.targ. v„k]„rdcn voldo.nde Kamerleden klaagden over het ingewikkelde belastingbiljet Twee jaar gevangenisstraf geëist tegen Rijksrechercheur Veenstra Weer circus in het AmsterdamseCarré Klachten over Friesebrug bij Alkmaar Garry Davis post bij Frans-Duitse grens Periodieke keuring van onderwijzers Belgie zet vee-invoer uit Nederland stop Stoffelijke resten van ge sneuvelden naar Nederland? Voortreffelijk speurder' op hel verkeerde pad de voormalige Riiw/l An?sterdam de Maandag geschors- Zoals men zich zal herinneren - ur Maarten werd Voon.t Veenstra voort. hij voor grote geldbedragen en levensmodel meer ten last* dat slachters) vrö liet of hen van Duitse "m arrestantpn (clandestiene vangenissen liet overbrengen. Het wa./L naar de betere Nederlandse ge- den verklaringen afgelegd die zo vernif een bewo*en zittins Er wer- geleek alsof h« in een peilloze afgrond itoST V?F Veenstra w»ren, dat het die hem het aanzien van een engel „f 1Waren ook verklaringen gaven. De procureur-fiscaal, mr Kei.n» t, ij' Va" een oase in een woestijn over en eiste een gevangenisstraf voor de dm, "f" dU 'aatste standPunt uit de rechten en een verbod om ambten te hek)'a™ jaar met ont"tting 01erL°fude mentaliteit van zijn cliënt. Mr. Mathuisen las een verklaring van ae vorige proc.-fiscaal, mr. dr. Van Thiel voor. Deze roemde het voortref felijke recherchewerk van Veenstra, die zeer gevaarlijke spionnen op het spoor gekomen was en ze ontmaskerd had. Ook slr/igde hij er onder meer in de hand te leggen op de gehele karto- theek van de gevreesde vijfde colonne. Na de oorlog deed Veenstra eveneens opmerkelijk werk op zeer moeilijk ter rein. Mr. Keune noemde nog verschil lende staaltjes speurderswerk uit de loopbaan van deze voormalige politie man. „De zwarte handel en clan destiene slachtingen zag ieder destijds als een zeer ernstig euvel en we mogen het mijn cliënt dan ook niet kwalijk nemen dat hij zich geheel inzette om dit kwaad te bestrijden" aldus pleiter. Mr. Mathuizen zeide ar van overtuigd te zijn dat Veenstra op het ogenblik dat hij Bing arresteerde, niet wist dat deze Israëliet was. Spreker was eveneens van mening dat verdachte mevrouw Bing niet bedreigd doch slechts ge waarschuwd heeft. Ook de arrestatie van Fock achtte spreker niet strafbaar. Mr. Mathuisen meende dat het aanne men van levensmiddelen niet ernstig, daar verdachte er nimmer om vroeg. Het initiatief ging uit van de getuigen. Het aannemen van geld was volgens spreker niet bewezen. Pleiter zeide dat zijn cliënt door de moeilijke omstandig heden tijdelijk is gederailleerd doch dat hij zelf weer „in de rails" is terug gekomen. Voorts voerde de verdediger aan dat Veenstra, zo hij dat gewild had, honderden ongelukken had kun nen maken. „Mensen die de moeilijke omstandigheden waaronder Veenstra werkte niet kennen, moeten voorzichtig zijn met het uitoefenen van critiek", zo besloot mr. Mathuisen zijn pleidooi. Mi\ Ruys bepaalde hierna de uit spraak op 31 December om tien uur. enige getuigen a charge (Maandag werden er reeds twee-en-twintig getuit gen gehoord). Mevrouw A. C Quakke laar, de weduwe van Veenstra's vroe gere collega Bruinsma, verklaarde dat verdachte steeds klaar stond de op drachten van Gruppe Fünf zo goed mo gelijk uit te voeren en dat hij hierbij niets en niemand ontzag. Ook was er nog een verklaring van de heer Huis man, waaruit bleek dat Veenstra huis zoeking deed bij Van Buren in Heer- hugowaard bij wie twee jodinnen wa ren ondergedoken. Van deze vrouwen zou Verdachte een waardevol kralen snoer in beslag hebben genomen, welk snoer hij later aan een ander weggaf Dit ontkende verdachte ten stelligste; hij zou niet bij de huiszoeking aanwe zig zijn geweest en het bedoelde kra lensnoer zou hij van Bruinsma hebben gekregen. Deze zou het in Amsterdam gekocht hebben. Een goed vaderlander? Hierna was de beurt aan de vijftien getuigen a décharge, die