Stad en Omgeving, Houden brandstoffenhandelaren onze kolen vast? Tentoonstelling van konijnen, post- en sierduiven te Hippolytushoef „Au Gastronome Klacht, die ten onrechte wordt geuit Economie in een notedop Op de ,.Berini"-motor door Nieuwediep Ongeoorloofde handel Eieren zonder stempel vervoerd De ongeveegde schoorsteen... Voetbal op Nieuwjaarsdag Opstelling van Hermes" Wie het laatst lacht Padvinders in het Rusthuis Neveda Smyrnawol IJmuiden Breezand De zorgen aan de kant Zijpe De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom OVERALLS, blauw, 1 VAN MARSDIEP TOT IJ Spreke^ in het openbaar Kerstfeestvieringen Anna Paulowna Hyena's van de grens „Kermisvolk op Kerstmis" DONDERDAG 29 DECEMBER 1949 Verschillende lezers kwamen tot ons met de klacht, dat de Helderse kolen handelaren zonden profiteren van de aangekondigde prijsverhoging van brand stoffen. „Zij houden de kolen vast, om ze later tegen een hogere prijs te kun nen verkopen." Dat leek niet onwaarschijnlijk, want er zijn niet veel echte philantropen in de wereld. Geef de kolenboer eens ongelijk, wanneer hij straks een mooie prijs kan vragen voor goedkoop ingekochte brandstof? Wij hebben deze kwestie onderzocht en moesten tot de conclusie komen dat de klachten .ongegrond waren. Onze economische medewerker hield een nauwgezet betoog, dat van toepas sing was op alle mogelijke prijsverho gingen en -verlagingen van alle moge lijke artikelen. Zijn algemene stelregel was namelijk, dat het onjuist is om prijswijzigingen aan te kondigen vóór zij effectief worden. Bij een komende prijsverhoging wil de consument zo veel mogelijk inslaan, teneinde een voordeeltje te behalen; bij een komen de prijsverlaging tracht de consument zijn inkopen zoveel mogelijk uit te stellen. Voor de verkoper geldt het omgekeerde. In dit geval heeft men (ontijdig der halve) gepubliceerd dat de kolenprijs wel eens naar boven kon gaan. Daarbij werd zelfs' een percentage (17 y2 pro cent) genoemd. Het is begrijpelijk, dat het publiek daarvan wil profiteren, maar het publiek moet niet vergeten, dat waneer Jansen profiteert, zulks al tijd ten koste gaat van Pieterse of Klaassen. In dit geval zou Jansen iets beter kunnen worden ten nadele van andere afnemers, die minder goed bij kas zijn. En alle Jansens met elkaar zouden zich verrijken ten koste van de brandstoffenhandelaren. Het is namelijk zo, dat de handelaar voor ieder mud kolen een nieuw mud moet aankopen. Een gedeelte van zijn kapitaal is belegd in zijn kolenvoor- raad. Wanneer zijn voorraad na het in gaan van de prijsverhoging precies even groot is als vóór het bekend wor den van de prijsverhoging, is er van extra winst geen sprake. Tot zover de zuiver economische kant van de affaire. Men zal zich ech ter evenals wij dat hebben gedaan afvragen, of de handelaren intussen geen kans zien om hun voorraad te doen toenemen. Wij gaven toe, dat het onredelijk zou zijn om van de hande laren te eisen, dat zij zich nu leeg zouden verkopen en straks hun voor raad tegen een hogere prijs zouden aanvullen. Maar zij zouden misschien proberen, zoveel mogelijk in te slaan •n zo weinig mogelijk te verkopen? Ons is gebleken, dat de leveranciers van onze Helderse brandstoffenhande laren (die immers op hun beurt ook afnemers zijn) geenszins behoefte heb ben om de handel vol te