Vijf ministers bepleitten de overdracht van souvereiniteit aan Indonesië Koning Leopold wilde 18 Juni 1945 naar Beigie terugkeren „Vader" mishandelde vrouw en zoon en hongerde onderduikers uit PLEIDOOI MEr DE SJ9Ü Met spanning heeft de tweede kamer hel ogenblik Aanvaarden of 't kabinet treedt af De wereld zou ons kunnen dwingen Garanties voor de ambtenaren voor Een nieuwe taak de Koninklijke Marine Paleis Noordeinde is een treknest Vier gewonden bij ernstige autobotsing belofte Uranium verzonden om argwaan te voorkomen 850 Runderen naar Peru OP HET MATJE Vier jaar gevangenis- straf geëist Een nieuwe verdediger voor Albert Kuyle Nieuw Zeeland heeft nieuwe regering Grootkruis Nederlandse Leeuw voor dr. Herman Baruch Vijftig duizend Griekse ambtenaren staken VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 verbeid, waarop de ministers gisteren het woord zouden nemen om de critiek te weerleggen, die door vele Kamerleden op het wets ontwerp fof souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië was uitgeoefend. Het antwoord van de regering nam zowel de ochtend- als middag zitting in beslag. Tot het ogenblik, waarop de voorzitter de ver gadering te vijf uur schorste, bepleitten achtereenvolgens de minis ters Van Maarseveen, Stikker, Götzen, Joekes en Schokking het aanvaarden van het wetsontwerp. Van Maarseveen Toen de Twee de Kamer gis termorgen aan de derde dag van het Indonesie- debat begon, sprak als eer ste de minis ter van Over zeese Gebieds- i delen, de heer VAX MAAR SEVEEN, die opmerkte, dat j ons volk zich I niet meer al- I leen door rede en beheersing, maar door gevoelens laat leiden. De minister betoogde, na de voor geschiedenis van de R.T.C. in herin nering te hebben gebracht, dat Indo nesië zich zelf moet opbouwen en dat wij de werktuigen daartoe moeten aanreiken. De vraag of de overdracht nu of straks moet geschieden, be weegt zich niet alleen in de orde van de tijd. De vraag zou ook kunnen be tekenen; nu of nooit. Spr. vroeg zich af of in redelijkheid de zekerheid be staat, dat de minimum-voorwaarden straks aanwezig zullen zijn. Een nieuw kabinet, zoals o.a. de heer Weiter wil, zou een beroep op het Neder landse volk moeten doen en zou dit in grote meerderheid zijn steun er aan willen verlenen? Er zou een diepe kloof kunnen ontstaan tussen Indo nesië en Nederland. Naar 's ministers inzicht zou het nieuwe kabinet de verantwoordelijkheid niet kunnen dragen. De rekening, die dan aan het Nederlandse gepresenteerd zou wor den, zal verschrikkelijk zijn. Als de huidige samenwerking uiteengeslagen wordt, is de kans op een goede op lossing verdwenen. Men kan zeggen, dat de Nederlandse delegatie ter R.T.C. teveel heeft toegegeven. Zij heeft echter gestreden voor beider be langen. Als men zegt, dat er teveel concessies zijn gedaan, dan weet men tenminste waar men aan toe is. Als Nederland de resultaten der R.T.C. verwerpt, zou men in Moskou juichen, omda^ het dan spoedig oogsttijd in Indonesië zou kunnen zijn. Het gaat hier om het heil van 80 millioen men sen. Volgens de minister is het re sultaat van de R.T.C. met de grond wet in overeenstemming. Tussen Kroon en Hoofd der Unie bestaat z.i. geen verschil. Het Hoofd der Unie verpersoonlijkt de onpartijdigheid in welker naam recht wordt gesproken en welke boven de partijen staat. Er zijn z.i. sterke waarborgen, dat uit spraken van het Uniehof zullen wor den nageleefd. Spr. concludeert, dat de waarborgen, welke de grondwet wil, geschapen zijn. De Minahassa. Ten aanzien van het zelfbeschik kingsrecht merkte de