m$cn© pp 'nccsr ESKA-stoffen ioTmr' Een avond van innig musiceren Stad w Omgeving- Röntgen-kwartet gaf iweede Muziekkring-concert Vanavond derde lezing over „Primitieve Godsdiensten" Bridge-competitie De „Komedianten" komen met „Over de knie" Het O. en O.-Kerstfeest Hoofdkwartier Mariniers terug naar Rotterdam Marine koopt aardappelen Feeëntrein arriveert vanmiddag om twee uur Tussen Haaks en Kuitje IN HET KORT Nieuwe Niedorp—H.A.V. HCSC 3 ontvangt Dek 2 Predikbeurten faïa'id „Muizen en mensen" Besommingen l|muiden De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom VAN MARSDIEP TOT IJ PIET SCHMIDT Koopt bij Overzicht Schager markt vS INGEZONDEN Bijverdiensten gepensionneerden MORGEN LAATSTE DAG Cal'antsoog Scheepvaartberichten Jü' ürus* «asyj-s» ft» Gearkomste fen de Krit® „Oan de Oare kant" Onze wijkverpleegsters op een solex? Ouderavond te Westerland Het I ft ïtgen-kwartet, dat gisteravond in Casino het tweede Muziekkring- concert in dit seizoen verzorgde, heeft een programma uitgevoerd dat de bezoeken anderhalf uur lang in een verstilde sfeer hield, niettegenstaande dat dikwijls zeer levendig en soms zelfs in hoge mate emotioneel werd gemusiceerd. Het samenspel van de leden van dit befaamde Haagse kwartet (bestaande uit Joachim Röntgen, eerste viool, Piet Nijland, tweede viool, Wim de Zoete, altviool en Cornelis Preuyt, cello) is uitmuntend. Individueel spelen st) seer beheerst, met een volledige controle over de mogelijkheden van hun Instrument. Hun technische bedrevenheid stelt hun in staat, licht en ongedwongen te musiceren, ook wanneer de partituur aanleiding zou kunnen geven tot een wat onwillig spel. De kwartetten, die ■D gisteravond uitvoerden, na ter in leiding een Chiaconna van Purcell te hebben gespeeld, zijn niet eenvoudig. Noch Haydn, noch Mozart, en zeker niet Dvorak, sparen de executanten in hun muziek, juist omdat zij soms het uiterste vergen en gelijktijdig een speelse lichtvoetigheid vereisen. Het Röntgen-kwartet heeft daaraan in alle opzichten voldaan. Haydn's beroemde Reiter-kwartet (in g opus 74 nr. 3) is oen zeer stemmingsvol werk, waarin de instrumenten in de ware zin des woords concerteren. De vier partijen rijn alle gelijkwaardig, ondersteunen elkaar én krijgen soms beurtelings het hoofdaccent, waardoor een wonderlijk evenwichtige bewogenheid tot uitdruk king komt. Het is pure muziek, van het teer gedragen en melodieuze tweede deel tot het vurige laatste deel. Melo die en rhythme beide vervullen een dienende taak. De leden van het kwar tet hebben dat niet vertroebeld door telf op de voorgrond te komen. Hun spel werd gekenmerkt door een schijn bare vluchtigheid, zelfs in de donker ste streken van de cello en de pizzica to-maten van de eerste viool. Meer romantisch nog van karakter, en haast blijmoediger, doch minder openhartig, was het kwartet K.V. 575 van Mozart. De tempo-verschillen wa ren hierin ook minder groot, maar de zuivere kamermuziek-sfeer was in ge lijke mate aanwezig. Het werk werd zeer homogeen van klank uitgevoerd. In technisch opzicht de beste presta tie leverde het kwartet in opus 96 van Dvorak, het z.g. Neger-kwartet. Deze muziek heeft moderne aspecten en is grotendeels geïnspireerd op de melan cholieke muzielj der negers, wat voor al tot uiting komt iiP de geprononceer de cello-partijen. De rhythmiek van deze compositie is dynamisch en be wogen, door de vele overbindirgen en syncopen en de felle pizzicato's. De alt viool zingt een eigen evenwichtig lied daar tussendoor, Bewonderenswaardig was het samenspel van Joachim Rönt gen en Plet Nijland, die als een twee eenheid hun nu eens gelijk opgaande en dan weer scherp contrasterende partijen streken. De toehoorders betuigden hun dank baarheid voor deze avond van innig musiGeren door een hartelijk en lang durig applaus. Een hoed koopt 11 bjj Spoorstraat 40 Telef. 