stoppen. Dat zou overigens onmogelijk zijn, want de bevoorrading is aan een bepaald sche ma gebonden. Reeds enige maanden geleden hebben wij in een artikeltje de aandacht erop gevestigd, dat de brand- stoffenhandel tevens als distributie apparaat fungeert. Wij zullen dat hier nog even in het kort herhalen: Na de aanwijzing van de nieuwe ko- lenbonnen moesten deze alle door de afnemers worden ingeleverd. De han delaren kregen op grond va# deze bonnen hun toewijzing voor het stook- aeizoen 1949—1950. Met de aflevering der brandstoffen (zoals bekend voor de helft anthraciet en voor de rest an dere soorten) werd in Juni begonnen. Iedere maand werd een twaalfde deel afgeleverd. Opdat geen moeilijkheden souden rijzen met de opslag, werd van de zijde der brandstoffenhandelaren aangedrongen op een vroegtijdige en regelmatige afname. Ongeveer tien procent van de verbruikers (uiteraard degenen die het geld daarvoor disponi bel hadden) bestelden voor het gehele seizoen. Het overgrote deel wachtte met het kopen van brandstof tot het stook- seizoen was ingetreden. In totaal werden echter gemiddeld per afnemer voor zes a zeven eenheden door de groothandel afgeleverd. De voorraad bij de brandstoffenhandelaren bestaat dus, behalve uit de z.g. „stock- voorraad", uit de kolen var. de klanten die minder dan zes a zeven eenheden hebben afgenomen, verminderd met de hoeveelheid die werd afgeleverd aan de klanten, die meer dan zes a zeven eenheden ontvingen. Laatstgenoemden hebben méér dan hun portie gehad en mogen dus zeker niet klagen. Het is echter merkwaardig, dat juist van hun De fa. E. N. Heyligenberg in de Kei lerstraat heeft nieuw leven in de Hel derse brouwerij gebracht. Een Neder landse industrie heeft onlangs een rij wielmotor gefabriceerd, die op elke gewone fiets kan worden gemonteerd. De heer Heyligenberg die het nieuwe product in Den Helder aan de man zal trachten te brengen, stelde ons gisteren tn de gelegenheid de vinding, die onder de naam „Berini"-rijwielmotor in de handel wordt gebracht, te proberen. Het is een»geslaagde rit geworden. De motor trapt licht aan en behoeft slechts weinig behendigheid om zijn weg door het verkeer te vinden. De snelheid be draagt ongeveer vijf en twintig kilome ter per uur; het brandstofverbruik is 1 op 80 km.; het'gewicht van de motor is 5<4 kg., waarvan 20% door de voor vork en 80% door het voorwiel wordt gedragen. De motor, die tijdens het rijden kan worden ontkoppeld, werd geconstrueerd door het Haagse ingenieursbureau „In- terpro" en hij wordt vervaardigd door de N.V. Motorenfabriek Pluvier in Den Haag Op enkele kleine onderdelen na la hij geheel van Nederlands fabrikaat. zijde de klachten komen. Degenen, die niet onmiddellijk de contanten beschik, baar hebben, om voor langere tijd ko- len in te slaan, wachten de bui gelaten af. Wij menen, dat het van de handela ren juist gezien is, om thans voor iede re afnemer één eenheid brandstoffen beschikbaar te stellen. Zij worden in de loop van deze maand zeker niet met méér dan één eenheid per afnemer be voorraad. Het zou onzes inziens onjuist zijn, wanneer de groep der handelaren (in letterlijke zin de middenstand, want ook zij zijn'op hun beurt afne mers, en wel van de groothandel of van de mijnen) de dupe zou worden van de aangekondigde prijsverhoging. Moeten