vrijwel alle maal afkomstig waren uit Rosmalen. De verklaringen van deze getuigen kwamen alle op hetzelfde neer. Zij wa ren gearresteerd in verband met ware of vermeende handel in clandestien vlees en zij werden overgebracht naar 't Duitse kamp in Scheveningen, waar zij het zeer slecht hadden. Toen zij echter in aanraking met Veenstra kwa men, veranderden de toestanden waar onder zij leefden zeer spoedig. Hij had hun brood, koffie en sigaretten gege ven en hij had al zijn best gedaan hen zo gauw mogelijk uit gevangenschap ontslagen te krijgen. Dit gelukte som^ reeds na enkele dagen. Eén van de gevangenen, die sterk ondervoed was, had hij zelfs f 200 gegeven om er le vensmiddelen van te kunnen kopen. Al en hadden de indruk dat verdachte een goed vaderlander was geweest. Ver scheidene getuigen a décharge waren er van overtuigd, dat zij hun leven slechts te danken hadden aan het op treden van Veenstra. Eén van de ge tuigen verklaarde zelfs de indruk te hebben dat de verbalisant in deze zaak, de wachtmeester W. G. A. Wopereis, vooringenomen tegen Veenstra was. Zijn mening was: De jonkies drukken de ouden er uit. Hierop antwoordde de President sarcastisch: „Is het niet net andersom geweest?" En mr Vliegen zei- - J de half tot Veenstra: „U zag toch wel kans Wopereis, die bij het Parket van de Procureur-generaal werkte, er uit te drukken?" Hierna kwam nog terloops de Ban- tam-zaak ter sprake, waarbij het Hof sterk de indruk had dat de hoofdver dachte in deze zaak, Wiegmans, een zeer hoog bedrag betaalde om buiten vervolging te geraken. Veenstra ont kende dit echter ten stelligste en Wieg- maos kon of wilde geen duidelijke ver klaring afleggen, zodat dit punt duis ter bleef. Het requisitoir. Nadat de zitting drie kwartier ge schorst was, kwam de procureur-fis caal. mr Keune, aan het woord. Deze wenste eerst op te merken dat het pro ces niet gericht is tegen de bijzondere afdeling van de Rijksrecherche Cen trale of tegen haar leden, doch slechts tegen de gedragingen van één van de hierbij werkzame rechercheurs. De strijd tegen de zwarte handel als zoda nig is niet te veroordelen, zo zeide mi Keune, doch Veenstra heeft de gren zen van de activiteit die hij hier mocht ontplooien, verre overschreden. Hij heeft geen onderscheid gemaakt tussen het werk voor de Nederlandse Justitie en de Duitse. Het dècharge-matenaal was spreker sterk tegengevallen. Het verwijt van Veenstra, dat het onderzoek niet objectief heeft plaats gehad, wees mr. Keune ten stelligste van de hand. Overal waar dit kon wor den gecontroleerd, is gebleken dat het verbaal zeer objectief en rechtvaardig 7 samengesteld. Hiervoor maakte mr. Keune de wachtmeester Wopereis een speciaal compliment. De procureur-fiscaal verweet Veen stra in het bijzonder diens activiteit m de zaken tegen Fock en de Israëliet E Bing, en hij stelde hem mede-verant woordelijk voor de dood van laats, genoemde. In de tweede plaats naaa mr. Keune het verdachte zeer kwalijk dat hij geld en goederen aan nam van mensen met wie hij ambtelijk in con tact kwam. Hoewel deze voormalige politieman het aannemen van geld sterk ontkende, achtte de ProCL^'f" fiscaal dit punt toch voldoende. ..vee" stra heelt misbruik gemaakt van de moeilijkheden waarin de door hem gearresteerde mensen geraakten was misselijk van hem na de arrestatie contact te houden met de acht®r®eb ven familieleden die in de waan waren dat hij iets voor de arrestant kon doen en die hem daarvoor levensmiddelen gaven" aldus de procureur-fiscaal. Mr. Keune, die zeide rekening te len houden met de staat van dienst van Veenstra, eiste na een requisitoir dat meer dan drie kwartiei duur jaar gevangenisstraf met on Zf - de rechten en verbod om ambten kleden en gevangenneming bij spraak' De verdediging. De verdediger, mr. J. K. M. Mathui sen, verklaarde dat Veenstra niet iut eigener beweging op°ndewoek uitg Verdedi Zevenhonderd