Met 34 tegen 15 stemmen aanvaardde de Eerste Kamer de souvereiniteitsoverdracht Kort Bestek Gehele C.H.-fractiestemde tegen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN V.V.D. bracht het wetsontwerp in veilige haven Maarschalk Stalin zeventig jaar Derde verdachte in Haagse deviezen- affaire op vrije voeten Donderdag 22 Dec. 1949 74e Jaargang No. 10768 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna S^ISTEREN HEEFT DE EERSTE KAMER de, Sfalen-Genera.. Wet op souvereiniteits overdracht ondertekend Dynamiet onder het Vak bondsgebouw te Detroit HEDEN VERKLARING OVER DE LOONPOLITIEK Ook handel in valse benzine bonnen te Luik ontdekt Gevangenisstraffen voor „Indie-deserteurs Viering in binnen- en buitenland S. L. J. van Waardenburg Gouverneur van Nieuw Guinea Pelgrims komen in Rome aan t Ju!'/«vSsd door Hotel in Roermond voor tweede maal uitgebrand Zaak Visser-Bos op 29 en 30 December voor FRANSE REGERING STELT VERTROUWENSKWESTIE Vrouw in brandende garage omgekomen Zware brand in Londen eist één dode E" Amerikanen in Hongarije gewaarschuwd Japan eist souvereiniteit op over zijn voormalige gebieden Wachtge'dre^elin? voor IJmuidense trawlvissers verlengd Spoedige Britse e»' van communistisch China? BUKJÏAU: Koningstraat 7880 ben Helder Telefoon 2345 fostgironummeT 449041 Hoofdredacteur: A KAfj"ETN Directie; BIJLSMA en C KRAK TAruEVKN Advertenties: 16 ct per mm Kleine advertenties juttertjes tot 15 woor- len 1 1.— jlk woord meer 5 rent Abonnementen pei «war taal f 4 - rij vooruitbe Jtling. Dlus incassokosten het wetsontwerp tot overdracht der souvereiniteit over Indo nesië aanvaard met 34 stemmen, tegen 15 stemmen Aanwezig waren 49 leden. Vóór stemden alle leden van de KVP (17). alle leden van de Partij van de Arbeid (14) en alle leden van de VVD 3Tegen stemden alle leden van de CHU (5), alle leden van de Anti- Revolutionnaire Partij (6 leden, het lid De Wilde was wegens ziekte afwezig) en alle leden van de Communistische Partij (4). De replieken in de Eerste Kamer werden gistermorgen geopend door de A.R.-heer Algra, die verklaarde, dat hij en zijn politieke vrienden zuiver willen staan tegenover het verleden. Daarom kwam spreker nog even terug op een opmerking van minister Götzen, die gezegd had, dat ook de Londense kabinetten in de beoordeling van het beleid tegenover Indonesië betrokken moeten worden. De schuld voor het uitblijven van snelle hulp aan de ge ïnterneerden in Indonesië moet veel eer aan het beleid der Engelsen wor den toegeschreven, aldus spr. Met spanning verbeidde de Kamer het ogenblik, waarop de heer Kolff (CHU) zou repliceren. Van de houding van de CH-fractie zou het mede af hangen of het wetsontwerp door de Eerste Kamer aanvaard zou worden. De heer Kolff verklaarde dat het ant woord van de ministers hem niet ge heel tevreden had gesteld. Op het punt van de status van Nieuw Guinea in de tekst van het charter is spreker niet gerust De bezwaren tegen de regeling van het zelfbeschikkingsrecht blijven, maar het hoofdbezwaar van mijn frac tie. aldus spr., ligt op constitutioneel gebied. Ik blijf bij mijn mening, dat het ontwerp in strijd is met de grondwet. Het gaat hier om een zuiver principi ële kwestie, waarin wij niet kunnen toegeven. Daarom kunnen wij geen me dewerking aan het ontwerp verlenen. Was het tegenstemmen van de gehele CH-fractie voor de regering een tegen valler, de toezegging van de heer Mo lenaar (WD) dat zijn fractie zou voor stemmen, bracht het wetsontwerp in veilige haven. De fractieleider van de WD dankte minister Van Maarseveen in het bij- «onder voor zijn uiteenzetting over het telfbeschikkingsrecht en terecht had z.i. de minister-president gesteld, dat op dit ogenblik geen alternatief is. Er is geen keuze voor ons en wij zullen daarom onze stem aan dit ontwerp ge ven. Wij hopen, dat