Militairen in Syrië grijpen naarde macht Kort Bestek Souvereiniteitsoverdracht in de Eerste Ka mer VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Het Zelfbeschikkingsrecht voor Indonesische volkeren is verzaakt Von Manstein krijgt achttien jaar gevangenisstraf Dinsdag 20 Dec. 1949 74e Jaargang No. 10766 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna A.R. en Communisten tegenV.V.D. en C.H. wachten af Zelfde beeld als in de Tweede Kamer Het incident te Praag Hoogleraren richten zich tot Eerste Kamer Onze regering of „het buitenland'' schuldig Bond van Huiseigenaren wenst huurverhoging op 1 Januari Den Haag verlaagt vermakelijkheidsbelasting Weerbericht Politieagent als vroedvrouw Eerste kabinet der R.I.S. Actie tegen Unie met Irak Ruzie met dodelijke afloop Gezant te Praag met Prins Bernhard naar de West Nauwer militair contact tussen Engeland, Canada en de V. S. De ex-veldmaarschalk we<d b eek van schrik S. uimi m Het mysterie „Grotewohl" Hongaars communistenleider met „verlof" Twee jongemannen stalen bioscoopkas Zoeken naar overlevenden Doros gestaakt BUKjüaU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A. RAPlTSiu Directie: ■J BIJLSMA en C KRAR mmm courant TAxUÏVEN; Advertentier 18 et per mm Kleine advertentie» „Juttertjes'1 tot 15 woor den t 1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— oij vooruitbe taling. plu» incassokosten Gisteravond is de Eerste Kamer be gonnen met de openbare behandeling van het wetsontwerp inzake de over dracht der souvereiniteit aan Indonesië. Nadat de heren prof. Anema (AR), Molenaar (WD), Kolff (CH), Jonk man (Arb.) en Van Santen (CPN) het hunne naar voren hadden gebracht, werd de vergadering geschorst tot ne- denmorgen elf uur. Allereerst was professor Anema in de gelegenheid zijn standpunt uiteen te zetten. Spr. betoogde, dat tegen de souvereiniteitsoverdracht geen bezwaar bestaat bij zijn fractie. De voorwaarden echter, waaronder dit zou moeten ge schieden, zijn niet in voldoende mate aanwezig. Er is geen communis opinio omtrent de grondwettelijkheid van het ontwerp, maar toch overweegt zeker de mening hen, die hier van strijd met de grondwet spreken. De minister, aldus prof. Anema, heeft met de zakelijke inhoud van e grondwet niet voldoende rekening gehouden. De Unie is een leeg kader geworden, waarvan men maar moet hopen, dat het inhoud zal krijgen. Het gezegde „Van twee kwa den het minste kiezen" geldt alleen in geval van overmacht, die hier niet aanwezig is. Wij staan hier voor een principiële kwestie: de noodtoestand is door de regering zelf opgeworpen. Goedkeuring hiervan zou betekenen goedkeuren van het gevoerde beleid. Spreker verklaarde ten slotte, hier te staan tegenover een non possumus. Daarom kan zijn fractie zijn stem niet aan het ontwerp geven. De heer Molenaar (WD) verklaarde, dat de beslissing over het voor of tegen stemmen door zijn fractie eerst geno men zal worden, als zij kennis hebben genomen, van al hetgeen in de debatten zal worden gezegd. Spr. zeide, zeer on tevreden te zijn, over de regeling van het zelfbeschikkingsrecht. De heer Kolff (CH) noemde de overeenkomst van de R.T.C. slechts een boedelschei ding. De snelle behandeling van het ontwerp was z.i. onverantwoordelijk. „Voor sommigen onzer kan de regering in haar antwoord nog een aantal be zwaren wegnemen, zo verklaarde spr. ten slotte. De heer Jonkman (Arb.) wees op de instemming, die de resulta ten der R.T.C. bij verschillende inter nationale organen ontmoet. Indonesië heeft deze resultaten reeds aangenomen en is met de uitvoering begonnen. Spr. achtte de resultaten der R.T.C. niet on grondwettig. De band met Indonesië is niet verbroken. De heer Van Santen (CPN) betoogde, dat het regiem van de R.I.S. eigenlijk barbaars is. Spr. ver wees naar de vonnissen, die de „vrij heidsstrijders" ondergaan. De heer Van Santen zeide, dat de communisten dé vrijheidsstrijd der