rampok- gevallen laagterecord in Batavia toeneemt, is er geen reden tot ongerust- Hoewel het aantal rampok- en dief- stalgevallen te Batavia in de laatste tijd heid. aldus heeft de commissaris van politie medegedeeld. In Augustus werd met 700 gevallen een naoorlogs laagte record bereikt. Doorgaans bedraagt het maandtotaal 800 tot 900 gevallen van lampok, diefstal en inbraak. Garry Davis. wereldburger nummer een, is gaan zitten bij de controlepost van de Frans-Duitse grens bij Straats burg. Hij stapte uit een tram en vroeg aan gendarmes of zij hem naar de grens wilden brengen. Zij zeiden, dat de grens zich op het midden van de brug bevond doch naar het begin ver schoven was. omdat er herstellings werk verricht werd. Davis zeide. dat hij dan daar zou gaan zitten, omdat hij niet terug naar Frankrijk mochten ook Duitsland niet binnengelaten werd. U kunt echter wel naar Frankrijk, zo kreeg hij ten antwoord. Neem me niet kwalijk, zo zeide hij, ik kan dat niet en daarom zal ik hier blijven. Daarop las hij luidop het handvest voor de wereldburgers. Ongeveer 400 verslag gevers en studenten verzamelden zich om hem. toen hij op het plaveisel ging zitten om een brief te typen. PAS GEBOREN BABY LEVEN» BEGRAVEN. Na onderzoek in samenwerking met de Rijkspolitie is de Venlose recherche overgegaan tot de arrestatie van de 26-jarige vrouw A. J. V., die Zondag avond haar pas geboren kind. een ge zonde jongen, in een bos bij Grubben- vorst levend zou hebben begraven. De vrouw vertoeft thans onder politiebe waking in het ziekenhuis. Haar man is kort na de oorlog naar Indie vertrok ken. waarna haar kinderen onder voog dij zijn gesteld, omdat zij door de moe der verwaarloosd werden. Zodra haar toestand dit toelaat zal de vrouw naar de gevangenis van Roermond worden overgebracht. In de vergadering van de Tweedt Kamer van gisteravond werden de a! gemene beschouwingen over de begrc ting van sociale zaken uitgedeeld tc heden, in verband met de loonpolitiek Thans stond de afdeling ..volksgezond heid" op het programma. De heer Zaa (AR) achtte periodieke keuring van onderwijzend personeel noodzakelijk de heer Van Lienden (Arb.) bepleitte de totstandkoming van een ziekenfonds wet. De knoop moet nu worden door gehakt. De heer Zegering Hadders (WD) brak een lans voor verbetering der salarissen o.a. voor huisbe zoeksters en wijkverpleegsters. De heer Mol (KVP) vond, dat de opleiding van verpleegsters verbetering behoeft. Vol gens het oordeel van de heer Krol (CH) is er een tekort aan waardering bij de overheid voor het werk der particu liere ziekenhuizen. De heer Haken (CPN) had gaarne het noodsanatorium Kareol als zodanig willen behouden. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes beantwoordde de sprekers en deelde daarbij mede, dat het wets ontwerp op de volksgezondheid bij de centrale commissie in studie is. Ook een ziekenfondswet is in voorbereiding. Over de keuring van onderwijzers bestaat eenstemmigheid tussen rege ring en Kamer. In 1950 zal een begin worden gemaakt met de periodieke keuringen van het onderwijzend per soneel. Ook deelde de minister mede. dat een financieringsregeling voor de ziekenhuizen hangende is. BELANGRIJKSTE STADIUM VAN TERUGTREKKING TROEPEN IN INDONESIË VOLTOOID. Volgens betrouwbare diplomatieke en militaire kringen te Batavia hebben de Nederlandse strijdkrachten het be langrijkste stadium van de terugtrek king uit het binnenland van Java en Sumatra afgesloten en hebben zij zich voornamelijk begeven naar verzamel punten aan de kust. De ANWB-wegenwacht zal op de lste en 2de Kerstdag niet patrouilleren. Drie Nederlandse officieren zijn te Bad Tolz (Duitsland) aangekomen, cm gedurende drie maanden de training van de Amerikaanse eer ste infanterie divisie te bestuderen. Van links naar rechts: Howard W. Greer, kapitein F. van der Mey, kapitein M. P. L. van Aalst, en kapitein van