Zal Amerika China helpen Kort Bestek Oudejaar Mogelijke wijziging in politiek der Verenigde Staten Plastic tijdbom op drempel van Poolse ambassade te Parijs Opnieuw vijf en een halve maand geëist tegen oud-burgemeester van Den Haag ^ustzistsr? ^s.ssr-ïs Zaterdag 31 Dec. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10775 Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Adviezen voor ,de ver- dediging van Formosa? Mr. v. Maarseveen weer naar Indonesië Kolenprijzen worden gewijzigd De wereldreis van Prins Bernhard Aanslag van Poolse ondergrondse SOLDATEN KOMEN RIJDEND THUIS Vietnam onafhankelijk Geheime zitting bracht geen nieuwe aspecten Vertrouwensvotum voor regering-Bidault BUKJCAU: Koningstraat 78—flo Uen Helder Telefoon 2345 ^ostgironummer 449041 Hoofdredacteur- A KAPTSIN Oirectie: BIJLSMA eD C. KRAK HELDERSE COURANT TAitiEVEN. Advertenties: 16 ct per min „.Juttertjes' tot 15 woor Kleine advertenties den f L— elk woord meei 5 cent Abonnementen pel kwar taal 4.— Dij vooruitbe taling plus incassokosten Naar verluidt zal Amerika de Chi- nete Nationalistische regering militai re hulp en advies verlenen bij de ver dediging van haar laatste bolwerk, Formosa. Deze mogelijke wijziging in de Amerikaanse politiek ten aanzien van China kwam voor de Engelse functionarissen te Londen geheel on verwacht. Men was van mening, dat de V.S. de Nationalistische regering als verloren beschouwden. Truman pogen uit te oefenen om een definitieve wijziging in zijn politiek te brengen. Eiland Toenghai verlaten. De nationalisten hebben het eiland Toenghai, ten noorden vap Hainan verlaten. Zoals in het recente communiqué over de loonpolitiek reeds is aange- kondigd, heeft de regering in verband olgens _sommige persberichten zou met de noodzakelijke vermindering president Truman reeds besloten heb ben de Chinezen op Formosa alle mo- v.,,1» lui U|iiieiung van net tot aus- gelijke hulp te verlenen, alleen actieve verre bestaande subsidie op kolen oorlogvoering uitgezonderd. Te Londen heeft men algemeen de indruk, dat ondanks het verzet van enkele functionarissen te Washington een wijziging in de Amerikaanse poli tiek gaande is. Volgens Michael McDermott, de woordvoerder van het State Departe ment. is van de zijde der Chinese na tionalisten via verschillende kanalen •en aantal niet-officiele verzoeken tot de V.S. gericht om een groep advi seurs naar Formosa te zenden. Inmiddels hebben Amerikaanse func tionarissen bovenstaande berichten tegengesproken. Wel wordt van de kwestie voortdurend studie gemaakt. De republikeinse pers zou pressie op Naar het ANP verneemt, zal de mi nister voor Uniezaken en Overzgese RÜksdelen, mr. Van Maarseveen, in de tweede helft van Januari een reis naar Indonesië ondernemen. Met hem zal d« staatssecretaris van marine, schout by nacht Moorman, vertrekken en wel licht ook de staatssecretaris van oor log, mr. Fockema Andreae. De reis van minister Van Maarseveen zal een algemeen oriënterend karakter dragen. Modelbedrijf leverde besmette melk In de begrotingsvergadering van de gemeenteraad van Naarden heeft de burgemeester medegedeeld, dat een po litieel en -veterinair onderzoek is gelast tegen een modelbedrijf te Naarden, ter zake het afleveren van besmette melk. Thans is namelijk gebleken aldus de burgemeester dat een niet onbe langrijk aantal kinderen in Naarden met tuberculose is besmet na het ge bruiken van melk' uit dat bedrijf. Deze besmette melk is in September en Oc- tober gebruikt. Eerst thans is deze be smetting aan het licht getreden omdat de kinderen nu zijn gaan reageren. burgemeester deelde nog mede dat twee kinderen in