minister op, dat in de Minahassa twee partlij en be staan. De ene (K.K.M.) wil een deel staat binnen de R.I.S., de andere (Twapro) een twaalfde provincie van Nederland. De regeling voor de exter ne zelfbeschikkingsrecht waartoe de UNCI haar medewerking heeft gege ven, zal voor de Minahassa van toe passing vinden. Het zal de vaste wil van de V.S.I. zijn de democratische rechten der volkeren te waarborgen. De te vormen regering vindt éen hech te basis in de bevolking. Wat betreft de orde en het gezag zijn de berich ten geruststellend. De overdracht brengt risico's, maar Nederland zelf is in staat die risico's te verminderen. Voor ons land bestaat er geen keuze en het zou goed zijn als de overeen komst met grote meerderheid werd aanvaard, zulks met het oog op de samenwerking. Voor Nederland ligt er een toekomst, aldus de minister. Nog geen Hoge Commissaris. Vervolgens ging mr. Van Maarse veen over tot beantwoording van ver schillende vragen. Ten aanzien van onteigening van bezit en de vraag of de transfer in Nederlandse valuta zal geschieden, verklaarde spr., dat be reikt is, dat het koersrisico door de onteigenende partij zal worden gedra gen. De transfer zal uiterlijk binnen drie jaar moeten geschieden. De Unie kan leiden tot een goede en nodige samenwerking. Met een lichte Unie zal dit gemakkelijker gaan. De Unie is bedoeld als duurzaam en er is dan ook geen enkele bepaling in het sta tuut terzake van opzegging opgeno men. Een Hoge Commissaris is nog steeds niet aangewezen, verklaarde de minis ter, hoewel vermoedelijk geen maand ons meer scheidt van de Souvereini teitsoverdracht. Het vraagstuk van Nieuw Guinea besprekend, zeide de minister, dat niemand er aan kan of mag twlijfelen, dat deze residentie is uitgezonderd van de overdracht. In verband met een vraag van de heer Oud ver klaarde spr., dat beslissingen over Nieuw Guinea niet worden genomen door de regering, doch door het Ko ninkrijk. Komende tot het slot van zijn rede, zeide minister Van Maarseveen, dat gevraagd is of aanneming of verwer ping de enige mogelijkheid is. De In donesiërs zullen niet kunnen bewilll gen in uitstel. Een poging in die rich ting zou hetgeen bereikt is volkomen vernietigen en hetzelfde effect hebbeii als verwerping. Het Kabinet zal geen verantwoordelijkheid vermogen te dragen voor cle calamiteit van ver werping van het verdrag. De rege ring vertrouwt, dat de volksvertegen woordiging met haar overtuigd zal zijn, dat het ontwerp leidt naar een aanvaardbare oplossing. Stikker In de niiddae.- i - - vergadering richtte de mi nister van Buitenlandse Zaken, Mr. STIKKER, zich in het bijzonder tot de fractie' voorzitter van de V.V.D., mr. Oud. Na erop gewezen te hebben, dat Spr. meent, dat het onjuist is te zeggen, dat de Indonesiërs niet te ver trouwen zijn. Ook in hen moet het brengen van offers worden gewaar deerd. Eindelijk is een mogelijkheid gevonden een nieuwe basis te leggen voor toekomstige samenwerking. Het vertrouwen is er en dit mag tiet ver dwijnen. Minister Stikker beveelde de aanvaarding van de overeenkomst dringend aan. De schuld van 2 milliard. De heer GöTZEN, minister zonder portefeuille, merkte ten aanzien van het prijsgeven van de schuld van 2 milliard op, dat als men rekening 1'oudt met het geheel van Nederland se belangen en met de achtergrond der investeringen van Nederlands ka pitaal, het behoud van deze laatste zaken toch overweegt. Er is z.i. geen reden tot defaitisme. Indonesië is een rijk land, dat er binnen enkele jaren weer geheel bovenop kan zijn. Joekes De minister