Stad en Omgeving, zwwMen: 41 Een aantrekkelijke konijnenshow van „Streven naar Beter" Vijfhonderd vogels wedijveren op de tentoonstelling van „H. en O." I IN HET KORT Tussen Haaks en Kuifje De bridge-competitie Kerstbijeenkomst van de Humanistische Gemeenschap Anna Paulowna Spreekangst verdwenen ClDinterja*óeH naar maat Ruime keuze - Vertrouwd adres PIET SCriMIDT Hoofd-ereprijzen vielen in Den Helder Ere-voorzitter Verstegen te Haarlem overleden De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Porrt Julianadorp Welgeslaagde avond van „Kunstzin" en „Kunstmin" Kabouters en padvinders in Kerststemming Urk Zii ijpe Burgerlijke Stand Wieri ngen Slrïi, ÊT Den Koopt bij VAN MARSDIEP TOT IJ Baldadigheid op begraaf plaats te Hippoiytushoef Besommingen l|muiden Marktberichten WiMC k"* n° DINSDAG 27 DECEMBER 1949 Sinds vorige expositie werden belangrijke vorderingen gemaakt De konijnenfokvereniging „Streven naar Beter" organiseerde ter gelegenheid van haar 12 -jarig bestaan een uitgebreide konijnententoonstelling in de bovenzaal van het Distributiekantoor. Er waren zelfs voor deze nationale ten toonstelling inzendingen uit Almelo, Westzijn en Velp gekomen. Meer dan tweehonderd en vijftig konijnenrassen (waaronder enkele buitenlandse exem plaren) waren hier vertegenwoordigd. Het bestuur kon terecht tevreden zijn over de medewerking, die van vele zijden werd ondervonden. In het vraag programma konden talrijke mooie prijzen worden bekendgemaakt .waardoor sportfokkers uit wijde omtrek met genoegen hun beste dieren aan de wedstrijd lieten deelnemen. De tentoonstelling zou Vrijdagavond door burgemeester Ritmeester worden geopend. Tengevolge van de mist kon deze echter niet tijdig in de stad terug zijn, zodat zijn taak werd overgenomen door de heer A. Agema, oud-voorzitter der vereniging. Eerst bedankte de heer C. J. Zits, voorzitter van „Streven naar Beter", allen, die bij het voorbereiden van deze grote tentoonstelling hun medewerking hadden verleend. Hij noemde daarbij o.m. de dames van het werkcomité en de heren-leden, die de tentoonstelling hadden ingericht als mede de heer J. J. Jimmink, die ge heel belangeloos voor de voedering der dieren wilde zorgen. De heer Agema drukte zijn grote te vredenheid uit over hetgeen op deze tentoonstelling was geëxposeerd. De vereniging doet haar naam eer aan, en ls sinds de vorige show aanmerkelijk vooruitgegaan. De leek, die langs de kooien gaat, weet meestal niet hoeveel werk aan zo'n show voorafgaat, en ze ker niet hoeveel jaren van fokkers kunst hier hun bekroning kunnen vin den. Dat in Den Helder verscheidene goede fokkers aanwezig zijn, bleek uit de resultaten die de heren Zits, Kruize, Breen, Bakker en Kortman met hun dieren hadden behaald op tentoonstel lingen in Belgie en Engeland. De ver eniging heeft zich in de Nederlandse fokkerswereld een uitstekende naam weten te verwerven, getuige ook het feit, dat men ditmaal jammer genoeg honderdvijftig inzendingen had moeten weigeren wegens gebrek aan ruimte! Namens de afdeling Noord-Holland van de Ned. Konijnenfokkersbond fe liciteerde de heer De Lange het jubi lerende bestuur, en hij deed daarbij de toezegging dat zo spoedig mogelijk Den Helder in aanmerking zal komen voor een provinciale tentoonstelling. In dat geval zal nergens anders in de provin cie een tentoonstelling gelijktijdig wor den gehouden, zodat de selectie der dieren nog hoger zal kunnen zijn. Het wachten is echter op een grote exposi tie-ruimte, want wie een provinciale tentoonstelling organiseert, moet daar voor ook de accommodatie hebben, op dat het aantal weigeringen tot het uiterste minimum beperkt blijft. De prjjzen Er waren niet