het vertrouwen Van de regering in de toekomst niet zal beschaamd worden. De beslissing in de Eerste Kamer was hiermede gevallen. Het kabinet kon ge rust zijn. Wel, deed minister Van Maar seveen, na de verklaring van de heer Jonkman (P. vd A.), dat de ambtena ren vrijheid van keuze dienen te heb ben en een uiteenzetting van de com munistische afgevaardigde, de heer Van Santen nog een laatste poging om ook de CH-fractie te bevredigen, doch dit bracht geen verandering meer in het eenmaal ingenomen standpunt. De minister wees erop, dat een staat die zich zou afscheiden van de RIS krach tens het zelfbeschikkingsrecht, het recht heeft met de RIS te onderhan delen over zijn verhouding tot die RIS en dat voor allen een beroep op het Unie-Hof mogelijk blijft. De Kamer hoorde deze verklaring aan, waarna de beraadslaging werd gesloten en tot de historische stemming werd overgegaan. Hare Majesteit de Koningin heeft Woensdagmiddag de wet op de Sou vereiniteitsoverdracht over Indonesië ondertekend. Politie was gewaarschuwd Volgens de politie zijn gisternacht onder het gebouw van het Vakverbond van arbeiders in de auto-industrie, Uni ted Automobile' Workers Union, te De troit 39 zware dynamietpatronen ge vonden, waarvan de lonten reeds voor een aanzienlijk deel waren opgebrand, doch toen waren gedoofd. In de avond had de politie reeds een waarschuwing gevonden, dat het ge bouw zou worden opgeblazen. De po litie zeide er niet aan te twijfelen, dat deze poging verband houdt met de aan slagen, die in 1948 en 1949 zijn gedaan op de gebroeders Reuther, leiders van het vakverbond. De daders van de aan slagen zijn nooit gevonden. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter gistermiddag mede gedeeld, dat verwacht kan worden, dat de regering vandaag een verklaring over de loonpolitiek zal afleggen of een communiqué aan de leden zal verstrek ken. In verband daarmede werden de algemene beschouwingen over de be groting van Sociale Zaken uitgesteld. De politie te Luik, die zich belast met het onderzoek in de zaak der valse Ne derlandse bandbiljetten, is thans ook 'n vervalsing van benzinebonnen op het spoor gekomen. Diverse leden van de bende vervaardigden en verhandelden valse Franse benzinebonnen. Eind 1947 bleek in Frankrijk voor 400.000 liter aan valse bonnen in omloop gebracht te zijn. De politie heeft o.a. de drukker van de bonnen en de burgemeester van Vresse sur Semois gearresteerd. Twee en twintig militairen stonden terecht Voor de Krijgsraad te ve!deje Rob Gisteren is in de Sowjetunie, communistisch China en Oost-Europa, Oost- Duitsland inbegrepen, de 70-ste verjaardag van Stalin gevierd. Overal hingen de vlaggen uit en redenaars gaven op vergaderingen uiting van hun lof voor de maarschalk. In Moskou vormde een viering in het Bolsjoi-theater het hoogte punt van de dag. Stalin was zelf in het theater aanwezig. Gedelegeerden uit geheel Sowjet-Rusland en andere landen waren hier tegenwoordig en hielden toespraken. Onder hen bevond zich ook Mao Tse Toeng, de premier van com munistisch China. terdam stonden Woensdagmorgen militairen terecht, die op 28 Ocober van dit jaar geweigerd hebben met deZui derkruis" naar Indonesië te vertrekkem Mevrouw T. Soenito-Heyliger raadsvrouwe van de 21-jarig besma uit Minnertsga (Fr.) optrad meende in haar pleidoodat geen dienstweigering maar desert e^ lndQne_ alles op gelegd had moéten worden. De Indone- sie-desertie is de basis, ^vaar rust. De ondergrond van deze weigerg is aldus mevrouw Soenito-Hey g eerbied voor andermans leven. De krijgsraad veroordeelde ma tot een gevangen.sstraf van drie laar en acht maanden met aftre de tijd in voorarrest doorgebracht en de 22-jarige J. H. Eggen, uit Eextw veen (Dr.) tot twee laar en 8 maanden. Beiden met ontslag uit de mi litaire dienst. Ook E kreeg het