van Sociale Zaken, Mr. JOEKES, be sprak de kwestie van de regeling der positie i van de amb- §f tenaren en H verzekerde dat het doel was de belan- !H gen variTndo- nesie zoveel mogelijk te dienen met inachtneming van de belan gen en aanspraken der ambtenaren. Het effect van een vrije keuze der ambtenaren zou volgens de minister zijn, dat een aantal de voor keur er aan zou hebben gegeven de dienst te verlaten. Ontslagaanvrage op grote schaal zou niet bevorderlijk zijn geweest voor handhaving van de rust. In de nieuwe verhouding Neder- land-Indonesie zullen de ambtenaren een belangrijke rol te spelen hebben. Daar waar het mogelijk was, zijn de ambtenaren gehoord, aldus de minis ter, die daarop mededeelde, dat er nog overleg wordt gepleegd inzake een regeling voor de bedienaren van de godsdienst en voor gepensionneerden. De garanties, welke jegens de amb tenaren worden gegeven, zullen in de wet moeten worden geregeld. Een des betreffend ontwerp zal de Kamer de zer dagen bereiken. Degenen, die ge vraagd hebben of wel voldoende aan dacht is geschonken aan de belangen der ambtenaren moeten ook eens over wegen wat er met betrekking tot de ambtenaren zou gaan geschieden als dit voorstel wordt verworpen. Schokking De minister van Oorlog, de heer SCHOKKING, ging in op de wijze waarop onze strijd machten hun lienst vervuld hebben. De vrjze waarop lat geschied de is hun eer. Spr. herdacht degenen, die het hoogste offer bij het vervullen van hun plicht gaven. In verband met de opmerking van de heer Weiter, dat alles beheerst wordt door het feit, dat voor de Kon. Marine als Nederlands apparaat geen Nederlandse taak in Indonesië te ver vuilen is, merkt spr. op, dat men dit anders moet zien. In Willemsoord ziet men b.v. samen Nederlandse, Belgische en Indonesische adelborsten. Zo is 't overal. Er zal wel een taak voor de marine zjjn, maar anders, samen met anderen. De basis Soerabaja is gefinancierd met Nederlands-Indisch geld en daar om men kan het betreuren moest ze overgaan naar de V.S.I. In de komende tijd zal veel van de tact en het geduld der militaire lei ders aan beide zijden gevergd worden. De sfeer, die er nu is, geeft reden tot hoop op goede samenwerking, „Het Paleis Noordeinde is een irek- nest" verklaarde gisteren een getuige- deskundige voor de Haagse Rechtbank, toen aldaar de zaak behandeld werd te gen W., die verantwoordelijk gesteld werd voor de grote brand die aan het paleis te Den Haag een schade van 380.000 berokkende. Tegen het advies van de brandweer in, had verdachte W. het afbranden van oude verf in het bestek voor de schilderswerkzaamheden opgenomen. De- officier van Justitie vond hem dan ook de meest verantwoordelijke per soon en requireerde een geldboete van f 500,subsidair 50 dagen hech tenis. De verdediger was het met de officier van Justitie eens. dat ieder van de ge tuigen net zo goed op het verdachten bankje terecht had kunnen komen. De intendant Jhr. Sickinghe, die de op dracht voor het afbranden gaf, de schil der of diens knecht, die niet voldoende veiligheidsmaatregelen nam en de brandweer, die pas na een half uur verscheen en door het hakken van een trekgat in het dak de brand in hevig heid heeft doen toenemen. Uitspraak over veertien dagen MAANDAG WORDT MAGELANG ONTRUIMD Het dagblad „Nasional" meldt, dat volgens een mededeling van mr. Wong- sonegoro, voorzitter van de Republi keinse delegatie in de centrale ge mengde commissie, de Nederlandse troepen op 12 December Magelang zul len ontruimen en de T NI op 15 Dec. Semarang zal binnentrekken. Soldaten