Koninklijk Instituut was herschapen in een sprookjespaleis „Moed. Volharding, Zelfopoffering" had glorieuse jubileumavond in Casino Koegrasser bodem is morsdood Engelue coaster nabij Callantsoog in moeilijkheden Feeën bevolkten het Gesticht 71. Band Nederland-lndonesie" begroette thuisgevaren militairen Jan van Dok hartelijk gehuldigd ASSAUT Een enkele maal worden dromen werkelijkheid 75 Verbouwing kazerne Buitenhaven aanbesteed Ir c/evennga hield lezing in Julienadorp \r. O/evc 200 belangstellenden, hield Irj Door „Holland" naar Harlingen gesleept Dorus Rijkers was paraat De oefenreis van het Nederlandse smaldeel TROUWJAPON AVONDJAPON 39" .STORM OP DE KUST- In h«t kort Twee dekens Tussen Haaks en Kuitje Nutsspaarbank gesloten tussen Kerst en Nieuwjaar MAANDAG 19DECEMBEB1949 fJET ASSAUT 1949 behoort weer tot bet verleden en bet zal b(j allen, die het konden meemaken een bijzonder prettige indruk achterlaten. De Adelbor sten, die zooveel moeite en zorg aan de voorbereiding hebben besteed, kannen verlicht ademhalen en tegen elkaar zeggen: „Het is goed geweest!" Zij, hnn „feeën" en de burgers, die het feest gedeeltelijk bijwoonden, en dan vooral de genen, die er twee jaar geleden ook waren, zullen tot hun verbazing hebben gemerkt, dat het Assaut 1949 nog weer beter was dan het vorige. De sfeer was uitstekend, de organisatie perfect, en de Adelborsten hadden zo mogelijk nog meer originaliteit aan de dag gelegd dan in 1947. van het boeiende schouwspel kon ge nieten. Bijzonder interessant was de „Terugblik", waarin enkele edelen, getooid met capes en flambards, een geschil op de sabel trachtten te ver effenen. Na een lawine van blikse mende slagen en steken was het pleit beslecht. Indrukwekkend besluit. Na een niet onverdienstelijke bij drage onder de titel „Gitaarklanken", door een keurig trio, volgde de „Co lonne geweer", een waarlijk grootse afsluiting van het geheel. Hoe beheerst en precies de ver schillende handgrepen werden uitge voerd. zal ieder der aanwezigen niet bewondering hebben vervuld. Alles ging zo volmaakt gelijk met de roffel» van de tamboer en de tonen van de pijper, dat dit slotnummer wel kon worden beschouwd als het hoogtepunt van de gehele show. Een paar kleine foutjes, die ingeslopen waren, dedeif het geheel maar weinig afbreuk. Het prachtig beheerste bewegen werd er eerder opmerkelijker door. Het grote Vrijdagmiddag na aankomst van de „feeëntrein" konden de Adelborsten met hun dames een bezoek aan de gastadressen brengen en daarna de aantrekkelijkheden van Nieuwediep nog even bewonderen. Vroeg, zeer vroeg zelfs, kwamen de eerste be zoekers van de show-avond in het Instituut. Om kwart vóór acht was alles binnen. Er heerste reeds 't aan gename feestgeroes, dat het gebouw vervulde tot na het „Wilhelmus", waarmede de dansband van de Mari- nlerskapel de avond besloot. Stralende feeën in prachtige feest- toiletten, de éne nog bekoorlijker dan de andere, zweefden door het „Zaal tje" en vervulden de Adelborsten met trots. Met weemoed zullen zij ge dacht hebben aan de driehonderd- vijftig avonden, waarop al deze vrou welijke charme in het „Gesticht" ont breektMaar nu waren ze daar, de ideiskes, met glundere ogen rond kijkend, bereid tot lachen en dansen en dwalen door het hele gebouw. De jon kers, in extra-geborstelde uniformen, fier aan hun zyde, trots op hun fee en niet minder op hun sprookjes paleis. Zij toonden het „Kasteel" met de fonteinen, dat voor de ingang van het Zaaltje was aangebracht. Ze wan delden langs de suggestieve wand- schilderijen, die op unieke wijze pret tige en onaangename ervaringen uit het Adelborstenleven in beeld brach ten. Ze gingen naar Casablanca, waar een paar mariniers musiceerden en waar in het toverachtige rode licht de paren dromerig zweefden op