minder dan 136 ere prijzen, en daarnaast nog tal van an dere prijzen uitgeloofd. De eerste hoofd Op de feestavond van de Zeevaart- schoolvereniging werden programma's verkocht ten bate van de Niwin. De opbrengst bedroeg f 56.10. Tijdens de voorstelling van „Zo waarlijk helpe mij.." in café „Prins Hendrik" te Julianadorp werd een col lecte gehouden voor de Niwin. De op brengst was f 24.31. Dezer dagen slaagde te Den Haag onze oud-stadgenoot, de heer J. J. Dek ker voor het staatspractijkexamen Boekhouden. De heer B. Veldhuijzen, Polder weg 14, slaagde te Utrecht voor het diploma Vakleraar Kappersbedrijf. De training van W.G.W. is deze week verzet van Dinsdagavond naar Woensdagavond, op hetzelfde uur. Een grote Nederlandse motor schoener, de „Cornelis Houtman", heeft de Kerstdagen in Nieuwediep doorgebracht. Zij heeft inmiddels de reis van Hamburg naar Huil voortge zet. Een andere motorschoener, de „Ruja", kwam met een lading gerst uit Kalundborg (Denemarken). Zij is be stemd voor Antwerpen. De met hout geladen Duitse kust vaarder „Sucher" passeerde Nieuwe diep op weg van Kalmar (Denemar ken) naar Ostende. De Nederlandse lijnboot „Notting ham" kwam gistermiddag, geladen met vlees, uit Harlingen. Tegen het vallen van de avond vervolgde zij de reis naar Londen. Het is morgen hoog water om 0.40 en 13.40 uur, en laag water om 7.35 en 19.20 uur. GELDIGHEIDSDUUR MILITAIRE RETOURBILJETTEN Ter gelegenheid van het Kerstver lof 1949 en het Nieuwjaarsverlof 1950 zijn de militaire retourbiljetten van de Nederlandse Spoorwegen ditmaal geldig van 23 December erf later tot en met 3 Januari 1950. GOEDE WENSEN VAN COMMANDANT ZEEMACHT De Commandant Zeemacht Neder land heeft zich in een telegram ge richt tot het marinepersoneel van in richtingen in Nederland en aan va rende schepen, om hun zijn beste wen sen te doen toekomen voor het Kerst feest en het nieuwe jaar. MARINE COMMANDANT NIEUW GUINEA Naar het ANP verneemt is met in gang van 23 December ingesteld de functie van commandant der marine op Nieuw Gulnea. Als standplaats is Hollandla aangewezen. ereprijs, een fraaie barometer, uitge loofd voor het fraaiste dier der ten toonstelling, werd gewonnen door de heer P. Winter uit Zaandam, met een witte Vlaamse Reus (voedster, jong), waarvoor hij tevens een beker ontving. De beste Lotharinger was een jonge zwart-bonte ram van de heer C. J. Zits, die daarmede een beker en een medail le veroverde. De heer A. de Schipper, eveneens uit Den Helder, ontving een beker voor de fraaiste Franse hangoor, een jonge bonte voedster. Bij de Groot-Chinchilla's was een oude ram van de heer A. J. P. Tischau- wer uit IJmuiden nummer één. De heer L. Reinderman was zowel in de Blauwe als in de Witte Weners favo riet; voor zijn jonge witte ram, die het praedicaat ZZG verwierf, ontving hij als hoofd-ereprijs een beker. Bij de weinige buitenlandse verte genwoordigers ging een witte Van Be- veren (een jonge ram) van de heer K. van Dijk uit Haarlem aan de kop. Het diertje kreeg het praedicaat ZG. De beste Gouwenaar was een jonge ram (ZG) van de heer C. Ooijevaar uit Zaandam. De heer H. F. v. d. Vlies uit Julianadorp behaalde een ZG met zijn Blauwe Rex (voedster, jong). De heer Euwe Suurd uit Wieringerwaard had de beste Witte Angore, de heer R. Kol- hora kreeg voor zijn klein Chinchilla het praedicaat ZZG, de heer G. Ver beek uit Wieringerwerf kreeg voor zijn zwarte Hollander het praedicaat ZG. De Velper inzender A. van Asperen kwam met zijn Klein Zilver (een jonge voedster, die als ZZG werd gekwalifi ceerd) uitstekend voor de dag. Noemen wij tenslotte nog het jeugdlid S. Dob ber, dat voor haar blauwe Kleurdwerg (een jonge ram) twee