Frankrijk belangrijk voor Noordhollandse tuinders Anti-Stalinistische communisten in Duitsland Gereformeerde Jeugd uit N.-Holland bezint zich op het Kerstfeest Exportmogelijkheden worden groter Prov. Commissie te Alkm bijeen laar Overval op het station te Almelo Atoomoorlog ook ter zee? TRYGVE LIE TOCH BLIJVEN? ZAL WSêêêêê Karl Heinz Scholz de „TlTO" van Berlijn Oplossing voor de kwestie Kasjmir? Vandalisme op de lagere school K.LM.-Constellafron verbetert record Commandant van Stalingrad spoedig naar huis? Naturellen zullen staken Critchley is tevreden Massale vergadering te Enkhuizen Strategie van de zending OP HET MATJE Liverpool voor de tweede maal geslagen '•LAANDAG 19 DECEMBER 1949 Te Alkmaar kwamen Zaterdag de afgevaardigden van de Noordhollandse veilingen In algemene vergadering bij een. Op deze vergadering bracht de Provinciale Commissie van veilingen in Noord-Holland verslag uit over haar handelingen van het afgelopen jaar en werden diverse voorstellen, in het belang van de Noordhollandse tuinders gedaan. Als gasten waren op deze vergadering de heren ir. Rietse- ma en J. de Veer, voedseicommissaris voor Noord-Holland, aanwezig". De voorzitter, J. P. Nijssen. sprak een uitvoerige openingsrede uit waar in hij wees op diverse aspecten van 't tuindersbedrijf en het veilingwezen. Spreker zei dat de centrale export naar Duitsland, waaraan de veilingen op uitstekende wijze hebben medege werkt, grote voordelen voor de tuin ders had opgeleverd. „Wij hebben er uitgehaald wat er uit te halen viel en dank zij Uw medewerking hebben wij daardoor veel voor onze mensen kun nen doen" zei de heer Nijssen. Toen deze uitvoer in gevaar dreigde te ko men, doordat de beschikbare deviezen waren opgebruikt, heeft het Centraal Bureau kans gezien, dank zij het één- procent-afzetfonds, de leveringen aan Duitsland door te laten gaan. De uit voer naar Duitsland werd- echter eerst in Juli op betere leest geschoeid. Op die datum ging namelijk het nieuwe handelsaccoord met West-Duitsland in. In dit verdrag werd bepaald dat de uitvoer van fruit geheel vrij zou zijn én voor de export van groenten was 15 millioen dollar aan deviezen be schikbaar gesteld. Van deze beschik bare 15 millioen is thans 2 millioen opgebruikt zodat er tot 1 September 1950 13 millioen overblijft, hetgeen, naar schatting, voldoende zal zijn voor een onbelemmerde uitvoer. De uitvoer van sluitkool naar Duitsland nam nog geen grote vormen aan. De hoge in voerrechten waren daarvan de oor zaak. De tarieven zullen echter met ingang van 1 Januari dalen en de ver wachting is dat dan ook de uitvoer van kool aanmerkelijk zal toenemen. De export naar Frankrijk. Als belangrijkste afnemer van de Noordhollandse producten noemde spreker Frankrijk. Op 7 October kwam er echter een kink in de kabel. Dit vond zijn oorzaak in de val van het Franse kabinet. Bovendien waren er ernstige klachten gekomen over de kwaliteit van de uit Nederland ge- importeerde producten. De heer Nijs sen wees de aanwezigen op de nood zaak om toch vooral zorg te dragen dat er alleen goed houdbare prodacten voor export worden geleverd om in de toekomst dergelijke klachten te voor verplicht veilen onder de aandacht met de volgende woorden: «Gij, die daar op de akker werkt, gij kunt vaak niet beoordelen welke kan sen er voor uw producten bestaan. Breng uw producten ter veiling. Het Centraal Bureau van Veilingen is steeds aan het werk om u een redelij ke beloning voor uw arbeid te ver schaffen". Bestuursverkiezing De aftredende bestuursleden, de he ren A. P. de Boer, C. Bobeldijk en W. Dekker