kregen bevel de vorst aan te houden Schond Van Acker zijn Gistermorgen omstreeks 5.20 uur heeft op de rijksweg AmsterdamDen Haag ter hoogte van de Slaagh in de gemeente Oegstgeest een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. De bestuurder van een grote vee auto, waarachter een grote aanhang wagen, beide met schapen en kalveren geladen, reed op genoemde weg in de richting Den Haag. De bestuurder van een vrachtauto, geladen met kratten, kwam uit de tegenovergestelde rich ting. Door tot nu toe onbekende oor zaak reed deze vrachtauto tegen de linkerzijde van de auto met de aan hangwagen. De aanrijdende auto vloog direct na de botsing in brand, waar door de bestuurder brandwonden kreeg en de mede-inzittende een gebroken sleutelbeen en minder ernstige brand wonden bekwam. De bestuurder van de vrachtauto met aanhangwagen kreeg lichte verwondin gen aan handen en gelaat, terwijl de mede-inzittende brandwonden in bet gelaat opliep. Het vee werd gered, al leen een schaap bleek zwaar gewond. De brandweer uit Oegstgeest heeft de brand geblust. De vrachtauto, geladen met kratten, is totaal verbrand. De aanhangwagen, geladen met vee, door de brand zwaar beschadigd. de oorlog zo wel in de door Japan bezette, als in de vrije gebieden sti mulerend had gewerkt op de onafhan kelijkheidsbeweging, wees hij erop, dat de Verenigde Staten na de capi tulatie van Japan niet bereid bleken hun gewapende macht in te zetten voor de bezetting van Indonesië. De overgang van de Amerikaanse naar de Engelse invloedssfeer duurde lang en het gezagsvacuüm in Indonesië had ernstige gevolgen. Het revolutionaire vuur bleek niet meer te blussen. Ten einde rust en orde te garanderen, had de regering de keus tussen oorlog of overleg met de Republiek. De rege ring heeft steeds de bevoegdheid van de V.N. in het conflict ontkend. Men denke echter welke consequenties t.a.v. Marshall-hulp en Atlantisch Pact een actie van de Veiligheidsraad gehad zou hebben. Verder wees spr, op de Amerikaanse opinie, de hou ding van de Australische vakvereni gingen, de moeilijkheden van de K.L.M. na de tweede politionele ac tie, om daarna stil te staan bij de be tekenis van het Britse wapenembargo, dat onze onderhandelingspositie zwak maakte. Minister Stikker zeide niet kracht van overtuiging te kunnen verklaren dat de gevolgen van verwerping der resultaten van de R.T.C. \oor de toe komst van ons land internationaal rampzalig zouden zjjn, In Indonesië zelf zouden de gevolgen van verwer ping niet minder rampzalig zijn. De wereld zou z.i. Nederland kunnen dwingen de onafhankeiykheid an In donesië te erkennen op voorwaarden, die ongunstiger zouden zijn, dan die welke na moeizame onderhandelingen zijn bereikt. Het secretariaat van Koning Leopold heeft een lijvig boekwerk aan de Belgi sche pers ter hand gesteld, waarin in chronologische volgorde een lezing wordt gegeven van het voorgevallene in de periode van Mei 1945 tot October 1949. In dit verslag wordt gezegd, dat de premier Achilles van Acker op 15 Juni 1945 e^n bezoek aan Leopold bracht. De koning stelde de heer Van Acker bij die gelegenheid voor samen met hem naar Brussel terug te keren, waarop de heer Van Acker de koning roeg zijn terugkomst op 18 Juni te stellen. De heer Van Acker beloofde tevens, „dat hij de regering niet op dc hoogte zou stellen van de juiste da tum van de terugkeer van de koning, maar dat hij de ministers zou verzoe ken zich gedurende de gehele dag (18 Juni) ter beschikking te houden". De heer Van Acker besloot op ver zoek van de koning, in