel der mensen. Zowel het indi vidu als het geheel zijn bij de arbeid der divisie-chefs gebaat. Hun taak zou men kunnen vergelijken met die der sociale werkers (en werksters) in tal van particuliere bedrijven. Hun ad viezen Worden èn door de leiding èn door het personeel als zeer waarde vol beschouwd. Nu zijn er tal van persoonlijke moei lijkheden, die niet door de divisie-chef kunnen worden afgehandeld, maar waarvoor hij de mensen naar andere instantes moet verwijzen. Reeds in de jaren vóór de oorlog werd bij de Ko ninklijke Marine de behoefte gevoeld aan een centraal instituut, dat als tus senschakel zou kunnen fungeren. Men zal zich herinneren, dat in 1935 een Helders burger, de heer Bos, die de Ko ninklijke Marine een goed hart toe droeg, langzaam maar zeker een ge waardeerd adviseur werd voor vele marinemensen. Hij kende de wetten uitstekend en had zitting in tal van commissies die op sociaal terrein ar beidden. De heer Bos werd een soort verlengstuk van de Koninklijke Ma rine. De marineleiding stelde zijn werk op prijs en vroeg hem of hij in dienst wilde komen. De heer Bos ac cepteerde het aanbod. Zo ontstond in Den Helder een afdeling Sociale Zaken, weldra gevolgd door een overeenkom stig instituut te Surabaja. Uitbreiding en reorganisatie Het lijkt ons onnodig, toe te lichten dat de diensten voor Sociale Zaken der - Koninklijke Marine na de bevrijding druk werk kregen. Deze kwam om raad in financiële moeilijkheden, gene wilde advies in een belastingkwestie, een ander was met z'n huwelijksbootje op een klip geraakt, een vierde tobde met de kinderen, een vijfde had proble men wat z'n pensioen betrof... En van die vijf waren er vier met huisvestings moeilijkheden. Bovendien kwam er nog een catagorie slachtoffers bij, waar mee men vroeger nooit te maken had gehad: de weduwen van gesneuvelde marinemannen. Uit de aard der zaak hadden de divisie-chefs en officieren van Sociale Zaken alleen bemoeienis met actief dienend marinepersoneel Daarom was een uitbreiding en reor ganisatie van deze tak van dienst nood zakelijk. Er waren bnreanx voor Sociale Za ken gevestigd in Amsterdam Rotter dam, Den Haag, Den Helder, Batavia en Snrabaja. Het Helderse bureau, dat eerst gevestigd was in het Commande- mentsgebouw, maar sinds ZZ September in het voormalige Marva-huis aan de Hoofdgracht, staat onder leiding van de laitenant ter zee der le klasse A. G. van der Land. Bij hem kunnen zich uitsluitend de atief dienenden vervoe gen, wat zij meestal doen via hun di visie-chef. De belangen van de oorlogsweduwen en -wezen worden behartigd door de Marva-officler der 3e klasse E. T. Ben jamins, wier bureau in hetzelfde ge bouw is gevestigd. De heer Van der Land en mevr. Benjamins werken nauw samen, waar het de oplossing van huisvestingsmoeilijkheden betreft. Bij het blreau voor Sociale Zaken der K. M. staan niet minder dan rond vier honderd woningzoekenden ingeschre ven. Verhoudingsgewijs kunnen maar leer weinigen worden geholpen. Het gaat zeer geleidelijk, maar wanneer bo venaan de lijst iemand kan worden ge schrapt, zijn er onderaan inmiddels twee bijgekomen... De uiterste selectie is dus vereist, waarbij men lang niet altijd bouwen kan op de verklaringen van de betrok kenen. Het kan zijn, dat iemand die zelf de toestand thuis met de donkerste Kleuren schildert, in gunstiger omstan digheden verkeert dan een ander die niet minder suggestieve argumenten aankomt. Het is meestal mevrouw Ben jamins, die de gevallen persoonlijk on derzoekt. Uitvoerige rapporten worden samengesteld, aan de hand waarvan de urgentie van de aanvragen kan worden bepaald. In nauwe