voorarrest. De overige ve werden veroordeeld tot st^"e d rërend van één jaar en t!en tot drie jaar en acht maanden, eens met aftrek en ontslag uit de m taire dienst. Twee zaken w onbepaalde tijd aangehouden. SCHIPHOL ZAT DICHT Gisteren was het vliegveld Schiphol weer in mist gehvüd.Jle g Leeuwar. d^ luchtluwen als uitwijkhaven dienst moest doen. In het theater spraken onder meer Palmiro Togliatti; Hilding Hagberg (Zweden); Ville Pessi (Finland); Do- lores Ibarruni, bijgenaamd La Passiona- ria (Spanje); Ulbrich (Duitsland) en Koplenig (Oostenrijk). Des avonds richtten schijnwerpers zich op een reusachtige afbeelding van Stalin in maarschalksuniform, die aan ballons boven Moskou bevestigd was, zodat de gehele hemel door dit beeld beheerst werd. Millioenen rode vlag getjes wapperden op de huizen en dui zenden banieren met „glorie aan Stalin de grote" waren opgespannen. In de stad waren duizenden portretten ver licht en ook schitterden slagzinnen in lichtletters. Sommige der epitheta voor Stalin, die men kon horen of lezen wa ren: „Leider van de progressieve mens heid", „De grootste strateeg der we reld", „Redder van de mensheid van het Hitlerdom en de slavernij", „Held", „Vader", „Zon" en .Adelaar". In het buitenland In Boedapest werd de mooiste straat naar Stalin genoemd en de Bulgaarse Zwarte-Zeehaven Varna werd herdoopt in Stalino. In Praag werd door Zapo- tocky de eerste steen gelegd voor een geweldig standbeeld van Stalin en in Berlijn had een parade plaats van de volkspolitie. De Frankfurter Allee werd herdoopt in Stalin Allee. In China werden dansen uitgevoerd en vorme lijke parades gehouden. Ter gelegen heid van zijn verjaardag heeft Stalin nog de gelukwensen ontvangen van Attlee, de Amerikaanse regering, Tru- man, Trygve Lie en de Zweedse pre mier. i Clementis en Gottwald uit de gratie? Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" hebben de geruchten, dat Clementis, de Tsjechoslowaakse mi nister van Buitenlandse Zaken, afge zet of zelfs als een verrader berecht zal worden, „een gezonde basis". Welke verzekeringen of bedreigin gen zijn geuit, is niet bekend, maar zijn dagen als minister van Buiten landse Zaker zijn waarschijnlijk ge teld. Naar verluidt is president Gott wald eveneens bü het Kremlin in on genade gevallen", zo besluit dit artikel. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot te denavond: Op vele Plaat^° n, ji mist. welke slechts la^a^ verdwijnt en op sommige p de hele dag blijft hangen. Elders lijdelijke opklaring^- Overwegen droog weer met zwakke tot matige wind uit uiteenlopende r^Ungen Weinig verandering m tempera 'vrijdag: Zon op: 8.47. onder: 16.31 Maan op 11 49, onder: 20.42. Naar het ANP verneemt ligt het in de bedoeling van de regering om de heer S, L. J. Van Waardenburg, laatste lijk regeringscommissaris voor Zuid- Sumatra (Palembang), te benoemen tot gouverneur van Nieuw-Guinea. Onder de Pelgrims, die ter gelegen heid van het Heilige Jaar aangekomen, bevinden te Rome zijn aangenumc., zicij Ar" tajo, de Spaanse minister van Buiten landse Zaken, die kort na aankomst door zijn Italiaanse werd ontvangen en Buitenlandse Zaken van _orctf, der Elizabeth zal als eerst de Rome met extra tremen collega Sforza de minister van Ere. Konin- ain-moeder 40 ooo verwachte Belgen in V?n aankomen Ongeveer 20.M0 illen met extra treinen kamen B.j openingsplechtigheid van het Hei- zullen ongeveer 40 aanwezig zijn, later Dit is zelfs in de Kersttijd een niet alledaags beeld. Wel zien wij ge regeld mensen met grote en kleine Kerstbomen slepen, maar daar blijft het dan bij. De vier-jarige Michael Brooks uit Bristol had dan ook veel bekijks toen hij met inspanning van al zijn krachten een Kerstboom en een gans huis waarts torste. Achter gesloten deuren Gasten vluchtten in nachtgewaad In de nacht van