de verbruikers dan de dupe worden, zal men zich afvragen. Om dat te voorkomen, heeft de regering juist een toeslag van één gulden per persoon in het vooruitzicht gesteld, zo. dra de prijsverhoging een feit zal zijn. Dat komt voor een doorsnee-gezin neer op tachtig cent per bon. De prijsverho ging zal zeker niet meer bedragen. Het genoemde percentage van 171/, is stel lig onjuist, want de verhoging zal niet voor alle soorten gelijk zijn. Hoeveel omhoog? Van welingelichte zijde vernamen wfj, dat de prijs van gascokes vermoe delijk zal stijgen van f 5,25 per 2 hl tot f 5,45 per 2 hl. De prijs der z.g. „driekwart-vet" blijft f 4,65 per hl, en de prijs van anthraciet II zal waar schijnlijk stijgen van f 5,— tot f 5,35 per hl. Alleen het prijsverschil bij an thraciet III (een veelgevraagde soort) zal nog iets groter zijn. In ieder geval zal de regeringstoeslag voor de afne mers voldoende zijn om de „schok" op te vangen. Opzettelijk hebben wij dit onder werp enigszins uitvoerig behandeld, eensdeels om de „klagers" onder onze lezers (het zullen er stellig vele zijn) op hun sociale plicht te wijzen, en an derdeels omdat het bespreken van een eenvoudig economisch probleem als onderhavige leerzaam kan zijn. Er wordt al te dikwijls lichtvaardig ge oordeeld, omdat niet voldoende over de dingen wordt nagedacht. Temeer is dat onaangenaam, wanneer een onver diende smet op anderen wordt gewor pen. Johannes P. en Jacoba S. beiden uit Amsterdam, overtraden de textielbe- schikking 1944 door op de markt in Den Helder textiel te verhandelen zon der toestemming van het Bureau voor Textiel. Het was al eens meer gebeurd, dat deze mensen zich met een derge lijke handel inlieten en de officier van Justitie te Alkmaar eiste op de zitting van de bijzondere politierechter daa;- voor een boete van f 40 of 20 dagen. Het vonnis werd f 30 of 15 dagen bij verstek. Johan T. uit Den Helder, die voor de Alkmaarse politierechter verscheen, had 124 eieren uit eigen bedrijf vervoerd, zonder dat ze van het vereiste stempel waren voorzien. Hij was niet op de hoogte van de bepalingen dienaangaan de en wist niet, dat men er maar 25 mag vervoeren zonder stempel. De 20- jarige jongeman, die niet verschenen was, werd bij verstek veroordeeld tot een geldboete van f 15 of 5 dagen. Gistermiddag moest de brandweer uitrukken voor een schoorsteenbrandje in de woning boven de fa. C. Jamin, tegenover Vroom en Dreesmann. Het bleek, dat de schoorsteen waarvan ook de constructie te wensen overliet in drie jaar tijd niet was geveegd. Roetafzetting had dus het brandje veroorzaakt. Ditmaal kon de brand weer in enkele minuten tijd erger voor komen. Het kan echter een goede leer voor anderen zijn. Op Nieuwjaarsdag worden enkele vriendschappelijke voetbalwedstrijden gespeeld. HRC krijgt om half drie be zoek van OSV, de club die in de twee de klasse B. met ruime voorsprong aan de kop gaat. Deze tweede klasser wordt getraind door de oud-internationaal J. Caldenhove. Helder is uitgenodigd in Leeuwar den te spelen tegen de eerste klasser Frisia. In deze club heeft Van der Meu ten, die nu linksbinnen speelt bij de witjakken, eertijds zijn beste beentje voorgezet. Het beloven een paar frisse partijtjes te worden, die het spel van onze derde klassers zeker ten goede kunnen ko men. Van de zijde van de Helderse