een inrichting opg men moesten worden. Volgens een der raadsleden schuld in dézen van 't bedrijf niet vast. Aardbeving feisterde de Philippij"®" De aardbeving, die zich op de Philippijnen voordeed en la twee en een halve minuut deed schudden, was de hevigs land sinds 1937 heeft vermoedt, dat het epiee Baier km. ten oosten van de kustpiaa fc De"schade te Manilla is germg. Vijf personen kwamen om het EDUARD VAN BEINUM NAAR ENGELAND. De dirigent van het .Concertgebouw orkest, Eduard van naal. Londen met zijn gezin Per 2edurende een vertrekken, waar hu g Lon- half jaar de concerten vrn het dens Philharmonisch Orkest Weerbericht Weersverwachting, geldlg t0* overdrijvende Voornamelijk in het Zuiden het land aanvankelijk nog mist Meest matige Oostelijke wind iets kouder dan Vrijdag. ZONDAG: Z» ,638. Maan «P »"d« "f, MAANDAG Zon op ,6.40. Maan op 14-24, onder 7.34. Restitutie f 1.— per persoon van de last der overheids-subsidies besloten tot opheffing van het tot dus- over te gaan. Op grond hiervan zullen de prijzen van kolen met ingang van 1 Januari worden gewijzigd. Voor zover het de courante huisbrandsoorten betreft zal voor de grote steden de maximum prijs voor 1ste kwaliteit anthraciet na 1 Januari f 6.55 per mud bedragen, terwijl die voor gascokes op f 5.65 per eenheid van twee mud is vastgesteld Voorts zullen de maximumprijzen van gas met 1/2 cent per m3 mogen worden verhoogd, hetgeen evenwel niet betekent, dat dit in feite steeds overal zal geschieden. In verband hiermede zal voor het lopende stookseizoen op een nader aan te wijzen bon van de levensmidde lenkaart bij wijze van compensatie een bedrag worden uitgekeerd van f 1.per persoon. GEROOFD KUNSTBEZIT. Van 10 Januari tot 10 Februari zal in het Rijksmuseum te Amsterdam een collectie geroofd kunstbezit worden ten toongesteld, opdat degenen, die iets van die aard tijdens de bezetting zijn kwijtgeraaktt zich met een en ander kunnen confronteren. In Mei of Juni volgt nog een dergelijke tentoonstel ling. RiC Dt JAN£IPO Bij'zijn aankomst te Djakdrtü werd president Sukarrio door eenenthou siaste menigte begroet, met de roep „Merdeka". Hij sprak van de marmeren treden van zijn paleis af de uit ongeveer 200.000 personen bestaande menigte toe. (Tele-foto) - Voor de Poolse ambassade te Parijs heeft zich hedenmorgen vroeg een he vige ontploffing voorgedaan. Er wordt geen melding gemaakt van persoonlij ke ongelukken, maar de n^tenële schade blijkt zeer groot te zijm Nader wordt bericht, dat de schade tinnen in de ambassade niet noemens- v/aard is. Er zijn veel ruiten gespron gen Een nachtwaker werd door glas scherven licht gewond. Er was een plastic tijdbom neerge legd op de drempel van het ambas sadegebouw. Het geheel is blijkbaar slechts als een demonstratie bedoelc. daar de bom ontplofte op een tijdstip, dat er niemand in het gebouw was. De Poolse ambassadeur heeft ver klaard er zeker van te rijn, dat de Deze kaart geeft een overzicht van de route die Prins Bernhard op zijn grote reis die 2 Januari begint zal al- leggen. Het eerste deel van de tocht maakt Z.K.H. aan boord van H.Ms. Karei Doorman. Na 'n bezoek aan het eiland Porto •Rico vertrekt de Prins aan boord van de Jacob van Heems- kerek naar de Nederlandse Antillen Venezuela en Paramaribo. Per eigen vliegtuig brengt de Prins dan in op dracht van de Nederlandse Regering een officieel bezoek aan Brazilië en Mexico. De reis wordt besloten met particuliere bezoeken aan New York en Montreal. Repatriëren per jeep Vier in Indonesië verblijvende mili tairen, die binnenkort zullen demobili seren en die graag nog wat meer van de wereld willen