H.V.C.kon de kracht vanZaandijk niet weerstaan Wat betekent China voor ons? Drinkwatervoorziening van het platteland Arbeidsmarkt in Noord-Holland blijft gunstig 1 Hugo Boys—W.G.W. werd een draw >se BKC en Crasshoppers konden doel niet vinden Benauwde overwinning van Viies osv W.-Frisia Stormvogels Watergr.m. Grasshoppers heeft de leiding in Res. 1 C Hugo Boys ontfutselt WGW een kostbare punt DE DRAAK ONTWAAKT! Enorme kansen en mogelijkheden JEF LAST Kleine gemeenten moeten zware offers brengen Een onjuiste overheidspolitiek Er zijn echter bedenkelijke verschijnselen De grote strijd in de vierde klasse A Is gestreden, de strijd tussen de kop lopers BKC en Grasshoppers. Beide ploegen hebben in deze wedstrijd ge toond gelijkwaardige tegenstanders te zijn, al hebben de BKC-ers af en toe betere kansen gehad dan de Hoogwou- Hoewel het ditmaal een klei* groot. Wat gedacht van de wedstrqd jfaandHk toch weg de beste kqk, doch in de nraktlik 0p papler had HVC verre- verpletterden de in Kerststemming verkerende hvc""16™ D' ZaandiJkers "CLCIC genaa aan a« mari» kon niet winnen van Volendam en met liefst 5~°- A,c" ders- Keeper Mulder heeft soms zeer nederlaag. AFC drukte Rapiditas nog stevie-er l huiswaarts met een 3—1 benauwde momenten voor zijn doel eens met 3—1 te winnen. steviger op de laatste plaats door even- Elinkwijk De Spartaan DWV HVC Volendam AFC Vr.schaar Zaandijk UW Alcmaria Rapiditas 10 11 10 10 10 9 11 8 9 9 8 29—11 18—12 20—12 15—10 13—16 13—13 19-22 1211 13—6 11—19 625 1 B. WA kon zijn vorm van verle den week niet terugvinden en moest nu genoegen nemen met een 4-1 nedelaag tegen Stormvogels. Watergraafsmeer kon maar ternauwernood van WFC de hekkensluiter winnen (2—1). De stand ln deze afdeling is momenteel: ZFC Velox Hercules WA TOG WFC winning op Zilvermeeuwen (4—0). Las tiger kreeg Vltesse het, dat op bezoek moest bij Terrasvogels. De Haarlem mers vochten als leeuwen, maar kon den toch niet verhinderen dat Vitesse de beide punten meenam naar Castri- cum. Beverwijk kon het niet bolwer ken tegen het zwakke Kinheim. Laatst genoemd elftal behaalde een ruime ze ge (3-0). 10 7 3 0 17—14 17 11 6 4 1 27—16 16 12 6 2 4 24—18 14 11 5 3 3 16—12 13 11 5 2 4 17—16 12 12 4 3 5 20—18 11 12 4 2 6 19—25 10 11 2 4 5 1216 8 11 2 2 7 9—21 6 11 1 3 7 10—24 5 behaalde een ruime over- HRC Alw. Forw. APGS SDW Beverwijk Kinheim Terrasv. Vitesse Zilverm. Schagen DIO 9 8 9 10 11 10 10 9 10 8 10 27—9 23—12 15—16 20—16 15—19 22—21 15—20 19—16 14—23 13—23 14—25 In 3 B waren vijf wedstrijden vast gesteld. Door het slechte weer echter werden deze alle afgelast. Dit was eveneens het geval met de derde klasse C. 4 A. In deze afdeling is BKC nu de leider, met drie punten voorsprong. Het speelde zelf puntloos gelijk tegen zijn concurrent, Grasshoppers. Texel was echter zo vriendelijk om van de hek kensluiter N. Niedorp te verliezen (0-2). Watervogels wilde hiervoor niet onder doen en liet zich de beide punten ont futselen door Bergen, dat zelf nu ook een serieuze kans krijgt. 