werden bij acclamatie herko zen. Daar de heer J. Kliffen in ver band met zijn leeftijd moest aftreden, werd voor hem een ander bestuurslid gekozen. De heer J. H. Bakker van de veiling Avenhorn werd met 53 stem men in zijn plaats gekozen. De jaarverslagen van de secretaris penningmeester, de heer E. Vegter, werden zonder enige op- of aanmer king goedgekeurd. De veiling van Obdam had 'n voor stel ingediend om bij het Centraal Bu reau aan te dringen op de wederinstel ling van het witlof-fonds. Over dit on derwerp werd in de brede gesproken. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is een overval gepleegd op het station te Almelo. Een tot dusverre onbekend ge bleven man, die zich volgens inlichtin gen van de politie geruime tijd in de stationshal had opgehouden, liep op een moment, dat er geen reizigers in de hal aanwezig waren plotseling op een der loketten toe en sloeg met een baksteen de ruit in. Voor de lokettiste, mej. Krabbenbos, er op bedacht was deed hij een greep in de geldkist en vluchtte met een bedrag van ongeveer f 60. fcet station uit. De politie stelt een on derzoek in. De grote zeemogendheden ter wereld houden bij haar vlootplannen rekening met een mogelijke atoomoorlog. Geleer den en ontwerpers zouden vooral drie factoren bestuderen, nJ.: de noodzake lijkheid voorbereidingen te treffen voor aanval en verdediging op zee in een atoomoorlog; de mogelijkheid van toe komstige zeeslagen, die door onderzee boten onder water uitgevochten zouden worden en de snelheid van schepen boven water, die tegen de onderzee boten moeten strijden. Enkele nog on gekende types oorlogsschepen zouden zijn ontworpen en in de VS reeds in aanbouw. Tenslotte kwam men overeen dat de witloftelers begin volgend jaar bijeen zullen komen om deze kwestie nader te bespreken. Voorts voerde Ir. Rietsema nog het woord. Deze zei dat, wil men in Noord- Holland tot intensivering van de tuin bouw komen, met man en macht ge werkt moet worden aan de verbete ring van de af- en aanvoerwegen naar de veilingen. Hierna dankte de voorzitter de aan wezigen voor de nuttige en prettige besprekingen en sloot hij de vergade ring. botsingen te vermijden Om Te Lake Success is men van mening, dat er grote moeilijkheden zullen rijzen bij het benoemen van een nieuwe secr.- generaal der Verenigde naties. nu Trygve Lie heeft medegedeeld, dat hij zich bij het verstrijken van zijn ambts periode in 1951 niet opnieuw candidaat zal stellen. De verkiezing voor deze functie is onderworpen aan het recht van veto der grote mogendheden. Reu ter tekent hierbij aan, dat Lie zich bij het aanvaarden van de post zeer opti mistisch toonde. Langzamerhand is dit optimisme echter sterk verminderd. Er is van Westerse zowel als van Oos terse zijde veel critiek op Lie xpoefend. De taak om de middenweg te bewan delen was uiterst zwaar. Men meent, dat, indien de verkiezing van een nieuwe secretaris generaal vast zou lopen, Lie bereid zal zijn een tweede ambtsperiode te aanvaarden. s W fef; - tóf? t -Y <i few - Y •- -r De te Amsterdam gespeelde wedstrijd AjaxNeptunes eindigde in een 2-2 gelijk spel. Het moment, waarop het tweede doelpunt van Ajax tot stand kwam. De doelman van Neptunes, Zondervan, valt te laat en de bal ligt achter hem in het net. Olifant maakte amok De drie ton wegende circus-olifant Tarka, die in een trein van Blackpool naar Birmingham werd vervoerd, werd plotseling dol. Vier uur lang raasde het dier trompettend in zijn kooi en ver nielde de wanden ervan. Een Zwitser se oerenleider, die de olifant trachtte te sussen werd gewond in een hoek ge