Ook Australië wees de Labour-regering at Kort Bestek Garantiewet voor de Nederlandse ambtenaren in Indonesië ingediend Te veel deksels VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Opvallende stembuszege voor de Liberaal-Agrarische coalitie Een benauwd ogenblik voor het Nederlandse doel Brits blad pleit voor de terugkeer van de Hertog van Windsor Anarchist wilde de Paus vermoorden Maandag 12 Dec. 1949 74e Jaargang No. 10759 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Robert Menzies wordt Premier Prof. Coremans smokkel de geen „Avondmaal" Twee doodstraffen voor moord en foltering Weerbericht Een heldere lamp Nederlandse coaster in Kanaal gezonken Zes personen verdronken „Desnoods zullen wij jeruzalem verdedigen" Bij dienstverband met Pools attaché moet Frankrijk veraten Nieuwe bijeenkomst van Fibenel-ministers R.I.S. vervallen de garanties Hij vroeg en kreeg vergeving Getuigenissen moeten Kostof breken Mannelijk edelsoort Een mausoleum voor Georgi Dimitrof BUKEAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A RAPTEEN Directie: 1 BIJLSMA eD C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertentie» L.Jutterties'tot 15 woor den 1 L— elk woord meer 5 --ent Abonnementen per kwar taal f 4.— ->lj vooruitbe- taling. plus incassokosten Evenals de bevolking van Nieuw Zeeland, heeft ook het Australische volk zich b|j de Zaterdag gehouden algemene verkiezingen van de labour-rege ring afgewend. Aan de vooravond van de verkiezingen verklaarde de libe rale oppositie-leider Robert G. Menzles: „Dit zal de beslissende politieke slag van onze tp worden". Hy bleek over een vooruitziende geest te beschikken. Zijn party, in een coalitie met de agrarische party verbonden, behaalde een sprekende stembusoverwinning. Volgens de laatste gegevens, welke hedennacht bekend werden, heeft de liberaal-agrarische coalitie in het Huis van Afgevaardigden 75 zetels behaald en de Labour-party 44. In de Senaat zal Labour de meerderheid behouden. dien zij door de nieuwe regering buiten de wet zou worden gesteld. Nieuwe verkiezingen? Menzles legde een politieke verkla ring af voor zyn coalitie, toen de uit slag als vaststaand werd beschouwd. HU zeide onder meer, dat zyn coalitie plechtig beloofde het communisme uit Australië te zullen stoten. Voorts zou de coalitie de wet doen herroepen op de nationalisatie van de Australische banken. Menzies beloofde de vrijheid van het particulier initia tief te herstellen, opheffing van contro lemaatregelen, budgetaire en finan ciële maatregelen ter stimulering van de beleggingen en oprichting van een controleraad voor de Commonwealth bank. De leider van de agrarische party, Arthur Fadden, beloofde in een aan vullende rede opheffing van de benzi- nedistributie en besteding van 250 mil- lioen Australische ponden voor ontwik keling van de Australische industrie. Robert Menzies De liberale leider Robert Gordon Menzies, die de nieuwe premier zal zijn, is volgens Reuter een brilliant ge leerde, een bekwaam politicus en advo caat en goed spreker. In 1939 werd hy op 44-jarige leeftijd premier, op twee na de jongste premier in de Austra lische geschiedenis. Hy is thans 54. De voorzitter van de Australische communistische partij, Dixon, heeft te Sydney verklaard, dat de partij haar werk ondergronds zou voortzetten, in- Villabewoner wisi een geheim Met betrekking tot de beschuldi gingen van de Brusselse kunstkenner Jean Decoen aan het adres van prof. dr. Coremans, die in 1946 het deskun digenonderzoek leidde in de zaak Van Meegerenmeer, heeft nu prof. Coremans verklaard, dat hy niet teza men met mevrouw Van Meegeren naar de villa van Han van Meegeren in Nice was vertrokken. Hy was in September in gezelschap van zyn assistent Loose via Turijn naar Nice gereisd en had in de villa reeds het bewuste schildery gevonden toen twee dagen latei mevrouw Van Meegeren, die inderdaad een auto met kampeerwagen bezit, zoals Jean De coen beweert, arriveerde. De villa van Van Meegeren wordt op het ogenblik bewoond door een communistisch gemeenteraadslid van Nice, de heer Barel. De heer Barel heeft de villa in 1945 betrokken en heeft toen onmiddellijk een inventaris- lijst opgemaakt