zienhebben het plan opgevat om de thuisreis op een origi nele wijze te maken. Zij zullen het grootste deel van de afstand, die hen van het vaderland scheidt, op eigen gelegenheid per jeep met aanhang wagen afleggen. Thans zijn reeds vele voorbereidingen gemaakt. In het burgerleven is J. Glissenaar iournalist, P. Pennarts persfotograaf en J. Beulen chauffeur. De vierde sol daat R- Sloots is reeds aangewezen al:, expeditieleider, omdat hij vloeiend En gels,. Frans, Duits en Spaans spreekt Het doel van de jongens is om in de lenden, waardoor zij onderweg trek ken, lezingen te houden en films over Indonesië te vertonen. bom niet door een Fransman-'is neer gelegd. Aanslagen als deze lagen niet in de aard van de Fransen. In Poolse diplomatieke kringen ge looft men, dat leden van een Pool se ondergrondse organisatie, die in de oorlog met de Duitsers samen wérkte, de aanslag hebben gepleegd, gebruik makend van de gespannen verhou ding tussen Polen en Frankrijk. Propaganda tegen Stalin in Berlijn Een anti-Stalinistische ondergrondse communistische partij-organisatie in Hongarije heeft aan afzonderlijke le den van de socialistische eenheidspar tij iri Oost-Duitsland propaganda-brie- ven gezonden, waarin deze aange spoord worden zich aan te sluiten tot een verenigd front tegen „Sowjet-ter- reur De brieven zijn Boedapest 29 October gedateerd en vermelden als naam van de afzender „het hoofdbe stuur van de illegale communistische partij van ..Hongarije'', die 50.000 le den heet te tellen. Leon Pignon. de Franse Hoge Com missaris in Indo-China, en Bao Dai het hoofd van de nieuwe Vietnamese overeenkomst getekend, waardoor het s:aat, hebben gisteren te Saigon dt Frans-Vietnamese verdrag van 8 Maart 1949 In werking treedt en Vietnam binnen de Franse Unie onafhankelijk wordt. Saigon ontwaakte vanochtend vroeg door de vreugdekreten van bijna 30.000 Vietnamese mannen, vrouwen cn kinderen, die met vlaggen naar ,tt 'stadhuisplein marcheerden om ge tuigen te zijl» van de plechtige machts overdracht. In de loop van de nach' verschenen vele strooibiljetten op rtraat met leuzen als: „Weg met Ho Tsji-Minh, de agent van de Komin- form" en „Leve het onafhankelijk Vietnam Om 8 uur 's morgens waren honderd duizend Vietnamezen bijeen op het plein voor het stadhuis, dat met grote vlaggen was versierd. Op straat waren geen Franse troe pen te zien. De Vietnamese politie be waarde de orde. Distributiestamkaarten zijn vervallen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat in verband met de intrekking van de tweede distributie- stamkaartenbeschikking 1946 geen uit gifte van nieuwe stamkaarten meer zal plaats hebben. Inlevring van stam kaarten behoeft voortaan eveneens niet meer te geschieden. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd dat de geldende bonkaarten van kracht biijven en dus moeten worden be waard. De distributie van koffie en kolen geschiedt thans zonder gebruik making van de tweede distributie- stamkaart. Straks laten de torens in stad en in land, Hun dreunende slagen weer horen. Een jaar ging voorbij met zijn lief en zijn leed, Een nieuw jaar is dan weer geboren. Wij voelen heel even een brok'in de keel, Wij drukken elkander de handen, Terwijl wij, al zijn we oök kerels van staal, Een traan in het oog voelen branden. Wanneer wij terug zien op 't jaar dat verging, Dan was het geen vreugd' allerwegen. De woorden „Atoombom" en „IJz'ren gordijn Die kwam je schier dagelijks tegen. Ik denk aan veel rampen, veraf en dichtbij, Aan China, daf zwaar werd geteisterd. Dan zing je niet litidf „Houd de moed er maar in", Doch sta je alleen maar verbijsterd. f