slingerd, zodat hij naar een ziekenhuis overgebracht moest worden. De tem mer van de olifant kon ook niets be reiken, doch wist ongedeerd te ontko men. Een detachfement soldaten uit een kazerne in de buurt waar men de trein had laten stoppen schoot Tarka tenslot- tt dood. Tegenwoordige en vroegere leden van de Duitse communistische partij, onder wie een lid van de communisti sche fractie in de Westduitse Bonds dag, hebben gisteren te Berlijn verga derd voor de stichting van een anti- Stalinistische „onafhankelijke arbei. derspartij voor Duitsland". Deze oprichtingsvergadering is ge houden in de Franse sector van de stad. Zij werd bijgewoond door een niet genoemd aantal communisten uit DE RAAD VAN EUROPA. West-Duitsland en ongeveer twintig Deze week komt de commissie voor niet met name genoemde communisten algemene zaken van de Europese con- komen daar anders de export in ge- sultatieve Assemblee te Straatsburg vaar kan komen. Nadat de Franse ka binetscrisis weer was opgelost kon de export naar dit land weer een aanvang nemen. Vorige week werd 3500 ton groenten uit Nederland betrokken, waarvan 2650 uit Noord-Holland, waar mee wel duidelijk de belangrijkheid van Frankrijk voor de Noordhollandse tuinders wordt geschetst. In verband met de export is ook de totstandkoming van de liberalisatie van het inter-Europees handelsver keer van groot belang. Hierdoor is van af 1 October de uitvoer van bloemkool, sluitkool, kroten en prei naar Enge land vrij gekomen. Spreker zag gunstige voorwaarden in het vrije economische verkeer voor de Noordhollandse producten mits men zorg draagt voor hoogwaardige kwali teit, behoorlijke sortering en aantrek kelijke verpakking. Maar vooral is be langrijk dat de producten gebracht moeten worden in een tijd dat er wer kelijk behoefte aan een bepaald pro duct bestaat. In dit verband noemde de heer Nijs sen enkele producten, waarvan ieder jaar weer een deel moet worden ver nietigd. Rodekool, zomerbieten, zomer- kroten en witte kool leveren wat dit betreft steeds moeilijkheden op. Spre ker meende dat het nuttig zou zijn dat men vooral in de kop van N.-Holland tot meer intensieve cultures zou over gaan. „Wij hebben onze teelten in te richten naar de afzetmogelijkheden en mogen in geen geval blijven doorgaan met het telen van producten, die toch grotendeels worden vernietigd", zei de heer Nijssen. Last but not least bracht spreker het tijeen. Er zullen plannen besproken worden voor nauwere politieke samen werking tussen de ledenstaten van de Raad van Europa. uit de Russische zone. Tot voorzitter van de partij is ge kozen Karl Heinz Scholtz, die vóór Hitiers tijd een leidende functie be kleedde in de toenmalige communisti sche partij in Duitsland. Vorig jaar De Veiligheidsraad heeft Zaterdag de door Noorwegen ingediende resolutie aanvaard, volgens welke de voorzitter, MacNaughon (Canada), informele be sprekingen zal openen met de regerin gen van India en Pakistan over de re geling van de kwestie Kasjmir. In In diase kringen juicht men dit toe eni men meent, dat er-thans een mogelijkheid geschapen is om het geschil te /egelen. In openbare debatten namelijk, voel den de delegaties zich verpiicht de eci maal aanvaarde beginselen te hand haven, terwijl men op sprekingen vrijer was en om toelichtin gen kon vragen. JAPANS SPOORWEGPERSONEEL IN HONGERSTAKING. De bond van spoorwegpersoneel m Japan heeft een tweede hongerstaking afgekondigd. Ook de Bond van Trans- portpersoneel heeft tal van aangeslo tenen tot vasten weten te bewegen. De spoormanncn eisen verhoging van basisionen en premies aan