Rheenen. Voor het eerst sinds jaren een waterballet (Van een onzer redacteuren) Er is weer een uitstekend circus- programma te zien in het Amsterdamse Carré. Zoals ieder jaar kort vóór Kerst mis, heeft Strassburger er weer zijn intrek genomen en gedurende enige maanden is Carré nu weer het Carré van vroeger, zoals onze ouders het ge bouw aan de Amstel nog in volle glorie hebben gekend. Gisteravond heeft Strassburger zijn „gala première" gegeven voor een geestdriftig gestemd publiek, dat extra hard heeft geklapt wanneer er opnieuw bloemen voor de artisten werden aan gedragen, hetgeen bij een première nu eenmaal gebruikelijk is. Voor het eerst sinds de oorlog biedt het circus een waterballet, een even kostbaar als attractief nummer, dat gisteravond ai direct een zee van bij valsbetuigingen heeft verworven, 't Is een feëriek schouwspel dat waterballet met zijn klaterende waterval, heuse gondel, zijn vele lachwekkende momen ten, schone waternimfen en hoog op spuitende fonteinen. Op het toneel was gelijktijdig het optreden van een uit stekend ballet, alles vanzelfsprekend overgoten door warm gekleurde licht effecten, welke mede het hunne bij droegen tot het frappante succes van het als „Een nacht in Venetië" aange kondigde waterballet. Ook het gewone circusprogramma mag er zijn. Het biedt velerlei en is tot in de puntjes verzorgd. Wij noemen uitstekende dressuur van ijsberen, oli fanten en Japanse tempelstieren. Al staan de tempelstieren in de reuk van Voorlopig geen renteverhoging bij Rijkspostspaarbank „FinanciërTaangenomen doch dat hij de zaken uitzocbt d.e de gemeentepolitie had opgezet. Veidem meende dat wat de getuigen a de De begroting van Financiën, waarme de de Tweede Kamer zich gistermid dag en -avond heeft bezig gehouden is na enkele beschouwingen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vele sprekers maakten zich on getwijfeld tot tolk van de belasting betalers door op te merken, dat de be lastingbiljetten zo moeilijk kunnen worden ingevuld door het ingewikkelde vragensysteem. Minister L:eftinck zeide later in zijn antwoord, dat hij er naai zal streven een en ander zoveel mo gelijk te overwinnen. Maar, zo merkte hij op, een deel der schuld ligt bö de wetgever zelf... Sprekende over de begroting zeide de heer Van de Wetering (CHU) des middags, dat hij veel waardering heeft voor het ambtenarencorps. Ten aanzien van sommigen hij herinnerde hier aan het Zwitserse geval was hij min der gunstig gestemd. Hij wenste inge licht te worden over de opgelegde straffen. De heer Ritmeester (VVD) vroeg, waarom deze minister, die zo vooru.t- ziet, niet grotere efficiency toepast. Spr is van oordeel, dat men zich zai moeten instellen op bezuiniging en be sparing De vraag is, naar zijn oordeel, of het staatstaak is de kinderen te le ren sparen. Ligt hier niet ïeraer een laak voor de bijzondere spaarbanken? Er zijn nog geen definitieve conclusies te treken, maar spr. is bevreesd, dat de mensen door de spaaractie worden afgeschrikt. Z.i. zijn ook met alle leden van de spaarraad ervan overtuigd, dat er gespaard kan worden. Voorts ver klaarde de heer Ritmeester niet te be grijpen, waarom de IJselmeervissers nog onder de ondernemingsbelasting blijven vallen. Minister Lieftinck Minister Lieftinck, de sprekers ant woordende, achtte een uitvoerig debat over de belastingwetgeving thans niet aan de orde. Het tempo in de z.g. bank- biljettenzaak is versneld. Alle afgewe zen aanvragen zijn opnieuw in behan deling genomen. Over de landelijke hy potheekbank is nog geen beslissing ge nomen. De resultaten van de spaaractie zijn volgens hem niet te veronachtza men. Over de samenwerking in de spaarraad valt niet te klagen. Hij weet ►niets van een verhoging van de rente van de Rijkspostspaarbank. Rentever hoging zal in elk geval niet per 1 Ja nuari a.s. geschieden. Mocht daartoe worden overgegaan, dan zal de rentepo- Jitiek