Doch ook in ons land van de boter en kaas Was 't luchtruim niet steeds even helder. De levensstandaard ging schrikbarend omhoog, De gulden helaas naar de kelder. Wél ging het voornaamste dit jaar van de bon, Maar nu men van alles kan halen, Nu zitten de mensen alweer met de vraag, Hoe of ze het moeten betalen. Nee, 't jaar dat zijn loop heeft volbracht, gaf de mens Geen reden, om luide te juichen. We hebben te veel luchtkastelen gebouwd, Kastelen, die vielen in duigen. Maar wie in de wereld geen vreemdeling is En wéét wat er alzo te koop is, Weet óók, dat het hier geen luilekkerland is, En 't leven geen kaleidoscoop is. Een ieder die heeft in dit aardse bestaan Zijn strijd tegen allerlei zonden. Een ieder die kent er zijn vreugde en smart, Zijn zorgen, zijn pijn en zijn wonden. De één denkt terug aan de winst van dit jaar, Een ander aan 't geen werd verloren „Voorbij", is het somber en droevig refrein, Dat aanstonds de klokken doen horen. Maar bóven de zorgen en bóven de tijd. Staat God, d'e de loop kent der tijden. Die dwars duror de nood en de donkerheid heen. De mens aan Zijn hand wil geleiden. En zó vinden wij tóch de moed en de kracht, Om ondanks de daag'lijkse zorgen, Blijmoedig de weg door de toekomst te gaan, Die nu nog voor ons is verborgen. Jabson. HITTEGOLF IN AUSTRALIË De Hittegolf, die in grote delen van Australië heerst, heeft aan talloze ko nijnen het leven gekost. In Nieuw- Zuid-Wales liggen duizenden cadavers op het verdroogde gras. De hoogste temperatuur, die Don derdag in het genoemde gebied is ge registreerd. is 46.7 graden C. (116 gra den F.) ^illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllll noordat Winston Churchill, die met D zijn echtgenote een vacantie van veertien dagen op Madeira gaat door l-reneen, Donderdag te laat in «outhampton arriveerde, is het ver trek van de boot. de ..Durban Castle van de Union Catsle lijn, twintig mi jten vertraagd. Het was ui deze eeuw nog slechts één keer voorgeka het vertrek van een semp r'dtS maatschappij am S VS* stadje t» Ten- te getovernD man terecht wegens ',eSSe? ,en van een zak meel. Bij kris hi t as h.eld deze man vol. dat hij otet wist boe hij aan de zak kwam „„ouwelijke minister in Zwe- K.e« Itcf haan »,sl.6 IHttlllflIlUllHIIIIIflUIIIIMUHIifllillitUliHllllltiHIIUIitttltlhtHltINtlHItilllllllilllililHIfltHIIHtllHU ven in verband met de algehele beëin diging van de distributie Q En mid den op dc Willemsbrug in Rotterdam stopte een auto met pech. Een voorbij ganger bood ipontaan zijn hulp aan en stelde voor, te trachten te starten, ter wijl de eigenaar van de wagen duwde En laat-ic hem nou op gang krijgen. En laat-ie nou in de derde versnelling ervandoor gaan. De politie bestudeert Wij wensen u in het Nieuwe Jaar hetzelfde wat u ónt toewenst. thans zijn signalement nauwkeurig Want je kunt maar nooit weten Wysjinski heeft het driejarig zoontje van MacNeill, de Engelse vertegen woordiger t< Lake Succes, een Russi sche vertaling van de werken van Ste venson cadeau gedaan. Mc. Neill junioi Iaat nu zijn teddybeer en zijn hobbei paard meelezen De Duitse actrice Ida Wust mag ook weer op de planken en voor de camera. Met de Nazi's had ze niks te mal.en, heeft een commissie uitgemaakt. y«f potvissen van een soort, wel ke zelden in Noordelijke wateren wordt aangetroffen, zijn in de laatste dagen op de Westkust van Denemar ken aangespoeld. Deense geleerden zien hierin «en bewijs, dat het klimaat In de Noordelijk gebieden zachter is ge worden. Denemarken had dit jaar de warmste zomer van de laatste hondqrd jaar. Als ik zo in die mist zit te turen, vrienden, gelóóf ik die Denen