ere-prijzen ont ving. Voor de plaatselijke bridgecompeti- tie kwamen Vrijdagavond in de Ma- rinecantine tegen elkaar uit de viertal len van de Marine en van de V.B.C. Beide teams telden de nodige inval lers en waren daardoor niet op volle sterkte. Het spelen met een volkomen vreemde partner wreekte zich nogal eens, maar er werd desondanks pret tig gespeeld en er heerste een sportieve sfeer. De uitslagen zijn: Marine IVBC II 35—34 gelijk; Marine II—VBC I 30—43; Marine in—VBC IV 45—28; Marine IV —VBC III 45—25. De stand in de verschillende afdelin gen luidt thans:: le Klasse afd. A: Op de Tweede Kerstdag hield de Humanistische Gemeenschap Den Hel der een bezinningsbijeenkomst in Formosa. Na een korte openingsrede van de voorzitter, de heer G. J. Grob- ben, waarin deze het ontstaan van het Kerstfeest schilderde als het feest van licht en wedergeboorte in de tijd dat de zon het laagst staat, weerklonk het Largo en de Inleiding tot het Orato rium „Josua" van Handel, vertolkt door mevrouw Nieuwenhuis. De spreker op deze dag was de heer Kwee Swan Liat, uit Oegstgeest, die een rede hield over „De betekenis van de natuurbeleving". Spreker begon te zeggen, dat de Kersttijd de tijd is van het sprookje. Het is geen wonder, dat sprookjes, gelijkenissen en vertellingen een strekking beter kunnen laten uit komen dan een directe opwekking, want een directe opwekking tot een daad of gedachte blijft theorie, terwijl een sprookje zich afspeelt in een dankbare wereld, hoeveel deze wereld ook verschilt van wat wij als werke lijkheid kennen. Een belevenis kan nu eenmaal niet uitgesproken, alleen ervaren worden. Vele van ons kunnen zich moeilijk losmaken van de gedachte, dat het Kerstfeest een christelijk feest moet zijn, of geen feest meer is. Ten on rechte, volgens spr. Reeds bij de oude Grieken werd het feest gevierd als het feest van de wedergeboorte en bij de Germanen was het niet anders. Kunnen wij in onze samenleving dit feest nog zien als alleen het ondergaan van een natuurbeleving, vooral in onze steden? Het antwoord luidt ontkennend. Aan de hand van ,,De Kleine Johannes" van Frederik vay Eeden. waaruit spr. enkele passages voorlas, werd dit duidelijk gemaakt. In zijn jeugd vooral kèn voor de mens de natuurbeleving de sleutel tot het geluk bevatten; in zijn later hven, wanneer hij is opgenomen in de samenleving, is voor zijn eigen geluk onontbeerlijk de dienst aan en de arbeid voor de medemens. De bijeenkomst werd besloten met het spelen van Kerstliederen. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werd als nieuwe handelszaak ingeschreven: A. Veenstra, Reigerstraat 50. Administra tiekantoor. Eigenaar: A. J. W. Veen stra. De alhier gehouden cursus „Angstvrij spreken" van de Rhetorclub is een on betwistbaar succes geworden. De laat ste cursusavond gaf gelegenheid de ver kregen resultaten vast te stellen, want tot deze bijeenkomst hadden ook fa milieleden der cursisten en andere be langstellenden toegang. De docent, de heer Kool, kon zelfs ongeveer tachtig gasten welkom heten, allen nieuwsgie rig naar het kunnen van degenen, die de lessen gevolgd hadden. Voor de pauze kregen negen cursisten gelegen heid te tonen hoever zij het in de kunst van het voor de vuist-weg spre ken gebracht hadden. Later kwamen er nog zes aan het woord. Over het al gemeen brachten zij het er goed af. De heren Meijer en Pranger waren wel bijzonder op dreef. Dat de wijze van lesgeven van de heer Kool door de cursisten zeer werd gewaardeerd, bleek uit ht slotwoord van de heer G. H. Schenk. Ter herin nering bood hij de cursusleider een polshorloge aan. Die waardering bleek ook nog op an dere wijze. Een zestiental