Dinsdag op Woens dag is hotel Kissels te Roermond gro tendeels uitgebrand. Het vuur moet ontstaan zijn in de vergaderzaal. Het meubilair en de houten lambrizering waren voedsel voor de vlammen, die snel om zich heen grepen. Vooral toen enige ramen waren gesprongen en er dus lucht kwam. De gasten wisten zich nog tijdig in nachtgewaad te redden Aan iets medenemen viel op dat mo ment niet meer te denken. Drie Bel gen zagen geen kans meer langs de trappen te ontkomen en hebben zich via aaneengeknoopte lakens op straat laten zakken. De familie Kissels vlucht te over het dak naar buren. Ook het bediendenlogies werden zwaar door hfc-t vuur aangetast. Een der meisjes liep vrij ernstige wonden op aan ge zicht én handen. In October 1926 werd ditzelfde hotel door een zware brand getroffen. Daarbij kwamen twee kinderen der familie Kissels in de vlammen om. W C. van der Kooy, een econoom uit Rotterdam, werd als derue verdach.e in de deviezenaffaire rond de oud burgemeester van Den Haag en diens secretaris in Augustus gearresteerd. Na een behandeling van de aan klacht voor de economische politierech ter te 's-Gravenhage, met urenlange verhoren werd hjj gisteren in vrijheid gesteld. Dit geschiedde na een zitting van een uur met gesloten deuren. „Dit geheime verhoor heeft de zaak nog moeilijker cn ingewikkelder gemaakt" zei de Of ficier van Justitie, die geen aanleiding vond Van der K. langer in arrest te houden. Verdachte was aanvankelijk gearres teerd, beschuldigd van verduistering. „Aangezien geen bericht uit Rio de Janeiro is binnengekomen (de Officier duidde niet aan welk bericht) wilde deze Van der K. ook niet op die klacht vasthouden. De verdediger, mr. L. C. de Haan uit Rot: -rdam, zei „Ik heb in de laatste maanden gemeend vaak hard te moeten optreden, thans ben ik het voor het eerst met de Officier eens' De verhoren van de verdachte en van getuige drs. W Bos draaiden aanvan kelijk om 'n bedrag van 9.000 Zwitser' se francs die, al dan niet omgezet in plm. 2.000 dollar, door B aan Van der K in 1948 ter beschikking waren ge steld. Verdachte ontkende iets gewe ten te hebben van de herkomst van dit geld. In tegenstelling tot drs. B. ver klaarde hjj het niet voor inlichtings- Joeleinden nodig te hebben gehad. Hij deed zaken in Oost-Europa voor zekere M W. en had niet genoeg aan de de viezen toe wijzingen van de Nederland se Bank. M. W en vooral wijlen diens broer D. W. hadden vóór de oorlog be langrijke bezittingen in Polen. D. W hield zich voornamelijk bezig met han del in wapens. Van der K. vertelde voorts, dat hij naar Polen was gestuurd om te zien wat er van de vooroorlogse bez ttingen van de gebroeders W. te redden was. Het betrof hier een bank. De Franse ministerraad heeft gister ochtend besloten de nationale verga dering om een motie van vertrouwen te verzoeken in verband met de be groting voor het volgend jaar. De Na tionale Vergadering heeft het debat over de begroting hervat. Bij een brand in de garage van haar echtgenoot is Woensdagmiddag de 35- jarige mevrouw Schalken te Hengelo in de vlammen omgekomen. Een monteur boorde in een blik ben zine. dat omviel en leegstroomde. Mevrouw Schalken kon niet meer uit de garage vluchten en vond de dood in het vuur. NEGEN JAAR GEëlST TEGEN EIGENAAR VAN „DE MISTHOORN" De Officier van Justitie bij de bij zondere strafkamer van de Zutphense Rechtbank heeft negen jaar gevange nisstraf geëist tegen J. Nijsse. direc teur, uitgever en hoofdredacteur van het beruchte schendblad „De Mist hoorn". Het verzoek van de vërdediger om verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen, werd afgewezen. Zweden eert Nederlandse redders De zeven bemanningsleden van de reddingboot „Koningin WU- helmina", die het Zweedse schip „Aslög" voor de Nederlandse kust bijstonden, toen dit schip zich in gevaar