het einde van het jaar. Zij nemen hun toevlucht tot dit middel, omdat dt andere sta kingsvormen voor overheidsdienaien verboden zijn. heeft Scholtz tweemaal getracht een „vrije communistische partij" te stick ten in West-Berlijn, maar de gealli eerde Kommandantura gaf geen toe stemming. Van de zijde der nieuwe partij ver wacht men, dat ongeveer 40 procent van de communisten in West-Duitsland zich uiteindelijk zullen aansluiten, daar de partij verklaart zowel uiterst rechts als links te bestrijden. Stalin had de naam van het communisme zo zeer bevlekt, „dat niemand meer tegen ons wil spreken. Wij zullen vechten te. gen Potsdam, dat het symbool van de Russische expansie is, en tegen Bonn als symbool van de burgerlijk-impe rialistische politiek". Om een vrije dag Een ernstig geval van vernielzucht werd te Hengelo (O.) op een r.k. lagere jongensschool geconstateerd. Een klasse lokaal werd in een chaotische toestand aangetroffen. Boeken en schriften lagen vernield en verstrooid over de vloer, het bord was bekrast en beschadigd, de bloempotten waren voor de ramen weggenomen en stukgesmeten tegen de I wanden, inktpotten waren uit de ban j ken gelicht en door het vertrek geke geld. Aanvankelijk dacht men aan een 1 inbraak, doch deze veronderstelling bleek niet houdbaar. De schuldigen, j twee 13-jarige scholieren, verklaarden I aan de politie, dat ze het gedaan had den om een dag vrij te krijgen. De klas werd inderdaad naar huis gestuurd. De kinderrechter zal zich met de twee jeugdige vandalen bezig houden. Feijenoord—Blauw Wit eindigde in een 1-1 gelijk spel. Een spannend mo ment voor het doel van Blauw Wit. V.l.n.r.: Van Raalte; Brandes; Wilders; Boonkamp; Wimmers; Altink en Van Steenbergen. STAAT VAN BELEG IN IRAK OPGEHEVEN Gisteren is de staat van beleg in Irak opgeheven. Hij werd op 14 Mei 1948 afgekondigd, evenals in Egypte, Trans- jordanie, Syrië, en de Libanon, kort na de proclamatie van de staat Israël en de erkenning van die staat door de Ver. Staten. De PH-TEO, de „Overloon", een Con- stellation van de KLM, vloog van Gan der (New Foundland) naar Prestwick (Schotland) in vijf uur en 28 minuten. Hiermede brak gezagvoerder Hutchin- son het bestaande record met 21 minu ten. De „Overloon", die de vaste lijn dienst Amsterdam-New-York onder houdt, had op deze reis naar Schiphol 30 passagiers en een hoeveelheid vracht aan boord. De kampioen is Zaterdag op het Amsterdamse vliegveld neergestre ken. De Duitse generaal Walter Seydlitz, die door de Russen te Stalingrad werd gevangen genomen en in gevangenschap het „Nationale Comité van het Vrije Duitsland" stichtte, heeft zijn gezin er van op de hoogte gebracht, dat hij waarschijnlijk omstreeks het einde van dit jaar zal worden gerepatrieerd. Ge neraal Seydlitz richtte indertijd oproe pen tot de Duitse soldaten om de wa pens neer te leggen. Na de capitulatie van Stalingrad, werd generaal Seydlitz door Hitier gedegradeerd en zijn gezin gevangen gezet. Het Zuidafrikaans naturellencongres beeft aan het eind van zijn conferentie te Bloemfontein besloten, dat op nader vast te stellen datum een staking van één dag van naturellen in geheel Zuid- Afrika zal worden uitgeroepen als pro test tegen apartheid en overheersing door de blanken. Verder besloot het congres met alge mene stemmen tot een politiek „onwan kelbare weigering tot samenwerking' met alle instanties, die door de rege ring als vertegenwoordigers van de na turellen zijn ingesteld. Het Australische lid van de UNCI, de heer Critchley is Vrijdag in Austra lië aangekomen. Hij verklaarde, dat er reeds een