7 2 6 5 6 6 3 3 1 I 1 RF AFC WW Purmerend ZAP Wiriezen Zouaven berdos Andijk St. George De Rijp 9 11 8 8 8 10 10 7 9 6 0 22—9 15 4 28—19 14 1 23—17 10 3 18—7 9 2 15—11 9 4 19—22 8 5 7—15 8 3 14—13 6 5 13—20 6 5 8—23 1 van de KNVB werd alles afgelast. De uitslagen zijn: VolendamAlcm. Victrix 31; AFC Rapiditas 31; Zaandijk—HVC 5—0 Watergraafsmeer—WFC 2—1- WA— Stormvogels 1—4. TerrasvogelsVitesse '22 23' SDW Zilvermeeuwen 4-0; Beverwijk—Kin heim 03. Texel—Nieuwe Niedorp 0—2; Bergen —Watervogels 2—1; BKC—Grasshop pers 0—0. RKAFC—WW 30; Zouaven—ZAP 22; St. GeorgeWestfriezen 02. momenten voor gehad, doch gemis aan productiviteit behoedde de gasten voor een nederlaag. Het spel ging in het begin gelijk op. Er werd heel aardig gespeeld, en een flinke hoeveelheid enthousiasme deed het tekort aan techniek vergeten. Een onverwacht schot leverde de gasten bijna succes op, doch keeper IJssel- stein was op zijn post. Al spoedig kwamen de gastheren echter los en verschillende goede schoten werden gelost. Een ren van Blok op het doel der gasten leverde niets op, daar de juiste richting van het schot ontbrak. Ook na de rust werd soms goed spel vertoond, doch de verdedigingen ble ven de voorhoeden de baas. Doch nu moesten de achterspelers van de gas ten alle zeilen bijzetten om onheil te voorkomen. Geruime tijd hield de druk der Poldersen aan, maar de Groen zwart en wisten van geen wijken. Een enkele aanval op het doel der gast heren leverde gevaarlijke situaties op maar ook hier was de achterhoede het terrein meester. Het einde van deze strijd kwam dan ook zoals het begon nen was, 00. Door de slechte weersomstandig heden is er ditmaal weer niet veel gevoetbald in de NHVB. Het pro gramma voor IC werd in zijn ge heel afgelast. In res. IC gingen de wedstrijden Alw. Forward 2Randers 2 en Grass hoppers 2—BKC 2 alleen door. Hier zegevierden de beide thuisclubs met ruime overwinningen. De stand in de kopgrop is nu: Grashoppers 2 10 13 Alcm. Victrix 4 9 12 Schagen 2 9 12 HRC 4 9 11 DTS 2 9 10 2C: Petten kreeg zijn tweede ach tereenvolgende nederlaag. Nu was het SVW dat de punten bij de Pettenaren weghaalde. HugobrrysWGW, de gro te wedstrijd in deze afdeling, werd 'n gelijk spel. WGW moest al zijn krach ten inspannen en kon pas 8 minuten vóór het einde een gelijk spel force ren. De stand in deze kopgroep is nu: WGW 9 17 Hugo Boys 10 14 SVW 9 10 Petten 11 12 De overige uitslagen waren als volgt: Res. IC: Alw. Forw. 2Binders 2 6—0; Grassh. 2—BKC 2 3—1. 2C: PettenSVW 14; Hugo Boys WGW 2—2. 3H: Duinranders 1Petten 2 31; Holl. T. 2Schagen 8 85; Vios 2 t'rone 2 12. 4K: Vrone 3Con Zelo 12. 4M: Petten 3Flevo 2 03. 4N: Vesdo 1—Wiron 3 4—0. 11 9 10 10 11 9 10 10 10 10 BKC Grashopp. Texel Waterv. Bergen Wieringerw. Vrone Cudesluis Schoorl N.Niedorp 4 B. De „Big-match" in deze afdeling. RKAFC—WW, is een 3—0 overwinning voor eerstgenoemde geworden. RKAFC heeft in deze afdeling nu dus de leiding genomen. De verdere uitslagen waren: St. George-Westfriezen 0-2 en Zouaven —ZAP 2—2. 32—15 27—7 17—7 24—15 30—23 16—21 19—35 10—16 9—25 14—34 Een hardwerkend Hugo-Boys heeft het klaar gespeeld om het leidende WGW de voet dwars te zetten en haar een eerste verliespunt toe te bre/igen. Tot acht minuten vóór het einde was de stand zelfs nog 21 voor H. en nie mand dacht meer aan een gelijk spel. W. zette echter alles op de aanval en toen Amersfoort in het beruchte ge bied „genomen" werd, zette Winkel de toegestane penalty in 'n doelpunt om. Beide elftallen deden weinig voor el kaar onder en de verdedigingen hadden het af en toe zwaar te verantwoorden Voor H. verzette Molenaar heel wat werk, en bij W. mocht keeper Bouma menigmaal op het juiste moment in grijpen. Op een veld, dat beter afgekeurd had kunnen worden, trapte W. tegen win in af. H. nam de bal over en was al direct in de aanval. Het eerste schot ging via de deklat over. Pas na 10 min. kwamen de eerste aanvallen van W„ een schot van Schilder werd door de keeper weggewerkt. Ramler zagen even later overschieten. Hugo-:Boys w zich echter beter aan het vette veld e de voor het doel liggende plassen aan te passen. Kort vóór de iyst ga man, uit, een goed opgezette aanvai zyn club de leiding en met deze stand ging 'Re™?. 