samenwerking met het gemeentelijke huisvestingsbureau worden successievelijk woningen toege wezen naar gelang de urgentie der ge vallen. Het behoeft geen betoog, dat men hierbij aan allerlei richtlijnen is gebonden. Zorg voor de weduwen. Verwondert het iemand, dat de tele foon van de heer Van der Land niet stilstaat en dat het op zijn bureau doot- lopend spreekuur is? Zijn dienst zal één der meest geprezen en meest verguisde rijn der gehele Koninklijke Marine. Wie aan de weg timmert, heeft nu éénmaal veel bekijks, vooral wanneer men een belangrijk karwei onderhanden heeft. Heeft de heer Van der Land in de eerste plaats met mannen te maken, mevrouw Benjamins draagt de zorg voor een groot aantal vrouwen en kin deren. Zij tracht de zorgen in de ge zinnen der oorlogsweduwen zoveel mo gelijk te verlichten, waarbij het dik wijls naast de morele steun op de fi nanciën aankomt. De allerbelangrijkste oron waaruit hiervoor kan worden ge put, is het Karei Doormanfonds. Sub sidies van overheidswege kunnen voor dez° tak van sociale arbeid niet worden gegeven, omdat het gaat om permanente of incidentele bijdragen boven de (over het algemeen kleine) pensioenen Mevr. Ban jamins onderhoudt voor deze groep van oorlogsslachtoffers het con tact met instellingen als het CBVO en (tot voor kort) met het Consumenten- crediet. Om een indruk te geven van hetgeen in één Jaar t(jd kon worden uitgege ven, dank zij het Karei Doormanfonds. laten wij enkele cijfers over 1948 vol gen: aan 180 gezinnen werd boven het gewone pensioen een maandelijkse uit kering verstrekt tot een totaal bedrag van bijna f 54.000; studietoelagen wer den gegeven tot een totaal bedrag van f 16.500; aan 175 weduwen en wezen werd een veertiendaagse vacantie aan geboden in het pensioen „De Witte Hul" te Zeist, waarmede een totaal bedrag van bijna f 12.000 was gemoeid; boven dien werden giften in natura verstrekt ten bedrage van een kleine f 2500. De totale uitgaven over 1948 beliepen der halve rond f 85.000. Elke Vrijdagmorgen tussen 9 en 12 houdt mevr. Benjamins spreekuur, maar zij gaat haar „clientele" ook dik wijls persoonlijk opzoeken, wat natuur lijk op hoge prijs wordt gesteld. Daar bij is het een enkele maal nodig, een flink stuk buiten Nieuwediep te gaan, want tot het rayon Den Helder van het bureau Sociale Zaken behoort niet al leen de kop van Noord -.Holland, maar o<"k het Oostelijk gedeelte van ons land benoorden Assen, met de bijbehorende eilanden. Het bureau resorteert recht streeks onder het Hoofd van de Onder afdeling Sociale Zaken van het Minis terie van Marine, waarvan de kapitein ter zee Van der Lind de leiding heeft Wij weten, in het bovenstaande niet olledig te zijn geweest, maar hopen t'-ch een indruk te hebben gegeven van de nuttige en noodzakelijke arbeid die wordt verricht op de eerste verdieping van het voormalige Marva-huis aan de hoofdgracht, achter het glanzend bruin gelakte bord met de grote gouden let- t. rs: „Bureau Sociale Zaken Koninklijke Marine'. Koopl bij 15) II d? iUfl WOLLEN WANTEN en Handschoenen 4.90 2.95 1.95 De kuster „Madjoe", die enige tijd in de haven heeft gelegen, zette gisteren de reis naar Lübeck voort. De twee buitenlandse coasters, die op de rede kwamen bijleggen, hebben ook weer zee gekozen, evenals de „Haskerland»' en de „Gaasterland' die op weg zijn naar Londen. Het is morgen hoog water om 10.25 en 22.10 uur en laag water i 4 40 en 16.25 uur. De temperatuur van het zeewater was 7.8 graden Celsius. Aan de hand van lichtbeelden zal dee heer Nijkamp Zaterdagavond en Zondagmiddag in het Museum in de Vroonstraat vertellen over „Dieren in de