de maat van tango en wals. Ze zaten in de grote eetzaal aan de lange bakken en lieten allerlei heerlijkheden aan rukken. Ze togen naar de bierkelder, waar grote pullen werden volgetapt. Op het „Wierhoofd", tussen de rode en groene lichten, zaten de paartjes lh het schemerige licht en zij lieten de grote reddingboot en haar martiale bemanning voor wat ze was. Boven bun hoofden hingen de netten en fuiken, en in de verte, op de muur, dobberden de scheepjes. In een grote kamer, waar niet mocht worden ge rookt, keken de fee en haar jonkei naar de visjes in het verlichte aqua rium of zaten op het stoepje voor de klaterende waterval. Misschien za gen zij daar helemaal niets dan alleen elkaarAf en toe dwaalde een paartje door de hoge gangen en liep trappen op en af. Dan werden lange gesprekken gevoerd. Het „Zaaltje" als centrum. Maar het centrum was de balzaal, die de jonkers hadden geschapen uil hun prachtige vergrote en gemoder niseerde zaaltje. Een vloer van dui zend vierkante meter, lichtbakken, gouden chrysanten en klimop en de fleurige bevolking. Honderden pa ren zwierden rond en hun vrolijke gezichten straalden. Behalve de hoge marine-autoritei ten (ook de Commandant Zeemacht, schout-bij-nacht I. W. Reijnierse, was aanwezig) waren talrijke „pleeg ouders" gekomen, die zo'n dankbaar werk verrichten door de honderden feeën onderdak te brengen. Daar, in dat Zaaltje, had eerst het officiële gedeelte van de avond de aan dacht der aanwezigen getrokken. Na de openingsrede, die door jonker De Bruine kort en kernachtig werd ge houden, volgde de Vlaggeparade, waarbij een bescheiden koortje het trotse Adelborstenlied zong. Militairen en burgers werden getroffen door de fiere woorden van het refrein, waar in de Adelborsten zingend hun trouw bezwoeren aan ons aller rood-wit- blauw. De Assaut-operette, die volgde, gaf een dichterlijke en muzikale afspiege ling van alles, wat aan de 16e en 17e December was voorafgegaan. Hoe moeilijk, maar toch ook plezierig, alle voorbereidende werkzaamheden waren verlopen, en hoe de Adelborsten moesten passen en meten om alle dui zend gasten een plaatsje te kunnen geven met een goed uitzicht op het toneeltje. Het was gelukt, en dat was op zichzelf reeds een prestatie. De sympathieke ontboezeming over Nieuwediep werd met een welver diend applaus beloond. Maar nog meer waardering toonden de aanwe zigen voor de Nocturne opus 9 nr. 2 van Chopin, die door jonker Van Grondelle op meesterltjke wijze werd gespeeld. De demonstraties turnen en sprin gen oogstten, naast een groot succes, ■oma ook een enorme hilariteit door de verrichtingen op de brug, van een ln 't rood geklede Adelborst. Dan de „Voorparade", één van de dramati-, sche zijden van het Adelborstenbe- ■taan. Een prachtige reportage van een „Voorparade", zoals die voor drie eeuwen plaats vond, met daarna een kostelijke imitatie van een moderne divisiechef, hadden een daverende uiting van enthousiasme tot gevolg. De «chermdemonstratle werd wel keurig en met élan uitgevoerd, maar het was Jammer ,dat niet ledereen deed de toeschouwers begrijpen, dat 't oorspronkelijk zuiver militaire karak ter van het Assaut geenszins verloren is gegaan, maar dat eerder van een waardevolle uitbreiding sprake ls. De Adelborsten kunn entrots zijn op het geen zij hier presteerden. Veel te snel was deze aantrekke lijke show ten einde, maar toen kwam het nog dynamischer tweede deel van de avond. Het „Zaaltje" werd gereed gemaakt voor de dans, de gasten verspreidden zich door het gebouw en toen kreeg het „Gesticht" eerst ten- volle de sfeer van een paleis uit een sprookje. Menig feetje zal zich eens in de arm hebben geknepen, om zeker te weten, dat zfl niet droomde. Maar inderdaad, een héél enkele maal wil len dromen wel eens werkelijkheid