5 min. spelen in _de tweede TSJOENG KWO, „het land van het midden", noemen de Chinezen hun eigen land, en dat vinden wij, die ipimers weten, dat de gehele wereld om Néderland draait, eigenlijk een beetje aanmatigend. Wjj vergeten daarbij maar al te licht, dat China Inderdaad duizenden jaren het centrum der des tijds bestaande cultuur geweest is, dat zijn culture, politieke en economische macht uitstraalde over de gehele Polynesische archipel, langs de karavaan wegen naar Rusland, langs de zeeweg naar Indie, Perzie en Afrika, en dat het niet zonder bedoeling is wanneer Soen Vat Sen er ln zijn „Drie Volks beginselen" op wijst, dat ook Indonesië eeuwen lang onder Chinese souvereinl- teit gestaan heeft. Wij vergeten ook, dat Marco Pole, uit de rijkste stad der middeleeuwen gekomen, niet minder hoog tegen dit China opzag, dan nog op het einde der negentiende eeuw de schrijvers en denkers der Verlichting, en dat omstreeks 1800 dit China van Tsjien Lung op het hoogtepunt van zijn territoriale en politieke macht stond en ln vrijwel alle opzichten Europa vóór was. VV7IJ ZIJN NOG maar al te geneigd, wanneer wjj over China spreken, te denken aan de pindamannetjes, hoe wel deze inmiddels vrijwel van onze straten verdwenen zijn en velen het tot leiders van grote restaurants en ander zaken gebracht hebben. Wjj her inneren ons niet meer, dat China het iand was, dat aan de wereld de uitvin dingen van de zijde, de the het porce- lein het papier, de boekdrukkunst, het kompas, het buskruit, de raket en zo veel anders schonk, wij denken slechts aan een land waar generaals met on uitsprekelijke namen elkander voort durend bestrijden. Wjj kennen mis schien de namen van Tsjiang Kaï Sjek Door helft maakte W. gelijk, toen Ramler voorzette en de bal via één der M| Amfoor, u-*» net verdween (1—1). 1,11 ao k digde niet alleen W. aan. m ment ï^r.HHXi£" rechtsbuiten bracht de standop de De laetste 10 minuten zette °p aanval, alles trok naar voren en nige schermutseling °ntsto"dJ.0<£e H.-doel. Zelfs Noordeloos zagei1 rS. schot op het doel lossen, v. a reeds foort „genomen" werd met het reeds bovenomschreven gevolft en Mao Te Toeng, maar hoevelen ken nen die van onze tijdgenoten, de bac terioloog dr Tsjen, de plantkundige Lu Cong, de schrijver Lin Yu Tang, en weten welk een grote mvloed z» op de wetenschap en literatuur van onze tijd gehad hebben? En daarom begrijpt en beseft bijna niemand hiei ten volle, w-at het betekent dat China een der grote vijf" is geworden een der lan den met veto-recht in de bond der volkeren. Geweldige roL TOCH IS DIT veto-recht slechts de consequentie van de geweldige rol china gedurende de laatste wereld oog gespeeld heeft. Want ondanks heï Amerikaanse witboek van Jessup, dat zich trouwens grotendeels be- -orkt tot de gebeurtenissen na 1942, 't8a' dunkt ons vrijwel vast dat deze ooriog door de geallieerden verloren un wanneer China de weg van deUChinèse Mussert, Wang