principe een regering samen te stellen. De koning legde hem een ontwerptroonrede voor. waarmede Van Acker na enkele klei ne wijzigingen accoord ging. Des mid dags werd het programma van de te rugkeer van de koning tot in de ge ringste details geregeld. Op 16 Juni nep Van Acker de ministerraad bij een en hij deelde hqt kabinet mee. dat de koning besloten had op 18 Juni naar Belgie terug te keren. De rege ring diende hierop haar ontslag in bij do prins-regent en verzocht koning Leopold, voordat hij naar het land te rugkeerde, een nieuwe regering te vormen. Van Acker werd ingevolge het te Sankt Wolfgang aanvaardde principe, verzocht een regering te vormen, hetgeen hij echter weigerde en de vorst aanraadde afstand te doen van de troon. Op 20 Juni liet Van Belgische volksstemming niet vóór Februari In verband met de langdurige be spreking in de bijzondere kamercom missie van het voorstel tot het hou den van een volksraadpleging over de terugkeer van de Belgische ko ning, wordt te Brussel verklaard, dat de volksraadpleging niet eerder dan in de tweede helft van Februari ge houden zal kunnen worden. Acker de heer Pirenne weten, dat in dien de koning geen afstand deed van de troon, zeer ernstige onthullingen gedaan zouden worden. Ir, het rapport van de heer Pirenne wordt tevens bekend gemaakt, dat mi litaire maatregelen waren genomen om de terugkeer van de koning te be letten. Op 20 Juni ontvingen de Bel gische troepen, welke gelegerd waren in de sector van Aken, een order van het geallieerde hoofdkwartier, dat sa mengevat als volgt luidde: „Indien de koning der Belgen door een uwer eenheden wordt opgemerkt, moet hij worden aangehouden en moet onmid dellijk het hoofdkwartier worden ge vaarschuwd." Het geheel van de toestand, aldus het verslag maakte de terugkeer van de koning onmogelijk en deze beslrwv een afwachtende houding aan te nemen. De Canadese minister van Handel, Howe, heeft voor het parlement ver klaard, dat in Mei 1943 een scheepsla ding Canadees-uranium-oxide en ura- nium-nitraat naar de Sowjetunie is gezonden, ter waarde van 2.445 dollar via de normale handelswegen. Slechts zeer weinigen wisten toen, dat er proefnemingen voor het produceren van de atoombom aanstaande waren en men oordeelde het verstandig, niet door afwijzing van de orders voor de genoemde metalen argwaan te wek ken. f Het ruim 2600 ton metende m.s. .Eendracht" te Rotterdam wordt ge reed gemaakt voor zijn tweede reis naar Peru. De lading zal bestaan uit 850 drachtige vaarzen, waarbij ver scheidene stamboekdieren, alles te zamen een waarde vertegenwoordi gend van „ongeveer anderhalf millioen gulden. Voor het logies van deze die ren heeft men 125 kubieke meter hout nodig. Wanneer men bedenkt dat er voor een woning S'/2 kubieke meter nodig is, blijkt, dat deze hoeveelheid voor de bouw van bijna 15 huizen kan dienen. In totaal zullen 3000 runderen naar Peru verscheept worden. Woens dag hoopt men te vertrekken. De reis zai ongeveer 27 dagen duren. BRIEFKAARTEN. Mortinus is schrijver, maar er zullen nog heel wat verdachten na hem voor het hekje komen, aleer hij zich de Nobelprijs voor letterkunde ziet geoffreerd. Trouwens, zijn litteraire arbeid had hij tot dusver als crimineel tijdverdrijf beoefend, ter verfrissing van zijn levensgang, die nademaal hij het ambt van schillenboer be kleedt nauwelijks opwindend mag heten. Of het de geest van een pirate- rige voorvader was, die per resto in nem woelde, dan wel of een jeukerige jaloersheid was uitgeschoten tot voort gezette misdrijvigheid, kwam niet uit de