2606 De zaak voor de man van smaak Drs. O. Nell houdt vanavond in de Vakschool zijn derde en laatste V.U.- lezing over „Primitieve godsdiensten". In de vorige lezing heeft hij gespro ken over de mens, godsdienstig bezien, waarbij hij het verband tussen lichaam en ziel belichtte. De primitieve gods diensten beschouwen lichaam eg ziel als een eenheid. Na de dood moet het lichaam uit het gezicht verdwijnen, opdat de mens door de magie kan voortleven in het rijk der demonen. Bij de Grieken (Plato) werd aan de ziel een hogere betekenis toegekend Ze beschouwden het lichaam als het graf van de ziel. waaruit deze door de dood wordt bevrijd. Uitvoerig besprak drs. Nell de ontwikkeling, die het wijsgerig denken over de problemen van lichaam en ziel heeft doorgemaakt. Een commissie uit de plaatselijke bridgeclubs heeft met toestemming van de Nederlandse Bridge Bond een competitie georganiseerd, waaraan dit maal ook vier viertallen van de Marine zullen deelnemen. De indeling van de ploegen luidt: le klasse, afdeling A: HBC I, VBC 2, Marine 1, Royal 2, RK BC 1; afdeling B: HBC 2, VBC 1, Ma rine 2, Royal 1, HBC 3; 2e klasse, af deling A: HBC 5, VBC 4, Marine 3, Royal 4, RKBC 2; afdeling B: HBC 4, VBC 3, Marine 4, Royal 3, HBC 6. In hotel „Bellevue" werden Woens dagavond de eerste wedstrijden ge speeld. De uitslagen waren: HBC I— RKBC I 47—33, VBC 2—Royal 2 50- 23, HBC 2—HBC 3 36—10, VBC I— Royal 1 37—23, HBC 5—RKBC 2 32— 47, VBC 4—Royal 4 37—39 gelijk, HBC 4—HBC 6 39—24, VBC 3—Royal 3 61— 16. In de week van 19 tot 24 December worden in de Marine-cantine tussen de viertallen van Marine en VBC de eer- ste ontmoetingen gespeeld. De toneelgroep van Johan Kaart, de „Komedianten", is thans op tournée met het blijspel „Over de knie" Het is een uit het Frans vertaald stuk, met alle kenmerken van dien. In een vol maakt kolderachtige geschiedenis wordt allerlei rake critiek op de men senmaatschappij gelanceerd. Het is een „ondeugende" affaire, die echter bin nen de perken blijft. De rollen wor den gespeeld door Johan Kaart, Inge borg Winckler, Tilly Perin-Bouwmees- ter, Mimi Lintvelt, Matthieu van Eys- den, Franses May, Wim Hart, Joh. Bouwmeester-Kluun en Jan Blaaser. De regie heeft Johan Kaart Het stuk wordt in Den Helder opgevoerd op Eerste Kerstdag, 25 December, in Ca sino. Naar wij van het comité O. en O vernemen, zijn nog niet alle kaarten voor de Kerstmiddag op Dinsdag 27 December afgehaald. Morgenmiddag wordt daartoe nog éénmaal de gele genheid gegeven, en wel van twee tot vier uur in ,,'t Honk", de voormalige pastorie van de Nieuwe Kerk aan de Weststraat In verband met het algemene stre ven om de walorganisaties der Ko ninklijke Marine zoveel mogelijk te concentreren en te vereenvoudigen, wordt het hoofdkwartier van het korps Mariniers, thans gevestigd aan de Parkweg te Den Haag, per 1 Februari 1950 overgebracht naar de panden Westplein 12 en Calandstraat 162 te Rotterdam De tot die datum op het adres West plein 12 gevestigde marinediensten zul len overgaan naar de Onderzeedienst en het pand 's-Gravendi.ikwal 162 te Rotterdam, naar Den Helder en naar Hoek van Holland. De tot die datum op het adres West plein 12 gevestigde marinediensten zullen overgaan naar de Onderzee dienst en het pand 's-Gravendijkwal 162 te Rotterdam naar Den Helder en naar Hoek van Holland. Een gedeelte van het personeel van de staf van' het hoofdkwartier van het Korps Mariniers zal worden gehuis vest in de Van Ghentkazerne. Door de Intendant Zeemacht Neder land, Commandementsgebouw, Buiten haven, Den Helder, zal op Vrijdag 20 Januari 1950. 