Tsjing Weej aevolgd had inplaats zijn, zoals het ge- uaan heeft, zich reeds van 1937 af hard nekkig tegen de Japanse aggressie te •TKJSSlaln nog in 1940. om «42 per maand minder voorraden alt J Ver Staten ontving dan een Ameri- 1* *1' legerdivisie in één dag opge- en minder dan 2* van hei nu- riimumprogramma dat door de auto riteiten voor de leen- en pachtwet te Washington voorgesteld was, hielden de Chinezen vol, ook nadat geheel het njke Noorden, alle havensteden, de Birmaweg, en daarmee iedere verbin ding met het Westen anders dan door de lucht, afgesneden waren, terwijl Rus land angstvallig aan zijn neutraliteit tegenover Japan vasthield. Niet slechts slaagden zij er in bij Ping Shing Kwan en Tai Erh Shi Kwan tot tweemaal toe het Japanse leger In een open veld slag te verslaan, maar vooral ook de guerrillaoorlog kostte Japan, dat ge meend had de veldtocht in drie maan den ten einde te kunnen brengen, ont zaglijke oflers aan geld en mensen. Vrijwel 85% der Japanse landmacht en het grootste deel der vloot werden door China gebonden, en na 6918 veld slagen telde het Japanse leger reeds in Juni 1943 2.700000 doden! Men stelle zich voor, wat er gebeurd zou zijn wanneer, in plaats hiervan, China vrede met Japan gesloten had, zo dat dit uit een mensenmateriaal van 50.000.000 zie len had kunnen putten! De Japanse vloot ware dan vrij gekomen voor de verovering van Australië en de Stille Zuidzee, de Japans-Chinese legers had den India binnen kunnen trekken dat als een kruitvat ontploft zou zijn, om verder te rukken naar Perzie en de Arabische oliebronnen en dan in Egypte de hand te reiken aan Rommel. En niets had hun dan kunnen beletten om, terwijl de Duitsers voor Moskou ston den, van Mandsjoerije uit Siberie bin nen te rukken en daar de Russische oorlogsindustrie de dolkstoot in de rug te geven. Terecht schreef dan ook Wendell Wilkie: ,We zjjn ons niet voldoende bewust, dat het misschien te laat ge weest zou zijn om het Japanse rijk militair of politiek te overwinnen, wan neer niet gedurende lange, hartbreken de jaren, de vertwijfelde tegenstand van het Chinese volk bestaan had. Slechts weinigen hebben de betekenis van dit Chinese verzet voor onze ge hele beschaving begrepen". Nationaal bewustzijn. SLECHTS WEINIGEN hebben ook be grepen, dat deze weerstand slechts mogelijk was op de grondslag van een enorme nationalistische volkswil en een zeer groot technisch en organisatorisch kunnen. De Birmaweg, 1160 km lang, over een onbegaanbaar hooggebergte heen. met meer dan 300 bruggen, werd mnder machines gebouwd binnen het jaar, zodat een Amerikaans Ingenieur verbaasd uitriep; „Z* hebben hem met Wanneer de stedeling als de mee9t vanzelfsprekende zaak van de wereld de waterleiding openzet en daaruit het prachtigste water laat vloeien, dat men zich kan denken, dan beseft hij niet, dat er in ons land altijd nog streken zjjn, waar de voorziening met goed drinkwater een probleem vormt, dat tot dusverre niet werd opgelost. En nu denke men niet, dat men daarvoor moet gaan naar streken als de Veluwe of naar Drente, die nu eenmaal de reputatie hebben van achterlijk te zijn, ai is dat tegenwoordig helemaal niet meer het geval. We kunnen heel wat dichter bjj huls blijven: tal van Noordhollandse plattelandsgemeenten uit onze directe omgeving zitten met het probleem te norstelen. In de verte zien we de duinen, het grote reservoir, waaruit het P.W.N. naar vrijheid put, misschien ook zien ze ergens een watertoren boven het groen uitrijzen. Het leidingwater mag dicht bij zijn, voor hen is het onbereikbaar. Want ze wonen in de zogenaamde N.R.U.