Indonesiërs onder steunen en daarom hun stem niet aan het ontwerp zullen geven. De nieuwe Nederlandse gezant in Praag jhr. Van Tets heeft thans be vestigd, dat zich vorige week voor het Nederlandse gezantschap aldaar een klein incident heeft voorgedaan. Twee Tsjechoslowaakse politieagen ten in burger trachtten voor het ge bouw een vrouw te arresteren. De ge zant geleidde de vrouw naar binnen, waarmede het voorval geëindigd was. Er waren geen klappen uitgedeeld. De vrouw was een Tsjechische, die door haar huwelijk Nederlandse was geworden. Nadat haar een paspoort was verstrekt, heeft zij ongehinderd de legatie kunnen verlaten Hoewel de regering niet in staat is geweest betere resultaten ter Ronde Tafel conferentie te verkrijgen, heeft zij bij de Staten Generaal gepleit de ter RTC bereikte accoorden te aanvaarden, omdat zij de verantwoordelijkheid voor de gevolgen ener verwerping niet zou kunnen dragen en zij zich door buitenlandse druk geplaatst zag in een noodtoestand, welke de onderhandelingen op de con ferentie in voor Nederland ongunstige zin heeft beïnvloed. Aldus de inleiding van een adres, dat de heren jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, prof. dr. R. P. Cleveringa, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, dr. A. Loudon, prof mr. dr. J. H. W. Verzijl, prof. dr. J. V. Rijpperda Wierdsma en jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer Maandag aan de Eerste Kamer hebben gezonden. Het behoeft geen betoog, zo gaat het adres verder, dat de regering ver antwoordelijkheid draagt voor het zich onderwerpen aan buitenlandse druk. Toch mag hier de vraag wor den gesteld of de regering de volks vertegenwoordiging en door haar het Nederlandse volk tijdig, juist en vol ledig heeft voorbereid op het bestaan en de omvang van die druk, waarvan het Nederlandse volk de gevolgen zal hebben te dragen. Die gevolgen be treffen derhalve stoffelijke ook zede lijke waarden. Een volk, dat zijn zede lijke plichten verzaakt of, zonder be zielend protest, zich daartoe laat Adres aan de regering Door de „Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren" is een adres gezonden aan de raad van ministers en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. In dit adres wordt met de meeste klem verzocht te willen be vorderen, dat, indien de belastingher- zieningsontwerpen niet vóór 1 Januari 1950 kunnen zijn afgehandeld, de voor gestelde huurverhoging, voorzover het bedrijfspanden betreft, zonder meer per 1 Januari 1950 zal ingaan Voorts, dat de woninghuren eveneens met in gang van 1 Januari 1950 zullen worden verhoogd, met dien verstande, dat als nog zou worden overgegaan tot het Ó- delijk verhogen van de subsidies op de levensmiddelen tot een zodanige om vang, dat ook voor de lagere huur- klassen de tijdelijke stijgende spanning in de particuliere budgetten, voorzover rechtstreeks uit deze huurverhoging voortvloeiend, worde opgevangen. De gemeenteraad van Den Haag be sloot Maandag na uitvoerig debat tot enige verlaging van vermakelijkheids belasting over te gaan. Voor sporteve nementen zal voortaan ook boven toe- gangsprijzen van twee gulden plaats van 35 procent geheven worden. Voor bioscopen, die orkest en vanete in hun programma's opnemen zal onder bepaalde voorwaarden een restitutie van driezevende deel over 30 Procent van de bruto-opbrengsten worden ge geven, indien de heffing 35 procent be draagt. Na een diefstal te Den Haag werd voor een bedrag van f 25.000 aan juwe len vermist. Weersverwachting geldig tot he denavond: Langs de Wadden- kust krachtige tot stormachtige elders krachtige en tijdelijk har de wind tussen Z.W. en W. Wis selende bewolking met enkele Duien. Iets kouder. WOENSDAG: Zon op 8.46, onder 16.30; Maan op 10.57, onder 17.55. De vierjarige Graham Coco, zoon van Michael Coco (links), toont dat hij het ware „clowns-bloed" in de aderen heeft, waarmede hij de traditie