der particuliere spaarbanken in aanmerking worden genomen. Wat de zaak van de ondernemingswet en de IJselmeervissers betreft zeide de ■minister, dat de Hoge Raad heeft uit gemaakt dat deze vissers onder bedoel de wet vallen. Spreker acht zich niet gerechtigd hen er bij administratieve maatregel van bestuur onder uit te nemen. Dan zou het door wetswijziging moeten geschieden. Over het Zwitserse geval zeide spr dat de Zwitserse regering geen bestraf fing had geëist. Na zorgvuldig onder zoek is de minister van mening, dat geen maatregel behoeft te worden ge nomen. heiligheid, naar onze smaak is een stier, zelfs een heilige Japanse stier, maar een matig manège-dier. Strass- burger's stoeterij verdient momenteel deviezen in het buitenland, weshalve de paardennummers worden verzorgd door Max Schumann die ook de hoge school rijdt een klassiek circusnum mer, waarvan ook nu weer een grote bekoring uitging. Het zou geen echt circus zyn, indien er niet gespot werd met de leer van de zwaartekracht, waarmede wij maar willen zeggen, dat er tal van uitste kende acrobatennummers zijn, vaak zó sensationeel dat de haren de toeschou wers te berge rijzen. Onmiddellijk daarna lacht men alweer goedsmoeds om de protsen van de drie werkelijk uitstekende clowns, of wordt het oog Warm geboeid door de schoonheid van lijn en kleur die het ballet tentoon spreidt. Alles bijeen een best circusprogram- ma, dat Strassburger's naam alle eer aandoet. Sowjets hebben een grote vloot Admiraal Forest Sherman, de Ame rikaanse chef van de marine-operaties, heeft verklaard, dat er „ruimschoots bewijzen" waren, dat de „marine am bities" van de Sowjetunie weder ont waakten. De Sowjetunie had meer kruisers in actieve dienst dan Amerika en gemeld werd, dat de scheepsbouw- capaciteit dubbel zo groot was als in 1940. Voor zover bekend, bestond de Sowjet-vloot uit vier oude slagsche pen, 14 kruisers, 110 torpedobootja- gers en ongeveer 270 onderzeeërs. Bo vendien had de Sowjetunie een macht van motortorpedoboten, onderzee bootjagers en patrouillevaartuigen voor de binnenwateren, die groter was dan welk land ook, Amerika Inbegre pen. VROUWEN DOEN BEROEP OP DE KROON. Gisteren is namens de Nederlandse, Indisch-Nederlandse, Ambonse en Menadonese vrouwen een oproep voor een beroep op de Kroon ten gunste van het zelfbeschikikngsrecht der volken van Ambon, Timor en de Minahassa uit gegaan Op Donderdag 22 December zullen van diverse plaatsen in ons land autobussen rijden naar Soestdijk, van waar de vrouwen naar het paleis Soestdijk zullen trekken. PAST OP VOOR VALSE HONDERDJES! Twee zakenlieden te Heerlen. een koopman en een expediteur kregen van klanten valse briefjes van honderd, doch merkten de vervalsing te laat, zo dat niet meer achterhaald kon worden wie de briefjes hadden aangeboden. DE KWESTIE JERUZALEM Israël en Transjordanie zijn bij de jongste besprekingen te New York tot een accoord gekomen over de „ge meenschappelijke houding" die zij zul len aannemen ten aanzien van de in ternationalisatie van Jeruzalem, waar toe door de algemene vergadering der V.N. is besloten. MORGEN TIENDE STERFDAG VAN ANTONY FOKKER. Vrijdag 23 December zal het 10 jaar geleden zijn. dat Anton.v Fokker over leed Naméns de directie van de N.V Ned Vliegtuigenfabriek „Fokker" zal die dag aan de voet van het monument op het graf van A. Fokker te Wester- veld een bloemstuk worden gelegd. Het Oostduitse ministerie van In dustrie heeft het bericht over een on geluk in een uraniummijn officieel te gengesproken. 