-gebieden. N.R.U. wil zeggen: niet ren dabele uitbreiding. deze wordt doorgevoerd kan er niet genoeg tegen geageerd worden Iedereen behoort van goed drink water te kunnen profiteren. Dit is niet alleen een goed recht voor de afzonderlijk wonenden, het is ook in het belang van degenen, die thans reeds bjj het P.W.N. zijn aangesloten Want de N.R.U.-gebieden blijven stre ken, waar het ziektegevaar groot is en die heel gemakkelijk de ontate kingshaard kunnen worden van epi demieën. De dubbeltjespolitiek, die thans wordt gevoerd, kan ontstellende ge volgen met zich meebrengen. Wellicht zou dit eenmaal moeten gebeuren om definitief een eind te maken aan deze methode, het dunkt ons echter beter er mee te breken voor het te laat is. In de kommen van de dorpen gaat alles goed. Daar wonen genoeg men sen bijeen om een behoorlijke exploi tatie te garanderen. De moeilijkheden beginnen echter, wanneer we komen op de landwegen, waar we op gere gelde afstanden boerderijen zien staan met daartussen verspreid enkele woonhuisjes. Soms zijn het er nog heel wat en hoewel een boerderij, als be drijf, heel wat meer water nodig heeft dan een particuliere woning, zjjn de onderlinge afstanden toch zo groot, dat het P.W.N. er geen heil in ziet en niet tot 'aansluiting overgaat. Onhygiënische toestanden. J-JET RGOTE VOORDEEL dat is ge legen in de aansluiting bij het P.W.N. bestaat natuurlijk uit de ver beterde hygiëne, die daarvan het ge volg is. Een mens houdt soms werkelijk zijn hart vast, vertelde ons een wethou der, wanneer men ziet, hoe het in de niet aangesloten woningen toegaat. De mensen doen natuurlijk hun best om alles zo zindelijk mogelijk te hou den, maar af en toe een dode vogel in het water is geen zeldzaamheid. Ja, een enkele keer is het een dode rat. Verbetering vraagt grote offers van de gemeenten. JVJATUURLIJK IS ER wel een rege ling, waarop de N.R.U.-gebieden in het waterleidingnet kunnen worden opgenomen. Daarvoor bestaat een vrij ingewikkelde berekening, die we hier maar achterwege laten, maar die er op neerkomt, dat de kosten voor het grootste deel door de gemeenten moeten worden gedragen. In de gemeente Zijpe lopen b.v. op het ogenblik 10 aanvragen om N.R.U.- gebieden in het net te betrekken Deze 10 aanvragen leveren in totaal 72 aansluitingen op. Op 4 er van zijn berekeningen van het P.W.N. binnen gekomen en het resultaat er van is, dat deze de gemeente jaarlijks zullen moeten kosten, resp. ƒ260.68. ƒ611.273.Samen dus ruim ƒ1200.per jaar! Het ligt voor de hand, dat de plat telandsgemeenten aarzelen om derge lijke zware belastingen van hun bud get zonder mee: op zich te nemen en ze traineert de zaak, terwijl een be hoorlijke verzorging van de hygiëni sche toestand, waarop ook deze ver spreid wonende burgers recht hebben, een onmiddellijke aansluiting nood zakelijk maakt. Komt het P.W.N. zijn taak ten volle na? P)E VRAAG LIGT voor de hand of het P.W.N. hier zijn taak ten volle nakomt. Ten aanzien van de stadsbevolking is wel eens het argument gebruikt, dat de aansluitingen goedkoper zou den kunnen zijn, wanneer niet het P.W.N. ook de verzorging met water van het veel dunner bevolkte land voor zijn rekening had te