Ten nisclub vernamen wij over de op 1 Ja nuari te spelen voetbalwedstrijd tegen Hermes nog het volgende Het ligt in de bedoeling deze wedstrijd iaarliiks te spelen, waardoor het een Nieuwiaars- dagtraditie zal worden. De opstelling van Hermes luidt: H. van Loo: J Moor man en K vd Plas: H Aberson C Ze gel en M Wierstra: N Woud. B Broek huizen F Verfaille J Holdorp en W Narold De nosteü'ng van HTC oubli ceerden wij reeds de vorige week. Hoe plezierig het dansen in de Ma- rinecantine ook mag zijn, hoe enthou siast tal van revue- en cabaretartisten daar ook hebben opgetreden, een vro lijk toneelstuk zoals gisteravond werd opgevoerd zal ongetwijfeld veel lan ger in de herinnering blijven voortle ven. O.S. en O. had zelfs niet eens een beroepsgezelschap nodig, om het spran kelende blijspel „Wie het laatst lacht...." van William Douglas Home met succes ten tonele te brengen. Van die taak heeft een achttal dilettanten, samen het „Haarlems Toneel" vormend zich op uitnemende wijze gekweten. Dit gezelschap is al eerder met „Wie het laatst lachtin de cantine geweest, maar geen van de aanwezigen zal het hebben gespeten, dat men het stuk nog eens voor de dag heeft ge haald. Het verhaal speelt zich af op „Lis ter Castle" in Engeland tijdens de ver kiezingen. Lord Pym, de zoon van de graaf van Lister, heeft zijn verkiezings strijd verloren, zeer tot ongenoegen van zijn verloofde en de butler Beecham. Lord Lister zelf neemt er geenszins notitie van, daarvoor heeft hij het te druk met het jagen op ko- rijnen en vossen in zijn tuin. De schrijver steekt op verrassend hu. moristische wijze met al het politieke gedoe de draak. Hij laat de jongste telg van het geslacht Lister botsen met rijn conservatieve beginselen, brengt de overwinnaar, de Labour-candidaat Cleghorn, in contact met tante Caroli ne, zogrt dat de butler Beecham bij 'n tussentijdse verkiezing een overwinning boekt voor de Conservatieve partij, waardoor de zoon des huizes, Lord Pym, als candidaat van de Labour- partij in het zand moest bijten. Het is een kostelijke geschiedenis ge worden, met zeer goed spel. De beste pluim kunnen we het „Haarlems To neel" geven door te zeggen, dat dit gezelschap zich kan meten met tal van beroepsgezelschappen. Vooral de graaf van Lister en Beecham hadden de lachers op hun hand. De talrijke aanwezigen, onderwie vrij opmerkten de CZM, schout bij nacht I. W. Reijnierse, hebben genoten Is het een wonder, dat luitenant ter zee der le klasse U. F. van Veen de medespelenden een „tot weerziens" toe. riep? Dinsdagavond heeft een groep wel pen en kabouters, resp. onder leiding van „oehoe" Goedebuur en „akela" Olt- hoff een Kerstspel opgevoerd voor de bewoners van het rusthuis der Ned. Hervormde gemeente in de Tweede Vroonstraat. Zij deden het alleraardigst en stalen de harten van de bejaarde bewoners. Met pianobegeleiding van mevr. A. Zeeman-Moor werden door de jeugdige padvinders Kerstliederen gezongen, daarbij door menige oudere geholpen. Wederzijds werden tractaties uitgedeeld, wat ook tot verhoging der vreugde aanleiding gaf. Deze avond vormde voor de ouden van dagen een zeer gewaardeerde afwisseling. EEN MOOI HANDWERK maakt U van onze echte nu nog de prijs van vóór de devuluatie, 157 per 100 gram VIS SERI J-BE SOMMINGEN De besommingen van Woensdag wa ren: Motorloggers: H.D. 79 f 5100; Kw. 7 f 4380; Kw. 69 f 2830; Ym. 228 f 2340; Ym. 23 f 1450. De aanvoer bedroeg 295 kisten. De prijzen per 1 kg. waren: gr. tong 2.252.15; gr. midd. tong 2.15 2.10; kl. m. tong 2.10; tong I 1.69-1.64: tong n 1.23—1.12; tarbot 3.00—2.85. Per 50 kg.: wijting 20—23; gr. schol 6160; midd. schol 5956; kL schol 5622.50; schar 3230.50 en tarbot IV 67—65. „Zet de zorgen aan de kant" was het motto van de revue, die de R.K. To neelvereniging „Breezand" ter ge legenheid van haar 10-jarig bestaan in '1e zaal van de heer Bossen opvoerde Vlot, zoals bij een welverzorgde revue behoort, volgden de schetsjes tableaux, zang- en muzieknummertjes eikaar op. Van belang was ook, dat de club niet alleen over goede tonelis ten, maar ook over dito zangers en zangeressen bleek te beschikken. Zo ontstond een goed en fris geheel, waarmee de vereniging, die geleid wordt door de heer E. Ligteringen. veel eer inlegde. Na afloop werd nog een gezellig dansje gemaakt. DAMCLUB „EXCELSIOR" Uitslagen gespeelde partijen: le klasse: J. A. van Vliet—J. A Meijer 02; H. J. v. d. BergD. Jan sen 2—0; K. D. Sas—J. Weijers 0—2. 2e klasse: D. KruithofL. Schouten Az. 0—2: P. Liefting—Sj. v. d. Wal 02; N. RoslootL Schouten Lz. 02- P. de BruinW A Meijer 20 ALLEMAAL OP DE FOTO Men meldt ons, dat in de loop van het Jaar 1950 de gehele bevolking van de ge meente Zijpe op tuberculose zal worden onderzocht door middel van schermbeeld- fotografie. 55. De kolonel vindt dat Pim, Pam en Pom wel iets extra's verdiend heb ben. Daarom mag Pim een dubbel rantsoen stroopwafels uitdelen. Stroop wafels worden anders alleen maar op Zondag verstrekt! Verheugd heeft Pim de kist met stroopwafels uit de keuken gehaald om zichzelf en zijn broertjes nu eens echt te tracteren. Want ze zijn er alle drie gek op! Pom en Pam likken ook al hun tippen af, als ze zien waar Pim mee aan komt zetten. Het eten van de stroopwafels is echter geen onverdeelde vreugde, want hoe lekker de stroopwafels op zichzelf ook mogen zijn, Pim, Pam en Pom hebben een verschrikkelijke last van bijen, dieop de geur van de stroop afkomen. e - dra hangt er een hele zwerm om hun hoofden heen.' „Schieten jullie toch cp!" roept Pim met zijn mond vol. Maar de bijen trekken zich er niets van aan en blijven vrolijk om de drie hondjes heenvliegen. Koopt bij In een zitting die tot 'i nachtg half vier duurde, heeft de gemeente raad van Alkmaar besloten tot de bouw van een nieuwe Handelsschool annex Rijks1 mdbouwwiirterschool, tot de bouw van 96 woningen en tot aan koop van de aandelen der N.V. Alk maarse Overdekte Bad- en Zwemin- r 'iting. De Beverwijkse wielrenner Arie Vooren zal binnenkort van de partij zijn in de Zesdaagse te Munster. Onder grote belangstelling werd in de u.l.o.-school te Hippolytushoef de konijnen, post- en sierduiven door de ere-voorzitter, burgemeester L. C. Kolff geopend. In zijn openingswoord wees de burgemeester er op hoe belangrijk de taak der vereniging is, en ook hoe belangrijk het is om een goed ras te fokken en te veredelen. Daarna ver klaarde de burgemeester deze tentoon stelling voor geopend. De heer C. Roggeveen, oud-voorzit ter van de vereniging, dankte de bur gemeester met een kort woord voor de welwillendheid om deze tentoonstel ling te openen en voor het afstaan van de drie lokalen. Het publiek