van de familie, die reeds sedert generaties beroemde clowns in het Engelse circusleven heeft opgeleverd, voortzet. Opa (rechts) is maar wat trots op zijn klein zoon, die reeds zo jong blijk geeft van zijn aanleg voor het familie- beroep. dwingen, zet daarmede het eigen volksbestaan op het spel. De ondertekenaars doelen hier op het zelfbeschikkingsrecht, waaraan ons volk zelf zijn onafhankelijk volks bestaan dankt. Voorts wordt er op gewezen, dat het Charter van de Ver. Naties het zelfbeschikkingsrecht als internationaal beginsel erkent. Het Nederlandse volk is, volgens de adres santen, niet in staat geweest door ge brek aan kennis van de voornemens der regering zich eensgezind achter de regering te plaatsen, deze te drin gen en haar de nodige steun te ge ven het in ons volk diep gewortelde beginsel van het zelfbeschikkings recht ten behoeve der volkeren van Indonesië met kracht te verdedigen. Men ziet nu in de behandeling van het RTC-accoord door de Eerste Ka mer de laatste gelegenheid om vast te stellen „of de verzaking van het zelfbeschikkingsrecht geschied is on der buitenlandse druk. Mocht dit niet kunnen worden vastgesteld, dan komt daarmede vast te staan, dat de rege ring de zedelijkheidsovertuiging van het Nederlandse volk heeft miskend. Mocht buitenlandse druk wel komen vast te staan, dan is dit de laatste gelegenheid om te doen uitkomen, dat de Ver. Naties de verantwoorde lijkheid dragen voor de mogelijke, in dien al niet thans zich aftekenende ge volgen van deze verzaking van een internationaal aanvaard zedelijk be ginsel. Nooit zal in dit geval ons volk ver antwoordelijkheid mogen worden aan gewreven. Men meent dan dat de Eerste Kamer de regering zal moe ten opdragen aan de Veiligheidsraad en de secretaris-generaal der Ver. Naties mede te delen, dat Nederland de gevolgen van de onder buitenland se druk tot stand gekomen verzaking van het zelfbeschikkingsrecht buiten de verantwoordelijkheid van het Ne derlandse volk stelt. Zó handelende, aldus het adres, zal het land van Gro- tius, een smartelijk doch niet oneer vol offer gebracht hebben voor de vorming van een verantwoordelijke internationale gemeenschap en het door de betrokken volkeren van In donesië in hem gestelde vertrouwen niet onherstelbaar beschaamd, noch zijn dank voor bewezen trouw en loyaliteit verloochend hebben. Posthuis werd kraamkamer De Haagse politie blykt van alle markten thuis te zijn, zelfs is zij in staat vroedvrouwen te vervan gen. In een huis aan de Zuster straat werd Zondagnacht een baby verwacht. De vroedvrouw liet op zich wachten en daarom werd de politie gealarmeerd. Terstond werd de hoofdagent Ter Veer met een collega ter assistentie ge zonden. Terwijl zijn college zorg de, dat een dokter ter plaatse kwam, hielp Ter Veer, die zelf vader van acht kinderen is, bij de bevalling. Toen de dokter kwam, was een welgeschapen jongen geboren. De arts was zeer tevreden over de „deskundige" hulp. In de hoofdstad fungeerde een vertrek van het politiepost-huis Zondagnacht als kraamkamer. In de loop van de avond meldden zich er een man en een vrouw. De vrouw was op het punt een kind het leven te schenken. Voor de geneeskundige hulp was gearriveerd was de baby er al. De agenten riepen de hulp in van de vrouw van een adjudant Van politie, die boven het post huis woont. Moeder en zoon maken het best en zijn naar een quarantaine-inrichting overge bracht. Hatta minister-president De samenstelling van het eerste kabinet der Republiek Indonesia Se rikat Is als volgt: minister-president en voorlopig minister van Buitenland se Zaken, Drs Mohammed Hatta; Bin nenlandse Zaken, Anak Agung; De Defensie en Binnenlandse Veiligheid, Sultan Hamengku Buwono van Djokja. Het Kabinet is verder als volgt samen gesteld: Financiën: Sjafruddin Prawi- ranegara; Economische Zaken: ir. Djuan- da; Gezondheid: dr. Leimena; Verkeer en Openbare Werken: ir. Iaoh; Arbeid: Wilöpo; Algemeen Welzijn en Sociale Aangelegenheden: mr. Kosasih; Voor lichting: Mononutu; Onderwijs: dr. Abu Hanifa; Godsdienstzaken: Wahid Hasjim; Justitie: dr. Supomo; ministers zonder portefeuille: Sultan Hamid, dr. Moham med Rum en Suparmo. Voor de derde maal in de tijd van negen maanden was de hoofdstad van Syrië, Damascus, Maandagmorgen het toneel van een staatsgreep. De stad werd door militairen bezet en het ge bouw van de generale staf omsingeld. Bet radio-gebouw werd onder controle der militairen gesteld. Vijf officieren zouden bij de gevechten zijn gedood. Over de aard van de nieuwe staats greep werd gemeld, dat men wilde voorkomen, dat de constituërende ver gadering de voorgenomen unie met Irak zou aangaan. De nieuwgekozen president, Atassi, zou Maandag als De 71-jarige Van L. uit Doetinchem kreeg het Zaterdagmiddag aan de stok met de petroleumventer H. H. reed met zijn met paard bespannen karretje over de weg langs de woning van Van L., toen deze op hem afkwam en hem de toegang weigerde tot een zijweggetje dat echter geen eigendom is van Van L. Van L. ging voor het karretje van H. staan en greep het paard bij de teugels. H. werd hierover kwaad en gaf Van L. enkele klappen met zijn zweep. Van L. liet het paard los en begaf zich huis waarts, waar hij onwel werd en ineen zakte. Kort daarop overleed hij. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis overgebracht. Op het lijk zal sectie worden verricht teneinde te onderzoe ken of het slachtoffer overleden is aan de klap. H. is door de politie gearres teerd. Tot 't gevolg van ZKH Prins Bernhard der Nederlanden op diens reis naar de West zal ook behoren mr. W. Tets, Harer Majesteitsgezant te Praag. Mr Tets zal optreden als diplomatiek ad viseur. Gedurende de oorlog was mr. Tets part culiër secretaris van H.M. Koningin Juliana en heeft hij tot haar gevolg behoord tijdens haar reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen Tijdens de ere-promotie van Z. K H Prins Bernhard aan de Universiteit te Utrecht was mr. Tets paranymph van Z.K.H. staatshoofd de eed hebben moeten af leggen, dat hij zou streven naar „een- beid der Arabische landen". Radio Damascus heeft Maandagoch tend een communiqué van kolonel Adib Tsjitsjaki uitgezonden, waarin gezegd wordt: „Het leger heeft het heft in handen genomen om het door generaal Hinnawi en zijn zwager tegen de vei ligheid van het leger en van het repu blikeinse regiem gesmede complot te doen mislukken. Het leger zal zich niet mengen in burgerlijke aangelegenhe den, indien althans zijn bestaan of dat van de republiek niet in gevaar wordt gebracht". Nader wordt bericht, dat de leiders van de staatsgreep trachten de presi dent en de constituërende vergadering te bewegen aan te blijven op voorwaar de, dat zij het plan van een unie met Irak zouden opgeven. De meeste poli tieke leiders zouden echter hebben be- s'oten af te treden. Generaal Sami Hinnawi. de opper bevelhebber van de Syrische strijd krachten. Is aangehouden, evenals zjjn zwager Assad Talas, seretarls-generaal van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Het Britse ministerie van Defensie heeft Maandag officieel gewag ge maakt van plannen ter standaardise ring van de Britse, Canadese en Ame rikaanse gewapende diensten wat be treft de bewapening, uitrusting en opleiding „Deze regelingen", aldus het ministerie, „zullen verzekeren, dat wanneer dat nodig mocht blijken, er geen materiële of technische hinder palen zullen bestaan voor volledige samenwerking tussen de betrokken strijdkrachten en zo economisch mo gelijk zal worden omgesprongen met de gecombineerde hulpbronnen en energie". De drie landen zullen waar nemers uitwisselen ter bestudering van militaire oefeningen en de ont wikkeling en beproeving van mate rialen. Het Engels militair gerechtshof te Hamburg heeft de ex-veldmaarsehalk Von Manstein op zeven van de zeven tien ten