grote verbetering is te be speuren in de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië. De vooruitzichten voor een toekomstige samenwerking tussen de beide landen noemde hij goed. Hij meende, dat de omstandighe den thans gunstig zijn voor de ontwik keling van een vriendschap tussen Australië en zowel Nederland als Indonesië. Honderden leden van de Gerefor meerde meisjes- en jongelingsvereni gingen trokken Zaterdag, vanuit alle hoeken van deze provincie naar het oude stadje Enkhuizen. Daar kwamen ze tezamen in de Gereformeerde kerk om zich door gezang, woord en raad geving te bezinnen op het Kerstfeest en voorts te beraden hoe zij in de zen dingsmogelijkheden op Java hun aan deel kunnen bijdragen. Twee talentvolle predikanten waren gekomen om deze onderwerpen te be lichten. Ds P. Visser van Tilburg richt te de blik van zijn toehoorders op de figuren rond de kribbe en in de avond bijeenkomst was er dr Harrestein, de blinde predikant, die door een spran kelend betoog bij de jeugd intense be langstelling opwekte voor de strate gie. welke voor het zendingswerk moet worden gevoerd. Wrakhout. Voorzitter Jelle Wijnja uit Schagen sprak na gezang, schriftlezing en ge bed een welkomstwoord, waarbij hij wees op de ontzaglijke waarde van Kerstmis. In het boek „Thuisvaart" was hij getroffen door deze passage: ..Wij gevoelden ons als wrakhout dat drijft op de oceaan, maar eens te plet ter zal slaan tegen de rotsen die de kusten vormen". Wrakhout zou het leven der mensen zijn wanneer het niet bestraald was door het licht van de Kerstnacht. Hiervan wilde de Ge reformeerde jeugd deze middag getui gen en tevens door het weerzien van de velen de kracht op te doen om straks weer alleen de moed te hebben het werk waarvoor deze jeugd zich stelde, voort te zetten. Na het zingen van „Ere zij God" en voortreffelijke declamatie door mej. IJ. Kooiman van Andijk, behandelde ds Visser in een boeiende schildering de figuren van Maria en Jozef en de be tekenis van hun plaats bij de Kerst kribbe voor de vrouwen en mannen, die leefden in alle tijden en in deze tijd. „Indië-contact". Sympathiek was de gedachte van hoofdbestuurder Burggraaf om op ori ginele wijze de jongens overzee te be trekken in deze bijeenkomst. Tien vragen werden gesteld, alle betrekking hebbende op Indonesië in verleden en heden, b.v. waar J.P. Coen geboren was nee. niet in Hoorn, maar in Twisk! en wie de laatste gouver neur-generaal war Daar waren prij zen aan verbonden, die de gelukkige winnaar het recht gaf te bepalen aan welke militair de prijs zou worden toe gezonden. Met het zingen van de bondsliederen van M.V. en J.V. werd de vergadering dan geschorst. In De Doele verenigde men zich dan aan een welvoorziene ontbijttafel en om kwart over zeven werd in de Gereformeerde Kerk de vergadering weer voortgezet. De presidente van de M.V., Jo van Kalkhoven sprak 'n begroetingswoord en daarna keek men naar een prachti ge kleurenfilm over Java en zijn cul tures. Samen! En hier sloot prachtig bij aan het woord van dr Harrestein over het zen dingswerk in dit land van smaragd. Met tal van kwinkslagen wist hij de taak van de Nederlandse Gemeenten te schetsen ten opzichte van die op Java. We moeten, zo zei spreker, niet tegen onze bruine broeder zeggen: „Wacht, dat kan ik wel", maar veel eer „laten we het samen doen". In het huwelijk moeten man en vrouw het ook samen doen. Is die sterke man bek-af van het steeds maar aan wind- zijde lopen, dan mag de vrouw hem gerust eens aflossen. Zo is het ook bij het zendingswerk: samen is er veel te bereiken, ook nu onder