's middags om twee uur te zijnen kantore openbaar worden aanbesteed de leverantie van consump tie-aardappelen ten behoeve van .-de Koninklijke Marine gedurende de maanden Februari en Maart 1950. VRIJDAG 16 DECEMBER 1949 Het tijdstip van aankomst van de ..Feeëntrein", met de vrouwelijke gas ten van het Assaut der Adelborsten, is zoals in het artikel van gisteren werd medegedeeld inderdaad he denmiddag 13.57 uur. Het in de kop genoemde tijdstip van vier uur berust op een vergissing onzerzijds, waar voor wij wel onze excuses aanbieden. Hr. Ms. „Johan Maurits" is van middag om drie uur teruggekomen uit Amsterdam en gaat vandaag naar de werf. Hr. Ms. „RY 2" keerde omstreeks vier uur uit Vlissingen terug. Het palingbunschip „Helena", on derweg van Oudeschild naar Londen, heeft gistermiddag een paar uur in de haven gelegen. Het is morgen hoog water om 4.45 en 17.40 uur, en laag water om 11.20 en 23.45 uur. PERSONALIA De heer J. G. van Santen, alhier, is aan de Vrije Universiteit te Amster dam geslaagd voor het doctoraal exa men in de Natuurkunde. Er zijn verscheidene wielrijders bekeurd, die in de Weststraat niet op het fietspad reden. Op een bouwterrein aan de Twee de Vroonstraat werd een damesfiets gevonden. De ventielen waren uit de banden verdwenen. Het rijwiel, dat enkele dagen geleden als vermist werd opgegeven, is inmiddels weer in het bezit van de eigenares. De HAV-handbalsters moeten zich Zondag in 'n uitwedstrijd met Nieuwe Niedorp I meten. De dames komen in de volgende opstelling uit: J. de Graaf; T. Manuel en J. Pieterse; O. Mallant, A. Krijnen en J. Bontes; H. van Stra ten, E. Thurkow, J. Augustijn, C Bot en C. v. d. Maas. De HAV-heren zijn vrij tot 8 Jan. Morgenmiddag speelt HCSC 3 thuis tegen DEK 2 uit Medemblik. Gezien de prestaties vdn beide elftallen, ge ven we de thuisclub de meeste kans op de overwinning. De wedstrijd be gint om half drie. Verder worden ge speeld: JVC a—HCSC a (drie uur) en HRC gHCSC c (drie uur). DEN HELDER: Ned. Herv. gem., Nieuwekerk Weststr., 10.30 uur ds. De Hoest; 20 uur ds. Sepmeyer (Kerstsa menkomst); Palmstraat 10 uur ds Borghardt (doop); Huisduinen 10 uur ds. Rasch; Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Hamming; 17 uur ds. Hart kamp; Rehobothkerk 10 uur ds. Hart kamp; 17 uur ds. Hamming; Chr. Ge ref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur de heer Floor, theol. student te Apel doorn; Oud-Geref. kerk, Hoogstraat 10 en 17 uur leesdienst; Geref. gem., Jan- zendwarsstraat, 10 en 16 uur leesdienst; Geref. kerk (art 31)), Weststraat, 8.45 en 17 uur ds. H. Strating van Den Haag; Doopsgez. gem., Kerkgracht. 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluijs; Don derdag 20 uur, Kerstwijdingsavond (ds. Van Sluijs); Luth. kerk 10.30 uur prop C. N. Graaff van Amsterdam; Oud- Kath. kerk 10 uur Heilige Mis, pas toor Verhey; 19 uur avonddienst; Evangelisatie Vijzelstraat, 10 en 19.30 uur samenkomst; 12 en 14.30 uur Zon dagsschool; Woensdag 20 uur bijbel kring; Donderdag 19.30 uur vrouwen- krans; Zaterdag 20 uur openluchtsa menkomst (Visbuurt); 21 uur bidstond: Leger des Heils, Zaterdag 19.45 uur bidstond; 20 uur openluchtsamenkomst: 20 uur adventsdienst, leider Sr. majoor W. Malcorps van Amsterdam. JULLANADORP: Ned. Herv. gem., 10 uur ds. Salm; Geref. kerk, 10 uur leesdienst; 14.30 uur ds. Hamming; Star of Hope Mission 10 en 19 uur sa menkomst; 15 uur Zondagsschool; Dinsdag 16 uur meisjeskrans; 19.30 uur bidstond; Donderdag 19 uur meisjes- krans; Zaterdag 19.30 uur bidstond. CALLANTSOOG: Ned Herv. gem., 19 uur ds. Salm. Wij stellen ons voor met het oog op de komende Kerstdagen, U nu reeds in onze Dames Confectie afdeling, 10% korting aan te bieden. -rstiq-sc ALKMAAR.DEN HEIDER Op Dinsdag 20 December zal Max Croiset voor de Helderse Volksuniver siteit in Casino voordragen „Muizen en mensen" van de bekende Ameri kaanse schrijver Sternbec. De voor dracht van dit werk, waarvan reeds een film is gemaakt, heeft in vele ste den van ons land een zeer grote waar dering gevonden De besommingen van Donderdag wa ren: 2 stoomtrawlers 31980; motor- loggers Sch. 399, 5310; KW 124, 3320: KW 49, 940; KW 175. 990; KW 173, 2970; KW 16, 2980; KW 47, 1870; KW 92, 970; KW 21, 1770; KW 77, 1160; IJM 277, 2700; IJM 53, 2700; IJM 276, 260. De aanvoer was 2600 kisten, waarvan 1100 kisten met verse haring. De prijzen per kilo waren: heilbot 2.25—1.90; gr. tong 2.35 —2.25; gr. mid. tong 2.30—2.20; kl. mid. tong 2.25—2.05; tong I 1.82—1.72; tong n 1.56—1.42; tarbot 2.55—2.30. Prijzen per vijftig kilo: gr. schelvis 56—48; mid. schelvis 43—36; kL schelvis 36— 19; wijting 30—21; gr. schol 61; mid schol 65—53; kL schol 42—36; verse ha ring 19—13; makreel 23—13.20. Prijzen per 125 kilo: gr. kabeljauw 172; kool- vis 50—45; leng 84—75. 45 De rover-hoofdman begrijpt wel. achterblijven tot ze weten, hoe de zaken aat het niet gemakkelijk zal zijn om de staan. Voorzichtig sluipt de verspieder prinses weer in handen te krijgen, als ze voort. Geruisloos gaat hij van palm tot het for' binnengekomen is De kolonel paim Daar is hü al op de terreinen die zal hen nooit toelaten, als hij weet dal oij het fort behoren. Ziet hij daar niet prinses Knagelijntje binnen de muren iets tussen de palmen schemeren' Maar is Maar misschien is het nog niet te laai achterhaalt het noodlot hem al Hit last! Vlug zendt de roverhoofdman één oeeft niet het touw gezien dat Pim zijnet verspieders vooruit om de zaak te P»m en Pom tussen de palmen hebben verkappen^ Pe andere rovers zullen gespannen «n valt languit voorover Te Schagen heeft de afdeling van de Bond van Smedenpatroons gerecipieerd ter gelegenheid van het 50- jarig be staan. De jubilaresse is een der oudste afdelingen van deze bond. Op 2 Januari zal te Hoorn een z.g, rijkswerkplaats worden geopend, zijnde een inrichting voor omscholing tot bouwvakarbeider. De veilingvereni ging „Op Hoop van Zegen" te Blokker heeft thans definitief besloten tot de bouw van een koelhuis, waarvan de kosten op f 200.000 worden geraamd. O De gemeenteraad van Zwaag voteerde f 100.000 voor de bouw van een tuin bouwschool met twee onder wijzers wo ningen. Tijdens de wedstrijd West Frisia— OSV zal op het voetbalveld te Enkhui zen een nieuwe tribune in gebruik worden genomen. Te Uitgeest komt binnenkort een fabriek in bedrijf, waarin van graan- afval kunsthars wwdt gemaakt. De Uitgeester fabriek is het derde furfural- bedrijf ter wereld. Te Zaandam bestaat het voornemen een jeugdgemeeuteraad te vormen, In de gemeenteraad van Zaandijk heeft de schoolkwestie opnieuw een punt van besprek'ng uitgemaakt. Intussen schijnt de zaa voor 90 te zijn opge lost. Waarschijnlijk in Februari 1950 zal te Zaandam een nationaal klaver jastournooi vorden gehouden. De heer P. Bruin te Wormerveer is Zondag 50 jaar in dienst van de