heeft tij dens de feestdagen de tentoonstelling druk bezocht, en dank zij de vele ver lotingen zal menig boutje met Oud en Nieuwjaar op de feestdis verschijnen. De A-keurmeesters waren (konijnen): J. F. Hannema, Groetpolder Winkel; (kippen): B. van AsperenVervenne, Rijkspluimveeteelt consulent te Den Haag; (postduiven): W. K. Hoekstra, Dijkstraat 37, Bolsward; (sierduiven: F. Hoffman, Den Helder. Het bestuur van Nut en Genoegen had na overleg be sloten, het gehele inschrijfgeld aan klasse-prijzen te besteden, om zodoen de elke fokker kansen te geven. Er waren zeer veel ere-prijzen beschik baar gesteld. Op verzoek vermelden wij de eer ste zes ere prijzen. Hoofd ere-prijs 1, verguld zilv. me daille, geschonken door de Edelachtb. Heer L. C. Kolff, voor de mooiste sier- duif; hoofd-ere-prijs 2, verg. zilv. med., geschonken door dr. R. J. de Groot, arts, voor de beste Oud-Holl. meeuw; hoofd-ere-prijs 3, wisselbeker voor het mooiste konijn (N. en G.) winnaar 1947 J. A. PoolWit; hoofd-ere-prijs 4. wisselbeker voor de mooiste hen of haan of trio (N. en G.) winnaar 1947 D. Lont Uz.; hoofd-ere-prijs 5, wissel beker voor de mooiste sierduif (N. en G.) beschikbaar gesteld door de „Lucht post"; ,ioofJ- ere-prijs 6, wisselbeker voor de mooiste postduif, beschikbaar gesteld door N. en G. De wisselbekers zijn alleen te win nen door leden van N. en G. en van de „Luchtpost" en moeten drie maal achtereen of vier maal in totaal ge wonnen worden. Voor verd' re ere-prijs-schenkers ver wijzen wij naar het uitgegeven pro gramma. Hieronder volgen de ere-prijs-win- naars. Konijnen: Vlaamse Reus, ram (jong) j Pool—Wit 9 W.D. 106 (tevens beste konijn der tentoonst., winnaar wissel beker); Groot Zilver: L. Zwart, ram (oud); G. Tigchelaar 401; Weners Ram (oud) W. Groot 8 W.D. 231; Gouwenaar Voedster (jong) mej. N. Hoep, 9 W.R. 513; Hollanders zwart Ram (jong) G Verbeek, 9 W.R. 409; Dwergrassen: Pool Voedster (jong) mej. N. Hoep, K 749961; Kleurdwerg Ram (jong) mej. N. Hoep, K 749963; Seul wit, Ram (oud) J. J. Rotgans. Grote hoenders: Laken Velder, haan (jong) W. Mostert; Australorp zwart (jong) J. Jager (trio) buiten mededin ging; Holl. hoendersi Goudpel hen (oud) T. Bos 1669; Zilver Duckwinij hen (jong) G. G. Rosa M 26; Goud Duckwing hen (oud) G. G. Rosa M 132; Col. Wyandot krielhaan (oud) T. Bos 1865; Wyandot hen (jong) H. J. de Jong G 1722; Sebright krielhen (jong) In hotel S. Kaan te Hippolytushoef werd een propaganda-avond gehouden van de cursus „Spreken in het open baar", welke wordt verzorgd door de Rhetor Club uit Delft. De voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw kor. in zijn openingswoord een 30-tal aanwezigen welkom heten, waaronder de heer Jac. Kool uit Nieu we Niedorp, die als leraar van deze Club zal optreden en enige cursisten van de Rhetor Club van Anna Pau- lowna. Nadat de heer Kool een inlei ding had gehouden over deze cursus, kwamen df cursisten uit Anna Pau- lowna aan het woord. Deze toonden wat zij met 7 8 lessen hadden be reikt en dat ze rustig en kalm 5 a 10 minuten kunnen spreken over elk wil lekeurig onderwerp. Als er voldoende cursisten zijn is het de bedoeling om 9 Januari te beginnen De liefhebbers kunnen zich opgeven bij de lieer E. Mulder, secretaris van de Holl. Mij. v. Landbouw Wielingen. R. Bouwman; Leghorn krielhen (jong) M. Mulder J 4424; Parelhoenders stel (haan en hen) jong, W. Mostert 1 1; Kwakers Wildkleur (oud) 11 mej. N. Hoep 1—1; Kalkoen Br. kl. haan (oud) W. Mostert. Sierduiven: Norwich Kropper duiven (oud) R. J. de Groot 2345-48; Vink- duif, rood-zwaart-doffer (oud) W Waardenburg R 5568; Oud-Holl. Meeuw BI. duivin (jong) J. de Veen R 49, 10662; O.H. meeuw, BI. doffer (jong) J. Veen; Pauwstaart wit duivin (oud) M. Zwanink 11186. Postduiven: Bonte Doffers H. de Groote 48—319015. Hoogste aantal punten der tentoon stelling (21) H. de Groote, tevens kam pioen der postduiven. D. C. van Dord, kampioen afd. hoen ders, met patrijshaan. R. J. de (Jroot, arts, kampioen afd Sierduiven, met een Norwich-kropper. J. P. Pool -Wit, kampioen afd. ko nijnen met witte Vlaams Reus. Ook Wieringen stond deze en de vo rige week in het teken van het Kerst feest. Het begon Vrijdag al met een Kerstwijdingsdienst in de Kapel in Den Oever, waar ds. Meiering als lei der optrad. Medewerking verleenden de zangverenigingen van Den Oever en Hippolytushoef en de organist v. d. Veen uit Alkmaar. Zaterdagavond werd een Kerstwij- ding gehouden in de Ned. Herv. Kerk, welke onder leiding stond van de heer O. Deen. Behalve de reeds genoemde zangverenigingen en de Alkmaarse or ganist werkte de zangeres mevr. Jan- sen-Geus aan deze Kerstwijding mede. Door de Vrouwenclub van de Coö peratie „De Tijdgeest" werd Zaterdag middag in Cinema de Haan een Kerst middag gehouden voor kinderen van 414 jaar. Ongeveer 700 kinderen be zochten deze samenkomst, waarin o.m de poppenkast werd vertoond. Ook de goocheltoeren van Oom Lex werden door de kleintjes met spanning gevolgd. De kinderen van de Zondagsschool te Hippolytushoef kwamen Maandag middag met hun ouders in de Geref. Kerk aldaar, ter viering van het Kerst feest, bijeen. De heer Holtrop vertelde een Kerstverhaal en de kinderen zon gen Kerstliedjes en kregen een trac- tatie. De leerlingen van de Zondagsschool van Westerland kwamen Maandagmid dag in de Ned. Herv. Kerk samen. Deze samenkomst, waarbij ook de ou ders aanwezig waren, stond wederom onder leiding van de heer O. Deen, die evenals mej. de Graaff, de jeugd een Kerstverhaal vertelde. Ook hier wer den de kinderen, die Kerstliederen ten gehore brachten, rijkelijk getracteerd. De Zondagsschool te Hippolytushoef hield Maandagavond haar Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Rasch en mej. R. de Haan lazen mooie Kerst verhalen voor en het kinderkoortje zong niet onverdienstelijk Kerstliede ren. Voor de scheidende Zondagsschool juffrouw, mevr. Kok—de Vries was 'n afscheidsbrief ingekomen, welke werd voorgelezen. Behalve de gebruikelijke diploma's, die werden uitgereikt aan de kinderen die de school gingen veria, ten, ontvinge- allen een Kerstgeschenk. De lees- en vertelclub van de Doops gezinde Gemeente kwam Eerste Kerst dag in de Doopsgezinde Kerk bijeen, waar onder leiding van Ds. Gouds bloem een intiem Kerstfeest werd ge houden. Ook hier zongen de kinderen. Allen keerden met een mooi geschenk naar huis. i „De Lagedijkers" Kunaeii tevreden zijn over hun opvoering van „Hyena's van de grens". Zelfs meer dan tevre den. Dit spel uit het smokkelaarsleven heeft een boeiend gegeven tot onder werp, houdt het publiek voortdurend in spanning en is goed geschreven. Ai die goede eigenschappen