windselen. De rechter roerde direct in de feitelijkheden en dat was geen operamuziek. Zelfs geen moderne. Martinus had briefkaarten geschre ven aan een piedeminnaar, die hem in sjanskans overtrof, hetwelk hem nogal bar in de gal was geschoten. Want die briefkaarten moeten hebben ge bloosd van de termen. Ge zoudt ze uit alle woordenboeken ter wereld niet bij elkaar gezocht krijgen, maar de teleurgestelde vrijer had ze aaneen geregen met een gemak, alsof hij een vuilnisvat leeg goot. Het ging allemaal over dat meiske van hun beider droomleven. Toen de geadresseerde niet bleek af geschrikt door de inlichtingen over de zedelijkheidsgraad zijner Greta, greep Martinus naar het zware geschut van dreigementen. ,JDit dienende je mee te delen asdat je in repen gesneje wort as je nog een poot uitsteekt naar Gre ta. Geen spek voor jou bek". Daaron der een mislukt doodshoofd, voorzien van de woorden „Dood!!! Moordü!" Waaruit blijkt, dat brievenbestellers ever sterke zenuwen dienen te be schikken. Want de inkervingen waren per briefkaart aangekondigd en ik stel me voor, dat je als postbode toch niet iedere dag met beenderige tekeningen loopt te zeulen. De mandie er niet voor voelde ge demonteerd te worden, had het ganse oeuvre naar de politie gebracht en een omvangrijke brigadier kwam verkla- ~en, hoe Martinus zichzelf op het scha vot had gepresenteerd. Hij had botweg ontkend ™n toen, zei de vlezige speurder, heb ik gezegd: schrijf dan maar even op, dat je er niets van weet en dat je nooit zulke briefkaarten hebt geschreven. En dat deed 'ie, edelacht bare, en toen was het bewijs geleverd. Want het schrift was precies eender. Een half uur later stond zijn bekente nis op papier". Eigenlijk moest het zijn toegestaan, op zulke momenten in de rechtszaal te applaudiseren, maar de president trad als ons aller woordvoerder op en de brigges bloosde van genoegen. Verder viel er niet veel meer te pra ten. Er was genoeg geschreven. Martinus zi, dat 'ie het nooit meer doen zou, maar de Bezinning kwam te laat om hem te vrijwaren voor het schuurtje. Twee maanden penitentie. Misschien schrijft hij in zijn cel een wereldsucces. Werd „Mein Kampf' óók niet door een vuilspuiter in een cel gecomponeerd? Welaan dan! KAREL. In het portaal van de dertiende eeuwse Sint Pieterskerk van het dorp South Weald, Essex, repeteert het gemengde kerkkoor Kerstlie deren. In de Kerstweek zal het koor in zieken- en armenhuizen zingen. ATOOM-ARBEIDERS WEER AAN DE SLAG De wilde staking, waaraan 3.000 ar beiders van de atoomfabiieken te Oak- ridge deelnamen, is geëndigd. De ar beiders werken aan de btuw van twee nieuwe stoomfabrieken. Voor het Amsterdams Gerechtshof heeft gistermorgen terecht gestaan de 48-jarige Hilversumse radiomonteur P. G B„ die door de Amsterdamse recht bank wegens mishandeling, meermalen gepleegd, van zijn echtgenote en van zijn zoon, en wegens het uithongeren van een bij hem ondergedoken Joodse onderduiker in de hongerwinter, tot vier jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Van dit vonnis was hij in hoger be roep gegaan. De eerste getuige was de 49-jarige echtgenote van verdachte die in 1947 van hem gescheiden is. Zij verklaarde, dat haar vroegere man haar tijdens de bezetting vele malen geschopt, getrapt en geslagen had, soms zelfs met een karwats en dat hij h'-»ar voorts dikwijls had gedwongen plaats te nemen in 'n badkuip, die met ijskoud water was gevuld. De 26-jarige zoon. thans student, voegde daaraan als getuige toe, dat zijn vader ook hem had mishandeld. Verdachte erkende deze