van de inboedel. Het merkwaardige is nu, aldus de heer Co remans, dat ook de heer Barel dit „laatste avondmaal" tussen de twee triplexplaten ontdekt heeft, want het komt op deze inventarisiyst voor De procureur-fiscaal aan het Am sterdamse Byz. Gerechtshof, mr. F. P. Th. Robling, heeft Zaterdag requisi toir gehouden in de zaak tegen vier ie. den van het commando Pieters, die op 3 December terecht stonden. Mr. Rohling noemde in zyn requisi toir de strafzaak tegen de leden van het commando Pieters „een der ern stigste, die de bijz. rechtspleging in de periode van haar bestaan had te be rechten". Uitvoerig ging hij in op de mentaliteit van de leden van de z.g „Jagdkommando's". „Roof, moord en foltering", zo zeide hy, „behoorden tot hun dagelijks werk" Hy eiste de volgende straffen: H. A. Koelemij. doodstraf; J. A. vd Stel, doodstraf; A. J. F. vd Gouw, 20 jaar gevangenis straf en H. Duisterhof 15 jaar gevange nisstraf. Van de zijde der verdedigers werd clementie bepleit. Uitspraak volgt op 24 December. Verwachting tot Maandagavond. Wisselende bewolking Voorna melijk in de kustgebieden nog enkele verspreide buien. Matige, langs de Waddenkust aanvanke lijk krachtige Noordelijke wind. Op de dag ongeveer dezelfde temperatuur als Kisteen, in de nacht nog plaatselijk lichte vorst. Dinsdag: Zon op 8.40, onder 16.28; Maan op 0.08, onder 13.16. Naar aanleiding van de uitslagen der verkiezingen verklaart men in politieke kringen te Canberra, dat de nieuwe re gering spoedig in conflict dreigt te ko men met de Senaat, waar de arbeiders- party de meerderheid behoudt. Het Australische Hogerhuis heeft n.1. de be voegdheid alle wetten, met uitzonde ring van die betreffende de financiën, Ie verwerpen. Wanneer de Senaat in drie maanden tijds twee wetsontwer pen verwerpt, zal de nieuwe premier de gouverneur-generaal om ontbinding van beide kamers kunnen verzoeken. In dat geval zouden nieuwe verkiezin gen gehouden moeten worden. In de Verenigde Staten is een lamp uitgevonden met een helderheid van 1IS van de zon. De nieuwe lamp is door de ingenieurs van de Western Union Telegraph Cy geconstrueerd en is een van de eerste tastbare resulta ten van hun proeven om telegrammen met behulp van lichtstralen over te seinen. De Nederlandse kustvaarder „Toorn vliet" is Zaterdag acht kilometer ten Zuidwesten van het Goodwin-licht- schip in 'iet Kanaal gezonken. Toen het 338 ton metende schip zware slag- zij maakte zond het noodseinen uit. Een Deens schip begaf zich yiings naar de plaats, waar de „Toornvliet" zich bevond. Toen het ter plaatse verscheen bleek de coaster reeds gezonken te zyn. Zes personen worden vermist. En gelse reddingboten, die naar de ver misten zochten, zijn gisteren naar hun basis teruggekeerd. De kapiteins ver klaarden, dat alle hoop, de schipbreu kelingen te vinden, dient te worden opgegeven. De burgemeester van Jeruzalem, Da niël Auster, heeft aan een correspon dent van Reuter verteld: „Wij zullen de poorten van de stad gewapender hand verdedigen en verhinderen dat personen, die de resolutie van de V.N. willen uitvoeren binnen komen. Wat ons betreft bestaat de resolutie niet". Men houdt rekening met de mogelyk- heid, dat de Israëlische regering Jeru zalem tot hoofdstad van het land zal uitroepen, de regeringsbureaux daar heen zal overbrengen en haast zal zet ten achter het accoord met Transjor- danie over de verdediging van de Hei lige stad. De beroemde Franse toneelspeler Charles Dullin is Zondag op 64-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Parys overleden. Weert Koningin „Prince Charming van het Hof"? Naar aanleiding van het jongste be zoek van de Hertog van Windsor aan Londen betreurt de „Sunday Pictorial" (links volksblad) in scherpe bewoor dingen „de zonderlinge boycot waar van de voormalige koning Edward VIII het slachtoffer is". Het blad wüst te vens op de vüandigheid te zijnen op zichte vanwege de koninkiyke familie. „Verstandige mensen betreuren het, dat de hertog na dertien lange jaren Aan Vojcik Vdzislav, attaché by de Poolse ambassade te Parys, is gevraagd binnen twee manden Frankrük te ver laten, omdat hy „min of meer" de lei der was van de Poolse onderwyzers en