bevond, zullen de me daille ontvangen van de Zweedse reddingmaatschappij. Twee me dailles zullen posthuum uitge reikt worden. De Zweedse rege ring heeft aan de gezinnen van de twee omgekomen redders, De Blok en Grotebroer, ieder 5.000 Zweedse kronen toegewezen. Dinsdag is in een kelder aan de bloemenmarkt van Covent Garden in welke een grote voorraad Kerstbomen lag opgeslagen, een zware brand uit gebroken. Het duurde 31 uur voordat de brandweer, die versterkingen ont ving uit naburige districten van Lon den, de brand meester was. De brand is nog gaande „doch onder controle". Een brandweerman is om gekomen en verschillende personen zijn gewond. Er werd modern materi eel gebruikt, o.m. zuurstof-apparaten voor de door rook bedwelmden. Schijnwerpers konden in het duister met hun stralen nauwelijks de dichte rook doorboren. h Juli zal in het Pare des Exposi- tions te Parijs een originele wed strijd worden gehouden, waaraan al leen jongens tot vijftien jaar mogen meedoen. Men verwacht de inschrij ving van vele duizenden uit heel nkrijk. Men heeft nu al de naam zeepkistenrace" bedacht. Het par cours is driehonderd meter lang en ligt op een hellend terrein. De „wa gens" moeten door de bestuurder zelf gemaakt zijn en mogen geen enkei mechanisme bevatten, behalve een rem. De race wordt in hoofdzaak ge organiseerd door een „comité" van regen kinderen van nog geen vijftien jaar, onder voorzitterschap van de zoon van een bekend fabrikant. De winnaar zal „zeepkistenkampioen van Frankrijk" worden en als prijzen ont vangen een vier-PK Renault (voor zijn vader) en 200.000 francs op de spaarbank (voor zichzelf). Meisjes mo gen niet meedoen heeft het comité bepaald. Omdat die geen heer in het verkeer zijn! In het plaatsje Saint- Jean-de-Dave in Normandie staan de ïupeib-"»!' in volle bloei en de aard beien rijpen door het ongewoon zachte winterweer. zo warm het in Noord-Frankrijk is. zo koud is het in Marokko. Daal beeft de sneeuwval grote schade toe gebracht aan de oogst. In het Rif-ge aHlllltlllllHIUIIIIIIIIIillHlllllllllllHllllilllllllllllllllllllllilllllllliilllllllltllllllliUIIIHII bergte ligt de sneeuw twee metei hoog. Alle olijven zijn bevroren. En de Arabieren van Noord-Afrika zijn op de koude niets gesteld. Anders is dat met de geleerden, die met het houten Franse schip „Commandant Charcot" uit Tasmanie zijn vertrok ken, op weg naar Adelieland. Daar gaan zij biologisch geologisch en car tografisch werk verrichten. Adelieland, moet ge weten, ligt in de Franse sec- Zijn we vóór of zijn we tégen Butiin? tor van het Zuilpoolgeb:ed. Waaruit dan allemaal maai weer volgt, vrien den, dat de één z'n dood de ander z'n brood is Russische bergbeklimmers hebben op 38 van de hoogste berg toppen van Centraal-Azie borstbeel den van Stalin geplaatst, zo vertelt ons Tass. Dat is prachtig natuurlijk maar ik snap niet goed, waar het eigenlijk voor nodig is. George Ber- nard Shaw heeft Stalin een geluk- venskaart gestuurd, voorzien van zijn handtekening. En nu zit G.B. in span ning te wachten op de dingen, die ko men zullen. He\ Kerstfeest nadert. En nu krijgt de Amerikaanse priester John Brassard een visum en een verblijfs vergunning om in Moskou voor de Katholieken van de Amerikaanse am bassade de geestelijke belangen te gaan verzorgen. De Engelse predikant Squires gaat naar Praag om voor de niet-Tsjechoslowaakse protestanten te oreken. Om de Tsjechen eruit te nou den, zal die preek niet in de kerk maar in een kamer van de Amerikaan se ambassade worden gehouden Vrienden, geeft dit alles u niet een beetje een onbehaaglijk gevoel? En denkt ge ook niet. dat we toch nog wel heel ver verwijderd zijn van de „vrede op aarde"? een handelsfirma met uitgebreid hui- zenhezit, enige suikerfabrieken, die ihans in Rusland liggen, en een bad plaats. D. W. had vóór de oorlog