cursisten wilden graag een vervolgcursus in het leven roepen, echter onder voorwaar de, dat men dezelfde leider behield. Ook zal er weer een nieuwe cursus voor beginners komen. Ruyghweg 74 - Tel. 3176 1. VBC II 2 1 1 0 3 26 2. HBC I 1 1 0 0 2 14 3. Marine I 1 0 1 0 1 1 4. RKBC I I 0 0 1 0 14 5. Royal n 1 0 0 1 0 27 le Klasse afd. B: 1. VBC I 2 2 0 0 4 27 2. HBC n 1 1 0 0 2 26 3. Marine n 1 0 0 1 0 13 4. Royal I 1 0 0 1 0 14 5. HBC III 1 0 0 1 0 26 2e Klasse afd. A: 1. Marine III 1 1 0 0 2 17 2. RKBC II 1 1 0 0 2 15 3. Royal IV 1 0 1 0 1 2 4. VBC IV 2 0 1 1 1 19 5. HBC V 1 0 0 1 0 15 2e Klasse afd. B: 1. VBC m 2 1 0 1 2 25 2. Marine IV 1 1 0 0 2 20 3. HBC IV 1 1 0 0 2 15 4. HBC VI 1 0 0 1 0 15 5. Royal III 1 0 0 1 0 45 In de eerste week van Januari staat op het programma de ontmoeting Royal HBC. Deze wedstrijd wordt waarschijn lijk gespeeld op Woensdag 4 Januari. In de week van 8 tot 14 Januari volgen dan de wedstrijden RKBC I—Marine I, RKBC II—Marine III, HBC III—Marine n en HBC VI—Marine IV. De gehele benedenverdieping van de de B.L.O.-school aan de Hector Treub- straat was gedurende de beide Kerstdagen bevolkt met vele honderden hoen ders, dwerghoeners en sierduivsn, die van heinde en verre naar Den Helder waren gezonden om mede te dingen naar de prachtige prijzen, die de kleindier- sportvereniging „Den Helder en Omstreken" voor haar grote nationale tentoon stelling had weten te verwerven. Ook verscheidene Helderse sportfokkers had den hun beste dieren Ingezonden naar deze sportieve krachtmeting. De belang stelling van de zijde van het publiek was groot. Reeds tijdens de opening dromden Zaterdagavond de bezoekers voor de ingang samen. doel, de inzenders te stimuleren tot nog hogere prestaties. Voorts bleek, dat de béste resultaten werden bereikt door de fokkers, die met grote nauwgezet heid en kennis van zaken hun dieren hadden gefokt en verzorgd. Verscheidene dieren kwamen voor het praedicaat ZZG in aanmerking, waarvan de besté1 in de termen vielen om met één der vele ere-prijzen te worden bekroond. Het hoogste aantal punten der tentoonstelling werd be haald door de Helderse inzender T. J. Hofman, die een pracht collectie dwerg hoenders en sierduiven had ingezon den. Bij de grote hoenders ging de heer J. Kalter uit Den Helder aan de kop, al was de Brahma-haan van de heer J. Korens, eveneens uit Den Helder, het mooiste grote hoen. De heer A Stam uit Den Helder had de leiding bij de dwerghoenders; zijn witte Antwerpse baardkriel was het mooiste dwerghoen van de tentoonstelling. Eén der lokalen was, dank zij de medewerking van de aquariumvereni ging „Rasbora", tot een zeer smaak volle ontvangkamer ingericht. Hier, te midden van stemmig verlichte tropi sche bakken, waarin allerlei prachtige visjes de verzameling kleine dieren completeerden, werd de tentoonstelling door burgemeester Ritmeester geopend. Het gehele ere-comité was daarbij aan wezig, alsmede vertegenwoordigers van zusterverenigingen. Na een inleidend woord van voorzitter H. Toes, (die o.m. de heer Jimmink dank bracht) opende de burgemeester de tentoonstelling met een woord van lof voor de organisato ren, die ook ditmaal een buitengewoon aantrekkelijk geheel tot stand hadden gebracht. Namens „Streven naar Beter" sprak de heer Zits, die o.m. naar aan leiding van een artikeltje in onze cou rant naar 'voren bracht, dat de samen werking tussen beide verenigingen niets te wensen overlaat. Juist teneinde moeilijkheden te voorkomen, stelde „Streven naar Beter" uitsluitend ko nijnen, en „H. en O." geen konijnen ten toon. Zij bestreken daardoor een geheel verschillend terrein. Alvorens het publiek werd toegelat ten, maakten de