Winter'. Zaterdagavond om ze ven uur en Zondagmiddag om drie uur behandelt hij dit onderwerp voor kinderen. Volwassenen kunnen naar de heer Nijkamp Zaterdagavond en avond om acht uur en Zondagmiddag om vier uur. Voor een GOED PASSENDE BRIL naar de Gediplomeerde Vakopticien Keizerstraat 4749 Den Helder Leverancier voor alle Nederlandse ziekenfondsen Herenhoeden prima kwaliteit reeds v.a. 9.90 Khakioverhemden met 2 borstzakken 12.50 Overhemden, vaste boord in effen en gestreept 8.50 BEN Nypel» Herenmodes, Keizerstraat 69 Het voorlopig comité, dat de stichting van een kleuterschool te Julianadorp voorbereidt, maakt goede vorderingen. Het ontvangt allerwegc financiële en morele steun, er werd reeds een groot aantal kinderen aangemeld, een gebouw is ter beschikking gekomen, zodat men boopt de school in Februari of Maart van het volgend jaar te kunnen openen. Tezamen met het bestuur van de afdeling Den Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en met de ouders, die hun kinderen reeds hadden opgegeven, heeft het comité de sang van zaken besproken. In deze vergadering, die werd gehouden in café Rof, hfelü mej. Nijkamp, inspectrice van het voorbereidend lager onderwijs, een causerie over „Het nut van het kleuteronderwijs". Zij werd ingeleid door de voorzitter van het comité, de heer J. Henderikx. opbergen van de meubeltjes, het schoonmaken en de verwarming. Ver der had de kerkeraad nog de voor waarde gesteld, dat er facultatief gods dienstonderwijs werd gegeven. Dit on derwijs zal gegeven worden gedurende 2 X U2 uur in de week op het eind van de schooltijd, zodat ouders, die hun kind daaraan niet mee willen laten doen, hun kind op die dagen een half uur eerder thuis krijgen. Dit gods dienstonderwijs zal gegeven worden door ds. Salm of mevr. Salm. Het wordt alleen gegeven aan kinde ren van 5 tot 6 jaar. Het comité heeft verder subsidie gevraagd aan de ge meente Den Helder. Deze subsidie is toegestaan, zodat het salaris der leer krachten verzekerd is. Nu moeteii er echter nog meubeltjes (tafeltjes en stoeltjes) en leermiddelen komen Hiervoor zal het hoofdbestuur van 't Nut een renteloos voorschot verstreK ken. Om een sluitende begroting te krijgen, want het bedrag aan school gelden, dat naar draagkracht geheven zal worden, is niet toereikend, zullen er donateurs (trices) geworven worden a f 1 per lid. Als alles meeloopt, zal de kleuterschool in Februari of Maart van het volgende jaar met haar lessen kun nen beginnen. Mej. Nijkamp behandelde in een vlotte rede de wenselijkheid van kleu teronderwijs voor kinderen ouder dan drie jaar. Kinderen van deze leeftijd vinden in de kleuterschool een pleizie lige afleiding. Thuis raken ze uitgestu deerd, ze kennen hun omgeving en krijgen belangstelling voor andere kin deren. In Engeland en Denemarken, waar <ie moeders vaak uit werken gaan, be zoeken zelfs kinderen van twee en drie jaar de kleuterschool, waar zij geheel volgens hun behoeften worden behan deld. Ze kunnen daar eten, slapen en spelen. In Nederland is dat nog niet mogelijk. Het is trouwens de vraag, oi de moeders hun kinderen wel graag zo lang van huis zouden hebben. Reeds vele jaren geleden werden z.g. kinder bewaarplaatsen ingesteld, waarheen de moeders hun kroost konden zenden, wanneer zij de kinderen voor korte tijd kwijt wilden zijn. Omstreeks 1800 begonnen de protesten hiertegen te komen. Vooral Fröbel was een felle tegenstander. Hij wilde de kinderen in de buitenlucht laten, en bloemen ter verzorging geven. Zijn tijdgenoten schonken weinig aandacht aan Fröbel's mening, en brachten het kind in ae school. Het was vooral dr. Maria Mon- tessori, die