gewijzigde omstandigheden is daar. na het over winnen van bepaalde moeilijkheden, veel te doen. „Op Java staan ook de velden wit van de oogst De predikanttoonde de taak die er voor een ieder lag en na zijn bezielend woord zongen de velen enige kerstlie deren. Ds H. J. Swierts sloot deze prachti ge vergadering met een opwekking en gebed. In de stormachtige avond trok ce jeugd weer naar haar haardsteden, licht in het hart en gesterkt door het weenden, allen wandelend in de eenheid an geloven. Hodza contra Tito In diplomatieke kringen te Belgrado verklaart men, dat Enver Hodza, de Al banese premier, uit Moskou naar Tira- na, de Albanese hoofdstad, terugge keerd is. Men meent, dat zijn missie in verband staat met een intensivering van de tegen Tito gerichte campagne van de Kominform. Hodza reisde vier weken geleden per vliegtuig naar Moskou. Albanië zou de rol van „agent provocateur" krijgen en men verwacht in Belgrado meer grensincidenten. VLAG VAN COMMUNISTISCH CHINA IN INDONESIË VERBODEN Het ministerie van Voorlichting van Oostindonesie heeft een communiqué uitgegeven inzake het vlaggen, waarin nadrukkelijk wordt gesteld, dat de vlag van het nationalistische China de enige erkende is en dat het hijsen van de vlag van de communistische volksrege ring verboden is. Voorts is medege deeld, dat voortaan bij plechtige gele genheden slechts het Indonesia Raja ten gehore zal worden gebracht en niet meer het Wilhelmus. BOUW VAN „COMET" STRAAL VLIEGTUIGEN IN NEDERLAND? Volgens een Engels bericht zouden Nederlandse autoriteiten op het gebied van het vliegwezen een voorstel over wegen om met de Britse „De Havil- land" Maatschappij overeenstemming te bereiken over de vervaardiging van de „Cornet" of zijn „Ghosf'-straalmo- toren in Nederland. Van de zijde van de KLM deelt men mede dat hierover niets bekend is. ONLUSTEN IN NIGERIA. Naar aanleiding can onlusten, die •n het dorp Ekperi. bij Calabar in Ne- geria, uitbraken, zijn. verscheidene per sonen gearresteerd Bij een overval op een markt, welke gebruikt werd door de lbo-stam. werden huizen beschadigd en er werd brand gesticht. Een lid van dt lbo-stam werd gedood. VOETBALLERS £c moet niet denken als ge zulks misschien voornemens waart dat sport en sportiviteit bij elkaar beho ren zoals in gedichten maanlicht e' liefde, want dan zit ge scheef. He dient erkend, dat volgens Bertus Aafje. en Janie Roland Holst (om Vader Cat en Breero nu maar als uitgezuiverd te beschouwen), 't zuiver maanlicht rijmt op teder vrouwgezicht en sterren hemel op parkgewemel en voorjaars lucht op boezemzucht. Dat wel. Da' mist nooit. Vroeger heb ik ook var die vleugende vlagen gekend. School schriften vol en allemaal rijm. Vee van windgedruis en rokgeruls, d< liefst'is daar met goudblond haar Vulpennen heb ik leeggeschreven we der manestralen lonkend licht op het gelaat van 't lieve wicht. Tot er op een donkere dag een vreemde hand en met rode inkt! onder mijn gewrochten geschreven had: ..Dees dichter met zijn zotte brein, Zal later glad mesjokke zijn." Het werkte als wonderolie. Moderne lui noemen dat shock-therapie, het geen beduiden wil: een klap op z*n harsens zal 'm d'r af helpen. En dat voert mij terug tot de rechts zitting, die ons bezig hield. Want daar woren op een sportveld harde klappen gevallen, nademaal de sport gespeend was gebleven van de Olympische geest. Hendrik en Sebastiaan-Maria waren, zoals ze de rechter in techni sche termen bezwoeren, op het voet balveld altijd de keurigste spelers van het hele heelal. Maar in de wedstrijd tegen die wilde ploeg had de scheids rechter