'i ijdcns dc inicijdingsfeestelifkhcden ;:'j>amen uit 15 uithoeken van Zuid- Af nika de boodschappers met gemeentelijke boodschappen te paard haar het Voortrekkersmonument bij Pretoria. Provinciale Staten van Noord-Holland De tunnelbouw te Velsen Van half tien tot één uur en van half drie tot over zessen hebben de Provin ciale Staten van Noord-Holland Woens dag vergaderd en nog is de provinciale begroting niet afgehandeld, zó groot was de welsprekendheid der Staten leden. Mr. J. S. baron van Ha- rinxma thoe Slooten begon met wéér de Partij van de Ar beid en de Katholieke Volkspartij aan de tand te voelen over het stemmen op een communist. De heer Groen her haalde hetgeen hij Dinsdag had gezegd, dat hij een college wilde op bredere basis. „Zult ge daarin de communisti sche fractie betrekken?" vroeg baron van Harinxma. „We betrekken daarin geen enkel fractie" antwoordde de heer Groen. Mr. Roos zeide dat er strenge tegenstellingen zijn tussen de Partij van de Arbeid en de communis ten. Eerst moeten we de samenstelling van de Provinciale Staten weten en dan pas kunnen we beraden over de samen stelling van het college van Ged. Staten" verklaarde hij. Het staat wel vast dat de Partij van de Arbeid geen communist zal helpen verkiezen." Hij voegde daaraan nog toe: „Indien heden of morgen een verkiezing van Ged. Staten zou plaats hebben, dan is er geen sprake van dat de Partij van de Arbeid een communist zou helpen ver kiezen tot lid van Ged. Staten. Samen werking met de communisten is onmo gelijk". Vervolgens kwam mevrouw Teeboom van West aan het woord, die zeide dat de communisten niet naar een plaats in het college van Ged. Staten solli citeren maar dat ze die „opeisen". Men had haar de vorige dag iets voor de voeten geworpen dat ze verklaarde niet te aanvaarden. ,Ik wijs", aldus spr. (en dat gaf aanleiding tot enige hilari teit) „de beschuldigingen af, ik zou zeggen met verachting, maar als ik dat zou zeggen dan ben ik bang voor uw hamer mijnheer de voorzitter". In de verdere besprekingen zeide de heer Clijnck, dat het werkende volk niet de EVC volgt, maar de andere vakcentralen. „De arbeiders", verklaar de hij, „zijn meer op constructief werk gesteld, dan op woorden, waaraan men niets heeft." Verdere debatten. Lustig werd daarna door verschillen de sprekers er op losgeredeneerd over de kwestie van de subsidiëring van de Ned. Opera en over die van de post subsidie voor de t.b.c.-bestrijding. De heer dr. B. H. Sajet (PvdA) deed uit komen dat er nog veel in de provin cie is te doen op het gebied van de t.b.c.-bestrijding. Hü wilde de post bijdragen aan ge meenten ten behoeve van de verple ging van tuberculoselijders weder op 125000 gulden gebracht zien. Mej. mr G. Ribbius Peletier verklaarde, dat, om alle misverstand te vermijden, Ged. Staten bereid zijn de post op dit oude bedrag te bepalen D - Belgische regering heeft de invoer van herkauwende dieren en varkens af komstig uit Nederland of door dit land in transito naai Belgie verzonden, tot nader order verboden. De oorzaak voor dit besluit is het optreden van mond- en klauwzeer bij ae uit Nederland ingevoerde dieren. Van Nederlandse zijde wordt inmiddels de keuring voor export nog meer ver scherpt, waardoor de stopzetting van de invoer naar gehoopt wordt weer zo spoedig mogelijk zal kunnen worden opgeheven. De landelijke organisatie voor onze miltairen overzee „Vomo" heeft een ac tie ingezet voor de terugbrenging naar het vaderland en opnieuw ter ruste legging op het ereveld in vaderlandse bodem van de stoffelijke resten van onze in Indonesië gesneuvelde mili tairen. Zij, die deze actie wensen te steunen en willen helpen de bedoelde terugbrenging financieel mogelijk te terugbrenging financieel mogelijk te het adres van de penningmeester van de „Vomo" postbus 17 te Sliedrecht. De heer Cochran (het Ameri kaanse UNCI-lid) zal op uitnodiging van de regering der RIS aanwezig zijn bij de plechtigheid van de souve- reniteitsoverdracht te Batavia, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. De heer W. Hartog diende een motie in, waarbij de Staten besloten bij de regering er op aan te dringen toe te staan de lonen en de salarissen van het provinciaal personeel met ten minste tien procent te verhogen. Nadat