N.V. Ver. Blik fabrieken te Krommenie. €en vertrouwd adreó ooor clLw kleding naar maat Ruyghweg 74 - Tel. 3176 Egyptisch linnen 7175 Damesmantels liep het slachtgewicht tot f 220 per kg De pinken voor de dood liepen best uit. Ook hier werden hoge pnjze besteed. Wij hoorden van een hoogste notering van f 637.50. Zo zware beste melk- en kalfkoeien werden nuju»t niet aangevoerd, maar die er - pen tot f 800 Op de stallen werden -.r prijzen gemaakt tot f 950. De hande was goed. In tijdkoeien was de hand 1 matig en iets minder in prijs. De gelde koeien kunnen wij hoger noteren dan de vorige week. De handel was zeer goed te noemen. De slagers zaten hier nogal tussen voor de dood. De handel in vaarzen was matig doch prijsho dend. De graskalveren waren minstens zo duur dan de vorige week De hoos ■te notering f 250. De nuchtere kalv.. ren werden hier vlug en duur verkocht. Het beste kalf werd verkocht voor maar liefst f 65. Dit zijn ongekende P1"opende paardenmarkt werden alleen slachtpaarden aangevoerd waarvan de prijzen varieerden van f 300f 600. De handel hierin was matig. Op de wolveemar .t verliep de han del tamelijk stug tengevolge van ver minderde vraag voor export De prt) zen liepen enigszins terug. De handel in biggen en schrammen was zeer kalm. doch prijshoudend. Op de kippen en ko nijnenmarkt was de handel goed en iets duurder. Het is goed te merken, dat wij de Kerstdagen tegemoet gaan SCHAGEN, 15 Dec. 1949. 7 Paarden f 300—f 600; 15 Tijdkoeien f 500f 575; 23 Geldekoeien (mag.) f 425f 600; 65 Geldekoeien (vette) f 600f 925; 10 Kalfkoeien f 600—f 800; 9 Vaarzen f 375 f 425; II Graskalveren f 150—f 250; 34 Nuchtere kalveren f 30f 65; 35 Scha pen (mager) f 55—f 75; 63 Schapen (vette) f 70—f 95; 120 Overhouders f 35 f 55; 3 Bokken en Geiten f 20—f 30; 148 Biggen f 35—f 45; 75 Konijnen f 3 f 9; 24 Kippen f 2—f 7. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Naar aanleiding van de serie inge zonden stukken over de kwestie van de1- werkende gepensionneerden, zou ik willen opmerken, dat iemand die ver vroegd pensioen geniet en nog kinde ren tot zijn last heeft, in de tegenwoor dige, dure tijd beslist genoodzaakt is zijn toevlucht te nemen tot het vinden van bijverdienten, temeer waar hij ook van kindertoeslag verstoken blijft. Ook wil ik opmerken, dat de arbeids markt hier ter stede er niet beter op geworden is sedert het ogenblik waarop zovelen hier zijn gekomen om voor de Duitsers te werken en thans veelal nog posities bekleden, welke hen geenszins toekomen. Zij zijn het die bij vorkeur de mond vol hebben over de marine mensen die echter hun leven veil had den in de strijd tegen de vijand, in de zelfde jaren toen de categorie der pro fiteurs en collaborateurs zich niet ont zag bij de Duitsers de hand op te hou. den voor het ontvangen van een judas loon. Den Helder. NEDERLANDER. coupons voor halve prijs Fabriekscoupons in Japon- en Mantelstoffen v.a. f 0.45. WOONKAMER UITGEBRAND Gistermorgen omstreeks negen' uur brak, tijdens afwezigheid der bewoners, brand uit in de arbeiderswoning van de familie Van Dongen te Koegras, aan de Zwarteweg. Het gelukte de buren die tijdig de brand ontdekt hadden, hel vuur met emmers water te doven al konden zij niet verhinderen, dat de woonkamer geheel uitbrandde. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. Vermoedelijk had wasgoed, dat bij de kachel te drogen hing. vlam gevat. De schade wordt door verzekering gedekt. Aarddijk, New Orleans-Londen, pass 14-12 Dungeness. Aldabi, Buenos Aires—R'dam 14-12 300 mijl Z. Las Palinas. Austrias' (charter), verm. 21-12 van Batavia-R'dam. - Berkel, 14-12 te Stockholm, van Amst. Ehii- vendijk, Vancouver-R'dam, 14-12 te Londen. - Esso Den Haag, 14-12 van Aruba naai Vado (Italië); Friesland, Java/R'dam, 14-12 (9 u van Aden; Garoet 14-12 van Cheribon op rede Semarang; Helena, Paramaribo/ Amst., 14-12 van Southampton; Kamerlingh Onnes, R'dam/ Java, 15-12 te Belawan verwacht; Kota 4goeng 12-12 te Soerabaja, verm. 15-12 naar i.hkasfr; ^°'a B»oe, 14-12 v. Makassar/ Dongala; Kota Gede, Java/R'dam, 13-12 Van Penang; Limburg, Trinidad/Vancouver, 14-12 te San Francisco; Maetsuyker 14-12 van Ge- raldton naar Singapore; Nederland (T) 14 19 te Teneriffe v d Perz.golf; Trim Ak,ander wettenham; Stad Arnhem 14-12 te Stettm, v. T; (T)' 6astanura/Lissabou pas seerde 14-12 Fantelaria; Talisse, 15-12 eau Makassar naar Batavia; Waterman 22-12 van Rdam te Batavia verwacht en verm 24-12 v*ü Batavia/R'dam; Zeeland 14-12 (7 45 „url t dort Said 15-12 (12 nur) naar siLlfzut derkruis, Batavia/R'dam, 14-12 (24 oisterre, 16-12 (24 uur) aan de Hoek land verwacht; Abbedijk 14-12 Ihiladelphia; Almdijk, 14-12 Christi te Galverston; Annenkerk," k£k ,V",Bo,ton ihiladelphia; Lem,, V vaa Calcutta/R'dam: MeerWV apan/RMam, 15-12 van Manilla; Murena m 1 dam-Curacao, 14-12 1220 mijl n.„ Op Tiedei te joun 18 Decimber 1949 gearkomste foar hjar leden en oaren. Omreden it waer net al te gunsteg wier wienen der net sa volle minsken opsetten kommen, der die allegearre ek nog al een hiel ein wei komme matte, mar dochs koe de foarsitter, de Hear G. Waardenburg, om rom acht Ore sa 'n rom hündert minsken een wol- kom ta roppe, en iensüderhied die hij dat oan een stik of vijf ëfvurdigen fan de krite fan Inkhuzen, die 't de lange loop derwei makken hienen om ris te sjen hoe of wij it hjir makken. Der wie troch tis skriuwer ek een teken fan libben oan it bounsbestjür stjoerd, mar der hienen wij noch neat fan werom krige Doet it earste bedriuw fan tis te spieljen toanielstik efter de rig wier gieng der een geroesemoes troch de seal, dat Winkelman, tis Boung- foarsitter kommen wier tit Amsterdam. De foarsitter moast doe fansels poat- oan om Him te forwolkomjen, dat slag- ge lywols bëst. De joun forroun fjirder ek bëst, der waer opfierd: „De Stikelberg" Een stik fan Canne yn trlje bedriuwefn, it stik waer troch tis eigen ploegje nei foarren brocht, en och der mankearre fansels noch wol it yn en oar oan, mar oer 't generael waer der dochs merakels spile, sadat it faer mannigien een nof- felijke joun waer. Nel it skoft krige de bounsfoarsitter it wurdt om de oanwêzegen hwat oan te trtinen foar de forlotting fan it bü- tenboun, nou der hie de foarsitter let ter net spiit fan want der waren yn de rtigte sa 'n 60 70 letten forkoft, en der wiernen ek al rom 30 forkoft, sadat wij tis bést ek noch efkes dien hawwe foar it boun, en dertroch sil it boun ek grif noch wol hwat in gunstige yndruk krige hawwe fan tis krite, al leit die dan ek oan 't fuottenein fan de wrSld. Nei 't it spieljen dien wier, tanke de foarsitter it ploegje foar hjar moaite en krige de ofvuerdige fan Inkhuzen noch efkes it wurdt, die foun ek dat de joun tige slagge wier en hope dat wy der mei gauwens ek ris te Ink huzen kamen, nou dat koe fansels wol. Hjirnei waren de skonken noch ris merakels titslein, en om twa tire gieng elts foldien nei hüs ta en hiernen wij wer een moaie frieske joun hawn, wer 't noch faek oer praet wurde sil. Het Witte Kruis is een heel nuttige instelling en de wijkverpleegsters ver richten een belangrijke functie in onze gemeente. Haar