alsmaar falikant verkeerd op zijn fluit gefloten en aan de lopende band free-kicks tegen Sebastiaan- Maria en Hendrik uitgereikt. En, zei Hendrik dat wier tenslotte zo bar, dat die meneer al gong fluite as ik maar naar de bal kéék. Dan stong ik nog gewoon stil en dan kwam die rechtsbinne van hullie op me af en die had me al drie keer gehaakt en dan floot die meneer alweer op dat ding. Hendrik heeft 'et precies gezegd, betoogde de tweede verdachte. We konde geen poot meer verzette Wie heeft er hier poten?, vroeg de rechter. Ik bedoel bij wijze van spreke, as we maar een beetje dribbelden of een beetje in de swits gonge, of as ik nou precies een afgemeten schuivert van me buitenman ineens wou doorgeve op de wreef tuuut, dan floot die knul al weer. 't Leek wel regelrecht een loke- metief. De rechter meende uit deze voetbal- w iskunde te kunnen concluderen, dat het een stugge match was geweest en dat de scheidsrechter de leidsels stevig in handen had gehouden. Trouwens: dat kwam de fluitist zelf nog edig be vestigen: als hij niet geducht gecon certeerd had, waren er ziekenauto's aan te pas gekomen. Ce zoudt denken, dat men zo'n man hulde en eer had bewezen. Vergeet het maar: Hendrik en Sebastiaan-Maria waren hem na het eindsignaal op de nobele nek ge sprongen en hadden 'm „slagen en stompen op het hoofd, tegen de borst en in de buikstreek toegebracht, welke hem pijnlijk troffen", gelijk de verba lisant het aan een vel Rijkspapier had toevertrouwd. De rechter vond het meer dan bar. Zijn dat sportmanieren? Jullie hebben jc gedragen als wilde beesten. Dat vond de officier ook. En wat doet men met wilde beesten? Men sluit ze op. Veertien dagen om het af to leren. Het werd een week. Sebastiaan-Ma ria plengde een schokkerig traantje, maar Hendrik zei: Ik vraag meneer de scheidsrechter wel om excuus en kan het nou geen boete worden? Nee, zei de rechter, je kunt hier niet afdingen. Volgende zaak. KAREL Liverpool dat negentien wedstrijden ongeslagen bleef, leed Zaterdagmid dag haar tweede nederlaag. Kennelijk ondervinden de spelers thans een te rugslag, want Sunderland, waarvan de laatste maal werd verloren, is toch ze ker niet één van de sterkste ploegen uit de eerste divisie. Derby County deed het beter door van Manchester United te winnen. Wolverhampton had een goede kans eindelijk weer eens een overwinning te boeken, doch drie minuten voor het einde maakte midvoor Rowly voor Fulham de ge lijkmaker. Voor de Wolves was het des te meer een bittere pil, daar Rowley enige tijd geleden nog als aanvalslei der van deze club fungeerde. De uit slagen van de eerste divisie zijn: Aston VillaManchester City 10; Burnley—Arsenal 0—0; Charlton Ath- leticWest Bromwich Albion 12; ChelseaBirmingham City 3—0; Ever- tonMiddlesbrough 31; Huddersfield Town—B'ackpool 0—1; Manchester UnitedDerby County 01; Ports- mouth—Newcastle United 1—0; Stoke CityBolton Wanderers 32; Sunder landLiverpool 32; Wolverhampton WanderersFulham 11. OOSTDUITSE DELEGATIE NAAR MOSKOU Negentien vertegenwoordigers van de Russische zone van Duitsland, onder wie de plaatsvervangende premier Walter Ulbricht, zijn gisteren per vlieg tuig naar Moskou vertrokken in ver band met Stalins 70ste verjaardag, die Woensdag wordt gevierd. In Bulgarije is een overweldigen de meerderheid van stemmen uitge bracht op het Vaderlandse Front, de enige politieke groepering, die cèndi- daten heeft gesteld. Van de kiesge rechtigden heeft 98 a 100 procent ge stemd en hiervan stemde 97 a 99 pro cent op het Vaderlandse Front..

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3