worden. Mars door de stad. Toen de volgende morgen het Korps Adelborsten, voorafgegaan door de Marinierskapel, door de stad mar cheerde, had de glimlach op de ge zichten der jonkers plaats gemaakt voor een ernstige trek, en hun losse en zwierige charme van de vorige avond voor een stramme en strikt mi litaire houding. Vooral de fee- tjes, die langs de route de troep zagen marcheren, zullen genoten hebben van de aanblik van het Korps. En Zaterdagmiddag om vier uur begon het Adelborstenbal in het Ko ninklijk Instituut, waarop nog één maal het „Gesticht" met een feeste lijke geroezemoes was vervuld. Op het middernachtelijk uur kwam onver biddelijk het einde, en gisteren ver trokken de feetjes weer naar hun haardsteden, met «een prettige herin- succes van deze ,>Colonne geweer" I nering aan een paar prachtige dagen. Koopt bij egïptisch linnen DAMESMANTELS Op het bureau Onderhouds- en Uit breidingswerken van de Rijksgebou wendienst te Den Haag werd Vrijdag openbaar aanbesteed het verbouwen en uitbreiden van de voormalige ma rinekazerne aan de" Buitenhaven tot Onderzeedienstkazerne. Een dertigtal inschrijvingsbiljetten werd ingeleverd. De laagste drie inschrijvingen kwamen van de firma's Verzijden te Waddinx- veen (f 312.700), Groen en Bregman te Benthuizen (f 343.590) en J. Bonten bal en Zn. te Zevenhuizen (f 345.000). Hoogste inschrijfster was de fa. G. Wassink en Garderen te Middenmeer (f 490.200). De volgende Helderse aan nemers hadden ingeschreven: J. de Vries en Zn. (f 452.200), G. Groot en Zn. (f 468.500), gebr. Smit (f 469 000). T. van Essen (f 470.000) en J. P. van Os (f 479.000). Vooi een overvolle za»'. f(lpllng Den Helder van de Hnll. Mij. van i, op uitnodiging v«» de voor Bedrijfsvoorlichting ln samenwerking me» over het onderworp: „De gezond. Cleverlnga, jTve^dging hiervan voor plant, dier e* heldstoestand van de botiwgrona mens". Na opening «oor schap g zijn me "ze kunnen de boerderij niet HyTtot de conclusie gekomen ^de Nederlandse grond op veel p zens, bacteriën, wormen enz. en wordt bevorderd door het toedienen van com- post. De wetenschap beweert, dat kruim», ligheid ontstaat door toediening va® klik Dit is volgen» spreker foutief, want kalk maakt de grond Juist steen- hard. Elke kruimel in de grond is om- geven door schimmels. Kruimelig» grond kan niet verstuiven Ook ig hij verend, terwijl dode grond hard is. Bij eer. onderzoek van de grond in Koe- Spreker is een andere weg oPS'ÉfJM ic 'n "tühatt gebleken, dat deze gTond dood is. De gezondheidstoestand van tweede met„ode ilanten, dieren en mensen hangt alles samen met de grond. Hij noemt drie eenvoudige methoden van onderzoek naar de toestand van de grond. Deze bestaat uit een mengse van zand, klei en humus. Nu moet de grond tot een zekere diepte, ideaal is 14 cm, kruimelig zijn. Deze krwmelig- teid wordt bewerkt door levende we- Burgemees er reikte herinneringstegels uit De afdeling Den Helder van de Band NederlendIndonesië heeft Zaterdag avond in „Centraal" voor de derde maal aan een aantal gerepatrieerde militai ren de herinneringstegel uitgereikt. Het Is bekend, dat de vereniging dat niet zonder meer doet. Zo ook Zaterdag niet. Eigen leden verzorgden een feest avond, die er in ging als koek en voor een ongedwongen sfeer zorgde. kerels, die de opbouw De 500 brt metende Engelse coaster „Roxton", thuisbehorende in Middles- borougb en zonder lading onderweg van Hamburg naar Botterdam, kreeg Za terdagavond omstreeks negen uur even ten zuiden van de boei TX 4 (ten westen van Callantsoog) een ernstige motorstoring. Het gaf eerst noodseinen en vroeg kort daarop alleen sleepboothulp. Blijkbaar was geen onmiddellijk gevaar voor het schip aanwezig. Toch verliet om half elf de reddingboot „Dorus Bijkers", waarvan de bemanning voor alle