aantoonde hoeveel afwij kingen bij kinderen ontstonden door het zitten in de banken. Zij veranderde het karakter van het onderwijs gron dig. Mede dank zij haar invloed steunt de moderne kleuterschool op de kinder psychologie. Dit is een nog jonge we tenschap, die uitgaat van de reacties van het kind, de manier, waarop het zich aanpast. Ze laat het kind zelf zo veel mogelijk alles doen, jasje aantrek ken, knopen vastmaken. Hoe het kind speelt of tekent, is vaak de sleutel tot het innerlijke van hét kind. Ze leren zich aanpassen, er worden gezamenlijke feestjes en tentoonstellingen georgani seerd en zo wordt het gemeenschaps gevoel bij het jonge kind ontwikkeld Na de rede van mej. Nijkamp werden nog enige vragen gesteld, die door haar naar genoegen werden beantwoord en daar de spreekster moest vertrekken, ontving zij een hartelijk woord van dank van de voorzitter. Facultatief godsdienstonderwijs. Nu ging de voorzitter over tot het doen van mededelingen over de stand van zaken betreffende het kleuteron derwijs te Julianadorp. Er is nagegaan, wie eventueel zijn kinderen van dit onderwijs wil laten profiteren. Er werden 82 kinderen aangemeld, waar bij 61 boven 4 jaar. De beste gelegen heid, waar dit onderwijs voorlopig ge geven zou kunnen worden, is het Wijk gebouw van de gereformeerde kerk Met de kerkeraad is overleg gepleegd en men is het eens geworden over de voorwaarden. Het Wijkgebouw kan ge huurd worden voor f 12.50 per week waarbij dan n°8 komt het wekelijks HCSC 1 krijgt morgenmiddag het sterke EVC op bezoek. Alle wedstrij den die deze elftallen tegen elkaar speelden, zijn in een gelijk spel ge ëindigd. Als HCSC speelt, zoals tot dusver in de uitwedstrijden, dan ge ven we haar een kans op de overwin ning, vooral nu het elftal weer vol ledig kan uitkomen. De wedstrijd be- als volgt uit: Marken Dindua 2 H.C.S.C. E.V.C. Blauwwit 2 Gouwz. Boys 8 Flevo Andijker B. H.C.S.V. 2 De stand ziet er 0 0 16 34— 8 0 2 10 22—21 1 2 9 31—12 2 4 8 21—25 0 5 8 14—28 1 4 7 19—19 0 5 6 24—29 0 6 4 10—23 2 5 4 11—26 VOOR ZONDAG 11 DECEMBER DEN HELDER: Ned. Herv. Kerk, Weststraat, 10,30 uur ds. Rasch; Palm straat, 10 uur ds. Sepmeijer, 19 uur de heer E. Wanders; Huisduinen, 10 uur de heer E. Wanders. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 u. ds. Hartkamp (H.A.), 17 uur ds. Hartkamp (H.A.); Rehoboth- kerk. 10 uur ds. Swen (H.A.), 17 uur ds. Swen (H_A.) Geref. Kerk (art. 31), Weststraat, 8 30 en 17 uur ds. F. Tollenaar (H.A.) Chr. Geref. Kerk, SteengracHt, 10 en 17 uur leesdienst Oud-Geref. Kerk, Hoogstraat, 10 en 17 uur leesdienst. Geref. Gem., Janzen- dwarsstraat, 10 en 16 uur leesdienst. Doopsgezinde Gem Kerkgracht, 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluijs; Dinsdag 13 December geen gemeente-avond. Lutherse Kerk, 10,30 uur ds. Heintze Baptisten Gem.. Weststraat, 10 uur de neer Van Leeuwen; 12 uur Zondags school; 19,30 uur evang. Hofhuis; Woensdag 20 uur bidstond. Oud- Katholieke Kerk, 10 uur Heilige Mis, pastoor Verheij. Evangelisatie Vij zeistraat, 10 en 19 30 uur samenkomst; 12 en 14,30 uur Zondagsschool; Woens dag 20 uur bijbelkring; Donderdag 19,30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur openluchtsamenkomst (Visbuurt), 21 uur bidstond. Leger des Heils, Za terdag 19.15 uur bidstond, 20 uur straat zang; Zondag 10 uur heiligingsdienst (opdrachtdienst), 18 45 uur openlucht- samenkomst (Spoorstraat); 20 uur ver lossingssamenkomst, leider Lt.