zouden ech ter van weinig waarde zijn geweest, als het spel van de Lagedijkers ze niet had doen uitkomen. En dat gebeurd» nu juist wel. Vooral de „vamp"-rol van Marion Platei, het „nichtje", dat de geëerde kassier en wethouder Nol Brons, op het smokkelpad brengt, werd op uit stekende wijze door mevr. Leyen— Pennekamp gespeeld. De heer H Pen- nekamp als Nol Brons beheerste zijn tol eveneens zeer goed. (Hij had wel iets ouder geschminkt mogen zijn.) Zijn rechterhand, Rien Braber, werd voorgesteld door de heer W. Glim. Een rol, die voor hem geknipt was! Mej. 'vVebeling kreeg als dochter van Brons gelegenheid haar kunnen op drama tisch gebied te tonen, overdreef daar bij gelukkig niet en speelde overtui gend. Ook de overigen gaven over het ge heel goed spel. Een enkele van hen was daarbij soms in een bepaald ge deelte wel eens gelukkiger dan in een ander deel. Zo was bijv. de heer P. Glim aan het einde veel beter dan in het tweede bedrijf. Ook de duidelijk heid van spreken liet soms wel wat te wensen over, maar, zoals we reeds in het begin aanduidden, de opvoering in haar geheel was zeer goed en Da Lagedijkers kregen daarvoor een lang durig, krachtig en welverdiend ap plaus. Onder regie van de heer Ran bracht de R.K. vereniging „Ons Toneel" in de zaal van de heer Kossen „Kermisvolk op Kerstmis". Dit spel in drie acten door Henri Ghéon, vertaald door Kees Spierings, is bedoeld als lekenspel, waarin een vijftal personen ongeveer twintig rollen hebben uit te beelden. Dat vijftal: de oude Melchior (K. v. Kooten), de oude Sana (mevr. Sein- stra—Broersen), Josaphal (W. Leek). Mercedes (Atie Ran) en Bruno (Jac. Wmnubst) vormt een zigeuner-fami lie. die op een dorpsplein in spel het Kerstgebeuren voor de dorpsbewoners doet leven. Voor het goed begrijpen was het zeer dienstig, dat de heer Ran vooraf de bedoeling van het stuk uit eenzette, de spelenden aan het publiek voorstelde en vertelde welke rollen zij zouden vervullen. Van zijn leiding zal zeker veel gevergd zijn, maar dat dia in orde was en de vertolkers en ver tolksters van het spel wisten te boeien, bleek uit de volkomen stilte in de volle zaal, waarin de jeugd toch ook ruimschoots was vertegenwoordigd. Die stilte werd zelfs niet verbroken, wanneer er kleine hiaten ontstonden en die niet altijd waren te verkomen als een der spelenden slechts heel korte tijd had om zich te kleden en te grimeren voor weer een andere ral. Het grimeren was bij de heer Kars- ten in uitstekende handen en de heren J. Zon en Seinstra verdienen alle lof voor décor en requisieten. Pastoor Vis zeide in zijn slotwoord trots te zijn op zijn parochianen, die dit stuk wisten te waarderen, trots ook vooral op hen, die het zo goed speel den. Hij hoopte, dat „Ons Toneel" ook in de toekomst, naast gewone, meer stukken als dit, met een godsdienstige strekking, zou brengen. EVEN UW AANDACHT VOOR Wij bezorgen voor OUDEJAARSAVOND: 99 uitsluitend Kalfsvlees BITTER-BALLEN CROQUETTEN RAGOUTBROOD J E S SAUC.BROODJES HUZ. SALADE at RUSS. EIEREN Speciaal aanbevolen HAPJE ZALMSALADE, Verder natuurlijk 'etS' b«zonders WARME WORST BALLEN GEHAKT In rt» k. u BAMI' GORENG en*, in de Kiosk (naast fa. Troost) PATATES-FRITES CROQUETTEN BALLEN GEHAKT WARME WORST SPOORSTRAAT 96 TEL. 2884

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2