laste gelegde punten schuldig verklaard en hem deswege veroor deeld tot 18 jaar gevangenisstraf. Het Hof was van oordeel, dat Von Man stein zijn plicht om een menselijke behandeling te verzekeren van de Sow- jetrussische krijgsgevangenen heeft verzaakt. Hjj werd voorts o.a. schuldig bevonden aan het terechtstellen van gijzelaars, het uitleveren van politieke commissarissen, het uitvaardigen van een bevel tot verplichte arbeid aan mi litaire installaties voor mannelijke en vrouwelijke Sowjet-burgers en het doen deporteren van Russische arbei ders naar Duitsland. Von Manstein werd bleek, toen de president van het Hof het schuldig over hem uitsprak. De president zeide de tijd voor voorarrest bij het vast stellen van de straf in overweging te hebben genomen. De straf ging giste- PI FRANKFORT woont een uit vinder, de 45-jarige Walter Galans- ka Een uitvinder kan nu eenmaal niet leven zonder iets uit te vinden en dus toog Galanska aan het werk en vond een nieuw soort helicopter uit. Hij bouwde het ding in een garage en ze zeggen, dat het er heel onhandig uit ziet Het is op vier gewone fietswielen gemonteerd en het lijkt op een uit zijn fa-achten gegroeid invalidewagentje. Maar het komt wel los van de grond. Als beloning voor zijn harde zwoegen zal nu de uitvinder.... voor een geal lieerde rechtbank moeten verschijnen, omdat het aan Duitsers verboden is, vliegtuigen te bouwen. O Op 22 De cember 1899 werd aan de Leidse uni versiteit tot doctor in de beide rechten bevorderd mr. Van den Steenhove uit Den Haag, die zich bij zijn 50-jarig jubileum zal mogen herinneren, de laatste te zijn, die in de vorige eeuw is gepromoveerd. TUSSEN HEMEL EN AARD staan L twee zonnen. Die gewone, u weet wel die des zomers nooit wil schijnen Tn een andere, nX het Ucht van Stalin. genie Stalin, deze rechtvaardige en iiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiuniimiiHiiiimiM der arbeiders, de eerste der mijnwer kers, de eerste der boeren. Hij is de beste geleerde en soldaat. Dit alles, vrienden, hebt ge kunnen lezen in de Prawda. Japan zal aan het einde van Ik grijp staats, jij grijpt staats, hij grijpt staats.... (Varvoeging von een Syrisch werkwoord) dit jaar 82.200.000 zielen tellen, dat is bijna twee millioen méér dan een jaar geleden. Er mag misschien een klein rekenfoutje in de optelling zijn geslo pen, het mogen er een paar dozijn méér of minder zijn laat ons daarover niet vallen. In een land, zó volgeladen, telt men vijf, zes neuzen niet, om wijlen de heer Van Alphen na te praten. jyjAANDAG HEEFT de politie in Milaan twee uur lang de handen vol gehad om driehonderd honden van het stadhuis te verjagen. De eigenaars hadden hun lievelingen meegebracht om te protesteren tegen verhoging van de hondenbelasting. Duitse herders cn Franse poedels besnuffelden elkaar en Deense doggen en Pekingeesjes stoel den samen. Honden van de meest uit eenlopende soorten huilden, blaften, jankten en gromden. Het was je reinste Verenigde Naties op zijn honds. Na de „razzia" veegde één der politie agenten z'n voorhoofd af en verzuchtte: „Goed, dat honden niet aan politiek doen". O Ir. Kansas is een oppervlakte van veer tig acres hooiland door brand verloren gegaan, toen daar een arend met bran dende veren neerstreek, die een hoog spenaingsdrud had geraakt. ren in. Toen het vonnis van achttien jaar gevangenisstraf geveld was, werd Von Manstein rood in het gezicht. Het scheen hem te duizelen. Hij werd on middellijk door Britse officieren de zaal uitgeleid. Zowel Duitse als Britse waarnemers zijn verrast door de strengheid van het vonnis Over het algemeen had men een gevangenisstraf van niet meer dan vijf jaar verwacht Von Manstein zal waarschijnlijk in de gevangenis van Werl in Westfalen worden oppge- sloten, alwa;j- ook Kesselring, de vroe gere Duitse bevelhebber in Italië en Von Falkenhorst, de ex-commandant in Noorwegen, hun straf doorbrengen