genodigden een rond gang langs de bijna vijfhonderd hok ken, waarin de fraaiste vogels prijk ten. Uit de beoordelingsstaatjes, die voor ieder hok waren opgehangen, kon worden opgemaakt, dat de keurmees ters zeer nauwgezet te werk waren ge gaan. Juist nu van de verschillende rassen zoveel excellente dieren mee dongen naar de prijzen, moest op de kleinste onderdelen scherp worden ge let. Op deze wijze beantwoordde de tentoonstelling ook ten volle aan haar 53. Pim, Pam en Pom zetten alles op alles om de rovers om de tuin te leiden. „Als de rovers denken, dat we met een heleboel zijn", zegt Pim, „dan zullen ze het niet wagen om ons aan te vallen. Dan kunnen we het mis schien uithouden tot onze mannen te ruggekeerd zullen zijn!" Dat is heel goed bedacht van Pim, En daarom maken ze nu zoveel leven als maar mogelijk is. Ze kletteren met messen en vorken en slaan flink hard op de bordjes. „Nog vijftig kogelflesjes ober!" roept Pim luidkeels. „We heb ben een verschrikkelijke dorst. Van je hela, hola, hou er de moed maar In!" De rovers, die al dat lawaai horen en al die petten zien, die in de lucht worden geworpen, kijken elkaar ont hutst aan. Zouden ze zich zó vergist hebben? De roverhoofdman besluit in ieder geval om nog even met de aan val te wachten. De hoofd-ereprijzen De plaquette die Z. K. H. Prins Bern- hard beschikbaar had gesteld voor de mooiste haan of hen bij de grote hoen ders, viel te beurt aan de heer J. Ko rens, met genoemde Brahma-haan. De zilveren medaille van het gemeente bestuur viel ten deel aan de heer J. Kalter, voor zijn Hollandse Witkuif- hen. Burgemeester Ritmeester had een beker uitgeloofd voor het mooiste dwerghoen; hier was de heer A. Stam de gelukkige. Zijn opvolger, de heer A. Holleman uit Velsen, kreeg de zilve ren medaille van het gemeentebestuur. H. M. Koningin Juliana schonk een plaquette voor de mooiste sierduif. De heer P. de Rover Jr. uit Den Haag ver overde deze kostbare prijs met zijn Norwich-kropper (doffer). Er waren zeer vele prijzen, dank zij de medewerking van vele instanties en particulieren, zodat ook menige andere inzender, die met zijn dieren hoge prae- dikaten had behaald, een medaille of een andere prijs in ontvangst kon ne men. De heer Verstegen Na het openingswoord van burge meester Ritmeester werd nog even het woord gevoerd door onze oud-stadge noot, de heer C. Schellinger, burge meester van Koedijk. Hij wijdde ge voelvolle woorden aan de persoon van de heer G. J. H. Verstegen, de ere voorzitter van „H. en O.", die altijd op tentoonstellingen als deze aanwezig was geweest, maar wiens gezondheidstoe stand thans het ergste deed vrezen. Op zijn voorstel besloot het bestuur hem een telegram met de beste wensen te zenden, als bewijs dat 4e vereniging met hem meeleeft. Wij hopen, dat de heer Verstegen deze hartelijke groet van zijn oude vrienden nog heeft ontvangen, want juist terwijl wij dit schrijven bereikt ons het bericht, dat hij op Tweede Kerstdag ten huize van zijn zoon te Haarlem is overleden. Wij weten, dat in de kringen der sportfokkers dit be richt met groot leedwezen zal worden ontvangen. De teraardebestelling la be paald op Vrijdagmiddag om half twee op de Algemene Begraafplaat» te Huis duinen. Hebt u bijgeval ook een hamer Donderdagavond gaf de Harmonie- vereniging „Kunstzin" in samenwer king met de toneelvereniging „Kunst min" een openbare uitvoering in café Rol. Om half acht opende de ere-voorzit ter van Kunstzin, de heer J. Hende- rikx, met een kort welkom aan de tal- tijke aanwezigen de avond. De Harmo nievereniging gaf daarna een vijftal nummers, n.1. Lynwood, Mars van J Ord. Heeme. Ouverture Joyeuse van Keler Bela, Fantasie