leraren, die aan politieke activiteit hadden deelgenomen en daarvoor reeds eerder Frankryk hebben moeten ver laten. De ministers van Buitenlandse Za ken, Financiën en Economische Zaken van Frankrijk, Italië en de Benelux zullen, naar het Franse persbureau AFP meldt waarschynlijk tegen het einde van deze maand byeenkomen. De mi nisters van Buitenlandse Zaken zouden hoofdzakelyk de toelating van Duits land tot de Fibenel bespreken, terwyl de andere ministers zich zouden bezig houden met de vrijmaking van de han del tussen de vyf landen. Engeland zou van al deze besprekingen op de hoogte gehouden worden, aldus AFP. practisch verbannen blyft uit het land, waaraan hy zo grootmoedig een deel van zyn leven heeft gewyd. Allen vra gen zich af: „Kan aan die onzinnige houding ten opzichte van de hertog geen einde worden gemaakt?" Het blad verklaart, dat de vijandig heid van de koningin de grootste hin derpaal is voor de terugkeer van de voormalige vorst en zijn echtgenote en voor de officiële erkenning van de Hertogin van Windsor. Tot besluit schrijft het blad: „Als men geen officieel ambt kan vinden voor de Hertog van Windsor moet men hem nog niet beletten zich onder het Engelse volk te vestigen. Wij wachten nog steeds op het bewijs, dat de ko ninklijke familie een eensgezinde fa milie is. Het is nog niet te laat om zulks te bewijzen". Ingevolge de belofte van de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. Van Maarseveen, by de debatten over de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië is Zaterdag de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp Garantie aan Ne derlandse ambtenaren in Indonesië aan de T roede Kamer aangeboden. Id deze memorie van toelichting wordt o.m. gezegd: dat gedurende twee ja ren na de souvereiniteitsoverdracht de garantie algemeen geldt. Nadien is zy gebonden aan de voorwaarde, dat de betrokkene zich in Nederland metter woon vestigt, aangezien het voor Ne derland op de duur bezwaarlijk is in Indonesië een efficiënt toezicht te blij ven uitoefenen en na te gaan of en in hoeverre aan de voorwaarden voor handhaving van eenmaal toegekende uitkeringen wordt voldaan. Ten aan zien van de te verwachten financiële consequenties van het aangeboden wetsontwerp moge de regering erop wijzen dat het niet wel mogelijk is een betrouwbare berekening ervan op te stellen, omdat die consequenties afhan- kelyk zyn van te veel "onzekere facto ren. Bruno Cornacchiola, een 38-jarige Italiaanse trambestuurder, die naar zyn eigen verklaring vroeger anarchist is geweest, kwam Vrydagavond 1.1., nadat de Paus in de Sint Pieter de rozenkrans had voorgebeden, nit een menigte ar beiders op zyn knieën naar voren ge kropen tot voor de Paus en hield hem. op een opengeslagen bybel, een knip mes voor zeggend: „Met dit mes heb ik u willen doden. Vergeef my, vader". Gedurende enige ogenblikken was het in de grote kathedraal zo stil als in een graf. Toen zeide de Paus eenvou dig: „Ik vergeef u, myn zoon." Cornacchiola verklaarde nader aan Reuter, dat hy eens een vurig anar chist was. Twee jaar geleden was hy met zijn drie kinderen in de bossen by Rome een balspel aan het spelen. De bal rolde een grot in en hy ging er ach teraan. „In de grot, aldus vertelde Cor nacchiola, kreeg ik een visioen. Mijn kinderen hoorden mij praten. Zy kwa men naar beneden en zagen ook de Madonna. Dat was mijn bekering. Het plan om de Paus te doden was by Cornacchiola opgekomen toen hy in de internationale vocht in de Spaanse burgeroorlog. Met een knipmes steeds in zyn zak wachtte hy op „de gunstig ste tyd en plaats". Nu is hy van plan tot Kerstmis strenge boete te doen. He tyd, waarin gesproken werd van rassentheorie, wekt onaangename herinneringen op. Want, vrienden, dat was de tyd van stampende laarzen, brallende stemmen en wat daar nog meer aan vast zat. En toch blijkt die tyd niet voorby. Want een deskundige commissie is bezig, te onderzoeken, of Sientje" wel van het goede ras is. Voorlopig wordt Sientje alleen nog r.iaar met een nummer aangeduid. S-56 heet zy en ze staat onderaan op de rassenlijst. Maar ze heeft eigen schappen, die haar wel vlug zullen doen stygen. Ze heeft een mooi uiter