-Kol. J. E. van Eeken. JULIANADORP; Ned. Herv. Kerk, 10 uur ds. Salm. Star of Hope Mis sion, 10 en 19 uur samenkomst; 15 uur Zondagsschool; Dinsdag 16 uur meis- jeskrans; 19.30 uur bidstond; Donder dag 19 uur meisjeskrans; Zaterdag 19,30 uur bidstond. Geref. Kerk, 10 uur geen dienst: 14.30 uur ds. Swen (H.A.) CALLANTSOOG: Ned. Herv. Kerk, 19 uur ds. Salm. Van de Muziekkring Den Helder ontvingen wij enkele gegevens over het con cert, dat Donderdagavond in Casino wordt gegeven door het Röntgen-kwartet nit Den Haag. Na de zeer geslaagde seizoen-opening door de pianist Géza Anda zal dus een der meest prominente Nederlandse strijkensembles de tweede avond voor de leden van de Muziekkring verzorgen. digheid het concert niet kunnen bijwo nen, zodat hun plaatsen door anderen kunnen worden ingenomen. Het is Het programma vermeldt een aantal composities in het klassieke genre, hoewel niet van al te zwaar kaliber. De keuze der werken lijkt ons zeer geluk kig. Als eerste werk wordt gespeeld de Chacony in g klein van Henry Pur- eell, waarna wordt uitgevoerd het be roemde Reiter-kwartet (in g klein opus 74 nr. 3) van Joseph Haydn. Als laatste nummer vóór de pauze volgt één der beroemdste majeur-kwartetten van Mozart en wel dat in D dur (Kö- chels Verzeichnis nr. 575). Na de pauze wordt nog gespeeld het Neger-kwartet (in F dur opus 96) van Dvorak. Zoals bekend, kunnen door de Mu ziekkring geen nieuwe abonné's meer worden aangenomen. Enkele leden hebben echter aan het bestuur mede gedeeld. dat zij door ziekte of uitste- Gemoltonneerde directoires 4.47 Lange herenpantalons in interlock en tricot 4.38 Beste werkkousen 98 ct. uiteraard een beperkt aantal. Degenen die hiervoor belangstelling hebben, kunnen zich Zaterdagmiddag tussen één en twee uur vervoegen aan Casino, waar ook de leden van de Muziekkring hun plaatsen kunnen bespreken. Dit maal wordt begonnen met de tweede groep. De bestuuider van een perso nenauto, J. J. B. uit Wassenaar, moest gisteren uitwjjken voor een handwagen, die voor hotel Bellevui stond geparkeerd, waardoor de wa gen midden op de Spoorstraat kwam te rijden. De eigenaar van de auto en mej. R. P., die op een Solex zat, merkten elkaar te laat op, met het gevolg dat er een aanrijding ontstond De luxe-auto kwam ei af zonder brok ken. Van de Solex was het voorwie) verbogen. Twaalf jongens, die op het Zee heldenplein aan het voetballen waren, werden naar het bureau gebracht, waar zij een standje in ontvangst moesten nemen. Weemhof na spannende strijd tweede in het clublokaal van IVA kwamen De tafeltennisliefhebbers, die g worden, z«n zeker niet teleur- k ijker, wie er k^ioenJ^ be^en, dat jonker Bruins met de titei gesteld. Zij wisten, voordat zij de k a) Wpn de wedstr«den op 29 No- zou gaan strijken. Zij wi ook op de tweede avond al zijn partijen vember begonnen. Deze a e njet moeiHjk maken en Makelaar evenmin, in twee games. Bakk" doiven het onderspit. Bruins was te sterk hem kon winnen En toch werden de kijklustigen na afloop niet teleurgesteld. Bruins kam pioen, goed, maar wie zou de tweede plaats bezetten? Dat zou de laatste partij moeten beslissen, want de ru tig verdedigende Bakker was er geslaagd zeven van de negen w strijden te winnen, evenals de jeug dige Weemhoff. Er was dus een be slissingswedstrijd tussen deze twee spelers nodig. Deze partij was o.i. e beste van gisteravond, misschien al leen al omdat beide spelers linkshan dig zijn, en er zo'n geheel verschillen de stijl van splen op na houden. Bak ker was de stugge verdediger, die het wel uit zijn hoofd liet de aanval van zijn jeugdige rivaal over te nemen, en Weemhoff wierp zich dapper op zjjn zware opgave: de IVA-speler me harde slagen uit zijn evenwicht te brengen. De eerste game eindigde in het voordeel van Bakker (21 19), maar