nemen. Daar door wordt de exploitatie aanzienlijk verzwaard, er is echter sprake van een algemeen belang, waarvan de las ten door ledereen gelijkelijk behoren te worden gedragen. Een dergelijke redenering dunkt ons juist, ze moet dan echter ook tot ln de laatste consequenties worden doorgezet. Geschiedt dit niet, dan wordt daardoor een fundament gege ven aan aanspraken op goedkoper waterlevering van de kant der dicht bevolkte centra. Bovendien dunkt he* ons zodanig te zijn, dat een overheidsbedrijf als 't P.W.N. geen verschil behoort te ma ken. Daarvoor is het nu eenmaal een overheidsbedrijf: het behoort alle bur gers over één kam te scheren. (Iets wat men in diverse gemeen ten ook ten aanzien van de electricl- teltsvoorziening mag bedenken Red.) We menen dan ook, dat de hier ge volgde politiek onjuist is en zolang Waarom komt er geen veran dering \\/ANNEER MEN GAAT informe ren, hoe het komt, dat geen ein de wordt gemaakt aan een politiek, die voor een overheidsbedrijf alleen maar te laken valt, dan ontmoet men in de regel een schouderophalen. En wanneer men vraagt de betekenis daarvan in woorden om te zetten, dan krijgt men te horen, dat in de provin ciale overheidslichamen niet altijd voldoende begrip wordt aangetroffen voor het platteland. Amsterdam neemt in het provinciaal bestuur een overwegende plaats in, waardoor het grote-stads-belang goed gediend is, dat van de provincie echter niet al tijd. De tijd voor de verkiezing van een nieuw college van Provinciale Staten komt naderbij. Het is wellicht goed juist ten aanzien van aangelegen heden als deze rekening te houden. En zeker dient het niet weer zo te worden als de vorige maal, toen aan een vertegenwoordiger van het platte land in het College van Gedeputeer den geen plaats kon worden inge ruimd. Amsterdam als afzonderlijk waterv oorzleningsgebled. \\riJ WILLEN DIT artikel niet be sluiten zonder even te hebben stilgestaan bij een toestand, die welis waar in de loop der jaren is gegroeid, maar die daarom nog niet als Juist behoeft te worden aangemerkt: bij de omstandigheid, dat Amsterdam zijn eigen drinkwatervoorziening heeft. Uit de aard der zaak kan een gebied als Amsterdam uitermate goedkoop wor den geëxploiteerd. Het ene huis staat er naast het andere en de kosten van aanleg zijn er minimaal. De hoofdstad denkt er natuurlijk niet aan haar waterleidingbedrijf prijs te geven. Maar in een tijd, waar in aan verschillende kleinere steden sommige bedrijven worden ontnomen, ljjkt het redelijk er op te wijzen, dat het dan ook tijd wordt de grote ste den daarvan te ontdoen. Want de goedkope exploitatiemoge lijkheden daar, maken het billijk, dat een deel der zware lasten van het platteland op het bedrijf ln de grote stad worden afgewenteld. Zolang de grote stad in dit opzicht afzonderlijk blijft staan en zichzelf mag bedienen, wordt een behoorlijke voorziening van het platteland een onmogelijkheid. Of is het billijk, dat kleine steden als Alkmaar, Den Helder, Hoorn, Enkhuizen en zovele andere, wel moe ten meedragen in de lasten, de grote stad echter heel niet? We begrijpen, dat het ogenblik, waarop aan een onbillijkheid als deze wordt tegemoet gekomen, nog ver is. Want Amsterdam laat zo iets niet toe en Amsterdam is oppermachtig in het College van Provinciale Staten. Maar onbillijk is het wel en daarom is het goed er eens op te wtjzen. Op den duur wordt 't toch anders, want onbillijkheden houden ten slotte geen stand. Het is alleen jammer, dat er voorlopig nog geen denken aan is. En daarom zullen de moeilijkheden met de N.R.U.