feiten ten dele. Hij was nerveus geweest. Voorts was hij van mening, dat bij het recht had met een pak slaag zijn zoon te kastijden. Dit noemde hij „het vader lijke tuchtrecht". Hij erkende, dat de bij hem ondergedoken Joodse landge noot Samuel de Jong niet meer voed sel van hem had gekregen dan waar op hij volgens zijn levensmiddelen kaart recht had, maar hij zeide nim mer de opzet te hebben gehad de man systematisch uit te hongeren. De procureur-generaal, mr. J. Fa- bius, eiste bevestiging van het vonnis van de rechtbank: n.1. vier jaar. Hij noemde verdachte een tyranniek beestmens, die echter door de psychi aters toerekeningsvatbaar is verklaard De verdediger, mr. Beks, verzette er zich tegen, dat men zijn cliënt verwijt voor de onderduiker geen „zwart voedsel" te hebben gekocht. Uitspraak op 22 December. De Utrechtse Kamer van het Amster damse Bijz. Gerechtshof heeft gisteren de behandeling voortgezet tegen de schrijver Albert Kuyle, tegen wie eind September twee jaar gevangenisstraf was geëist. De zitting van 29 Septem ber eindigde toen in een schermutseling tussen de procureur-fiscaal en de ver dediger, mr. v. d. Dal uit Den Haag, die daarop de verdediging neerlegde. De verdachte werd nu verdedigd door de voorzitter van de Ned. Advocatenver- eniging, mr. v. d. Put uit Eindhoven, die op vrijspraak of voorwaardelijke strsi aandrong. Ter sprake kwamen o.a. door verdachte geschreven artikelen te gen de Zaandamse burgemeester Ter Laan. Mr. v. d. Put was van oordeel, dat deze voortkwamen uit de bij artis- ten veel voorkomende behoefte iets „betaald te zetten". De burgemeester heeft van de artikelen geen nadelige gevolgen ondervonden. Het Hof be paalde de uitspraak op 22 December. Sidney Holland, de leider der Nieuw- Zeelandse conservatieve partij, die bij de jongste algemene verkiezingen de socialistische regeringspartij heeft ver slagen, heeft de samenstelling van zijn regering bekendgemaakt. Holland zelf wordt minister-presi dent en minister van financiën. Er is één vrouwelijke minister, mevrouw Hilda Ross, die minister wordt voor aangelegenheden betreffende het wel zijn van de Nieuw-Zeelandse vrouwen en kinderen. Holyoake wordt plaats vervangend premier en minister van landbouw. De bezetting van de voornaamste andere posten is: Bodkin: Binnenland se Zaken; Bowden: Douane, handel en industrie; Doidge: Buitenlandse Zaken en Macdonald: landsverdediging en wederopbouw. Aan Dr. Herman Baruch, Ameri kaanse ambassadeur in Nederland van April '47 tot Augustus '49 is door de Nederlandse consul-generaal in de V.S., W. Cnaop Koopmans, Woensdag ten huize van de consul-generaal de crdersqjieiding van Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uit gereikt. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich ook mevrouw Eleanor Roosevelt. De Nederlandse consul- generaal hield een toespraak en Dr. Baruch dankte ontroerd voor de hoge eer, die hem te beurt gevallen was. Vijftigduizend Griekse ambtenaren zijn gisteren een staking van onbepaal de duur begonnen. Tezelfdertijd heeft het Algemeen Vakverbond 4e politie medegedeeld, dat de andere arbeiders te Athene en Piraeus van middernacht af een algemene staking van 48 uur zouden beginnen. De voornaamste eis van de stakers is een loonsverhoging van veertig procent. BENZINE IN ZWEDEN VRIJ Ook in Zweden is thans de benzine distributie opgeheven, zo deelt de ANWB mede. De prijs van de ben zine bedraagt er momenteel Zw. Kr. 0.72 a 0.78 of in Nederlandse munt 53 tot 58 cent.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3