Pastorale van G. H. Boedijn, de wals Versmade Liefde van Paul Lincke, en als finale een mars. Alle nummers genoten een zeer verdienstelijke vertolking. Na de pauze werd het toneelstuk „Zo waarlijk helpe mij", een spel van het land in drie bedrijven door Tom Dekker door Kunstmin opgevoerd. Dit stuk, dat op een dorp speelt in de tegenwoordige tijd, een sfeer, waarin de aanwezigen zich uitstekend konden verplaatsen, werd door alle dames en heres uitmuntend gespeeld en sloeg bij de aanwezigen bijzonder in. Een daverend applaus was dan ook dc beloning voor de uitvoerenden Deze uitvoering gold meteen voor de toneelwedstrijd van de Niwin, waar voor na afloop nog een collecte werd gehouden. De tweede Kerstdag werd deze uitvoering herhaald. Vrijdagavond werd in de Ned. Herv Kerk te Julianadorp door de kabouters en padvinders een paar Kerstspelen opgevoerd onder leiding van mevrouw S8lm en Ds. Salm Het kerkgebouw was geheel gevuld met belangstel lende ouderen. Voor de preekstoel was een podium gemaakt, waarop de spe len vertoond werden, terwijl om dit podium enige coulissen waren aange bracht. Eerst zongen alle aanwezigen .Stille Nacht", waarna de Jongste pad- vindsters en kabouters een Kerstspel van de sterren opvoerden. Lief klon ken die kleine kinderstemmen door 't kerkgebouw. Daarna las mevrouw Salm een mooi kerstverhaal voor waarnaar met aandacht werd geluis terd. De oudste padvindsters voerden to* si0t het Kerstspel „Om de kribbe" op. waarvan de tekst dooi de Salm werd gelezen. Alle aanwezigen zongen het slotvers „Weest wellecome" mee. Een woord van dank aan mvr. Salm en ds. Salm voor de vele opofferingen en moeite, die zij zich getroost hebben om deze avond zo goed te doen slagen is hier zeker op zijn plaats. VISSERIJ-BERICHT Door 36 vaartuigen werd Vrijdag aangevoerd: 12386 pond snoekbaars 26 281/? ct, 164 pond rode baars 30 ct, 36 pond blei 9 ct, 766 pond voorn 56 ct, 20 pond karper 32 ct, alles per pond AANBESTEDING VAN SEMI- PERMANENTE SCHOOL Alhier vond de aanbesteding plaats van de bouw voor een semi-permanen- te school, omvattende negen klassen, te Urk. Voor de bouw (zonder schil derwerk) hadden 16 aannemers inge schreven. Hoogste inschrijver was de firma R. Kale en Zn. te Urk voor f 168950, laagste de firma gebr. Fran- kema te Lemmer voor f 132700. Aan de firma Frankema is het werk ge gund. Voor het schilderwerk hadden 13 in geschreven Hoogste inschrijver was de heer H. J. Velthuis te Epe voor f 7238 laagste de firma Koffeman te Urk voor f 4949. Aan de firma Koffeman ls het werk gegund. Geboren: Mattheus z. van Hen- dricus Johannes Dekker en Geertruida Tesselaar. Johannes Gerardus z. van Johannes Gerardus Sneekes en Johan- na Mosch. Overleden: Dieuwertje de Vet. 62 jaar, wed. van Jan Vriesman. Bartholemeus Cornelis Hoekman, oud 3 mnd., z. van Jan Hoekman en Corne- ,?i Theodora Margaretha Jan- dernis ec g' van Gerrit van Wil- PLOTSELING STERFGEVAL De 39-jarige expediteur J O alhier die met een vrachtauto onderweg was «.nbllkte™'I ZUIVER WOLLEN ALPINO S Alle kleuren 2.25 jy De heer Hofman, gemeentesecre taris van Purmerend, is in zelfde func tie benoemd te Weststellingwerf. Tijdens Kerstmis stond te Schagen nog een rozenstruik in bloei. Het ma chinaal melken in de Wieringermear wint steeds meer veld. Sedert het vorig jaar is ht aantal aldaar in gebruik zijnde machines verdubbeld. In hét gemeentemuseum te Alk- mat r is een tentoonstelling geopend van prenten uit de gemeentelijke pren- ter verzameling. Op 52-jarige leeftijd is in dezelfde stad overleden de heer F J. L. Joosten, exploitant van het be kende paviljoen „Kinheim". De 53-jarige heer C. Bakker te Enkhuizen ontving van de