-gebieden nog wel een tijd lang blijven bestaan. Ten nadele van de direct gedupeerden en ook van de omwonenden, die mede het slachtoffer kunnen worden van de on hygiënische toestanden, die we in ons overigens welvarend Noord-Holland altijd nog aantreffen. hun vingernagels uit de rotsen moe ten krabben!" Millioenen vluchtelingen trokken van het bezette gebied naar het binnenland en werden te werk gesteid in meer dan 1700 coöperaties; 120.000 ton machines van 450 fabrieken werden op de ruggen van Chinese koelies naai het binnenland gesleept waar een nieu we industrie opgebouwd werd. Midden in de oorlog werden 400 mijl spoor weg voltooid, kanalen gegraven, stuw dammen gebouwd en 15 hoogovens in bedrijf gesteld. De kolenproductie steeg met 50%, de productie der oliebron nen ln Kansoe werd opgevoerd, in Sze Tsjwan werden nieuwe olievelden ont sloten. Dit alles bewijst dat China leeds tijdens deze oorlog het dieptepunt van zjjn nationale geschiedenis had overschreden en thans op weg is Japan als de grote mogendheid van het verre Oosten te verdringen. Slechts wanneer wij ons deze feiten duidelijk voor ogen stellen kunnen wij de betekenis voor de gehele wereld van wat thans in China plaats vindt begrijpen. ||OEWEL DE TOESTAND van de arbeidsmarkt ons op dit ogenblik als be vredigend wordt geschetst, waarbij de seizoenwerkloosheid, die zich momen teel natuurlijk weer doet gelden, wordt beschreven als te blijven binnen de normale proporties, doen zich hier en daar toch tekenen voor, die zouden kunnen worden opgevat als een zich toespitsen. Er is namelijk geen twijfel aan, of de noodzaak het bedrijf onder alle omstandigheden rendabel te houden, begint grotere ondernemingen er toe te brengen om te overwegen of het niet wenselijk wordt personeelsleden te ontslaan. De tweede ligt besloten in het feit, dat de militairen uit Indonesië terug keren. Voor zover ze vroeger ergens in betrekking zijn geweest, moeten ze daar natuurlijk weer worden opgeno men. De moeilijkheid is echter, dat zo velen onder hen voorheèn geen be trekking hadden. Hoewel het gelukkig mag worden genoemd, dat alle ontslagenen de zeef van het Gewestelijke Arbeidsbureau moeten passeren, waardoor de zeker heid bestaat, dat niet al te gemakke lijk tot ontslag wordt overgegaan, ge loven we toch een opwekking te mo gen richten tot het bedrijfsleven om met alle kracht mede te werken aan het behoud van een gezonde toestand. Dit betekent, dat het zich zekere offers zal moeten getroosten, waarbij net mag bedenken, dat het algemeen belang en daarmee ook hun eigenbe lang dit dringend noodzakelijk maakt. Het ontstaai van werkloosheid toch moet onherroepelijk voeren tot in krimping van het aantal koopkrachtl- gen en hoezeer dit kan voeren tot een uitholling van de arbeidsmarkt hebben we vóór de oorlog aan den lijve kun nen ondervinden. Deze neiging is verklaarbaar. Men moet daarbjj bedenken, dat de periode van opbouw langzamerhand ten einde begint te lopen. Nemen we een bedrijf als de Spoorwegen. Onmiddellijk na de bevrijding is op grote schaal over gegaan tot het aannemen van perso neel. Er was zo ontzaglijk veel te doen, dat aan de arbeid geen eind scheen te zullen komen en er werd niet gezien op een mannetje