het lid van Ged. Staten, de heer L. J. P. N. A. Bouwman had geadviseerd deze motie niet te aanvaarden werd ze met 49 tegen 16 stemmen verworpen. Vervolgens wgrden speciale belan gen bepleit. Twee leden, onder wie de heer P. Blaauboer uit Barsingerhorn pleitten er voor dat ook de gemeente Den Helder zal vallen onder die ge meenten. die voor de gemeentelijke schoolartsendienst een bijdrage zal krijgen, n.1. een rijksbedrage. De heer M. Harmsen zeide nogmaals bij de re gering er op te zullen aandringen dat de gemeente zulk een rijksbijdrage wordt verstrekt. De Friese brug De heer P. K. Volkers van Lange- dijk had klachten terzake van een onbewaakte overweg bij Noord Schar- woude, de Friese brug bij Alkmaar en de Rijksweg HoornAmsterdam; de heer Van der Hoeven vroeg naar de quastie van het vliegveld te Texel. De heer G. H. Hoijtink uit Alkmaar klaagde ook over de Friese brug, die, zeide hij, de economi sche uitbouw aan de kop van Noord- Holland tegenhoudt. Er moet een an dere brug komen. Ged. Staten hebben adhaesie betuigd aan een adres van de gemeente Alkmaar aan de minis ter om uitvoering van het plan tot bouw van een nieuwe brug. Hij hoopte echter dat Ged. Staten nu een zelf standig adres zullen sturen. De heer J. Groen uit Alkrqaar klaagde eveneens over de wantoestand door de Friese brug. Het lid van Ged. Staten de heer B. de Vries antwoordde, dat Ged. Staten de quaestie van de onbewaakte over weg te Noord-Scharwoude en ook te Schagen bij de Ned. Spoorwegen aan hangig hebben gemaakt. Wat de Frie se brug aangaat, deze is bestemd om een slechte brug te Edam te vervan gen. Ged. Staten zullen aandringen op uitvoering van dat plan. Het is be ter de bestaande weg van Hoorn naar Amsterdam te verbreden, dan een nieuwe weg te maken, maar dat kost veel geld. Wat de Purrperenderweg aangaat is het plan een B-weg by de provinciale weg te maken. Het is te hopen, dat binnen afzienbare tijd een verbetering kan komen met een rij wielpad en een brug bij Beemster, maar dat zal vijf en een half millioen kosten. De verbinding met Hoorn is in behandeling. Aan de quaestie van het vliegveld zal aandacht worden ge schonken. De heer H. v. d. Hoeven diende een voorstel in op de post bijdrage in het N.V. Luchtvaartterrein Texel, een me- moriepost, te laten vervallen. Dit werd met 4 tegen 5 stemmen verworpen. Tunnelbouw Velsen De heer F. P. Vermeulen (AR) uit Velsen besprak de kwestie van de tun nelbouw te Velsen. Hij zeide dat hy verleden jaar had gevraagd met de regering overleg te plegen voor de in diening van de Rijksbegroting. Maar Ged. Staten, aldus spr, hebben de zaak niet met ernst behandeld. Nu wil de regering wel iets doen voor het ver keer door meer ponten te laten varen, maar dat is niet voldoende. Ook zijn daaraan gevaren verbonden. Vooreerst dat dan de tunnel er niet zal komen; dat men zal denken; zo gaat het wel goed. Maar er is nog een ander gevaar. Er gaan nu ook kleinere vaartuigen door het Kanaal. Komen er nu meer ponten, dan is er gevaar voor het ver keer te water. Het is te hopen dat Ged. Staten de grote belangen gaan ge voelen die hier op het spel staan. Voor grote schepen is het nodig dat de spoorwegbrug weg gaat. En dan is het dringend geboden dat er een tunnel komt. Spreker eindigde met de wens dat het college van Ged. Staten met ver beten vasthoudendheid alles zal doen, opdat op de volgende Rijksbegroting rekening worde gehouden met de toe stand die er nu is en dat de plannen tot tunnelbouw voortgang zullen vinden. Het antwoord van Ged. Staten kreeg de heer Vermeulen nog niet. Aan het slot van de zitting hield de heer P. J. K. A. Kapteijn (PvdA) zulk een lange rede over industrialisatie dat de be groting, tegen de wens van de voor zitter. niet meer Woensdag kon worden afgehandeld. Met frisse moed zetten de Staten heden hun werkzaamheden voort.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3