minister van Economische Zaken een encyclopaedle ten geschenke, omdat hij als oudste Nederlander slaagde voor het Midden standsdiploma. In zijn Kerstrede heeft de direo- teur van het Hoogovenbedrijf er o.a. op gewezen, dat de beschikbaarstelling van de 79 Marshall-millioenen voor uit breiding, grotere inspanning tot een ereplicht maakt. O Het Amsterdamse raadslid le Cavelier heeft aan B. en W vragen gesteld met betrekking tot de bouw van een tunnel onder het F oordzeekanaal te Velsen. Nabij Zaandam is de salonboot „Margriet" van de dienst op Amster dam vastgelopen. Het heeft ruim vier uur geduurd voor de boot weer vlot kwam. De passagiers werden met een motorboot van boord gehaald. Te Koog a.d. Zaan zijn twee Koninklijke onderscheidingen uitgereikt: de ere medaille in zilver aan de heer G. Kar- ten, in brons aan de heer Jb. Houten. Onder voorzitterschap van burge meester Kolf kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Afwe zig waren de heren F. Boutker en G. Lout. Ingekomen was een verzoek van de Oudercommissie te Westerland Inzake huisvesting van het hoofd der school en het geven van handwerkonderwij». Er werd langdurig over de huisves tingsaangelegenheid gesproken en daarbij ook die van de notaris ter spra ke gebracht. Tenslotte werd besloten beide aangelegenheden in handen t# stellen van B. en W. ter afdoening. Vervolgens werd gesproken over een verzoek van de Bond van Nederland! Overheidspersoneel, zijnde een mantel organisatie van de CPN, die in verband met de feestdagen een gratificatie aan het gemeentepersoneel wenste te geven en bovendien verhoging van de duur- tetoeslag in overweging gaf. De fractie van de CPN diende een voorstel in, waarin werd voorgesteld een loonsver hoging van 10 pet. toe te kennen, welk voorstel evenwel werd verworpen. De raad ging tevens accoord met het standpunt van B. en W. tot het inna- mer van een afwachtende houding be treffende de regeling die de regering te cien opzichte in het leven zal roepen. Voorgesteld werden twee projectle- apparaten aan te schaffen voor de ver toning van schoolfilms, het ene bestemd voor de scholen te Oost-Wieringen, het andere voor die te Midden- en West- Wieringen. De aanschaffing zal een bedrag van 1900 vorderen en de ex ploitatie 370 per jaar, welke uitga ven de gemeenteraad verantwoord achtte. Ter voorziening in de vacature-mej. c. Bosker werd tot onderwijzeres aan Ce O.L. school te Den Oever benoemd mf?; ,W' H Oostveen. zijnde de enige sollicitante. De heer A. H. Houwing werd in vaste dienst benoemd aan de openbare ulo-school. Wegens het terug lopen van het aantal leerlingen op de O.' school zag de Raad zich genood zaakt de heer G. w. Douma per 1 Jan. ontslag te verlenen onder toekenning van wachtgeld. Rsn crediet van 75.000 werd ver eend aan de Woningbouwver. „Beter onen voor de bouw van zes duplex- woningen. KJÜdjns de rondvraa8 heeft de heer i-noht grief naar voren ge- J? e 'eugd op de begraaf- treedt HippoIytu«hoef schendend op- me?V"Vh^gdr0,g 635 kistta' w"rvan 830 «rDemiSirrL_P*r 1 kg' fon« 8,80—2,30; 870^ IJS 2.80-2.20; kl. middel tong 1 28. t-Jk' «ng 1 ■72— 1,66; tong II 1,41- 1.8», tarbot 3 60-8.50. - Per S0 kg: wijting ichnl ie 1 75i middtl »chol 72-67; kl. -9,20 'Ch8r 28 Win« 17'" NOORDERMARKTBOND, 24 Dec. - 5000 16- 9000~'k D'7°' drieli,1«t'n 20,20 en nep 7 80-san £„IW 9.80-10,20 en III kit Gelè w' kg Rode kool 6-10; 7.000 12 16 'f50 «.«O; 2500 kg Groen, kool ïlWïs"inEN,liÜIZEK'' 84 D#c' -3000 kg Uien 12 800 v' t®'800 k« Rod* "«O' «-10-50i wit» G,le "ooi 5.50-8,80; 43.000 kg öionn 10,30—11,70; 875 kg Bieten 8; 53.000 kg peen 8,70-10.60.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2