zekerheid direct na de melding was gewaar schuwd, het Nieuwediep. seinde zij, reeds om half twee bij de uiterton te zullen zijn. De loodsboot „Zeemeeuw" koos zee, met alleen loods Vos aan boord, omdat geen tweede loods disponibel was. De heer Vos werd aan boord van de „Roxton" gebracht en daarna stevende de sleep het Schul- pengat binnen. Om half vier lagen de schepen veilig voor ankel in de Texel- stroom, dwars van Oudeschild. De loods keerde met de „Zeemeeuw" terug, maar ging vanmorgen in alle vroegte weer aan boord om de sleep naar Harlingen te loodsen, waar de motor van de „Roxton" zal worden ge repareerd. Zij bereikte tegen twaalven de „Roxton", die zoals de reddingboot seinde „als een meeuwtje op het wa ter lag". De coaster had zeventig vaam ketting laten vallen en aangezien het ankertuig zeer solide was, zag de si tuatie er niet ongunstig uit. Op ver zoek van de „Holland", die omstreeks tien uur de haven van Terschelling had verlaten en de eerste uren niet ter plaatse kon zijn, bleef de redding boot echter in de nabijheid van het schip. Toen de „Holland" gistermorgen om vijf uur bij de „Roxton" aankwam, kon de reddingboot naar Nieuwediep terugkeren, waar zij om tien minuten over zeven aankwam. De sleepboot slaagde er tegen elf uur in, verbin ding te maken op de bekende condi ties „no cure, no pay". Zij seinde om half één: „Ben onderweg naar Den Helder en zal om half drie voor het Schulpengat komen. Vraag twee lood sen, één voor de „Roxton" en één voor de „Holland"!" De reis verliep blijk baar bijzonder vlot, want om één uur Betreffende de voorgenomen reis naar de Nederlandse Antillen van het oefensmaldeel onder commando van de Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, be staande uit Hr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman", Hr. Ms. kruiser „Ja- cob van Heemskerck" en Hr. Ms. Fre gat .Johan Maurits van Nassau", kan thans het volgende worden medege deeld. De schepen zullen zich op 29 De cember te Rotterdam verzamelen. Op 2 Januari embarkeert Z. K. H. Prins Bernhard met klein gevolg aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman", en in de namiddag van die dag zal het smaldeel zee kiezen. De smaldeelcommandant de Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, zal tijdens de overtocht naar de Neder landse Antillen geëmbarkeerd zijn aan boord van Hr. Ms. „Jacob van Heems kerck". Begin Januari zullen enkele schepen Ponta Delgada op de Azoren aandoen, medio Januari wordt San Juan op Puerto Rico bezocht. Van medio Janu ari tot ultimo Januari verblijft het smaldeel bij Curapao. Sint Maarten, Sint Eustaties, Saba. Caracas, in Venezuela en Aruma wor den ultimo Januari bezocht. Prins Bernhard zal de reis van Sint Maar ten tot Caracas meemaken. Medio Ja nuari worden Boneirex, Kingston op Jamaica en Carthagena in Columbia be zocht. Trinidad Martique en Guada loupe worden ultimo Maart aangedaan, de Bermuda-eilanden in medio April Het staat echter geenszins vast. dat het gehele smaldeel in bovengenoemde plaatsen zal binnenlopen, dikwijls zul len het slechts enkele schepen zijn, onderwijl de overige elders oefenen. Bovendien zijn nog verschillende ver zoeken om toestemming tot het be zoeken der buitenlandse havens in be handeling, mede in verband met de voorgenomen oefeningen blijven daar om wijzigingen in het reisschema voor behouden. Medio April zal het smal deel thuisvaren. Het wordt tegen het eind dier maand in Nederland terug- verwacht. Nadat de voorzitter, de heer H. Jolen, de vrij talrijke aanwezigen had welkom geheten, werd met het cabaretprogramma begonnen. Er viel te genieten van een aantal aardige schetsjes, en voorts van vrolijke ac- cordeonmuziek. Als wij in aanmerking nemen, dat het geheel door amateurs werd verzorgd, dan kunnen we