in de tweede en derde trok de aanvaller aan het langste eind (23— 21, 2118). Deze zeer spannende ont moeting heeft er veel toe bijgedragen, dat men tenslotte tevreden huiswaarts keerde. Tevreden Het vreemde was, dat Weemhoff eerder op de avond in grote moeilijk heden was gebracht door vd Spek, die op de ranglijst de negende plaats zou gaan bezetten. Weemhoff won de eer ste game gemakkelijk, maar in de tweede bracht vd Spek zo'n geweldige roffel van fore- en backhand-slagen op tafel, dat Weemhoff er naast greep (21—19). De beslissende game wasvoor laatstgenoemde (2119), maar we ge loven dat hij zelf niet helemaal tevre den was met die zege. Sinjewel moest genoegen nemen met de vijfde plaats, die hij deelt met Tjebbes. Met Smit maakte Sinjewel korte metten, maar van zijn clubgeno ten Bakker en Makelaar verloor hij met flinke cijfers Nee, dan deed zijn vrouw het beter. Zij smaakte het ge noegen als nummer acht te eindigen vóór vd Spek en Pronk. Makelaar legde beslag op de zeer eervolle vierde plaats. Wij moeten eerlijft bekennen, dat wij er niet op hadden gerekend, dat hij Tjebbes zou verslaan. Hij deed het echter, in soe- Een hoed koopt U bü Spoorstraat 40 Telef. 2606 De zaak voor de man van smaak Voor HAV staan Zondag weer twee thuiswedstrijden op het programma. De dames nemen het om twee uur tegen Rapiditas op, en de heren bin den om drie uur met AHC 2 de strijd aan. De stemden zijn momenteel: Dames: H.O.C. 1 8 6 11 HA.V. 1 9 5 13 O.S.S. 1 8 4 2 2 Gita 1 7 3 2 2 N. Niedorp 1 8 3 2 3 Tonegido 1 7 2 14 Rood-Zw. 1 6 2 0 4 Rapiditas 17 0 16 (Rood-Zwart heeft twee verliespun ten wegens niet opkomen). Heren: 13 11 10 8 8 5 4 1 25—12 26—19 19—10 24—21 20—24 31—27 21—16 12—31 H.O.C. 1 8 6 1 1 13 53—30 A.H.C. 2 7 4 1 2 9 31—21 Turno 1 6 3 2 1 8 26—20 Lijnden 1 7 3 2 2 8 34—34 G.V.A. 1 7 3 1 3 7 31—26 H.A.V. 1 8 1 3 4 5 27—43 Unitas 1 8 1 2 5 4 2939 Animo 1 5 1 0 i 2 5—19 wcgcua niet opkomen, Lijnden twee). Morgen speelt het dames-elftal, in het kader van een door de BTC te houden technische middag, in Alk maar tegen Nieuwe -Niedorp een in structieve wedstrijd. Het is het bestuur van de voetbal vereniging WGW gelukt voor Zondag een competitiewedstrijd in te lassen Onze stadgenoten krijgen om twaalf uur op hun terrein aan de Jan Ver leilleweg bezoek van Con Zelo. Vele voetballiefhebbers zullen ongetwijfeld van deze gelegenheid gebruik maken om ook het ongeslagen WGW eens aan' het werk te zien. De opstelling van de ploeg is als volgt: Bouma; Toes en P Hendriks; Laferre, Noordeloos en J Hendriks; Ramler, v. d. Winkel, Van Wees, Van Amersfoort en Schilder. Helderse jongeren die lid wen sen te worden van de Helderse Hobby Club, waarover wij gisteren in ons blad schreven, kunnen zich opgeven bg de heer Coppens, Singel 9. - Hedenavond houdt drs. O. Nell in de Vakschool voor Meisjes zijn tweed' lezing voor de Helderse Volksuniver- siteit over „Primitieve godsdiensten" pele stijl en zeer rustig met 22—20, 18-21, 21—16. Slachtoffers. Ook Smit heeft het er behoorlijk af gebracht. Hij verzette zich met hand en tand tegen Weemhoff. Hij verloor met 17—21, 19—21. Pronk en vd Spek waren voor hem weerloze slachtoffers. Pronk kwam dus op de laatste plaats terecht. Als we de cijfers zien, waar mee hij zijn wedstrijden verloor, dan jehoeft hij zich in dit gezelschap ze- ter niet te schamen. Volledigheidshalve volgt hier de eindstand: 1 J. P. Bruins 9 9 0 18-0 9 2 H. Weemhoff 10 8 2 17—7 8 3 C. Bakker 10 7 2 15-8 7 4 S. Makelaar 9 6 3 12—9 6 5 J. Sinjewel 9 5 4 11—9 5 6 Tjebbes 9 5 4 11-9 5 7 K. Smit 9 3 6 8—12 3 8 Mevr. Sinjewel 9 2 7 6—14 2 9 A. v. d. Spek 9 1 8 4-17 1 10 J. Pronk 9 0 9 0—18 0 De heer J. Sinjewel Sr. overhandigde de gelukkigen de prijzen en bracht allen die tot het slagen van de wedstrijden hadden bijgedragen hartelijk dank. Een woord van dank komt zeker in de eer ste plaats toe aan de heer C. de Vriea, die er als wedstrijdleider voor zorg droeg dat alles ordelijk en vlot ver liep. Het zij nog even vermeld, dat jonker Bruins nu tweemaal achtereen de I.V.A.