meer. Dit is veran derd en het is niet alleen bij de Spoor wegen, dat zich dit verschijnsel voor doet. De opbouw is practisch ten einde, men gaat er toe over de toestand in het bedrijf te stabiliseren, waarbij geen rekening meer wordt gehouden met de opbouw, doch meer en meer alleen met een normale uitoefening van het bedrijf. Natuurlijk valt zulk een gang van zaken in hoge mate te betreuren. Niet ten onrechte plaatsen velen zich op het standpunt, dat een werkloosheid, die zich eventueel mocht aandienen, in de eerste plaats behoort te worden op gevangen door de sterke, levenskrach tige maatschappijen. Wanneer deze mochten beginnen op grote schaal te ontslaan, dan is het hek van de dam en mag men vrezen, dat de sneeuwbal in beweging is gebracht, die, al rol lende ten slotte een hele lawine ver oorzaakt. Rijk geeft voorbeeld Anderzijds is het ook weer zo, dat het rijk het voorbeeld geeft door tal van Instanties op te heffen en het per soneel, weliswaar met aflopend wacht geld, te ontslaan. Men zal moeten toe geven, dat daaraan weinig is te ver anderen. Er is veel te doen geweest over de grote ambtenarij, die ons als erfenis door de Duitsters is nagelaten en die, dat was bijna ieders oordeel, behoorde te worden geliquideerd. De staatsfinanciën waren niet bij machte het apparaat in stand te houden. Een- zefde gedachtengang geldt echter ook voor de grote particuliere en voor de overheids- of semi-overheidsbedrijven. die, wat er ook gebeurt, ten slotte ren dabel moeten blijken. Zo staan er, meer dan voorheen, twee gezichtspunten tegenover elkaar en dit wijst er op, dat de algemene toestand toch eer een slechter wor dende dan een beter wordende tendens beeft. We staan daarbjj nog voor twee om standigheden, die de toestand bemoei lijken. De eerste is een langzamerhand nor. maal geworden verschijnsel. Ze spruit voort uit het feit, dat leder jaar een groter aantal jongelui aan de arbeids markt vsrochjjnt. MARKT BARNEVELD Pluimveemarkt: Kalme handel. De totale aanvoer bedroeg ca. 14.300 stuks Er waren nogal veel kalkoenen en tamme konijnen aangevoerd, waarvan Belgie een flinke partij kocht. De N. H. blauwe kuikens deden iets minder dan vorige week. Over het algemeen vie- V5" d* prijzen wat tegen, waaraan het feit, dat het al zo kort voor de Kerst was niet vreemd was, omdat er niet voldoende tijd meer is om alles te slachten enz. Oude kippen f 1,50—f B (f 1.80f 2,25 per kg.), oude hanen f 3 -f 5, oude eenden f 1,50-f 2.25, jonge hennen f 3,50f 6,50, jonge hanen f 1 2,50 (f 1,75—f 2.20 per kg.), jonge woerden f 50—f 2,75, N. H. blauwe kuikens f 1-f 4 (f 2,50-f 3 per kg.), tamme konijnen f 2,50-f 7, tamme dui ven f 0,40f 0.50, ganzen f 4f 8 50 kalkoenen f 10f 14 (f 2.25-f 2,60 per kg.), hazen f 3f 7,50, fazanten f 3 f 4,50. Patrijzen f 1,25-f 2,30, wilde ko nijnen f 1,50f 1,85, wilde eenden f 1,25 f 2,75, wilde duiven f 0,50f 0,60. Eiermarkt: Trage handel. Totale aan voer steeg tot ca. 700.000 stulis. Prijzen daalden wederom, thans tot f 12,75— f 14,50 per 100 stuks. Enige weken te rug was de maximumprijs f 21. Deze belangrijke daling werd veroorzaakt doordat er de laatste weken zo goed als geen export is, waardoor nu het aanbod de vraag overtreft. Dit is voor deze tijd var. het jaar niet ongewoon, want vorig jaar werd er tegen Kerst- mis t 11—f IS per 100 (tuks betaald.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 5