niet anders dan van een geslaagde feest avond spreken. Na de pauze reikte burgemeester Ritmeester dc tegels uit. Hij memo reerde dat dit reeds de derde keer was, en sprak woorden van waarde ring en erkentelijkheid, daarmee de hoop uitsprekend dat de belofte, de gerepatriëerde militairen in de bur germaatschappij verder te helpen, be waarheid mocht worden. De burgemeester zei, dat ons volk zich zou moeten schamen, wanneer dit niet gebeurde, wanneer deze jon gens, die waren gegaan met de op dracht vrede, orde en rust te bren gen, niet met dankbaarheid werden ontvangen. Wanneer zij er niet inge- slaagd zijn hun opdracht te vervul len, aldus de heer Ritmeester, dan is dat niet hun schuld geweest. De bur gemeester betreurde de toestand, zo als die momenteel is, wees op de hui dige positie van ons land, en was er van overtuigd dat Nederland plaats biedt aan jonge sterke kunnen meehelpen aan van ons land. Hierna overhandigde hij de militairen, die thuisvoeren met de „Volendam" en de „Johan van Olden- barnevelt", de herinneringstegel. Op Woensdag 21 December houdt de Band in „Formosa" een Kerstavond. Men zal trachten hiervoor de mede werking van Anthony van Kampen te krijgen. Besluiten wij met mede te delen, dat aan het begin van de avond een mi nuut stilte in acht werd genomen voor de militairen die niet naar hun vader land zullen terugkeren. EEN MOOIE EEN FIJNE vanaf vindt U ln J-JET WAS EEN MERKWAARDIG, om niet te zegen ontroerend, moment, toen Zaterdagavond om kwart voor tien een zware stem door de Casinozaal riep: Jan Bijl! De reddingboot moet varen!" Het komt wel meer voor, dat tijdens een voorstelling iemand uit de zaal wordt weggeroepen, maar op deze avond ging er een schok door alle aanwezigen. Op het toneel werd juist één der span nendste scènes van het toneelstuk „Storm op de kust" gespeeld, en de redding boot kon ook daar leder ogenblik worden opgeroepen. Toen klonk opeens de stem van de heer Pieters, die de mensen enkele ogenblikken in de realiteit ver plaatste. Jan Bijl haastte zich naar de Buitenhaven, en het. spel ging voort Het feest ter ere van Jan van Dok, de Jubilerende voorzitter van „Moed, Volharding, Zelfopoffering", was in volle gang. Het is een buitengewoon geslaagd feest geworden, waarop deze populai re vereniging weer eens haar reputatie heeft bevestigd, altijd prachtige feest avonden te organiseren. Zelfs het offi ciële gedeelte", dat in vele gevallen 't minst plezierige van een dergelijk» avond is, was ditmaal bijzonder pret tig. Alles verliep vlot en in een goede sfeer. De heer P. Pieters, secretaris van M.V.Z., sprak een pittig openings woord, aan het eind waarvan hij de jubilerende voorzitter (de heer Van Dok was veertig jaar bestuurslid, waarvan de laatste vijf-en-twintig jaar voorzitter) namens de vereniging een gloednieuwe fiets aanbood. Daar waren nog meer gelukwensen: allereerst bur gemeester Ritmeester, die goede woor den sprak op de goede plaats. Het deed alle aanwezigen veel genoegen, dat onze burgervader met zoveel sym pathie de jubilaris feliciteerde. Toen kwam de heer J. de Jong (de „loco-burgemeester" van Huisduinen) op de planken, om een origineel ca deau aan te bieden. Het was een door hemzelf geschilderd en welgelijkend portret van Jaap Been, dat Van Dok in zijn kamer kan hangen als een her innering aan de dagen van weleer, toen de garde der Blauwe Zeeridders nog een strijdende eenheid vormde. Van de heer Anthony van Kampen was een fraaie bloemenmand gekomen, van de heer Meyer Polak een hartelijk telegram, van de directie der N.V. Drukkerij vR. C. de Boer Jr. een gro te fruitmand en verder waren er nog enkele telegrammen en bloemstukken. Namens het personeel van het Loods wezen sprak schipper Denker van de „Amsterdam" een welgemeend woord van