werk vindt veel waar dering, maar toch zal menigeen, die deze dames dagelijks, en vooral bij slecht weer, langs de wegen ziet gaan om de patiënten te bezoeken, zich af vragen: Zouden deze dames zich niet heel wat energie kunnen besparen, ter verlichting van haar zware taak, als „Het Witte Kruis" een geriefelijker nn sneller vervoermiddel tot haar beschik king zou stellen? Het is ons bekend, dat één van de vorige wijkverpleegsters het bestuur indertijd heeft voorgesteld een klein model auto aan te schaffen, waardoor tevens de mogelijkheid zou worden geschapen de werkzaamheden over heel Wieringen door één verpleeg ster te doen verrichten. Het bestuur is niet op dit voorstel ingegaan en de leden hebben, voor zover ons bekend, hun stem in deze kwestie niet laten horen. Thans schijnt daar verandering in te komen. Op initiatief van mevrouw G. LontSnooij, polder WaardNieuw- land, zal er binnenkort een actie wor den gevoerd om te komen tot de vor ming van een fonds, waaruit voor beide wijkverpleegsters een Solex-rijwiel zal kunnen worden aangeschaft. De initia tiefneemster heeft zich met verschillen de personen In verbinding gesteld om daaruit een comité te vormen. Ook de burgemeester heeft reeds zijn mede werking toegezegd, terwijl het plaatse lijk bestuur van „Het Witte Kruis" eveneens met de plannen op de hoogte is gebracht. De verwachting is, dat wanneer in Januari van het volgend jaar lijsten ter tekening worden aan geboden, het benodigde bedrag zeker bij elkaar zal komen. uur) Fi van Hol Norfolk te van Corpus Brisbane/ Geinster- Nieuw Amsterdam, 14-12 te New York; Noordam. n.o. Guade- (10 uur) v. R'dam/New toupe; R'dam York, 14-12 850 irijroosïl^Ra™^»?!? smst./Buenos Aires, pass. 14.12 V?."d' ramo, 14-12 van Rosana te San .aarna R'dam; Tiba, verm. 16-12^,,, R Vlres/Antwerpen/R'dam; \leor ,b P™. ,uen0® rdam, 15-12 te Saatm; AmsteUarid R^ \ires/Amat„ pass. 15-12 Ouessant l?u.en0® 'aramarfbo/Am't pas,. 15-VD™v'er. hZ: rk, 15-1- v. Tanga te Antwerpen; Japafa ik /T Batav1a te Galveston; L.wajf Vbadan/ V ancouver, 15-12 te PortU„a doera, Amst./J.va, pa,,. i5.12 Gibraltm- Me" l.-mpus, Java/Amst., 15-12 te SiJTeT' dijk, 15-12 te New York Stuijvesant, Barbados/Am., t„ 14-12 310 w.z.w. Ponta del Gada; Veendam R'r In de openbare lagere school van Westerland werd een dezer dagen een ouderavond gehouden, welke door 50 ouders bezocht werd. Als vooornaamste punt van bespreking was aan de orde hoe het moest met de hoofdonderwijzer, die nog steeds geen woning heeft Het hoofd van de school, de heer Clouting> wonende te Den Helder, vond het heen en weer reizen wel wat bezwaarlijk. De ouders kwamen daardoor tot de con clusie dat het hoofd, ten einde raad. wel eens naar een andere standplaats kon soliciteren. Daarom werd eenparig besloten om een request in te dienen bij de gemeenteraad om op koite ter mijn een oplossing te zoeken voor huis vesting. WIERINGERS HADDEN SUCCES OP DUIVENTENTOONSTELLING Op de Internationale duivententoon- stelling te Utrecht wist de heer A de Wit aan de Kogerweg te H Hoef zijn blauwzilver oud Holl meeuWdoffer het praedicaat G te halen en de beer J Veen, wonende Poelweg te Haukes. met zijn blsuwband oud Holl. meeu« duiven verkreeg het praedicaat GG. CAFE BREED VERHUURD Het café op Westerland aan de weg, tegenwoordig bewoond door d* heer Metselaar, is thans verhuurd a8D de Wed. J. Drent uit de Van Heng»" straat. BOERENLEENBANK Tot kassier van de Bor -enbank op Win ingen is benoemd de heer H- Jonge dijk te Leeuwarden.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2