in Polen veel invloed, zo verklaarde Van dei K. verder. Polen sloot geen handelsver drag, voordat hij daarin gekend was. Ook kwam er geen schip in de haven van Gdynia. zondei dat D. W. ja of nee had gezegd. Daarom ging M. W. zelf niet naar Polen. De na-oorlogse regering in dit land zou de familie W. wel niet zo gun stig gezind zijn als de voorloorligse, al- du Van der K. Omdat drs. W. B. met dergelij j zaken goed op de hoogt» was is deze ten behoeve van het rechts- uerstel van W. een keer mee naar Po- Ier geweest. Van achter de groene tafel werd ge- .nformeerd waar Van der K. dé 2.000 aollar gelaten had. „Die zijn groten deels nog in Polen", luidde het ant woord, „Gedeponeerd bij een vertrou wensman". Aangezien verdachte en diens verde diger geen vertrouwelijke mededelin gen in 't openbaar wilden doen besloot de economische politierechter tot een geheime zitting. Na een uur werd de behandeling verdaagd tot 29 December. Dan wordt de zaak drs. B. eveneens met gesloten deuren behandeld. Op 30 De cember volgt dan de zaak tegen oud burgemeester Visser. Hierbij zouden belangrijke getuigen uit de geheime dienst worden gehoord. Van der K. ging als vrij man naar huis om voor het eerst zijn tweede kind. dat 14 dagen geleden geboren is, te kunnen begroeten. Alle Amei-kanen in Hongarije zijn door hun legatie gewaarschuwd, dat voor hun persoonlijke veiligheid niet langer kan worden ingestaan. De legatie deelde de Amerikanen mede, dat zij zelf moeten besluiten of zij zullen blij ven of vertrekken. Deze stap volgt op de Amerikaanse nota van Dinsdag aan Hongarije in verband met de arrestatie van Robert Vogler, vice-president van de International Telephone and Tele- graph Company. Woordvoerders van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heb ben Woensdag in het parlement aan spraak gemaakt op de Japanse souve reiniteit over de door Rusland beheer de Zuid-Koerilen en Karafuto, ten Noorden van Japan. Desgevraagd ant woordden zij. dat Japan niet gebonden was aan de overeenkomst van Jalta en derhalve rechten kon laten gelden op deze eilanden, niettegenstaande Rus land het voornemen koesterde hen bij het Sowjetrussische gebied in te lij ven De woordvoerders waren ook van mening, dat Japan souvereniteitsre-h- ten had op de door de Amerikanen be zette bases Okinawa, Iwojima en de Bonin-eilanden. De IJmuidense reders hebben na be sprekingen met de vertegenwoordigers van de Unie-verkeer besloten de toe passing van de wachtgeldregeling voor de opvarenden der IJmuidense trawl- vloot in het algemeen te verlengen tot 28 Januari 1950. Dit geldt voor de sche pen, die direct betrokken zijn bij het besluit van de redersvereniging om tot nader order niet uit te varen. De laatste schepen der IJmuider trawlvisserij komen deze week „aan de markt" en beëindigen dan de trawl visserij, zodat met Kerstmis de gehele vloot aan de kant ligt en niet meer naar zee zal vertrekken. Volgens gewoonlijk betrouw*->-e kringen te Londen zullen Engeland en het merendeel van de landen van het Gemenebest de communistische rege ring van China onmiddrimv na Mirniw- iaar erkennen Men gelooft Hat Ernest Bevin. de Britse minister van Buiten landse Zaken, een datum hiervoo"- >n de eerste week van Januari heeft vast gesteld Men verwacht nog steeds dat India eerder dan de andere landen wan het Gemenebest tot erkenning zal over gaan EéN DODE BIJ F.XP*.0»«F IN BELG'SCHE MIJN Een Hongaarse mijnwerker is giste ren bij een explosie in een si ooi mijn te Hensies Pommeroev' :abij Pergen in Belgie om het leve- -ko men. Een Italiaanse en een se mijnwerker zijn nog ingesloten Van de 42 mijnwerkers, lie gered zin- zijn er slechts twee licht gewond. Tien van hen werden echter wegens gas vergiftiging naar het ziekenhuis over gebracht

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1