In beroep. De verdediger van veldmaarschalk Von Manstein zal bij luitenant-generaal Sir Charles Keightley. opperbevelheb ber van het Britse Rijnleger, schrifte lijk in beroep gaan tegen de 18 jaar gevangenisstraf, die zijn cliënt zijn op gelegd, zo meldt het Westduitse nieuws bureau. Het beroep is niet veel meer dan een formaliteit. Hoger beroep in de normale zin van het woord is niet mogelijk, omdat Von Manstein door een militair gerechtshof is veroordeeld. Otto Grotewohl, de Oostduitse pre mier, die volgens Westberlijnse kran tenberichten zelfmoord zou hebben wil len plegen, gezuiverd zou zijn, of een „waarheidsserum" van een Sowjetspe- cialist zou hebben gekregen, is een van de ondertekenaars van een geluk wens der „Socialistische Eenheidspar tij" aan Stalin. In de verjaardagswens verklaart het partijbestuur, dat de S. E D. tot „een werkelijk Stalinistische partij" zal worden gemaakt. De Europese beweging Op een driedaagse conferentie, die gisteren te Parijs is geëindigd, is Paul Ramadier, oud-premier van Frankrijk, gekozen tot voorztter van de interna tionale parlementaire groep van de Europese beweging. De conferentie be sloot de parlementaire groepen van de Europese beweging in de diverse lan den te verzoeken bij haar regeringen aan te dringen op een duidelijke defi nitie van het standpunt ten aanzien van de resoluties, die door de Europese Assemblée te Straatsburg zijn aange nomen. De conferentie werd bijgewoond door afgevaardigden uit Oostenrijk. Belgie, Denemarken, Frankrijk, Duits land, Engeland, Griekenland, Italië, Ne derland, Noorwegen en Zweden. Naar de Weense correspondent van „The Times" meldt, heeft Rakosi, die de Hongaarse vice-premier en machtigste leider van de Hongaarse Communisti sche partij was, een maand „verlof" ge kregen. Gerö, minister van staat, zal hem vervangen. Rakosi is reeds enige tijd niet in het openbaar gezien en in het bijzonder viel zijn afwezigheid op bij de viering van de verjaardag der bolsjewistische revolutie. Reizigers, die uit Boedapest te Wenen aankomen, verklaren dat Ra kosi moeilijkheden heeft bij het hand haven van zijn positie. Dezer dagen verschaften zich onbe voegden toegang tot de Luxor-bioscoop te Vlissingen. Zij eigenden zich de in houd van de zg. wisselkas toe. Aanvan kelijk tastte men in het duister, maar thans heeft de politie twee jonge man nen aangehouden. Een hunner is de broer van een lid van het personeel van de bioscoop. Terwijl deze sliep, wist de veelbelovende broer de sleutel te be machtigen. Hij kon zodoende met zijn vriend de bioscoop binnenkomen. Het grootste deel van het ontvreemde geld is teruggevonden. Volgens een bericht van Lloyds uit New York heeft de Amerikaanse kust wacht de nasporing naar het wrak van het Nederlandse motorschip Doros, dat verleden week door een explosie werd vernield, opgegeven. Men vermoedt, dat elf leden van de bemanning tengevolge van de explosie om het leven waren ge komen. Zo men weet hebben dertien opvarenden de ramp overleefd. Oorlogsmisdadigers krijgen amnestie De Amerikaanse Hoge Commissaris, McCloy, heeft verklaard, dat aan zes tig wegens oorlogsmisdaden veroordeel de Duitsers ter gelegenheid van Kerst mis amnestie verleend zal worden. On der hen bevinden zich Bohle, vroeger hoofd van de Nazi-organisatie in het buitenland. Von Schnitzler, vroeger voorzitter van de raad van beheer der I G. Farben en Puhl, vroeger vice-pre- sident van de Duitse Rijksbank. Oproep der communisten in Indonesië Het politieke bureau van de Partai Kommunis Indonesia heeft Maandag 'n oproep gedaan om te komen tot een nationaal eenheidsfront „tegen het im perialisme en semi-imperialisme". De PKT gaf te Djokja een ui' vijf punten bestaand programma uit „om de moei lijkheden te boven te komen, welke zich zullen voordoen wanneer de RTC overeenkomsten zullen zijn geratifi ceerd".

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1