gelukwens, waarna de heer Pie ters een tweede fiets ten tonele tover de, die door de heer Majolé was ge schonken aan het gehele bestuur; een dienstfiets derhalve. De heer La Lau, de bekende oprichter van M.V.Z., haal de een enkele herinnering op aan de eerste dagen der vereniging, toen Jan van Dok nog een broekje was, maar dan een broekje met veel energie, die na herhaald aandringen het secreta riaat aanvaardde. Het was een goede keuze geweest! De heer Van Dok zelf, die ontroerd een dankwoord sprak, kon zich dat alles nog best herinneren. Hij ver klaarde altijd met veel ambitie het werk ten behoeve van de oude red ders te hebben gedaan en was dank baar voor de grote steun die hij aller- wege mocht ondervinden. Het officiële gedeelte van de avond werd besloten door de heer J. Runnen- burg, commissaris der Vereniging, die namens MVZ aan de dames Jongman, Kiaassen en Pieters een bloemenhulde bracht voor het vele werk dat zij voor deze avond hadden verzet. Eerstge noemde had met haar man niet min der dan ruim drieduizend van de zes duizend lootjes verkocht, een zeldza me prestatie! Toepasselijk toneelstuk. Toen het doek dichtging kon de avond al niet meer mislukken. Maar er kwam nog iets bijzonders: de opvoe ring van het toneelstuk „Storm op de kust", door de toneelgroep van de per soneelsvereniging „Elgawa". Dit stuk paste buitengewoon goed in het kader van deze avond, en dat stimuleerde de spelers misschien tot het leveren van topprestaties. Wij zijn niet gauw uit bundig, waar bet de prestaties van di lettanten op de planken betreft, maar acteurs zichzelf hebben overtroffen. Met een" volmaakt gevoel voor sfeer van het stuk werd de opvoering afge werkt. De technische tekortkomingen, die uiteraard niet achterwege konden blijven, zonken geheel in het niet bij het élan en de overgave, waarmede de verschillende figuren werden uitge- beeld. Vooral vader en moeder Dek- ker waren uit het leven gegrepen, maar niet minder hun pleegzoon, de vliegenier, hun dochter en zoon. De kunstschilder was ook een levensechte figuur. De anderen waren een tikje minder, maar droegen toch ook bij tot et welverdiende succes van de voor stelling „Storm op de kust" gaf een uitbeelding van een dramatische ge schiedenis, zoals die zich in een red dersgezin kan afspelen. Een interessan te strijd tussen de zeevaart en de luchtvaart was door het verhaal ge- weven. 6 De tonelisten, de dames Wulffelé. ^"^r,erL H°fstra> en de heren Van der Wal, De Zee, Van der Wende ^ra? e" Jacobs< hebben een pluim erdiend voor de wijze, waarop zij de viering van Van Dok's jubileum tot raak^R, 8UCCeS hebben Se- maakt. Er zou over deze avond nog veel meer te vertellen zijn. Zo bijvoor beeld over de foyer, die in de pauze vdnkerdvanaaM b*?amde »P°tten- T* .el „van M°s in de oude Lange- lat*n wij volstaan met tot besluit te vermelden, dat onze red dersvereniging met de grootste vd- doenmg kan terugzien op dit feest waarop de kranige voorzitter "en nn vergetelijke huldiging werd berrid UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister is de volgende nieuwe inschrijving geregisteerd- HeWer' Keizerstraat 90. Groothandel in textielgoederen. Ei genaar: D. J. J. Nij pels. Gewijzigd werd de inschrijving van- 'n Ziekt n°°d i: Callantsoo8- Duinweg i^ris A^oe'N?- UUgetreden se* tiT.