nog maar niet direct Zijn uw kinderen met hun schoolrapport thuisgekomen vrienden. Dan hebben ze. omdat ze een onvoldoende hadden, hun school toch niet in brand gestoken? Dat deed na melijk een jochie in Michigan wél.... De Officier van Justitie bij de HaagSë economische politierechter eis te gistermorgen opnieuw vjjf en een halve maand gevangenisstraf tegen mr \V. A. J. Visser, oud-burgemeester van Den Haag, wegens overtredingen van het deviezenbesluit. Een week geleden besloot de politie rechter deze zaak aan te houden om in niet-openbare zitting een aantal getui gen te horen. Dit verhoor hield ver band met de besteding van een bedrag aan Zwitserse francs, dat voor charita tieve doeleinden zou zijn gebruikt. Zoals men weet nam mr V deze francs over van zijn toenmalige se cretaris. drs B„ die over een deel van Prinses/es stellen hun poppen ten toon De prinsesjes Beatrix en Irene heb ben in de kinderkamer van het paleis Soestdijk een expositie gehouden van al hun poppen. Koningin JuJiana heef: onmiddellijk aan het plan meegewerkt door talrijke poppen uit haa~ verzame ling voor (jit doel beschikbaar te stel len De prinsesjes incasseerden van de talrijke bezoekers de entreegelden, en dit was de opzet der beide Konings kinderen het Rode Kruis kan dezer dagen een postmisse! van 1 260.te gemoet zien. Communistische demonstraties in het Ruhrgebied De Westduitse communistische par ty heeft een oproep gedaan tot het houden van „machtige demonstraties in het hart van het Ruhrgebied" op 7 en 8 Januari tegen het Ruhrstatuut en „hermilitarisering". Communistische leiders uit Engeland, Frankrijk. Belgie. Nederland en Zweden zullen evenals de Westduitse communistische leider Max Reimann over dit onderwerp te Dusseldorp, Essen en Dortmund spre ken. Als spreker uit Nederland wordt J. Haken genoemd. het Zwitserse vermogen van een Ne derlandse politieke delinquent kon be schikken. Het geheime verhoor, waarbij deur waarder en parketwachters niet aan wezig mochten zijn, nam vele uren in beslag. Tijdens een korte openbare zitting verklaarde de Officier, dat rijns inziens geen nieuwe aspecten uit de verhoren waren voortgekomen. Hij bleef bij zijn oorspronkelijke eis. De verdediger van mr V. persisteerde eveneens bij zijn conclusie, dat de eis in genen dele in normale verhouding staat tot de ernst en omvang der ge pleegde overtredingen. De politierech ter bepaalde, dat hij op 4 Januari 1950 schriftelijk vonnis zal wijzen. Met 305 tegen 289 stemmen Bij de stemming over de twee voor stellen inzake de begroting voor 1950, die gister aan de Franse Nationale ver gadering zün voorgelegd, heeft de Franse regering 't vertrouwensvotum gekregen. Vólgens officieuze cijfers was de uit slag van de stemming over het eerste voorstel 305 tegen 289. Daar de ongebruikelijke procedure werd gevolgd, dat de tweede motie van vertrouwen vijf minuten na de eerste werd ingediend, dienden de af gevaardigden hun stem over beide moties tegelijk in. Tevoren had Bidault er op gewezen, aat Frankrijk naar verhouding ve^J minder voor da nationale defensie uit geeft dan de V.S. en de andere grote mogendheden. Zelfs Zwitserland trok op de begroting 30 pet. hiervoor uit, Frankrijk minder dan 20 pet. Gezagvoerder Moll wordt commandore Met ingang van 1 Januari 1950 heeft nét hoofd vliegbedrijf der KLM be noemd tot commodore op de Indone- ne-route gezagvoerder J. J. Moll. - De recente overstromingen in de ouurt van Florence hebben een bijna volledig intact skelet van een olifant blootgelegd. Het skelet is naar schat ting een miilioen jaar oud

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1