lijk, een hoge zetmeelproductie en een gemakkelyke rooibaarheid. Want Sien tje is eenras-aardappel, die een gcede kans maakt, de wat aftakelende .Bintje" te gaan vervangen. Sientje is een Grönneger boerendochter, ze komt van de landbouwgronden ln het hoge Noord'n. De Engelse bond van musici heeft in vyftig steden voor Kerstavond een staking afgekondigd uit protest tegen de weigering van de werkgevers, om met de bond de lonen te bespreken. Een slecht voorbeeld van het „Vrede op aardeD In Parys is Zaterdag de „Club der schu wen" geopend. Er was zoveel belang stelling van persfotografen en verslag gevers, dat de meeste leden vluchtten en slechts «en twintigtal achterbleef. JUevrouw Natalie Denk, oudste vrouw, die, gelijk ik u ver telde, verleden week haar honderd- vyfde verjaardag vierde, is vier dagen later overleden. In Parijs heeft men een instelling, die de naam draagt: „Opdat de geest leve" De organisatie verleent steun aan studenten, kunste- n, ars en intellectuelen. Van de vele goede werken noem ik slechts het verstrekken van warme maaltijden voor vyftien francs. Thans gaat de in stelling 'n „vlooienmarkt" organiseren, Pieker er toch niet zo over! Vol gends maal winnen we weer. waar van alles te koop zal zijn: siera den, kleren, meubels, vaatwerk, boe ken, schilderijenDe organisatoren zeggen glimlachend: Verzamel geen Duitslands schatten op deze aarde, die óf ver roesten óf door dieven gestolen wor den, maar ruim uw kasten en laden op en geef ons, wat ge niet meer nodig hebt". En dat vind ik een nobel stre ven, „opdat de geest leve". £)e Amsterdamse klaverjasclub „Pres to" zal volgende week Dinsdag een wedstrijd spelen tegen een ploeg, die zich bevindt aan boord van de „Wil lem Barendsz". Na afloop zullen bei de partijen het totaal aantal behaalde punten radio-telegrafisch doen over brengen. Voor de winnende ploeg wordt een zilveren krans beschikbaar gesteld. Als nu de walvisvaarders maar riet op het idee komen, om een wed stryd in het vangen van wallevissen op touw te zetten. Je kunt in de Mo kumse grachten van alles vangen maar géén walvissen. Maar overigens wees eerlyk. zou het niet prettig zijn als die lui. die daar in het barre zui den traan aan het halen zyn, de wed strijd eens wonnen? In verschillen de delen van Engeland is de eerste sneeuw al gevallen En ik dacht waar achtig, dat het by ons de zelfde kant opginc Het Ryk garandeert aan de over heidsdienaren by beëindiging, uiterlyk vyf jaren na het tydstip van de over dracht van de souvereiniteit, de vol doening van alle rechten en aanspra ken, welke hun bij toepassing van de op 5 Augustus 1949 van kracht zijnde regelingen voor het geval van een eer vol ontslag uit de dienst dan wel eer volle beëindiging van het kortverband toekomen. Indien 'n overheidsdienaar vermeent redenen te hebben voor onmiddellyke cienstneerlegging zullen de garanties eveneens worde» verwezenlijkt. Wordt een nieuw dienstverband in enigerlei vorm met de regering van de republiek der Verenigde Staten van In donesië of met 'n binnen die republiek gevestigd publiekrechtelyk lichaam sangegaan, dan vervalt de garantie van he* Rijk met ingang van de datum, waarop het nieuwe dienstverband is aangegaan. Op de zitting van Zaterdag van het proces tegen Kostof, de voormalige Bulgaarse vice-premier, zijn door ver schillende getuigen verklaringen afge legd over Joegoslavische agenten, die in Bulgarije gewerkt zouden hebben. Opzien werd gebaard door het getui genis van Todorof, die in 1942 presi dent was van het militaire gerechts hof te Sofia, en die verklaarde, dat hy by de berechting toentertijd van een aantal vooraanstaande Bulgaarse communisten, onder wie Kostof, het leven van laatstgenoemde was gered door persoonlijke tussenkomst van de toenmalige 'nister van oorlog, gene raal Mis j of. Kostof deed geen enkele poging om dit getuigenis tegen te spreken. Martha Ligitt van het Hongaarse ministerie van onderwijs heeft kortgeleden suggesties gepubli ceerd over de voortplanting van het mensenras, als volgt: „De natuurlijke voortplanting is een niet langer meer te verantwoor den materiaalverspilling. Wij streven naar een wetenschappe lijke mensenteelt met behulp