°*s' K'euwe secretaris: J. Hollander UUgetreden commissaris: A K Hofland TNleuwe commissaris: K. Hollander en J. Bakker. het openspitten. Daarbij blijkt ook, dat op plaatsen, waar schimmel in de tarwe optreedt, of vergelingsziekte in de bieten, de grond meestal steenhard is. Er bestaat dur een zeer nauw verband tussen d» bouw van de grond en de ziekte van de plant Een derde methode is na t« gaan, of aan de wortels van een plant zich kruimels bevinden of dat deze kaal zijn. Op een kruimelige grond kan geen zieke plant staan. Ook ziekte van de dieren, zoals mond- en klauwzeer, tuberculose komt niet voor op boerde rijen, waar goede kruimelige grond is, en waarop dus een gezond grasgewas groeit. Een koe glanst door het voed sel niet door de roskam. De melk en daarmee in verband de boter en kaas vrrtonen ook betere eigenschappen. Op legende grond krijgen de dieren beter weestand tegen ziekten. De dieren worden dan ook niet ziek. In Koegras o. eek bij twee boeren nog nooit mond en klauwzeer voorgekomen te zijn. Een boer moet dus het leven in de grond voeden. Daarvoor moet aan da grond toegevoegd worden een mest» laag. die bestaat uit plantaardig en dierlijk afval, zoals die in het oerboe ontstaat. Deze compost levert goede grond. Dat doet stinkende stalmeet riet Ook rivierslib (van de uiterwaar den) is een uitstekende meststof, even als bagger Stalmest op een stenen plaat van een gierkelder acht hij 'Ut den boze. Een hoeveelheid van tien ton compost per ha per jaar is voldoende. In Koegras heeft spreker slechte wei den geconstateerd. Daarom is het no dig ook in da zomer het vee bü te voe ren. Hiervoor kunnen bieten gebruikt worden, maar deze moeten ook van ge zonde grond komen Ter illustratie hiervan toont spreker enige bieten en laat de afwijkingen zien, die ontstaan in harde, niet-kruimelige grond. Zelfde liet bij ook zien met aard appelen. Schurft ln aardappelen ont staat ook door de slechte structuur van de grond. Spreker ls niet tegen het gebruiken van kunstmest. Hij beweert echter dat c'eze het organisch leven in de grond dood maakt. Daarom is het wel goed, kunstmest in de compost te verwerken. Om 12 uur was de voorzitter genood zaakt de spreker te verzoeken een ein de te maken aan zijn lezing, daar het café gesloten moest worden. Zodoende war er geen gelegenheid om met de spreker van gedachten te wisselen, wat door velen jammer werd gevon den. Spreker beloofde echter nog eens terug te zullen komen en wij twijfelen er niet aan, dat de bezoekers dan weer in grote getale zullen opkomen. Ook Tiny Visser, Brakkeveldweg 30, heeft van Winston Churchill een eigenhandig geschreven dankbetuiging ontvangen voor de gelukwensen, die zij hem op zijn 75ste verjaardag had gezonden. Woensdagmiddag houdt de Ne derlandse vereniging van huisvrouwen, afdeling Den Helder, haar Kerstmid dag in de bovenzaal van café Post- brug. Het Leger des Heils heeft dringend behoefte aan twee dekens, om daar mede een gezin te helpen. Gezien de omstandigheden, welke ons werden uiteengezet, willen wij graag een klei ne oproep tot onze lezers richten. Wanneer in Den Helder twee gezinnen zijn, die een deken voor dit goede doel te missen hebben, kan het Leger des Heils een morele verplichting vervul len. De dekens kunnen worden be zorgd aan de Legerzaal, Spoorgracht, of zij worden na een boodschap (tele foon 3208) afgehaald. De kustvaarders „Birmingham en „Nottingham" kwamen gistermor gen op de rede. Zij waren onderweg van Harlingen naar Londen en zetten gistermiddag om twee uur de reis voort. Ket is morgen hoog water om 7 50 en 20.10 uur, en laag water om 2.00 en 14.10 uur. De directie van de Nutsspaarbank deelt ons mede, dat de spaarbank even als verleden jaar, wegens het bereke nen der verschuldigde rentebedra?en, tussen 24 December en 2 Januari ge sloten zal zijn. DE „BANCKERT" VOOR KERSTMIS IN INDONESIË De res van Hr. Ms. Torpedoboot- jager „Bankert" die, zoals men weet. thans onderweg is van Nederland naar Indonesië, verloopt zeer gunstig. Ha- schip is thans op het vaarplan zo ve' vooruit, dat men verwacht, dat he reeds Zaterdag 24 December in de ha ven van Tandjong Priok binnenloopt- zodat de opvarenden Kerstmis aan de wal kunnen vieren.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2