-wisselbeker heeft weten te ver overen. De Kring Noord-Holland benoorden het Y van de KNZB organiseert weer de jaarlijkse zwemcompetitie, die uit drie gedeelten bestaat. Op Zondag 11 December om twee uur wordt in het zwembad Zaanland te Zaandam het eerste gedeelte verzwommen. Het pro gramma voor deze middag luidt: 50 m. rugslag meisjes; 50 m. borstcrawl jon gens; 100 m. schoolslag dames; 100 m. rugslag heren; 3x25 m. pers. wisselslag meisjes; 3x50 m. wisselslag est. jon gens; 10x25 m vrije slag dames est; 5x50 m. vrije slag heren est NNH neemt weer als één vereniging aan de wedstrijden deel. Het laat zich thans aanzien, dat onze kring betere resultaten zal behalen, dan in de beide voorgaande competities. De technische commissie heeft een keuze gedaan uit zwemmers van Zeemacht, de Zwaard vis en de Helderse Bruinvissen. De laatste vereniging moet het jeugdige materiaal leveren. Op de 5x50 m. vrije slag estafette heren werd met liefst vier ploegen in geschreven. Het zou ons niet verwon deren, wanneer hiervan de beste ploeg als nummer één of twee zou aankomen. VISSERIJ-BERICHT URK Door 30 vaartuigen werd Woensdag aangevoerd: 5964 pond snoekbaars 21 —22 ct., 150 pond rode baars 2829 ct, 66 pond blei 67 ct., 302 pond voorn 6 ct., 6 pond karper 26 ct., alles per pond. De regering is van oordeel, dat de tegenwoordige pachtprijzen in de Wie- ringermeer te laag zijn en dat er der halve aanleiding is om tot verhoging daarvan te geraken. De verkeerstellingen bij de Friese brug te Alkmaar hebben uitgewezen, dat dagelijks meer dan 10.000 wegge bruikers deze brug passeren. O Mo menteel zijn nog geen voldoende gel den aanwezig voor de instandhouding van de Alkmaarse kaasmarkt in 1950. Een te Oudorp woonachtige 25-jari- ge jongeman is in Indonesië bij een au to-ongeluk om het leven gekomen. O Te Bergen is een afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen opgericht. B. en W. van Enkhuizen hebben de gemeenteraad voorgesteld, voor ƒ22.500 aan te kopen he woonhuis aan de Westerstraat 230, toebehorende aan da vorige burgemeester, en dit te bestem men tot ambtswoning van burgemees ter Admiraal. De heer Wouter Kei zer zal dezer dagen te Enkhulzen wor den gehuldigd in verband met zijn 40- jarig toneeljubileum. De gemeenteraad van Grootebroek besloot over te gaan tot de bouw van een politiebureau. Een crediet van f 65.780,— werd daarvoor verleend. O Een te Bobeldijk woonachtige veehou- der had een slechte dag doordat zes zij* ner schapen door honden werden ver scheurd. De Papierfabriek te Velsen Noord heeft de ploegen-bijslag voor eontinU- arbeiders met gemiddeld 10 proc. ver hoogd. Minister Spitzen betreurt het dat de financiële toestand het ook in 1950 niet mogelijk zullen maken, de bouw van de tunnel te Velsen weer te hervatten. Dr A. M. Pelt, rustend geneesheer Zaandam, herdenkt vandaag zij" gouden jubileum als arts. De ge meente Westzaan kreeg een extra bouwvolume toegewezen voor de bou^ van een tehuis voor ouden van dagen. O Te Zaandam is een havenarbeider aan boord van een schip in het ruim gevallen. Met een hersenschudding en een hoofdwond werd de man naar het ziekenhuis vervoerd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2