van uitgezochte mannelijke edelexem- plaren. De Sowjetstaat zal in de toekomst niet meer alles aan de natuur overlaten. Ook in de vrouwelijke schoot zal orde ge schapen worden." Een fraaie safe van Kraak in de wedstrijd Nederland-Denemarken (0-1). Holm heeft de bal ingekopt, maar onze doelman reageert snel en vallende weet hij de bal nog juist corner te stompen. V.l.n.r. Van Steenbergen, Van Schijndel, tussen deze beiden Holm; vervol- gens hyngsaa, Terlouw, De Vroet, Kraak en Van der Sluis. (Voor het verslag zie men pag. 3) Bulgaarse ministers en communist! sche leiders hebben Zaterdagavond uiting gegeven aan hun warme dank baarheid aan kameraad Stalin, omdat deze het 't Bulgaarse volk mogelijk ge maakt heeft het geliefde lichamelyke beeld van Georgi Dimitrof vele jaren te behouden". Zy verklaarden dit by de opening van een mausoleum voor wijlen Georgi Dimitrof, de voormalige Bulgaarse minister-president. PRINS CHARLES HEEFT AMANDEL ONTSTEKING Prins Charles van Engeland, die in November een jaar werd heeft sinds het begin van de week amandelont steking. Het prinsje is thans weer zon der temperatuurverhoging en het feit, dat zyn moeder niet van Malta terug keert geeft te verstaan, dat geen ernsti- OA AnJuillrlrolm»# - J 34- PEEDS in de eerste vergadering van de gemeenteraad, die de nieuwe burgemeester van Den Haag had te presideren, werden harde noten ge kraakt over de houding, die sommige hogere politiefunctionarissen in de bezetting zouden hebben aangenomen. Een paar dagen later verklaarde de Haagse hoofdcommissaris, dat er veel lasterpraat in de wereld is. Hetgeen natuurlijk niet te ontkennen valt Evenmin als te ontkennen is, dat de moord op de Haagse advocaat De Boer nog nooit is opgehelderd. Evenmin als nog nooit is duidelijk geworden hoe de SD-chef Frank met al zijn man netjes ten dage der bevryding onge moeid uit de Residentie kon vertrek ken. Evenmin als nog nimmer is dui delijk gemaakt, welke bedoelingen Frank kan hebben gehad om met een zich illegaal noemende groep Hage naars besprekingen te voeren in de laatste maanden van de oorlog. En waarom de heer De Boer, die deze besprekingen had mogelijk gemaakt, na de bevrijding moest worden dood geschoten, terwijl de bedoelde aparte illegalen op zeer hoge paarden waren gezeten. Dat alles is nog niet opgehelderd. Wij herinneren hier aan, omdat er reden is tot ongeduld nopens een an dere duistere zaak, die zich in Den Haag heeft afgespeeld: de dood van de Duitser Schallenberg. Maanden ge leden werd zijn lijk gevonden in twin tig centimeter modderwater en de po litie zei: zelfmoord. Toen kwamen wonderlijke verhalen los. Schallenberg was tipgever van de fiscale recherche en had een spoor gevonden, dat naar het vermogen van de Duitser Mucke voerde. Hij zou (naar beweerd werd) op de Pauselijke Internuntiatuur aan de Carnegielaan effecten in ontvangst nemen. De politie zou toegrijpen zo dra de scharrelaars in ondergedoken vermogens het exterritoriale gebied van de Internuntiatuur verlieten. Er werd verband gelegd tussen deze af faire en de valutasmokkel van ex-bur gemeester De Visser; er werd gemom peld, dat ook het gestolen vermogen van de industrieel Menten in 't ge ding zou zijn. Het eind van alles was, dat Schal lenberg begraven werd en dat we tot op de dag van vandaag volkomen ln het duister tasten. Ondanks allerlei toezeggingen van volledige openbaar heid en ondanks de bedryvigheid van hen, die met een gecoördineerd onder zoek zyn belast. Wij geloven, dat het gezag van de politie en van zekere na-oorlogse zui- vereende en berechtende instanties niet meer van zodanig gehalte is, dat het onaantastbaar moet worden geheten. Daarvoor is er teveel gerucht geweest om allerlei zaak en toestand. Zou de zaak-Schallenberg in de doofpot gaan, dan zou daardoor de maat zo overvol worden, dat er alle reden is voor het uitspreken van de hoop, dat de Volksvertegenwoordiging daarmede geen genoegen zal nemen, it-r zitten in Nede.land reeds teveel zaken onder hermetisch gesloten dek sels. En men maakt zich waarlijk niet schuldig aan o verdry ving als men dat een uitermate ongewenste toestand

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1